Scenariusz zajęć dla pięciolatka

4
Scenariusz zajęć Temat: Kaprysy marcowej pogody. Data: 28.03.2014 Grupa wiekowa: dzieci pięcioletnie. Prowadzący: Monika Chłosta, Renata Matejek Cele ogólne: - rozwijanie zainteresowań otaczającym środowiskiem przyrodniczym i zachodzącymi w nim zmianami związanymi z nadejściem wiosny. - poszerzenie wiadomości przyrodniczych, związanych z różnorodnością pogody występującą w miesiącu marcu. Cele operacyjne dziecko: - potrafi uważnie słuchać; - odpowiada na pytania związane z treścią utworu,; - dzieli wyrazy na sylaby, liczy sylaby, wyróżnia pierwszą głoskę, podaje wyrazy na daną głoskę; - rozwiązuje zagadki słowne; - rozumie sens poznanego przysłowia; - potrafi określić pogodę i zjawiska atmosferyczne charakterystyczne dla marcowej pogody; - umiejętnie komunikuje się i współdziała z rówieśnikami podczas wspólnej zabawy; - potrafi wykonać prace plastyczną na dany temat. Metody pracy: - czynna, słowna, oglądowa. Formy pracy: - indywidualna, praca z całą grupą.

Transcript of Scenariusz zajęć dla pięciolatka

Page 1: Scenariusz zajęć dla pięciolatka

Scenariusz zajęć

Temat: Kaprysy marcowej pogody.

Data: 28.03.2014

Grupa wiekowa: dzieci pięcioletnie.

Prowadzący: Monika Chłosta, Renata Matejek

Cele ogólne:

- rozwijanie zainteresowań otaczającym środowiskiem przyrodniczym

i zachodzącymi w nim zmianami związanymi z nadejściem wiosny.

- poszerzenie wiadomości przyrodniczych, związanych z różnorodnością pogody

występującą w miesiącu marcu.

Cele operacyjne

dziecko:

- potrafi uważnie słuchać;

- odpowiada na pytania związane z treścią utworu,;

- dzieli wyrazy na sylaby, liczy sylaby, wyróżnia pierwszą głoskę, podaje wyrazy na

daną głoskę;

- rozwiązuje zagadki słowne;

- rozumie sens poznanego przysłowia;

- potrafi określić pogodę i zjawiska atmosferyczne charakterystyczne dla marcowej

pogody;

- umiejętnie komunikuje się i współdziała z rówieśnikami podczas wspólnej zabawy;

- potrafi wykonać prace plastyczną na dany temat.

Metody pracy:

- czynna, słowna, oglądowa.

Formy pracy:

- indywidualna, praca z całą grupą.

Page 2: Scenariusz zajęć dla pięciolatka

Środki dydaktyczne: papierowe: płatki śniegu, krople deszczu, słońce, chmury, krajobraz wiosny i zimy, wiersz „Marzec”, zagadki, kontury garnka, kredki.

Przebieg zajęć:

1. Wprowadzenie w temat zajęć – nauczyciel wypowiada rymowankę, odpowiednio

ilustrując jej treść:

Raz śnieg pada (nauczyciel rozsypuje papierowe płatki śniegu).

A raz deszcz (nauczyciel rozsypuje papierowe krople deszczu).

Czasem słońce wyjdzie też (nauczyciel pokazuje sylwetę słońca).

Tak to w marcu właśnie bywa.

Raz jest wiosna, a raz zima (nauczyciel pokazuje krajobraz wiosny i zimy)

Zanim przyszła ciepła wiosna powiedzcie, co kapryśna pogoda przyniosła? 2. Rozmowa na temat miesiąca marca.

- analiza słuchowa wyrazu marzec (podział wyrazu na sylaby, przeliczenie sylab.

wyróżnienie pierwszej i ostatniej głoski w wyrazie, podawanie innych wyrazów

rozpoczynających się głoską „m”);

- którym miesiącem roku jest marzec?;

- jak nazywa się miesiąc, w którym kończy się zima, a rozpoczyna wiosna?

3. Wyjaśnienie przysłowia „W marcu jak w garncu” z zastosowaniem ilustracji garnka,

sylwet: słońca, chmur, kropli deszczu i płatków śniegu oraz wiersza pt. „ Marzec”

„MARZEC”

Marzec ma ogromny garniec.

Mieszka w nim przez całe noce,

Wieje w garncu nieustannie

Syczy cos i bulgocze.

- Powiedź, Marcu,

Co masz w garncu?

- Mam składniki różnorodne:

Page 3: Scenariusz zajęć dla pięciolatka

Wiatry ciepłe, wiatry chłodne,

Chmury, słońce, śnieg i wodę- z nich przyrządzam Wam pogodę.

- do kogo porównany był marzec w wierszu?

- jakie składniki zawierała potrawa w garncu, którą gotował marzec?

- jaką potrawę ugotował marzec?

- jaka jest pogoda w marcu?

4. Zabawa ruchowa „Marcowa pogoda”.

Dzieci trzymają w ręku znaczki w kształcie słoneczek, chmurek, śnieżynek i kropli

deszczu. Gdy gra muzyka dzieci swobodnie spacerują po sali. W momencie gdy

muzyka milknie, dzieci odnajdują się według symbolu, który mają w ręku.

- głośne liczenie, ile dzieci jest w każdym kółku;

- czego jest najwięcej, czego najmniej, a czego po tyle samo?.

5. Wspólne rozwiązywanie zagadek na temat zjawisk atmosferycznych

charakterystycznych dla marcowej pogody

ZAGADKI:

Widzisz je we dnie, nie widzisz w nocy.

Zimą grzeje słabo, latem z całej mocy.

(słońce)

Jaka to pierzynka biała, nie z pierza, ale z wody powstała?

Płynie po niebie, znasz ją i wiesz, że gdy jest ciemna,

Będzie z niej padał deszcz.

(chmura)

Nie deszcz i nie grad, pada z nieba, bieli świat.

Biały jest jak mąka, albo drobna kasza

Gdy zaściele ziemię na sanki zaprasza.

(śnieg)

Co to jest odgadnij!

Pada z chmury na dół.

Jest tylko na dworze. Suchy być nie może!

(deszcz)

Szumi, gwiżdże, czasem gna. Skąd i dokąd? Kto go zna?

Dmucha, szarpie, czasem rwie. Po co? Za co? Kto go wie?

(wiatr)

- z czym kojarzą wam się te odgadnięte hasła?

Page 4: Scenariusz zajęć dla pięciolatka

6. Podsumowanie zajęć – „Przepis na marcową pogodę”.

Dzieci siedzą przy stolikach i mają przed sobą kontur garnka. Nauczyciel czyta

„przepis na marcową pogodę”, a dzieci rysują na „garnku” tyle słoneczek, chmurek,

deszczowych kropli i śnieżynek ile jest w „przepisie”.

– sprawdzenie - głośne odczytanie przez chętne dzieci liczby narysowanych symboli

pogody;

- podziękowanie za wspólną pracę poprzez uściśnięcie dłoni i powiedzenie słowa

dziękuję.