SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH - sp3.sierpc.pl ZAJĘĆ... · Środki dydaktyczne: Zagadki,...

4
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY II Opracowała: Anna Stoń Temat zajęć: Jak zbudowane są kwiaty? Cele ogólne: Uczeń czyta różnorodne teksty ze zrozumieniem, Wdrażanie uczniów do bacznej obserwacji przyrody bez zakłócania jej spokoju, Poznawanie budowy kwiatu i roli owadów w rozmnażaniu roślin, Kształtowanie umiejętności opisywania kwiatu. Cele operacyjne: Rozpoznaje i nazywa części składowe kwiatu, Rozumie pojęcie „zapylenie”, potrafi je wyjaśnić i podać jego rodzaje, Wie, jaką rolę pełnią kwiaty (rośliny) w życiu codziennym, Odpowiada pełnymi zdaniami na pytania nauczyciela, Czyta uważnie tekst, wyróżnia w nim istotne informacje i potrafi wykorzystać zdobyte wiadomości w praktyce. Porządkuje rozsypankę wyrazową uzupełniając schemat odpowiednimi podpisami. Metody: aktywizująca: twórcze rozwiązywane problemów, słowna: rozmowa, pogadanka, praktyczna: ćwiczenia, zabawa. Formy: aktywność indywidualna ( jednolita, zróżnicowana ) aktywność zbiorowa ( jednolita z całą klasą, jednolita grupowa ).

Transcript of SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH - sp3.sierpc.pl ZAJĘĆ... · Środki dydaktyczne: Zagadki,...

Page 1: SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH - sp3.sierpc.pl ZAJĘĆ... · Środki dydaktyczne: Zagadki, schemat budowy kwiatu dla ucznia i na tablicę, krzyżówka, zdjęcia kwiatów „Wycinanka

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

DLA KLASY II

Opracowała: Anna Stoń

Temat zajęć: Jak zbudowane są kwiaty?

Cele ogólne:

Uczeń czyta różnorodne teksty ze zrozumieniem,

Wdrażanie uczniów do bacznej obserwacji przyrody bez zakłócania jej spokoju,

Poznawanie budowy kwiatu i roli owadów w rozmnażaniu roślin,

Kształtowanie umiejętności opisywania kwiatu.

Cele operacyjne:

Rozpoznaje i nazywa części składowe kwiatu,

Rozumie pojęcie „zapylenie”, potrafi je wyjaśnić i podać jego rodzaje,

Wie, jaką rolę pełnią kwiaty (rośliny) w życiu codziennym,

Odpowiada pełnymi zdaniami na pytania nauczyciela,

Czyta uważnie tekst, wyróżnia w nim istotne informacje i potrafi wykorzystać

zdobyte wiadomości w praktyce.

Porządkuje rozsypankę wyrazową uzupełniając schemat odpowiednimi podpisami.

Metody:

aktywizująca: twórcze rozwiązywane problemów,

słowna: rozmowa, pogadanka,

praktyczna: ćwiczenia, zabawa.

Formy:

aktywność indywidualna ( jednolita, zróżnicowana )

aktywność zbiorowa ( jednolita z całą klasą, jednolita grupowa ).

Page 2: SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH - sp3.sierpc.pl ZAJĘĆ... · Środki dydaktyczne: Zagadki, schemat budowy kwiatu dla ucznia i na tablicę, krzyżówka, zdjęcia kwiatów „Wycinanka

Środki dydaktyczne:

Zagadki, schemat budowy kwiatu dla ucznia i na tablicę, krzyżówka, zdjęcia kwiatów

„Wycinanka 2”, naturalne okazy kwiatów, przyniesione przez dzieci.

Czas:

Dwie jednostki lekcyjne.

Przebieg zajęć:

Sprawdzenie pracy domowej.

Swobodne wypowiedzi uczniów na temat wiosennego sadu i znajdujących się tam

roślin.

Nawiązanie do tematu zajęć.

Rozwiązywanie zagadek:

Są doniczkowe, są cięte,

w pąkach lub rozwinięte.

Kolorowe główki mają,

każdemu się podobają. (kwiaty)

Kolorowe, pachnące,

w ogrodzie i na łące,

chętnie je zbieramy

na bukiet dla mamy. (kwiaty)

Szczęści przynosi,

gdy ma listki cztery jaka to roślina?

To jest... (koniczyna)

Wyrósł na drodze

na jednej nodze.

Wygląda jak słońce,

ziaren ma tysiące (słonecznik)

Page 3: SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH - sp3.sierpc.pl ZAJĘĆ... · Środki dydaktyczne: Zagadki, schemat budowy kwiatu dla ucznia i na tablicę, krzyżówka, zdjęcia kwiatów „Wycinanka

Na zielonej łące

kwitnie ich tysiące.

W swej nazwie „sto” mają,

jak się nazywają? (stokrotka)

Rośnie nad potoczkiem,

patrzy żółtym oczkiem,

przypomina skromnie

– nie zapomnij o mnie. (niezapominajka)

Wszyscy o niej mówią,

że kwiatów królowa.

Bywa herbaciana,

biała i różowa. (róża)

Jeszcze wszystko uśpione,

jeszcze nic nie rośnie,

a on śnieg przebija

i mówi o wiośnie. (przebiśnieg)

Nie las, nie park,

chociaż się zieleni,

smaczne tam owoce

znajdziesz w jesieni. (sad)

Oglądanie kwiatów zgromadzonych na wystawie w klasie. Nazywanie

przyniesionych okazów.

Poznanie budowy kwiatu:

Czytanie przez dzieci tekstu o budowie kwiatu (podręcznik, s. 28),

Zapoznanie się z planszą,

Wyszukiwanie na ilustracji elementów o których czytali uczniowie.

Uzupełnianie schematu poprzecznego przekroju kwiatu rozsypanką wyrazową

stanowiącą podpisy poszczególnych jego części.

Page 4: SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH - sp3.sierpc.pl ZAJĘĆ... · Środki dydaktyczne: Zagadki, schemat budowy kwiatu dla ucznia i na tablicę, krzyżówka, zdjęcia kwiatów „Wycinanka

Poznanie znaczenia pojęcia rośliny wiatropylne, rośliny owadopylne,

Wyjaśnianie roli owadów w powstawaniu owoców i nasion,

Omówienie znaczenia koloru kwiatów dla zwabiania owadów w celu dokonania

zapylenia,

Rozpoznawanie w zdaniu rzeczowników przymiotników i czasowników,

Wspólne nazywanie kwiatów wywieszonych na tablicy, dopasowywanie do

ilustracji związków wyrazowych (rzeczowniki z przymiotnikami w liczbie

mnogiej)

- czerwony tulipan,

- żółty żonkil,

- różowa stokrotka,

- fioletowy krokus.

Pisanie rzeczowników z zakończeniami: ą, om

Słuchowe różnicowanie zakończeń ą, om w rzeczownikach liczby pojedynczej i

mnogiej. Nauczyciel wypowiada pary zdań, a uczniowie decydują, czy w

wyróżnionych wyrazach napisać ą, om np.:

Ania idzie z mamą.

Ania przygląda się przybyłym mamom.

Jurek schował się za szafą.

Jurek przygląda się szafom.

Podsumowanie treści lekcji,

Wyróżnianie i nazywanie części składowych kwiatu na przyniesionych okazach.

Rozwiązanie krzyżówki:

1. Część kwiatu na której są osadzone poszczególne jego elementy. (dno kwiatowe)

2. Element kwiatu wytwarzający pyłek. (pręcik)

3. Po zapyleniu z zalążków tworzą się ....... . (nasiona)

4. Najczęściej znajduje się pośrodku kwiatu. (słupek)

5. Przeniesienie ziarna pyłku na znamię słupka nazywamy... . (zapyleniem)

6. Barwne, delikatne mają za zadanie wabić owady. (płatki korony)

Hasło krzyżówki: WIOSNA