Scenariusz lekcji EDB

2
Scenariusz lekcji z EDUKAZJI DLA BEZPIECZEŃSTWA Temat lekcji: Zasady zachowania się po ogłoszeniu alarmu 1. Odniesienie do podstawy programowej: • Uczeń: -rozpoznaje rodzaje sygnałów alarmowych i zna obowiązki ludności po usłyszeniu alarmu; -wskazuje drogi ewakuacyjne w szkole, omawia zasady ewakuacji ludności i środków materiałowych; -potrafi ewakuować się z budynku w trybie alarmowym. •Wymagania ogólne: uczeń rozumie znaczenie powszechnej samoobrony i obrony cywilnej 2.Zagadnienia: 19.1 Rodzaje alarmów i zasady postępowania po ich usłyszeniu 19.2 Zasady postępowania po usłyszeniu alarmu w szkole 19.3 Drogi ewakuacji z budynku szkolnego 3. Cele lekcji ( nauczyciel podczas lekcji powinien): •Zapoznać uczniów z rodzajami i sposobami alarmowania •Wskazać zasady zachowania po usłyszeniu sygnału alarmowego •Uświadomić młodzieży konieczność przestrzegania zasad bezpieczeństwa •Rozwijać umiejętność rozpoznawania sygnałów alarmowych, barw i znaków bezpieczeństwa •Kształcić umiejętności zachowania dzieci i młodzieży po usłyszeniu sygnału alarmowego w szkole 4. Formy i metody pracy: - mapa pojęć - dyskusja - praca zespołowa - prezentacja efektów pracy zespołowej - pogadanka

description

 

Transcript of Scenariusz lekcji EDB

Page 1: Scenariusz lekcji EDB

Scenariusz lekcji

z EDUKAZJI DLA BEZPIECZEŃSTWA

Temat lekcji: Zasady zachowania się po ogłoszeniu alarmu

1. Odniesienie do podstawy programowej:

• Uczeń:

-rozpoznaje rodzaje sygnałów alarmowych i zna obowiązki ludności po usłyszeniu alarmu;

-wskazuje drogi ewakuacyjne w szkole, omawia zasady ewakuacji ludności i środków

materiałowych;

-potrafi ewakuować się z budynku w trybie alarmowym.

•Wymagania ogólne: uczeń rozumie znaczenie powszechnej samoobrony i obrony cywilnej

2.Zagadnienia:

19.1 Rodzaje alarmów i zasady postępowania po ich usłyszeniu

19.2 Zasady postępowania po usłyszeniu alarmu w szkole

19.3 Drogi ewakuacji z budynku szkolnego

3. Cele lekcji ( nauczyciel podczas lekcji powinien):

•Zapoznać uczniów z rodzajami i sposobami alarmowania

•Wskazać zasady zachowania po usłyszeniu sygnału alarmowego

•Uświadomić młodzieży konieczność przestrzegania zasad bezpieczeństwa

•Rozwijać umiejętność rozpoznawania sygnałów alarmowych, barw i znaków bezpieczeństwa

•Kształcić umiejętności zachowania dzieci i młodzieży po usłyszeniu sygnału alarmowego w

szkole

4. Formy i metody pracy:

- mapa pojęć

- dyskusja

- praca zespołowa

- prezentacja efektów pracy zespołowej

- pogadanka

Page 2: Scenariusz lekcji EDB

5. Środki dydaktyczne

- podręcznik, materiały zgromadzone przez uczniów w ramach zadania domowego, 7. Czas

realizacji – 1 godzina lekcyjna

Przebieg zajęć

Uczniowie na lekcji poprzedzającej dany temat otrzymują zadanie, aby zbadali, jakie rodzaje

zabezpieczeń przeciwpożarowych występują w szkole. Gdzie się one znajdują, jaki jest ich

stan. Mają zapoznać się z oznakowaniem dróg i wyjść ewakuacyjnych w szkole, dowiedzieć

się gdzie znajdują się plany ewakuacji budynku i czy są aktualne, jaki sygnał w szkole

oznacza polecenie rozpoczęcia ewakuacji, a także gdzie lub u kogo znajdują się klucze od

wyjść ewakuacyjnych oraz jakie są zasady ewakuacji osób przebywających w budynku

szkolnym.

Faza wstępna:

1. Nauczyciel dzieli klasę na 3 grupy. Każda z grup metodą mapy pojęć wypisuje skojarzenia

związane z pojęciami: „uprzedzanie”, „ostrzeganie” i „alarmowanie”.

2. Zespoły prezentują swoje prace.

3. Nauczyciel jest obserwatorem i moderatorem, w razie konieczności udziela wyjaśnień.

Faza realizacji.

1. Uczniowie prezentują swoje wnioski na forum klasy.

2. Po prezentacji następuje dyskusja na temat sposobów zachowania po ogłoszeniu alarmu

pożarowego oraz bombowego i terrorystycznego.

3. Nauczyciel podsumowuje dyskusję.

Faza podsumowująca.

1. Nauczyciel w celu utrwalenia wiedzy uczniów, podsumowuje zdobytą wiedzę. Prosi aby

uczniowie jeszcze raz spojrzeli na sposoby ogłaszania alarmów i komunikatów , sygnały

wizualne oraz znaki ewakuacyjne.

Praca domowa.

Zaplanuj ewakuację z budynku mieszkalnego na wypadek podłożenia ładunku wybuchowego.

Co należy wziąć pod uwagę planując ewakuację?

Jakie są podstawowe zasady postępowania?

Cel: uświadomienie znaczenia nabytej na lekcji wiedzy.

Opracowała: Katarzyna Ozieraińska