Scenariusz nr 19 - SŁAWNI GLIWICZANIE

3
Sławni gliwiczanie Tutaj żyli, tutaj tworzyli. Czasem spędzili w Gliwicach całe życie, a czasem kilka bądź kilkanaście lat. W historii miasta zapisali się jednak na zawsze. Zajęcia przybliżają dzieciom sylwetki znanych gliwiczan i pozwalają poznać ich osiągnięcia. Pomaga w tym grywalizacja, na której opiera się koncepcja zajęć. 10 12 LAT 45 MINUT CELE Po zajęciach dzieci potrafią wymienić znane osoby, których losy splotły się z Gliwicami. Wiedzą, czym te osoby się zajmowały bądź zajmują nadal, rozpoznają ich dzieła. METODY Asymilacji wiedzy: pogadanka, samodzielnego dochodzenia do wiedzy: metoda problemowa, gra dydaktyczna. Formy organizacyjne pracy: grupowa, indywidualna, zespołowa. CO PRZYGOTOWAĆ WCZEŚNIEJ? Kartki A4 z nazwiskami i słowami-kluczami, druk dwustronny (załącznik). Osoby, które będziemy poznawać: Jerzy Buzek, Stanisław Soyka, Adam Zagajewski, John

description

Scenariusz zajęć dla uczniów szkół podstawowych. Materiał powstał dzięki STYPENDIUM MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO.

Transcript of Scenariusz nr 19 - SŁAWNI GLIWICZANIE

Sławni gliwiczanie

Tutaj żyli, tutaj tworzyli. Czasem spędzili w Gliwicach całe

życie, a czasem kilka bądź kilkanaście lat. W historii miasta

zapisali się jednak na zawsze. Zajęcia przybliżają dzieciom

sylwetki znanych gliwiczan i pozwalają poznać ich

osiągnięcia. Pomaga w tym grywalizacja, na której opiera się

koncepcja zajęć.

10 – 12 LAT 45 MINUT

CELE

Po zajęciach dzieci potrafią wymienić znane osoby, których losy splotły się z Gliwicami.

Wiedzą, czym te osoby się zajmowały bądź zajmują nadal, rozpoznają ich dzieła.

METODY

Asymilacji wiedzy: pogadanka,

samodzielnego dochodzenia do wiedzy: metoda problemowa, gra dydaktyczna.

Formy organizacyjne pracy: grupowa, indywidualna, zespołowa.

CO PRZYGOTOWAĆ WCZEŚNIEJ?

Kartki A4 z nazwiskami i słowami-kluczami, druk dwustronny (załącznik). Osoby,

które będziemy poznawać: Jerzy Buzek, Stanisław Soyka, Adam Zagajewski, John

Baildon, Oscar Troplowitz, Włodzimierz Lubański, Horst Bienek, Krzysztof Nitsch,

Tadeusz Różewicz, Theodor Erdmann Kalide. Kartki rozkładamy na stole w taki

sposób, by widoczne były słowa-klucze.

Kartki z biogramami i zadaniami (załącznik). Biogramy wieszamy w sali,

w widocznych miejscach.

Taśma samoklejąca.

Komputery z dostępem do Internetu i drukarka, smartfony albo tablety. Jeśli

podczas zajęć nie dysponujemy takim sprzętem, zadania specjalne uczestnicy

mogą wykonać w domu.

PRZEBIEG ZAJĘĆ

1. Zajęcia rozpoczynamy od rozmowy na temat wybitnych gliwiczan, którzy są znani

dzieciom. Zapowiadamy, że podczas zajęć uczestnicy poznają ciekawostki z życia

dziesięciu gliwiczan oraz przekonają się, czym zyskali sobie sławę.

2. Dzielimy uczestników zajęć na 10 grup. Prosimy o podejście do stołu. Grupy

kolejno wybierają kartki ze słowami-kluczami. Przedstawiamy zadanie dla grup:

Zapoznanie się z tekstami i wybór właściwego powinien zająć ok 6 minut.

3. Znów siedzimy w okręgu. Sprawdzamy, czy grupom udało się właściwie połączyć

nazwisko i biogram. Grupy kolejno referują, co ustaliły. Przedstawiają postaci,

podając kilka faktów z ich życiorysów.

4. Każdej grupie wręczamy zadanie specjalne. Aby je wykonać, konieczne będzie

skorzystanie z komputerów, udostępnionych książek. Po 6 minutach wszystkie

grupy znów siadają razem i opowiadają, co udało im się ustalić. (Jeśli nie

dysponujemy sprzętem komputerowym, możemy ten punkt pominąć. Jeśli

dysponujemy jednym komputerem, wykonujemy zadania kolejno, wspólnie).

Odwróćcie kartki i przeczytajcie, jaką postacią będziecie się

zajmować. Następnie udajcie się na poszukiwania. W sali

umieszczono dziesięć biogramów. Musicie odnaleźć ten, który

dotyczy waszej postaci. Pomogą wam w tym słowa-klucze. Kiedy

odnajdziecie właściwą notkę, zabierzcie ją ze sobą i wróćcie na

swoje miejsca. Zabawę wygra drużyna, która jako pierwsza

wróci na miejsce. Ale uwaga: wybór błędnego biogramu

dyskwalifikuje drużynę.

5. Na zakończenie zajęć proponujemy dzieciom zabawę. Zbieramy od grup kartki

z nazwiskami znanych gliwiczan, tasujemy je. Wybieramy dziesięciu ochotników

i przyklejamy każdemu na plecach kartkę z jednym nazwiskiem. Osoby te muszą

dowiedzieć się kim są, zadając pozostałym uczestnikom zajęć pytania na „swój”

temat. Pytania muszą być tak sformułowana, aby można było na nie odpowiedzieć

„tak” lub „nie”.

CO JESZCZE MOŻEMY ZROBIĆ?

Na zajęcia możemy przynieść wydaną przez Urząd Miejski w Gliwicach książkę

Gliwickie gwiazdy [Gliwickie gwiazdy / Sławomir Herman. - Gliwice : Urząd

Miejski, 2013.]. W publikacji wymienione są też inne nazwiska znanych gliwiczan,

niż te poznawane przez uczestników podczas zajęć. Dzięki lekturze wybranych

fragmentów dzieci mogą się dowiedzieć, do jakich szkół w Gliwicach uczęszczali

bohaterowie książki.

LITERATURA

Grafika na pierwszej stronie: https://pixabay.com/pl/kulka-magnetyczna-gwiazda-magnes-3d-820960/ CC0 Public Domain