Kot w literaturze - scenariusz lekcji

2
Scenariusz lekcji multimedialnej. Lekcja przeznaczona jest dla ostatniej klasy gimnazjum lub I klasy liceum (w zależności od wykorzystanych ćwiczeń i wybranego materiału). 1. Temat: Motyw kota w literaturze polskiej. 2. Cele ogólne: 1) kształcenie umiejętności korzystania z Internetu, w szczególności z zasobów biblioteki internetowej Wolne Lektury; 2) kształcenie umiejętności analizy i interpretacji utworu literackiego; 3) kształcenie umiejętności refleksji nad postawami człowieka i wartościami, którymi kieruje się on w życiu. 3. Cele kształcenia: uczeń: 1) interpretuje głosowo omawiane bajki; 2) definiuje pojęcia: bajki, motywu literackiego, alegorii; 3) zna pojęcia: pieśń, powieść, fraszka oraz przyporządkowuje je do określonego rodzaju i gatunku literackiego; 4) zna życiorys Ignacego Krasickiego; 5) wyjaśnia, na czym polega alegoryczny charakter bajek; 6) porównuje ujęcie tych samych motywów w różnych bajkach; 7) analizuje tekst literacki i na podstawie tej analizy interpretuje go; 8) wyciąga wnioski dotyczące kondycji ludzkiej i wartości wyznawanych przez człowieka na podstawie analizy omawianych bajek; 9) doskonali umiejętność posługiwania się komputerem i wykorzystywania Internetu; 10) korzysta z zasobów biblioteki Wolne Lektury.pl i wykorzystuje jej funkcjonalności. 4. Metody i techniki kształcenia: 1) wyszukiwanie informacji na wskazanych stronach w Internecie; 2) interpretacja głosowa bajek, odgrywanie scenek; 3) praca samodzielna lub praca w grupach z prezentacją multimedialną w Power Poincie; 4) wypełnianie karty pracy i prezentacja wyników; 5) rozmowa; 6) dyskusja. 5. Środki (materiały dydaktyczne): 1) komputer z dostępem do Internetu dla każdego ucznia lub komputer z dostępem do Internetu do dyspozycji nauczyciela i projektor multimedialny albo tablica interaktywna; 2) zasoby biblioteki internetowej Wolne Lektury i Wikipedii; 3) bajki Ignacego Krasickiego: Mysz i kot, Chart i kotka, Do dzieci, Wstęp do bajek; 4) prezentacja multimedialna w Power Poincie; 5) karta pracy ucznia. 6. Czas: 90 min.

Transcript of Kot w literaturze - scenariusz lekcji

Page 1: Kot w literaturze - scenariusz lekcji

Scenariusz lekcji multimedialnej.Lekcja przeznaczona jest dla ostatniej klasy gimnazjum lub I klasy liceum (w zależności od wykorzystanych ćwiczeń i wybranego materiału).

1. Temat: Motyw kota w literaturze polskiej.

2. Cele ogólne:1) kształcenie umiejętności korzystania z Internetu, w szczególności z zasobów

biblioteki internetowej Wolne Lektury;2) kształcenie umiejętności analizy i interpretacji utworu literackiego;3) kształcenie umiejętności refleksji nad postawami człowieka i wartościami,

którymi kieruje się on w życiu.

3. Cele kształcenia: uczeń:1) interpretuje głosowo omawiane bajki; 2) definiuje pojęcia: bajki, motywu literackiego, alegorii;3) zna pojęcia: pieśń, powieść, fraszka oraz przyporządkowuje je do określonego

rodzaju i gatunku literackiego;4) zna życiorys Ignacego Krasickiego;5) wyjaśnia, na czym polega alegoryczny charakter bajek;6) porównuje ujęcie tych samych motywów w różnych bajkach;7) analizuje tekst literacki i na podstawie tej analizy interpretuje go;8) wyciąga wnioski dotyczące kondycji ludzkiej i wartości wyznawanych przez

człowieka na podstawie analizy omawianych bajek;9) doskonali umiejętność posługiwania się komputerem i wykorzystywania

Internetu;10) korzysta z zasobów biblioteki Wolne Lektury.pl i wykorzystuje jej

funkcjonalności.

4. Metody i techniki kształcenia:1) wyszukiwanie informacji na wskazanych stronach w Internecie;2) interpretacja głosowa bajek, odgrywanie scenek;3) praca samodzielna lub praca w grupach z prezentacją multimedialną w Power

Poincie;4) wypełnianie karty pracy i prezentacja wyników;5) rozmowa;6) dyskusja.

5. Środki (materiały dydaktyczne):1) komputer z dostępem do Internetu dla każdego ucznia lub komputer z

dostępem do Internetu do dyspozycji nauczyciela i projektor multimedialny albo tablica interaktywna;

2) zasoby biblioteki internetowej Wolne Lektury i Wikipedii;3) bajki Ignacego Krasickiego: Mysz i kot, Chart i kotka, Do dzieci, Wstęp do

bajek;4) prezentacja multimedialna w Power Poincie; 5) karta pracy ucznia.

6. Czas: 90 min.

Page 2: Kot w literaturze - scenariusz lekcji

7. Przebieg lekcji.7.1. Część wstępna - wprowadzenie:− rozmowa z uczniami na temat możliwości, jakie daje Internet i o zasadach

bezpiecznego korzystania z Internetu;− podanie tematu lekcji i przedstawienie portalu www.wolnelektury.pl;

7.2. Część główna:− praca z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej; do każdego slajdu należy

zapisać polecenia nauczyciela, czynności uczniów, przewidzieć efekt ich czynności i czas przeznaczony na poszczególne etapy lekcji.

7.3.Część końcowa (podsumowanie):− omówienie wniosków z przeprowadzonej lekcji np. przy pomocy techniki zdań

niedokończonych: Z dzisiejszej lekcji dowiedziałem się, że………….. Dzisiaj na lekcji zaskoczyło mnie, że ……………………………… W czasie lekcji najbardziej podobało mi się ……………………………

− zadanie pracy domowej (ściśle związanej z omawianymi treściami i kształconymi umiejętnościami):

Na podstawie utworów zamieszczonych w portalu www.wolnelektury.pl, w których występuje motyw kota, i innych znanych przez ciebie tekstów kultury określ funkcje, jakie może pełnić ten motyw. Wyjaśnij, dlaczego.