Konspekt zajęć rewalidacji indywidualnej · PDF fileKonspekt zajęć rewalidacji...

3
Konspekt zajęć rewalidacji indywidualnej Klasa: II a (Wiktor Żbik) Prowadząca: Izabela Żurawik Czas trwania: 1 godzina lekcyjna Tematyka zajęć: Usprawnianie koordynacji ruchowo – słuchowo - wzrokowej oraz doskonalenie umiejętności zapamiętywania. Cele ogólne: - utrwalenie potrzebnego rytmu i płynności dla dobrej kondycji ręka – oko, - rozwijanie sprawności słuchowej i identyfikacji dźwięków, - poznanie różnych sposobów zapamiętywania sprzyjających rozwojowi form świadomego i celowego uczenia się, - wdrażanie do pokonywania stawianych trudności, - rozwijanie wyobraźni plastycznej, - rozwijanie sprawności manualnej, - wyrabianie właściwej postawy podczas zajęć. Cele operacyjne: - uczeń potrafi skupić uwagę nad wykonywanym zadaniem, - uczeń utrwali zasób doświadczeń akustycznych i słownictwa, - uczeń doskonali spostrzegawczość i koncentrację, - uczeń potrafi samodzielnie i prawidłowo dobrać nazwy zwierząt, - uczeń potrafi zapamiętać i powtórzyć prawidłowo tekst wiersza. Metody i techniki: motoryczno-kinestetyczna, muzykoterapia, wzrokowo- słuchowa, metoda malowania dziesięcioma palcami Formy pracy: indywidualna Środki dydaktyczne: farby, papier, mazaki, koperta z nazwami zwierząt, płyta z muzyką relaksacyjną i odgłosami zwierząt, ilustracje zwierząt.

Transcript of Konspekt zajęć rewalidacji indywidualnej · PDF fileKonspekt zajęć rewalidacji...

Page 1: Konspekt zajęć rewalidacji indywidualnej · PDF fileKonspekt zajęć rewalidacji indywidualnej Klasa: II a (Wiktor Żbik) Prowadząca: Izabela Żurawik Czas trwania: 1 godzina lekcyjna

Konspekt zajęć rewalidacji indywidualnej

Klasa: II a (Wiktor Żbik)

Prowadząca: Izabela Żurawik

Czas trwania: 1 godzina lekcyjna

Tematyka zajęć: Usprawnianie koordynacji ruchowo – słuchowo - wzrokowej oraz

doskonalenie umiejętności zapamiętywania.

Cele ogólne:

- utrwalenie potrzebnego rytmu i płynności dla dobrej kondycji ręka – oko,

- rozwijanie sprawności słuchowej i identyfikacji dźwięków,

- poznanie różnych sposobów zapamiętywania sprzyjających rozwojowi form

świadomego i celowego uczenia się,

- wdrażanie do pokonywania stawianych trudności,

- rozwijanie wyobraźni plastycznej,

- rozwijanie sprawności manualnej,

- wyrabianie właściwej postawy podczas zajęć.

Cele operacyjne:

- uczeń potrafi skupić uwagę nad wykonywanym zadaniem,

- uczeń utrwali zasób doświadczeń akustycznych i słownictwa,

- uczeń doskonali spostrzegawczość i koncentrację,

- uczeń potrafi samodzielnie i prawidłowo dobrać nazwy zwierząt,

- uczeń potrafi zapamiętać i powtórzyć prawidłowo tekst wiersza.

Metody i techniki: motoryczno-kinestetyczna, muzykoterapia, wzrokowo- słuchowa,

metoda malowania dziesięcioma palcami

Formy pracy: indywidualna

Środki dydaktyczne: farby, papier, mazaki, koperta z nazwami zwierząt, płyta

z muzyką relaksacyjną i odgłosami zwierząt, ilustracje zwierząt.

Page 2: Konspekt zajęć rewalidacji indywidualnej · PDF fileKonspekt zajęć rewalidacji indywidualnej Klasa: II a (Wiktor Żbik) Prowadząca: Izabela Żurawik Czas trwania: 1 godzina lekcyjna

Przebieg zajęć:

1. Powitanie. Wybranie symboli pogody odpowiadających dzisiejszej aurze, określenie

pory roku, miesiąca, dnia tygodnia.

2. Zaproszenie dziecka do wspólnej zabawy, objaśnienie celu zajęć.

3. Gimnastyka mózgu „Leniwe ósemki”- kreślenie płynnym ruchem „leniwych

ósemek” (kciukiem najpierw jednej ręki, potem drugiej, obiema splecionymi rękami,

w powietrzu, na szarym papierze – mazakiem).

4. Rozpoznawanie zwierząt na ilustracjach i określenie ich cech. Układanie z liter

nazw wybranych zwierząt. Głoskowanie wyrazów. Określenie liczby liter, głosek

i sylab.

5. Różnicowanie odgłosów zwierząt – dobieranie nazw zwierząt do wysłuchanych

odgłosów.

6. Zabawa pamięciowa „Zgadnij, jakiego zwierzęcia brakuje”- nauczyciel chowa jeden

obrazek ze zwierzęciem, a zadaniem ucznia jest odgadywanie, którego brakuje.

7. Nauka wiersza pt. ”Kotek” na pamięć z jednoczesnym rysowaniem sylwetki kota-

uczeń wysłuchuje tekstu wiersza, obserwuje wykonanie rysunku, następnie powtarza

po nauczycielu. Próbuje samodzielnie odtwarzać treść wiersza z wykorzystaniem

rysunku.

„Małe kółko,

Duże kółko,

Jedno ucho,

Drugie ucho,

Trzy wąsiki z prawej strony,

Trzy wąsiki z lewej strony,

Ogonek zakręcony,

I jest kotek tyłem odwrócony”.\

9. Malowanie dłonią lub palcami ilustracji kotka lub pieska – podczas pracy dziecku

Page 3: Konspekt zajęć rewalidacji indywidualnej · PDF fileKonspekt zajęć rewalidacji indywidualnej Klasa: II a (Wiktor Żbik) Prowadząca: Izabela Żurawik Czas trwania: 1 godzina lekcyjna

towarzyszy muzyka relaksacyjna.

10. Podsumowanie zajęć: pochwała ustna, nagrodzenie ucznia, pożegnanie.

Opracowała:

mgr Izabela Żurawik