Adam Mickiewicz

17
Adam Mickiewicz

description

Adam Mickiewicz. Życie. Adam Bernard Mickiewicz herbu Poraj (ur. 24 grudnia 1798 w Zaosiu lub Nowogródku, zm. 26 listopada 1855 w Konstantynopolu) – polski poeta, działacz i publicysta polityczny. Dzieciństwo. - PowerPoint PPT Presentation

Transcript of Adam Mickiewicz

Page 1: Adam Mickiewicz

Adam Mickiewicz

Page 2: Adam Mickiewicz

ŻycieAdam Bernard Mickiewicz herbu Poraj (ur. 24 grudnia 1798 w Zaosiu lub Nowogródku, zm. 26 listopada 1855 w Konstantynopolu) – polski poeta, działacz i publicysta polityczny.

Page 3: Adam Mickiewicz

DzieciństwoAdam Mickiewicz był synem Mikołaja Mickiewicza herbu Poraj, adwokata sądowego w Nowogródku i komornika mińskiego oraz Barbary z Majewskich, córki ekonoma z pobliskiego Czombrowa.

Page 4: Adam Mickiewicz

WilnoW 1815 Mickiewicz wyjechał do Wilna w celu podjęcia studiów. Studiował nauki humanistyczne na Uniwersytecie Wileńskim. Studia ukończył w 1819 ze stopniem magistra.

Page 5: Adam Mickiewicz

KownoW 1819 rozpoczął pracę jako nauczyciel w Kownie, gdzie mieszkał do 1823 roku.

Page 6: Adam Mickiewicz

PetersburgW listopadzie 1824 roku przybył do Petersburga. Zbliżył się tam do przyszłych dekabrystów, w ich towarzystwie przywitał rok 1825. Pragnął zdobyć informacje jakie plany względem niego ma Cesarstwo Rosyjskie.

Page 7: Adam Mickiewicz

DreznoCały okres patriotycznej młodości wileńsko-kowieńskiej i zesłania w głąb Rosji zaowocowały później, napisanymi podczas pobytu w Dreźnie.

Page 8: Adam Mickiewicz

PodróżNastępnie Mickiewicz podróżował po Europie – początkowo w 1829 roku udał się do Niemiec (w Berlinie słuchał wykładów Hegla).

Page 9: Adam Mickiewicz

Podróż c.d.

Potem do Włoch i Szwajcarii.

Page 10: Adam Mickiewicz

RzymW Rzymie doszła go wieść o wybuchu powstania w Warszawie. Nie wziął w nim udziału, choć z fałszywym paszportem wyruszył do kraju.

Page 11: Adam Mickiewicz

Wielkopolska W 1831 roku przyjechał do Wielkopolski z zamiarem przekroczenia granicy i udania się do ogarniętego powstaniem Królestwa Polskiego, lecz ostatecznie pozostał w Dreźnie do roku 1832.

Page 12: Adam Mickiewicz

ParyżZ Drezna udał się do Paryża, gdzie osiadł na stałe i spędził ponad 20 lat życia. W 1834 ożenił się z Celiną Szymanowską, z którą miał sześcioro dzieci.

Page 13: Adam Mickiewicz

Śmierć W 1855, podczas wojny krymskiej, udał się do Turcji, by wesprzeć akcję organizowania legionu polskiego do walki z Rosją. Zmarł w Stambule, prawdopodobnie na cholerę, 26 listopada 1855 r. Zwłoki przewieziono do Francji i pochowano na cmentarzu w Montmorency.

Page 14: Adam Mickiewicz

Trumna w Polsce

W 1890 trumna została przeniesiona do katedry wawelskiej w Krakowie.

Page 15: Adam Mickiewicz

PatronImieniem Adama Mickiewicza nazwano wiele instytucji w Polsce. Był wspaniałym człowiekiem.

W Paryżu znajduje się jego pomnik.

Page 16: Adam Mickiewicz

Jest patronem naszej szkoły.

Page 17: Adam Mickiewicz

Autor prezentacji:Julia Ratomska klasa VI bSP nr 3 w Lubsku2012