Scenariusz zajęć edukacyjnych w oddziale przedszkolnym

5
Scenariusz zajęć edukacyjnych w oddziale przedszkolnym. Osoba prowadząca: Agnieszka Parzych Miejsce realizacji zajęć: Miejskie Przedszkole i Żłobek „Ekoludki” Termin realizacji zajęć: 25.02.2015r. Czas trwania zajęć: 45 minut Grupa wiekowa: 5-latki Temat: „W krainie dźwięków” . Cele główne: 1. Doskonalenie umiejętności łączenia ruchu z muzyką. 2. Pobudzanie i rozwijanie aktywności twórczej. Cele szczegółowe: dziecko: - rozpoznaje i nazywa wybrane instrumenty muzyczne - odgaduje nazwy instrumentów, których usłyszało dźwięk - aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych ze śpiewem - rozróżnia dźwięki głośne i ciche - odtwarza podany rytm na instrumencie - układa puzzle - odgaduje zagadki słowne - śpiewa piosenkę - porusza się w rytm melodii Metody: słowna: rozmowa, objaśnienie czynna: zabawowo-naśladowcza czynna: zadań stawianych do wykonania podająca: opis Formy organizacyjne zajęć: zespołowa indywidualna zbiorowa 1

Transcript of Scenariusz zajęć edukacyjnych w oddziale przedszkolnym

Scenariusz zajęć edukacyjnych w oddziale przedszkolnym.

Osoba prowadząca: Agnieszka Parzych

Miejsce realizacji zajęć: Miejskie Przedszkole i Żłobek „Ekoludki”

Termin realizacji zajęć: 25.02.2015r.

Czas trwania zajęć: 45 minut

Grupa wiekowa: 5-latki

Temat: „W krainie dźwięków” .

Cele główne: 1. Doskonalenie umiejętności łączenia ruchu z muzyką.

2. Pobudzanie i rozwijanie aktywności twórczej.

Cele szczegółowe:dziecko:- rozpoznaje i nazywa wybrane instrumenty muzyczne

- odgaduje nazwy instrumentów, których usłyszało dźwięk

- aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych ze śpiewem

- rozróżnia dźwięki głośne i ciche

- odtwarza podany rytm na instrumencie

- układa puzzle

- odgaduje zagadki słowne

- śpiewa piosenkę

- porusza się w rytm melodii

Metody: słowna: rozmowa, objaśnienie

czynna: zabawowo-naśladowcza

czynna: zadań stawianych do wykonania

podająca: opis

Formy organizacyjne zajęć: zespołowa

indywidualna

zbiorowa

Środki dydaktyczne: płyta CD z nagraniem, ilustracje instrumentów muzycznych, ilustracja Dyrygenta i

orkiestry, zagadki słowne, zagadki słuchowe, kółka białe i czarne. Instrumenty perkusyjne, puzzle,

woreczki, kolorowe koperty, białe prostokąty z kolorowymi kółkami,

1

Przebieg zajęć:1. Powitanie gości piosenką pt.„Dzień - dobry”.Dzień dobry, dzień dobry wszyscy się witamy

Dzień dobry, dzień dobry, dobry humor mamy

Dzień dobry, dzień dobry słońce jasno świeci

Dzień dobry, dzień dobry pani wita dzieci

Dzień dobry, dzień dobry jest bardzo wesoło

Dzień dobry, dzień dobry zróbmy wszyscy koło

Dzień dobry, dzień dobry podaj prawą rękę

Dzień dobry, dzień dobry zaśpiewaj piosenkę.

2. Wprowadzenie do zajęć dydaktycznych.Na tablicy magnetycznej znajdują się kolorowe koperty, w których są białe prostokąty z

kolorowymi kółkami. Zadaniem dzieci jest odpięcie odpowiedniej cyfry z tablicy korkowej oraz

odgadnięcie postaci, która się pod nimi ukrywała.

- Jak nazywa się postać, która była ukryta pod cyframi? (Dyrygent)

- Co Dyrygent trzyma w ręku? (batutę)

- A do czego jest potrzebna dla Dyrygenta batuta?

- Czym zajmuje się Dyrygent?

- A co robi orkiestra?

- Gdzie możemy posłuchać orkiestry? (filharmonii)

3. Rozwiązywanie zagadek słownych i wykonywanie zadań matematycznych - dzieci po rozwiązaniu zagadek wykonują polecenie matematyczne.- Jak już sobie powiedzieliśmy orkiestra gra na różnych instrumentach, odgadując zagadki

słowne dowiemy się, jakie to są instrumenty

- Odgadując nazwę instrumentu, uporządkujemy je na odpowiednich półkach, aby zapanował

ład i porządek wśród instrumentów. (półki są ponumerowane do 3 )

Okrągły, brzuchaty, wśród zabawek leży.

Zależy mu na tym, żeby go uderzyć.

Stuknę go czasem, zagra pod palcami.

Dziękuje mi basem, kiedy gram pałkami. (bębenek) Miejsce bębenka jest na pierwszej półce

2

Ten instrument zrobiono z drewna,

jestem tego zupełnie pewna.

Wygląda jak łapki drewniane,

które tańczą w rękach Hiszpanek. (kastaniety)

Kastaniety są na drugiej półce.

Duża albo mała,

Jak u słonia zwie się.

Gdy zaczynasz w nią dmuchać

Melodia się niesie. (trąbka)Trąbka znajduje się na trzeciej półce.

Zrobione są z drewna

Cztery struny mają

Gdy pociągniesz po nich smyczkiem

To pięknie zagrają. (skrzypce)Skrzypce mają swoje miejsce obok trąbki.

Ma trzy grube nogi

Mnóstwo zębów białych

Gdy mistrz przy nim siądzie

Koncert da wspaniały. (fortepian)Największy instrument - fortepian, stoi pod półkami.

4. „Bębenek” - zabawa muzyczno - ruchowa.

5. „Ciche i głośne dźwięki” - zabawa dydaktyczna.Nauczyciel prezentuje graficzny zapis głośnego dźwięku (czarne kółko) oraz cichego dźwięku

(białe kółko). Następnie dzieci podnoszą do góry odpowiednie kółko po usłyszeniu danego

instrumentu określając w ten sposób dźwięk: głośny czy cichy.

6. Piosenka pt. „Barwa dźwięku”. (płyta CD)

7. „Jakim jestem instrumentem?” - zagadki słuchowe. (płyta CD)Zadaniem dzieci jest podniesienie do góry prawidłowej ilustracji instrumentu, który usłyszą.

a) kastaniety

3

b) marakasy

c) bębenek

d) trójkąt

e) talerze

f) drewienka

8. „Odtwórz mój rytm” - zabawa dydaktyczna.

Dzieci otrzymują instrumenty perkusyjne, na środku sali umieszczony jest woreczek, w którym

znajdują się ilustracje instrumentów. Następuje wylosowanie ilustracji przez wybrane dziecko.

Zadaniem dzieci jest odtworzenie rytmu wystukanego przez nauczyciela.

(dzieci odtwarzają rytm, tylko z tymi instrumentami, które zostało wylosowane)

9. „Muzykanci - konszabelanci” - zabawa muzyczno - ruchowa. (płyta CD)

10. Puzzle- układanie elementów w całość.Dzieci losują z worków elementy puzzli, które są oznaczone cyframi od 1 do 5.

Przyporządkowują się w grupy oraz układają puzzle, odgadując nazwy instrumentów i określają

grupę, do której zaliczyłyby wylosowane instrumenty: dęte, strunowe lub perkusyjne.

11. Podsumowanie wiadomości - zabawa „Prawda czy fałsz” -Gdy usłyszane zdanie jest prawdziwe dzieci klaszczą w dłonie, jeśli zdanie jest fałszywe, tupią

nogą

Bębenek to okrągły, brzuchaty instrument. (klaszczą w dłonie)

Kastaniety to instrumenty dęte. (tupią nogą)

Dyrygent to człowiek grający na trąbce. (tupią nogą)

Gitara to instrument strunowy. (klaszczą w dłonie)

4