ZOBACZ scenariusze

7
SCENARIUSZ ZAJĘĆ PRZEPROWADZONYCH Z UDZIAŁWEM WYCHOWANKÓW I ICH RODZICÓW W RAMACH REALIZACJI PROGRAMU „MOJA RODZINA” TEMAT: Zabawa wątkowa Robinson CELE: tworzenie dobrego klimatu w grupie rozwijanie aktywności twórczej poprzez uruchamianie wyobraźni wyrabianie postawy akceptacji siebie i wiary we własne siły. POMOCE: gazety, wizytówki, mazaki, magnetofon. METODY: czynna zadań stawianych do wykonania słowna – rozmowy, objaśnienia, instrukcje oglądowa – pokaz, obserwacja PRZEBIEG ZABAWY: 1. „Marzenia o podróży” - prezentacja opowiadania o chłopcu marzącym o powróży statkiem. 2. „Wizytówka - statek” - wykonanie przez uczestników wizytówek dla siebie i dzieci, przyjmujących kształt statku, umieszczenie na nich: schematycznego rysunku swojej osoby i osoby dziecka oraz imienia swojego i dziecka. 3. „ Czapka dla kapitana statku”- składanie czapek z gazety, z wykorzystaniem techniki origamii. 4. „ Statek” - składanie łódki z wykorzystaniem techniki origamii. 5. „Prawa burta , lewa burta” - zabawa ruchowa. Odgrywanie scenek z wydarzeń na pokładzie statku podczas sztormu. 6. „Kamizelka ratunkowa” - wykonanie kamizelki z wykorzystaniem płaszczyzny gazety. Wykorzystanie techniki wydzieranki. 7. „Bezludna wyspa”- wykonywanie z płaszczyzny gazet rekwizytów wymienianych w opowiadaniu o rozbitkach: buty z gazety owijanie stóp gazetą, formowanie z niej buta; włócznie Indian - zwijanie gazety w rulon; kule z papieru- orzechy kokosowe. Zabawy przy muzyce nawiązującej do kultury indiańskiej. 8. „Jakie to zwierzę?” - układanie przez członków rodziny sylwety zwierzęcia napotkanego na wyspie. Wykorzystanie papieru z gazet. Prezentacja układanki jako zagadki dla innych rodzin, uczestników spotkania. 9. Zakończenie. Podziękowanie za wspólną zabawę.

Transcript of ZOBACZ scenariusze

Page 1: ZOBACZ scenariusze

SCENARIUSZ ZAJĘĆ PRZEPROWADZONYCH Z UDZIAŁWEM

WYCHOWANKÓW I ICH RODZICÓW W RAMACH REALIZACJI

PROGRAMU „MOJA RODZINA”

TEMAT: Zabawa wątkowa Robinson

CELE:

– tworzenie dobrego klimatu w grupie

– rozwijanie aktywności twórczej poprzez uruchamianie wyobraźni

– wyrabianie postawy akceptacji siebie i wiary we własne siły.

POMOCE:

gazety, wizytówki, mazaki, magnetofon.

METODY:

– czynna – zadań stawianych do wykonania

– słowna – rozmowy, objaśnienia, instrukcje

– oglądowa – pokaz, obserwacja

PRZEBIEG ZABAWY:

1. „Marzenia o podróży” - prezentacja opowiadania o chłopcu marzącym o powróży statkiem.

2. „Wizytówka - statek” - wykonanie przez uczestników wizytówek dla siebie i dzieci,

przyjmujących kształt statku, umieszczenie na nich: schematycznego rysunku swojej osoby

i osoby dziecka oraz imienia swojego i dziecka.

3. „ Czapka dla kapitana statku”- składanie czapek z gazety, z wykorzystaniem techniki

origamii.

4. „ Statek” - składanie łódki z wykorzystaniem techniki origamii.

5. „Prawa burta , lewa burta” - zabawa ruchowa. Odgrywanie scenek z wydarzeń na pokładzie

statku podczas sztormu.

6. „Kamizelka ratunkowa” - wykonanie kamizelki z wykorzystaniem płaszczyzny gazety.

Wykorzystanie techniki wydzieranki.

7. „Bezludna wyspa”- wykonywanie z płaszczyzny gazet rekwizytów wymienianych

w opowiadaniu o rozbitkach: buty z gazety – owijanie stóp gazetą, formowanie z niej buta;

włócznie Indian - zwijanie gazety w rulon; kule z papieru- orzechy kokosowe. Zabawy przy

muzyce nawiązującej do kultury indiańskiej.

8. „Jakie to zwierzę?” - układanie przez członków rodziny sylwety zwierzęcia napotkanego

na wyspie. Wykorzystanie papieru z gazet. Prezentacja układanki jako zagadki dla innych

rodzin, uczestników spotkania.

9. Zakończenie. Podziękowanie za wspólną zabawę.

Page 2: ZOBACZ scenariusze

SCENARIUSZ ZAJĘĆ PRZEPROWADZONYCH Z UDZIAŁEM

WYCHOWANKÓW KI ICH RODZICÓW W RAMACH REALIZACJI

PROGRAMU „MOJA RODZINA”

TEMAT: „Kto się czubi ten się lubi”

CELE:

– tworzenie atmosfery wzajemnej życzliwości

– zapewnienie bliskiego kontaktu w relacji rodzic-dziecko dającego poczucie bezpieczeństwa

akceptacji.

– pogłębienie stosunku uczuciowego do osób bliskich

METODY:

– czynna – zadań stawianych do wykonania

– słowna – rozmowa, objaśnienia, instrukcje

– oglądowa – pokaz, obserwacja

POMOCE:

szablon serca, chustki lub balony

PRZEBIEG ZABAWY:

1. Powitanie wszystkich uczestników zabawy piosenką „Witaj...” ( na melodię „Panie Janie”)

z zaproszeniem do włączenia się do śpiewu.

2. „Uśmiecham się do wszystkich” zabawa integracyjna. Dzieci i dorośli poruszają cię w rytm

muzyki podchodzą do i innych uczestników zabawy witają się, uśmiechają, starają się

powiedzieć coś miłego.

3. Zagadki: kto kogo kocha?, kto kogo lubi? Zabawa nawiązująca do treści znanych bajek.

4. Zabawa grupowa w kole przy śpiewie piosenki „Mam serduszko”

5. „Rymowanki – przytulanki” - zabawy z elementami masażu relaksacyjnego. Recytacja

rymowanek połączona z wykonaniem masażu pleców: „Ślimak”, „Rak”, „Pajączek”.

„Deszczyk”.

6. Zabawy w parach:

„Roztropek” - przygotowanie w parach układu gestów, ruchów z wykorzystanie rekwizytów

np.: chustki, balona. Prezentacja połączona z recytacją wiersza.

„Wyliczanka” - wyklaskiwanie w parach wierszyka rymowanki „Witam łapki”

7. Zakończenie. Podziękowanie za wspólną zabawę.

Page 3: ZOBACZ scenariusze

SCENARIUSZ ZABAW PZREPROWADZONYCH Z UDZIAŁEM

WYCHOWANKÓW I ICH RODZICÓW W RAMACH REALIZACJI

PROGRAMU „MOJA RODZINA”

TEMAT: „To proszę państwa są krasnoludki”

CELE:

– stwarzanie sytuacji aktywizujących mowę dziecka

– orientacja w schemacie własnego ciała

METODY:

czynna – zadań stawianych do wykonania

słowna – rozmowa, objaśnienia, instrukcje

oglądowa – pokaz, obserwacja

POMOCE:

worek z zabawkami, przedmiotami codziennego użytku, szarfy

PRZEBIEG ZABAWY:

1. Powitanie – piosenką „My jesteśmy krasnoludki...”. Interpretacja słów piosenki ruchem.

2. „Rankiem u krasnali” - gimnastyka narządów artykulacyjnych. Zwrócenie uwagi rodziców

na znaczenie, prezentowanych ćwiczeń , dla rozwoju mowy u dzieci.

Naśladowanie odgłosów, układu elementów aparatu mowy podczas pracy w parach rodzic-

dziecko.

chrapnie (wdech-wydech)

ziewanie (szeroko otwarte usta)

parskanie (mycie się)

nadymanie policzków (golenie)

sprawdzenie czy broda i wąsy dobrze się układają – wypowiadanie na przemian „u”, „a”

dzióbek – wargi ściśnięte – w lewo, w prawo.

„hi-hi-hi - zbliża się śniadanie, krasnale bardzo się cieszą

dmuchanie na zupę

duże łyżki (bardzo szeroko otwieramy usta i zamykamy

żucie

oblizywanie warg przy szeroko otwartych ustach– zupka bardzo smaczna

„i” - słonko się uśmiecha

deser - ssanie cukierka

3. „To proszę państwa są krasnoludki...” wspólny śpiew piosenki połączony z inscenizowaniem

słów gestem.

4. „Czarodziejski worek” - określanie przedmiotów nazwą, określanie ich cech.

5. „Zaczarowane krasnoludki” - zabawa orientacyjno – porządkowa z wykorzystaniem szarf.

Reagowanie na dźwięk, wykonywanie ustalonego ćwiczenia, czynności.

6. Zakończenie. Podziękowanie za wspólna zabawę.

Page 4: ZOBACZ scenariusze

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ORGANIZOWANYCH Z UDZIAŁEM

WYCHOWANKÓW I ICH RODZICÓW W RAMACH REALIZACJI

PROGRAMU „MOJA RODZINA”

TEMAT: Mój portret

CELE:

- doskonalenie orientacji w schemacie własnego ciała

- pogłębianie stosunku uczuciowego do osób bliskich

METODY:

- czynna – zadań stawianych do wykonania

- słowna – rozmowa, objaśnienia, instrukcje

- oglądowa – pokaz, obserwacja

POMOCE:

kartony A-3, ołówki, lampa lub projektor, balony, długopisy z kolorowym wkładem, chusta

animacyjna.

PRZEBIEG ZABAWY:

1. Powitanie piosenką „Stańmy wszyscy razem w kole...”. Naśladowanie ruchów adekwatnych

do słów piosenki.

2. Zabawy w parach rodzic – dziecko. Wzajemne „badanie” swoich twarzy dotykiem.

3. „Mój portret” - zajęcia plastyczne przebiegające w dwóch etapach:

odrysowywanie konturów cienia twarzy rodzica i dziecka,

zdobienie powstałego w szkicu z wykorzystaniem zróżnicowanego materiału: guziki,

taśma magnetofonowa, kredki.

4. „Tu paluszek...” śpiew piosenki ze wskazaniem na elementy twarzy i ciała.

5. „Szczęśliwe balony”. Dmuchanie balonów i malowanie na nich buź z pomocą kolorowych

długopisów. Wskazanie znaczenia pozytywnych emocji. Odzwierciedlanie miną emocji,

które prezentują buzie balonikowe.

6. Zabawy z wykorzystaniem balonów i chusty animacyjnej.

7. Zakończenie. Podziękowanie za wspólną zabawę.

Page 5: ZOBACZ scenariusze

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ORGANIZOWANYCH Z UDZIAŁEM

WYCHOWANKÓW I ICH RODZICÓW W RAMACH REALIZACJI

PROGRAMU „MOJA RODZINA”

TEMAT: Nadejście Wiosny

CELE:

– tworzenie dobrego klimatu w grupie

– wzmacnianie poczucia przynależności, bycia cząstką rodziny

– rozwijanie aktywności twórczej poprzez zachęcanie do improwizowania scen

przedstawienia

– wyrabianie postawy akceptacji siebie i wiary we własne siły.

METODY:

- czynna – zadań stawianych do wykonania

- słowna – rozmowa, objaśnienia, instrukcje

- oglądowa – pokaz, obserwacja

POMOCE:

makieta teatru z wyposażeniem w panel z głośnikiem i nagraniami odgłosów, pacynki, nagrania

piosenek dziecięcych, duże płaszczyzny papieru, kredki, korowe kwiaty i motyle wycięte

z kolorowego papieru.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Powitanie piosenką „Stańmy wszyscy razem w kole...”

2. zabawy taneczne przy nagraniach piosenek dziecięcych: „Kółko graniaste”,

„Ojciec Wirgiliusz...”, „Jedzie pociąg...”.

3. Przedstawienie teatralne „ Mała Wiosna”

prezentacja postaci biorących udział w przedstawieniu: miś, pszczoła, Pani Wiosna,

bałwan.

Przypomnienie piosenek, znanych dzieciom, prezentujących te postacie.

Włączenie dzieci do udziału w przedstawieniu, nawiązanie do teatru interaktywnego.

4. „Mały teatr” - angażowanie wszystkich uczestników do zabawy w teatr z wykorzystaniem

pacynek. Aranżowanie w grupach, parach – rodzinach scenek przedstawienia, zachęcanie

do improwizowania, podążania za inicjatywą dziecka.

5. „Jak wygląda Wiosna?” - praca w grupach – rodzinach. Wykonywanie prac plastycznych

w formie dużego plakatu prezentującego postać Wiosny.

odrysowywanie konturów postaci dziecka na płaszczyźnie papieru.

zdobienie postaci z pomocą kredek, naklejanie kolorowych, papierowych szablonów.

6. Zakończenie i podsumowanie zajęć.

Page 6: ZOBACZ scenariusze

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ORGANIZOWANYCH Z UDZIAŁEM

WYCHOWANKÓW I ICH RODZICÓW W RAMACH REALIZACJI

PROGRAMU „MOJA RODZINA”

TEMAT: Wielkanocne symbole

CELE:

stwarzanie sytuacji aktywizujących mowę dziecka

wzmacnianie poczucia przynależności, bycia cząstką rodziny

wyrabianie postawy akceptacji siebie i wiary we własne siły.

METODY:

czynna – zadań stawianych do wykonania

słowna – rozmowa, objaśnienia, instrukcje

oglądowa – pokaz, obserwacji

POMOCE:

nagrania piosenek dziecięcych, ilustracje prezentujące symbole Świąt Wielkanocnych, karty

świąteczne, elementy papierowe do konstruowania postaci zająca, przygotowane w oparciu

o pozycję książkową „Każde dziecko to potrafi” U. Barff, folia malarska,

PRZEBIEG:

1. Powitanie piosenką „Stańmy wszyscy razem w kole...”. Taniec w kole podczas śpiewu.

2. Święta Wielkanocne” - rozmowa angażująca dzieci i rodziców. Wskazywanie na ulubione

zwyczaje rodzinne, wymienianie symboli świąt ( dzieci starsze i rodzice), wskazywanie

ich na ilustracji (dzieci młodsze)

3. „Zajączki, zajączki” - zabawa ruchowa przy piosence pod tym samym tytułem. Nauka słów

i melodii piosenki.

4. „Zajączek z kieszonką” - praca w grupach – rodzinach. Zwrócenie uwagi na współpracę,

podział zadań, pomoc małym dzieciom. Zajęcia konstrukcyjne - łączenie w pracy elementów

papierowych. Nazywanie poszczególnych elementów postaci zająca: uszy, łapy, ogon, wąsy

itp..

5. „Wiosenny wiatr” - zabawy z wykorzystaniem dużej płaszczyzny folii. Stymulacja pracy

receptorów: dotyku (rozwijanie folii, dotykanie je, gniecenie, wprawianie w ruch –

opuszczanie podnoszenie), słuchu (nasłuchiwanie odgłosów wydawanych przez folię).

6. Obserwacja zachowania naelektryzowanej folii. Przyleganie do sufitu, elektryzowanie

się włosów. Omówienie zjawiska z dziećmi starszymi.

7. Podsumowanie i zakończenie zajęć.

Page 7: ZOBACZ scenariusze

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ORGANIZOWANYCH Z UDZIAŁEM

WYCHOWANKÓW I ICH RODZICÓW W RAMACH REALIZACJI

PROGRAMU „MOJA RODZINA”

TEMAT: W zdrowym ciele zdrowy duch – rozgrywki sportowe oparte na zasadzie rywalizacji

i współzawodnictwie.

CELE:

1. Tworzenie dobrego klimatu w grupie

2. Wzmacnianie poczucia przynależności, bycia cząstką rodziny

3. Wyrabianie postawy akceptacji siebie i wiary we własne siły.

4. Przekazanie idei zdrowej rywalizacji oraz potrzeby wzajemnej pomocy.

METODY:

czynna – zadań stawianych do wykonania

słowna – rozmowa, objaśnienia, instrukcje

oglądowa – pokaz, obserwacji

POMOCE:

Woreczki z grochem, wyspy plastikowe, szarfy, kręgle, chusta animacyjna, balony, mazaki, kredki

do malowania twarzy.

PRZEBIEG ZAJEĆ:

1. Powitanie i przybliżenie formy planowanych zabaw.

2. „Wesołe buźki” - malowanie buź dziecięcych. Zaangażowanie rodziców do nanoszenia

kolorowych malunków na buzie własnych dzieci. Prezentacja wszystkich pomalowanych

buziaków.

3. „Wyścig rodzinek” - zawody sportowe. Wyodrębnienie drużyn (drużyna mamuś, tatusiów)

i kapitanów wśród uczestników zawodów. Wykonywanie przez zespoły zadań sportowych

z elementami:

bieg,

rzut do celu,

przejście przez tunel,

zachowanie równowagi.

4. „Uśmiechnięte balony” - zabawa przeprowadzona w grupach – rodzinach. Zachęcanie

do podziału zadań w gronie rodziny: dmuchanie i malowanie balonów. Zwrócenie uwagi

na potrzebę podążania za inicjatywą dziecka.

5. „Wielki bal balonów”- zabawy z wykorzystaniem chusty animacyjnej. Gromadzenie

i utrzymywanie balonów na płaszczyźnie chusty, taniec po kole chusty, falowanie chustą

i zrzucanie balonów.

6. Podsumowanie i zakończenie zajęć.