Scenariusz lekcji
z EDUKAZJI DLA BEZPIECZEŃSTWA
Temat lekcji: Zasady zachowania się po ogłoszeniu alarmu
1. Odniesienie do podstawy programowej:
• Uczeń:
-rozpoznaje rodzaje sygnałów alarmowych i zna obowiązki ludności po usłyszeniu alarmu;
-wskazuje drogi ewakuacyjne w szkole, omawia zasady ewakuacji ludności i środków
materiałowych;
-potrafi ewakuować się z budynku w trybie alarmowym.
•Wymagania ogólne: uczeń rozumie znaczenie powszechnej samoobrony i obrony cywilnej
2.Zagadnienia:
19.1 Rodzaje alarmów i zasady postępowania po ich usłyszeniu
19.2 Zasady postępowania po usłyszeniu alarmu w szkole
19.3 Drogi ewakuacji z budynku szkolnego
3. Cele lekcji ( nauczyciel podczas lekcji powinien):
•Zapoznać uczniów z rodzajami i sposobami alarmowania
•Wskazać zasady zachowania po usłyszeniu sygnału alarmowego
•Uświadomić młodzieży konieczność przestrzegania zasad bezpieczeństwa
•Rozwijać umiejętność rozpoznawania sygnałów alarmowych, barw i znaków bezpieczeństwa
•Kształcić umiejętności zachowania dzieci i młodzieży po usłyszeniu sygnału alarmowego w
szkole
4. Formy i metody pracy:
- mapa pojęć
- dyskusja
- praca zespołowa
- prezentacja efektów pracy zespołowej
- pogadanka
5. Środki dydaktyczne
- podręcznik, materiały zgromadzone przez uczniów w ramach zadania domowego, 7. Czas
realizacji – 1 godzina lekcyjna
Przebieg zajęć
Uczniowie na lekcji poprzedzającej dany temat otrzymują zadanie, aby zbadali, jakie rodzaje
zabezpieczeń przeciwpożarowych występują w szkole. Gdzie się one znajdują, jaki jest ich
stan. Mają zapoznać się z oznakowaniem dróg i wyjść ewakuacyjnych w szkole, dowiedzieć
się gdzie znajdują się plany ewakuacji budynku i czy są aktualne, jaki sygnał w szkole
oznacza polecenie rozpoczęcia ewakuacji, a także gdzie lub u kogo znajdują się klucze od
wyjść ewakuacyjnych oraz jakie są zasady ewakuacji osób przebywających w budynku
szkolnym.
Faza wstępna:
1. Nauczyciel dzieli klasę na 3 grupy. Każda z grup metodą mapy pojęć wypisuje skojarzenia
związane z pojęciami: „uprzedzanie”, „ostrzeganie” i „alarmowanie”.
2. Zespoły prezentują swoje prace.
3. Nauczyciel jest obserwatorem i moderatorem, w razie konieczności udziela wyjaśnień.
Faza realizacji.
1. Uczniowie prezentują swoje wnioski na forum klasy.
2. Po prezentacji następuje dyskusja na temat sposobów zachowania po ogłoszeniu alarmu
pożarowego oraz bombowego i terrorystycznego.
3. Nauczyciel podsumowuje dyskusję.
Faza podsumowująca.
1. Nauczyciel w celu utrwalenia wiedzy uczniów, podsumowuje zdobytą wiedzę. Prosi aby
uczniowie jeszcze raz spojrzeli na sposoby ogłaszania alarmów i komunikatów , sygnały
wizualne oraz znaki ewakuacyjne.
Praca domowa.
Zaplanuj ewakuację z budynku mieszkalnego na wypadek podłożenia ładunku wybuchowego.
Co należy wziąć pod uwagę planując ewakuację?
Jakie są podstawowe zasady postępowania?
Cel: uświadomienie znaczenia nabytej na lekcji wiedzy.
Opracowała: Katarzyna Ozieraińska
Top Related