OBLICZENIA STATYCZNO -...
-
Upload
duongtuong -
Category
Documents
-
view
251 -
download
1
Transcript of OBLICZENIA STATYCZNO -...
Wrocław, sierpień 2012 r.
OBLICZENIA STATYCZNO - WYTRZYMAŁOŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu:
„Przebudowa mostu w ci ągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
Nr dokument.: SKM 007-P Nr umowy: Umowa nr PZD.273.11.2011 z dnia 16.12.2011r.
Inwestor i Zamawiający:
Powiatowy Zarząd Dróg w Kędzierzynie – Koźlu 47-200 Kędzierzyn – Koźle, ul. Skarbowa 3e
Obiekt: Projektowany most drogowy
Lokalizacja: Województwo: opolskie, Powiat: kędzierzyńsko – kozielski, Gmina: Cisek, Obręb: 0017 - Cisek, Numer arkusza: 2, Działki ewidencyjne: 873/1, 873/2, 873/3, 919/1, 919/2, 920/3 (920/1), 920/6 (920/2), 921/10 (921/5), 921/12 (921/8), 922/8 (922/4), 922/10 (922/6), 923/1, 923/7 (923/3), 923/8 (923/4), 923/13 (923/5), 924/1, 924/5 (924/3), 924/4, 925, 926/4 (926/2), 938/1, 938/2, 939/4 (939/1), 939/5 (939/2), 941/2, 941/4 (941/3), 942/1, 942/3 (942/2), 945/1 (945), 946/1 (946), 947/1 (947), 948/1 (948), 949/1 (949), 950/1 (950). Gmina: Bierawa, Obręb: 0004 - Bierawa, Numer arkusza: 1, Działki ewidencyjne: 20/1, 72, 90/1, 90/3 (90/2), 100/1, 100/7 (100/2), 100/8 (100/3), 101.
Branża: OBLICZENIA
Opracowali: Imi ę i nazwisko Nr i zakres uprawnień Podpis Projektant (główny projektant) (branża mostowa i drogowa)
mgr inż. Edmund Budka 305/98/UW
specj. konstr.-bud. bez ograniczeń do projektowania i kierowania robotami bud.
Projektant (branża mostowa)
mgr inż. Szymon Gruba 119/DOŚ/09
projektowe b/o w spec. mostowej
Projektant (branża mostowa)
dr inż. Wojciech Lorenc 63/DOŚ/05
projektowe b/o w spec. mostowej
Asystent Projektanta (branża mostowa)
mgr inż. Maciek Kożuch
Asystent Projektanta (branża mostowa)
inż. Bartosz Marciniak
Asystent Projektanta (branża mostowa)
mgr inż. Dariusz Śmiertka
Strona 2 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
SPIS TREŚCI
1. KONSTRUKCJA MOSTU ................................................................................................................................. 3 1.1. ZESTAWIENIE OBCIĄŻEŃ ........................................................................................................................................................ 3 1.2. MODEL KLASY E
1P
2 – WSTĘPNE OBLICZENIA SZACUNKOWE .................................................................................................... 7
1.3. MODEL KLASY E1+2
P3 – OBLICZENIA DOKŁADNE ................................................................................................................... 11
1.3.1.Elementy konstrukcji stalowej ....................................................................................................................................... 22 1.3.2.Łożyska .......................................................................................................................................................................... 23 1.3.3.Żebra (przepony) podporowe ........................................................................................................................................ 24 1.3.4.Stan graniczny zmęczenia .............................................................................................................................................. 25 1.3.5.Wymiarowanie płyty pomostowej .................................................................................................................................. 28 1.3.6.Zespolenie stal – beton .................................................................................................................................................. 47 1.3.1.Ugięcie mostu ................................................................................................................................................................ 50 1.3.2.Podniesienie wykonawcze.............................................................................................................................................. 51
2. PRZYCZÓŁKI .................................................................................................................................................. 59 2.1. OBLICZENIA POSADOWIENIA DLA PRZYCZÓŁKU OD STRONY CISKA ....................................................................................... 63 2.2. WYMIAROWANIE PALA (CISEK) ........................................................................................................................................... 66 2.3. OBLICZENIE POSADOWIENIE PRZYCZÓŁKU OD STRONY BIERAWY ......................................................................................... 69 2.4. WYMIAROWANIE PALA (BIERAWA) ...................................................................................................................................... 72 2.5. WYMIAROWANIE OCZEPU PALOWEGO .................................................................................................................................. 75 2.6. WYMIAROWANIE SKRZYDEŁ PRZYCZÓŁKA ............................................................................................................................ 85 2.7. WSPORNIK POD ŁOŻYSKO .................................................................................................................................................... 97
3. FILAR W OSI 2 ............................................................................................................................................... 101 3.1. POSADOWIENIE FILARA ...................................................................................................................................................... 101 3.2. WYMIAROWANIE FILARA .................................................................................................................................................... 108 3.3. WYMIAROWANIE OCZEPU FUNDAMENTOWEGO................................................................................................................... 113
4. FILAR W OSI 3 ............................................................................................................................................... 123 4.1. POSADOWIENIE FILARA ...................................................................................................................................................... 125 4.2. WYMIAROWANIE FILARA ................................................................................................................................................... 132 4.3. WYMIAROWANIE OCZEPU FUNDAMENTOWEGO................................................................................................................... 137
5. FILAR W OSI 4 ............................................................................................................................................... 147 5.1. OBLICZENIA POSADOWIENIA FILARA .................................................................................................................................. 149 5.2. WYMIAROWANIE FILARA ................................................................................................................................................... 154 5.3. WYMIAROWANIE OCZEPU FUNDAMENTOWEGO................................................................................................................... 159
Strona 3 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
1. KONSTRUKCJA MOSTU
Obliczenia przeprowadzono w programie Autodesk Robot Structural Analysis. Program „ROBOT” wykorzystuje metodę elementów skończonych. Obiekty zamodelowano w układzie klasy e1p2 (model wstępny – obliczenia uproszczone do wstępnego zwymiarowania prętów) oraz e1+2p3 (model dokładny, prętowo – płytowy do obliczeń na potrzeby projektu wykonawczego).
Analizy elementów konstrukcji mostu wykonano na podstawie norm PN-91/S-10042, PN-82/S-10052. Konstrukcję mostu sprawdzano na obciążenie stałe (ciężar własny oraz wyposażenie), obciążenie zmienne taborem samochodowym i tłumem, temperaturę, wiatr, osiadanie podpór oraz skurcz i pełzanie betonu. Obciążenia przykładane do konstrukcji są jako charakterystyczne, tworząc kombinację obciążeń przemnażane są one przez odpowiednie współczynniki obliczeniowe. Miejsca przyłożenia obciążeń zmiennych wynikają z powierzchni wpływu szukanych wielkości statycznych dla danych elementów.
1.1. ZESTAWIENIE OBCI ĄŻEŃ
Na konstrukcję działają następujące obciążenia: - obciążenie ciężarem własnym, - obciążenie taborem samochodowym – pionowe, hamowanie, uderzenia o krawężnik, - wpływ temperatury, - wiatr, - skurcz oraz pełzanie betonu, - nierównomierne osiadanie podpór.
• Obciążenia stałe
- beton płyty pomostowej gr. 25 cm wraz ze skosami wysokości ok. 11 cm przy dźwigarach
głównych oraz skosami wysokości średniej ok. 14 cm przy poprzecznicach i wspornikach co 4,92 m:
automatycznie kalkulowany przez program dla modelu dokładnego g0c
c = 25×0,25×6,08 + 0,5×0,11×25 + 0,3×0,14×25×6,08/4,92 = 38,0 + 1,4 + 1,3 = = 40,7 kN/m
- dźwigar główny (dwuteownik) – przyjęto ciężar elementów dodatkowych tj. ewentualnego
użebrowania, przepon, sworzni itp. jako 10 % ciężaru samych dźwigarów: automatycznie kalkulowany przez program dla modelu dokładnego g0s
c ≈ 1,1× (0,4×0,03 + 1,32×0,02 + 0,7×0,03) ×79,9 = 5,2 kN/m - poprzecznice ze wspornikami (dwuteowniki) co 4,92 m – przyjęto ciężar elementów
dodatkowych tj. ewentualnego użebrowania, przepon, sworzni itp. jako 10 % ciężaru samych poprzecznic:
automatycznie kalkulowany przez program dla modelu dokładnego g0s
c ≈ 1,1× (0,3×0,02 + 1,32×0,016 + 0,5×0,03) ×79,9×6,08 / 4,92 = 4,6 kN/m - stężenia łuku (w 7 miejscach na jego długości) – przyjęto ciężar elementów dodatkowych tj.
ewentualnego użebrowania, przepon itp. jako 10 % ciężaru samych stężeń:
Strona 4 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
automatycznie kalkulowany przez program dla modelu dokładnego g0s
c ≈ 1,1× (0,7×0,02×2 + 0,3×0,02×2) ×79,9×5,10 = 17,9 kN - hydroizolacja gr. 1 cm g1
c = 14×0,01= 0,1 kN/ m2, - nawierzchnia asfaltowa gr. 10 cm g2
c = 23×0,10 = 2,3 kN/m2, - kapy chodnikowe gr. 24 cm g3
c = 25×0,24 = 6,0 kN/m2, - deski gzymsowe gr. 4 cm z polimerobetonu q4
c = 1,2×0,04×25 = 1,2 kN/m, - bariery ochronne, sieci i balustrady q5
c = 1,0 kN/m.
• Obciążenia ruchome
Obciążenie ruchome składa się z obciążenia równomiernie rozłożonego q kl. A
o intensywności 4 kN/m2 oraz obciążenia ciągnikiem K kl. A o ciężarze całkowitym 800 kN. Współczynnik dynamiczny dla obciążenia pojazdem K – w zależności od rozważanego elementu konstrukcyjnego przyjęto różne wartości współczynnika:
ϕ = 1,35 – 0,005×L = 1,35 – 0,005×0,25×(19,5+27+93,5+24,16) = 1,145 ϕ = 1,35 – 0,005×L = 1,35 – 0,005×0,33×(19,5+27+24,16) = 1,233
Siły hamowania to 10% obciążenia q oraz 20% obciążenia K, lecz nie mniej niż 30% K. Obciążenie q należy uwzględnić na całej szerokości jezdni i długości do 20 m każdego przęsła. Przy szerokości jezdni 7,00 m wypadkowa siła pozioma od hamowania obciążenia q na 20 m przęsła wynosi: 0,1×q = 0,1×7,00×20×4,0 = 56,0 kN (dla wszystkich przęseł wynosi ona 224,0 kN) 0,2×K = 0,2×800 = 160,0 kN 0,3×K = 0,3×800 = 240,0 kN 0,1×q + 0,2×K = 224,0 + 160,0 = 384,0 kN = 0,48×K > 0,3×K = 240,0 kN Do obliczeń przyjęto siły poziome jako pochodzące wyłącznie od pojazdu K (obciążenie ruchome w miejscu przyłożenia pionowych obciążeń od pojazdu K) o sumarycznej wartości 0,48×K = 384,0 kN. Uwzględniając w SGN współczynniki obliczeniowe dla obciążeń pionowych (1,5×1,144) oraz sił poziomych hamowania (1,3) powyższą wartość modyfikuje się stosunkiem 1,3 / 1,716 = 0,758. Wówczas wartości sił poziomych w stosunku do pionowych (traktowanych jako obciążenie pojedyncze) wynosi 0,758×0,48 = 0,364×K. Dodatkowo uwzględniono obciążenie tłumem – 4 kPa przy wymiarowaniu wsporników i płyty pomostowej oraz 2,5 kPa przy wymiarowaniu dźwigarów głównych.
• Skurcz i pełzanie betonu
Poniżej przedstawiono obliczenia współczynnika pełzania i wartość odkształcenia skurczowego wg procedury podanej w PN-EN 1992-1-1.
Strona 5 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
Ac = 3,171 [ m2 ] Pole przekroju betonu
u = 25,03 [ m ] Obwód części przekroju wystawionej na wysychanieRH = 70 [ % ] Wilgotność względnat = 36500 [ dni ] Wiek betonu w rozważanej chwili
t s = 5 [ dni ] Wiek betonu na początku procesu wysychania (albo pęcznienia),zwykle jest to dzień zakończenia pielęgnacji
t 0 = 14 [ dni ] Wiek betonu w chwili przyłożenia obciążeniaT(∆t i ) = 10 [ °C ] Średnia temperatura dojrzewania betonu w czasie t 0 (z przedziału 0 - 80 °C)σc,SLS = 5 [ MPa ] Naprężenia ściskające w betonie w chwili t0 (po przyłożeniu obciążenia)
Klasa betonu: Klasa betonu wg Tablicy 3.1 PN-EN 1992-1-1Klasa cementu: Cement normalnie twardniejący
C 40/50N
0,331 [ ‰ ] Wartość końcowych całkowitych odkształceń skurczowych
Wykres przyrosu odkształceń skurczowych od wysychania, autogenicznych oraz całkowitych w funkcji czasu
0,000
0,050
0,100
0,150
0,200
0,250
0,300
0,350
1 10 100 1000 10000 100000 1000000
ε[
‰ ]
t [ dni ]
εcs (t,ts)
εcd (t,ts)
εca (t)
( ) ( ) ( ) =∞+∞=∞ cascdscs tt εεε ,,
Strona 6 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
1,917 [ - ] Końcowy współczynnik pełzania
31,3 [ MPa ] Wytrzymałość betonu na ściskanie w chwili przyłożeniaobciążenia z uwzględnieniem temperatury dojrzewania
0,160 [ - ] Stopień wytężenia ściskanego betonu w chwili t0
1,917 [ - ] Końcowy współczynnik pełzania nieliniowego
Wykres przyrosu współczynnika pełzania w funkcji czasu
0,000
0,500
1,000
1,500
2,000
2,500
1 10 100 1000 10000 100000 1000000
φ[
-]
t [ dni ]
φ (t,t0)
φnl (t,t0)
( ) ( ) =∞⋅=∞ 000 ,, tt cβϕϕ
( ) =−⋅
−⋅= 8
281exp
00 cmck f
tstf
( ) ==0tf
kck
cσσ
( ) ( ) ( )[ ]=−⋅⋅∞=∞ 45,05,1exp,, 00 σϕϕ kttnl
W modelu obliczeniowym wpływ skurczu uwzględnia się na zastępczym modelu klasy e1+e2p3. Odkształcenia betonu modelowano jako zmiana temperatury płyty betonowej o zredukowanej sztywności ze względu na efekt pełzania.
GPa0,19917,155,01
39
1, =⋅+
=⋅+
=p
cmeffc
EE
ϕψ 487,0
0,39
0,19, ==cm
effc
E
E
m/m10265,08,010331,08,0 33 −− ⋅−=⋅⋅−=⋅= csεε (z uwzględnieniem wsp. Trosta)
C5,261010
10265,06
3
°−=⋅
⋅−==∆ −
−
T
Tαε
Wyznaczając powyższe wartości zgodnie z normą PN-91/S-10042 otrzymuje się, przy przyjęciu obciążenia po 14 dniach, początku procesu wysychania po 7 dniach, wilgotności względnej powietrza 70 % i stopnia zbrojenia podłużnego płyty pomostowej 1 %:
mm253m2534,003,25
17,322 ==⋅=⋅=u
Ae b
m
m/m10300,010300,0 330
−− ⋅−=⋅−=sε
867,001,0
39
20031
1
31
1 =⋅⋅+
=⋅⋅+
=µµ n
k
m/m10260,0867,010300,0 33 −− ⋅−=⋅⋅−=⋅= µεε kcs
Strona 7 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
C0,261010
10260,06
3
°−=⋅
⋅−==∆ −
−
T
Tαε
221,2=pϕ ---> na podstawie interpolacji liniowej z Tab. 5 wg PN-S-10042
Współczynnik pełzania wg PN-EN 1992-1-1 jest mniejszy niż obliczony wg PN-91/S-10042 (1,917 < 2,221) o 14%. Ponieważ procedura obliczania współczynnika pełzania wg PN-S nie uwzględnia klasy betonu przyjęto do obliczeń wartość wyznaczoną wg PN-EN. Wartości odkształceń skurczowych wg PN-EN i PN-S są prawie jednakowe. Do obliczeń przyjęto wartość zgodną z PN-EN, tj. 0,265 ‰ (z uwzględnieniem współczynnika Trosta).
• Obciążenie temperaturą
Zakres zmian temperatury wynosi względem temperatury scalenia konstrukcji +10°C:
• dla części stalowej +45°C oraz -35°C, • dla części betonowej +20°C oraz -25°C
Dodatkowo rozpatruje się różnicę temperatury między stalowym dźwigarem i płytą betonową wynoszącą 10°C.
• Nierównomierne osiadanie podpór
Przyjęto jako miarodajne osiadanie wybranych podpór o 1 cm. Rozważano najbardziej
niekorzystne kombinacje jednoczesnych osiadań wybranych podpór.
• Wiatr
Rozpatrywano dwa przypadki – parcie wiatru na przęsło nieobciążone, wówczas na
pierwszą powierzchnię parcie wynosi 2,5 kPa, na następną 1,25 kPa (łuk), oraz parcie na przęsło obciążone o intensywności 1,25 kPa na pierwszą powierzchnię, 0,625 kPa na kolejną (łuk). Dodatkowo wówczas uwzględnia się parcie na tabor znajdujący się na obiekcie.
1.2. MODEL KLASY E1P
2 – WSTĘPNE OBLICZENIA SZACUNKOWE
W celu doboru właściwych przekroi poprzecznych głównych elementów konstrukcyjnych
analizie poddano najpierw uproszczony model płaski. Rozważano wszystkie fazy konstrukcyjne, pominięto jedynie działanie skurczu, a pełzanie uwzględniono przez redukcję sztywności płyty betonowej. Stosunek modułów sprężystości stali i betonu przy obciążeniach krótko- i długotrwałych wynoszą odpowiednio: nst = Eb / Es = 39 / 205 = 0,190
Strona 8 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
nlt = Eb,lt / Es = (39 / (1 + 1,917) / 205 = 0,065 Szerokość współpracującą płyty przyjęto jako Le / 8 = 0,85×20 / 8 = 2,12 ≈ 2,00 m z każdej strony dźwigara dla obliczania przekrojów przęsłowych oraz Le / 8 = 0,3×23,5 / 8 = 0,88 ≈ 1,00 m z każdej strony dźwigara dla obliczania przekrojów podporowych, przy czym sztywność przekrojów podporowych określono wyłącznie jako sztywność stali konstrukcyjnej i zbrojeniowej. Efekt sztywności betonu pomiędzy rysami przyjęto wstępnie zwiększając pole zbrojenia o 30 % (przyjmując stopień zbrojenia jako 2 % - obliczenia szacunkowe).
Rysunek 1.1 RPO dla dźwigarów główny (przyjęto wstępnie jako rozdział zero – jedynkowy)
Analizowano wstępnie dźwigar lewy (pod jezdnią) jako bardziej obciążony ruchem drogowym. Obciążenie stałe wyposażeniem przyłożone do ww. dźwigara wynosi: g = 0,1×4,806 + 6×1,306 + 2,3×3,5 + 1×(1,25 + 1,11) = 18,9 kN/m Obciążenie zmienne (pojazd K + obciążenie q, tłum na chodniku znajduje się na ujemnych gałęziach linii RPO): q = 4×3,5 = 14 kN/m K = 100×(1,028 + 0,700) = 172,8 kN (dla jednej osi) Poniżej przedstawiono wykresy momentów zginających oraz sił osiowych dla elementów konstrukcyjnych obiektu we wszystkich fazach wykonawstwa:
• faza 1 – ustawienie konstrukcji stalowej pomostu na podporach tymczasowych (po nasunięciu podłużnym przęsła nurtowego),
• faza 2 – montaż łuku,
Strona 9 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
• faza 3 – zmontowany łuk, • faza 4 – montaż wieszaków, demontaż podpór tymczasowych na przęśle nurtowym oraz
betonowanie płyty pomostu, • faza 5 – demontaż podpór tymczasowych na przęsłach zalewowych, • faza 6 – montaż elementów wyposażenia przęseł, • faza 7 – możliwość nierównomiernego osiadania podpór, • faza 8 – obciążenie przęsła ruchem samochodowym.
Rysunek 1.2 Momenty zginające w fazie 1
Rysunek 1.3 Momenty zginające w fazie 2
Rysunek 1.4 Momenty zginające i siły osiowe w fazie 3
Rysunek 1.5 Momenty zginające i siły osiowe w fazie 4
Strona 10 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
Rysunek 1.6 Momenty zginające i siły osiowe w fazie 5
Rysunek 1.7 Momenty zginające i siły osiowe w fazie 6
Rysunek 1.8 Momenty zginające i siły osiowe w fazie 7
Rysunek 1.9 Momenty zginające i siły osiowe w fazie 8
Strona 11 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
Na podstawie powyższych sił wewnętrznych w głównych elementach konstrukcyjnych wyznaczono wartości naprężeń maksymalnych i minimalnych. Pełne tabele znajdują się w archiwum biura PROMOST, poniżej przedstawiono jedynie wybrane wyniki.
• Dźwigar główny:
MPa0,270MPa9,22130 =<= Rσ (82,2 %)
MPa0,170MPa1,1075 =<= tRτ (63,0 %)
• Łuk (wstępnie przyjęto współczynnik wyboczeniowy 1,3):
MPa0,270MPa7,221299 =<= Rσ (82,1 %)
• Wieszaki (nie uwzględniono wstępnego sprężenia, przyjęto wieszaki M56 Macalloy 520):
kN0,942kN1,759 max572 =<= FF (80,6 %)
Na podstawie wstępnych analiz przyjęto następujące przekroje poprzeczne:
• dźwigar główny – spawana blachownica, pas górny 400x26, środnik 1320x20, pas dolny 700x30 – stały przekrój poprzeczny na całej długości mostu, wzmocnienie tylko w rejonie wezgłowia łuku dodatkowymi nakładkami,
• łuk – przekrój skrzynkowy o zmiennej wysokości i stałej szerokości, w kluczu 700x700x30, w wezgłowiach 1300x700x30,
• wieszaki – pręt Macalloy 520 M56 lub M64.
1.3. MODEL KLASY E1+2
P3 – OBLICZENIA DOKŁADNE
Stworzono modele odzwierciedlające pracę konstrukcji we wszystkich fazach budowy i
eksploatacji mostu. Wizualizacje modeli pokazano na poniższych rysunkach.
Rysunek 1.10 Ruszt stalowy po zrealizowaniu nasuwania podłużnego
Rysunek 1.11 Faza montażu konstrukcji łuków wraz ze stężeniami
Strona 12 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
Rysunek 1.12 Faza montażu wieszaków i betonowania przęseł
Rysunek 1.13 Fazy montażu wyposażenia, naciągu wstępnego i faza użytkowa
Poniżej przedstawiono obciążenia definiowane w modelu przestrzennym inaczej niż
w modelu płaskim: - ciężar deskowania montowanego na konstrukcji pomostu w fazie 2, jednocześnie z montażem
segmentów łuku, przyjęty jako 1 kPa i przykładany do poprzecznic i wsporników w części nurtowej oraz do poprzecznic i dźwigarów w części zalewowej mostu:
g0c
c = 1×4,83 = 4,83 kN/m - poprzecznice przęsła od strony Ciska, g1c
c = 1×2,26 = 2,26 kN/m, 1×1,93 = 1,93 kN/m, = 1×2,43 = 2,43 kN/m, 1×1,68 = 1,68 kN/m, = 1×2,41 = 2,41 kN/m, 1×1,64 = 1,64 kN/m, = 1×2,26 = 2,26 kN/m, 1×1,77 = 1,77 kN/m, = 1×1,98 = 1,98 kN/m, 1×2,03 = 2,03 kN/m,
- dźwigary główne od strony Ciska, g2c
c = 1×4,92 = 4,92 kN/m - poprzecznice i wsporniki przęsła nurtowego, g3c
c = 1×5,40 = 5,40 kN/m - poprzecznice przęsła w osiach 3 i 4, g4c
c = 1×4,88 = 4,88 kN/m - poprzecznice przęsła w osiach 4 i 5, g5c
c = 1×2,00 = 2,00 kN/m - dźwigary główne przęsłach w osiach 3 do 5.
Moment skręcający przyłożony do dźwigarów głównych (gdzie stosowne) obliczony jest jako ww. siły na ramieniu połowy wysięgu płyty wspornikowej.
- reakcja pionowa przyłożona do zmontowanej konstrukcji łuku spowodowana demontażem
podpór tymczasowych wspierających segmenty łuku:
Rysunek 1.14 Reakcje charakterystyczne na podporę tymczasową spowodowane ciężarem segmentów łuku
Rk = 175,1 + 181,6 = 356,7 kN Robl,MAX = 356,7×1,2 = 428,0 kN Robl,MIN = 356,7×0,9 = 321,0 kN
Strona 13 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
- reakcja pionowa przyłożona do dźwigarów głównych przęsła nurtowego spowodowana
demontażem nurtowych podpór tymczasowych po fazach 1 – 3 (nasuwanie, montaż łuku, demontaż podpór łuku):
Rysunek 1.15 Reakcje charakterystyczne na nurtowe podpory tymczasowe kolejno z faz 1 do 3.
Współczynniki obliczeniowe: F1 – 1,2 (0,9), F2 – 1,5 (0,9), F3 – 1,2 (0,9) Rk,1 = 712,9 kN R1,obl,MAX = 933,2 kN R1,obl,MIN = 639,0 kN Rk,2 = 671,2 kN R2,obl,MAX = 883,2 kN R2,obl,MIN = 601,3 kN - betonowanie płyty pomostowej na całym obiekcie, ciężar mokrego betonu 0,25×26 = 6,5 kPa,
uwzględniono naddatek na skosy przy poprzecznicach i dźwigarach głównych:
g0cc = 6,5×4,83 = 31,40 kN/m - poprzecznice przęsła od strony Ciska,
g1cc = 6,5×2,26 = 14,69 kN/m, 6,5×1,93 = 12,55 kN/m,
= 6,5×2,43 = 15,80 kN/m, 6,5×1,68 = 10,92 kN/m, = 6,5×2,41 = 15,67 kN/m, 6,5×1,64 = 10,66 kN/m, = 6,5×2,26 = 14,69 kN/m, 6,5×1,77 = 11,51 kN/m, = 6,5×1,98 = 12,87 kN/m, 6,5×2,03 = 13,20 kN/m,
- dźwigary główne od strony Ciska, g2c
c = 6,5×4,92 = 31,98 kN/m - poprzecznice i wsporniki przęsła nurtowego, g3c
c = 6,5×5,40 = 35,10 kN/m - poprzecznice przęsła w osiach 3 i 4, g4c
c = 6,5×4,88 = 31,72 kN/m - poprzecznice przęsła w osiach 4 i 5, g5c
c = 6,5×2,00 = 13,00 kN/m - dźwigary główne przęsłach w osiach 3 do 5.
Moment skręcający przyłożony do dźwigarów głównych (gdzie stosowne) obliczony jest jako ww. siły na ramieniu połowy wysięgu płyty wspornikowej.
g1c
c = 26×0,16×0,56 = 2,33 kN/m - skosy przy DG od s. WG (pod kapą) g12c
c = 26×0,11×0,51 = 1,46 kN/m - skosy przy DG od s. WD (pod jezdnią)
Strona 14 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
g2cc = 26×0,16×0,56 = 2,33 kN/m
= 26×0,16×1,52 = 6,32 kN/m - skosy przy poprzecznicach g3c
c = 26×0,16×1,54 = 6,41 kN/m - skosy przy poprzecznicach podp. łuku - demontaż deskowania: obciążenie jak ciężar deskowania ze zwrotem przeciwnym. - odparowanie wody z betonu – 0,25×1 = 0,25 kPa – odciążenie całej powierzchni płyty. - reakcja pionowa przyłożona do dźwigarów głównych przęseł zalewowych spowodowana
demontażem podpór tymczasowych po fazach 1 do 5 (od nasuwki do po betonowaniu):
Rysunek 1.16 Reakcje charakterystyczne na nurtowe podpory tymczasowe kolejno z faz 1 do 5.
Współczynniki obliczeniowe: F1 – 1,2 (0,9), F2 – 1,5 (0,9), F3 – 1,2 (0,9), F4 – 1,305 (0,895), F5 – 1,2 (0,9) Sumowanie reakcji z podpór tymczasowych:
CH MAX MIN CH MAX MIN CH MAX MIN CH MAX MIN CH MAX MIN CH MAX MIN
F1 87,6 105,1 78,8 91,7 110,0 82,5 46,2 55,4 41,6 46,2 55,4 41,6 69,6 83,5 62,6 69,6 83,5 62,6
F2 46,3 69,5 41,7 58,5 87,8 52,7 54,9 82,4 49,4 54,9 82,4 49,4 58,4 87,6 52,6 58,4 87,6 52,6
F3 52,3 62,8 47,1 53,8 64,6 48,4 50,9 61,1 45,8 50,9 61,1 45,8 5,9 7,1 5,3 5,9 7,1 5,3
F4 -11,5 -10,3 -15,0 -10,8 -9,7 -14,1 -7,0 -6,3 -9,1 -7,0 -6,3 -9,1 -0,6 -0,5 -0,8 -0,6 -0,5 -0,8
F5 446,5 535,8 401,9 541,8 650,2 487,6 502,2 602,6 452,0 512,8 615,4 461,5 431,4 517,7 388,3 440,1 528,1 396,1
SUMA 621,2 762,8 554,4 735,0 902,8 657,1 647,2 795,2 579,6 657,8 808,0 589,2 564,7 695,3 508,0 573,4 705,8 515,8
R1 R2 R3 R4 R5 R6
- ciężar wyposażenia (nawierzchnia, kapy chodnikowe, izolacje, kolektory, deski gzymsoowe,
barieroporęcze, balustrady itd.):
Strona 15 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
g0c
c = 25×0,22 = 5,50 kPa - beton kapy chodnikowej g1c
c = 14×0,015 = 0,21 kPa - izolacja płyty 1 cm i kapy 0,5 cm gSUMA
c = 5,50 + 0,21 = 5,71 kPa - na powierzchni kap
g0cc = 23×0,10 = 2,30 kPa - beton kapy chodnikowej
g1cc = 14×0,01 = 0,14 kPa - izolacja płyty 1 cm
gSUMAc = 2,30 + 0,14 = 2,44 kPa - na powierzchni jezdni
g0c
c = 1 kN/m - balustrady, kolektor, bariery g1c
c = 1,2×0,04×25 = 1,2 kN/m - deski gzymsowe - parcie wiatru na elementy konstrukcji
w1 = 1,38×2,50 = 3,45 kN/m - na stalowe dźwigary główne w2 = 0,62×2,50 = 1,55 kN/m - na krawędź płyty żelbetowej w3 = 0,48×2,50 = 1,20 kN/m - na krawędź płyty żelbetowej (od parcia
na balustrady, bariery itd.) w4-1 = 1,30×2,50 = 3,25 kN/m do w4-2 = 0,70×2,50 = 1,75 kN/m - na łuk w5 = 0,10×2,50 = 0,25 kN/m - na wieszaki
- parcie wiatru na tabor samochodowy
w6 = 3,00×1,25 = 3,75 kN/m - poziomo wZ = 3,75×1,5 / 2,7 = 2,08 kN/m - pionowo
- obciążenie płyty przejściowej
g1 = 0,05×25 + 0,01×14 + 0,11×23 = 3,92 kPa do g2 = 0,05×25 + 0,01×14 + 0,18×23 + 0,32×20 = 11,93 kPa - obciążenie naziomem
g3 = 0,28×25 = 7,00 kPa - ciężar kap chodnikowych
q = 4 kPa - obciążenie q klasy A t = 2,5 kPa - obciążenie tłumem na chodniku Q = 400 / (1,6×4,8) = 52,1 kPa
- pojazd K klasy A (dwa ślady po 52,1 kPa), wsp. dyn. 1,301 Sztywność podłużnej podpory odzwierciedlającej łożysko stałe wyznaczona zostanie ze względu na możliwość przemieszczeń całego filara o grubości 120 cm i wysokości od łożyska (punkt przyłożenia siły poziomej) do góry oczepu fundamentu, tj. 503 cm. Szerokość współpracującej części filara tarczowego przyjęto w obliczeniach równą 500 cm na każde łożysko. Sztywność przy przekroju niezarysowanym i betonie B35, przy uwzględnieniu możliwości przesuwu spowodowanego utwierdzeniem sprężystym w gruncie 1cm / 1MN na kierunku X i 0,1cm / 1 MN na kierunku Y, wynosi:
Strona 16 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
uX = 1 / (L3 / 3EI) = 1 / (0,01 + (12×5,033 / 3×34600×5×1,23)) = 85449 kN/m uY = 1 / (L3 / 3EI) = 1 / (0,001 + (12×5,033 / 3×34600×5×16,83)) = 999380 kN/m Współczynnik dynamiczny dla określenia reakcji:
ϕ = 1,35 – 0,005×L = 1,35 – 0,005×0,25×(19,5+27+93,5+24,29) = 1,145
Model odzwierciedlać ma rzeczywiste zachowanie obiektu pod wszystkimi analizowanymi przypadkami obciążeń. Ze względu na zarysowanie betonu w strefie podpory pośredniej należy zredukować sztywność dźwigarów głównych. W celu wiernego odzwierciedlenia rzeczywistej sztywności tej strefy zwymiarowano wstępnie przekrój podporowy i dobrano odpowiednią ilość zbrojenia na szerokości współpracującej. Maksymalny moment zginający strefy podporowe podpór kolejno 12, 23 i 34 określony w modelu uproszczonym wynosi odpowiednio -9,2, -9,1 oraz -7,3 MNm, maksymalne siły rozciągające 3,6, 3,6 oraz 0,0 MN. Dodatkowo w strefie przęsłowej łuku występuje moment i siła równe odpowiednio -0,4 MNm i 4,4 MN. Dodatkowo należy uwzględnić wpływ lokalnego zginania płyty pomostowej od nacisków kół pojazdów poruszających się po moście – oszacowano zginanie rzędu 100 kNm/m na przęśle łukowym oraz 150 kNm/m na przęsłach dojazdowych. Oszacowano wstępnie ilość zbrojenia w płycie pomostowej na:
• w strefie przęsłowej łuku - #20/100 (d) + #16/100 (g) – sumarycznie 51,5 cm2/m, redukcja sztywności płyty pomostowej w stosunku do betonu niezarysowanego wyznaczona przy zwiększeniu ilości zbrojenia o 30% (efekt sztywności między rysami):
o dla obciążeń krótkotrwałych: 1,3×51,5×200 / (100×25×39) = 0,14, o dla obciążeń długotrwałych: 1,3×51,5×200 / (100×25×13,4) = 0,40, o dla obciążenia skurczem: 1,3×51,5×200 / (100×25×19,0) = 0,28,
• w strefie podporowej łuku - #20/100 (d) + #25/100 (g) – sumarycznie 80,5 cm2/m, redukcja
sztywności płyty pomostowej w stosunku do betonu niezarysowanego wyznaczona przy zwiększeniu ilości zbrojenia o 30% (efekt sztywności między rysami):
o dla obciążeń krótkotrwałych: 1,3×80,5×200 / (100×25×39) = 0,22, o dla obciążeń długotrwałych: 1,3×80,5×200 / (100×25×13,4) = 0,62, o dla obciążenia skurczem: 1,3×80,5×200 / (100×25×19,0) = 0,44,
• w strefie podporowej przęseł dojazdowych - #20/100 (d) + #25/100 (g) – sumarycznie 80,5
cm2/m, redukcja sztywności płyty pomostowej w stosunku do betonu niezarysowanego wyznaczona przy zwiększeniu ilości zbrojenia o 30% (efekt sztywności między rysami):
o dla obciążeń krótkotrwałych: 1,3×80,5×200 / (100×25×39) = 0,22, o dla obciążeń długotrwałych: 1,3×80,5×200 / (100×25×13,4) = 0,62, o dla obciążenia skurczem: 1,3×80,5×200 / (100×25×19,0) = 0,44.
Linie wpływu siły osiowej oraz momentu zginającego w łuku, ściągu oraz wieszaku przy obciążeniu poruszającym się w poprzek pomostu na przęśle łukowym oraz dojazdowym przedstawiono poniżej.
Strona 17 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
Rysunek 1.17 LW N dla wieszaka (rzędne skażone)
Rysunek 1.18 LW N oraz LW M dla dźwigara głównego (rzędne skażone)
Rysunek 1.19 LW N oraz LW M dla łuku (rzędne skażone)
Rysunek 1.20 LW M dla dźwigara głównego przęsła dojazdowego (rzędne skażone)
Strona 18 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
Na powyższych rysunkach widać, że nie ma potrzeby podziału poprzecznego obciążenia zarówno na przęsłach dojazdowych, jak i na przęśle łukowym. Błąd popełniony przy takim założeniu wynosi na przęsłach dojazdowych 1%, na przęśle łukowym 0 % dla dźwigara głównego i wieszaków oraz do 4% dla łuku. Błędy uznano za akceptowalne. Poniżej wyznaczono współczynnik wyboczeniowy dla konstrukcji łuku. Zgodnie z PN współczynnik ten wynosiłby:
f / L = 16,00 / 93,50 = 0,171 lwx = 0,72×50,39 = 36,28 m λp = 99,73 λ = lwx / ix = 36,28 / 0,378 = 96,0 λ / λp = 96,0 / 99,7 = 0,963 mwy = 1,86 lwy1 ≈ 13,8 m lwy2 ≈ 23,10,7 = 16,2 m - odległości między stężeniami poprzecznymi łuku λ = lwy / iz = 16,2 / 0,286 = 56,6 λ / λp = 56,6 / 99,7 = 0,568 mwz = 1,22 µ1 = 0,52 + 71/100×0,07 = 0,57 µ2 = 1 – 0,35×1 = 0,65 lwy ≈ 0,57×0,65×93,50 = 34,6 m λ = lwy / iy = 34,6 / 0,286 = 121,0 λ / λp = 121,0 / 99,7 = 1,213 mwz = 2,93
Oszacowanie współczynnika wyboczeniowego wg PN nie uwzględnia czynników takich jak zmienna wysokość łuku, jego wychylenie z płaszczyzny i układ wieszaków. Poniżej na podstawie analizy wyboczeniowej wyznaczono współczynniki dla poszczególnych faz pracy konstrukcji.
• Faza 3 – odpuszczenie konstrukcji łuku
Rysunek 1.21 Pierwsza forma globalnej utraty stateczności łuku
Strona 19 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
Rysunek 1.22 Naprężenia normalne całkowite i od siły osiowej w łuku w SGN dla fazy 3
• Faza 4 – demontaż podpór tymczasowych przęsła nurtowego
Rysunek 1.23 Pierwsza i druga forma globalnej utraty stateczności łuku
Rysunek 1.24 Naprężenia normalne całkowite i od siły osiowej w łuku w SGN dla fazy 4
• Faza 5 – betonowanie
Strona 20 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
Rysunek 1.25 Pierwsza i druga forma globalnej utraty stateczności łuku
Rysunek 1.26 Naprężenia normalne całkowite i od siły osiowej w łuku w SGN dla fazy 5
• Faza 6 – demontaż podpór tymczasowych w przęsłach dojazdowych + montaż wyposażenia
Rysunek 1.27 Pierwsza i druga forma globalnej utraty stateczności łuku
Strona 21 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
Rysunek 1.28 Naprężenia normalne całkowite i od siły osiowej w łuku w SGN dla fazy 6
• Faza 7 – obciążenie ruchome
Rysunek 1.29 Pierwsza i druga forma globalnej utraty stateczności łuku
Rysunek 1.30 Naprężenia normalne całkowite i od siły osiowej w łuku w SGN dla fazy 7
Na podstawie powyższych wartości naprężeń i współczynników krytycznych określono współczynniki wyboczeniowe dla łuku, jak poniżej:
• faza 3 – 1,12 do 1,96, • faza 4 – 1,23 do 1,49, • faza 5 – 1,33 do 1,47, • faza 6 – 1,24 do 1,52,
Strona 22 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
• faza 7 – 1,28 do 1,37. Ostatecznie współczynnik wyboczeniowy dla każdej fazy przyjęto jako wartość większą z otrzymanego powyżej zakresu.
1.3.1. Elementy konstrukcji stalowej
Naprężenia w elementach konstrukcji stalowej zostały obliczone jako suma naprężeń
w poszczególnych punkach konstrukcji z wszystkich faz budowy i eksploatacji, od nasunięcia rusztu stalowego do naciągu wstępnego i obciążenia użytkowego. W archiwum biura PROMOST znajdują się pełne tabele z sumowania naprężeń. Poniżej zestawiono jedynie decydujące warunki nośności dla jednego elementu z danej grupy (dźwigary główne, poprzecznice przęsłowe, podporowe, zastrzały, łuki, wsporniki, wieszaki).
• Dźwigary główne (pręt nr 70 dla naprężeń normalnych / zred. oraz nr 48 dla stycznych):
MPa4,3232801,105,11,105,1MPa8,290 =⋅⋅=⋅⋅<= Rσ (89,9 %)
MPa8,18317505,105,1MPa8,118 =⋅=⋅<= tRτ (64,7 %)
• Łuk (pręt nr 290 dla naprężeń normalnych / zred. oraz nr 378 dla stycznych):
MPa9,3112701,105,11,105,1MPa1,298 =⋅⋅=⋅⋅<= Rσ (95,6 %)
MPa0,16816005,105,1MPa4,35 =⋅=⋅<= tRτ (21,1 %)
• Skrzynkowe poprzecznice podporowe łuku (pręt nr 2002 dla naprężeń normalnych / zred.
oraz nr 2003 dla stycznych):
MPa9,3112701,105,11,105,1MPa2,295 =⋅⋅=⋅⋅<= Rσ (94,6 %)
MPa0,16816005,105,1MPa7,123 =⋅=⋅<= tRτ (73,6 %)
• Poprzecznice przęsłowe (pręt nr 188 dla naprężeń normalnych / zred. oraz nr 221 dla
stycznych):
MPa9,3112701,105,11,105,1MPa4,305 =⋅⋅=⋅⋅<= Rσ (97,9 %)
MPa8,18317505,105,1MPa1,89 =⋅=⋅<= tRτ (48,5 %)
• Stężenia łuku:
MPa4,3232801,105,11,105,1MPa0,143 =⋅⋅=⋅⋅<= Rσ (44,2 %)
• Pręty podwieszające:
kN1814kN7,1069max =<= dopNN (59,0 %)
0kN8,23min >=N
Strona 23 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
• Wsporniki (pręt nr 268 dla naprężeń normalnych / zred. oraz nr 268 dla stycznych):
MPa4,3232801,105,11,105,1MPa4,255 =⋅⋅=⋅⋅<= Rσ (79,0 %)
MPa5,17817005,105,1MPa4,57 =⋅=⋅<= tRτ (32,2 %)
• Zastrzały (pręt nr 272 dla naprężeń normalnych / zred. oraz nr 274 dla stycznych):
MPa4,3232801,105,11,105,1MPa6,170 =⋅⋅=⋅⋅<= Rσ (52,8 %)
MPa5,17817005,105,1MPa5,31 =⋅=⋅<= tRτ (17,6 %)
1.3.2. Łożyska
Reakcje obliczeniowe na wszystkie łożyska przedstawiono w poniższych tabelach.
Numeracja łożysk wg rysunku. Przesuwy i kąty obrotu wyznaczano od charakterystycznych kombinacji obciążeń uwzględniając fazowanie robót.
Rysunek 1.31 Numeracja łożysk w modelu MES
Strona 24 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
FX (kN) FY (kN) FZ (kN) UX (cm) UY (cm) R (Rad)
MAX 9,4 565,9 2287,9 0,75 0,00
MIN -2,0 -221,1 445,5 -9,85 0,00
MAX 0,0 0,0 2380,0 0,87 0,95
MIN 0,0 0,0 150,9 -9,77 -0,31
MAX 0,0 1441,8 10216,0 -0,51 0,00
MIN 0,0 -1441,8 4787,9 -9,12 0,00
MAX 0,0 0,0 10497,6 -0,35 0,95
MIN 0,0 0,0 4738,9 -9,12 -0,55
MAX 1298,1 1359,8 10234,2 0,00 0,00
MIN -1298,1 -1359,8 4587,6 0,00 0,00
MAX 1298,1 0,0 10100,7 0,00 0,95
MIN -1298,1 0,0 4590,2 0,00 -0,55
MAX 0,0 549,9 5053,2 0,79 0,00
MIN 0,0 -582,1 1716,4 -1,75 0,00
MAX 0,0 0,0 5152,8 0,85 0,84
MIN 0,0 0,0 1411,3 -1,77 -0,27
MAX 0,0 332,6 1747,3 1,42 0,00
MIN 0,0 -376,2 -114,6 -2,50 0,00
MAX 0,0 0,0 2185,0 1,47 0,74
MIN 0,0 0,0 -254,3 -2,52 -0,28
0,0100
34
68
0,0091
102
0,0062
101
0,0062
104
0,0062
103
0,0062
141
0,0058
5
0,0049
135
0,0049
1
0,0048
Powyższe wartości są podstawowymi danymi do projektowania łożysk.
1.3.3. Żebra (przepony) podporowe
Żebra podporowe nad łożyskami stałymi oraz żebra w miejscach przewidzianych do
umieszczenia siłowników na czas podnoszenia konstrukcji zostały zwymiarowane na docisk powierzchni stalowych. Pole docisku przyjęto na podstawie wstępnych informacji o wymiarach płyt górnych łożysk. Uwzględniono wpływ przemieszczeń konstrukcji na pole docisku.
• Przepony nad filarem podporowym łuku:
kN10500max =R 2cm6,440=dA
MPa5,33725,1MPa3,238max =⋅<== RA
R
d
σ
Strona 25 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
• Przepony nad filarem podporowym przęseł dojazdowych od strony Bierawy:
kN5200max =R 2cm9,174=dA
MPa5,33725,1MPa3,297max =⋅<== RA
R
d
σ
• Przepony nad przyczółkami:
kN2400max =R 2cm0,110=dA
MPa5,33725,1MPa2,218max =⋅<== RA
R
d
σ
1.3.4. Stan graniczny zmęczenia
Ze względu na karby konstrukcyjne maksymalny współczynnik wrażliwości na działanie
karbu wynosi 2,2 (pachwinowe spoiny poprzeczne łączące przeponę z pasem rozciąganym, żebra poprzeczne spawane spoinami pachwinowymi) lub 2,9 (dla wieszaków w miejscach zakończenia gwintu). Współczynniki do wyznaczania współczynnika zmęczeniowego wynoszą:
9,2lub2,230,075,0 === βba
1,1=c - dla dźwigarów głównych 0,1=c - dla poprzecznic
0,1lub9,0=c - dla wieszaków Do sprawdzeń stanu granicznego zmęczenia tworzy się kombinacje obciążeń charakterystycznych stałych (wartości minimalne naprężeń) oraz stałych + zmiennych układu podstawowego (wartości maksymalne naprężeń). Wybrano najbardziej wytężony element dźwigara głównego (pręt nr 70), poprzecznic (pręt nr 188) oraz wieszak (pręt nr 411).
• Pręt nr 70 (analizowane są naprężenia w pasie dolnym, po jednej stronie przekroju SIG-DL):
MPa2,2252,1
0,48
5,1
2,113
2,1
5,48,1182,47,05,29,11,4,, =++++++−+=MAXDLchσ
MPa8,1492,1
0,48
2,1
5,48,1182,47,05,29,11,4,, =+++++−+=MINDLchσ
Strona 26 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
STAN GRANICZNY ZMĘCZENIA
a = 0,8 [-] - współczynnik z Z1-1
b = 0,3 [-] - współczynnik z Z1-1c = 1,1 [-] - współczynnik z Z1-1β = 2,2 [-] - współczynnik karbuσmin = 149,8 [MPa] - naprężenia minimalne
σmax = 225,2 [MPa] - naprężenia maksymalne
0,665 [-]
1,010 [-]
225,2 [MPa] < R = 283,5 [MPa]
Dane wejściowe
przekrój rozci ągany
Warunek zmęczenia materiału jest spełniony.
• Pręt nr 188 (analizowane są naprężenia w pasie dolnym, po jednej stronie przekroju SIG-DP):
MPa5,2212,1
6,0
5,1
3,127
2,1
0,01,242,817,490,05,11,8,, =−++++++++=MAXDPchσ
MPa7,1362,1
6,0
2,1
0,01,242,817,490,05,11,8,, =−+++++++=MINDPchσ
STAN GRANICZNY ZMĘCZENIA
a = 0,8 [-] - współczynnik z Z1-1
b = 0,3 [-] - współczynnik z Z1-1c = 1 [-] - współczynnik z Z1-1β = 2,2 [-] - współczynnik karbuσmin = 136,7 [MPa] - naprężenia minimalne
σmax = 221,5 [MPa] - naprężenia maksymalne
0,617 [-]
0,863 [-]
256,7 [MPa] < R = 283,5 [MPa]
Dane wejściowe
przekrój rozci ągany
Warunek zmęczenia materiału jest spełniony.
• Pręt nr 411 (analizowane są naprężenia rozciągające obliczone jako N / A):
MPa9,202kN1,8265,1
2,257
2,1
6,4212,1244,2094,30, =→=++++= σMAXchN
MPa7,160kN6,6542,1
6,4212,1244,2094,30, =→=+++= σMINchN
Strona 27 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
STAN GRANICZNY ZMĘCZENIA
a = 0,8 [-] - współczynnik z Z1-1
b = 0,3 [-] - współczynnik z Z1-1c = 0,9 [-] - współczynnik z Z1-1β = 2,9 [-] - współczynnik karbuσmin = 160,7 [MPa] - naprężenia minimalne
σmax = 202,9 [MPa] - naprężenia maksymalne
0,792 [-]
0,882 [-]
230,0 [MPa] < R = 396,2 [MPa]
Dane wejściowe
przekrój rozci ągany
Warunek zmęczenia materiału jest spełniony. Dodatkowo analizowano zmęczenie materiału w miejscu przyspawania sworzni na pasie górnym dźwigara skrzynkowego. Jako miejsce reprezentatywne wybrano styk dźwigara głównego z poprzecznicą podporową łuku od strony m. Cisek, gdzie naprężenia normalne w pasie górnym są maksymalne, a towarzyszące wartości sił tnących Fz b. duże. Sprawdzenie wykonano na podstawie norm PN-EN 1993-1-9, 1993-2 oraz 1994-2. Zmienność naprężeń analizowano wyłącznie dla reprezentatywnego pojazdu 480 kN. ( ) kN/m3,23880/485,121,1/9,720, =⋅⋅=MAXchv
( ) kN/m5,480/485,121,1/5,13, =⋅⋅−=MINchv
( ) kN2,1620,03/5,43,2381,, =⋅+=∆ MAXchv
MPa6,420003801,0/2,16 ==∆τ
55,11 =Vλ
775,02 =Vλ
Założono ruch samochodów ciężarowych o intensywności 125.000 pojazdów / rok (drogi główne z małym potokiem samochodów ciężarowych – Tab. 4.5 PN-EN 1991-2), przy czym procentowy udział pojazdów 200, 300, 400 i 500 kN wynosi kolejno 40, 10, 15 i 35 % (Tab. 4.7 PN-EN 1991-2). Przyjęto współczynnik m = 8.
13 =Vλ
14 =Vλ
202,10,10,1775,055,1 =⋅⋅⋅=λ
15,1=Mfγ 00,1=Ffγ
MPa3,7815,1/90/MPa2,516,42202,100,12 ==∆<=⋅⋅=∆⋅ MfcEFf γττγ (65,4 %)
Strona 28 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
Sprawdzenie zniszczenia zmęczeniowego spoiny sworznia przy pęknięciu pasa górnego: MPa9,3180/485,1/7,79, =⋅=MAXchσ
kN/m7,580/485,1/3,14, =⋅−=MINchσ
MPa6,37, =∆ MAXchσ
Współczynniki równoważności obciążenia (współczynnik m = 5): 872,11 =λ (dla długości 68/2 = 34 m)
Rysunek 1.32 LW-M dla dźwigara w segmencie podporowym
661,02 =λ (m = 5)
0,13 =λ
0,14 =λ
237,10,10,1661,0872,1 =⋅⋅⋅=λ
15,1=Mfγ 00,1=Ffγ
MPa6,6915,1/80/MPa5,466,37237,100,12 ==∆<=⋅⋅=∆⋅ MfcEFf γσσγ (66,8 %)
3,1322,1668,0654,0//
22 >=+=∆
∆⋅+
∆∆⋅
Mfc
EFf
Mfc
EFf
γσσγ
γττγ
Warunek nośności jest nieznacznie przekroczony (ok. 2 %), pominięto natomiast na korzyść bezpieczeństwa zwiększenie liczby sworzni po szerokości pasa dźwigara głównego w sąsiedztwie podpór (do 5 i 7 szt., a nie jak zakładano w obliczeniach 3 szt.) oraz analizowano Mmax i Vmax, a nie odpowiadające sobie siły towarzyszące. W kontekście poczynionych założeń warunek uznaje się za spełniony.
Warunki nośności dźwigarów głównych są spełnione ze względu na zmęczenie materiału.
1.3.5. Wymiarowanie płyty pomostowej
Wymiarowanie płyty zostanie przeprowadzone na podstawie sumowania sił wewnętrznych
w panelach z modeli obliczeniowych z poszczególnych faz pracy konstrukcji. Poniżej przedstawiono obwiednie sił (momenty Mxx, Myy, siły osiowe Nxx, Nyy, siły tnące Qxx i Qyy). Sumowanie przeprowadzone będzie z odcinków 1 m płyty zlokalizowanych bezpośrednio nad dźwigarami głównymi oraz w środku pomiędzy dźwigarami dla kierunku x.
Strona 29 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
• Dla obciążeń stałych:
Rysunek 1.33 Obwiednie górna i dolna momentów Mxx [kNm/m] w układzie P dla obciążeń stałych
Rysunek 1.34 Obwiednie górna i dolna momentów Myy [kNm/m] w układzie P dla obciążeń stałych
Strona 30 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
Rysunek 1.35 Obwiednie górna i dolna sił osiowych Nxx [kN/m] w układzie P i PD dla obciążeń stałych
Pozostałe obwiednie (oprócz przedstawionej powyżej obwiedni Nxx) w układzie P i PD są prawie takie same (różnice są pomijalne).
Rysunek 1.36 Obwiednie górna i dolna sił osiowych Nyy [kN/m] w układzie P dla obciążeń stałych
Rysunek 1.37 Obwiednie górna i dolna sił tnących Qxx [kN/m] w układzie P dla obciążeń stałych
Rysunek 1.38 Obwiednie górna i dolna sił tnących Qyy [kN/m] w układzie P dla obciążeń stałych
Strona 31 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
• Dla obciążenia skurczem:
Rysunek 1.39 Obwiednia momentów Mxx [kNm/m] w układzie P dla obciążeń skurczem
Rysunek 1.40 Obwiednia momentów Myy [kNm/m] w układzie P dla obciążeń skurczem
Rysunek 1.41 Obwiednia sił osiowych Nxx [kN/m] w układzie P dla obciążeń skurczem
Rysunek 1.42 Obwiednia sił osiowych Nyy [kN/m] w układzie P dla obciążeń skurczem
Rysunek 1.43 Obwiednia sił tnących Qxx [kN/m] w układzie P dla obciążeń skurczem
Rysunek 1.44 Obwiednia sił tnących Qyy [kN/m] w układzie P dla obciążeń skurczem
Dla układu PD powyższe wykresy należy przemnożyć współczynnikiem 1,2 / 1,3 = 0,923.
Strona 32 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
• Dla obciążeń klimatycznych:
Rysunek 1.45 Obwiednie górna i dolna momentów Mxx [kNm/m] w układzie PD dla obciążeń klimatycznych
Rysunek 1.46 Obwiednie górna i dolna momentów Myy [kNm/m] w układzie PD dla obciążeń klimatycznych
Rysunek 1.47 Obwiednie górna i dolna sił osiowych Nxx [kN/m] w układzie PD dla obciążeń klimatycznych
Rysunek 1.48 Obwiednie górna i dolna sił osiowych Nyy [kN/m] w układzie PD dla obciążeń klimatycznych
Strona 33 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
Rysunek 1.49 Obwiednie górna i dolna sił tnących Qxx [kN/m] w układzie PD dla obciążeń klimatycznych
Rysunek 1.50 Obwiednie górna i dolna sił tnących Qyy [kN/m] w układzie PD dla obciążeń klimatycznych
• Dla obciążeń ruchomych:
Rysunek 1.51 Obwiednie górna i dolna momentów Mxx [kNm/m] w układzie P dla obciążeń ruchomych
Rysunek 1.52 Obwiednie górna i dolna momentów Myy [kNm/m] w układzie P dla obciążeń ruchomych
Strona 34 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
Rysunek 1.53 Obwiednie górna i dolna sił osiowych Nxx [kN/m] w układzie P dla obciążeń ruchomych
Rysunek 1.54 Obwiednie górna i dolna sił osiowych Nyy [kN/m] w układzie P dla obciążeń ruchomych
Rysunek 1.55 Obwiednie górna i dolna sił tnących Qxx [kN/m] w układzie P dla obciążeń ruchomych
Rysunek 1.56 Obwiednie górna i dolna sił tnących Qyy [kN/m] w układzie P dla obciążeń ruchomych
Dla układu PD powyższe wykresy należy przemnożyć współczynnikiem 1,25 / 1,5 = 0,833. Dopuszczalne naprężenia w zbrojeniu związane z efektami globalnymi (siła osiowa w płycie) powinny być ograniczone do zakresu zmian naprężeń w pasie górnym dźwigara głównego, które
Strona 35 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
mogą być zwiększone o różnice w naprężeniach dopuszczalnych i występujących w pasie górnym, oraz zwiększone współczynnikiem 1,3 (zwiększenie sztywności panelu w obliczeniach ze względu na sztywność betonu pomiędzy rysami) oraz 1,51 (stosunek ramienia sił wewnętrznych pasa górnego i górnej warstwy zbrojeniowej). Otrzymamy zatem: σmax ≈ (51 + 91) × 1,3 × 1,51 = 278 MPa W SGN maksymalne naprężenia w stali zbrojeniowej nie powinny przekraczać 278 MPa. Wymiarowanie stali zbrojeniowej w płycie na kierunku poprzecznym: Myy = -62,2 kNm/m (nad dźwigarami) Myy = 11,5 kNm/m (w przęsłach dojazdowych) Myy = 19,0 kNm/m (w przęśle nurtowym)
Nyy = 150 / 2,00 = 75 kN/m (nad poprzecznicami) Nyy = 242 / 1,13 = 214 kN/m (na krawędzi obiektu) Qyy = 63,6 kN/m
- obciążenia stałe Myy = -5,4 kNm/m (nad dźwigarami) Myy = 12,9 kNm/m (w przęśle)
Nyy = 292 / 2,73 = 106 kN/m (na całym obszarze pomostu) Qyy = 12,3 kN/m
- obciążenia skurczem Myy = -15,2 kNm/m (na całym obszarze pomostu) Myy = 29,1 kNm/m (na całym obszarze pomostu)
Nyy = 582 / 1,99 = 292 kN/m (nad poprzecznicami w przęśle łukowym) Nyy = 455 / 2,76 = 165 kN/m (w przęsłach dojazdowych) Nyy = 1795 / 2,60 = 690 kN/m (nad poprzecznicami skrzynkowymi łuku)
Qyy = 25,1 kN/m - obciążenia klimatyczne
Myy = -164 / 2,47 = -66,4 kNm/m (nad dźwigarami głównymi) Myy = 113 / 1,07 = 105,6 kNm/m (na całym obszarze pomostu)
Nyy = 217 kN/m (nad wszystkimi poprzecznicami) Qyy = 80,6 kN/m
- obciążenia ruchome SUMARYCZNIE do wymiarowania przyjęto układ dodatkowy PD: Myy = -62,2 – 5,4×0,923 – 25,1 – 66,4×0,833 = -147,6 kNm/m (górą) Myy = 19,0 + 12,9×0,923 + 29,1 + 105,6×0,833 = 148,0 kNm/m (dołem) Nyy = 75 + 106 + 165 + 165 = 511 kN/m (w przęsłach dojazdowych) Nyy = 75 + 106 + 292 + 217 = 690 kN/m (w przęśle łukowym) Nyy = 75 + 106 + 690 + 217 = 1088 kN/m (poprzecznica podporowa łuku) Qyy = 63,6 + 12,3 + 25,1 + 80,6 = 181,6 kN/m
Strona 36 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
SGN faza II
b = 100 cm = 1 mn = 15 = 15Aa = 41,87 = 0,004187 m2
A'a = 20,93 = 0,002093 m2
h = 25 cm = 0,25 ma = 6,3 cm = 0,063 ma' = 6,3 cm = 0,063 mh1 = 18,7 cm = 0,187 mM = 147,6 kNm = 0,1476 MNm
- położenie osi obojętnej:
x = 0,096 m - naprężenia ściskające w betonie:
σb max = 16,8 MPa < Rb1 = 28,80 MPa
- naprężenia w stali rozciąganej:
σa max = 236 MPa < R = 375,0 MPa
- naprężenia w stali ściskanej:
σa' = 87 MPa < R = 375,0 MPa
( ) ( ) ( )
⋅+⋅⋅++++−= ''
2'' 1
2 aAhAn
bAAAA
b
nx aaaaaa
( ) ( )x
xhAn
x
axAn
bx
M
aa
b 21
22max'
'3
−⋅+−⋅+
=σ
x
xhn ba
−⋅= 1
maxmax σσ
x
axn ba
'' max
−⋅= σσ
Dodatkowo naprężenie wywołane siłą osiową: σ = N / A = 0,511 / (0,004187 + 0,002093) = 81,4 MPa (przęsła dojazdowe) σ = N / A = 0,690 / (0,004187 + 0,002093) = 110,0 MPa (przęsło łukowe) σ = N / A = 1,088 / (0,004187 + 0,002093) = 173,2 MPa (poprzecznica podp. łuku) Wypadkowe naprężenie w zbrojeniu: σ = 236 + 81 = 317 MPa < R = 375 MPa (przęsła dojazdowe) σ = 236 + 110 = 346 MPa < R = 375 MPa (przęsło łukowe)
Strona 37 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
Do obliczenia rozwartości rys przyjęto moment sprowadzony powodujący takie same naprężenia w zbrojeniu rozciąganym, co moment rzeczywisty i siła osiowa w przekroju nad dźwigarem głównym.
SG powstania rys
M = 151,54 kNm (moment sprowadzony uwzględniający dodatkowe b = 100 naprężenia w zbrojeniu wywołane siłą osiową)h = 25Aa = 41,87
A'a = 27,91a = 6,3a' = 6,3Ea = 200 GPa
Eb = 39 GPa
Rbtk 0,05 = 2,4 MPa
Rbtk 0,50 = 3,4 MPa
nrzecz = 5,13n = 15x = 12,9 cm (przekrój niezarysowany, beton przenosi rozciąganie)JI = 169967 cm4
h -x = 12,1 cmWId = 14007 cm3
WIg = 13211 cm3
σbtk max = 10,8 MPa (max napreżenie rozciągające w betonie)
σb = 11,5 MPa (max ściskające rozciągające w betonie)
Mr = 95,25 kNm (moment rysujący z war. σbtk max < 2Rbtk 0,50)
SG rozwarcia rys
wk = 0,02 cmh = 25 cm (wys przekroju)x = 12,9 cm (faza I)d = 2 cm (średnica pręta)s = 7,5 cm (rozstaw prętów podłużnych)a1 = 6,3 cm (od osi gónego rz. prętów do kraw. zewn.)
hef max1 = 20 cm
hef max2 = 12,13 cm
hef max = 12,13406 cm
hef wyzn = 21,3 cm
hef = 12,13406 cm
χwyzn = 0,500m = 2 (0 -normalnie, 1 -płyta cienka, 2 - dolna płyta skrzynki)χ = 1,000sR = 15,53 cm
σa red = 258 MPa
σa max = 244 MPa (jak dla II fazy)
Strona 38 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
Warunek nośności i ograniczenia szerokości rozwarcia rys w płycie betonowej do wartości 0,2 mm są spełnione przy zastosowaniu zbrojenia poprzecznego w postaci prętów #20 / 150 górą oraz #20/150 dołem + dodatkowa wkładka z pręta odgiętego #20 / 150 biegnącego tak, że na długości wspornika i 1,5 m w stronę osi mostu biegnie górą, a w odcinku środkowym dołem. Wartość charakterystycznego momentu zginającego została wyznaczona na korzyść bezpieczeństwa przy globalnym współczynniku obliczeniowym równym 1,3. Pole zbrojenia rozciąganego wynosi 41,87 cm2 na 1,0 mb szerokości płyty, stopień zbrojenia wynosi 1,67 %. Sprawdzenie nośności na ścinanie – wyznaczenie maksymalnej wartości siły poprzecznej jaka może zostać przeniesiona przez płytę żelbetową bez projektowanego zbrojenia na ścinanie (przyjęto na zbrojenie poprzeczne płyty w postaci prętów #20/75 górą – pole zbrojenia rozciąganego to 41,87 cm2):
b = 100 cm = 1 ma = 6,3 cm = 0,063 mh = 25 cm = 0,25 mh1= 18,7 cm = 0,187 mz = 15,90 cm = 0,15895 m
AaL = 41,87 cm2 = 0,00419 m2
Aaw = 0 cm2 0,00000 m2
Aa = 0 cm2 = 0 m2
V = 181,6 kN = 0,18160 MNtR = 0,4 MPa = 400 kPa
tbmax = 4,75 MPa = 4750 kPa
Rbt 0,05 = 2,4 MPa = 2400 kPa
Raw = 375 MPa = 375000 kPas 20 cm = 0,2 mn 0 = 0
tb = 1,14 MPa < 0.75Rbt 0,05= 1,80 MPazb
Vb ⋅
=τ
Maksymalna siła poprzeczne bez zbrojenia na ścinanie może być bezpiecznie przeniesiona przez płytę pomostową. Warunki nośności ze względu na ścinanie są spełnione. Wymiarowanie stali zbrojeniowej w płycie na kierunku podłużnym: Mxx = -52,3 / 2,18 = -24,0 kNm/m (odcinek środkowy nad poprzecznicami) Mxx = -34,7 / 1,61 = -21,6 kNm/m (odcinek nad dźwigarami pop. podp. łuku) Mxx = -16,5 / 2,00 = -8,3 kNm/m (odcinek nad dźwigarami w przęśle łukowym) Mxx = -72,0 / 2,40 = -30,0 kNm/m (odcinek środkowy nad pop. podp. przęsła doj.) Mxx = -22,6 / 1,13 = -20,0 kNm/m (odcinek nad dźwigarami pop. podp. jw.) Mxx = 46,6 / 2,22 = 21,0 kNm/m (w przęsłach dojazdowych) Mxx = 14,5 / 1,11 = 13,1 kNm/m (w przęśle nurtowym)
Nxx = 756 / 2,00 = 378 kN/m (nad dźwigarem – strefa podp. łuku)
Nxx = 338 / 1,09 = 310 kN/m (odcinek środkowy – strefa podp. łuku)
Strona 39 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
Nxx = 210 / 2,00 = 105 kN/m (nad dźwigarem – przęsło łuku) Nxx = 206 / 2,18 = 94 kN/m (odcinek środkowy – przęsło łuku)
Nxx = 1204 / 2,13 = 565 kN/m (nad dźwigarem – strefa podp. przęsła doj.) Nxx = 714 / 2,18 = 328 kN/m (odcinek środkowy – strefa podp. przęsła doj.)
Nxx = -797 kN/m (maksymalne ściskanie w przęśle od str. Ciska) Qxx = 30,8 kN/m
- obciążenia stałe Mxx = -4,3 kNm/m (odcinek środkowy nad poprzecznicami) Mxx = -3,1 kNm/m (odcinek nad dźwigarami pop. podp. łuku) Mxx = -1,8 kNm/m (odcinek nad dźwigarami w przęśle łukowym) Mxx = -10,1 kNm/m (odcinek środkowy nad pop. podp. przęsła doj.) Mxx = -5,5 kNm/m (odcinek nad dźwigarami pop. podp. jw.) Mxx = 12,8 kNm/m (w przęsłach dojazdowych) Mxx = 0,3 kNm/m (w przęśle nurtowym)
Nxx = 691 / 1,54 = 449 kN/m (nad dźwigarem – strefa podp. łuku)
Nxx = 310 / 1,10 = 282 kN/m (odcinek środkowy – strefa podp. łuku) Nxx = 175 / 3,20 = 55 kN/m (nad dźwigarem – przęsło łuku)
Nxx = 185 / 4,18 = 44 kN/m (odcinek środkowy – przęsło łuku) Nxx = 1106 / 2,04 = 542 kN/m (nad dźwigarem – strefa podp. przęsła doj.)
Nxx = 1252 / 3,18 = 394 kN/m (odcinek środkowy – strefa podp. przęsła doj.)
Nxx = 0 kN/m (maksymalne ściskanie w przęśle od str. Ciska) Qxx = 7,6 kN/m
- obciążenia skurczem Mxx = -12,5 kNm/m (odcinek środkowy nad poprzecznicami) Mxx = -5,3 kNm/m (odcinek nad dźwigarami pop. podp. łuku) Mxx = -2,2 kNm/m (odcinek nad dźwigarami w przęśle łukowym) Mxx = -4,0 kNm/m (odcinek środkowy nad pop. podp. przęsła doj.) Mxx = -10,3 kNm/m (odcinek nad dźwigarami pop. podp. jw.) Mxx = 26,0 kNm/m (w przęsłach dojazdowych) Mxx = 13,3 kNm/m (w przęśle nurtowym)
Nxx = 2758 / 3,81 = 724 kN/m (nad dźwigarem – strefa podp. łuku)
Nxx = 2373 / 4,18 = 568 kN/m (odcinek środkowy – strefa podp. łuku) Nxx = 1307 / 3,24 = 403 kN/m (nad dźwigarem – przęsło łuku)
Nxx = 1820 / 5,12 = 355 kN/m (odcinek środkowy – przęsło łuku) Nxx = 2110 / 2,48 = 851 kN/m (nad dźwigarem – strefa podp. przęsła doj.)
Nxx = 3126 / 4,44 = 704 kN/m (odcinek środkowy – strefa podp. przęsła doj.)
Nxx = -510 kN/m (maksymalne ściskanie w przęśle od str. Ciska)
Strona 40 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
Qxx = 14,9 kN/m
- obciążenia klimatyczne Mxx = -173,1 / 2,18 = -79,4 kNm/m (odcinek środkowy nad poprzecznicami) Mxx = -93,9 / 3,09 = -30,4 kNm/m (odcinek nad dźwigarami pop. podp. łuku) Mxx = -8,3 kNm/m (odcinek nad dźwigarami w przęśle łukowym) Mxx = -150,9 / 2,18 = -69,2 kNm/m (odcinek środkowy nad pop. podp. przęsła doj.) Mxx = -54,1 / 2,23 = -24,3 kNm/m (odcinek nad dźwigarami pop. podp. jw.) Mxx = 115,6 kNm/m (w przęsłach dojazdowych) Mxx = 107,7 kNm/m (w przęśle nurtowym)
Nxx = 923 / 3,09 = 299 kN/m (nad dźwigarem – strefa podp. łuku)
Nxx = 495 / 2,18 = 227 kN/m (odcinek środkowy – strefa podp. łuku) Nxx = 390 / 2,00 = 195 kN/m (nad dźwigarem – przęsło łuku)
Nxx = 999 / 4,10 = 244 kN/m (odcinek środkowy – przęsło łuku) Nxx = 786 / 2,23 = 352 kN/m (nad dźwigarem – strefa podp. przęsła doj.)
Nxx = 425 / 2,18 = 195 kN/m (odcinek środkowy – strefa podp. przęsła doj.)
Nxx = -1171 kN/m (maksymalne ściskanie w przęśle od str. Ciska) Qxx = 138,1 kN/m
- obciążenia ruchome SUMARYCZNIE do wymiarowania przyjęto układ dodatkowy PD: Mxx = -24,0 – 4,3 – 12,5 – 79,4 = -120,2 kNm/m
(odcinek środkowy nad poprzecznicami) Mxx = -21,6 - 3,1 – 5,3 – 30,4 = -60,4 kNm/m
(odcinek nad dźwigarami pop. podp. łuku) Mxx = -8,3 – 1,8 – 2,2 – 8,3 = -20,6 kNm/m (odcinek nad dźwigarami w przęśle łukowym) Mxx = -30,0 – 10,1 – 4,0 – 69,2 = -113,3 kNm/m
(odcinek środkowy nad pop. podp. przęsła doj.) Mxx = -20,0 – 5,5 – 10,3 – 24,3 = -60,1 kNm/m
(odcinek nad dźwigarami pop. podp. jw.) Mxx = 21,0 + 12,8 + 26,0×0,923 + 115,6×0,833 = 154,1 kNm/m
(w przęsłach dojazdowych – układ PD) Mxx = 13,1 + 0,3 + 13,3×0,0 + 107,7 = 121,1 kNm/m
(w przęśle nurtowym – układ P) Nxx = 378 + 449 + 724 + 299 = 1850 kN/m
(nad dźwigarem – strefa podp. łuku) Nxx = 310 + 282 + 568 + 227 = 1387 kN/m (odcinek środkowy – strefa podp. łuku)
Nxx = 105 + 55 + 403 + 195 = 758 kN/m
Strona 41 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
(nad dźwigarem – przęsło łuku) Nxx = 94 + 44 + 355 + 244 = 737 kN/m
(odcinek środkowy – przęsło łuku) Nxx = 565 + 542 + 851 + 352 = 2310 kN/m
(nad dźwigarem – strefa podp. przęsła doj.) Nxx = 328 + 394 + 704 + 195 = 1621 kN/m
(odcinek środkowy – strefa podp. przęsła doj.)
Nxx = -797 – 510 – 1171 = -2478 kN/m (maksymalne ściskanie w przęśle od str. Ciska)
Qxx = 30,8 + 7,6 + 14,9 + 138,1 = 191,4 kN/m
• Zbrojenie w strefie podporowej łuku:
Dla odcinka środkowego płyty pomostowej:
Strona 42 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
SGN faza II
b = 100 cm = 1 mn = 15 = 15Aa = 53,67 = 0,005367 m2
A'a = 53,67 = 0,005367 m2
h = 25 cm = 0,25 ma = 3,75 cm = 0,0375 ma' = 3,75 cm = 0,0375 mh1 = 21,25 cm = 0,2125 mM = 120,2 kNm = 0,1202 MNm
- położenie osi obojętnej:
x = 0,096 m - naprężenia ściskające w betonie:
σb max = 7,0 MPa < Rb1 = 28,80 MPa
- naprężenia w stali rozciąganej:
σa max = 126 MPa < R = 375,0 MPa
- naprężenia w stali ściskanej:
σa' = 64 MPa < R = 375,0 MPa
( ) ( ) ( )
⋅+⋅⋅++++−= ''
2'' 1
2 aAhAn
bAAAA
b
nx aaaaaa
( ) ( )x
xhAn
x
axAn
bx
M
aa
b 21
22max'
'3
−⋅+−⋅+
=σ
x
xhn ba
−⋅= 1
maxmax σσ
x
axn ba
'' max
−⋅= σσ
σ = N / A = 1,387 / (0,005367 + 0,005367) = 129 MPa Sumaryczne naprężenia w zbrojeniu strefy podporowej łuku: σ = 126 + 129 = 255 MPa < 375 MPa Dla odcinka bezpośrednio nad dźwigarem: σM+N ≈ 126×60,4 / 120,2 + 1,85 / 0,01073 = 236 MPa < 375 MPa - warunki nośności są spełnione
Strona 43 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
• Zbrojenie w strefie przęsłowej łuku oraz w strefach przęsłowych przęseł dojazdowych:
Dla odcinka środkowego płyty pomostowej: SGN faza II
b = 100 cm = 1 mn = 15 = 15Aa = 40,27 = 0,004027 m2
A'a = 40,27 = 0,004027 m2
h = 25 cm = 0,25 ma = 3,75 cm = 0,0375 ma' = 3,75 cm = 0,0375 mh1 = 21,25 cm = 0,2125 mM = 121,1 kNm = 0,1211 MNm
- położenie osi obojętnej:
x = 0,091 m - naprężenia ściskające w betonie:
σb max = 8,4 MPa < Rb1 = 28,80 MPa
- naprężenia w stali rozciąganej:
σa max = 168 MPa < R = 375,0 MPa
- naprężenia w stali ściskanej:
σa' = 74 MPa < R = 375,0 MPa
( ) ( ) ( )
⋅+⋅⋅++++−= ''
2'' 1
2 aAhAn
bAAAA
b
nx aaaaaa
( ) ( )x
xhAn
x
axAn
bx
M
aa
b 21
22max'
'3
−⋅+−⋅+
=σ
x
xhn ba
−⋅= 1
maxmax σσ
x
axn ba
'' max
−⋅= σσ
σ = N / A = 0,758 / (0,004027 + 0,004027) = 94 MPa Sumaryczne naprężenia w zbrojeniu strefy podporowej łuku: σ = 168 + 94 = 262 MPa < 375 MPa
Odcinek bezpośrednio nad dźwigarem nie będzie decydujący (znacząco mniejszy moment, niewiele mniejsza siła osiowa).
Strona 44 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
- warunki nośności są spełnione
• Zbrojenie w strefie podporowej przęsła dojazdowego:
Dla odcinka środkowego płyty pomostowej: SGN faza II
b = 100 cm = 1 mn = 15 = 15Aa = 53,67 = 0,005367 m2
A'a = 53,67 = 0,005367 m2
h = 25 cm = 0,25 ma = 3,75 cm = 0,0375 ma' = 3,75 cm = 0,0375 mh1 = 21,25 cm = 0,2125 mM = 113,3 kNm = 0,1133 MNm
- położenie osi obojętnej:
x = 0,096 m - naprężenia ściskające w betonie:
σb max = 6,6 MPa < Rb1 = 28,80 MPa
- naprężenia w stali rozciąganej:
σa max = 119 MPa < R = 375,0 MPa
- naprężenia w stali ściskanej:
σa' = 60 MPa < R = 375,0 MPa
( ) ( ) ( )
⋅+⋅⋅++++−= ''
2'' 1
2 aAhAn
bAAAA
b
nx aaaaaa
( ) ( )x
xhAn
x
axAn
bx
M
aa
b 21
22max'
'3
−⋅+−⋅+
=σ
x
xhn ba
−⋅= 1
maxmax σσ
x
axn ba
'' max
−⋅= σσ
σ = N / A = 1,621 / (0,005367 + 0,005367) = 151 MPa Sumaryczne naprężenia w zbrojeniu strefy podporowej łuku: σ = 119 + 151 = 270 MPa < 375 MPa
Strona 45 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
Dla odcinka bezpośrednio nad dźwigarem: σM+N ≈ 119×60,1 / 113,3 + 2,31 / 0,01073 = 278 MPa < 375 MPa - warunki nośności są spełnione Do obliczenia rozwartości rys przyjęto moment sprowadzony powodujący takie same naprężenia w zbrojeniu rozciąganym (278 MPa), co moment rzeczywisty i siła osiowa w przekroju nad dźwigarem głównym.
Strona 46 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
SG powstania rys
M = 203,85 kNm (moment sprowadzony uwzględniający dodatkowe b = 100 naprężenia w zbrojeniu wywołane siłą osiową)h = 25Aa = 53,67
A'a = 53,67a = 3,75a' = 3,75Ea = 200 GPa
Eb = 39 GPa
Rbtk 0,05 = 2,4 MPa
Rbtk 0,50 = 3,4 MPa
nrzecz = 5,13n = 15x = 12,5 cm (przekrój niezarysowany, beton przenosi rozciąganie)JI = 253474 cm4
h -x = 12,5 cmWId = 20278 cm3
WIg = 20278 cm3
σbtk max = 10,1 MPa (max napreżenie rozciągające w betonie)
σb = 10,1 MPa (max ściskające rozciągające w betonie)
Mr = 137,89 kNm (moment rysujący z war. σbtk max < 2Rbtk 0,50)
SG rozwarcia rys
wk = 0,02 cmh = 25 cm (wys przekroju)x = 12,5 cm (faza I)d = 2,5 cm (średnica pręta)s = 7,5 cm (rozstaw prętów podłużnych)a1 = 3,75 cm (od osi gónego rz. prętów do kraw. zewn.)
hef max1 = 20 cm
hef max2 = 12,50 cm
hef max = 12,5 cm
hef wyzn = 22,5 cm
hef = 12,5 cm
χwyzn = 0,500m = 2 (0 -normalnie, 1 -płyta cienka, 2 - dolna płyta skrzynki)χ = 1,000sR = 15,53 cm
σa red = 258 MPa
σa max = 214 MPa (jak dla II fazy) Warunek nośności i ograniczenia szerokości rozwarcia rys w płycie betonowej do wartości 0,2 mm są spełnione przy zastosowaniu zbrojenia podłużnego w postaci prętów (#20 + #25) / 150 górą i dołem w strefach podporowych i (#12 + #25) / 150 górą i dołem w strefach przęsłowych. Wartość charakterystycznego momentu zginającego została wyznaczona na korzyść bezpieczeństwa przy globalnym współczynniku obliczeniowym równym 1,3.
Strona 47 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
Sprawdzenie nośności na ścinanie – wyznaczenie maksymalnej wartości siły poprzecznej jaka może zostać przeniesiona przez płytę żelbetową bez projektowanego zbrojenia na ścinanie (przyjęto na zbrojenie podłużne płyty w postaci prętów (#12 + #25) / 150 górą i dołem – pole zbrojenia rozciąganego to 40,27 cm2):
b = 100 cm = 1 ma = 3,75 cm = 0,0375 mh = 25 cm = 0,25 mh1= 21,25 cm = 0,2125 mz = 18,06 cm = 0,18063 m
AaL = 40,27 cm2 = 0,00403 m2
Aaw = 0 cm2 0,00000 m2
Aa = 0 cm2 = 0 m2
V = 191,4 kN = 0,19140 MNtR = 0,4 MPa = 400 kPa
tbmax = 4,75 MPa = 4750 kPa
Rbt 0,05 = 2,4 MPa = 2400 kPa
Raw = 375 MPa = 375000 kPas 20 cm = 0,2 mn 0 = 0
tb = 1,06 MPa < 0.75Rbt 0,05= 1,80 MPazb
Vb ⋅
=τ
Maksymalna siła poprzeczne bez zbrojenia na ścinanie może być bezpiecznie przeniesiona przez płytę pomostową. Warunki nośności ze względu na ścinanie są spełnione.
1.3.6. Zespolenie stal – beton
Przy wymiarowaniu zespolenia dzieli się cały układ konstrukcyjny na sekcje obliczeniowe
osobno przy przyczółku północnym, południowym oraz po obu stronach filarów pośrednich i w strefach przęsłowych. Nośność pojedynczego sworznia wynosi:
kN4,109
25,1
378005,37022,0129,0
425,1
022,04508,0
min29,0
4
8,0
min2
2
2
2
=
⋅⋅⋅⋅
⋅⋅⋅⋅
=
⋅⋅⋅⋅
⋅⋅⋅⋅
=
π
γα
γπ
V
cmck
V
u
RdEfd
df
P
Nośność pojedynczego sworznia oszacowano na 109,4 kN. O zniszczeniu sworznia decyduje warunek nośności stali. W modelu MES modelowano co 1,23 m (dla dźwigarów głównych) oraz co 1,00 m (dla poprzecznic) pręty odzwierciedlające sworznie łączące płytę żelbetową z rusztem stalowym.
Strona 48 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
Wartości sił ścinania podłużnego do przeniesienia przez sworznie zostały zatem odczytane bezpośrednio z modeli MES. Dokonano sumowania ww. sił dla modeli, w których uwzględniono:
• ciężar wyposażenia + odpuszczenie podpór tymczasowych przęseł zalewowych + ewentualne osiadanie podpór (obciążenia długotrwałe),
• obciążenia ruchome (krótkotrwałe), • obciążenia skurczowe (pośrednie, przy częściowym uwzględnieniu pełzania), • obciążenia klimatyczne (krótkotrwałe), • naciąg wstępny wieszaków.
Dźwigary główne podzielono na strefy, w których niezbędne są 3 sworznie w rzędzie co 200 lub co 300 mm, podobnie podzielono poprzecznice wszystkie poprzecznice, na których pawano sworznie co 200 lub 300 mm, przy czym dla poprzecznic przęsłowych łuku w jednym rzędzie są 3 sworznie, dla poprzecznic podporowych łuku – 7 sworzni, dla poprzecznic na przęsłach dojazdowych – 2 sworznie. W miejscach poszerzeń przekrojów poprzecznych dodawano miejscowo sworznie. Poniżej przedstawiono zakresy, dla których sworznie należy umieszczać w rzędach co 200 mm.
Rysunek 1.57 Zakres sworzni w rzędach co 200 mm dla przęsła od strony Ciska (na górze) i Bierawy (na dole) Na przęśle łukowym sworznie umieszczone są co 300 mm. Dla poprzecznic zakres, na którym rzędy sworzni umieszczone są co 200 mm obejmuje 2,0 m od lica dźwigarów głównych. Wyznaczenie potrzebnego zbrojenia poprzecznego z uwagi na ścinanie podłużne:
• dla dźwigarów głównych:
Strona 49 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
vEd.1,23m= -1645,2 kN/1,23m 1556,03 kN/1,23m
vEd.2strony= 5350,1 kPa ścinanie "dookoła" dźwigara na 1m bo "sworznie" w MES co 1,23 m
vEd= 2675,1 kPa ścinanie po jednej stronie dźwigara
fck= 50 MPa wg EC2
v= 0,48 - wg EC2
fcd= 33,3 MPa wg EC2
fcd= 28,8 MPa wg PN - przyjęto do wytrzymałości betonu na ściskanie w krzyżulcach
fi= 38,6 deg kąt ściskania w modelu S-T
vC,Rd= 6740,2 kN/m nośność betunu na rozwarstwienie
vEd / vC,Rd= 0,397 < 1 OK ! Krzyżulce betonowe mają wystarczającą nośność
Asf / sf = 0,001424 m2 zbrojenie poprzeczne potrzebne na 1mb płyty ze względu na rozwarstwienie
pole ze względu na zginanie w płycie: 0,004187 m2 > 0,001424 m2
sumaryczne zbrojenie DODATKOWE na kierunku poprzecznym to połowa zbrojenia Asf / sf
A req / sf = 0,000712 m2
przy zbrojeniu prętami #12
n / 1mb = 6,30 szt / 1mb
sf = 15,87 cm
dodatkowe pręty to pręty w grzybkach - #12 / 150
• dla poprzecznic:
Strona 50 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
vEd.1,00m= 1236,3 kN/m ścinanie podłużne
vEd.2strony= 4945,4 kPa ścinanie "dookoła" poprzecznicy na 1m
vEd= 2472,7 kPa ścinanie po jednej stronie poprzecznicy
fck= 50 MPa wg EC2
v= 0,48 - wg EC2
fcd= 33,3 MPa wg EC2
fcd= 28,8 MPa wg PN - przyjęto do wytrzymałości betonu na ściskanie w krzyżulcach
fi= 38,6 deg kąt ściskania w modelu S-T
vC,Rd= 6740,2 kN/m nośność betonu na rozwarstwienie
vEd / vC,Rd= 0,367 < 1 OK ! Krzyżulce betonowe mają wystarczającą nośność
Asf / sf = 0,001316 m2 zbrojenie poprzeczne potrzebne na 1mb płyty ze względu na rozwarstwienie
pole ze względu na zginanie w płycie: 0,004027 m2 > 0,001316 m2
sumaryczne zbrojenie DODATKOWE na kierunku poprzecznym to połowa zbrojenia Asf / sf
A req / sf = 0,000658 m2
przy zbrojeniu prętami #12
n / 1mb = 5,8 szt / 1mb
sf = 17,2 cm
dodatkowe pręty to pręty w grzybkach - #12 / 150 Zarówno dla dźwigarów głównych, jak i dla poprzecznic zbrojenie na rozwarstwienie podłużne należy kształtować jako pręty #12 / 150 umieszczane w grzybkach i z długością zakotwienia w płycie pomostowej.
1.3.1. Ugięcie mostu
Rozważano ugięcie mostu od obciążeń zmiennych (pojazd K i obciążenie q kl. A) bez
uwzględnienia współczynnika dynamicznego. Położenie pojazdu dobrano w ten sposób, aby otrzymać maksymalne ugięcie dla każdego przęsła.
Rysunek 1.58 Ugięcia przęsła od strony Ciska
Strona 51 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
Rysunek 1.59 Ugięcia przęsła nurtowego
Rysunek 1.60 Ugięcia przęsła nr 3 (przęsło zalewowe przyległe do łuku od strony Bierawy)
Rysunek 1.61 Ugięcia przęsła skrajnego od strony Bierawy
Warunki SGU ze względu na ugięcia przyjmują postać:
mm0,81300
24290
300mm7,13 ,11 ===<= L
yy dopkk
mm0,315300
94500
300mm4,28 ,22 ===<= L
yy dopkk
mm0,90300
27000
300mm3,14 ,33 ===<= L
yy dopkk
mm0,65300
19500
300mm5,7 ,44 ===<= L
yy dopkk
Wszystkie warunki są spełnione z dużym zapasem.
1.3.2. Podniesienie wykonawcze
Wartości podniesienia wykonawczego przedstawione są w poniższej tabeli oraz na
wykresie. Przeciwstrzałka ugięcia obejmuje następujące czynniki: • ugięcie pionowe trwałe dla konstrukcji spawanych: L / 8000, • 100 % ugięcia pionowego od obciążeń stałych, • 100 % ugięcia od naciągu wstępnego, • 50 % ugięcia spowodowanego skurczem betonu, • 25 % ugięcia spowodowanego obciążeniem eksploatacyjnym (ruchomym).
Planuje się wykonanie podniesienia wykonawczego następujących elementów:
Strona 52 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
• dźwigarów głównych (ściąg łuku), • łuków, • poprzecznic podporowych łuku (skrzynkowych).
PODNIESIENIE WYKONAWCZE DŹWIGARÓW GŁÓWNYCH
Współrzędna x = 0 m odnosi się do przyczółka od strony Ciska. Wartości podniesienia podano w cm.
Wartości stabelaryzowane:
• dźwigar od strony wschodniej (nr 2):
Strona 53 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
na
suw
ka
mo
nta
ż łu
ku
+
de
sko
wa
nia
od
pu
szcz
en
ie ł
uk
u
mo
nta
ż w
iesz
ak
ów
+
od
pu
szcz
en
ie p
rzę
sła
nu
rto
we
go
be
ton
ow
an
ie
ob
c. s
tałe
-
wy
po
saże
nie
na
cią
g w
stę
pn
y
sku
rcz
50
%
ruch
om
e 2
5%
ug
ięci
e t
rwa
łe
L /
80
00
SU
MA
Nr [ - ] x [ m ] F1 F2 F3 F4 F5 F6 F8 F7 F9 F10
1 0,00 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,000 0,000
2 2,43 -0,035 -0,021 0,011 -0,002 -0,13 -0,608 -0,285 -0,1845 -0,101 -0,109 1,464
3 4,87 -0,057 -0,033 0,02 -0,004 -0,201 -1,152 -0,552 -0,3225 -0,191 -0,202 2,694
4 7,29 -0,057 -0,031 0,023 -0,005 -0,179 -1,581 -0,78 -0,4115 -0,25925 -0,268 3,549
5 9,72 -0,036 -0,017 0,017 -0,003 -0,091 -1,85 -0,953 -0,4535 -0,30175 -0,302 3,990
6 12,15 0 0 0 0 0 -1,916 -1,053 -0,4515 -0,30975 -0,304 4,034
7 14,58 -0,068 0,009 -0,028 0,005 0,011 -1,748 -1,06 -0,408 -0,29075 -0,277 3,855
8 17,01 -0,12 0,01 -0,053 0,009 -0,031 -1,418 -0,957 -0,328 -0,2435 -0,231 3,362
9 19,44 -0,147 -0,002 -0,06 0,005 -0,116 -1,013 -0,719 -0,219 -0,179 -0,180 2,630
10 21,87 -0,151 -0,03 -0,04 -0,007 -0,253 -0,62 -0,327 -0,1095 -0,10825 -0,142 1,788
11 24,29 -0,145 -0,078 0,006 -0,027 -0,469 -0,314 0,217 -0,023 -0,0545 -0,111 0,998
12 26,76 -0,546 -0,154 0,068 -0,06 -0,826 -0,15 0,956 0,042 -0,1085 -0,145 0,923
13 29,22 -0,917 -0,243 0,128 -0,109 -1,253 -0,084 1,871 0,0905 -0,18825 -0,214 0,919
14 31,68 -1,214 -0,33 0,175 -0,195 -1,728 -0,103 2,951 0,1215 -0,26975 -0,302 0,894
15 34,14 -1,402 -0,397 0,2 -0,346 -2,228 -0,187 4,127 0,1355 -0,34325 -0,398 0,839
16 36,60 -1,468 -0,428 0,208 -0,564 -2,714 -0,319 5,304 0,1365 -0,40425 -0,498 0,747
17 39,06 -1,411 -0,418 0,2 -0,847 -3,164 -0,481 6,426 0,1275 -0,45475 -0,598 0,620
18 41,52 -1,243 -0,366 0,181 -1,188 -3,562 -0,658 7,44 0,112 -0,4935 -0,693 0,471
19 43,98 -0,988 -0,281 0,152 -1,572 -3,906 -0,832 8,302 0,094 -0,52475 -0,781 0,336
20 46,44 -0,682 -0,176 0,116 -1,977 -4,196 -0,994 8,973 0,076 -0,5505 -0,859 0,269
21 48,90 -0,372 -0,075 0,077 -2,369 -4,436 -1,136 9,473 0,059 -0,57475 -0,927 0,280
22 51,36 -0,121 -0,004 0,038 -2,704 -4,632 -1,258 9,821 0,045 -0,5955 -0,985 0,396
23 53,82 0 0 0 -2,898 -4,79 -1,358 10,045 0,0335 -0,61575 -1,033 0,617
24 56,28 -0,065 -0,089 -0,033 -2,89 -4,915 -1,44 10,176 0,0245 -0,633 -1,073 0,938
25 58,74 -0,264 -0,242 -0,061 -2,745 -5,013 -1,503 10,241 0,0175 -0,647 -1,105 1,321
26 61,20 -0,527 -0,42 -0,084 -2,551 -5,086 -1,551 10,266 0,013 -0,656 -1,130 1,726
27 63,66 -0,797 -0,592 -0,102 -2,359 -5,139 -1,585 10,267 0,0095 -0,6635 -1,148 2,109
28 66,12 -1,028 -0,732 -0,115 -2,202 -5,173 -1,61 10,259 0,0075 -0,667 -1,160 2,421
29 68,58 -1,188 -0,823 -0,123 -2,098 -5,189 -1,623 10,251 0,006 -0,671 -1,167 2,625
30 71,04 -1,256 -0,855 -0,126 -2,054 -5,189 -1,629 10,246 0,005 -0,671 -1,169 2,698
31 73,50 -1,224 -0,824 -0,123 -2,074 -5,173 -1,624 10,246 0,0045 -0,66975 -1,165 2,626
32 75,96 -1,095 -0,732 -0,116 -2,154 -5,139 -1,612 10,251 0,0045 -0,66475 -1,157 2,414
33 78,42 -0,886 -0,593 -0,103 -2,285 -5,089 -1,589 10,255 0,005 -0,65925 -1,142 2,087
34 80,88 -0,625 -0,421 -0,085 -2,453 -5,021 -1,558 10,252 0,006 -0,65075 -1,123 1,679
35 83,34 -0,353 -0,244 -0,062 -2,623 -4,933 -1,513 10,228 0,008 -0,6405 -1,097 1,230
36 85,80 -0,123 -0,09 -0,034 -2,75 -4,822 -1,457 10,164 0,011 -0,62575 -1,065 0,792
37 88,26 0 0 0 -2,749 -4,686 -1,385 10,036 0,015 -0,608 -1,025 0,402
38 90,72 -0,034 -0,003 0,038 -2,558 -4,52 -1,297 9,816 0,021 -0,586 -0,977 0,100
39 93,18 -0,179 -0,072 0,079 -2,235 -4,318 -1,19 9,472 0,028 -0,566 -0,920 -0,099
40 95,64 -0,372 -0,172 0,119 -1,859 -4,076 -1,067 8,975 0,0365 -0,543 -0,854 -0,187
41 98,10 -0,566 -0,275 0,155 -1,471 -3,786 -0,925 8,303 0,046 -0,51875 -0,778 -0,184
42 100,56 -0,72 -0,359 0,185 -1,104 -3,445 -0,771 7,436 0,0555 -0,489 -0,694 -0,095
43 103,02 -0,813 -0,41 0,205 -0,777 -3,052 -0,61 6,414 0,0645 -0,45275 -0,601 0,032
44 105,48 -0,829 -0,419 0,213 -0,507 -2,609 -0,457 5,285 0,07 -0,404 -0,504 0,161
45 107,94 -0,77 -0,388 0,205 -0,302 -2,131 -0,321 4,105 0,071 -0,344 -0,405 0,280
46 110,40 -0,646 -0,323 0,179 -0,162 -1,644 -0,218 2,932 0,0655 -0,27075 -0,308 0,395
47 112,86 -0,483 -0,237 0,131 -0,085 -1,19 -0,161 1,859 0,0515 -0,189 -0,218 0,522
48 115,33 -0,316 -0,152 0,068 -0,046 -0,792 -0,167 0,955 0,0285 -0,10875 -0,144 0,674
49 117,79 -0,172 -0,08 0,004 -0,02 -0,472 -0,25 0,229 -0,003 -0,05225 -0,121 0,937
50 120,49 -0,063 -0,027 -0,05 -0,003 -0,252 -0,462 -0,36 -0,0505 -0,10825 -0,181 1,556
51 123,19 -0,001 0 -0,072 0,007 -0,131 -0,755 -0,756 -0,116 -0,18 -0,218 2,222
52 125,89 0,021 0,01 -0,062 0,009 -0,058 -1,052 -0,968 -0,178 -0,24175 -0,276 2,796
53 128,59 0,017 0,008 -0,032 0,005 -0,01 -1,268 -1,028 -0,209 -0,28125 -0,323 3,122
54 131,29 0 0 0 0 0 -1,328 -0,971 -0,2095 -0,29175 -0,338 3,138
55 133,99 -0,023 -0,015 0,017 -0,003 -0,075 -1,17 -0,829 -0,1825 -0,27 -0,311 2,862
56 136,69 -0,036 -0,026 0,02 -0,003 -0,141 -0,866 -0,63 -0,1335 -0,221 -0,245 2,281
57 139,39 -0,032 -0,024 0,015 -0,002 -0,139 -0,504 -0,405 -0,069 -0,14975 -0,152 1,462
58 142,09 -0,016 -0,012 0,007 -0,001 -0,069 -0,181 -0,184 -0,0095 -0,071 -0,057 0,593
59 144,79 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,000 0,000
60 147,23 0,005 0,004 -0,003 0,001 0,019 -0,018 0,114 -0,039 -0,05 -0,021 -0,012
61 149,67 0,004 0,003 -0,004 0,001 0,014 -0,154 0,182 -0,105 -0,0985 -0,096 0,254
62 152,11 0,003 0,002 -0,002 0 0,013 -0,327 0,21 -0,164 -0,13375 -0,177 0,576
63 154,55 0 0 0 0 0 -0,452 0,206 -0,2015 -0,151 -0,233 0,832
64 156,99 -0,009 -0,007 0,001 0 -0,047 -0,461 0,177 -0,2095 -0,14175 -0,244 0,941
65 159,43 -0,014 -0,011 0,001 0 -0,081 -0,369 0,128 -0,181 -0,10975 -0,203 0,840
66 161,87 -0,011 -0,008 0,001 0 -0,06 -0,205 0,067 -0,112 -0,06 -0,116 0,504
67 164,30 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,000 0,000
Strona 54 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
• dźwigar od strony zachodniej (nr 1):
68 0,00 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,000 0,000
69 2,43 -0,035 -0,02 0,011 -0,003 -0,122 -0,487 -0,288 -0,181 -0,12475 -0,110 1,360
70 4,87 -0,057 -0,032 0,019 -0,004 -0,19 -0,927 -0,558 -0,316 -0,235 -0,204 2,504
71 7,29 -0,057 -0,031 0,022 -0,005 -0,173 -1,276 -0,79 -0,4035 -0,31975 -0,270 3,303
72 9,72 -0,036 -0,018 0,017 -0,004 -0,091 -1,5 -0,967 -0,4455 -0,36975 -0,304 3,718
73 12,15 0 0 0 0 0 -1,56 -1,069 -0,445 -0,3765 -0,304 3,754
74 14,58 -0,062 0,012 -0,027 0,006 0,026 -1,429 -1,077 -0,404 -0,34925 -0,276 3,580
75 17,01 -0,109 0,015 -0,053 0,01 0,002 -1,167 -0,973 -0,327 -0,287 -0,230 3,119
76 19,44 -0,135 0,004 -0,06 0,007 -0,076 -0,845 -0,733 -0,22 -0,20675 -0,181 2,446
77 21,87 -0,144 -0,026 -0,04 -0,005 -0,225 -0,534 -0,336 -0,111 -0,12025 -0,152 1,693
78 24,29 -0,146 -0,078 0,005 -0,027 -0,471 -0,298 0,221 -0,0245 -0,05525 -0,117 0,990
79 26,76 -0,546 -0,151 0,067 -0,06 -0,809 -0,148 0,956 0,043 -0,11975 -0,146 0,914
80 29,22 -0,917 -0,237 0,127 -0,108 -1,224 -0,081 1,868 0,0935 -0,2125 -0,216 0,907
81 31,68 -1,214 -0,323 0,174 -0,194 -1,69 -0,086 2,946 0,1265 -0,307 -0,304 0,872
82 34,14 -1,402 -0,389 0,199 -0,345 -2,187 -0,149 4,121 0,1415 -0,39075 -0,400 0,801
83 36,60 -1,468 -0,42 0,207 -0,563 -2,672 -0,257 5,299 0,1435 -0,45875 -0,500 0,689
84 39,06 -1,411 -0,41 0,199 -0,846 -3,121 -0,394 6,423 0,1355 -0,50925 -0,598 0,532
85 41,52 -1,243 -0,36 0,18 -1,188 -3,519 -0,548 7,44 0,121 -0,54675 -0,693 0,357
86 43,98 -0,988 -0,276 0,151 -1,571 -3,862 -0,702 8,304 0,1035 -0,577 -0,781 0,198
87 46,44 -0,682 -0,173 0,116 -1,976 -4,151 -0,848 8,978 0,0855 -0,60375 -0,859 0,113
88 48,90 -0,372 -0,072 0,077 -2,369 -4,391 -0,978 9,48 0,069 -0,62875 -0,926 0,111
89 51,36 -0,121 -0,003 0,037 -2,704 -4,586 -1,09 9,829 0,055 -0,654 -0,985 0,222
90 53,82 0 0 0 -2,898 -4,743 -1,183 10,054 0,0435 -0,6765 -1,033 0,436
91 56,28 -0,065 -0,09 -0,033 -2,889 -4,868 -1,258 10,186 0,035 -0,694 -1,073 0,749
92 58,74 -0,264 -0,244 -0,061 -2,744 -4,965 -1,317 10,251 0,028 -0,70725 -1,105 1,128
93 61,20 -0,527 -0,422 -0,084 -2,551 -5,039 -1,362 10,275 0,023 -0,717 -1,129 1,533
94 63,66 -0,797 -0,594 -0,102 -2,358 -5,091 -1,394 10,276 0,0195 -0,72425 -1,147 1,912
95 66,12 -1,028 -0,733 -0,115 -2,202 -5,125 -1,417 10,269 0,017 -0,72975 -1,160 2,224
96 68,58 -1,188 -0,825 -0,123 -2,098 -5,142 -1,429 10,26 0,0155 -0,73225 -1,167 2,428
97 71,04 -1,256 -0,856 -0,125 -2,054 -5,142 -1,434 10,255 0,014 -0,7325 -1,169 2,499
98 73,50 -1,224 -0,825 -0,123 -2,073 -5,125 -1,43 10,256 0,0135 -0,72925 -1,165 2,425
99 75,96 -1,095 -0,734 -0,116 -2,153 -5,093 -1,419 10,26 0,013 -0,72725 -1,157 2,221
100 78,42 -0,886 -0,594 -0,103 -2,285 -5,043 -1,399 10,264 0,013 -0,721 -1,142 1,896
101 80,88 -0,625 -0,422 -0,085 -2,453 -4,975 -1,37 10,261 0,014 -0,713 -1,123 1,491
102 83,34 -0,353 -0,244 -0,062 -2,623 -4,887 -1,329 10,236 0,0155 -0,70075 -1,097 1,044
103 85,80 -0,123 -0,09 -0,034 -2,749 -4,778 -1,278 10,173 0,018 -0,68475 -1,065 0,611
104 88,26 0 0 0 -2,748 -4,642 -1,212 10,044 0,0215 -0,667 -1,025 0,229
105 90,72 -0,034 -0,002 0,038 -2,558 -4,478 -1,131 9,823 0,0265 -0,64525 -0,977 -0,062
106 93,18 -0,179 -0,072 0,079 -2,235 -4,278 -1,034 9,479 0,033 -0,6215 -0,920 -0,251
107 95,64 -0,372 -0,172 0,119 -1,858 -4,038 -0,921 8,981 0,041 -0,595 -0,854 -0,331
108 98,10 -0,566 -0,275 0,155 -1,471 -3,753 -0,793 8,308 0,05 -0,57 -0,778 -0,307
109 100,56 -0,72 -0,359 0,185 -1,104 -3,417 -0,655 7,441 0,059 -0,543 -0,694 -0,193
110 103,02 -0,813 -0,41 0,205 -0,777 -3,028 -0,514 6,418 0,0675 -0,509 -0,601 -0,038
111 105,48 -0,829 -0,419 0,213 -0,507 -2,59 -0,381 5,288 0,0725 -0,45875 -0,504 0,115
112 107,94 -0,77 -0,388 0,205 -0,302 -2,118 -0,267 4,107 0,073 -0,39125 -0,405 0,256
113 110,40 -0,646 -0,323 0,178 -0,162 -1,634 -0,184 2,933 0,067 -0,30775 -0,308 0,387
114 112,86 -0,483 -0,237 0,131 -0,085 -1,185 -0,143 1,861 0,0525 -0,214 -0,218 0,521
115 115,33 -0,316 -0,152 0,068 -0,046 -0,789 -0,158 0,956 0,029 -0,1195 -0,144 0,672
116 117,79 -0,172 -0,08 0,004 -0,02 -0,471 -0,239 0,229 -0,003 -0,0525 -0,120 0,925
117 120,49 -0,063 -0,027 -0,05 -0,003 -0,252 -0,428 -0,361 -0,0505 -0,1305 -0,180 1,545
118 123,19 -0,001 0 -0,072 0,007 -0,131 -0,686 -0,757 -0,117 -0,2265 -0,218 2,201
119 125,89 0,021 0,01 -0,062 0,009 -0,058 -0,946 -0,969 -0,179 -0,31425 -0,276 2,764
120 128,59 0,017 0,008 -0,032 0,005 -0,01 -1,135 -1,029 -0,2105 -0,37325 -0,323 3,083
121 131,29 0 0 0 0 0 -1,185 -0,973 -0,2105 -0,391 -0,338 3,097
122 133,99 -0,023 -0,015 0,017 -0,003 -0,073 -1,038 -0,831 -0,1835 -0,3675 -0,311 2,828
123 136,69 -0,036 -0,026 0,02 -0,003 -0,138 -0,763 -0,632 -0,1345 -0,2995 -0,245 2,257
124 139,39 -0,032 -0,024 0,015 -0,002 -0,137 -0,441 -0,406 -0,0695 -0,20525 -0,152 1,454
125 142,09 -0,016 -0,012 0,007 -0,001 -0,068 -0,158 -0,184 -0,01 -0,097 -0,056 0,595
126 144,79 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,000 0,000
127 147,23 0,005 0,004 -0,003 0,001 0,018 -0,015 0,114 -0,039 -0,0705 -0,021 0,006
128 149,67 0,004 0,003 -0,004 0,001 0,014 -0,132 0,181 -0,105 -0,13975 -0,096 0,274
129 152,11 0,003 0,002 -0,002 0 0,013 -0,283 0,209 -0,1645 -0,19325 -0,178 0,594
130 154,55 0 0 0 0 0 -0,394 0,205 -0,202 -0,21775 -0,233 0,842
131 156,99 -0,009 -0,007 0,001 0 -0,046 -0,399 0,175 -0,21 -0,20575 -0,244 0,945
132 159,43 -0,014 -0,011 0,001 0 -0,079 -0,317 0,127 -0,1815 -0,161 -0,203 0,839
133 161,87 -0,011 -0,008 0,001 0 -0,059 -0,175 0,067 -0,112 -0,0875 -0,116 0,500
134 164,30 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,000 0,000
Strona 55 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
PODNIESIENIE WYKONAWCZE ŁUKÓW Współrzędna x = 0 m odnosi się do filara od strony Ciska. Wartości podniesienia podano w cm.
Wartości stabelaryzowane:
Strona 56 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
• łuk od strony wschodniej (nr 2):
Nr [ - ] x [ m ] F1 F2 F3 F4 F5 F6 F8 F7 F9 F10 SUMA
200 0,00 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,000 0,000
201 1,75 0 -0,602 0,079 -0,027 -0,259 0,051 0,34 0,034 -0,0475 -0,050 0,481
202 3,55 0 -1,195 0,171 -0,07 -0,52 0,059 0,573 0,059 -0,094 -0,111 1,128
203 5,38 0 -1,758 0,258 -0,14 -0,795 0,025 0,722 0,0765 -0,13975 -0,185 1,936
204 7,24 0 -2,269 0,322 -0,245 -1,083 -0,048 0,821 0,0855 -0,184 -0,272 2,872
205 9,09 0 -2,694 0,348 -0,384 -1,364 -0,146 0,904 0,0875 -0,22275 -0,362 3,833
206 10,97 0 -3,026 0,325 -0,555 -1,639 -0,263 0,97 0,0835 -0,25675 -0,455 4,816
207 12,86 0 -3,244 0,243 -0,746 -1,896 -0,389 1,009 0,075 -0,2855 -0,544 5,778
208 13,82 0 -3,307 0,177 -0,847 -2,017 -0,453 1,01 0,0695 -0,29775 -0,588 6,253
209 14,78 0 -3,336 0,096 -0,948 -2,133 -0,516 0,995 0,0635 -0,30975 -0,630 6,718
210 16,78 0 -3,284 -0,125 -1,15 -2,351 -0,64 0,9 0,0515 -0,3325 -0,710 7,641
211 18,81 0 -3,077 -0,411 -1,333 -2,547 -0,754 0,71 0,04 -0,35475 -0,783 8,510
212 20,15 0 -2,857 -0,628 -1,435 -2,66 -0,819 0,532 0,0335 -0,36925 -0,826 9,028
213 21,13 0 -2,656 -0,796 -1,498 -2,737 -0,862 0,378 0,0295 -0,37875 -0,855 9,375
214 22,90 0 -2,213 -1,11 -1,589 -2,864 -0,93 0,055 0,024 -0,39575 -0,903 9,925
215 24,99 0 -1,573 -1,469 -1,656 -2,994 -0,994 -0,372 0,0205 -0,4125 -0,952 10,402
216 27,11 0 -0,827 -1,77 -1,692 -3,109 -1,047 -0,798 0,018 -0,426 -0,995 10,646
217 29,28 0 0 -1,944 -1,713 -3,207 -1,094 -1,167 0,016 -0,43725 -1,032 10,578
218 31,47 0 -2,001 -1,939 -1,729 -3,293 -1,137 -1,475 0,0135 -0,44675 -1,065 13,072
219 32,71 0 -3,135 -1,876 -1,738 -3,334 -1,159 -1,629 0,0125 -0,45125 -1,081 14,391
220 33,45 0 -3,795 -1,822 -1,744 -3,357 -1,171 -1,712 0,0115 -0,45375 -1,090 15,133
221 34,32 0 -4,559 -1,745 -1,752 -3,383 -1,185 -1,804 0,0105 -0,4565 -1,100 15,974
222 35,94 0 -5,905 -1,575 -1,77 -3,428 -1,211 -1,955 0,0085 -0,46175 -1,118 17,415
223 38,07 0 -7,501 -1,325 -1,796 -3,475 -1,239 -2,124 0,0065 -0,46725 -1,137 19,058
224 40,57 0 -9,057 -1,036 -1,821 -3,516 -1,265 -2,276 0,004 -0,472 -1,155 20,594
225 43,21 0 -10,224 -0,793 -1,844 -3,539 -1,282 -2,386 0,002 -0,47475 -1,166 21,706
226 45,34 0 -10,738 -0,68 -1,852 -3,543 -1,288 -2,433 0,001 -0,4755 -1,169 22,178
227 46,75 0 -10,839 -0,657 -1,852 -3,539 -1,289 -2,443 0,001 -0,47525 -1,169 22,262
228 48,16 0 -10,739 -0,679 -1,85 -3,531 -1,287 -2,436 0,0005 -0,4745 -1,167 22,163
229 50,29 0 -10,228 -0,791 -1,837 -3,51 -1,28 -2,394 0,001 -0,47225 -1,161 21,673
230 52,93 0 -9,064 -1,032 -1,806 -3,466 -1,262 -2,293 0,0015 -0,4675 -1,147 20,536
231 55,43 0 -7,509 -1,32 -1,767 -3,406 -1,236 -2,151 0,0025 -0,46125 -1,127 18,975
232 57,56 0 -5,914 -1,569 -1,726 -3,342 -1,209 -1,993 0,004 -0,45425 -1,105 17,308
233 59,18 0 -4,567 -1,738 -1,694 -3,284 -1,184 -1,849 0,005 -0,44825 -1,085 15,845
234 60,05 0 -3,803 -1,814 -1,679 -3,251 -1,17 -1,761 0,0055 -0,44475 -1,074 14,991
235 60,79 0 -3,141 -1,868 -1,666 -3,223 -1,158 -1,681 0,006 -0,44225 -1,064 14,238
236 62,03 0 -2,005 -1,931 -1,645 -3,171 -1,136 -1,532 0,0065 -0,437 -1,047 12,897
237 64,22 0 0 -1,935 -1,608 -3,067 -1,094 -1,23 0,0075 -0,426 -1,011 10,364
238 66,39 0 -0,827 -1,76 -1,569 -2,951 -1,047 -0,861 0,009 -0,41375 -0,972 10,392
239 68,51 0 -1,573 -1,459 -1,519 -2,82 -0,995 -0,427 0,01 -0,39825 -0,927 10,109
240 70,60 0 -2,214 -1,1 -1,444 -2,675 -0,934 0,011 0,012 -0,381 -0,877 9,602
241 72,37 0 -2,656 -0,786 -1,352 -2,538 -0,872 0,343 0,0145 -0,364 -0,829 9,040
242 73,35 0 -2,857 -0,618 -1,29 -2,457 -0,834 0,503 0,0165 -0,35425 -0,801 8,691
243 74,69 0 -3,077 -0,401 -1,193 -2,34 -0,776 0,689 0,02 -0,34025 -0,758 8,177
244 76,72 0 -3,284 -0,115 -1,02 -2,143 -0,676 0,89 0,0255 -0,3185 -0,687 7,328
245 78,72 0 -3,336 0,105 -0,833 -1,928 -0,567 0,995 0,032 -0,29675 -0,610 6,438
246 79,68 0 -3,307 0,186 -0,74 -1,816 -0,511 1,015 0,035 -0,2855 -0,569 5,993
247 80,64 0 -3,245 0,251 -0,647 -1,699 -0,454 1,018 0,0375 -0,27375 -0,528 5,540
248 82,53 0 -3,026 0,332 -0,473 -1,459 -0,34 0,987 0,042 -0,247 -0,442 4,626
249 84,41 0 -2,694 0,355 -0,319 -1,205 -0,231 0,924 0,0445 -0,21475 -0,353 3,694
250 86,26 0 -2,269 0,328 -0,197 -0,951 -0,134 0,84 0,0435 -0,1785 -0,267 2,785
251 88,12 0 -1,759 0,262 -0,107 -0,696 -0,055 0,735 0,0385 -0,13625 -0,184 1,902
252 89,95 0 -1,195 0,174 -0,05 -0,455 -0,005 0,578 0,03 -0,09225 -0,112 1,127
253 91,75 0 -0,602 0,08 -0,019 -0,228 0,013 0,341 0,017 -0,047 -0,052 0,497
254 93,50 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,000 0,000
Strona 57 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
• łuk od strony zachodniej (nr 1):
255 0,00 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,000 0,000
256 1,75 0 -0,602 0,079 -0,027 -0,246 0,046 0,338 0,036 -0,058 -0,051 0,485
257 3,55 0 -1,195 0,17 -0,069 -0,494 0,058 0,569 0,0635 -0,1165 -0,112 1,126
258 5,38 0 -1,758 0,257 -0,139 -0,758 0,033 0,718 0,0825 -0,174 -0,187 1,925
259 7,24 0 -2,269 0,322 -0,244 -1,037 -0,024 0,818 0,094 -0,22825 -0,274 2,842
260 9,09 0 -2,694 0,348 -0,383 -1,313 -0,103 0,902 0,098 -0,2735 -0,363 3,782
261 10,97 0 -3,026 0,324 -0,553 -1,585 -0,199 0,972 0,0955 -0,31 -0,456 4,737
262 12,86 0 -3,245 0,242 -0,745 -1,841 -0,303 1,013 0,0885 -0,33825 -0,545 5,673
263 13,82 0 -3,307 0,177 -0,846 -1,963 -0,357 1,016 0,084 -0,35125 -0,588 6,135
264 14,78 0 -3,336 0,095 -0,947 -2,079 -0,41 1,002 0,0785 -0,363 -0,630 6,589
265 16,78 0 -3,284 -0,126 -1,149 -2,3 -0,516 0,91 0,0675 -0,38725 -0,710 7,494
266 18,81 0 -3,077 -0,412 -1,332 -2,499 -0,614 0,723 0,0565 -0,4125 -0,783 8,350
267 20,15 0 -2,857 -0,628 -1,434 -2,615 -0,671 0,546 0,051 -0,4285 -0,825 8,862
268 21,13 0 -2,657 -0,796 -1,497 -2,694 -0,709 0,392 0,047 -0,439 -0,854 9,207
269 22,90 0 -2,214 -1,11 -1,589 -2,825 -0,769 0,071 0,042 -0,457 -0,902 9,753
270 24,99 0 -1,573 -1,469 -1,655 -2,959 -0,827 -0,356 0,0385 -0,47375 -0,951 10,225
271 27,11 0 -0,827 -1,769 -1,692 -3,078 -0,876 -0,781 0,0365 -0,48625 -0,994 10,467
272 29,28 0 0 -1,944 -1,712 -3,18 -0,919 -1,15 0,034 -0,49525 -1,031 10,398
273 31,47 0 -2,001 -1,939 -1,729 -3,27 -0,958 -1,458 0,0315 -0,50325 -1,064 12,891
274 32,71 0 -3,135 -1,875 -1,738 -3,313 -0,978 -1,612 0,03 -0,50725 -1,080 14,209
275 33,45 0 -3,795 -1,821 -1,744 -3,337 -0,989 -1,695 0,0295 -0,509 -1,089 14,950
276 34,32 0 -4,559 -1,744 -1,752 -3,364 -1,002 -1,786 0,028 -0,51175 -1,100 15,790
277 35,94 0 -5,905 -1,575 -1,769 -3,411 -1,024 -1,938 0,026 -0,51675 -1,118 17,230
278 38,07 0 -7,501 -1,324 -1,795 -3,461 -1,049 -2,106 0,0235 -0,52125 -1,137 18,871
279 40,57 0 -9,057 -1,035 -1,821 -3,503 -1,073 -2,258 0,021 -0,52575 -1,154 20,406
280 43,21 0 -10,224 -0,792 -1,844 -3,527 -1,089 -2,368 0,0185 -0,52725 -1,166 21,518
281 45,34 0 -10,738 -0,679 -1,851 -3,532 -1,096 -2,415 0,017 -0,52725 -1,169 21,990
282 46,75 0 -10,839 -0,656 -1,852 -3,528 -1,097 -2,426 0,016 -0,52625 -1,169 22,077
283 48,16 0 -10,739 -0,678 -1,849 -3,521 -1,095 -2,419 0,0155 -0,5255 -1,167 21,978
284 50,29 0 -10,228 -0,79 -1,837 -3,499 -1,089 -2,377 0,015 -0,5235 -1,161 21,490
285 52,93 0 -9,064 -1,031 -1,806 -3,454 -1,072 -2,277 0,015 -0,51975 -1,147 20,356
286 55,43 0 -7,509 -1,319 -1,766 -3,393 -1,049 -2,135 0,0155 -0,514 -1,127 18,796
287 57,56 0 -5,914 -1,568 -1,725 -3,327 -1,024 -1,977 0,016 -0,508 -1,105 17,132
288 59,18 0 -4,567 -1,737 -1,694 -3,268 -1,001 -1,834 0,0165 -0,50225 -1,085 15,672
289 60,05 0 -3,803 -1,814 -1,678 -3,234 -0,989 -1,747 0,0165 -0,49925 -1,074 14,822
290 60,79 0 -3,141 -1,867 -1,666 -3,205 -0,978 -1,666 0,017 -0,4965 -1,065 14,067
291 62,03 0 -2,005 -1,931 -1,645 -3,151 -0,958 -1,518 0,017 -0,49225 -1,047 12,730
292 64,22 0 0 -1,935 -1,608 -3,045 -0,92 -1,217 0,0175 -0,48275 -1,012 10,202
293 66,39 0 -0,827 -1,76 -1,569 -2,926 -0,878 -0,848 0,018 -0,472 -0,973 10,235
294 68,51 0 -1,573 -1,459 -1,518 -2,791 -0,832 -0,415 0,018 -0,4575 -0,928 9,955
295 70,60 0 -2,214 -1,099 -1,444 -2,644 -0,778 0,022 0,0195 -0,44025 -0,878 9,456
296 72,37 0 -2,656 -0,786 -1,352 -2,505 -0,723 0,354 0,0215 -0,42275 -0,830 8,899
297 73,35 0 -2,857 -0,618 -1,29 -2,423 -0,689 0,513 0,023 -0,4115 -0,801 8,553
298 74,69 0 -3,077 -0,401 -1,193 -2,305 -0,638 0,698 0,0255 -0,39675 -0,759 8,046
299 76,72 0 -3,284 -0,115 -1,02 -2,108 -0,552 0,899 0,031 -0,37175 -0,688 7,208
300 78,72 0 -3,336 0,105 -0,833 -1,894 -0,458 1,003 0,0365 -0,3495 -0,610 6,336
301 79,68 0 -3,307 0,186 -0,74 -1,784 -0,41 1,022 0,039 -0,33775 -0,570 5,902
302 80,64 0 -3,245 0,251 -0,647 -1,669 -0,362 1,024 0,0415 -0,32675 -0,528 5,461
303 82,53 0 -3,026 0,332 -0,473 -1,432 -0,267 0,992 0,045 -0,30025 -0,442 4,572
304 84,41 0 -2,694 0,355 -0,319 -1,182 -0,176 0,928 0,0465 -0,265 -0,354 3,660
305 86,26 0 -2,269 0,328 -0,197 -0,934 -0,098 0,844 0,045 -0,22275 -0,268 2,771
306 88,12 0 -1,759 0,262 -0,107 -0,684 -0,035 0,737 0,0395 -0,17075 -0,184 1,901
307 89,95 0 -1,195 0,174 -0,05 -0,448 0,004 0,58 0,0305 -0,11475 -0,112 1,131
308 91,75 0 -0,602 0,08 -0,019 -0,225 0,015 0,341 0,0175 -0,05775 -0,052 0,502
309 93,50 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,000 0,000
Strona 58 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
PODNIESIENIE WYKONAWCZE POPRZECZNIC PODPOROWYCH ŁUKU Współrzędna x = 0 m odnosi się do wschodnich końców poprzecznic (od strony WD). Wartości podniesienia podano w cm.
Wartości stabelaryzowane:
• poprzecznica podporowa łuku od strony Ciska:
Nr [ - ] x [ m ] F1 F2 F3 F4 F5 F6 F8 F7 F9 F10 SUMA
166 0,00 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,000 0,000
11 3,21 -0,145 -0,078 0,006 -0,027 -0,469 -0,314 0,217 -0,023 -0,0545 -0,118 1,005
181 4,82 -0,195 -0,105 0,008 -0,035 -0,631 -0,401 0,275 -0,031 -0,0715 -0,158 1,345
L / 2 7,30 -0,225 -0,12 0,009 -0,04 -0,726 -0,442 0,308 -0,0355 -0,08225 -0,183 1,536
182 9,78 -0,195 -0,105 0,008 -0,035 -0,631 -0,386 0,277 -0,0315 -0,07225 -0,158 1,329
78 11,39 -0,146 -0,078 0,006 -0,027 -0,471 -0,298 0,221 -0,0245 -0,05525 -0,118 0,991
135 14,60 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,000 0,000
• poprzecznica podporowa łuku od strony Bierawy:
163 0,00 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,000 0,000
49 3,21 -0,173 -0,08 0,004 -0,02 -0,472 -0,25 0,229 -0,003 -0,05225 -0,120 0,937
219 4,82 -0,23 -0,106 0,005 -0,026 -0,634 -0,319 0,29 -0,004 -0,06875 -0,159 1,252
L / 2 7,30 -0,264 -0,122 0,006 -0,03 -0,729 -0,354 0,323 -0,005 -0,079 -0,183 1,437
220 9,78 -0,23 -0,106 0,005 -0,026 -0,633 -0,31 0,29 -0,004 -0,069 -0,159 1,242
116 11,39 -0,173 -0,08 0,004 -0,02 -0,471 -0,239 0,229 -0,003 -0,0525 -0,120 0,925
167 14,60 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,000 0,000
Strona 59 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
2. PRZYCZÓŁKI
Ponieważ oba przyczółki są podobnych gabarytów i przenoszą podobne obciążenia rozważano jeden model obliczeniowy dla wyznaczenia zbrojenia korpusu oraz oczepów. Posadowienie sprawdzono dla obu konstrukcji osobno.
Rysunek 2.1 Geometria przyczółka
Widok zamodelowanego przyczółka:
Strona 60 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
Rysunek 2.2 Wizualizacja modelu MES wprowadzonego do programu ROBOT
Obciążenia:
• Wynikające z reakcji pionowych z przęsła przyłożonych do przyczółka poprzez łożyska:
Charakterystyczna reakcja maksymalne na łożysko 141 – 1618,41kN Charakterystyczna reakcja minimalna na łożysko 1 (od strony chodnika) – 893kN
• Wynikające z reakcji poziomych z przęsła przyłożonych do przyczółka poprzez łożyska:
Siła pozioma równoważąca opory tarcia na łożyskach przesuwnych przy charakterystycznym docisku do łożyska od obciążeń stałych: Ft = 35,43kN
Reakcja charakterystyczna od parcia wiatru: Fw=175kN
Uderzenie pojazdu w barierę Fu=100kN:
• Wynikające z parć czynnych gruntu zasypowego za przyczółkiem (przyjęto do obliczeń piasek drobny o kącie tarcia wewnętrznego 35° (ID ≥ 0,80)):
Współczynnik parć czynnych:
271,02
3545
245 22 =
°−°=
Φ−°= tgtgK a
Obciążenie naziomu:
Warstwa: Ciężar objętościowy Grubośc warstwy: Ciężar na m2: Warstwa ścieralna 23 kN/m3 0,35 8,05 Beton asfaltowy 23 kN/m3 0,35 8,05 Płyta przejściowa 25 kN/m3 0,35 8,75 24,85 kN/m2
Strona 61 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
Parcia w strefie piasków drobnych:
aaa KgKzze ⋅+⋅⋅= γ)(
kPa73,6271,085,24271,00,00,20)0,0( =⋅+⋅⋅=ae
kPa65,47271,085,24271,055,70,20)55,7( =⋅+⋅⋅=ae
• Wynikające z parć czynnych gruntu zasypowego za przyczółkiem spowodowanych
obciążeniem naziomu pojazdem K i tłumem:
kPa08,127,04)( =⋅=⋅= aa Kqze - dla obciążenia tłumem
kPa36,8271,04,58,4
800)( =⋅
⋅=⋅= aa K
A
Kze - dla obciążenia pojazdem K
• Wynikające z parć czynnych gruntu zasypowego za przyczółkiem spowodowanych
hamowaniem / przyspieszaniem pojazdu K na naziomie (wysokość przyczółka 8,26 m, szerokość obciążenia 5,4 m):
kN2408003,03,0 =⋅=⋅= aKH
kPa77,1155,74,55,0
240
5,0)0,0( =
⋅⋅=
⋅⋅==
hb
Hzea
kPa0,0)55,7( ==zea
• Wynikające z obciążeń pionowych zmiennych pojazdem K oraz tłumem znajdującymi się
bezpośrednio nad odsadzką:
kPa06,706,714,11
800 =⋅
==A
KqK
kPa2,11,10
34 =⋅=⋅
=przyczółrz
chodnikaq d
hqq
• Obciążenie pionowe od ciężaru gruntu nad odsadzkami:
kPa85,13685,246,520 =+⋅=gq - dla gruntu od strony nasypu
kPaqg 368,1201 =⋅= - dla gruntu od strony przęsła
• Obciążenie pali bocznym parciem gruntu
kPam
m
kNq 1147,520
3=⋅=∆
Strona 62 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
mkNzp
mkNzp
k
mB
kPae
qcqze
zekBn
zp
e
e
i
u
ie
/5,17111447,08,124
1)(
/3,19311453,08,124
1)(
47,0
53,0
8,1228,10
114)7,5(
2)(
)(1
)(
=⋅⋅⋅=
=⋅⋅⋅=
=
=+==∆
∆=−∆=∆
∆⋅⋅⋅=
Kombinacje obciążeń wraz ze współczynnikami bezpieczeństwa:
Rysunek 2.3 Kombinacja obciążeń wraz ze współczynnikami bezpieczeństwa
Mimośrody sił ściskających:
3210 eeeeec +++=
cmeo 5,52= - mimośród wynikający z projektu
( ) cmcmcmcmcmLmmaae 3,35,2;2;3,3;8,2max300
;20;30
;30
max1 ==
=
- mimośród uwzględniający przypadkowe odchylenie w położeniu siły ściskającej na czołowej powierzchni elementu
Strona 63 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
cmL
e 0,5150
755
1502 ===
- mimośród wynikający z niezamierzonego nachylenia podpory pod kątem α
Ponieważ smukłość projektowanego elementu jest mniejsza od 50
<=⋅= 505,92245,0
55,73λ ,
należy uwzględnić mimośród 3e .
20,000724330,0511834600000
)033,0552,0(2185)(1 10 =⋅
+⋅=+
=EI
eeN
r
cmmr
Le w 7,3037,0000724332,0
10
55,731
10
2
3 ==⋅⋅=⋅=
Całkowity mimośród wynosi:
cmec 5,647,30,53,35,52 =+++=
2.1. OBLICZENIA POSADOWIENIA DLA PRZYCZÓŁKU OD STRONY CISKA
Rysunek 2.4 Parametry sprężystości podłoża
Przy palach przyjętej średnicy otrzymujemy reakcje sprężyste na pobocznicy pala, które w żadnym przypadku nie przekraczają obliczeniowego odporu granicznego gruntu.
Strona 64 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
Rysunek 2.5 Wartości odporów sprężystych gruntu na pobocznicy pali (po lewej) i odpory graniczne (po
prawej) Maksymalna siła osiowa w palu:
Rysunek 2.6 Wartości sił osiowych w palach
Strona 65 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
Sprawdzenie warunków nośności i użytkowalności pali przy ich średnicy wynoszącej 1,0 m. Dane do obliczenia nośności pala oraz obliczenia przedstawione są poniżej:
L.p. Symbol gruntu
Stan wilgotności
Rzędna spągu
ID IL Φ c
[ - ] [ - ] [ - ] [ m ] [ - ] [ - ] [ ° ] [ kPa ]
1 Pd W 0,94 0,40 37,1
2 nN / nieskons.
W 2,09 0,40 13,7
3 nN / nieskons.
W 3,34 0,40 13,7
4 Pd NW 4,54 0,22 31,1 5 Pr NW 5,34 0,48 36,6 6 Po NW 7,14 0,27 33,9 7 Po NW 7,94 0,50 41,1 8 Po NW 11,14 0,88 47,3 9 Iπ --- 11,74 0,02 16,9 58,8 10 Iπ --- 18,14 0,00 21 60
♦ Parametry technologiczne pala
Technologia wykonania pala:
Pale wiercone
w rurach obsadowych wyciąganych
Liczba pali w grupie: > 2 Pal wielkośrednicowy: TAK Iniekcja pod podstawą: NIE
♦ Dane geometryczne pala / dane uzupełniające
z0 = 2,09 [ m ] Zagłębienie zwieńczenia pala poniżej powierzchni terenu L = 14,00 [ m ] Długość pala D = 1,00 [ m ] Średnica pala
rmin = 3,00 [ m ] Minimalny rozstaw osiowy pali w grupie
♦ Nośność pala (bez uwzględnienia ciężaru własnego pala)
m Nt = 3340,1 [ kN ] Nośność pala wciskanego
m Nt = m (m1 Ns + Np) - Ntarcie
ujemne
m Nw = 1659,5 [ kN ] Nośność pala wyciąganego m Nw = m (m1 Ns )
kN1,3340kN25,3311 1.1.max =<= dopFF
Strona 66 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
2.2. WYMIAROWANIE PALA (CISEK)
Znaleziono maksymalne naprężenia w palu i zbrojenie zwymiarowano na odpowiadające siły:
Rysunek 2.7 Siły wewnętrzne w palu – My, Mz, Fx
Rysunek 2.8 Parametry przyjęte do obliczeń i wyniki
Jako zbrojenie należy przewidzieć 16 prętów Φ25 rozmieszczonych po obwodzie. Osiowy rozstaw prętów wynosi wówczas ~20 cm. Ponieważ spadek wartości momentu zginającego
Strona 67 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
po długości pala jest niewielki na znacznej jego części nie różnicuje się zbrojenia po długości tz. zbrojenie 16Φ25 doprowadzić należy aż do podstawy pala. Sprawdzenie ścinania pala:
Rysunek 2.9 Przekrój zastępczy do obliczenia ścinania pala
Rysunek 2.10 Siły ścinające w palach
Wypadkowa siła ścinająca:
kNFFV yz 5,55503,102546 2222 =+=+=
Strona 68 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
Skok spirali wykonanej z Ø12 przyjęto 12cm.
b = 70,7 cm = 0,707 ma = 5 cm = 0,05 mh = 70,7 cm = 0,707 mh1= 65,7 cm = 0,657 mz = 55,85 cm = 0,55845 m
AaL = 34,3 cm2 = 0,00343 m2
Aaw = 1,13 cm2 0,00011 m2
Aa = 0 cm2 = 0 m2
V = 555,5 kN = 0,55550 MNtR = 0,32 MPa = 320 kPa
tbmax = 4,43 MPa = 4430 kPa
Rbt 0,05 = 1,25 MPa = 1250 kPa
Raw = 375 MPa = 375000 kPas 6 cm = 0,06 mn 10 = 10
,
tb = 1,41 MPa < 0.75Rbt 0,05= 0,94 MPa
- stopie ń zbrojenia podłu żnego:
m= 0,007
1,369
0,44 MPa
- średnia warto ść naprężenia ścinaj ącego w betonie:
tb = 1,41 MPa < tbmax = 4,43 MPa
tb = 1,41 MPa < tR(1+50µ) = 0,44 MPa
- siła poprzeczna przenoszona przez beton:
∆V b = 172,99 kN
- siła poprzeczna przenoszona przez strzemiona:
∆V w = 394,41 kN
∆V w > 0,5V= 277,75 kN
- siła poprzeczna przenoszona przez strzemiona pod kątem aaaa :
∆V wa 0 kN
- siła poprzeczna przenoszona przez pr ęty odgi ęte:
∆V a = 0 kN
∆Vb+∆V w+∆Vwα +∆V a= 567,4 kN > V= 555,5 kN
zb
Vb ⋅
=τ
( ) zbV Rb ⋅⋅+⋅=∆ µτ 501
awaw
w Rzs
AV ⋅⋅=∆
1hb
AaL
⋅=µ
( ) =+ µ501
( ) =+ µτ 501R
=⋅+⋅⋅⋅=∆ 33 sin)1( ααα ctgRzs
AV aw
aww
aaa ARnV ⋅⋅⋅=∆ 7,0
Strona 69 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
2.3. OBLICZENIE POSADOWIENIE PRZYCZÓŁKU OD STRONY BIERAWY
Rysunek 2.11 Parametry sprężystości podłoża
Przy palach przyjętej średnicy otrzymujemy reakcje sprężyste na pobocznicy pala, które w żadnym przypadku nie przekraczają obliczeniowego odporu granicznego gruntu.
Strona 70 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
Rysunek 2.12 Wartości odporów sprężystych gruntu na pobocznicy pali (po lewej) i odpory graniczne (po
prawej) Maksymalna siła osiowa w palu:
Rysunek 2.13 Wartości sił osiowych w palach
Strona 71 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
Sprawdzenie warunków nośności i użytkowalności pali przy ich średnicy wynoszącej 1,0 m. Dane do obliczenia nośności pala oraz obliczenia przedstawione są poniżej:
L.p. Symbol gruntu
Stan wilgotności
Rzędna spągu
ID IL Φ c
[ - ] [ - ] [ - ] [ m ] [ - ] [ - ] [ ° ] [ kPa ]
1 Pπ W 1,44 0,20 31,1 2 Ps W 1,65 0,29 30,9 3 Ps W 2,54 0,29 30,9 4 Po W 3,24 0,28 33,9 5 Po NW 5,24 0,46 36,9 6 Po NW 5,74 0,20 33,9 7 Po NW 8,44 0,80 47,3 8 Ż NW 10,64 0,89 47,3 9 I --- 12,24 0,06 18 56,5 10 Pπ NW 13,44 0,62 40,9 11 Gπ --- 14,24 0,03 24,1 37,6 12 Pπ NW 14,84 0,62 40,9 13 I --- 16,44 0,00 21 60 14 Iπ --- 18,24 0,00 21 60
♦ Parametry technologiczne pala
Technologia wykonania pala:
Pale wiercone
w rurach obsadowych wyciąganych
Liczba pali w grupie: > 2 Pal wielkośrednicowy: TAK Iniekcja pod podstawą: TAK
♦ Dane geometryczne pala / dane uzupełniające
z0 = 1,65 [ m ] Zagłębienie zwieńczenia pala poniżej powierzchni terenu L = 14,00 [ m ] Długość pala D = 1,00 [ m ] Średnica pala
rmin = 3,00 [ m ] Minimalny rozstaw osiowy pali w grupie ♦ Nośność pala (bez uwzględnienia ciężaru własnego pala)
m Nt = 3617,7 [ kN ] Nośność pala wciskanego
m Nt = m (m1 Ns + Np) - Ntarcie
ujemne
m Nw = 1935,2 [ kN ] Nośność pala wyciąganego m Nw = m (m1 Ns )
Strona 72 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
kN7,3617kN3103 1.1.max =<= dopFF
2.4. WYMIAROWANIE PALA (BIERAWA )
Znaleziono maksymalne naprężenia w palu i zbrojenie zwymiarowano na odpowiadające siły:
Rysunek 2.14 Siły wewnętrzne w palu – My, Mz, Fx
Rysunek 2.15 Parametry przyjęte do obliczeń i wyniki
Jako zbrojenie należy przewidzieć 16 prętów Φ20 rozmieszczonych po obwodzie. Osiowy rozstaw prętów wynosi wówczas ~20 cm. Ponieważ spadek wartości momentu zginającego po
Strona 73 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
długości pala jest niewielki na znacznej jego części nie różnicuje się zbrojenia po długości tz. zbrojenie 16Φ20 doprowadzić należy aż do podstawy pala. Sprawdzenie ścinania pala:
Rysunek 2.16 Przekrój zastępczy do obliczenia ścinania pala
Rysunek 2.17 Siły ścinające w palach
Wypadkowa siła ścinająca:
kNFFV yz 4786,1085,465 2222 =+=+=
Strona 74 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
Skok spirali wykonanej z Ø12 przyjęto 12cm.
b = 70,7 cm = 0,707 ma = 5 cm = 0,05 mh = 70,7 cm = 0,707 mh1= 65,7 cm = 0,657 mz = 55,85 cm = 0,55845 m
AaL = 34,3 cm2 = 0,00343 m2
Aaw = 1,13 cm2 0,00011 m2
Aa = 0 cm2 = 0 m2
V = 478 kN = 0,47800 MNtR = 0,32 MPa = 320 kPa
tbmax = 4,43 MPa = 4430 kPa
Rbt 0,05 = 1,25 MPa = 1250 kPa
Raw = 375 MPa = 375000 kPas 6 cm = 0,06 mn 10 = 10
,
tb = 1,21 MPa < 0.75Rbt 0,05= 0,94 MPa
- stopie ń zbrojenia podłu żnego:
m= 0,007
1,369
0,44 MPa
- średnia warto ść naprężenia ścinaj ącego w betonie:
tb = 1,21 MPa < tbmax = 4,43 MPa
tb = 1,21 MPa < tR(1+50µ) = 0,44 MPa
- siła poprzeczna przenoszona przez beton:
∆V b = 172,99 kN
- siła poprzeczna przenoszona przez strzemiona:
∆V w = 394,41 kN
∆V w > 0,5V= 239 kN
- siła poprzeczna przenoszona przez strzemiona pod kątem aaaa :
∆V wa 0 kN
- siła poprzeczna przenoszona przez pr ęty odgi ęte:
∆V a = 0 kN
∆Vb+∆V w+∆Vwα +∆V a= 567,4 kN > V= 478 kN
zb
Vb ⋅
=τ
( ) zbV Rb ⋅⋅+⋅=∆ µτ 501
awaw
w Rzs
AV ⋅⋅=∆
1hb
AaL
⋅=µ
( ) =+ µ501
( ) =+ µτ 501R
=⋅+⋅⋅⋅=∆ 33 sin)1( ααα ctgRzs
AV aw
aww
aaa ARnV ⋅⋅⋅=∆ 7,0
Strona 75 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
2.5. WYMIAROWANIE OCZEPU PALOWEGO
Wystająca część oczepu palowego zostanie zwymiarowana jak wspornik o długości 1,825 m.
Rysunek 2.18 Mapa momentów zginających w kierunku y-y wraz z przekrojem w licu filara (A-A1) i
wartością całki
Strona 76 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
SGN faza II
b = 100 cm = 1 mn = 15 = 15Aa = 25,75 = 0,002575 m2
A'a = 10,05 = 0,001005 m2
h = 120 cm = 1,2 ma = 9,6 cm = 0,096 ma' = 9,6 cm = 0,096 mh1 = 110,4 cm = 1,104 mM = 768,36 kNm = 0,76836 MNm
- położenie osi obojętnej:
x = 0,248 m - naprężenia ściskające w betonie:
σb max = 5,7 MPa < Rb1 = 17,30 MPa
- naprężenia w stali rozciąganej:
σa max = 292 MPa < R = 375,0 MPa
- naprężenia w stali ściskanej:
σa' = 52 MPa < R = 375,0 MPa
( ) ( ) ( )
⋅+⋅⋅++++−= ''
2'' 1
2 aAhAn
bAAAA
b
nx aaaaaa
( ) ( )x
xhAn
x
axAn
bx
M
aa
b 21
22max'
'3
−⋅+−⋅+
=σ
x
xhn ba
−⋅= 1maxmax σσ
x
axn ba
'' max
−⋅= σσ
Strona 77 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
SG powstania rys
M = 693,84615 kNmb = 100h = 120Aa = 25,75
A'a = 15,7a = 9,6a' = 9,6Ea = 200 GPa
Eb = 32,6 GPa
Rbtk 0,05 = 1,15 MPa
Rbtk 0,50 = 1,6 MPa
nrzecz = 6,13n = 7x = 60,3 cm (przekrój niezarysowany, beton przenosi rozciąganie)JI = 15136005 cm4
h -x = 59,7 cmWId = 253486 cm3
WIg = 251060 cm3
σbtk max = 2,7 MPa (max napreżenie rozciągające w betonie)
σb = 2,8 MPa (max ściskające rozciągające w betonie)
Mr = 811,15 kNm (moment rysujący z war. σbtk max < 2 Rbtk 0,50)
SG rozwarcia rys
wk = 0,03 cmh = 120 cm (wys przekroju)x = 60,3 cm (faza I)d = 2 cm (średnica pręta)s = 10 cm (rozstaw prętów podłużnych)a1 = 9,6 cm (od osi gónego rz. prętów do kraw. zewn.)
hef max1 = 20 cm
hef max2 = 59,71 cm
hef max = 20 cm
hef wyzn = 24,6 cm
hef = 20 cm
χwyzn = 0,833m = 0 (0 -normalnie, 1 -płyta cienka, 2 - dolna płyta skrzynki)χ = 0,833sR = 16,57 cm
σa red = 362 MPa
σa max = 264 MPa (jak dla II fazy) Przyjęto dołem Ø20 w rozstawie co 20cm na przemian z Ø16 co 20cm, górą Ø16 w rozstawie co 20cm. Wymiarowania zginanie oczepu w kierunku podłużnym:
Strona 78 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
Rysunek 2.19 Mapa momentów zginających w kierunku x-x wraz z przekrojem (A-A2) i wartością całki
Redukcja momentu podporowego (nad palem)
67,06,3/2,11/1
67,06,3/2,11/1
/03,598)67,0*67,01(*5,825*5,0)1(2
1
22
11
21'
=−=−==−=−=
=+=+=
Lb
Lb
mkNmMM
αα
αα
Strona 79 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
Rysunek 2.20 Mapa momentów zginających w kierunku x-x wraz z przekrojem (A-A12) i wartością całki
Zbrojenie zostało zwymiarowane na wartość momentu równą 426kNm wynikającą z rys 1.23
Strona 80 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
SGN faza II
b = 100 cm = 1 mn = 15 = 15Aa = 13,40 = 0,00134 m2
A'a = 13,40 = 0,00134 m2
h = 120 cm = 1,2 ma = 9,6 cm = 0,096 ma' = 9,6 cm = 0,096 mh1 = 110,4 cm = 1,104 mM = 426 kNm = 0,426 MNm
- położenie osi obojętnej:
x = 0,183 m - naprężenia ściskające w betonie:
σb max = 4,1 MPa < Rb1 = 17,30 MPa
- naprężenia w stali rozciąganej:
σa max = 306 MPa < R = 375,0 MPa
- naprężenia w stali ściskanej:
σa' = 29 MPa < R = 375,0 MPa
( ) ( ) ( )
⋅+⋅⋅++++−= ''
2'' 1
2 aAhAn
bAAAA
b
nx aaaaaa
( ) ( )x
xhAn
x
axAn
bx
M
aa
b 21
22max'
'3
−⋅+−⋅+
=σ
x
xhn ba
−⋅= 1
maxmax σσ
x
axn ba
'' max
−⋅= σσ
Strona 81 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
SG powstania rys
M = 327,69231 kNmb = 100h = 120Aa = 13,4
A'a = 13,4a = 9,6a' = 9,6Ea = 200 GPa
Eb = 32,6 GPa
Rbtk 0,05 = 1,15 MPa
Rbtk 0,50 = 1,6 MPa
nrzecz = 6,13n = 7x = 60,0 cm (przekrój niezarysowany, beton przenosi rozciąganie)JI = 14876534 cm4
h -x = 60,0 cmWId = 247942 cm3
WIg = 247942 cm3
σbtk max = 1,3 MPa (max napreżenie rozciągające w betonie)
σb = 1,3 MPa (max ściskające rozciągające w betonie)
Mr = 793,42 kNm (moment rysujący z war. σbtk max < 2 Rbtk 0,50)
SG rozwarcia rys
wk = 0,02 cmh = 120 cm (wys przekroju)x = 60,0 cm (faza I)d = 1,6 cm (średnica pręta)s = 7,5 cm (rozstaw prętów podłużnych)a1 = 10 cm (od osi gónego rz. prętów do kraw. zewn.)
hef max1 = 20 cm
hef max2 = 60,00 cm
hef max = 20 cm
hef wyzn = 22 cm
hef = 20 cm
χwyzn = 0,833m = 0 (0 -normalnie, 1 -płyta cienka, 2 - dolna płyta skrzynki)χ = 0,833sR = 13,94 cm
σa red = 287 MPa
σa max = 235 MPa (jak dla II fazy) Przyjęto zbrojenie podłużne Ø16 co 15cm dołem i Ø16 co 20cm górą. Sprawdzenie ścinania oczepu. Siła ścinająca w licu filara:
Strona 82 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
Rysunek 2.21 Mapa sił ścinających w kierunku y-y wraz z przekrojem w licu filara (A-A3) i wartością całki
Strona 83 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
b = 100 cm = 1 ma = 9,6 cm = 0,096 mh = 120 cm = 1,2 mh1= 110,4 cm = 1,104 mz = 93,84 cm = 0,93840 m
AaL = 31,4 cm2 = 0,00314 m2
Aaw = 0 cm2 0,00000 m2
Aa = 4,9 cm2 = 0,00049 m2
V = 1256 kN = 1,25600 MNtR = 0,32 MPa = 320 kPa
tbmax = 4,43 MPa = 4430 kPa
Rbt 0,05 = 1,25 MPa = 1250 kPa
Raw = 375 MPa = 375000 kPas 1 cm = 0,01 mn 10 = 10
,
tb = 1,34 MPa < 0.75Rbt 0,05= 0,94 MPa
- stopie ń zbrojenia podłu żnego:
m= 0,003
1,142
0,37 MPa
- średnia warto ść naprężenia ścinaj ącego w betonie:
tb = 1,34 MPa < tbmax = 4,43 MPa
tb = 1,34 MPa < tR(1+50µ) = 0,37 MPa
- siła poprzeczna przenoszona przez beton:
∆V b = 342,99 kN
- siła poprzeczna przenoszona przez strzemiona:
∆V w = 0,00 kN
∆V w > 0,5V= 628 kN
- siła poprzeczna przenoszona przez strzemiona pod kątem aaaa :
∆V wa 0 kN
- siła poprzeczna przenoszona przez pr ęty odgi ęte:
∆V a = 1286,25 kN
∆Vb+∆V w+∆Vwα +∆V a= 1629,2 kN > V= 1256 kN
zb
Vb ⋅
=τ
( ) zbV Rb ⋅⋅+⋅=∆ µτ 501
awaw
w Rzs
AV ⋅⋅=∆
1hb
AaL
⋅=µ
( ) =+ µ501
( ) =+ µτ 501R
=⋅+⋅⋅⋅=∆ 33 sin)1( ααα ctgRzs
AV aw
aww
aaa ARnV ⋅⋅⋅=∆ 7,0
Przyjęto pręty odgięte Ø25 co 10cm w kierunku poprzecznym. Sprawdzenie przebicia:
Strona 84 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
Rysunek 2.22 Siły osiowe w najbardziej wytężonym palu
Strona 85 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
V 2589 kN siła przebijająca
τR 0,32 MPa obliczeniowa wytrzymałość betonu na ścinanie
u 350 cm średni obwód przebicia
ax 9,6 cm otulina prętów w kierunku x
ay 9,6 cm otulina prętów w kierunku y
Aax 31,0 cm2 zbrojenie podłużne w kierunku x
Aay 20,9 cm2 zbrojenie podłużne w kierunku y
h 120 cm wysokośc przekroju
bx 100 cm szerokość w kierunku x
by 100 cm szerokość w kierunku y
hx 110,4 cm wysokość w kierunku x
hy 110,4 cm wysokość w kierunku y
h1 110,4 m
ux 0,002806 -
uy 0,001896 -
ui 0,002307 -
Vb 2206,555 kN < 2589Warunek nie spełniony, konieczne dodatkowe zbrojeni e
Aai 49 cm2 pole przekroju stali zbrojeniowej prętów odgiętych
Ra 375 Mpa wytrzymałaść obliczeniowa stali zbrojeniowej prętów odgiętych
α 45 º kąt odgięcia prętów względem poziomu
Aaw 0 cm2 pole przekroju stali zbrojeniowej strzemion
Raw 0 MPa wytrzymałaść obliczeniowa stali zbrojeniowej strzemion
Vs 3505,864 kN > 2589 OK
Dane:
Wyniki:
Dane:
Wyniki
Przebicie ławy lub płyty fundamentowej
2.6. WYMIAROWANIE SKRZYDEŁ PRZYCZÓŁKA
Siły rozciągające skrzydełko przy połączeniu z oczepem:
Strona 86 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
Rysunek 2.23 Mapa sił rozciągające na kierunku y-y wraz z przekrojem krytycznym (A-A6) i wartością całki
Moment rozciągający połączenie skrzydełka z oczepem:
Rysunek 2.24 Mapa momentów zginających w kierunku y-y wraz z przekrojem (A-A1) i wartością całki
Strona 87 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
Graficznie przedstawienie wypadkowych sił działających na połączenie skrzydełka z oczepem:
Wymiarowanie połączeni skrzydełka z oczepem:
Rysunek 2.25 Parametry przyjęte do obliczeń i wyniki
Ścinanie skrzydełka przy połączeniu z filarem:
Strona 88 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
Rysunek 2.26 Mapa sił ścinających na kierunku x-x wraz z przekrojem krytycznym i wartością całki
Strona 89 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
b = 100 cm = 1 ma = 9,6 cm = 0,096 mh = 80 cm = 0,8 mh1= 70,4 cm = 0,704 mz = 59,84 cm = 0,59840 m
AaL = 26,8 cm2 = 0,00268 m2
Aaw = 0 cm2 0,00000 m2
Aa = 0 cm2 = 0 m2
V = 174 kN = 0,17400 MNtR = 0,32 MPa = 320 kPa
tbmax = 4,43 MPa = 4430 kPa
Rbt 0,05 = 1,25 MPa = 1250 kPa
Raw = 375 MPa = 375000 kPas 1 cm = 0,01 mn 10 = 10
,
tb = 0,29 MPa < 0.75Rbt 0,05= 0,94 MPa
- stopie ń zbrojenia podłu żnego:
m= 0,004
1,190
0,38 MPa
- średnia warto ść napr ężenia ścinaj ącego w betonie:
tb = 0,29 MPa < tbmax = 4,43 MPa
tb = 0,29 MPa < tR(1+50µ) = 0,38 MPa
- siła poprzeczna przenoszona przez beton:
∆V b = 227,94 kN
- siła poprzeczna przenoszona przez strzemiona:
∆V w = 0,00 kN
∆V w > 0,5V= 87 kN
- siła poprzeczna przenoszona przez strzemiona pod kątem aaaa :
∆V wa 0 kN
- siła poprzeczna przenoszona przez pr ęty odgi ęte:
∆V a = 0 kN
∆Vb+∆V w+∆Vwα +∆V a= 227,9 kN > V= 174 kN
zb
Vb ⋅
=τ
( ) zbV Rb ⋅⋅+⋅=∆ µτ 501
awaw
w Rzs
AV ⋅⋅=∆
1hb
AaL
⋅=µ
( ) =+ µ501
( ) =+ µτ 501R
=⋅+⋅⋅⋅=∆ 33 sin)1( ααα ctgRzs
AV aw
aww
aaa ARnV ⋅⋅⋅=∆ 7,0
Ścinanie skrzydełka przy połączeniu z oczepem:
Strona 90 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
Rysunek 2.27 Mapa sił ścinających na kierunku y-y wraz z przekrojem krytycznym i wartością całki
Strona 91 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
b = 100 cm = 1 ma = 9,6 cm = 0,096 mh = 77 cm = 0,77 mh1= 67,4 cm = 0,674 mz = 57,29 cm = 0,57290 m
AaL = 20,93 cm2 = 0,00209 m2
Aaw = 0 cm2 0,00000 m2
Aa = 0 cm2 = 0 m2
V = 116 kN = 0,11600 MN
tR = 0,32 MPa = 320 kPa
tbmax = 4,43 MPa = 4430 kPa
Rbt 0,05 = 1,25 MPa = 1250 kPa
Raw = 375 MPa = 375000 kPas 1 cm = 0,01 mn 10 = 10
,
tb = 0,20 MPa < 0.75Rbt 0,05= 0,94 MPa
- stopie ń zbrojenia podłu żnego:
m= 0,003
1,155
0,37 MPa
- średnia warto ść naprężenia ścinaj ącego w betonie:
tb = 0,20 MPa < tbmax = 4,43 MPa
tb = 0,20 MPa < tR(1+50µ) = 0,37 MPa
- siła poprzeczna przenoszona przez beton:
∆V b = 211,80 kN
- siła poprzeczna przenoszona przez strzemiona:
∆V w = 0,00 kN
∆V w > 0,5V= 58 kN
- siła poprzeczna przenoszona przez strzemiona pod kątem aaaa :
∆V wa 0 kN
- siła poprzeczna przenoszona przez pr ęty odgi ęte:
∆V a = 0 kN
∆Vb+∆V w+∆Vwα +∆V a= 211,8 kN > V= 116 kN
zb
Vb ⋅
=τ
( ) zbV Rb ⋅⋅+⋅=∆ µτ 501
awaw
w Rzs
AV ⋅⋅=∆
1hb
AaL
⋅=µ
( ) =+ µ501
( ) =+ µτ 501R
=⋅+⋅⋅⋅=∆ 33 sin)1( ααα ctgRzs
AV aw
aww
aaa ARnV ⋅⋅⋅=∆ 7,0
Zginanie skrzydełka przy połączeniu z oczepem
Strona 92 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
Rysunek 2.28 Mapa momentów zginających na kierunku x-x wraz z przekrojem krytycznym i wartością całki
Strona 93 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
SGN faza II
b = 100 cm = 1 mn = 15 = 15Aa = 26,80 = 0,00268 m2
A'a = 26,80 = 0,00268 m2
h = 80 cm = 0,8 ma = 7,6 cm = 0,076 ma' = 7,6 cm = 0,076 mh1 = 72,4 cm = 0,724 mM = 360 kNm = 0,36 MNm
- położenie osi obojętnej:
x = 0,186 m - naprężenia ściskające w betonie:
σb max = 4,7 MPa < Rb1 = 17,30 MPa
- naprężenia w stali rozciąganej:
σa max = 204 MPa < R = 375,0 MPa
- naprężenia w stali ściskanej:
σa' = 42 MPa < R = 375,0 MPa
( ) ( ) ( )
⋅+⋅⋅++++−= ''
2'' 1
2 aAhAn
bAAAA
b
nx aaaaaa
( ) ( )x
xhAn
x
axAn
bx
M
aa
b 21
22max'
'3
−⋅+−⋅+
=σ
x
xhn ba
−⋅= 1
maxmax σσ
x
axn ba
'' max
−⋅= σσ
Strona 94 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
SG powstania rys
M = 253,84615 kNmb = 100h = 80Aa = 13,4
A'a = 13,4a = 7,6a' = 7,6Ea = 200 GPa
Eb = 32,6 GPa
Rbtk 0,05 = 1,15 MPa
Rbtk 0,50 = 1,6 MPa
nrzecz = 6,13n = 7x = 40,0 cm (przekrój niezarysowany, beton przenosi rozciąganie)JI = 4463602 cm4
h -x = 40,0 cmWId = 111590 cm3
WIg = 111590 cm3
σbtk max = 2,3 MPa (max napreżenie rozciągające w betonie)
σb = 2,3 MPa (max ściskające rozciągające w betonie)
Mr = 357,09 kNm (moment rysujący z war. σbtk max < 2 Rbtk 0,50)
SG rozwarcia rys
wk = 0,02 cmh = 80 cm (wys przekroju)x = 40,0 cm (faza I)d = 16 cm (średnica pręta)s = 15 cm (rozstaw prętów podłużnych)a1 = 9,6 cm (od osi gónego rz. prętów do kraw. zewn.)
hef max1 = 20 cm
hef max2 = 40,00 cm
hef max = 20 cm
hef wyzn = 129,6 cm
hef = 20 cm
χwyzn = 0,750m = 0 (0 -normalnie, 1 -płyta cienka, 2 - dolna płyta skrzynki)χ = 0,750sR = 20,29 cm
σa red = 197 MPa
σa max = 282 MPa (jak dla II fazy)
Sprawdzenie ścinania przy połączeniu filara z oczepem.
Strona 95 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
Rysunek 2.29 Mapa sił ścinających na kierunku y-y wraz z przekrojem (A-A10) i wartością całki
Strona 96 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
b = 100 cm = 1 ma = 9,6 cm = 0,096 mh = 85 cm = 0,85 mh1= 75,4 cm = 0,754 mz = 64,09 cm = 0,64090 m
AaL = 13,4 cm2 = 0,00134 m2
Aaw = 0 cm2 0,00000 m2
Aa = 0 cm2 = 0 m2
V = 193,97 kN = 0,19397 MNtR = 0,32 MPa = 320 kPa
tbmax = 4,43 MPa = 4430 kPa
Rbt 0,05 = 1,25 MPa = 1250 kPa
Raw = 375 MPa = 375000 kPas 1 cm = 0,01 mn 10 = 10
,
tb = 0,30 MPa < 0.75Rbt 0,05= 0,94 MPa
- stopie ń zbrojenia podłu żnego:
m= 0,002
1,089
0,35 MPa
- średnia warto ść napr ężenia ścinaj ącego w betonie:
tb = 0,30 MPa < tbmax = 4,43 MPa
tb = 0,30 MPa < tR(1+50µ) = 0,35 MPa
- siła poprzeczna przenoszona przez beton:
∆V b = 223,31 kN
- siła poprzeczna przenoszona przez strzemiona:
∆V w = 0,00 kN
∆V w > 0,5V= 96,985 kN
- siła poprzeczna przenoszona przez strzemiona pod kątem aaaa :
∆V wa 0 kN
- siła poprzeczna przenoszona przez pr ęty odgi ęte:
∆V a = 0 kN
∆Vb+∆V w+∆Vwα +∆V a= 223,3 kN > V= 193,97 kN
zb
Vb ⋅
=τ
( ) zbV Rb ⋅⋅+⋅=∆ µτ 501
awaw
w Rzs
AV ⋅⋅=∆
1hb
AaL
⋅=µ
( ) =+ µ501
( ) =+ µτ 501R
=⋅+⋅⋅⋅=∆ 33 sin)1( ααα ctgRzs
AV aw
aww
aaa ARnV ⋅⋅⋅=∆ 7,0
Warunek spełniony.
Strona 97 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
2.7. WSPORNIK POD ŁOŻYSKO
Maksymalna reakcja obliczeniowa na wspornik pod łożyskiem wynosi 2185 kN. Rozważa się metrowy wycinek wspornika o geometrii przedstawionej poniżej.
Rysunek 2.30 Geometria wspornika pod łożysko oraz kształt zbrojenia
Wytrzymałość obliczeniowa stali zbrojeniowej:
MPa2,117162,0
375
2,0=
⋅=
⋅=
d
RR a
aw
MPa3,156122,0
375
2,0=
⋅=
⋅=
d
RR a
aw
Siły przyjmowane do budowania trójkątów sił:
kNtgzz
tg oo 230218562185
6 =⋅=→=
kNP
VP
Voo
21976cos
2185
)6cos(36cos 0 ===→=
Naprężenia w betonie:
MPa2,20MPa66,61,13,0
2197
3,0=<=
⋅== R
h
Vbσ
Nośność prętów stalowych Φ16 / 200 – zbrojenie główne (pręty poziome):
MPa2,117MPa7,244000314,03
230
1
11 =<=
⋅== awa R
A
Zσ
Dobrano 3 pręty Ø20.
Strona 98 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
Wymiarowanie wspornika pod płytę przejściową.
Rysunek 2.31 Geometria wspornika pod płytę przejściową oraz kształt zbrojenia
Wytrzymałość obliczeniowa stali zbrojeniowej:
MPa18,117162,0
375
2,0=
⋅=
⋅=
d
RR a
aw
MPa3,156122,0
375
2,0=
⋅=
⋅=
d
RR a
aw
Siły przyjmowane do budowania trójkątów sił: kN/m72,1209,1508,08,0 =⋅=⋅ P
kN/m36,609,1504,04,0 =⋅=⋅ P kN/m18,309,1502,02,0 =⋅=⋅= PH
Sprawdzenia zbrojenia ścianki żwirowej od zginania reakcją z płyty przejściowej oraz parciem gruntu (wstępnie założone zbrojenie jest jednakowe jak w ścianie przyczółka – Φ20 / 150 z obu stron, otulina 5 cm). Moment zginający wynosi: kNm80=M
Strona 99 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
SGN faza II
b = 100 cm = 1 mn = 15 = 15Aa = 13,40 = 0,00134 m2
A'a = 20,93 = 0,002093 m2
h = 35 cm = 0,35 ma = 8,2 cm = 0,082 ma' = 8,2 cm = 0,082 mh1 = 26,8 cm = 0,268 mM = 80 kNm = 0,08 MNm
- położenie osi obojętnej:
x = 0,085 m - naprężenia ściskające w betonie:
σb max = 7,7 MPa < Rb1 = 17,30 MPa
- naprężenia w stali rozciąganej:
σa max = 250 MPa < R = 375,0 MPa
- naprężenia w stali ściskanej:
σa' = 4 MPa < R = 375,0 MPa
( ) ( ) ( )
⋅+⋅⋅++++−= ''
2'' 1
2 aAhAn
bAAAA
b
nx aaaaaa
( ) ( )x
xhAn
x
axAn
bx
M
aa
b 21
22max'
'3
−⋅+−⋅+
=σ
x
xhn ba
−⋅= 1
maxmax σσ
x
axn ba
'' max
−⋅= σσ
Stany graniczne nośności są spełnione.
Strona 100 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
SG powstania rys
M = 61,538462 kNmb = 100h = 30Aa = 13,4
A'a = 20,933333a = 8,2a' = 8,2Ea = 200 GPa
Eb = 32,6 GPa
Rbtk 0,05 = 1,15 MPa
Rbtk 0,50 = 1,6 MPa
nrzecz = 6,13n = 5x = 14,9 cm (przekrój niezarysowany, beton przenosi rozciąganie)JI = 232917 cm4
h -x = 15,1 cmW Id = 15445 cm3
W Ig = 15612 cm3
σbtk max = 4,0 MPa (max napreżenie rozciągające w betonie)
σb = 3,9 MPa (max ściskające rozciągające w betonie)
Mr = 49,42 kNm (moment rysujący z war. σbtk max < 2 Rbtk 0,50)
SG rozwarcia rys
wk = 0,02 cmh = 30 cm (wys przekroju)x = 14,9 cm (faza I)d = 1,6 cm (średnica pręta)s = 15 cm (rozstaw prętów podłużnych)a1 = 5 cm (od osi gónego rz. prętów do kraw. zewn.)
hef max1 = 20 cm
hef max2 = 15,08 cm
hef max = 15,080757 cm
hef wyzn = 17 cm
hef = 15,080757 cm
χwyzn = 0,500m = 0 (0 -normalnie, 1 -płyta cienka, 2 - dolna płyta skrzynki)χ = 0,500sR = 15,53 cm
σa red = 258 MPa
σa max = 193 MPa (jak dla II fazy)
Ze względu na połączenie przegubowe płyty przejściowej z krótkim wspornikiem należy stosować pręty proste Φ16 / 150.
Strona 101 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
3. FILAR W OSI 2
Planuje się wykonać pochylenie jednego rzędu pali w jednym kierunku i drugiego w przeciwny tworząc w ten sposób układ kozłowy lepiej pracujący na siły poziome. Długość pala wynosi przy pochyleniu 1:10 12,0 m.
Układ filaru wraz z palami pracującymi w gruncie w kierunku bocznym został zamodelowany w klasie e1+e2p3. Ogólny widok zamodelowanego filara przedstawiono na rysunkach poniżej.
Rysunek 3.1 Widok ogólny oraz rzuty z przodu i z boku na rozważany filar – model MES
Rozważano kombinacje obciążeń obliczeniowych, które przedstawiono poniżej:
Rysunek 3.2 Wybrane kombinacje obciążeń obliczeniowych do wymiarowania filara
3.1. POSADOWIENIE FILARA
Odpory sprężyste gruntu na pobocznicy pala oraz wartości maksymalnych odporów granicznych przedstawiono poniżej:
Strona 102 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
Rysunek 3.3 Parametry sprężystości bocznej gruntu
Przy palach przyjętej średnicy otrzymujemy reakcje sprężyste na pobocznicy pala, które w żadnym przypadku nie przekraczają obliczeniowego odporu granicznego gruntu.
Rysunek 3.4 Wartości odporów sprężystych gruntu na pobocznicy pali (po lewej) i odpory graniczne (po
prawej) Przy takim posadowieniu filara jego maksymalne przemieszczenia poziome wyznaczone przy charakterystycznej kombinacji obciążeń wynoszą na poziomie ciosów podłożyskowych:
Strona 103 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
Rysunek 3.5 Przemieszczenia filara w kierunku poziomym (wartości w cm)
Siła osiowa w palu bez uwzględniania jego ciężaru własnego wynosi maksymalnie 3009 kN.
Strona 104 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
Rysunek 3.6 Obwiednia sił osiowych w palach filaru
Sprawdzenie warunków nośności i użytkowalności pali przy ich średnicy wynoszącej 1,2 m. Dane do obliczenia nośności pala oraz obliczenia przedstawione są poniżej:
L.p. Symbol gruntu
Stan wilgotności
Rzędna spągu
ID IL Φ c
[ - ] [ - ] [ - ] [ m ] [ - ] [ - ] [ ° ] [ kPa ]
1 Gπ --- 0,94 0,20 24,1 16,9
2 nN / nieskons.
W 1,65 0,30 30,9
3 nN / nieskons.
W 3,55 0,30 36,9
4 Ps NW 4,75 0,36 36,6 5 Po NW 5,55 0,21 33,9 6 Ż NW 7,05 0,93 47,3 7 Po NW 9,35 0,76 47,3 8 Iπ --- 24,75 0,00 21 60
♦ Dane geometryczne pala / dane uzupełniające
z0 = 1,65 [ m ] Zagłębienie zwieńczenia pala poniżej powierzchni terenu L = 12,00 [ m ] Długość pala D = 1,20 [ m ] Średnica pala
rmin = 3,00 [ m ] Minimalny rozstaw osiowy pali w grupie
Strona 105 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
γm,min = 0,90 [ - ] Współczynnik materiałowy dla nośności gruntu
γm,max = 1,10 [ - ] Współczynnik materiałowy dla nośności gruntu
Nos = 0 [ - ] Liczba warstw osiadających (liczona od ppt.)
NnN = 0 [ - ] Liczba warstw, dla których t = 0 (liczona od ppt.)
♦ Nośność pala (bez uwzględnienia ciężaru własnego pala)
m Nt = 3907,8 [ kN ] Nośność pala wciskanego
m Nt = m (m1 Ns + Np) - Ntarcie
ujemne
m Nw = 1707,3 [ kN ] Nośność pala wyciąganego m Nw = m (m1 Ns )
kN8,3907kN32,3406 1.1.max =<= dopFF
Należy przyjąć, jako posadowienie filaru, dwanaście pali wielkośrednicowych 1,2 m z iniekcją pod podstawą, o długości ~12,0 m przy pochyleniu 1:10. Zbrojenie pali zostanie wyznaczone bazując na obwiedni obliczeniowych wartości sił wewnętrznych przedstawionych poniżej.
Rysunek 3.7 Obwiednie sił wewnętrznych w palach, od lewej: momenty My, Mz oraz siły osiowe Nx
Przyjęto odległość od krawędzi pala do osi zbrojenia 9 cm.
Strona 106 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
Rysunek 3.8 Parametry przyjęte do obliczeń i wyniki
Ze względów konstrukcyjnych należy przewidzieć 16 prętów Φ20 rozmieszczonych po obwodzie. Osiowy rozstaw prętów wynosi wówczas ~20 cm. Ponieważ spadek wartości momentu zginającego po długości pala jest niewielki na znacznej jego części nie różnicuje się zbrojenia po długości tz. zbrojenie 16Φ20 doprowadzić należy aż do podstawy pala. Sprawdzenie ścinania pala. Przyjęty przekrój zastępczy:
Rysunek 3.9 Przekrój zastępczy przyjęty do obliczeń
Strona 107 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
Rysunek 3.10 Siły ścinające w palu
kNFFV yz 0,44791,11569,431 2222 =+=+=
Skok spirali wykonanej z Ø12 przyjęto 12cm.
Strona 108 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
b = 85 cm = 0,85 ma = 9,6 cm = 0,096 mh = 85 cm = 0,85 mh1= 75,4 cm = 0,754 mz = 64,09 cm = 0,64090 m
AaL = 18,84 cm2 = 0,00188 m2
Aaw = 1,13 cm2 0,00011 m2
Aa = 0 cm2 = 0 m2
V = 447 kN = 0,44700 MNtR = 0,32 MPa = 320 kPa
tbmax = 4,43 MPa = 4430 kPa
Rbt 0,05 = 1,25 MPa = 1250 kPa
Raw = 375 MPa = 375000 kPas 6 cm = 0,06 mn 10 = 10
,
tb = 0,82 MPa < 0.75Rbt 0,05= 0,94 MPa
- stopie ń zbrojenia podłu żnego:
m= 0,003
1,147
0,37 MPa
- średnia warto ść naprężenia ścinaj ącego w betonie:
tb = 0,82 MPa < tbmax = 4,43 MPa
tb = 0,82 MPa < tR(1+50µ) = 0,37 MPa
- siła poprzeczna przenoszona przez beton:
∆V b = 199,95 kN
- siła poprzeczna przenoszona przez strzemiona:
∆V w = 452,64 kN
∆V w > 0,5V= 223,5 kN
- siła poprzeczna przenoszona przez strzemiona pod kątem aaaa :
∆V wa 0 kN
- siła poprzeczna przenoszona przez pr ęty odgi ęte:
∆V a = 0 kN
∆Vb+∆V w+∆Vwα +∆V a= 652,6 kN > V= 447 kN
zb
Vb ⋅
=τ
( ) zbV Rb ⋅⋅+⋅=∆ µτ 501
awaw
w Rzs
AV ⋅⋅=∆
1hb
AaL
⋅=µ
( ) =+ µ501
( ) =+ µτ 501R
=⋅+⋅⋅⋅=∆ 33 sin)1( ααα ctgRzs
AV aw
aww
aaa ARnV ⋅⋅⋅=∆ 7,0
3.2. WYMIAROWANIE FILARA
Wymiarowania filara ze względu na maksymalny moment zginający i towarzyszącą mu siłę ściskającą. Z modelu MES otrzymamy ekstremalne siły wewnętrzne:
Strona 109 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
Rysunek 3.11 Mapa momentów zginających w kierunku y-y wraz z przekrojem przy podstawie (A-A1)
Wymiarowanie filara na sam moment zginający:
Strona 110 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
SGN faza II
b = 100 cm = 1 mn = 15 = 15Aa = 34,33 = 0,003433 m2
A'a = 34,33 = 0,003433 m2
h = 120 cm = 1,2 ma = 7,6 cm = 0,076 ma' = 7,6 cm = 0,076 mh1 = 112,4 cm = 1,124 mM = 783 kNm = 0,783 MNm
- położenie osi obojętnej:
x = 0,263 m - naprężenia ściskające w betonie:
σb max = 4,5 MPa < Rb1 = 20,20 MPa
- naprężenia w stali rozciąganej:
σa max = 220 MPa < R = 375,0 MPa
- naprężenia w stali ściskanej:
σa' = 48 MPa < R = 375,0 MPa
( ) ( ) ( )
⋅+⋅⋅++++−= ''
2'' 1
2 aAhAn
bAAAA
b
nx aaaaaa
( ) ( )x
xhAn
x
axAn
bx
M
aa
b 21
22max'
'3
−⋅+−⋅+
=σ
x
xhn ba
−⋅= 1
maxmax σσ
x
axn ba
'' max
−⋅= σσ
Strona 111 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
SG powstania rys
M = 602,30769 kNmb = 100h = 120Aa = 34,333333
A'a = 34,333333a = 7,6a' = 7,6Ea = 200 GPa
Eb = 32,6 GPa
Rbtk 0,05 = 1,15 MPa
Rbtk 0,50 = 1,6 MPa
nrzecz = 6,13n = 7x = 60,0 cm (przekrój niezarysowany, beton przenosi rozciąganie)JI = 15719795 cm4
h -x = 60,0 cmW Id = 261997 cm3
W Ig = 261997 cm3
σbtk max = 2,3 MPa (max napreżenie rozciągające w betonie)
σb = 2,3 MPa (max ściskające rozciągające w betonie)
Mr = 838,39 kNm (moment rysujący z war. σbtk max < 2 Rbtk 0,50)
SG rozwarcia rys
wk = 0,02 cmh = 120 cm (wys przekroju)x = 60,0 cm (faza I)d = 1,8 cm (średnica pręta)s = 7,5 cm (rozstaw prętów podłużnych)a1 = 10 cm (od osi gónego rz. prętów do kraw. zewn.)
hef max1 = 20 cm
hef max2 = 60,00 cm
hef max = 20 cm
hef wyzn = 23,5 cm
hef = 20 cm
χwyzn = 0,833m = 0 (0 -normalnie, 1 -płyta cienka, 2 - dolna płyta skrzynki)χ = 0,833sR = 13,94 cm
σa red = 287 MPa
σa max = 169 MPa (jak dla II fazy) Dobrano pręty Ø20 co 150mm naprzemiennie z Ø16 co 150mm
Strona 112 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
Rysunek 3.12 Mapa sił membranowych w kierunku y-y wraz z przekrojem przy podstawie (A-A1)
Rysunek 3.13 Wymiarowanie ściany korpusu o grubości 120 cm
Dobrano pręty Ø20 co 150mm naprzemiennie z Ø16 co 150mm W ławie podłożyskowej zbrojenie poziome należy dodatkowo zwymiarować na siłę poziomą rozwarstwiającą ścianę filara. Mapa przedstawiająca rozkład sił poziomych widnieje na rysunku poniżej:
Strona 113 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
Rysunek 3.14 Siła rozciągająca między ciosami podłożyskowymi na kierunku x-x
Całka z siły rozciągającej w kierunku y-y między ciosami podłożyskowymi wynosi ~2403
kN. Przy założonym poziomie naprężeń w prętach zbrojeniowych 300 MPa, niezbędne pole zbrojenia rozciąganego wynosi:
2m0073,0300000
2200 ==≥dop
FA
σ
Należy przyjąć poziomą warstwę zbrojenia w postaci 11 prętów Φ20 (łączne pole 43,96
cm2) co 10cm oraz zbrojenie podłużne Ø20 co 10cm po obu stronach (łącznie 40,2cm2) na wysokości 1,5m.
3.3. WYMIAROWANIE OCZEPU FUNDAMENTOWEGO
Wystająca część oczepu palowego zostanie zwymiarowana jak wspornik o długości 1,65 m (odległość od osi pala do lica ściany filara o grubości 120 cm).
Strona 114 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
Rysunek 3.15 Mapa momentów zginających w kierunku y-y wraz z przekrojem w licu filara (A-A1) i
wartością całki
Strona 115 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
SGN faza II
b = 100 cm = 1 mn = 15 = 15Aa = 31,4 = 0,00314 m2
A'a = 15,70 = 0,00157 m2
h = 120 cm = 1,2 ma = 9,6 cm = 0,096 ma' = 9,6 cm = 0,096 mh1 = 110,4 cm = 1,104 mM = 890 kNm = 0,89 MNm
- położenie osi obojętnej:
x = 0,266 m - naprężenia ściskające w betonie:
σb max = 5,9 MPa < Rb1 = 17,30 MPa
- naprężenia w stali rozciąganej:
σa max = 279 MPa < R = 375,0 MPa
- naprężenia w stali ściskanej:
σa' = 57 MPa < R = 375,0 MPa
( ) ( ) ( )
⋅+⋅⋅++++−= ''
2'' 1
2 aAhAn
bAAAA
b
nx aaaaaa
( ) ( )x
xhAn
x
axAn
bx
M
aa
b 21
22max'
'3
−⋅+−⋅+
=σ
x
xhn ba
−⋅= 1
maxmax σσ
x
axn ba
'' max
−⋅= σσ
Strona 116 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
SG powstania rys
M = 684,61538 kNmb = 100h = 120Aa = 31,4
A'a = 15,7a = 9,6a' = 9,6Ea = 200 GPa
Eb = 32,6 GPa
Rbtk 0,05 = 1,15 MPa
Rbtk 0,50 = 1,6 MPa
nrzecz = 6,13n = 7x = 60,4 cm (przekrój niezarysowany, beton przenosi rozciąganie)JI = 15235002 cm4
h -x = 59,6 cmWId = 255832 cm3
WIg = 252030 cm3
σbtk max = 2,7 MPa (max napreżenie rozciągające w betonie)
σb = 2,7 MPa (max ściskające rozciągające w betonie)
Mr = 818,66 kNm (moment rysujący z war. σbtk max < 2 Rbtk 0,50)
SG rozwarcia rys
wk = 0,02 cmh = 120 cm (wys przekroju)x = 60,4 cm (faza I)d = 1,8 cm (średnica pręta)s = 7,5 cm (rozstaw prętów podłużnych)a1 = 10 cm (od osi gónego rz. prętów do kraw. zewn.)
hef max1 = 20 cm
hef max2 = 59,55 cm
hef max = 20 cm
hef wyzn = 23,5 cm
hef = 20 cm
χwyzn = 0,832m = 0 (0 -normalnie, 1 -płyta cienka, 2 - dolna płyta skrzynki)χ = 0,832sR = 13,93 cm
σa red = 287 MPa
σa max = 215 MPa (jak dla II fazy) Przyjęto dołem Ø20 w rozstawie co 10cm, górą Ø20 w rozstawie co 20cm. Wymiarowania zginanie oczepu w kierunku podłużnym
Strona 117 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
Rysunek 3.16 Mapa momentów zginających w kierunku x-x wraz z przekrojem w licu filara (A-A1) i
wartością całki Redukcja momentu podporowego (nad palem):
64,03,3/2,11/1
64,03,3/2,11/1
/7,585)64,0*64,01(*831*5,0)1(2
1
22
11
21'
=−=−==−=−=
=+=+=
Lb
Lb
mkNmMM
αα
αα
Strona 118 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
SGN faza II
b = 100 cm = 1 mn = 15 = 15Aa = 20,93 = 0,002093 m2
A'a = 20,93 = 0,002093 m2
h = 120 cm = 1,2 ma = 9,6 cm = 0,096 ma' = 9,6 cm = 0,096 mh1 = 110,4 cm = 1,104 mM = 585,7 kNm = 0,5857 MNm
- położenie osi obojętnej:
x = 0,219 m - naprężenia ściskające w betonie:
σb max = 4,5 MPa < Rb1 = 17,30 MPa
- naprężenia w stali rozciąganej:
σa max = 272 MPa < R = 375,0 MPa
- naprężenia w stali ściskanej:
σa' = 38 MPa < R = 375,0 MPa
( ) ( ) ( )
⋅+⋅⋅++++−= ''
2'' 1
2 aAhAn
bAAAA
b
nx aaaaaa
( ) ( )x
xhAn
x
axAn
bx
M
aa
b 21
22max'
'3
−⋅+−⋅+
=σ
x
xhn ba
−⋅= 1
maxmax σσ
x
axn ba
'' max
−⋅= σσ
Strona 119 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
SG powstania rys
M = 450 kNmb = 100h = 120Aa = 20,93
A'a = 20,93a = 9,6a' = 9,6Ea = 200 GPa
Eb = 32,6 GPa
Rbtk 0,05 = 1,15 MPa
Rbtk 0,50 = 1,6 MPa
nrzecz = 6,13n = 7x = 60,0 cm (przekrój niezarysowany, beton przenosi rozciąganie)JI = 15144436 cm4
h -x = 60,0 cmWId = 252407 cm3
WIg = 252407 cm3
σbtk max = 1,8 MPa (max napreżenie rozciągające w betonie)
σb = 1,8 MPa (max ściskające rozciągające w betonie)
Mr = 807,70 kNm (moment rysujący z war. σbtk max < 2 Rbtk 0,50)
SG rozwarcia rys
wk = 0,02 cmh = 120 cm (wys przekroju)x = 60,0 cm (faza I)d = 1,8 cm (średnica pręta)s = 7,5 cm (rozstaw prętów podłużnych)a1 = 10 cm (od osi gónego rz. prętów do kraw. zewn.)
hef max1 = 20 cm
hef max2 = 60,00 cm
hef max = 20 cm
hef wyzn = 23,5 cm
hef = 20 cm
χwyzn = 0,833m = 0 (0 -normalnie, 1 -płyta cienka, 2 - dolna płyta skrzynki)χ = 0,833sR = 13,94 cm
σa red = 287 MPa
σa max = 209 MPa (jak dla II fazy) Przyjęto zbrojenie podłużne Ø20 co 15cm górą i dołem. Sprawdzenie ścinania oczepu. Siła ścinająca w licu filara:
Strona 120 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
Rysunek 3.17 Mapa sił ścinających w kierunku y-y wraz z przekrojem w licu filara (A-A1) i wartością całki
Strona 121 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
b = 100 cm = 1 ma = 9,6 cm = 0,096 mh = 120 cm = 1,2 mh1= 110,4 cm = 1,104 mz = 93,84 cm = 0,93840 m
AaL = 20,1 cm2 = 0,00201 m2
Aaw = 0 cm2 0,00000 m2
Aa = 4,9 cm2 = 0,00049 m2
V = 1360 kN = 1,36000 MNtR = 0,32 MPa = 320 kPa
tbmax = 4,43 MPa = 4430 kPa
Rbt 0,05 = 1,25 MPa = 1250 kPa
Raw = 375 MPa = 375000 kPas 1 cm = 0,01 mn 10 = 10
,
tb = 1,45 MPa < 0.75Rbt 0,05= 0,94 MPa
- stopie ń zbrojenia podłu żnego:
m= 0,002
1,091
0,35 MPa
- średnia warto ść naprężenia ścinaj ącego w betonie:
tb = 1,45 MPa < tbmax = 4,43 MPa
tb = 1,45 MPa < tR(1+50µ) = 0,35 MPa
- siła poprzeczna przenoszona przez beton:
∆V b = 327,62 kN
- siła poprzeczna przenoszona przez strzemiona:
∆V w = 0,00 kN
∆V w > 0,5V= 680 kN
- siła poprzeczna przenoszona przez strzemiona pod k ątem aaaa :
∆V wa 0 kN
- siła poprzeczna przenoszona przez pr ęty odgi ęte:
∆V a = 1286,25 kN
∆Vb+∆V w+∆Vwα +∆V a= 1613,9 kN > V= 1360 kN
zb
Vb ⋅
=τ
( ) zbV Rb ⋅⋅+⋅=∆ µτ 501
awaw
w Rzs
AV ⋅⋅=∆
1hb
AaL
⋅=µ
( ) =+ µ501
( ) =+ µτ 501R
=⋅+⋅⋅⋅=∆ 33 sin)1( ααα ctgRzs
AV aw
aww
aaa ARnV ⋅⋅⋅=∆ 7,0
Przyjęto pręty odgięte Ø25 co 10cm w kierunku poprzecznym. Sprawdzenie przebicia:
Strona 122 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
Rysunek 3.18 Siły osiowe w najbardziej wytężonym palu
Strona 123 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
V 3070 kN siła przebijająca
τR 0,32 MPa obliczeniowa wytrzymałość betonu na ścinanie
u 350 cm średni obwód przebicia
ax 9,6 cm otulina prętów w kierunku x
ay 9,6 cm otulina prętów w kierunku y
Aax 31,4 cm2 zbrojenie podłużne w kierunku x
Aay 20,9 cm2 zbrojenie podłużne w kierunku y
h 120 cm wysokośc przekroju
bx 100 cm szerokość w kierunku x
by 100 cm szerokość w kierunku y
hx 110,4 cm wysokość w kierunku x
hy 110,4 cm wysokość w kierunku y
h1 110,4 m
ux 0,002844 -
uy 0,001896 -
ui 0,002322 -
Vb 2208,084 kN < 3070Warunek nie spełniony, konieczne dodatkowe zbrojeni e
Aai 49 cm2 pole przekroju stali zbrojeniowej prętów odgiętych
Ra 375 Mpa wytrzymałaść obliczeniowa stali zbrojeniowej prętów odgiętych
α 45 º kąt odgięcia prętów względem poziomu
Aaw 0 cm2 pole przekroju stali zbrojeniowej strzemion
Raw 0 MPa wytrzymałaść obliczeniowa stali zbrojeniowej strzemion
Vs 3507,393 kN > 3070 OK
Dane:
Wyniki:
Dane:
Wyniki
Przebicie ławy lub płyty fundamentowej
4. FILAR W OSI 3
Planuje się wykonać pochylenie jednego rzędu pali w jednym kierunku i drugiego w przeciwny tworząc w ten sposób układ kozłowy lepiej pracujący na siły poziome. Długość pala wynosi przy pochyleniu 1:10 12,0 m.
Układ filaru wraz z palami pracującymi w gruncie w kierunku bocznym został zamodelowany w klasie e1+e2p3. Ogólny widok zamodelowanego filara przedstawiono na rysunkach poniżej.
Strona 124 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
Rysunek 4.1 Widok ogólny oraz rzuty z przodu i z boku na rozważany filar – model MES
Rozważano kombinacje obciążeń obliczeniowych, które przedstawiono poniżej:
Rysunek 4.2 Wybrane kombinacje obciążeń obliczeniowych do wymiarowania filara
Mimośrody sił ściskających:
3210 eeeeec +++=
0=oe - mimośród wynikający z projektu
( ) cmcmcmcmcmLmmbae 48,1;2;3,3;4max300
;20;30
;30
max1 ==
=
- mimośród uwzględniający przypadkowe odchylenie w położeniu siły ściskającej na czołowej powierzchni elementu
cmL
e 6,3150
545
1502 ===
- mimośród wynikający z niezamierzonego nachylenia podpory pod kątem α
Ponieważ smukłość projektowanego elementu jest większa od 50
<=⋅= 5025,47346,0
45,53λ , nie
trzeba uwzględniać mimośrodu 3e .
Strona 125 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
Mimośród całkowity wynosi:
cmec 8006,340 =++++=
4.1. POSADOWIENIE FILARA
Odpory sprężyste gruntu na pobocznicy pala oraz wartości maksymalnych odporów granicznych przedstawiono poniżej:
Rysunek 4.3 Parametry sprężystości bocznej oraz odpory gruntu
Przy palach przyjętej średnicy otrzymujemy reakcje sprężyste na pobocznicy pala, które w żadnym przypadku nie przekraczają obliczeniowego odporu granicznego gruntu.
Strona 126 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
Rysunek 4.4 Wartości odporów sprężystych gruntu na pobocznicy pali (po lewej) i odpory graniczne (po
prawej) Przy takim posadowieniu filara jego maksymalne przemieszczenia poziome wyznaczone przy charakterystycznej kombinacji obciążeń wynoszą na poziomie ciosów podłożyskowych:
Strona 127 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
Rysunek 1.13 Przemieszczenia filara w kierunku poziomym (wartości w cm)
Siła osiowa w palu wynosi maksymalnie 3005 kN.
Strona 128 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
Rysunek 4.5 Obwiednia sił osiowych w palach filaru
L.p. Symbol gruntu
Stan wilgotności
Rzędna spągu
ID IL Φ c
[ - ] [ - ] [ - ] [ m ] [ - ] [ - ] [ ° ] [ kPa ]
1 Pg --- 1,4 0,23 30 2 Ps W 2,75 0,23 30,9 3 Po NW 4,15 0,40 36,9 4 Po NW 5,55 0,24 33,9 5 Ż NW 6,05 0,58 41,1 6 Ż NW 9,05 0,86 47,3 7 I --- 9,95 0,02 16,9 58,9 8 I --- 16,15 0,00 21,1 60 9 Iπ --- 23,25 0,00 21,1 60
♦ Parametry technologiczne pala
Technologia wykonania pala:
Pale wiercone w rurach obsadowych wyciąganych
Liczba pali w grupie: > 2 Pal wielkośrednicowy: TAK Iniekcja pod podstawą: TAK
♦ Dane geometryczne pala / dane uzupełniające
Strona 129 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
z0 = 1,40 [ m ] Zagłębienie zwieńczenia pala poniżej powierzchni terenu L = 12,00 [ m ] Długość pala D = 1,20 [ m ] Średnica pala
rmin = 3,00 [ m ] Minimalny rozstaw osiowy pali w grupie
γm,min = 0,90 [ - ] Współczynnik materiałowy dla nośności gruntu
γm,max = 1,10 [ - ] Współczynnik materiałowy dla nośności gruntu
Nos = 0 [ - ] Liczba warstw osiadających (liczona od ppt.)
NnN = 0 [ - ] Liczba warstw, dla których t = 0 (liczona od ppt.) ♦ Nośność pala (bez uwzględnienia ciężaru własnego pala)
m Nt = 4063,2 [ kN ] Nośność pala wciskanego
m Nt = m (m1 Ns + Np) - Ntarcie
ujemne
m Nw = 1805,6 [ kN ] Nośność pala wyciąganego m Nw = m (m1 Ns )
Należy przyjąć, jako posadowienie filaru, dwanaście pali wielkośrednicowych 1,2 m z iniekcją pod podstawą, o długości ~12,0 m przy pochyleniu 1:10. Zbrojenie pali zostanie wyznaczone bazując na obwiedni obliczeniowych wartości sił wewnętrznych przedstawionych poniżej.
Rysunek 4.6 Obwiednie sił wewnętrznych w palach, od lewej: momenty My, Mz oraz siły osiowe Nx
Przyjęto odległość od krawędzi pala do osi zbrojenia 9 cm.
Strona 130 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
Rysunek 4.7 Parametry przyjęte do obliczeń i wyniki
Ze względów konstrukcyjnych należy przewidzieć 16 prętów Φ20 rozmieszczonych po obwodzie. Osiowy rozstaw prętów wynosi wówczas ~20 cm. Ponieważ spadek wartości momentu zginającego po długości pala jest niewielki na znacznej jego części nie różnicuje się zbrojenia po długości tz. zbrojenie 16Φ20 doprowadzić należy aż do podstawy pala. Sprawdzenie ścinania pala. Przyjęty przekrój zastępczy:
Rysunek 4.8 Przekrój zastępczy przyjęty do obliczeń
Strona 131 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
Rysunek 4.9 Siły ścinające w palu
kNFFV yz 54,4403,1575,411 2222 =+=+=
Skok spirali wykonanej z Ø12 przyjęto 12cm.
Strona 132 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
b = 85 cm = 0,85 ma = 9,6 cm = 0,096 mh = 85 cm = 0,85 mh1= 75,4 cm = 0,754 mz = 64,09 cm = 0,64090 m
AaL = 18,84 cm2 = 0,00188 m2
Aaw = 1,13 cm2 0,00011 m2
Aa = 0 cm2 = 0 m2
V = 440,54 kN = 0,44054 MNtR = 0,32 MPa = 320 kPa
tbmax = 4,43 MPa = 4430 kPa
Rbt 0,05 = 1,25 MPa = 1250 kPa
Raw = 375 MPa = 375000 kPas 6 cm = 0,06 mn 10 = 10
,
tb = 0,81 MPa < 0.75Rbt 0,05= 0,94 MPa
- stopie ń zbrojenia podłu żnego:
m= 0,003
1,147
0,37 MPa
- średnia warto ść naprężenia ścinaj ącego w betonie:
tb = 0,81 MPa < tbmax = 4,43 MPa
tb = 0,81 MPa < tR(1+50µ) = 0,37 MPa
- siła poprzeczna przenoszona przez beton:
∆V b = 199,95 kN
- siła poprzeczna przenoszona przez strzemiona:
∆V w = 452,64 kN
∆V w > 0,5V= 220,27 kN
- siła poprzeczna przenoszona przez strzemiona pod kątem aaaa :
∆V wa 0 kN
- siła poprzeczna przenoszona przez pr ęty odgi ęte:
∆V a = 0 kN
∆Vb+∆V w+∆Vwα +∆V a= 652,6 kN > V= 440,54 kN
zb
Vb ⋅
=τ
( ) zbV Rb ⋅⋅+⋅=∆ µτ 501
awaw
w Rzs
AV ⋅⋅=∆
1hb
AaL
⋅=µ
( ) =+ µ501
( ) =+ µτ 501R
=⋅+⋅⋅⋅=∆ 33 sin)1( ααα ctgRzs
AV aw
aww
aaa ARnV ⋅⋅⋅=∆ 7,0
4.2. WYMIAROWANIE FILARA
Wymiarowania filara ze względu na maksymalny moment zginający i towarzyszącą mu siłę
Strona 133 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
ściskającą. Z modelu MES otrzymamy ekstremalne siły wewnętrzne:
Rysunek 4.10 Mapa momentów zginających w kierunku y-y wraz z przekrojem przy podstawie (A-A1) oraz
wartością całki Wymiarowanie filara na sam moment zginający:
Strona 134 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
SGN faza II
b = 100 cm = 1 mn = 15 = 15Aa = 34,33 = 0,003433 m2
A'a = 34,33 = 0,003433 m2
h = 120 cm = 1,2 ma = 7,6 cm = 0,076 ma' = 7,6 cm = 0,076 mh1 = 112,4 cm = 1,124 mM = 1212 kNm = 1,212 MNm
- położenie osi obojętnej:
x = 0,263 m - naprężenia ściskające w betonie:
σb max = 6,9 MPa < Rb1 = 20,20 MPa
- naprężenia w stali rozciąganej:
σa max = 340 MPa < R = 375,0 MPa
- naprężenia w stali ściskanej:
σa' = 74 MPa < R = 375,0 MPa
( ) ( ) ( )
⋅+⋅⋅++++−= ''
2'' 1
2 aAhAn
bAAAA
b
nx aaaaaa
( ) ( )x
xhAn
x
axAn
bx
M
aa
b 21
22max'
'3
−⋅+−⋅+
=σ
x
xhn ba
−⋅= 1
maxmax σσ
x
axn ba
'' max
−⋅= σσ
Strona 135 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
SG powstania rys
M = 933 kNmb = 100h = 120Aa = 34,333333
A'a = 34,333333a = 7,6a' = 7,6Ea = 200 GPa
Eb = 32,6 GPa
Rbtk 0,05 = 1,15 MPa
Rbtk 0,50 = 1,6 MPa
nrzecz = 6,13n = 7x = 60,0 cm (przekrój niezarysowany, beton przenosi rozciąganie)JI = 15719795 cm4
h -x = 60,0 cmWId = 261997 cm3
WIg = 261997 cm3
σbtk max = 3,6 MPa (max napreżenie rozciągające w betonie)
σb = 3,6 MPa (max ściskające rozciągające w betonie)
Mr = 838,39 kNm (moment rysujący z war. σbtk max < 2 Rbtk 0,50)
SG rozwarcia rys
wk = 0,02 cmh = 120 cm (wys przekroju)x = 60,0 cm (faza I)d = 1,6 cm (średnica pręta)s = 7,5 cm (rozstaw prętów podłużnych)a1 = 7,6 cm (od osi gónego rz. prętów do kraw. zewn.)
hef max1 = 20 cm
hef max2 = 60,00 cm
hef max = 20 cm
hef wyzn = 19,6 cm
hef = 19,6 cm
χwyzn = 0,837m = 0 (0 -normalnie, 1 -płyta cienka, 2 - dolna płyta skrzynki)χ = 0,837sR = 13,97 cm
σa red = 286 MPa
σa max = 262 MPa (jak dla II fazy) Dobrano zbrojenie Ø20 co 150mm naprzemiennie z Ø16 co 150mm.
Sprawdzenie zbrojenia dla zginania ze ściskaniem:
Strona 136 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
Rysunek 4.11 Mapa sił membranowych w kierunku y-y wraz z przekrojem przy podstawie (A-A1)
Rysunek 4.12 Wymiarowanie ściany korpusu o grubości 120 cm
Dobrano zbrojenie Ø20 co 150mm naprzemiennie z Ø16 co 150mm. W strefie międzyłożyskowej zbrojenie poziome należy dodatkowo zwymiarować na siłę poziomą rozwarstwiającą ścianę filara. Mapa przedstawiająca rozkład sił poziomych widnieje na rysunku poniżej:
Strona 137 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
Rysunek 4.13 Siła rozciągająca między ciosami podłożyskowymi na kierunku x-x wraz z wartością całki
Całka z siły rozciągającej w kierunku y-y między ciosami podłożyskowymi wynosi ~2403
kN. Przy założonym poziomie naprężeń w prętach zbrojeniowych 300 MPa, niezbędne pole zbrojenia rozciąganego wynosi:
2m0076,0300000
2290 ==≥dop
FA
σ
Należy przyjąć poziomą warstwę zbrojenia w postaci 11 prętów Φ20 (łączne pole 43,96
cm2) co 10cm oraz zbrojenie podłużne Ø20 co 10cm po obu stronach (łącznie 40,2cm2) na wysokości 1,5m.
4.3. WYMIAROWANIE OCZEPU FUNDAMENTOWEGO
Wystająca część oczepu palowego zostanie zwymiarowana jak wspornik o długości 1,65 m (odległość od osi pala do lica ściany filara o grubości 120 cm).
Strona 138 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
Rysunek 4.14 Mapa momentów zginających w kierunku y-y wraz z przekrojem w licu filara (A-A1) i
wartością całki
Strona 139 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
SGN faza II
b = 100 cm = 1 mn = 15 = 15
Aa = 31,40 = 0,00314 m2
A'a = 15,70 = 0,00157 m2
h = 120 cm = 1,2 ma = 9,6 cm = 0,096 ma' = 9,6 cm = 0,096 m
h1 = 110,4 cm = 1,104 m
M = 830 kNm = 0,83 MNm
- położenie osi obojętnej:
x = 0,266 m - naprężenia ściskające w betonie:
σb max = 5,5 MPa < Rb1 = 17,30 MPa
- naprężenia w stali rozciąganej:
σa max = 261 MPa < R = 375,0 MPa
- naprężenia w stali ściskanej:
σa' = 53 MPa < R = 375,0 MPa
( ) ( ) ( )
⋅+⋅⋅++++−= ''
2'' 1
2 aAhAn
bAAAA
b
nx aaaaaa
( ) ( )x
xhAn
x
axAn
bx
M
aa
b 21
22max'
'3
−⋅+−⋅+
=σ
x
xhn ba
−⋅= 1
maxmax σσ
x
axn ba
'' max
−⋅= σσ
Strona 140 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
SG powstania rys
M = 638,46154 kNmb = 100h = 120
Aa = 31,4
A'a = 15,7
a = 9,6a' = 9,6
Ea = 200 GPa
Eb = 32,6 GPa
Rbtk 0,05 = 1,15 MPa
Rbtk 0,50 = 1,6 MPa
nrzecz = 6,13
n = 7x = 60,4 cm (przekrój niezarysowany, beton przenosi rozciąganie)
JI = 15235002 cm4
h -x = 59,6 cm
W Id = 255832 cm3
W Ig = 252030 cm3
σbtk max = 2,5 MPa (max napreżenie rozciągające w betonie)
σb = 2,5 MPa (max ściskające rozciągające w betonie)
Mr = 818,66 kNm (moment rysujący z war. σbtk max < 2 Rbtk 0,50)
SG rozwarcia rys
wk = 0,02 cm
h = 120 cm (wys przekroju)x = 60,4 cm (faza I)d = 2 cm (średnica pręta)s = 10 cm (rozstaw prętów podłużnych)
a1 = 9,6 cm (od osi gónego rz. prętów do kraw. zewn.)
hef max1 = 20 cm
hef max2 = 59,55 cm
hef max = 20 cm
hef wy zn = 24,6 cm
hef = 20 cm
χwy zn = 0,832
m = 0 (0 -normalnie, 1 -płyta cienka, 2 - dolna płyta skrzynki)χ = 0,832
sR = 16,57 cm
σa red = 241 MPa
σa max = 200 MPa (jak dla II fazy) Przyjęto dołem Ø20 w rozstawie co 10cm, górą Ø20 w rozstawie co 20cm. Wymiarowania zginanie oczepu w kierunku podłużnym:
Strona 141 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
Rysunek 4.15 Mapa momentów zginających w kierunku x-x wraz z przekrojem w licu filara (A-A1)
i wartością całki Redukcja momentu podporowego (nad palem):
64,03,3/2,11/1
64,03,3/2,11/1
/638)64,0*64,01(*905*5,0)1(2
1
22
11
21'
=−=−==−=−=
=+=+=
Lb
Lb
mkNmMM
αα
αα
Strona 142 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
SGN faza II
b = 100 cm = 1 mn = 15 = 15Aa = 20,93 = 0,002093 m2
A'a = 20,93 = 0,002093 m2
h = 120 cm = 1,2 ma = 9,6 cm = 0,096 ma' = 9,6 cm = 0,096 mh1 = 110,4 cm = 1,104 mM = 638 kNm = 0,638 MNm
- położenie osi obojętnej:
x = 0,219 m - naprężenia ściskające w betonie:
σb max = 4,9 MPa < Rb1 = 17,30 MPa
- naprężenia w stali rozciąganej:
σa max = 297 MPa < R = 375,0 MPa
- naprężenia w stali ściskanej:
σa' = 41 MPa < R = 375,0 MPa
( ) ( ) ( )
⋅+⋅⋅++++−= ''
2'' 1
2 aAhAn
bAAAA
b
nx aaaaaa
( ) ( )x
xhAn
x
axAn
bx
M
aa
b 21
22max'
'3
−⋅+−⋅+
=σ
x
xhn ba
−⋅= 1
maxmax σσ
x
axn ba
'' max
−⋅= σσ
Strona 143 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
SG powstania rys
M = 490,76923 kNmb = 100h = 120Aa = 20,933333
A'a = 20,933333a = 9,6a' = 9,6Ea = 200 GPa
Eb = 32,6 GPa
Rbtk 0,05 = 1,15 MPa
Rbtk 0,50 = 1,6 MPa
nrzecz = 6,13n = 7x = 60,0 cm (przekrój niezarysowany, beton przenosi rozciąganie)JI = 15144436 cm4
h -x = 60,0 cmWId = 252407 cm3
WIg = 252407 cm3
σbtk max = 1,9 MPa (max napreżenie rozciągające w betonie)
σb = 1,9 MPa (max ściskające rozciągające w betonie)
Mr = 807,70 kNm (moment rysujący z war. σbtk max < 2 Rbtk 0,50)
SG rozwarcia rys
wk = 0,025 cmh = 120 cm (wys przekroju)x = 60,0 cm (faza I)d = 2 cm (średnica pręta)s = 15 cm (rozstaw prętów podłużnych)a1 = 9,6 cm (od osi gónego rz. prętów do kraw. zewn.)
hef max1 = 20 cm
hef max2 = 60,00 cm
hef max = 20 cm
hef wyzn = 24,6 cm
hef = 20 cm
χwyzn = 0,833m = 0 (0 -normalnie, 1 -płyta cienka, 2 - dolna płyta skrzynki)χ = 0,833sR = 21,88 cm
σa red = 229 MPa
σa max = 228 MPa (jak dla II fazy) Przyjęto zbrojenie podłużne Ø16 co 15cm górą i dołem. Sprawdzenie ścinania oczepu. Siła ścinająca w licu filara:
Strona 144 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
Rysunek 4.16 Mapa sił ścinających w kierunku y-y wraz z przekrojem w licu filara (A-A1) wraz z wartością
całki
Strona 145 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
b = 100 cm = 1 ma = 9,6 cm = 0,096 mh = 120 cm = 1,2 mh1= 110,4 cm = 1,104 mz = 93,84 cm = 0,93840 m
AaL = 31,4 cm2 = 0,00314 m2
Aaw = 0 cm2 0,00000 m2
Aa = 4,9 cm2 = 0,0005 m2
V = 1300 kN = 1,30000 MNtR = 0,32 MPa = 320 kPa
tbmax = 4,43 MPa = 4430 kPa
Rbt 0,05 = 1,25 MPa = 1250 kPa
Raw = 375 MPa = 375000 kPas 1 cm = 0,01 mn 10 = 10
,
tb = 1,39 MPa < 0.75Rbt 0,05= 0,94 MPa
- stopie ń zbrojenia podłu żnego:
m= 0,003
1,142
0,37 MPa
- średnia warto ść naprężenia ścinaj ącego w betonie:
tb = 1,39 MPa < tbmax = 4,43 MPa
tb = 1,39 MPa < tR(1+50µ) = 0,37 MPa
- siła poprzeczna przenoszona przez beton:
∆V b = 342,99 kN
- siła poprzeczna przenoszona przez strzemiona:
∆V w = 0,00 kN
∆V w > 0,5V= 650 kN
- siła poprzeczna przenoszona przez strzemiona pod kątem aaaa :
∆V wa 0 kN
- siła poprzeczna przenoszona przez pr ęty odgi ęte:
∆V a = 1286,25 kN
∆Vb+∆V w+∆Vwα +∆V a= 1629,2 kN > V= 1300 kN
zb
Vb ⋅
=τ
( ) zbV Rb ⋅⋅+⋅=∆ µτ 501
awaw
w Rzs
AV ⋅⋅=∆
1hb
AaL
⋅=µ
( ) =+ µ501
( ) =+ µτ 501R
=⋅+⋅⋅⋅=∆ 33 sin)1( ααα ctgRzs
AV aw
aww
aaa ARnV ⋅⋅⋅=∆ 7,0
Przyjęto pręty odgięte Ø25 co 10cm w kierunku poprzecznym. Sprawdzenie przebicia:
Strona 146 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
Rysunek 4.17 Siły osiowe w najbardziej wytężonym palu
Strona 147 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
V 2745,3 kN siła przebijająca
τR 0,32 MPa obliczeniowa wytrzymałość betonu na ścinanie
u 350 cm średni obwód przebicia
ax 9,6 cm otulina prętów w kierunku x
ay 9,6 cm otulina prętów w kierunku y
Aax 31,4 cm2 zbrojenie podłużne w kierunku x
Aay 20,9 cm2 zbrojenie podłużne w kierunku y
h 120 cm wysokośc przekroju
bx 100 cm szerokość w kierunku x
by 100 cm szerokość w kierunku y
hx 110,4 cm wysokość w kierunku x
hy 110,4 cm wysokość w kierunku y
h1 110,4 m
ux 0,002844 -
uy 0,001896 -
ui 0,002322 -
Vb 2208,084 kN < 2745,3Warunek nie spełniony, konieczne dodatkowe zbrojeni e
Aai 49 cm2 pole przekroju stali zbrojeniowej prętów odgiętych
Ra 375 Mpa wytrzymałaść obliczeniowa stali zbrojeniowej prętów odgiętych
α 45 º kąt odgięcia prętów względem poziomu
Aaw 0 cm2 pole przekroju stali zbrojeniowej strzemion
Raw 0 MPa wytrzymałaść obliczeniowa stali zbrojeniowej strzemion
Vs 3507,393 kN > 2745,3 OK
Dane:
Wyniki:
Dane:
Wyniki
Przebicie ławy lub płyty fundamentowej
5. FILAR W OSI 4
Planuje się wykonać pochylenie jednego rzędu pali w jednym kierunku i drugiego w przeciwny tworząc w ten sposób układ kozłowy lepiej pracujący na siły poziome. Długość pala wynosi przy pochyleniu 1:10 8,0 m.
Układ filaru wraz z palami pracującymi w gruncie w kierunku bocznym został zamodelowany w klasie e1+e2p3. Ogólny widok zamodelowanego filara przedstawiono na rysunkach poniżej.
Strona 148 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
Rysunek 5.1 Widok ogólny oraz rzuty z przodu i z boku na rozważany filar – model MES
Rozważano kombinacje obciążeń obliczeniowych, które przedstawiono poniżej:
Rysunek 5.2 Wybrane kombinacje obciążeń obliczeniowych do wymiarowania filara
Mimośrody sił ściskających:
3210 eeeeec +++=
0=oe - mimośród wynikający z projektu
( ) cmcmcmcmcmLmmbae 48,1;2;3,3;3max300
;20;30
;30
max1 ==
= - mimośród uwzględniający
przypadkowe odchylenie w położeniu siły ściskającej na czołowej powierzchni elementu
cmL
e 0,3150
400
1502 === - mimośród wynikający z niezamierzonego nachylenia podpory pod kątem
α
Ponieważ smukłość projektowanego elementu jest większa od 50
<=⋅= 5015,4626,0
0,43λ , nie
trzeba uwzględniać mimośrodu 3e .
Mimośród całkowity wynosi:
cmec 70340 =+++=
Strona 149 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
5.1. OBLICZENIA POSADOWIENIA FILARA
Odpory sprężyste gruntu na pobocznicy pala oraz wartości maksymalnych odporów granicznych przedstawiono poniżej:
Rysunek 5.3 Parametry sprężystości bocznej gruntu
Przy palach przyjętej średnicy otrzymujemy reakcje sprężyste na pobocznicy pala, które w żadnym przypadku nie przekraczają obliczeniowego odporu granicznego gruntu.
Rysunek 5.4 Wartości odporów sprężystych gruntu na pobocznicy pali (po lewej) i odpory graniczne (po
prawej)
Strona 150 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
Przy takim posadowieniu filara jego maksymalne przemieszczenia poziome wyznaczone przy charakterystycznej kombinacji obciążeń wynoszą na poziomie ciosów podłożyskowych
Rysunek 5.5 Przemieszczenia filara w kierunku poziomym (wartości w cm)
Siła osiowa w palu bez uwzględniania jego ciężaru własnego wynosi maksymalnie 1890kN.
Rysunek 5.6 Obwiednia sił osiowych w palach filaru
Warunek nośności ze względu na nośność pionową pala jest spełniony przy jego długości 8 m i zastosowaniu iniekcji ciśnieniowej pod podstawą:
Strona 151 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
Sprawdzenie warunków nośności i użytkowalności pali przy ich średnicy wynoszącej 1,0 m. Dane do obliczenia nośności pala oraz obliczenia przedstawione są poniżej:
L.p. Symbol gruntu
Stan wilgotności
Rzędna spągu
ID IL Φ c
[ - ] [ - ] [ - ] [ m ] [ - ] [ - ] [ ° ] [ kPa ]
1 Pg --- 1,05 0,38 13,5 11,9 2 Ps W 1,5 0,20 30,9 3 Ps W 2,13 0,20 36,9 4 Po W 4,43 0,39 36,9 5 Po NW 5,63 0,62 41,1 6 Po NW 6,63 0,28 33,9 7 Po NW 13,83 0,80 47,3 8 Iπ --- 17,63 0,00 21 60
♦ Parametry technologiczne pala
Technologia wykonania pala:
Pale wiercone w rurach obsadowych wyciąganych
Liczba pali w grupie: > 2 Pal wielkośrednicowy: TAK Iniekcja pod podstawą: TAK
♦ Nośność pala (bez uwzględnienia ciężaru własnego pala)
m Nt = 3849,4 [ kN ] Nośność pala wciskanego
m Nt = m (m1 Ns + Np) - Ntarcie
ujemne
m Nw = 1242,2 [ kN ] Nośność pala wyciąganego m Nw = m (m1 Ns )
kN4,3849kN2056 1.1.max =<= dopFF
Należy przyjąć, jako posadowienie filaru, osiem pali wielkośrednicowych 1,0 m z iniekcją pod podstawą, o długości ~8,0 m przy pochyleniu 1:10. Zbrojenie pali zostanie wyznaczone bazując na obwiedni obliczeniowych wartości sił wewnętrznych przedstawionych poniżej.
Strona 152 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
Rysunek 5.7 Obwiednie sił wewnętrznych w palach, od lewej: momenty My, Mz oraz siły osiowe Nx
Przyjęto odległość od krawędzi pala do osi zbrojenia 9 cm.
Rysunek 5.8 Parametry przyjęte do obliczeń i wyniki
Ze względów konstrukcyjnych należy przewidzieć 14 prętów Φ20 rozmieszczonych po obwodzie. Osiowy rozstaw prętów wynosi wówczas ~20 cm. Ponieważ spadek wartości momentu zginającego po długości pala jest niewielki na znacznej jego części nie różnicuje się zbrojenia po długości tz. zbrojenie 14Φ20 doprowadzić należy aż do podstawy pala. Sprawdzenie ścinania pala. Przyjęty przekrój zastępczy:
Strona 153 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
Rysunek 5.9 Przekrój zastępczy do obliczenia ścinania pala
Rysunek 5.10 Siły ścinające w palu
kNFFV yz 26,28227,13564,247 2222 =+=+=
Skok spirali wykonanej z Ø12 przyjęto 12cm.
Strona 154 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
b = 70,7 cm = 0,707 ma = 9,6 cm = 0,096 mh = 70,7 cm = 0,707 mh1= 61,1 cm = 0,611 mz = 51,94 cm = 0,51935 m
AaL = 18,84 cm2 = 0,00188 m2
Aaw = 1,13 cm2 0,00011 m2
Aa = 0 cm2 = 0 m2
V = 282,26 kN = 0,28226 MNtR = 0,32 MPa = 320 kPa
tbmax = 4,43 MPa = 4430 kPa
Rbt 0,05 = 1,25 MPa = 1250 kPa
Raw = 375 MPa = 375000 kPas 6 cm = 0,06 mn 10 = 10
,
tb = 0,77 MPa < 0.75Rbt 0,05= 0,94 MPa
- stopie ń zbrojenia podłu żnego:
m= 0,004
1,218
0,39 MPa
- średnia warto ść naprężenia ścinaj ącego w betonie:
tb = 0,77 MPa < tbmax = 4,43 MPa
tb = 0,77 MPa < tR(1+50µ) = 0,39 MPa
- siła poprzeczna przenoszona przez beton:
∆V b = 143,12 kN
- siła poprzeczna przenoszona przez strzemiona:
∆V w = 366,79 kN
∆V w > 0,5V= 141,13 kN
- siła poprzeczna przenoszona przez strzemiona pod kątem aaaa :
∆V wa 0 kN
- siła poprzeczna przenoszona przez pr ęty odgi ęte:
∆V a = 0 kN
∆Vb+∆V w+∆Vwα +∆V a= 509,9 kN > V= 282,26 kN
zb
Vb ⋅
=τ
( ) zbV Rb ⋅⋅+⋅=∆ µτ 501
awaw
w Rzs
AV ⋅⋅=∆
1hb
AaL
⋅=µ
( ) =+ µ501
( ) =+ µτ 501R
=⋅+⋅⋅⋅=∆ 33 sin)1( ααα ctgRzs
AV aw
aww
aaa ARnV ⋅⋅⋅=∆ 7,0
5.2. WYMIAROWANIE FILARA
Wymiarowania filara ze względu na maksymalny moment zginający i towarzyszącą mu siłę ściskającą. Z modelu MES otrzymamy ekstremalne siły wewnętrzne:
Strona 155 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
Rysunek 5.11 Mapa momentów zginających w kierunku y-y wraz z przekrojem przy podstawie (A-A1)
Wymiarowanie filara na sam moment zginający:
Strona 156 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
SGN faza II
b = 100 cm = 1 mn = 15 = 15Aa = 20,93 = 0,002093 m2
A'a = 20,93 = 0,002093 m2
h = 90 cm = 0,9 ma = 7,6 cm = 0,076 ma' = 7,6 cm = 0,076 mh1 = 82,4 cm = 0,824 mM = 270 kNm = 0,27 MNm
- położenie osi obojętnej:
x = 0,183 m - naprężenia ściskające w betonie:
σb max = 3,2 MPa < Rb1 = 20,20 MPa
- naprężenia w stali rozciąganej:
σa max = 170 MPa < R = 375,0 MPa
- naprężenia w stali ściskanej:
σa' = 28 MPa < R = 375,0 MPa
( ) ( ) ( )
⋅+⋅⋅++++−= ''
2'' 1
2 aAhAn
bAAAA
b
nx aaaaaa
( ) ( )x
xhAn
x
axAn
bx
M
aa
b 21
22max'
'3
−⋅+−⋅+
=σ
x
xhn ba
−⋅= 1
maxmax σσ
x
axn ba
'' max
−⋅= σσ
Strona 157 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
SG powstania rys
M = 207,69231 kNmb = 100h = 90Aa = 20,933333
A'a = 20,933333a = 7,6a' = 7,6Ea = 200 GPa
Eb = 32,6 GPa
Rbtk 0,05 = 1,15 MPa
Rbtk 0,50 = 1,6 MPa
nrzecz = 6,13n = 7x = 45,0 cm (przekrój niezarysowany, beton przenosi rozciąganie)JI = 6484930 cm4
h -x = 45,0 cmWId = 144110 cm3
WIg = 144110 cm3
σbtk max = 1,4 MPa (max napreżenie rozciągające w betonie)
σb = 1,4 MPa (max ściskające rozciągające w betonie)
Mr = 461,15 kNm (moment rysujący z war. σbtk max < 2 Rbtk 0,50)
SG rozwarcia rys
wk = 0,02 cmh = 90 cm (wys przekroju)x = 45,0 cm (faza I)d = 2 cm (średnica pręta)s = 15 cm (rozstaw prętów podłużnych)a1 = 10 cm (od osi gónego rz. prętów do kraw. zewn.)
hef max1 = 20 cm
hef max2 = 45,00 cm
hef max = 20 cm
hef wyzn = 25 cm
hef = 20 cm
χwyzn = 0,778m = 0 (0 -normalnie, 1 -płyta cienka, 2 - dolna płyta skrzynki)χ = 0,778sR = 20,82 cm
σa red = 192 MPa
σa max = 130 MPa (jak dla II fazy) Sprawdzenie korpusu na ściskanie ze zginaniem:
Strona 158 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
Rysunek 5.12 Mapa sił membranowych w kierunku y-y wraz z przekrojem przy podstawie (A-A1)
Rysunek 5.13 Wymiarowanie ściany korpusu o grubości 90 cm
Dobrano zbrojenie Ø20 co 15cm góra i dołem. W ławie podłożyskowej zbrojenie poziome należy dodatkowo zwymiarować na siłę
Strona 159 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
poziomą rozwarstwiającą ścianę filara. Mapa przedstawiająca rozkład sił poziomych widnieje na rysunku poniżej:
Rysunek 5.14 Siła rozciągająca między ciosami podłożyskowymi na kierunku x-x
Całka z siły rozciągającej w kierunku y-y między ciosami podłożyskowymi wynosi ~635,40
kN. Przy założonym poziomie naprężeń w prętach zbrojeniowych 300 MPa, niezbędne pole zbrojenia rozciąganego wynosi:
2m00203,0300000
608 ==≥dop
FA
σ
Należy przyjąć poziomą warstwę zbrojenia w postaci 5 prętów Φ25 (łączne pole 24,5 cm2)
pomiędzy dwoma parami ciosów podłożyskowych (w sumie 10 prętów).
5.3. WYMIAROWANIE OCZEPU FUNDAMENTOWEGO
Wystająca część oczepu palowego zostanie zwymiarowana jak wspornik o długości 1,8 m (odległość od osi pala do lica ściany filara o grubości 90 cm).
Strona 160 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
Rysunek 5.15 Mapa momentów zginających w kierunku y-y wraz z przekrojem w licu filara (A-A1) i
wartością całki
Strona 161 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
SGN faza II
b = 100 cm = 1 mn = 15 = 15Aa = 20,1 = 0,00201 m2
A'a = 10,05 = 0,001005 m2
h = 120 cm = 1,2 ma = 9,6 cm = 0,096 ma' = 9,6 cm = 0,096 mh1 = 110,4 cm = 1,104 mM = 690 kNm = 0,69 MNm
- położenie osi obojętnej:
x = 0,222 m - naprężenia ściskające w betonie:
σb max = 5,6 MPa < Rb1 = 17,30 MPa
- naprężenia w stali rozciąganej:
σa max = 334 MPa < R = 375,0 MPa
- naprężenia w stali ściskanej:
σa' = 48 MPa < R = 375,0 MPa
( ) ( ) ( )
⋅+⋅⋅++++−= ''
2'' 1
2 aAhAn
bAAAA
b
nx aaaaaa
( ) ( )x
xhAn
x
axAn
bx
M
aa
b 21
22max'
'3
−⋅+−⋅+
=σ
x
xhn ba
−⋅= 1
maxmax σσ
x
axn ba
'' max
−⋅= σσ
Strona 162 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
SG powstania rys
M = 530,8 kNmb = 100h = 120Aa = 20,1
A'a = 10,05a = 9,6a' = 9,6Ea = 200 GPa
Eb = 34,6 GPa
Rbtk 0,05 = 1,9 MPa
Rbtk 0,50 = 2,7 MPa
nrzecz = 5,78n = 15x = 60,6 cm (przekrój niezarysowany, beton przenosi rozciąganie)JI = 15544152 cm4
h -x = 59,4 cmWId = 261731 cm3
WIg = 256461 cm3
σbtk max = 2,0 MPa (max napreżenie rozciągające w betonie)
σb = 2,1 MPa (max ściskające rozciągające w betonie)
Mr = 706,67 kNm (moment rysujący z war. σbtk max < Rbtk 0,50)
SG rozwarcia rys
wk = 0,022 cmh = 120 cm (wys przekroju)x = 60,6 cm (faza I)d = 1,6 cm (średnica pręta)s = 10 cm (rozstaw prętów podłużnych)a1 = 9,6 cm (od osi gónego rz. prętów do kraw. zewn.)
hef max1 = 20 cm
hef max2 = 59,39 cm
hef max = 20 cm
hef wyzn = 21,6 cm
hef = 20 cm
χwyzn = 0,832m = 0 (0 -normalnie, 1 -płyta cienka, 2 - dolna płyta skrzynki)χ = 0,832sR = 16,56 cm
σa red = 266 MPa
σa max = 257 MPa (jak dla II fazy) Przyjęto dołem Ø16 w rozstawie co 10cm, górą Ø16 w rozstawie co 20cm. Wymiarowania zginanie oczepu w kierunku podłużnym:
Strona 163 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
Rysunek 5.16 Mapa momentów zginających w kierunku x-x wraz z przekrojem w licu filara (A-A1) i
wartością całki Redukcja momentu podporowego (nad palem):
7,03,3/0,11/1
7,03,3/0,11/1
/369)7,0*7,01(*495*5,0)1(2
1
22
11
21'
=−=−==−=−=
=+=+=
Lb
Lb
mkNmMM
αα
αα
Strona 164 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
SGN faza II
b = 100 cm = 1 mn = 15 = 15Aa = 13,4 = 0,00134 m2
A'a = 10,05 = 0,001005 m2
h = 120 cm = 1,2 ma = 9,6 cm = 0,096 ma' = 9,6 cm = 0,096 mh1 = 110,4 cm = 1,104 mM = 369 kNm = 0,369 MNm
- położenie osi obojętnej:
x = 0,185 m - naprężenia ściskające w betonie:
σb max = 3,6 MPa < Rb1 = 17,30 MPa
- naprężenia w stali rozciąganej:
σa max = 265 MPa < R = 375,0 MPa
- naprężenia w stali ściskanej:
σa' = 26 MPa < R = 375,0 MPa
( ) ( ) ( )
⋅+⋅⋅++++−= ''
2'' 1
2 aAhAn
bAAAA
b
nx aaaaaa
( ) ( )x
xhAn
x
axAn
bx
M
aa
b 21
22max'
'3
−⋅+−⋅+
=σ
x
xhn ba
−⋅= 1
maxmax σσ
x
axn ba
'' max
−⋅= σσ
Przyjęto zbrojenie podłużne Ø16 co 15cm dołem i Ø16 co 15cm górą.
Strona 165 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
SG powstania rys
M = 283,84615 kNmb = 100h = 120Aa = 13,4
A'a = 10,05a = 9,6a' = 9,6Ea = 200 GPa
Eb = 32,6 GPa
Rbtk 0,05 = 1,15 MPa
Rbtk 0,50 = 1,6 MPa
nrzecz = 6,13n = 7x = 60,1 cm (przekrój niezarysowany, beton przenosi rozciąganie)JI = 14816852 cm4
h -x = 59,9 cmWId = 247348 cm3
WIg = 246548 cm3
σbtk max = 1,1 MPa (max napreżenie rozciągające w betonie)
σb = 1,2 MPa (max ściskające rozciągające w betonie)
Mr = 791,51 kNm (moment rysujący z war. σbtk max < 2 Rbtk 0,50)
SG rozwarcia rys
wk = 0,023 cmh = 120 cm (wys przekroju)x = 60,1 cm (faza I)d = 1,6 cm (średnica pręta)s = 15 cm (rozstaw prętów podłużnych)a1 = 10 cm (od osi gónego rz. prętów do kraw. zewn.)
hef max1 = 20 cm
hef max2 = 59,90 cm
hef max = 20 cm
hef wyzn = 22 cm
hef = 20 cm
χwyzn = 0,833m = 0 (0 -normalnie, 1 -płyta cienka, 2 - dolna płyta skrzynki)χ = 0,833sR = 21,87 cm
σa red = 210 MPa
σa max = 204 MPa (jak dla II fazy) Sprawdzenie ścinania oczepu. Siła ścinająca w licu filara:
Strona 166 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
Rysunek 5.17 Mapa sił ścinających w kierunku y-y wraz z przekrojem w licu filara (A-A1) i wartością całki
Strona 167 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
b = 100 cm = 1 ma = 9,6 cm = 0,096 mh = 120 cm = 1,2 mh1= 110,4 cm = 1,104 mz = 93,84 cm = 0,93840 m
AaL = 20,1 cm2 = 0,00201 m2
Aaw = 0 cm2 0,00000 m2
Aa = 2,01 cm2 = 0,000201 m2
V = 819 kN = 0,81900 MNtR = 0,32 MPa = 320 kPa
tbmax = 4,43 MPa = 4430 kPa
Rbt 0,05 = 1,25 MPa = 1250 kPa
Raw = 375 MPa = 375000 kPas 1 cm = 0,01 mn 10 = 10
,
tb = 0,87 MPa < 0.75Rbt 0,05= 0,94 MPa
- stopie ń zbrojenia podłu żnego:
m= 0,002
1,091
0,35 MPa
- średnia warto ść naprężenia ścinaj ącego w betonie:
tb = 0,87 MPa < tbmax = 4,43 MPa
tb = 0,87 MPa < tR(1+50µ) = 0,35 MPa
- siła poprzeczna przenoszona przez beton:
∆V b = 327,62 kN
- siła poprzeczna przenoszona przez strzemiona:
∆V w = 0,00 kN
∆V w > 0,5V= 409,5 kN
- siła poprzeczna przenoszona przez strzemiona pod kątem aaaa :
∆V wa 0 kN
- siła poprzeczna przenoszona przez pr ęty odgi ęte:
∆V a = 527,625 kN
∆Vb+∆V w+∆Vwα +∆V a= 855,2 kN > V= 819 kN
zb
Vb ⋅
=τ
( ) zbV Rb ⋅⋅+⋅=∆ µτ 501
awaw
w Rzs
AV ⋅⋅=∆
1hb
AaL
⋅=µ
( ) =+ µ501
( ) =+ µτ 501R
=⋅+⋅⋅⋅=∆ 33 sin)1( ααα ctgRzs
AV aw
aww
aaa ARnV ⋅⋅⋅=∆ 7,0
Sprawdzenie przebicia:
Strona 168 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
Rysunek 5.18 Siły osiowe w najbardziej wytężonym palu
Strona 169 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁO ŚCIOWE
dla budowy nowego mostu w ramach projektu: „Przebudowa mostu w ciągu drogi 1404 O Cisek – Bierawa"
V 1905 kN siła przebijająca
τR 0,32 MPa obliczeniowa wytrzymałość betonu na ścinanie
u 350 cm średni obwód przebicia
ax 9,6 cm otulina prętów w kierunku x
ay 9,6 cm otulina prętów w kierunku y
Aax 20,1 cm2 zbrojenie podłużne w kierunku x
Aay 13,4 cm2 zbrojenie podłużne w kierunku y
h 120 cm wysokośc przekroju
bx 100 cm szerokość w kierunku x
by 100 cm szerokość w kierunku y
hx 110,4 cm wysokość w kierunku x
hy 110,4 cm wysokość w kierunku y
h1 110,4 m
ux 0,001821 -
uy 0,001214 -
ui 0,001487 -
Vb 2125,416 kN > 1905 OK
Aai 31,4 cm2 pole przekroju stali zbrojeniowej prętów odgiętych
Ra 375 Mpa wytrzymałaść obliczeniowa stali zbrojeniowej prętów odgiętych
α 45 º kąt odgięcia prętów względem poziomu
Aaw 0 cm2 pole przekroju stali zbrojeniowej strzemion
Raw 0 MPa wytrzymałaść obliczeniowa stali zbrojeniowej strzemion
Vs 2958,034 kN > 1905 OK
Dane:
Wyniki:
Dane:
Wyniki
Przebicie ławy lub płyty fundamentowej