lekcje przestrogi 3 - media.rafael.plmedia.rafael.pl/PDF/LP3-KONSPEKTY.pdf · Metody – pogadanka,...

24
lekcje przestrogi 3

Transcript of lekcje przestrogi 3 - media.rafael.plmedia.rafael.pl/PDF/LP3-KONSPEKTY.pdf · Metody – pogadanka,...

Page 1: lekcje przestrogi 3 - media.rafael.plmedia.rafael.pl/PDF/LP3-KONSPEKTY.pdf · Metody – pogadanka, pokaz, śnieżna kula. Formy – praca indywidualna, praca w parach, ... Po upływie

lekcje

przes

trogi

3

lekcje_przestrogi3.indd 1 2017-02-06 12:46:46

Page 2: lekcje przestrogi 3 - media.rafael.plmedia.rafael.pl/PDF/LP3-KONSPEKTY.pdf · Metody – pogadanka, pokaz, śnieżna kula. Formy – praca indywidualna, praca w parach, ... Po upływie

lekcje_przestrogi3.indd 2 2017-02-06 12:46:52

Page 3: lekcje przestrogi 3 - media.rafael.plmedia.rafael.pl/PDF/LP3-KONSPEKTY.pdf · Metody – pogadanka, pokaz, śnieżna kula. Formy – praca indywidualna, praca w parach, ... Po upływie

Konspekty pracy na podstawie filmów

Dla uczniów starszych klas szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół średnich lek

cje pr

zestr

ogi 3

lekcje_przestrogi3.indd 3 2017-02-06 12:46:52

Page 4: lekcje przestrogi 3 - media.rafael.plmedia.rafael.pl/PDF/LP3-KONSPEKTY.pdf · Metody – pogadanka, pokaz, śnieżna kula. Formy – praca indywidualna, praca w parach, ... Po upływie

KorektaAgata ChadzińskaMarlena Pawlikowska

Opracowanie komputerowe i składIzabela Puk

ISBN 978-83-7569-455-0

© 2013 Dom Wydawniczy „Rafael”ul. Dąbrowskiego 1630-532 Krakówtel./fax 12 411 14 52e-mail: [email protected]

Druk: Drukarnia RAFAEL

lekcje_przestrogi3.indd 4 2017-02-06 12:46:52

Page 5: lekcje przestrogi 3 - media.rafael.plmedia.rafael.pl/PDF/LP3-KONSPEKTY.pdf · Metody – pogadanka, pokaz, śnieżna kula. Formy – praca indywidualna, praca w parach, ... Po upływie

Konspekt pracy na podstawie filmu 5

SCENARIUSZ ZAJĘĆ WYCHOWAWCZYCH

do filmu Moi rodzice mają problem

WIEK

15+

TEMAT ZAJĘĆ

Moi rodzice mają problem.

CEL OGÓLNY

Zainteresowanie, przypomnienie, utrwalenie i usystematyzo-wanie wiedzy ucznia o pojęciach: komunikacja międzyludzka, konfl ikt pokoleń, wolność, presja, wiek adolescencji.

CELE OPERACYJNE

Uczeń potrafi :• efektywnie współpracować w grupie;• przedyskutować z kolegami omawiany problem i dojść do konkretnych wniosków; • poprawnie sformułować ustnie odpowiedzi na posta-wione pytania;• rozumie pojęcia, którymi posługuje się na zajęciach.

lekcje_przestrogi3.indd 5 2017-02-06 12:46:52

Page 6: lekcje przestrogi 3 - media.rafael.plmedia.rafael.pl/PDF/LP3-KONSPEKTY.pdf · Metody – pogadanka, pokaz, śnieżna kula. Formy – praca indywidualna, praca w parach, ... Po upływie

6 Lekcje przestrogi 3

METODY I FORMY PRACY

Metody – pogadanka, pokaz.Formy – praca w grupach.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE

Płyta DVD z fi lmem pt. Moi rodzice mają problem, karteczki dla 4 grup z zagadnieniami, 4 kartki A4, pisaki, tablica, kreda.

CZAS

45 min

PRZEBIEG ZAJĘĆ

A. Wprowadzenie1. Czynności organizacyjne:

Nauczyciel wita uczniów, sprawdza obecność, przedsta-wia temat lekcji i zapisuje go na tablicy. (ok. 2 min)

2. Wprowadzenie do projekcji filmu.

B. Rozwinięcie1. Projekcja filmu Moi rodzice mają problem. (ok. 23 min)

2. Pogadanka.Na podstawie fi lmu chciałabym, żebyście powiedzieli mi, co może ułatwić, a co utrudnić komunikację z ludźmi? Co Wy możecie zrobić, aby usprawnić komunikację z ro-dzicami i rodzeństwem lub z przyjaciółmi?

lekcje_przestrogi3.indd 6 2017-02-06 12:46:52

Page 7: lekcje przestrogi 3 - media.rafael.plmedia.rafael.pl/PDF/LP3-KONSPEKTY.pdf · Metody – pogadanka, pokaz, śnieżna kula. Formy – praca indywidualna, praca w parach, ... Po upływie

Konspekt pracy na podstawie filmu 7

Czy znacie jakieś techniki, sposoby usprawniające komu-nikację?Czy ma ktoś jeszcze pytania dotyczące prezentowanych treści w fi lmie?

3. Praca w grupach.Nauczyciel dzieli uczniów na 4 grupy. Każda z grup dostaje małą karteczkę z zagadnieniem, które ma opracować, kart-kę A4 oraz pisaki.

I grupa – Czym charakteryzuje się wiek adolescencji? Trudności i radości wchodzenia w dorosłość. II grupa – Czym jest i co charakteryzuje konfl ikt poko-leń? Sposoby na usprawnienie komunikacji w sytuacji konfl iktowej. III grupa – Defi nicja wolności. Kto i  w  jaki sposób może ustalać jej granice? Jakie mogą być konsekwencje źle pojętej wolności?IV grupa – Czym jest presja? Przyczyny i skutki ulega-nia presji rówieśników.

Po upływie określonego czasu przedstawiciel grupy czyta na forum klasy wnioski z pracy. Następnie nauczyciel notuje na tablicy wnioski, omawia i  podsumowuje pracę wszystkich grup, robiąc nawiązanie do tematu lekcji. (ok. 12 min)

C. Zakończenie1. Wspólne obejrzenie komentarza eksperta, pani Anny Iwony Wiśniewskiej, do filmu Moi rodzice mają problem. (ok. 2 min)

2. Nauczyciel podsumowuje pracę na zajęciach, dziękując młodzieży za czynny udział w ćwiczeniach (ok. 3 min).

lekcje_przestrogi3.indd 7 2017-02-06 12:46:52

Page 8: lekcje przestrogi 3 - media.rafael.plmedia.rafael.pl/PDF/LP3-KONSPEKTY.pdf · Metody – pogadanka, pokaz, śnieżna kula. Formy – praca indywidualna, praca w parach, ... Po upływie

8 Lekcje przestrogi 3

SCENARIUSZ ZAJĘĆ WYCHOWAWCZYCH

do filmu Dowód miłości

WIEK

15+

TEMAT ZAJĘĆ

Dowód miłości.

CEL OGÓLNY

Zainteresowanie, przypomnienie, utrwalenie i usystematyzo-wanie wiedzy ucznia o pojęciach: miłość, zauroczenie, fascy-nacja.

CELE OPERACYJNE

Uczeń potrafi :• efektywnie współpracować w grupie; • przedyskutować z kolegami omawiany problem i dojść do konkretnych wniosków; • poprawnie sformułować ustnie odpowiedzi na posta-wione pytania;• wymienić i  wykazać różnicę pomiędzy zauroczeniem, fascynacją, miłością;• rozumie pojęcia, którymi posługuje się na zajęciach.

lekcje_przestrogi3.indd 8 2017-02-06 12:46:52

Page 9: lekcje przestrogi 3 - media.rafael.plmedia.rafael.pl/PDF/LP3-KONSPEKTY.pdf · Metody – pogadanka, pokaz, śnieżna kula. Formy – praca indywidualna, praca w parach, ... Po upływie

Konspekt pracy na podstawie filmu 9

METODY I FORMY PRACY

Metody – pogadanka, pokaz, śnieżna kula.Formy – praca indywidualna, praca w parach, praca w grupie.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE

Płyta DVD z fi lmem Dowód miłości, karteczki samoprzylep-ne, tablica, kreda.

CZAS

45 min

PRZEBIEG ZAJĘĆ

A. Wprowadzenie1. Czynności organizacyjne:

Nauczyciel wita uczniów, sprawdza obecność, przedstawia temat lekcji i zapisuje go na tablicy. (ok. 3 min)

2. Wprowadzenie do projekcji fi lmu.

B. Rozwinięcie1. Projekcja fi lmu Dowód miłości. (ok. 22 min)

2. Pogadanka.Na podstawie fi lmu chciałabym/chciałbym się dowiedzieć, z jakimi problemami spotkała się Ala, główna bohaterka? Co dziś wpływa na to, że wiele młodych osób musi szukać bliskich relacji poprzez kontakt „w sieci”?

lekcje_przestrogi3.indd 9 2017-02-06 12:46:52

Page 10: lekcje przestrogi 3 - media.rafael.plmedia.rafael.pl/PDF/LP3-KONSPEKTY.pdf · Metody – pogadanka, pokaz, śnieżna kula. Formy – praca indywidualna, praca w parach, ... Po upływie

10 Lekcje przestrogi 3

Jakie mogą pojawić się zagrożenia związane z tego rodzaju relacjami?Czy ma ktoś jeszcze pytania dotyczące prezentowanych treści w fi lmie? (ok. 4 min)

3. Ćwiczenie metodą „śnieżnej kuli”Nauczyciel prosi uczniów, aby indywidualnie na 3 małych karteczkach zapisali. czym według nich jest zauroczenie, fascynacja, miłość. Następnie prosi, aby te zagadnienia przedyskutowali w  parach. Pary łączą się w  „czwórki”, a następnie w „ósemki” i „szesnastki”. Ostateczny wynik, tj. defi nicję pojęć, podobieństwa i różnice, nauczyciel zapisu-je na tablicy. (ok. 10 min)

C. Zakończenie1. Wspólne obejrzenie komentarza eksperta, pani Anny Iwo-ny Wiśniewskiej, do fi lmu Dowód miłości. (ok. 3 min)

2. Nauczyciel udziela swojego krótkiego komentarza. Następ-nie podsumowuje pracę na zajęciach, dziękując młodzieży za czynny udział w ćwiczeniach. (ok. 3 min)

lekcje_przestrogi3.indd 10 2017-02-06 12:46:52

Page 11: lekcje przestrogi 3 - media.rafael.plmedia.rafael.pl/PDF/LP3-KONSPEKTY.pdf · Metody – pogadanka, pokaz, śnieżna kula. Formy – praca indywidualna, praca w parach, ... Po upływie

Konspekt pracy na podstawie filmu 11

SCENARIUSZ ZAJĘĆ WYCHOWAWCZYCH

do filmu Dziecko

WIEK

15+

TEMAT ZAJĘĆ

Dziecko.

CEL OGÓLNY

Zainteresowanie, przypomnienie, utrwalenie i usystematyzo-wanie wiedzy ucznia o pojęciach: inicjacja seksualna, aborcja, odpowiedzialne macierzyństwo, ojcostwo, rodzicielstwo.

CELE OPERACYJNE

Uczeń potrafi :• efektywnie współpracować w grupie; • przedyskutować z kolegami omawiany problem i dojść do konkretnych wniosków; • poprawnie sformułować ustnie odpowiedzi na posta-wione pytania;• wymienić, czym charakteryzuje się „syndrom poabor-cyjny”;• rozumie pojęcia: inicjacja seksualna, aborcja, odpowie-dzialne macierzyństwo, ojcostwo i rodzicielstwo.

lekcje_przestrogi3.indd 11 2017-02-06 12:46:52

Page 12: lekcje przestrogi 3 - media.rafael.plmedia.rafael.pl/PDF/LP3-KONSPEKTY.pdf · Metody – pogadanka, pokaz, śnieżna kula. Formy – praca indywidualna, praca w parach, ... Po upływie

12 Lekcje przestrogi 3

METODY I FORMY PRACY

Metody – pogadanka, pokaz, technika zdań niedokończonych.Formy – praca indywidualna, praca w grupach.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE

Płyta DVD z fi lmem Dziecko, kartki z niedokończonymi zda-niami, kartki A4, pisaki, losy w formie fi gur geometrycznych, tablica, kreda.

CZAS

45 min

PRZEBIEG ZAJĘĆ

A. Wprowadzenie1. Czynności organizacyjne:

Nauczyciel wita uczniów, sprawdza obecność, przedstawia temat lekcji i zapisuje go na tablicy. (ok. 2 min)

2. Wprowadzenie do projekcji fi lmu.

B. Rozwinięcie1. Projekcja fi lmu Dziecko. (ok. 24 min)

2. Pogadanka.Na podstawie fi lmu chciałabym/chciałbym się dowiedzieć, jakie inne wyjścia z sytuacji mogła znaleźć główna boha-terka? Czy słyszeliście o „syndromie poaborcyjnym”?

lekcje_przestrogi3.indd 12 2017-02-06 12:46:53

Page 13: lekcje przestrogi 3 - media.rafael.plmedia.rafael.pl/PDF/LP3-KONSPEKTY.pdf · Metody – pogadanka, pokaz, śnieżna kula. Formy – praca indywidualna, praca w parach, ... Po upływie

Konspekt pracy na podstawie filmu 13

Czy ma ktoś jeszcze pytania dotyczące prezentowanych treści w fi lmie? (ok. 3 min)

3. Ćwiczenie techniką zdań niedokończonychNauczyciel rozdaje każdemu z uczniów karteczki ze zda-niami niedokończonymi dotyczącymi plusów i  minu-sów abstynencji seksualnej młodzieży, czym jest aborcja, czym się charakteryzuje odpowiedzialne macierzyństwo, ojcostwo i rodzicielstwo. Każdy z uczniów odpowiada na zadane pytania. Po upływie określonego czasu ochotnicy czytają swoje przemyślenia. (ok. 4 min)

4. Praca w grupach.Uczniowie w małych grupach (ustalanie grup poprzez lo-sowanie fi gur geometrycznych) piszą ogłoszenia do swoich rówieśników, gdzie mogą szukać pomocy w sytuacji, gdy pojawia się nieplanowana ciąża. Prezentacja pracy grupo-wej w klasie. (ok. 8 min)

C. Zakończenie1. Wspólne obejrzenie komentarza eksperta, pani Anny Iwony Wiśniewskiej, do fi lmu Dziecko. (ok. 2 min)

2. Nauczyciel udziela swojego krótkiego komentarza. Następ-nie podsumowuje pracę na zajęciach, dziękując młodzieży za czynny udział w ćwiczeniach. (ok. 2 min)

lekcje_przestrogi3.indd 13 2017-02-06 12:46:53

Page 14: lekcje przestrogi 3 - media.rafael.plmedia.rafael.pl/PDF/LP3-KONSPEKTY.pdf · Metody – pogadanka, pokaz, śnieżna kula. Formy – praca indywidualna, praca w parach, ... Po upływie

14 Lekcje przestrogi 3

SCENARIUSZ ZAJĘĆ WYCHOWAWCZYCH

do filmu Nóż

WIEK

15+

TEMAT ZAJĘĆ

Nóż.

CEL OGÓLNY

Zainteresowanie, przypomnienie, utrwalenie i usystematyzo-wanie wiedzy ucznia o konsekwencjach zachowań przemo-cowych.

CELE OPERACYJNE

Uczeń potrafi :• efektywnie współpracować w grupie; • przedyskutować z kolegami omawiany problem i dojść do konkretnych wniosków; • poprawnie sformułować ustnie odpowiedzi na postawione pytania;• wymienić rodzaje przemocy, a także konsekwencje osobiste i społeczne stosowania przemocy;• rozumie pojęcia, którymi posługuje się na zajęciach.

lekcje_przestrogi3.indd 14 2017-02-06 12:46:53

Page 15: lekcje przestrogi 3 - media.rafael.plmedia.rafael.pl/PDF/LP3-KONSPEKTY.pdf · Metody – pogadanka, pokaz, śnieżna kula. Formy – praca indywidualna, praca w parach, ... Po upływie

Konspekt pracy na podstawie filmu 15

METODY I FORMY PRACY

Metody – pogadanka, pokaz, miniwykład.Formy – praca w grupach.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE

Płyta DVD z fi lmem Nóż, małe arkusze szarego papieru (dla każdej grupy), pisaki, tablica, kreda.

CZAS

45 min

PRZEBIEG ZAJĘĆ

A. Wprowadzenie1. Czynności organizacyjne:

Nauczyciel wita uczniów, sprawdza obecność, przedstawia temat lekcji i zapisuje go na tablicy. (ok. 2 min)

2. Wprowadzenie do projekcji fi lmu.

B. Rozwinięcie1. Projekcja fi lmu Nóż. (ok. 16 min)

2. Pogadanka.Z jakimi rodzajami przemocy można spotkać się na co dzień? „Przemoc to nasza niemoc” – jak rozumiecie to powiedze-nie, porównując z sytuacją z fi lmu?

lekcje_przestrogi3.indd 15 2017-02-06 12:46:53

Page 16: lekcje przestrogi 3 - media.rafael.plmedia.rafael.pl/PDF/LP3-KONSPEKTY.pdf · Metody – pogadanka, pokaz, śnieżna kula. Formy – praca indywidualna, praca w parach, ... Po upływie

16 Lekcje przestrogi 3

Czy ma ktoś jeszcze pytania dotyczące prezentowanych treści w fi lmie? (ok. 3 min)

3. Miniwykład.Nauczyciel prezentuje treści dotyczące przemocy, podaje defi nicję przemocy, charakteryzuje jej rodzaje. (ok. 7 min)

4. Praca w grupach. Nauczyciel dzieli klasę na małe grupy. Następnie rozda-je każdej grupie mały arkusz szarego papieru oraz pisaki. Prosi uczniów, aby stworzyli dwie listy – negatywnych i pozytywnych cech, które mogą pomóc w zdobyciu presti-żu i uznania w oczach grupy rówieśniczej. Po wykonanym zadaniu nauczyciel zapisuje na tablicy powtarzające się wy-powiedzi. Wspólnie z uczniami zastanawia się, co zrobić, by sposoby pozytywne były dominujące w  codziennych wyborach młodych ludzi. (ok. 12 min)

C. Zakończenie1. Wspólne obejrzenie komentarza eksperta, pani Anny Iwony Wiśniewskiej, do fi lmu Nóż. (ok. 2 min)

2. Nauczyciel udziela swojego krótkiego komentarza. Następ-nie podsumowuje pracę na zajęciach, dziękując młodzieży za czynny udział w ćwiczeniach. (ok. 3 min)

lekcje_przestrogi3.indd 16 2017-02-06 12:46:53

Page 17: lekcje przestrogi 3 - media.rafael.plmedia.rafael.pl/PDF/LP3-KONSPEKTY.pdf · Metody – pogadanka, pokaz, śnieżna kula. Formy – praca indywidualna, praca w parach, ... Po upływie

Konspekt pracy na podstawie filmu 17

SCENARIUSZ ZAJĘĆ WYCHOWAWCZYCH

do filmu Twarz miesiąca

WIEK

15+

TEMAT ZAJĘĆ

Twarz miesiąca.

CEL OGÓLNY

Uświadomienie młodzieży wpływu mediów na kształtowanie rzeczywistości.

CELE OPERACYJNE

Uczeń potrafi :• efektywnie współpracować w grupie;• przedyskutować z  kolegami omawiany problem i  dojść do konkretnych wniosków;• poprawnie sformułować ustnie odpowiedzi na postawio-ne pytania;• wymienić zagrożenia wynikające z wpływu mediów na myślenie i podejmowane przez człowieka decyzje;• rozumie pojęcia, którymi posługuje się na zajęciach.

lekcje_przestrogi3.indd 17 2017-02-06 12:46:53

Page 18: lekcje przestrogi 3 - media.rafael.plmedia.rafael.pl/PDF/LP3-KONSPEKTY.pdf · Metody – pogadanka, pokaz, śnieżna kula. Formy – praca indywidualna, praca w parach, ... Po upływie

18 Lekcje przestrogi 3

METODY I FORMY PRACY

Metody – pogadanka, pokaz, kolaż.Formy – praca w grupach.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE

Płyta DVD z fi lmem Twarz miesiąca, duże arkusze papieru, kredki, pisaki, kolorowe czasopisma, nożyczki, klej (dla każ-dej grupy), pocięte widokówki – losy do podziału na grupy, tablica, magnesy lub masa mocująca.

CZAS

45 min

PRZEBIEG ZAJĘĆ

A. Wprowadzenie1. Czynności organizacyjne:

Nauczyciel wita uczniów, sprawdza obecność, przedstawia temat lekcji i zapisuje go na tablicy. (ok. 2 min)

2. Wprowadzenie do projekcji fi lmu.

B. Rozwinięcie1. Projekcja fi lmu Twarz miesiąca. (ok. 23 min)

2. Pogadanka: Jakie są wasze spostrzeżenia po obejrzeniu fi lmu?W jaki sposób można się uchronić przed szkodliwym wpływem mediów?

lekcje_przestrogi3.indd 18 2017-02-06 12:46:53

Page 19: lekcje przestrogi 3 - media.rafael.plmedia.rafael.pl/PDF/LP3-KONSPEKTY.pdf · Metody – pogadanka, pokaz, śnieżna kula. Formy – praca indywidualna, praca w parach, ... Po upływie

Konspekt pracy na podstawie filmu 19

Czy ma ktoś jeszcze pytania dotyczące prezentowanych treści w fi lmie? (ok. 3 min)

3. Praca w grupach metodą kolażuNauczyciel dzieli klasę na grupy przy pomocy pociętych widokówek. Po wylosowaniu i ułożeniu widokówek grupy otrzymują duży arkusz papieru, klej, nożyczki, kolorowe czasopisma oraz pisaki. Zadaniem grup jest stworzenie nieprawdziwej historii. Mogą do tego wykorzystać pocięte kolorowe czasopisma (zdjęcia, reklamy i artykuły). Celem jest pokazanie, jak łatwo można stworzyć nieprawdziwy obraz rzeczywistości.Po upływie określonego czasu prezentacja prac na forum klasy. Przedstawiciel grupy zawiesza na tablicy pracę całej grupy. (ok. 12 min)

C. Zakończenie1. Wspólne obejrzenie komentarza eksperta, pani Anny Iwony Wiśniewskiej, do fi lmu Twarz miesiąca. (ok. 2 min)

2. Nauczyciel udziela swojego krótkiego komentarza. Następ-nie podsumowuje pracę na zajęciach, dziękując młodzieży za czynny udział w ćwiczeniach. (ok. 3 min)

lekcje_przestrogi3.indd 19 2017-02-06 12:46:53

Page 20: lekcje przestrogi 3 - media.rafael.plmedia.rafael.pl/PDF/LP3-KONSPEKTY.pdf · Metody – pogadanka, pokaz, śnieżna kula. Formy – praca indywidualna, praca w parach, ... Po upływie

Pakiet rekomendowany przez Grupę Ratownictwa Motocyklowego

FILMOWY PAKIET EDUKACYJNY PIERWSZA POMOC

Dystrybucja www.projekt-kom.pl, www.edukacjadladzieci.pltel. 032 785 19 04Wydawnictwo Projekt-Kom

BEZPIECZNY DOMODCINEK 1 Oparzenia termiczneODCINEK 2 Środki chemiczne i leki ODCINEK 3Porażenie prądemODCINEK 4Tlenek węgla, tonięcie ODCINEK 5Zakrztuszenia

BEZPIECZNA SZKOŁAODCINEK 1Krwawienia i krwotokiODCINEK 2AstmaODCINEK 3CukrzycaODCINEK 4Złamania i zwichnięcia kończynODCINEK 5Wypadek

BEZPIECZNA ULICAODCINEK 1Zagrożenie życia, powiadomienie służbratunkowychODCINEK 2Problemy z sercemODCINEK 3DrgawkiODCINEK 4Alergie i ukąszeniaODCINEK 5Zatrzymanie krążenia

Jak zapanować nad strachem? Jak wezwać pomoc? Jak pomóc poszkodowanemu?

Na te i dziesiątki innych pytań znajdziemy odpowiedź, oglądając cykl filmów: „(Nie)bezpieczna ulica”, „(Nie)bezpieczny dom”, „(Nie)bezpieczna szkoła”. Atutem materiałów utrzymanych w kon-wencji dokumentalno-szkoleniowej są: elementy fabularne i udział profesjonalnego ratownika Marka. Filmowy Pakiet Edukacyjny „Pierwsza pomoc” w sposób bardzo przystępny pokazuje piętnaście różnych sytuacji zagrożenia zdro-wia i życia, z którymi spotykamy się na co dzień. To znakomity materiał instruktażowy dla osób, które nic lub prawie nic nie wiedzą o zasadach pierwszej pomocy. Filmy na pewno pomogą zrozumieć i uświadomić sobie jedną z podstawowych rzeczy: każdy z nas może pomóc drugiej osobie.

lekcje_przestrogi3.indd 20 2017-02-06 12:46:53

Page 21: lekcje przestrogi 3 - media.rafael.plmedia.rafael.pl/PDF/LP3-KONSPEKTY.pdf · Metody – pogadanka, pokaz, śnieżna kula. Formy – praca indywidualna, praca w parach, ... Po upływie

FILMOWY PAKIET EDUKACYJNY lekcje przestrogiSeria pięciu filmów o współczesnych zagrożeniach młodzieży, zalecana do wykorzystania w szkole. Do każdego filmu dołączono materiały po-mocne w przeprowadzeniu lekcji i dyskusji. Każdy z filmów to w więk-szości oparta na faktach fabularna opowieść o losach młodych ludzi, których dotyka problem narkotyków, alkoholizmu, przemocy, sekt lub uzależnienia od multimediów.

FILMOWY PAKIET EDUKACYJNY

lekcje

prze

stro

gi

W PAKIECIE DODATKOWOMATERIAŁY POMOCNICZE DO LEKCJI

d

ydaktycz na

znakomita

POMOC

Filmy powstały na kanwie spektakli grupy teatralnej Roberta Turleja wystawianych w setkach szkół na terenie całej Polski. Scenariusze przygotowano po konsultacjach z psychologami, lekarzami, osobami zajmującymi się poruszanymi problemami, pierwowzorami bohaterów, a nawet policjantami. Końcowy efekt podlegał ich akceptacji. Bardzo dobre recenzje wychowawców, przyjęcie spektakli przez młodzież, a także potrzeba szerszego dotarcia do szkół zaowocowały pomysłem adaptacji filmowej.

TV STORY uzależ-nienie od komputera

OBIETNICA problem alkoholowy wśród młodzieży

ONI problem przemocy wśród młodych

ŻYCIE POD MUREM narkotyki - największy problem dzisiejszej szkoły

W SIDŁACH historia dziewczyny wciągniętej do sekty

W SIDŁAChisdzwcdo

Dystrybucja www.projekt-kom.pl, www.edukacjadladzieci.pltel. 032 785 19 04Wydawnictwo Projekt-Kom

lekcje_przestrogi3.indd 21 2017-02-06 12:46:55

Page 22: lekcje przestrogi 3 - media.rafael.plmedia.rafael.pl/PDF/LP3-KONSPEKTY.pdf · Metody – pogadanka, pokaz, śnieżna kula. Formy – praca indywidualna, praca w parach, ... Po upływie

lekcje_przestrogi3.indd 22 2017-02-06 12:47:00

Page 23: lekcje przestrogi 3 - media.rafael.plmedia.rafael.pl/PDF/LP3-KONSPEKTY.pdf · Metody – pogadanka, pokaz, śnieżna kula. Formy – praca indywidualna, praca w parach, ... Po upływie

Drugi pakiet filmowy o współczesnych zagrożeniach. Składa się z pięciu filmów DVD. Przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży szkolnej, zalecany do wykorzystywania w celach edukacyjnych i wychowawczych. Scenariusze powstały po wielu konsultacjach z psychologami, lekarzami, osobami zajmującymi się poruszanymi problemami. Filmy mają stać się pretekstem do dyskusji, jaką na-uczyciele i psycholodzy mogą przeprowadzić na podstawie przygo-towanych i dołączonych do każdego filmu konspektów.

Każdy z filmów to w większości oparta na faktach fabularna opo-wieść o losach młodych ludzi i opiekunów, których dotyka problem: ADHD, uzależnienia od nikotyny, komputera i internetu, nawiązywa-nia niebezpiecznych w skutkach przyjaźni. Każdy film został zakoń-czony stosownym komentarzem pedagoga i psychologa.

lekcje przestrogi 2

W PAKIECIE DODATKOWOMATERIAŁY POMOCNICZE DO LEKCJI

d

ydaktycz na

znakomita

POMOC

Dystrybucja www.projekt-kom.pl, www.edukacjadladzieci.pltel. 032 785 19 04Wydawnictwo Projekt-Kom

ADHD PIOTREK PRZYJACIEL NIKOTYNA WWW.WSIECI...

lekcje_przestrogi3.indd 23 2017-02-06 12:47:01

Page 24: lekcje przestrogi 3 - media.rafael.plmedia.rafael.pl/PDF/LP3-KONSPEKTY.pdf · Metody – pogadanka, pokaz, śnieżna kula. Formy – praca indywidualna, praca w parach, ... Po upływie

lekcje_przestrogi3.indd 24 2017-02-06 12:47:02