„Uśmiechnij się, mamusiu” – scenariusz zajęcia...

2

Click here to load reader

Transcript of „Uśmiechnij się, mamusiu” – scenariusz zajęcia...

Page 1: „Uśmiechnij się, mamusiu” – scenariusz zajęcia …zspkotowiecko.noweskalmierzyce.pl/sites/zspkotowiecko... · „Uśmiechnij się, mamusiu” – scenariusz zajęcia otwartego

„Uśmiechnij się, mamusiu” – scenariusz zajęcia otwartego z udziałem mam, z okazji Dnia Kobiet lub Dnia Matki. (5,6 – latki)

Cele ogólne:

- złożenie życzeń i sprawienie niespodzianki mamom w dniu ich święta; - umożliwienie mamom obserwowania zachowania dziecka, jego aktywności na tle grupy; - zapoznanie mam z metodami pracy przedszkola, zachęcanie do współpracy. -

Cele operacyjne - dziecko:

- uważnie słucha wiersza, wypowiada się na jego temat; - układa życzenia dla swojej mamy; - potrafi wymienić określenia charakteryzujące mamę; - porównuje liczebność kwiatków w dwóch wazonach, przedstawia liczbę kwiatów za

pomocą cyfry, stosuje znaki porównywania; - czyta sylaby, składa z nich wyrazy, czyta wyrazy; - potrafi rozwiązać łamigłówkę z szyfrem; - tańczy; - podejmuje działalność plastyczną, przygotowuje niespodziankę dla mamy; - przestrzega przyjętych form zachowania.

Pomoce: - wiersz „Uśmiechnij się, mamusiu’; - sylweta mamy, napisy określające mamę (RADOSNA, MIŁA, DOBRA, TROSKLIWA,

ZDROWA....); - sylwety: 2 wazony, 7 kwiatków; - cyfry od 0 do 7, znaki porównywania: < > =; - szarfy w 4 kolorach z przypiętymi sylabami: sto-kro-tki, tu-li-pa-ny, kro-ku-sy,

bra-tki; - szyfr, koperty, kwiatki z różna liczba płatków i literą w środku; - nakrycia głowy i chustki do tańca; - materiały do działalności plastycznej; - płyta CD z nagraniami.

Metody: - aktywizujące; - integrujące; - zadań stawianych dziecku; - samodzielnych doświadczeń.

Formy: - z całą grupą; - w zespołach.

Przebieg: 1. „Powitanie”- zabawa integracyjna.

Dzieci i goście maszerują po sali (w rozsypce) w rytm muzyki, witają się z napotkanymi osobami ukłonem, podaniem ręki, słowami, np. „dzień dobry”, „miło mi”, „bardzo się cieszę”... Goście zajmują przygotowane miejsca, dzieci siadają na dywaniku.

2. „Uśmiechnij się mamusiu” – wysłuchanie wiersza

Page 2: „Uśmiechnij się, mamusiu” – scenariusz zajęcia …zspkotowiecko.noweskalmierzyce.pl/sites/zspkotowiecko... · „Uśmiechnij się, mamusiu” – scenariusz zajęcia otwartego

„Uśmiechnij się, mamusiu, Dziś taki wierszyk znam -

Dla wszystkich kobiet w świecie, Dla wszystkich naszych mam. Życzymy ci serdecznie, Byś żyła nam sto lat, By słonko ci świeciło, Byś kwitła nam jak kwiat.” Dzieci rozmawiają o treści wiersza, szukają odpowiedzi na pytanie: „Jakie życzenia ukryły się w wierszyku?”. Próbują układać własne życzenia dla mamy w dniu jej święta. Gromadzą określenia , jaka powinna być mama. Czytają je i przypinają wokół sylwety mamy na tablicy.( miła, dobra, wesoła, ładna, radosna, zdrowa...)

3. „Rosną sobie kwiatki” – zabawa ruchowa Dzieci ilustrują wzrost kwiatków przy muzyce od pozycji przysiadu podpartego do pozycji stojącej z ramionami wzniesionymi w górę.

4. „Kwiatki mamy” – zagadka matematyczna Dzieci dowiadują się, że mama dostała piękny bukiet kwiatów (7) i chce je ułożyć w dwóch wazonach. Jak może je podzielić? Dzieci układają kwiatki na różne sposoby, pod wazonem przyporządkowują cyfrę, która oznacza ile kwiatków jest w wazonie, między cyframi wstawiają znak porównywania : <, >, =. Przekonują się, że choć układ kwiatów się zmienia, ich liczba jest wciąż taka sama.

5. „Jakie kwiatki lubią mamy?” – zabawa ruchowa, taniec sylab. Dzieci zakładają szarfy w czterech kolorach, do szarf przypięte są sylaby. Tańczą przy muzyce ilustrując taniec kwiatów na łące, na przerwę w muzyce dobierają się w zespoły wg koloru szarf, z sylab na szarfach układają nazwy kwiatów. (sto-kro-tki, tu-li-pa-ny, kro-ku-sy, bra-tki..)

6. „Portret mamy” – łamigłówka z szyfrem SZYFR: 0 1 2 3 2 4 3 5 6 5 7 Każde dziecko otrzymuje kopertę z kwiatkiem, kwiatki mają różną liczbę płatków od 0 do 7, a na środku kwiatka znajduje się litera. Dzieci liczą ile płatków ma ich kwiatek i układają go przy zaszyfrowanej cyfrze oznaczającej liczbę płatków. Litery znajdujące się w kwiatkach utworzą rozwiązanie. Brzmi ono: „PORTRET MAMY”

7. „Tęcza” – taniec integracyjny 8. „Portret mamy” – działalność plastyczna

Dzieci siadają przy stolikach, by samodzielnie wykonać niespodziankę dla mamy. Na kartce przyklejają ramkę z gotowych elementów (wyciętych wcześniej ze starych kartek imieninowych, urodzinowych, itp.). W ramce wykonują portret mamy wykorzystując wybraną technikę : malowanie farbami plakatowymi, wycinanka z kolorowego papieru, gazet, ścinków tekstylnych. W tym czasie mamy mogą podejść do dzieci, doradzić, podpatrzeć. Działalności plastycznej towarzyszy muzyka, są to piosenki o mamie.

9. Zakończenie Mamy siadają w kręgu, dzieci idą dokoła prezentując swoje prace. Na koniec zatrzymują się przy

swojej mamie wręczają jej niespodziankę, mocno ściskają za szyję i zapraszają na słodki poczęstunek.

Opracowała: Bogumiła Stodolna