Scenariusz nr 12 - PODZIEMNY LABIRYNT

4

Click here to load reader

description

Scenariusz zajęć dla uczniów szkół podstawowych. Materiał powstał dzięki STYPENDIUM MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO.

Transcript of Scenariusz nr 12 - PODZIEMNY LABIRYNT

Page 1: Scenariusz nr 12 - PODZIEMNY LABIRYNT

Podziemny labirynt

W prawo? A może w lewo? Którędy iść i dokąd właściwie

prowadzi ta droga? Czy pod Gliwicami biegną podziemne

korytarze? Niezależnie od tego, czy w tej legendzie

odnajdujemy ziarno prawy, czy też więcej w niej fantazji,

warto poznać gliwicką starówkę, która skrywa wiele śladów

czasów dawno już minionych.

6 – 9 LAT 90 MINUT

CELE

Po zajęciach dzieci wiedzą, które budynki w mieście są najstarsze oraz że w mieście

znajdują się ślady dawnych fortyfikacji. Znają legendę o podziemnych korytarzach pod

Gliwicami. Ich zainteresowanie historią miasta jest większe.

METODY

asymilacji wiedzy: pogadanka, opowiadanie,

waloryzacyjne: metoda ekspresyjna.

Formy organizacyjne pracy: grupowa, indywidualna, zespołowa.

CO PRZYGOTOWAĆ WCZEŚNIEJ?

Rzutnik albo tablica multimedialna oraz komputer z dostępem do Internetu

Page 2: Scenariusz nr 12 - PODZIEMNY LABIRYNT

Papier, najlepiej z rolki, ale może też być arkusz szarego papieru pocięty na

podłużne kawałki (pożądane wymiary to ok. 30 cm x 100 cm, potrzebujemy tyle

kawałków, ile trzyosobowych grup utworzymy)

Magnesy, monety

Kredki, mazaki, pastele, klej, nożyczki

Pocztówki i zdjęcia przedstawiające Gliwice, ilustracje lub zdjęcia pająków,

pajęczyn, nietoperzy etc.

Tekst legendy pt. Podziemny labirynt. W: Świat gliwickich legend. Cz.1 / zebr.

I oprac. Edmund Całka ; [il. Paweł Krzysztof Całka]. - Gliwice : Towarzystwo

Przyjaciół Gliwic, 1993, s. 49-51.

PRZEBIEG ZAJĘĆ

1. Zajęcia rozpoczynamy od rozmowy z dziećmi:

Gliwicką starówkę oglądamy za pomocą Google Maps. Obraz wyświetlamy na

tablicy lub ekranie (za pomocą rzutnika). Korzystamy z dwóch widoków – Mapa i

Earth.

Mapa

https://www.google.pl/maps/place/Gliwice/@50.2935333,18.6658272,16.25z/d

ata=!4m2!3m1!1s0x471130606c66b15f:0x9bbca89f06cbea11

Earth

https://www.google.pl/maps/place/Gliwice/@50.2935333,18.6658272,842m/da

ta=!3m1!1e3!4m2!3m1!1s0x471130606c66b15f:0x9bbca89f06cbea11!6m1!1e1

Pytamy:

2. Pora przyjrzeć się murom miejskim. To dobry pomysł na spacer – poszukiwania

fragmentów murów mogą być świetną zabawą. Jeśli jednak nie było ku temu

Jak nazywa się miasto, w którym mieszkamy?

Czy ktoś wie, kiedy powstało? Która jego część jest najstarsza?

Czy patrząc na Gliwice z lotu ptaka możemy się domyśleć, gdzie przebiegały mury miejskie? Jaki kształt ma najstarsza część miasta? Jaka była funkcja murów miejskich?

Page 3: Scenariusz nr 12 - PODZIEMNY LABIRYNT

okazji, teraz można to zrobić za pomocą Google Maps. Dzięki funkcji Street View

razem z dziećmi obejrzymy np. ulicę Grodową czy zachowane fragmenty bramy

miejskiej zwanej Czarną.

Warto też pokazać uczestnikom zdjęcia pozostałości gliwickich murów miejskich

w serwisie Zabytki Górnego Śląska:

http://zabytkigornegoslaska.com.pl/index.php/fortyfikacje/45-gliwice-mury-

miejskie

Podczas modernizacji ulic starówki w 2015 r. natrafiono na fragmenty Białej

Bramy. Wyświetlamy zdjęcia dostępne tutaj:

http://www.24gliwice.pl/wiadomosci/tak-wyglada-biala-brama-co-dalej-z-

wyjatkowym-odkryciem-na-starowce/

Zwracamy uwagę dzieci, że to druga brama miejska, którą dzisiaj oglądamy. Biała

i Czarna brama (czyli inaczej Bytomska i Raciborska) były ważnymi elementami

miejskiej fortyfikacji.

3. Czytamy głośno legendę pt. Podziemny labirynt. Sprawdzamy, czy dzieci

zrozumiały jej treść i utrwalamy wiadomości, pytając:

Jeśli dzieci nie poznały wcześniej legendy o pomysłowej obronie miasta podczas

oblężenia wojsk duńskich w sierpniu 1626 roku, wspominamy o tym wydarzeniu.

Wspomniany w tekście spichlerz możemy obejrzeć w galerii zdjęć na stronie:

http://www.trattoriacastello.pl/

Obecnie w budynku znajduje się restauracja.

4. Pora na działanie. Niezależnie od tego, czy podziemny labirynt istniał, czy też

nie, dzieci będą mogły dziś pochodzić po jego korytarzach. Dzielimy uczestników

na trzyosobowe grupy. Każda otrzymuje arkusz papieru, przybory plastyczne,

klej, nożyczki, widokówki, zdjęcia etc. Zadaniem grupy jest stworzenie

labiryntu. Co należy wziąć pod uwagę:

Skąd i dokąd prowadziły podziemne korytarze? Jakie wydarzenie historyczne zostało wspomniane? Z jaką inną legendą łączy się opowieść o podziemnym labiryncie?

Page 4: Scenariusz nr 12 - PODZIEMNY LABIRYNT

- Gdzie będzie wejście do labiryntu?

- Dokąd będą prowadziły podziemne korytarze?

- Jakie pułapki będą czekały na śmiałków, którzy wejdą do labiryntu?

Prosimy dzieci, aby rysowane przez nie korytarze miały szerokość co najmniej 2

cm (co umożliwi dalszą zabawę). Czas pracy – 20 minut.

5. Gdy labirynty są już gotowe, zapraszamy kolejno grupy do zaprezentowania

swoich prac. Najpierw dzieci opowiadają, skąd i dokąd prowadzi ich labirynt i

jakie pułapki zaprojektowały. Następnie zapraszamy jedną osobę spoza danej

grupy do przejścia labiryntu. Dwoje dzieci trzyma arkusz poziomo, trzecia osoba

z grupy komentuje i opowiada. Śmiałek, który będzie pokonywał labirynt,

otrzymuje magnes i monetę, które umieszcza odpowiednio pod i nad papierem,

w miejscu wejścia do podziemnych korytarzy. Poruszając magnesem przesuwa

monetę i próbuje dojść do celu. Zabawę powtarzamy dla każdej grupy.

6. Podsumowujemy zajęcia. Zachęcamy do szukania śladów historii w przestrzeni

miejskiej.

CO JESZCZE MOŻEMY ZROBIĆ?

Zobaczmy fragmenty murów miejskich na żywo! Spacer jest zawsze świetnym pomysłem.

Wybierzmy się z dziećmi do Zamku Piastowskiego. Można tam obejrzeć makietę miasta, która wspaniale prezentuje wygląd dawnych murów miejskich. W środy i czwartki wstęp dla grup szkolnych jest bezpłatny. Aktualny cennik i potrzebne informacje: http://www.muzeum.gliwice.pl/zwiedzanie/

Grafika na pierwszej stronie: https://pixabay.com/pl/pi%C4%99knie-sklepionej-piwnicy-tunel-258906/ Licencja: CC0 Public Domain