Temat: Powtórzenie wiadomości z działu: Wyrażenia...

7
Scenariusz lekcji matematyki : Wyrażenia algebraiczne kl. I gimnazjum Autor: mgr Beata Senka Nauczycielka matematyki w Zespole Szkół nr 1 w Pile SCENARIUSZ LEKCJI Temat: Powtórzenie wiadomości z działu: Wyrażenia algebraiczne Klasa: Id Czas trwania: 45 minut Data: 7.04.2010r Nauczyciel: Beata Senska Cel ogólny: Utrwalenie wiadomości i umiejętności związanych z wyrażeniami algebraicznymi. Cele operacyjne - uczeo potrafi: zapisad symbolicznie proste wyrażenia algebraiczne (połowa liczby, kwadrat i sześcian liczby, liczba podwojona i potrojona); uprościd wyrażenia będące iloczynami, ilorazami i potęgami jednomian potrafi podstawid do danego wyrażenia algebraicznego w miejsce zmiennych ich wartości liczbowe, stosowad prawa działao i kolejnośd wykonywania tych działao w zapisie z nawiasami i bez, przeprowadzid redukcję wyrazów podobnych w dowolnej sumie algebraicznej, zapisad obwód dowolnego wielokąta w postaci wyrażenia algebraicznego, jeżeli boki są podane w postaci jednomianów, odróżnid poszczególne wyrażenia od siebie (suma algebraiczna, różnica algebraiczna, iloczyn algebraiczny, iloraz algebraiczny) Metody pracy: - samodzielna z kartami pracy - gra dydaktyczna - domino

Transcript of Temat: Powtórzenie wiadomości z działu: Wyrażenia...

Scenariusz lekcji matematyki : Wyrażenia algebraiczne kl. I gimnazjum

Autor: mgr Beata Senka

Nauczycielka matematyki w Zespole Szkół nr 1 w Pile

SCENARIUSZ LEKCJI

Temat: Powtórzenie wiadomości z działu: Wyrażenia algebraiczne

Klasa: Id

Czas trwania: 45 minut

Data: 7.04.2010r

Nauczyciel: Beata Senska

Cel ogólny:

Utrwalenie wiadomości i umiejętności związanych z wyrażeniami algebraicznymi.

Cele operacyjne - uczeo potrafi:

zapisad symbolicznie proste wyrażenia algebraiczne (połowa liczby, kwadrat i

sześcian liczby, liczba podwojona i potrojona);

uprościd wyrażenia będące iloczynami, ilorazami i potęgami jednomian

potrafi podstawid do danego wyrażenia algebraicznego w miejsce zmiennych ich

wartości liczbowe,

stosowad prawa działao i kolejnośd wykonywania tych działao w zapisie z nawiasami i

bez,

przeprowadzid redukcję wyrazów podobnych w dowolnej sumie algebraicznej,

zapisad obwód dowolnego wielokąta w postaci wyrażenia algebraicznego, jeżeli boki

są podane w postaci jednomianów,

odróżnid poszczególne wyrażenia od siebie (suma algebraiczna, różnica algebraiczna,

iloczyn algebraiczny, iloraz algebraiczny)

Metody pracy:

- samodzielna z kartami pracy

- gra dydaktyczna - domino

- dwiczeniowa

Formy pracy:

- praca z całą klasą

- indywidualna

- praca w grupach

Środki dydaktyczne:

- karteczki z zadaniami

- krzyżówka dydaktyczna

- gra dydaktyczna – domino z wyrażeniami algebraicznymi

Przebieg lekcji:

1. Czynności organizacyjne: powitanie i sprawdzenie obecności.

2. Sprawdzenie zadania domowego.

3. Realizacja tematu.

a) przypomnienie podstawowych pojęd dotyczących powtarzanego działu

b) indywidualne rozwiązanie KRZYŻÓWKI. Litery w zaznaczonej kolumnie utworzą pierwszy

wyraz hasła. (zał. 1.)

c) podział klasy na czteroosobowe grupy. Rozegranie w grupach gry dydaktycznej DOMINO

Z WYRAŻENIAMI ALGEBRAICZNYMI. Grę rozpoczynamy układając pierwszy element domina z

napisem START. Gracze kolejno dokładają następne elementy dopasowując tak, aby

sąsiadowały ze sobą równe wyrażenia. Gra kooczy się w momencie ułożenia ostatniego

elementu domina z napisem META. Litery na kostkach domina czytane od STARTU do METY

utworzą kolejne wyrazy hasła. (zał.2.)

d) Napisanie na tablicy powstałego hasła: LICZBA JEST ISTOTĄ WSZYSTKICH RZECZY. Zdanie

to wypowiedział Pitagoras z Samos - grecki matematyk i filozof.

e) rozwiązywanie przy tablicy zadao losowanych przez uczniów.(zał.3.)

4. Podanie pracy domowej – zad. 18/ str.148

5. Podsumowanie. Ocena najbardziej aktywnych uczniów.

Załącznik nr 1

KRZYŻÓWKA

1)

2)

3)

4)

5)

6)

1) Wyrażenie algebraiczne będące sumą jednomianów.

2) Składa się z liczb, liter lub iloczynu liczb i liter.

3) Uporządkowanie wyrazów podobnych.

4) Litera występująca w wyrażeniu algebraicznym.

5) Wyrazy …., które można do siebie dodad lub od siebie odjąd.

6) Dział matematyki, o którym teraz się uczysz.

Załącznik nr 3

Podaj obwód danej figury:

Usuo nawiasy i wykonaj redukcję wyrazów podobnych : 7x – 8 – (5x + 6 ) =

Usuo nawiasy i wykonaj redukcję wyrazów podobnych : – ( - 5c – 8 ) + ( 6 – 9c ) =

Wykonaj mnożenie : 6( 2a – 6b + 3c ) =

Wykonaj mnożenie : 3( b – 5a ) + ( 3b + a ) =

Treśd zadania zapisz w postaci wyrażenia algebraicznego : Iloraz liczby a przez 5

Treśd zadania zapisz w postaci wyrażenia algebraicznego :Suma kwadratu liczby a i podwojonej

liczby b.

Treśd zadania zapisz w postaci wyrażenia algebraicznego : Liczba dwa razy większa od k

Treśd zadania zapisz w postaci wyrażenia algebraicznego : Liczba cztery razy większa od kwadratu

liczby z

Oblicz wartośd liczbową wyrażenia , dla a = 5

2 a 2 – 4 a + 120 =

Oblicz wartośd liczbową wyrażenia , dla a = 3, b = 2

12a + 5b -15a + 2b=

Oblicz wartośd liczbową wyrażenia , dla x = -2, y = 2

2x + 3y – 9x + 6 =

Usuo nawiasy i wykonaj redukcję wyrazów podobnych: 4(3a + 4x) =

Usuo nawiasy i wykonaj redukcję wyrazów podobnych : -2a(a - 5x +2) =

Usuo nawiasy i wykonaj redukcję wyrazów podobnych : 2(3a - b) + 3(a - b) =

Usuo nawiasy i wykonaj redukcję wyrazów podobnych : (3 + a)(x + 2y) =

Usuo nawiasy i wykonaj redukcję wyrazów podobnych : (4a + 5b) - (3b +a) =

Załącznik nr 2

DOMINO Z WYRAŻENIAMI ALGEBRAICZNYMI

START liczba o 2 większa od

liczby n 2n

podwojony kwadrat

liczby n

22 n średnia arytmetyczna

liczb m i n 2

nm

liczba o 5 mniejsza od

połowy liczby m

521 m

kwadrat podwojonej

liczby n 2)2( n

połowa liczby m

zmniejszonej o 5

)5(21 m

kwadrat sumy liczb m

i n

2)( nm META

START kwadrat liczby n

zmniejszony 4 razy 4

2n

liczba o 4 większa od

kwadratu

liczby n

42n

połowa średniej

arytmetycznej liczb m

i n 4

nm różnica kwadratu

liczby n i liczby 4

42 n suma kwadratów liczb

m i n 22 nm

kwadrat liczby n

powiększonej o 4

2)4( n różnica podwojonej

liczby n i liczby 5 52 n

META

START 4x - 7x +7 - 3x + 7 suma 3x i 7

W S Z

3x +7 9a -2b -(7a+b) 2a - 3b -5

Y S T K

wartośd 2x - 1 3(2a - b) - (4a - 2b)

2a - b

META dla x = - 2

I C H

Opracowała : Beata Senska