Scenariusz zajęć w Resku. -...

14
Scenariusz zajęć - Zabawy i zawody sportowe z udziałem uczniów klas II szkoły podstawowej w Resku. Najciekawszą formą ćwiczeń dla dzieci są zabawy ruchowe, w których udział biorą drużyny rywalizujące ze sobą o zwycięstwo. Zasady zdrowej rywalizacji zajęć przyczyniają się do wszechstronnego rozwoju dziecka. SCENARIUSZ ZABAW I ZAWODÓW SPORTOWYCH Z UDZIAŁEM DZIECI PRZEDSZKOLNYCH I UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ W RESKU. Termin: 17.01.2014r./piątek/ Miejsce: sala gimnastyczna przy szkole podstawowej w Resku Czas trwania: godz.10.10 - 11.10 Nauczyciele prowadzący: Krystyna Kaczor, Barbara Woszczyńska Nauczyciele zaproszeni do współpracy: Jolanta Grygiel, Barbara Wronowska Uczestnicy: dzieci pięcioletnie oddział „Króliczki”, dzieci sześcioletnie - oddział „Kłapouszki”, klasa II a, klasa II b Cele: 1. Wyrabianie ogólnej sprawności ruchowej dzieci z wykorzystaniem zabaw i zadań 2. Wdrażanie dzieci do rywalizacji zespołowej – nabywanie odporności emocjonalnej 3. Hartowanie organizmu dzieci poprzez zabawy i zawody o charakterze sportowym 4. Wdrażanie do dobrej zabawy przy współudziale starszych kolegów; pokonywanie bariery przedszkole – szkoła. 5. Wyrabianie dbałości o bezpieczeństwo swoje i innych podczas pokonywania zadań Metody: zabawowo – naśladowcza zadań stawianych pokaz Formy : zespołowa z całą grupą Pomoce dydaktyczne: szarfy w 4 kolorach, piłki, liny, pachołki, woreczki, obręcze, ławeczki gimnastyczne, krążki, kubeczki i klocki,2 chusty animacyjne, odtwarzacz + płyty CD Literatura: K. Wlaźnik „Wychowanie fizyczne w przedszkolu” ; M, J. Kołodziejowie „Wybrane zagadnienia wychowania fizycznego w nauczaniu początkowym” PRZEBIEG ZAJĘCIA: Powitanie nauczycieli oraz dzieci – przedstawienie celu spotkania. Część wstępna:

Transcript of Scenariusz zajęć w Resku. -...

Scenariusz zajęć - Zabawy i zawody sportowe z udziałem uczniów klas II szkoły podstawowej w

Resku.

Najciekawszą formą ćwiczeń dla dzieci są zabawy ruchowe, w których udział biorą drużyny

rywalizujące ze sobą o zwycięstwo. Zasady zdrowej rywalizacji zajęć przyczyniają się do

wszechstronnego rozwoju dziecka.

SCENARIUSZ ZABAW I ZAWODÓW SPORTOWYCH

Z UDZIAŁEM DZIECI PRZEDSZKOLNYCH I UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ W RESKU.

Termin: 17.01.2014r./piątek/

Miejsce: sala gimnastyczna przy szkole podstawowej w Resku

Czas trwania: godz.10.10 - 11.10

Nauczyciele prowadzący: Krystyna Kaczor, Barbara Woszczyńska

Nauczyciele zaproszeni do współpracy: Jolanta Grygiel, Barbara Wronowska

Uczestnicy: dzieci pięcioletnie oddział „Króliczki”, dzieci sześcioletnie - oddział „Kłapouszki”,

klasa II a, klasa II b

Cele:

1. Wyrabianie ogólnej sprawności ruchowej dzieci z wykorzystaniem zabaw i zadań

2. Wdrażanie dzieci do rywalizacji zespołowej – nabywanie odporności emocjonalnej

3. Hartowanie organizmu dzieci poprzez zabawy i zawody o charakterze sportowym

4. Wdrażanie do dobrej zabawy przy współudziale starszych kolegów; pokonywanie bariery

przedszkole – szkoła.

5. Wyrabianie dbałości o bezpieczeństwo swoje i innych podczas pokonywania zadań

Metody:

zabawowo – naśladowcza

zadań stawianych

pokaz

Formy :

zespołowa

z całą grupą

Pomoce dydaktyczne: szarfy w 4 kolorach, piłki, liny, pachołki, woreczki, obręcze, ławeczki

gimnastyczne, krążki, kubeczki i klocki,2 chusty animacyjne, odtwarzacz + płyty CD

Literatura: K. Wlaźnik „Wychowanie fizyczne w przedszkolu” ; M, J. Kołodziejowie „Wybrane

zagadnienia wychowania fizycznego w nauczaniu początkowym”

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

Powitanie nauczycieli oraz dzieci – przedstawienie celu spotkania.

Część wstępna:

Marsz przy muzyce po obwodzie koła: we wspięciu na palcach, na piętach, z

unoszeniem wysoko kolan, wymachy ramion do przodu, do tyłu, zataczanie kół

ramionami.

Zabawa orientacyjno – porządkowa „Zamień się na miejsce”

Opis zabawy: dzieci w parach zajmują miejsce w różnych punktach Sali, jedno dziecko z

pary stoi, drugie z tyłu w przysiadzie podpartym. Na sygnał prowadzącego dzieci stojące

biegają między pozostałymi, na drugi sygnał wracają do pary i zamieniają się miejscami.

Zabawę powtarzamy 3 x.

Część główna: zawody sportowe z elementem współzawodnictwa – dzieci ustawione w

czterech rzędach, zróżnicowanych wiekowo (wymieszane po 5 dzieci z każdej z grup i klas).

Konkurencja I „Rzuć woreczek – przynieś woreczek”

Opis zadania: Pierwsze dziecko z zespołu otrzymuje woreczek. Na podany sygnał biegnie,

zostawia woreczek na linii mety i wraca do swojej drużyny, dając sygnał do startu

następnemu zawodnikowi. Ten biegnie do linii mety, zabiera woreczek i wracając

przekazuje go następnej osobie.

Konkurencja II „Bieg slalomem”

Opis zadania: Na umówiony sygnał pierwszy zawodnik startuje biegnąc między

pachołkami do mety i wraca w linii prostej do drużyny – startuje następne dziecko.

Konkurencja III „Tocz piłkę do mety”

Opis zadania: Na podany sygnał pierwszy zawodnik w pozycji niskiej toczy piłkę do mety

i z powrotem, przekazując ja następnemu dziecku.

Konkurencja IV „Tunel”

Opis zadania: Uczniowie w drużynach tworzą tunel ustawiając się w klęku podpartym

jeden obok drugiego. Na sygnał nauczyciela przedszkolaki kolejno czołgają się pokonując

trasę od początku do końca tunelu.

Konkurencja V „Po wąskiej dróżce czyli stopa za stopą /tip-topem/”

Opis zadania: Przed drużynami na podłodze rozłożone są liny. Na sygnał zawodnicy

kolejno przechodzą po linie ustalonym krokiem i wracają na miejsce, startują następni z

drużyn.

Konkurencja VI „Kelnerzy”

Opis zadania: Pierwszy zawodnik otrzymuje tacę z kubkiem /plastikowym/. Zadanie

polega na przeniesieniu w jednej ręce tacy z kubeczkiem do mety i z powrotem,

przekazanie jej następnemu koledze.

Konkurencja VII „Przeskocz przez ławeczkę – skoki zajączka”

Opis zadania: Ławeczki gimnastyczne ustawione przed każdą z drużyn. Zawodnicy na

strat przeskakują przez ławeczkę kilka razy skokami zajęczymi /z jednej strony ławki na

drugą/ i wracają na miejsce.

Konkurencja VIII „Skoki kangurów”

Opis zadania: Pierwsi zawodnicy otrzymują woreczki, które wkładają między kolana. Na

sygnał poruszają się skacząc obunóż tak, aby woreczek nie wypadł. Jeśli woreczek

wypadnie, dziecko zatrzymuje się, ponownie wkłada woreczek i kontynuuje zadanie.

Wracając do drużyny przekazuje woreczek następnemu zawodnikowi.

Część końcowa - zabawy z chustą animacyjną:

Podawanie sobie chusty w umówionym kierunku (dookoła) z rąk do rąk, w różnym tempie.

”Kolorowe wycieczki” - dzieci stoją w kole, trzymają chustę. Powoli ją opuszczają, potem

szybko ponoszą do góry. Nauczyciel wydaje polecenia: „Wszyscy którzy mają dziś ubrane

spodnie”, „Wszystkie dziewczynki”, „Wszyscy, którzy kochają morze”. Wywołane osoby

przebiegają pod chustą, zamieniając się miejscami w momencie, gdy chusta jest na

najniższym położeniu.

”Fale”- dzieci w kręgu trzymają chustę i poruszają jej brzegami robiąc fale jak na morzu -

małe, duże i ogromne.

Relaks - dzieci robią falę nad osobami leżącymi pod chustą: kilka osób turla się po falowanej

przez grupę chuście (chusty nie wolno naprężać); każde dziecko wybiera sobie kolor

na chuście, kładzie się i odpoczywa po zabawie.

Podziękowanie dzieciom i nauczycielom za wspólną zabawę – wręczenie dyplomów i

pisemnych podziękowań.

Temat: Spotkanie z pracownikami Nadleśnictwa Resko – wycieczka do lasu.

W ramach akcji „Ćwiczyć każdy może” odbyła się wycieczka autokarowa do lasu zorganizowana

przez n-lki grup: „ Kłapouszków” i „Tygrysków” oraz pracowników Nadleśnictwa Resko.

Zabawy na świeżym powietrzu sprzyjały rozwijaniu umiejętności obserwacji życia leśnego oraz

nabywaniu zasada bezpieczeństwa i zachowania się w lesie. Wycieczka zakończyła się pieczeniem

kiełbasek przy ognisku.

SCENARIUSZ SPOTKANIA Z LEŚNIKIEM PODCZAS WYCIECZKI DO LASU

DZIECI Z ODDZIAŁÓW „KŁAPOUSZKÓW” I „TYGRYSKÓW”

Z PRZEDSZKOLA MIEJSKIEGO im. KUBUSIA PUCHATKA W RESKU.

Cele ogólne:

Rozumienie zasady „w zdrowym ciele zdrowy duch”

Rozbudzanie zainteresowań pięknem i bogactwem środowiska przyrodniczego

Budowanie więzi emocjonalnej z przyroda

Nabywanie opiekuńczego stosunku do świata roślin i zwierząt, rozumienie potrzeby ochrony

przyrody

Dostrzeganie i rozumienie skutków negatywnych działań człowieka wobec środowiska:

zanieczyszczania środowiska np. dzikie wysypiska śmieci.

Cele operacyjne:

Dziecko:

Rozumienie znaczenia świeżego powietrza dla zdrowia oraz potrzeby aktywnego wypoczynku

Wie, jak należy bezpiecznie i kulturalnie zachować się podczas jazdy autokarem , pobytu w

lesie

Rozumienie potrzeby i konieczności dbania o życie na Ziemi

Obserwuje rośliny, zwierzęta w ich naturalnym otoczeniu

Wypowiada się na temat wybranych gatunków drzew i zwierząt- wie, w jaki sposób

przygotowują się do zimy

Podejmuje próby wyjaśnienia znaczenia słów: rezerwat przyrody, ochrona przyrody

Wie, na czym polega praca leśniczego.

Metody:

Słowna: pogadanka

Oglądowa: pokaz

Czynna: zadania stawiane do realizacji, doświadczenia dzieci.

Formy pracy: pokaz z całą grupą, indywidualna

Pomoce dydaktyczne: wiersz H. Łochockiej „Spać się chce”, tekst rymowanek, szarfy, instrumenty

perkusyjne, aparat fotograficzny, lupy, apteczka, upominki.

Wprowadzenie:

1. Wysłuchanie wiersza H.Łochockiej „Spać się chce”

Rozmowa na temat wiersza- wypowiedzi dzieci n/ t zwierząt wymienionych w

wierszu, sposobu przygotowania się mieszkańców lasu do zimy.

2. Zabawa orientacyjno- porządkowa „Zwierzęta w lesie”

Nauczyciel dzieli dzieci na trzy grupy: zajączki, niedźwiedzie i wiewiórki. Każda grupa otrzymuje szarfy

w jednym kolorze i reaguje na akompaniament wybranego instrumentu. Przy dźwiękach tamburynu

poruszają się jak wiewiórki- skaczą na ugiętych lekko w kolanach nogach. Dźwięk bębenka jest

sygnałem dla niedźwiedzi- poruszają się one na czworakach, a kołatki- dla zajęcy, które skaczą w

przysiadzie. Podczas powtórzenia zabawy dzieci zamieniają się szarfami i występują w roli innych

zwierząt.

3. Ćwiczenie relaksacyjne „Leśne masaże”

Dzieci w parach powtarzają za nauczycielem tekst i wykonują odpowiednie ruchy na plecach kolegi.

Dzieci:

Przez las idzie jeż, naprzemiennie układają złączone palce od dołu palców ku

górze,

Ten kujący zwierz szybko, naprzemiennie stukają palcami wskazującymi od góry

pleców, do dołu,

Wiewióreczka skacze, skaczą całymi dłońmi po powierzchni pleców różnych kierunkach,

Chomik w norce płacze zakreślają dwoma rękami kółka: najpierw małe, a potem większe w

prawą stronę,

Rybki w wodzie się pluskają rysują obiema rękami fale (raz w prawo, raz w lewo) od dołu do góry

pleców,

A zajączki uciekają klepią równocześnie całymi dłońmi z góry do dołu,

Maszeruje gruby miś naprzemiennie układają piąstki od dołu ku górze pleców,

Płynie leśny strumień prawą ręką rysują fale od góry do dołu,

Borsuk w norce spaceruje, rysują palcami wskazującymi odśrodkowe spirale,

Zapasy szykuje. delikatnie ugniatają palcami plecy z góry na dół.

4. Ustalenie zasad bezpiecznego, kulturalnego zachowania się podczas wycieczki.

Rozmowa z dziećmi n/t zachowania się podczas jazdy autokarem, pobytu w lesie

Zwrócenie uwagi na:

- odpowiednie zachowanie się w lesie

-obserwowanie zmian zachodzących w świecie roślin i zwierząt -zimą

-uważne słuchanie pana leśniczego (poznawanie jego pracy- jej roli i znaczenia).

5. Zaproszenie dzieci na wycieczkę do lasu, zgromadzenie potrzebnych przyborów

6. Przejazd autokarem do lasu.

Przebieg:

1) Zabawa „Leśne odgłosy”

Dzieci idąc cicho po lesie nadsłuchują odgłosów: szumu drzew, śpiewu ptaków,itp. Porównują swoje

odkrycia z tym, co usłyszeli opiekunowie.

2) Spotkanie z pracownikami Nadleśnictwa Resko

Spacer po lesie- zwracanie uwagi na przestrzeganie ustalonych zasad zachowania się w lesie,

uważne słuchanie informacji i ciekawostek przyrodniczych dotyczących: roślin, wyglądu drzew ,

przystosowania się zwierząt w okresie zimy-podkreślenie znaczenia potrzeby opiekowania się i

systematycznego dokarmiania oraz pojenia zwierząt zimą, ze względu na trudne warunki

bytowania.

Zab. „Jakie to drzewo?”

Pan Leśniczy pyta dzieci, jakie drzewa widzą w swoim otoczeniu? Następnie pokazuje liść podając

nazwę gatunków. chętnemu dziecku, wręcza liść i w razie potrzeby podaje szeptem nazwę drzewa.

Jego zadaniem jest wyszukanie odpowiedniego drzewa i stanięcie obok niego. Pozostałe dzieci

podchodzą obok niego „ gęsiego”, szepcząc po kolei nazwę drzewa. Jeśli ktoś nie zna nazwy, to ta

osoba trzymająca liść podaje mu ją „na ucho”. Gdy wszyscy przejdą, dziecko trzymające liść dołącza

na koniec grupy. Zabawę powtarzamy następnie z innym dzieckiem, podając mu inny liść. Pan

Leśniczy kontroluje poprawność nazw.

zwiedzanie szkółki leśnej- zwrócenie uwagi dzieci na długi etap rozwoju drzew, poznawanie pracy

leśniczego-jej roli i znaczenia,

Zab. „Do czego potrzebne są drzewa?”

Nauczyciel dzieli dzieci/ pan leśniczy/ na dwie grupy: dzieci-drzewa i dzieci-zwierzęta. Następnie

dzieci wybierają sobie jakim zwierzątkiem chcą być. Dzieci- drzewa ustawiają się co kilka metrów od

siebie. Zwierzątka mogą żyć, oddychać, odżywiać czy chronić się tylko pod drzewem, kucając

pojedynczo pod każdym z drzew. Tu są bezpieczne. Żeby żyć musza jednak znaleźć nowy pokarm. Na

dany znak zmieniają drzewo. W trakcie zmiany, gdy przebiegają od drzewa do drzewa, nie wolno im

oddychać, gdyż z dala od drzew nie ma tlenu, który produkują. Następnie pan Leśniczy informuje

dzieci- ja jestem pracownikiem Nadleśnictwa, który ścina drzewa ( informując przy tym na co

przeznaczane są te drzewa: na meble, zeszyty, papier toaletowy, itp.).Staje się także kwaśnym

deszczem, który zabija drzewa. Dzieci- drzewa, które zostają ścięte, przemieniają się w zwierzątka,

dzięki czemu wszystkie dzieci aktywnie uczestniczą w zabawie. Liczba dzieci przy każdym z

pozostałych drzew robi się coraz większa, a odległość, którą trzeba pokonać wstrzymując oddech

zwiększa się. Gdy wszystkie dzieci zgromadzą się wokół ostatniego drzewa , pan Leśniczy informuje,

że część dzieci zwierzątek jest bardzo daleko od dającego tlen i schronienie drzewa . Następnie pyta:

jak sadzicie, czy dla wszystkich wystarczy schronienia? Czy najdalej znajdujące się zwierzątka przeżyją

bez opieki drzewa?. Na koniec zabawy pan Leśniczy pyta dzieci: po co potrzebne są drzewa?

oglądanie okazów przyrodniczych z wykorzystaniem lup,

Zab. „ Szukamy skarbów”

Nauczyciel dzieli dzieci na kilka grup, które mają za zadanie przynieść: coś, co wydaje odgłosy; coś, co

pachnie; coś twardego. Nauczyciel umawia się z dziećmi, ze na hasło słowne, wszystkie grupy kończą

poszukiwania i zbierają się, aby obejrzeć i omówić swoje skarby- zwrócenie uwagi dzieciom na

bezpieczeństwo i nie oddalanie się od grupy.

Tropienie śladów- próby rozpoznawania śladów pozostawionych przez zwierzęta leśne.

3) Pieczenie kiełbasek przy ognisku- posiłek- zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo podczas stania

i pieczenia kiełbasek przy ognisku, kulturalne zwracanie się do opiekunów, pana Leśniczego,

kolegów z grupy.

4) Zakończenie spotkania – podziękowanie, wręczenie upominków wykonanych przez dzieci

pracownikom Nadleśnictwa Resko

5) Powrót do przedszkola- wyeksponowanie przyniesionych z lasu pamiątek w kąciku przyrody,

dzielenie się swoimi wrażeniami.

„Konkurs dla dzieci z zakresu aktywnego trybu życia, bezpieczeństwa i zdrowia”.

11.03.2014r. w Centrum Kultury w Resku przeprowadzono zajęcia z przedszkolakami w ramach

ogólnopolskiego programu MEN "Ćwiczyć każdy może". Dzieci uczestniczyły w konkursie

"Bezpieczny Przedszkolak". Do konkursu zostali zaproszeni przedstawiciele służb ratowniczych:

Straży Pożarnej, Ratownictwa Medycznego i Policji.

Przedstawiciele policji asp. Andrzej Włodek i st. sierż. Michał Olejnik tłumaczyli dzieciom jak

bezpiecznie przechodzić przez jezdnię, jak zachować ostrożność w przypadku osób nieznajomych.

Przedszkolaki przećwiczyły również pozycję obronną w przypadku ataku przez psa.

Pan Mariusz Graj z Ochotniczej Straży Pożarnej w Resku, opowiadał o swojej służbie i obowiązkach

strażaków. Maluchy mogły dowiedzieć się jak strażacy ratują poszkodowanych w wypadkach i jak

gaszą pożary. Straż pożarna jest ważnym ogniwem służb ratowniczych w Polsce. Reska jednostka

OSP jest włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego (KSRG).

Służby medyczne reprezentowała rat.med. Karolina Bartnicka z firmy Eskumed Ratownictwo

Medyczne w Resku. Pani Karolina opowiadała o pracy ratowników medycznych oraz

zademonstrowała i udostępniła fantom do ćwiczeń ratowania życia. Każda grupa mogła

przećwiczyć praktycznie resuscytację krążeniowo - oddechową. Dzieci uciskały klatkę piersiową

fantoma 30 razy i robiły 2 sztuczne oddechy - 30:2.

Podczas konkursów panowała bardzo miła i wesoła atmosfera, maluchy aktywnie uczestniczyły w

przygotowanych konkurencjach i zadaniach. W ramach nagrody wręczono m.in. okolicznościowe

medale oraz słodkie lizaki.

SCENARIUSZ KONKURSU DLA DZIECI 5 - 6 – LETNICH Z ZAKRESU AKTYWNEGO TRYBU ŻYCIA,

BEZPIECZEŃSTWA I ZDROWIA „BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK”

Data: 11.03.2014r./wtorek/

Miejsce: Centrum Kultury w Resku

Czas: 10.00 – 11.30

Uczestnicy: dzieci 5-6-letnie, oddział: „Tygryski, Króliczki, Kłapouszki”

Goście zaproszeni: policjant, strażak, ratownik medyczny.

Cele :

Utrwalenie wiedzy dotyczącej znajomości podstawowych zasad ruchu drogowego;

Systematyzowanie wiadomości na temat pracy straży pożarnej;

Wdrażanie do działań profilaktycznych na rzecz ochrony zdrowia i życia;

Rozwijanie umiejętności efektywnego współdziałania oraz integracji dzieci;

Zakładane efekty – : dziecko:

posiada wiedzę ogólną związaną z bezpieczeństwem, zdrowiem oraz profilaktyką;

zna wybrane znaki drogowe oraz zasady przechodzenia przez ulicę, rozumie znaczenie

sygnalizacji świetlnej,

wskazuje przedmioty związane z udzielaniem pierwszej pomocy: bandaż, woda utleniona,

plaster, gaza.

wie, jak pracuje strażak, policjant, ratownik medyczny;

zna numery alarmowe służb ratowniczych, wie, w jakich sytuacjach należy wezwać

odpowiednie służby ;

potrafi zachować się w sytuacji zagrożenia;

umie udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej

potrafi rozwiązywać zadania, rozumie ich sens;

aktywnie uczestniczy w turnieju, współdziała w grupie i w parze.

Metody:

- podające: objaśnienie, instrukcja,

- poszukujące: rozmowa, zadania inspirujące, zagadki,

- praktyczne: samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych do wykonania,

- ekspresyjne: zabawy ruchowe.

Formy:

zabawa

grupowa

indywidualna

Środki dydaktyczne:

- teksty zagadek, ilustracje, napisy, numery alarmowe, koła w trzech kolorach: czerwonym,

niebieskim, żółtym, kartki z zgłoszenia, płyty CD, kółka żółte symbolizujące tabletki witaminy C,

odznaki dla każdego dziecka „Bezpieczny Przedszkolak”, gwizdek, dyplomy, podziękowania

PRZEBIEG:

1. Powitanie – przedstawienie zaproszonych gości: policjanta, strażaka, ratownika medycznego.

2. Zabawa integracyjna przy muzyce z Klanzy „Wszyscy są – witam was…”.

3. Wprowadzenie hasła spotkania:

„MY MALUCHY I STARSZAKI, TO BEZPIECZNE PRZEDSZKOLAKI!”

4. Rozwiązanie zagadek słownych, obrazkowych przez każdą grupę:

grupa „Tygryski” - STRAŻAK

Rozwiązanie zagadki słownej:

Pożar, pożar, straszna sprawa, dym widać w oddali.

Kto tak szybko drogą jedzie, kiedy dom się pali?

Odszukanie wśród ilustracji strażaka i przyklejenie na sztaludze.

Jak nazywa się pojazd, którym jeżdżą strażacy?

Odszukanie wozu strażackiego i przyklejenie na dużym kartonie.

Zabawa ruchowa przy muzyce ”Jadą strażacy” - naśladowanie sygnału wozu strażackiego.

Jaki jest numer telefonu do Straży Pożarnej? Ułożenie z liczb numeru pod obrazkiem strażaka.

W jakich sytuacjach dzwonimy na Straż Pożarną?

Grupa „Króliczki” – POLICJANT

Rozwiązanie zagadki słownej:

Kto na skrzyżowaniu bez obawy staje,

bo ręką zatrzyma auta i tramwaje?

Bystrym okiem, dobrym słuchem, kieruje drogowym ruchem?

Odszukanie wśród ilustracji policjanta i przyklejenie na sztaludze.

Jak nazywa się pojazd, którym jeżdżą policjanci?

Odszukanie radiowozu i przyklejenie na dużym kartonie.

Zabawa ruchowa przy muzyce ”Jedzie radiowóz” - naśladowanie sygnału policyjnego.

Jaki jest numer telefonu na policję? Ułożenie z liczb numeru pod obrazkiem.

W jakich sytuacjach dzwonimy na policję?

Grupa „Kłapouszki” - RATOWNIK MEDYCZNY

Rozwiązanie zagadki słownej.

Kto tak prędko, na sygnale do chorego jedzie.

Jeśli trzeba do szpitala, prędko go zawiezie?

Odszukanie wśród ilustracji lekarza/ratownika medycznego i przyklejenie na sztaludze.

Jak nazywa się pojazd, którym jeżdżą lekarze/ratownicy medyczni?

Odszukanie karetki pogotowia i przyklejenie na dużym kartonie.

Zabawa ruchowa przy muzyce ”Jadą ratownicy” - naśladowanie sygnału karetki.

Jaki jest numer telefonu na Pogotowie Ratunkowe? Ułożenie z liczb numeru pod obrazkiem.

W jakich sytuacjach dzwonimy na Pogotowie Ratunkowe?

Pytanie do wszystkich grup:

Czy znacie jeszcze inny numer telefonu, pod który można zadzwonić i wezwać pomoc?

Ułożenie numeru 112 między gotowe plakaty.

5. Pogadanka przeprowadzona przez zaproszonych gości:

- Policjant- kilka zdań nt. bezpieczeństwa.

- Zabawa ruchowa „Uwaga pies” .Dzieci poruszają się w rytm muzyki. Na przerwę prezentują

postawę obronną przed oszczekującym psem /postawa żółwia/. Super chwali dzieci gość.

- Ratownik medyczny – kilka zdań o pracy.

- Zabawa ruchowa „Rozsypane tabletki”. Na podłodze leżą rozsypane żółte kółka - tabletki

witaminy C. Zadaniem dzieci jest jak najszybsze pozbieranie tabletek i włożenie do pudełek

stojących na dywanie. Wygrywa drużyna, która nazbiera najwięcej kółek.

- Strażak – kilka słów o pracy.

- Zabawa ruchowa „Strażak w kasku”. Dzieci ustawione w trzech kołach. Podczas melodii podają

sobie z rąk do rąk kask strażacki. Na przerwę w muzyce dziecko, które trzyma kask w ręce

zakłada go na głowę. Potem dalej kask krąży po kole.

6. Zabawa dydaktyczna „Nasza apteczka” Nauczycielka rozsypuje na podłodze różne przedmioty,

zadaniem każdej z grup jest zapakować poprawnie wyprawkę apteczki: bandaże, gaza, koc

termiczny, nożyczki, rękawiczki jednorazowe, plaster, plaster z opatrunkiem.

7. Zabawa dydaktyczna „Tak – nie”. Dzieci trzymają w ręce tabliczki z napisem po obu stronach

TAK – NIE. Treść zagadek czytają goście, po każdej zagadce dzieci podnoszą tabliczkę z właściwym

napisem.

Przykładowe pytania:

Czy bezpieczne miejsce do zabawy to skrzyżowanie dróg?

Czy można wypalać suche trawy na polach, łąkach?

Czy przechodzimy przez ulicę w każdym miejscu?

Czy możesz się bawić gdy znajdziesz zużytą strzykawkę?

Gdy jesteś sam w domu i ktoś puka do twoich drzwi, to czy mu otworzysz?

Czy można bawić się zapałkami?

Czy mogą dzieci samodzielnie zażywać lekarstwa?

Czy powinieneś przyjmować słodycze, gdy nieznajomy cię nimi częstuje?

Czy mogą dzieci dotykać pojemniki z nieznanymi płynami, proszkami?

Czy można dzwonić dla zabawy na numery alarmowe :policji, pogotowia, straży pożarnej?.

8. Zabawa „Na ratunek”. Dzieci podzielone na trzy zespoły: policja, straż, ratownicy medyczni

otrzymują koła w kolorach: czerwonym, niebieskim, żółtym.

strażacy – kolor czerwony

policjanci – kolor niebieski

lekarze – kolor żółty

Goście odbierają zgłoszenia. Dzieci ustalają, który grupa powinna wyjechać, aby udzielić pomocy.

Odpowiednie dzieci podnoszą do góry swoje koła, jako kierownice, jeżdżą po Sali z odpowiednim

sygnałem. Gdy n-lka podniesie do góry lizak policjanta, dzieci zatrzymują się i wracają na miejsca.

ZGŁOSZENIA:

1. Halo! Tak rozumiem. Małe dziecko weszło na wysokie drzewo i nie może zejść. Już wysyłam

pomoc.

- Która drużyna powinna wyjechać do wezwania? – straż pożarna

2. Halo! Mały chłopiec stoi sam na przystanku i płacze. Chyba zgubił się rodzicom. - policja

3. Halo! Dziewczynka przewróciła się podczas jazdy rowerem. Nie może się podnieść. Skarży się, że

boli ją noga. - pogotowie ratunkowe

4. Halo! Została pani okradziona? Już wysyłam pomoc. - policja

5. Halo! Nad lasem unosi się gęsty dym. – straż pożarna

6. Halo! Na drodze doszło do wypadku samochodowego, są ranni. - pogotowie ratunkowe,

policja, straż.

9. Zabawa „Na pomoc”. Dzieci w parach otrzymują bandaże i udzielają pomocy koledze, który

zranił się w palec, w nogę, w rękę. Dziecko siada na krzesełku, kolega robi opatrunek na ranę.

10. Pokaz sposobu resuscytacji na fantomie przez ratownika medycznego, ćwiczenia przez dzieci.

11. Podsumowanie zajęć - podziękowanie gościom, dzieciom i wręczenie odznak ”Bezpieczny

Przedszkolak”.

12. Poczęstunek dla każdego dziecka: sok lub woda w kubeczku, lizak oraz medal.