Temat: Tygrys w sieci. - Hello ICE · • zna zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, • wie,...

11
1 SCENARIUSZ ZAJĘĆ 11 Cele ogólne: rozwijanie myślenia przyczynowo - skutkowego, rozwijanie umiejętności bezpiecznego korzystania z Internetu Cele szczegółowe: Uczeń: potrafi wypowiadać się na określony temat, słucha uważnie wypowiadających się osób, zna najważniejsze zastosowania Internetu, zna zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, wie, jakie mogą być zagrożenia wynikające z korzystania z Internetu, jest odpowiedzialny za własne postępowanie, wie, jak należy zachować się w sytuacji zagrożenia, potrafi zastosować wiedzę w praktyce, umiejętnie współpracuje w grupie, rozwiązuje krzyżówkę, rozwiązuje rebus, zna sposoby spędzania wolnego czasu, układa zdania z rozsypanki wyrazowej, zna numer telefonu zaufania. Metody pracy: • podająca, • działań praktycznych. Formy pracy: • indywidualna jednolita, • grupowa. Środki dydaktyczne: karty pracy, długopis, kłębek wełny, zeszyt, klej wcześniejsza prośba do uczniów o przyjście na lekcję w bluzie z kapturem. Wybrane treści programowe: I. 1.1, 1.2, 1.3, 1.5, 2.1, 2.3, 3.2, 4.1, 6.3, II 2.1, III 1.2, 1.3, 1.4, 1.10, IV 2.5, 2.13, 2.14, VII 5.2, 5.3, IX 1.1. Temat: Tygrys w sieci.

Transcript of Temat: Tygrys w sieci. - Hello ICE · • zna zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, • wie,...

Page 1: Temat: Tygrys w sieci. - Hello ICE · • zna zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, • wie, jakie mogą być zagrożenia wynikające z korzystania z Internetu, • jest odpowiedzialny

1

SCENARIUSZ ZAJĘĆ 11

Cele ogólne:• rozwijanie myślenia przyczynowo - skutkowego,• rozwijanie umiejętności bezpiecznego korzystania

z Internetu

Cele szczegółowe:Uczeń:

• potrafi wypowiadać się na określony temat,• słucha uważnie wypowiadających się osób,• zna najważniejsze zastosowania Internetu,• zna zasady bezpiecznego korzystania z Internetu,• wie, jakie mogą być zagrożenia wynikające z korzystania z

Internetu,• jest odpowiedzialny za własne postępowanie,• wie, jak należy zachować się w sytuacji zagrożenia,• potrafi zastosować wiedzę w praktyce,• umiejętnie współpracuje w grupie,• rozwiązuje krzyżówkę,• rozwiązuje rebus,• zna sposoby spędzania wolnego czasu,• układa zdania z rozsypanki wyrazowej,• zna numer telefonu zaufania.

Metody pracy:• podająca,• działań praktycznych.

Formy pracy:• indywidualna jednolita,• grupowa.

Środki dydaktyczne:• karty pracy, długopis, kłębek wełny, zeszyt, klej• wcześniejsza prośba do uczniów o przyjście na lekcję

w bluzie z kapturem.

Wybrane treści programowe: • I. 1.1, 1.2, 1.3, 1.5, 2.1, 2.3, 3.2, 4.1, 6.3,• II 2.1,• III 1.2, 1.3, 1.4, 1.10,• IV 2.5, 2.13, 2.14,• VII 5.2, 5.3,• IX 1.1.

Temat: Tygrys w sieci.

Page 2: Temat: Tygrys w sieci. - Hello ICE · • zna zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, • wie, jakie mogą być zagrożenia wynikające z korzystania z Internetu, • jest odpowiedzialny

2

Przebieg zajęć:

1. Wprowadzenie do tematu zajęć, podanie celu zajęć — karta pracy nr 1

Nauczyciel informuje uczniów, że na zajęciach zajmą się bardzo ważny-mi zagadnieniami. Jakimi? W odpowiedzi na to pytanie pomoże im krzyżówka. Zadanie uczniów polega na wpisaniu podanych wyrazów we właściwe miejsca – praca w parach.Po rozwiązaniu krzyżówki nauczyciel wskazuje, że właściwe korzystanie z Internetu jest celem zajęć.

2. Co to jest Internet?

Nauczyciel zaprasza dzieci do wspólnej zabawy. Prosi, aby ustawiły się w kole, blisko siebie. Daje jednemu dziecku kłębek wełny i prosi, aby złapał za jej koniec, a kłębek podał dowolnej osobie. Każde dziecko chwyta wełnę, a kłębek wędruje dalej. Uczniowie podają tak długo, aż powstanie sieć. Nauczyciel zwraca uwagę, że tak właśnie wygląda Internet. Dzieci jak komputery, a wełniane połączenia niczym połącze-nia w Internecie. Pyta uczniów, na jakich urządzeniach poza komputerem możemy korzystać z Internetu. Zwraca uwagę, że może to być telefon, tablet itd.

3. Do czego służy Internet? — karta pracy nr 2

Nauczyciel rozdaje uczniom kartki, prosi, aby połączyli w pary wyraże-nia. Dzięki temu dowiedzą się, do czego może być nam potrzebny Internet (nauczyciel wybiera tylko pozytywne przykłady) – praca w parach.Wybrani uczniowie odczytują powstałe wyrażenia.

4. Wysłuchanie historyjki — załącznik nr 1

Nauczyciel czyta dzieciom historyjkę o Agatce. Po przeczytaniu pyta, czy historyjka im się podoba i czy coś ich zaintrygowało?Nauczyciel tak kieruje rozmową, aby dzieci zwróciły uwagę na to, że Agatka powiedziała nieznajomej Małgosi, gdzie mieszka, jak się nazywa, gdzie pracują jej rodzice, o której wracają do domu, jaki jest jej numer telefonu.

Page 3: Temat: Tygrys w sieci. - Hello ICE · • zna zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, • wie, jakie mogą być zagrożenia wynikające z korzystania z Internetu, • jest odpowiedzialny

3

5. Nie podawaj swoich danych – karta pracy nr 3

Nauczyciel rozdaje karty pracy, uczniowie kolorują co drugą sylabę, zaczynają odliczać od pokolorowanego pola, zapisują powstałe hasło – praca w parach. Rozmowa z uczniami o tym, dlaczego tak ważne jest, aby każdy chronił swoją prywatność. Nigdy nie wiemy, w jakim celu będą te dane wyko-rzystane.

6. Przerwa śródlekcyjna

Nauczyciel prosi dzieci o powstanie. Na sygnał prowadzącego dzieci tworzą hasło: INTERNET. Każda osoba stara się być częścią tworzonego napisu. Litery budowane są przez wszystkich.

7. Facebook

Nauczyciel wraca do bohaterki naszej historyjki. Pyta dzieci, kto może mieć konto na Facebooku? Zwraca uwagę, na to, że aby mieć takie konto, trzeba mieć 13 lat. Agatka tylu lat nie ma. Nie powinna mieć takiego konta.

8. Zamieszczanie zdjęć w Internecie

Nauczyciel rozmawia z dziećmi o zdjęciach, które większość osób robi bardzo często. Dużo zdjęć pojawia się w Internecie. Mogą być one wykorzystane bez naszej wiedzy. Ktoś może nas ośmieszyć. Poza tym nie wolno zamieszczać zdjęć osób, które nie wyraziły na to zgody.

9. Nie ufaj osobom poznanym w sieci! – karta pracy nr 4

Nauczyciel rozdaje uczniom kolejną kartę pracy i prosi, aby pokolorowa-ły w parach wyrazy pod parzystymi wynikami. Utworzą one hasło.Po rozwiązaniu hasła uczniowie rozmawiają o tym, dlaczego nie można ufać osobom poznanym sieci. Zwracają uwagę, że trzeba zachować szczególną ostrożność. Nigdy nie można mieć pewności, kim napraw-dę jest osoba, którą się poznaje i jakie ma wobec nas zamiary.

10. Szanuj innych w sieci! – karta pracy nr 5

Po rozwiązaniu tego rebusu, nauczyciel pyta, co znaczy szanować innych. Pyta, czy Agatka szanowała Emilkę i czy właściwie postępowała?

Page 4: Temat: Tygrys w sieci. - Hello ICE · • zna zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, • wie, jakie mogą być zagrożenia wynikające z korzystania z Internetu, • jest odpowiedzialny

4

11. Nie spędzaj zbyt dużo czasu przed komputerem! – karta pracy nr 6

Nauczyciel rozdaje kartę, na której zamieszczone są obrazki. Prosi, aby wskazać ten, który zwrócił ich uwagę. Czy może wśród tych obrazków jest taki, który pasuje do bohaterki naszej historyjki? Pyta do czego może prowadzić zbyt długie spędzanie czasu przed komputerem (bóle głowy, słabszy wzrok, brak kolegów). Omówienie pozostałych obrazków, które pokazują, w jaki sposób można spędzać czas wolny.

12. Telefon zaufania – karta pracy nr 7

Agatka, którą poznaliśmy, była bardzo ufna. Nic nie wzbudziło jej podej-rzeń. Powinna była poczuć się zaniepokojona. Nauczyciel zwraca uwagę, że o każdej dziwnej, niepokojącej nas sytu-acji, należy powiedzieć rodzicom lub nauczycielom. Jeżeli coś przykre-go spotka kogoś w sieci, to zawsze może zwrócić się o pomoc. Można skorzystać z bezpłatnego TELEFONU ZAUFANIA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY 116 111.

13. Jestem bezpieczny w Internecie – karta pracy nr 8

Nauczyciel rozdaje uczniom rozsypanki wyrazowe, które uczniowie w parach układają. Następnie powstałe w ten sposób zdania zapisują w zeszycie.

14. Telefon komórkowy – narzędzie do korzystania z Internetu

Nauczyciel rozdaje uczniom puzzle – karta pracy nr 9 – praca w parach. Pyta dzieci, co przedstawia ułożony obrazek? Informuje, że dzięki telefonom komórkowym możemy również korzystać z Internetu. Nauczyciel prosi dzieci, aby wzięły udział w dwóch eksperymentach.W pierwszym uczniowie zakrywają uszy i poruszały się po klasie. W międzyczasie nauczyciel przekazuje dzieciom dowolne komentarze, np. zrób przysiad, podskocz, klaśnij, podnieś rękę do góry itp. Następnie pyta dzieci, czy słyszały wszystkie komentarze? Uczniowie zwracają uwagę, że nie każde słowo do nich dotarło. Nauczyciel informuje, że gdyby uczniowie mieli na uszach słuchawki, wtedy mogliby niczego nie słyszeć. Mówi, że często dzieci i dorośli chodzą w słuchawkach, słuchają muzyki i nie słyszą tego, co dzieje się wokół nich.

Page 5: Temat: Tygrys w sieci. - Hello ICE · • zna zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, • wie, jakie mogą być zagrożenia wynikające z korzystania z Internetu, • jest odpowiedzialny

5

W drugim eksperymencie prosi uczniów, którzy mają bluzy z kapturami, aby je nałożyli, wzięli do ręki książki i poruszali się, czytając je. Następnie nauczyciel macha do nich ręką, pokazuje różne znaki. Później pyta, czy widzieli to, co działo się dookoła. Zwraca uwagę, że pole ich widzenia było ograniczone. Nauczyciel podkreśla, że duża grupa młodych ludzi zakłada kaptury na głowę, słucha muzyki w słuchawkach, ogląda filmy w komórce, nie zwraca uwagi na otaczający świat. Jest nieobecna w świecie realnym. Takie zachowanie stanowi ogromne zagrożenie dla ich życia. Poruszając się, nie zwracają uwagi na znaki drogowe, na kolor świateł na przejściach, nie słyszą klaksonów ani krzyków ostrzegaw-czych innych osób. Nauczycie rozdaje uczniom karty pracy nr 10, w których uczniowie uzupełniają zdania, ostrzeżenia, podanymi wyrazami.

15. Podsumowanie zajęć

Nauczyciel na koniec zajęć rozmawia z dziećmi. Uczniowie swobodnie się wypowiadają się na temat bezpiecznego zachowania w Internecie.

Page 6: Temat: Tygrys w sieci. - Hello ICE · • zna zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, • wie, jakie mogą być zagrożenia wynikające z korzystania z Internetu, • jest odpowiedzialny

6

Karta pracy nr 1 — uzupełnienie krzyżówki

Karta pracy nr 2 – łączenie wyrażeń

komunikowanie się w gry edukacyjnerozwijanie z przyjaciółmigranie muzykisłuchanie zainteresowańoglądanie wiedzywzbogacanie filmów, zdjęć

Wyrazy: klawiatura, ikona, głośnik, komputer, folder, drukarka, monitor, skaner

Karta pracy nr 3 – kolorowanie sylab, zapisanie hasła

Hasło:………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….………………………

Page 7: Temat: Tygrys w sieci. - Hello ICE · • zna zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, • wie, jakie mogą być zagrożenia wynikające z korzystania z Internetu, • jest odpowiedzialny

7

Karta pracy nr 4 — kolorowanie wyrazów pod parzystymi wynikami

Hasło:………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Karta pracy nr 5 — rebus

Hasło:………………………………………………………………………………………………………

Page 8: Temat: Tygrys w sieci. - Hello ICE · • zna zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, • wie, jakie mogą być zagrożenia wynikające z korzystania z Internetu, • jest odpowiedzialny

8

Karta pracy nr 6

Page 9: Temat: Tygrys w sieci. - Hello ICE · • zna zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, • wie, jakie mogą być zagrożenia wynikające z korzystania z Internetu, • jest odpowiedzialny

9

Karta pracy nr 7

Karta pracy nr 8 — rozsypanka wyrazowa

Page 10: Temat: Tygrys w sieci. - Hello ICE · • zna zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, • wie, jakie mogą być zagrożenia wynikające z korzystania z Internetu, • jest odpowiedzialny

10

Karta pracy nr 9 — puzzle

Karta pracy nr 10 — uzupełnij zdania wyrazami z ramki

Podczas poruszania się po chodnikach, drogach, przejściach dla pieszych i w innych miejscach publicznych:

• nigdy nie oglądaj tego, co jest w twojej …………………………!• nie słuchaj muzyki w ………………………!• nie zakładaj ……………………!

komórce * słuchawkach * kaptura

PAMIĘTAJ!Zawsze zwracaj uwagę na to, co dzieje się wokół ciebie! Dzięki temu, że jesteś uważny, będziesz bezpieczny!

Page 11: Temat: Tygrys w sieci. - Hello ICE · • zna zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, • wie, jakie mogą być zagrożenia wynikające z korzystania z Internetu, • jest odpowiedzialny

Załącznik nr 1

Niedaleko naszej szkoły mieszkała Agatka. Chodziła do klasy trzeciej i miała 10 lat. Ulubionym zajęciem dziewczynki było przeglądanie stron interneto-wych, pisanie na Facebooku oraz granie w różne gry. Zdarzało się, że spędzała przed komputerem po kilka godzin dziennie.Agatka nie lubiła Emilki – koleżanki z klasy. Często się z niej śmiała i robiła różne dowcipy. Zdarzało się, że Agatka robiła zdjęcia Emilce. Potem zamieszczała je w Internecie i dodawała różne komentarze. Emilka często z tego powodu płakała.Pewnego dnia nasza bohaterka poznała w Internecie Małgosię. Jak się okazało nowa znajoma nie chodziła do ich szkoły, ale też miała 10 lat. Agatka bardzo polubiła Małgosię. Chciała ona wiedzieć, jak Agatka się nazywa, gdzie mieszka, gdzie pracują jej rodzice i o której wracają do domu. Poprosi, aby podała też swój numer telefonu. Pewne-go dnia Małgosia zaprosiła Agatkę na spotkanie. Zastrzegła jednak, aby była to tajemnica, nikt nie może się o tym dowiedzieć.