SCENARIUSZ LEKCJI Z MATEMATYKI DLA KLASY I Fspierewka.ebytow.pl/awans/konspekty - awans.pdf ·...

18
SCENARIUSZ LEKCJI Z MATEMATYKI DLA KLASY I F Nauczyciel prowadzący: Renata Spierewka Data: 17.09.2007r. Temat: Mnożenie i dzielenie ułamków zwykłych i dziesiętnych. Dział: Ułamki zwykłe i dziesiętne 1.Cele lekcji: • uczeń sprawnie mnoży i dzieli ułamki zwykł e i dziesiętne, z uwzględnieniem kolejności wykonywania działań 2. Metody: - ćwiczeniowa 3. Środki dydaktyczne - podręcznik, zbiór zadań 4. Tok lekcji: a. Przywitanie z klasą, b. Sprawdzenie obecności, c. Stosowna notatka w dzienniku, d. Sprawdzenie pracy domowej, e. Podanie tematu jednostki lekcyjnej, f. Wprowadzenie tematu lekcji Nauczyciel przypomina zasady mnożenia i dzielenia ułamków zwykłych i dziesiętnych, a następnie uczniowie pod kierunkiem nauczyciela rozwiązują zadania z podręcznika: Zad. 8 i Zad. 9 z podręcznika strona 13. g. Podsumowanie lekcji h. Praca domowa: Zadanie ze zbioru zadań: 5 i 7 ze strony 6.

Transcript of SCENARIUSZ LEKCJI Z MATEMATYKI DLA KLASY I Fspierewka.ebytow.pl/awans/konspekty - awans.pdf ·...

Page 1: SCENARIUSZ LEKCJI Z MATEMATYKI DLA KLASY I Fspierewka.ebytow.pl/awans/konspekty - awans.pdf · Temat: Krzyżówki matematyczne 1. Cel lekcji: - usystematyzowanie wiedzy; 2. Metody:

SCENARIUSZ LEKCJI Z MATEMATYKI DLA KLASY I F

Nauczyciel prowadzący: Renata Spierewka

Data: 17.09.2007r.

Temat: Mnożenie i dzielenie ułamków zwykłych i dziesiętnych.

Dział: Ułamki zwykłe i dziesiętne

1.Cele lekcji:

• uczeń sprawnie mnoży i dzieli ułamki zwykłe i dziesiętne, z uwzględnieniem

kolejności wykonywania działań

2. Metody:

- ćwiczeniowa

3. Środki dydaktyczne

- podręcznik, zbiór zadań

4. Tok lekcji:

a. Przywitanie z klasą,

b. Sprawdzenie obecności,

c. Stosowna notatka w dzienniku,

d. Sprawdzenie pracy domowej,

e. Podanie tematu jednostki lekcyjnej,

f. Wprowadzenie tematu lekcji

Nauczyciel przypomina zasady mnożenia i dzielenia ułamków zwykłych i

dziesiętnych, a następnie uczniowie pod kierunkiem nauczyciela rozwiązują zadania

z podręcznika: Zad. 8 i Zad. 9 z podręcznika strona 13.

g. Podsumowanie lekcji

h. Praca domowa: Zadanie ze zbioru zadań: 5 i 7 ze strony 6.

Page 2: SCENARIUSZ LEKCJI Z MATEMATYKI DLA KLASY I Fspierewka.ebytow.pl/awans/konspekty - awans.pdf · Temat: Krzyżówki matematyczne 1. Cel lekcji: - usystematyzowanie wiedzy; 2. Metody:

SCENARIUSZ LEKCJI Z MATEMATYKI DLA KLASY I F

Nauczyciel prowadzący: Renata Spierewka

Data: 10.12.2007r.

Temat: Figury przystające

Dział: Figury płaskie – własności i pola

1. Cele lekcji:

- określa własności figur przystających

- rozpoznaje figury przystające

2. Metody:

Podająca, ćwiczeniowa

3. Środki dydaktyczne

- podręcznik, zbiór zadań, przybory do geometrii

4. Tok lekcji:

a. Przywitanie z klasą,

b. Sprawdzenie obecności,

c. Stosowna notatka w dzienniku,

d. Sprawdzenie pracy domowej,

e. Podanie tematu jednostki lekcyjnej,

f. Wprowadzenie tematu lekcji

Nauczyciel zaczyna wprowadzenie tematu od przykładu z podręcznika ze strony 194.

Uczniowie dochodzą do wniosku że otrzymane trójkąty się pokrywają, czyli są

przystające.

Nauczyciel zapisuje cechy przystawania.

Page 3: SCENARIUSZ LEKCJI Z MATEMATYKI DLA KLASY I Fspierewka.ebytow.pl/awans/konspekty - awans.pdf · Temat: Krzyżówki matematyczne 1. Cel lekcji: - usystematyzowanie wiedzy; 2. Metody:

W dwóch trójkątach przystających:

- odpowiednie boki są tej samej długości, a odpowiednie kąty są tej samej miary,

- naprzeciw odpowiednich kątów leżą odpowiednie boki,

- pola są równe.

Uczniowie pod kierunkiem nauczyciela rozwiązują następujące zadania z podręcznika:

Zad. 1, 2, 3, 4, 6 ze stron 194-195.

g. Podsumowanie lekcji

h. Praca domowa: Zad. 111 i 112 strona 99 zbiór zadań.

Page 4: SCENARIUSZ LEKCJI Z MATEMATYKI DLA KLASY I Fspierewka.ebytow.pl/awans/konspekty - awans.pdf · Temat: Krzyżówki matematyczne 1. Cel lekcji: - usystematyzowanie wiedzy; 2. Metody:

SCENARIUSZ LEKCJI Z GODZINY WYCHOWAWCZEJ

DLA KLASY III B

„PLOTKA”

Nauczyciel prowadzący: Renata Spierewka

Data: 02.10.2007r.

Cel ogólny:

- uświadomienie uczniom, że plotka jest siłą niszczącą wzajemne relacje

międzyludzkie: braterstwo, koleżeństwo, przyjaźń

- kształtowanie odpowiedzialności za swoje słowa.

Cele operacyjne:

Uczeń potrafi:

- wskazać skutki plotki;

- określić na czym polega odpowiedzialność za słowo;

- wyjaśnić czym jest plotka :poprzez definicję, schemat graficzny, porównanie i

dialogi.

Środki dydaktyczne:

- tekst bajki K. Zimmer „Plotka” (załącznik nr 1)

- kartka papieru i długopis

- kartka dla każdego ucznia ze zdaniem: „A wy zapamiętajcie’ że nigdy nie wolno

mówić byle czego bez zastanowienia’ bo słowa mogą ranić i sprawiać ból, tak jak

najostrzejszy nóż”

- kartka A4 z okienkiem informacyjnym (załącznik nr 2)`

Page 5: SCENARIUSZ LEKCJI Z MATEMATYKI DLA KLASY I Fspierewka.ebytow.pl/awans/konspekty - awans.pdf · Temat: Krzyżówki matematyczne 1. Cel lekcji: - usystematyzowanie wiedzy; 2. Metody:

PRZEBIEG ZAJĘĆ

1. Zabawa „w głuchy telefon”(dzieci siedzą „w podkowę”).

2. Omówienie zabawy z uczniami; podsumowanie nauczyciela np. ta znana zabawa

uświadamia nam, jak łatwo można przekręcić usłyszane słowa. Już w połowie

zabawy powtarzane zdanie pozbawione było jakiegokolwiek sensu, ale mimo to-

powtarzaliśmy je. To była tylko zabawa, ale w życiu bywa niestety podobnie-

nieraz powtarzamy bez zastanowienia słowa usłyszane od kogoś o kimś lub o

czymś; i tak powstaje plotka. Właśnie plotka jest główną bohaterką dzisiejszej

lekcji.

3. Dzielimy klasę na 4-5 osobowe.

4. Prezentacja bajki pt „Plotka”. Przerywamy po zdaniu: „Wyjrzała przez okno. Pod

jej domem stały zwierzęta leśne”.

5. Polecamy aby dzieci wymyśliły zakończenie bajki. Przedstawiciel każdej grupy

odczytuje zakończenie bajki. Następnie nauczyciel kończy czytać treść bajki.

6. Omawiamy prace, mobilizujemy uczniów do wyciągnięcia wniosków.

Podkreślamy odpowiedzialność za wypowiadane przez słowa oraz potrzebę

zastanowienia się, czy wiadomości przekazywane przeze mnie o kimś są

prawdziwe i czy potrzeba o nich mówić.

7. Każdy uczeń otrzymuje kartkę ze zdaniem z bajki „ A wy zapamiętajcie...”

8. Rozdajemy uczniom kartki A4 podzielone na cztery części (tzw. okienko

informacyjne). (załącznik nr 2) Wyjaśniamy uczniom w jaki sposób mają

pracować metodą okienka informacyjnego.

9. Omówienie pracy przez przedstawicieli grup.

10. Wspólne wyciągniecie wniosków; podkreślenie, że plotka jest złem, z którym

trzeba walczyć.

Page 6: SCENARIUSZ LEKCJI Z MATEMATYKI DLA KLASY I Fspierewka.ebytow.pl/awans/konspekty - awans.pdf · Temat: Krzyżówki matematyczne 1. Cel lekcji: - usystematyzowanie wiedzy; 2. Metody:

Załącznik nr1

Słyszałeś już-powiedział miś do dżdżownicy, która spotkał na dróżce w lesie-żaba jest

głupia!

-Coś ty! Nic o tym nie wiedziałam!- zdziwiła się dżdżownica.

-Nie tylko głupia, ale w dodatku brzydka- dodał miś.

-To ci dopiero wiadomość! A ty skąd o tym wiesz?- spytała dżdżownica.

-Od żubra- odpowiedział miś- żubr jest duży i silny, na pewno wie, co mówi.

- O czym rozmawiacie? O czym rozmawiacie?- zakrakała, zawsze ciekawa czarna

wrona, która siedziała na gałęzi sosny.

- O tym, że żaba jest głupia i brzydka- odpowiedzieli chórem miś i dżdżownica.

- Prawdę mówiąc już dawno się tego domyślałam, ale nic nie mówiłam, bo nie

jestem plotkarą-zakrakał jeszcze głośniej wrona i poleciała.

- Tylko tak udaje, wcale nic nie wiedziała- skrzywił się miś.

- Pewnie poleciała do dzięcioła, ona zawsze mu o wszystkim mówi-skrzywiła się

jeszcze bardziej dżdżownica.

Lecąc do dzięcioła wrona spotkała wiewiórkę.

-Wiewiórko! Wiewióreczko! Słyszałaś już? Żaba jest głupia i brzydka!

-Niemożliwe!- zdziwiła się wiewiórka.

-Możliwe, możliwe. Na tym świecie wszystko jest możliwe!- zakrakała w

odpowiedzi wrona i poleciała dalej.

Tymczasem miś i dżdżownica spacerowali po lesie. Spacerując spotkali lisa i zająca,

i żuka, i jeża, i myszkę, i srokę, i sarenkę, i wszystkim powiedzieli o tym, że żaba jest

Page 7: SCENARIUSZ LEKCJI Z MATEMATYKI DLA KLASY I Fspierewka.ebytow.pl/awans/konspekty - awans.pdf · Temat: Krzyżówki matematyczne 1. Cel lekcji: - usystematyzowanie wiedzy; 2. Metody:

głupia i brzydka. Niebawem cały las rozbrzmiewał tą nowiną. Z norki do norki, z

dziupli do dziupli, z gniazda do gniazda niosła się wieść o głupiej i brzydkiej żabie.

Tymczasem żaba piekła tort. Miała dziś urodziny i po południu spodziewała się

gości. Kiedy tort był gotów, żaba włożyła swoją najpiękniejszą sukienkę w kratkę i

słomkowy kapelusz, skropiła się perfumami „zapach szuwar”, usiadła przed domem

na leżaku i czekała. Czekała, czekała. Mijały minuty, potem godziny, ale nikt nie

przychodził. Żaba zaczęła się denerwować.

-Co się mogło stać? Przecież wszyscy wiedzieli o moich urodzinach. Co roku w tym

dniu dom jest pełen gości. Dlaczego dzisiaj nie ma nikogo? Czyżby zapomnieli?

-Nie czekaj żabko! nie czekaj! – wyszeptał wiatr- Dziś nikt do ciebie nie przyjdzie.

-Dlaczego?- spytała żaba- Czy w lesie stało się coś złego?

- W lesie zamieszkał wstrętna plotka- odpowiedział wiatr- zwierzęta jej posłuchały

i dlatego nie chcą do ciebie przyjść.

- - Jaka plotka? Powiedz mi- poprosiła żaba.

- -Wszyscy mówią tylko o tym, że jesteś brzydka i głupia. Nikt nie wie, dlaczego,

ale to nieważne. Wiesz przecież, jak to jest. Zwierzęta często plotą co im ślina na

język przyniesie. Jutro zapomną znów wszystko będzie dobrze- odpowiedział

wiatr.

- - Może zwierzęta zapomną, ale ja nie!- powiedziała po dłuższej chwili żaba i

rozpłakała się na głos.

Kiedy przestała płakać, postanowiła, że nauczy się żyć sama. I nauczyła, bo to wcale

nie jest aż tak trudne, jak się wydaje, choć dosyć przykre. Żaba miała teraz dużo

wolnego czasu, zaczęła, więc hodować w ogródku kwiatki i warzywa, jeździć na

wycieczki rowerowe, szydełkować, zbierać znaczki pocztowe i uczyć się

angielskiego.

Page 8: SCENARIUSZ LEKCJI Z MATEMATYKI DLA KLASY I Fspierewka.ebytow.pl/awans/konspekty - awans.pdf · Temat: Krzyżówki matematyczne 1. Cel lekcji: - usystematyzowanie wiedzy; 2. Metody:

Czasem było jej smutno, czasem nudno, ale mimo to omijała z daleka las, w

którym mieszkały zwierzęta.

Minęła zima. Na dworze robiło się coraz cieplej. Słońce grzało coraz dłużej i

mocniej. Wielkimi krokami zbliżała się wiosna. Przyszedł maj, a wraz z nim

przyleciały z Egiptu jaskółki.

Zwierzęta leśne zebrały się na polanie, żeby posłuchać ich opowieści o dalekim i

nieznanym kraju.

-W Egipcie jest zawsze gorąco, rosną palmy i wszędzie pełno jest piasku-

opowiadały ptaki.-Mieszkają tam wielkie słonie i wielkie hipopotamy, żyrafy z

długimi szyjami i kolorowe papugi, wesołe małpy i bardzo zielone krokodyle, groźne

lwy i długie węże. Ale najważniejszym ze wszystkich zwierząt jest mała, zielona

żabka.

-Żaba?!- wykrzyknęły zdumione zwierzęta leśne.

-Właśnie żaba!- odpowiedziały jaskółki.- Słonie, hipopotamy, żyrafy i papugi,

małpy i krokodyle, tygrysy i węże twierdzą, że żaba jest z nich wszystkich

najładniejsza i najmądrzejsza.

Słyszysz żabko?- spytał miś, ale nikt mu nie odpowiedział.- Żabo! Żabko!-

zawołał miś- gdzie jesteś?

- Nie ma jej tu- odpowiedziała dżdżownica.

- Nie ma ?- zdziwiła się wiewiórka.- Ciekawe dlaczego!

- Może jest chora? -Zastanowił się żubr

- Dawno jej nie widziałam- powiedziała sroka.

- Ani ja- dodała wrona.

Page 9: SCENARIUSZ LEKCJI Z MATEMATYKI DLA KLASY I Fspierewka.ebytow.pl/awans/konspekty - awans.pdf · Temat: Krzyżówki matematyczne 1. Cel lekcji: - usystematyzowanie wiedzy; 2. Metody:

- Wydaje mi się, że ona już od dłuższego czasu nie przychodzi do lasu-

powiedział miś.

Ciekawe dlaczego? Czyżby się na nas o coś obraziła?- zastanowiła się

dżdżownica.

- Zamiast dyskutować, wybierzmy się do niej- zaproponowała jedna z jaskółek.

- Tym bardziej, że żaba ma chyba dziś imieniny- dodała druga jaskółka.-My

zawsze przylatujemy z Egiptu w dniu jej imienin.

Tymczasem żaba piekła tort. Rzeczywiście miała dziś imieniny. Wprawdzie nie

spodziewała się żadnych gości, ale co by to były za imieniny bez tortu? Na stole w

kuchni stał dzbanek pełen pięknych kwiatów z ogródka, a żaba piekąc, śpiewała

angielską piosenkę, której nauczyła się na ostatniej lekcji.

Nagle usłyszała niespodziewane głosy przed domem. Wyjrzała przez okno. Pod

jej domem stały zwierzęta leśne.

.

***********************

-Pewnie przyszli po to, żeby mi dokuczyć, że jestem głupia i brzydka. Lepiej

udam, że ich nie widzę. Może się w końcu znudzą i wrócą do lasu- pomyślała.

- Żabo! Żabko! Żabuniu!!! Żabciu!!! Żabulko!!! Żabciusiu!!! Chodź do nas!

Wiemy, że

jesteś w domu – wołały zwierzęta, a wołając robiły tyle hałasu, że żaba w końcu nie

wytrzymała i wyszła na ganek.

- Wiem, że przyszliście tu po to, żeby się ze mnie wyśmiewać – powiedziała

lodowatym

Page 10: SCENARIUSZ LEKCJI Z MATEMATYKI DLA KLASY I Fspierewka.ebytow.pl/awans/konspekty - awans.pdf · Temat: Krzyżówki matematyczne 1. Cel lekcji: - usystematyzowanie wiedzy; 2. Metody:

głosem – Idźcie skąd przyszliście. Ja od was niczego nie chcę i nie potrzebuję. Wiem, że

jestem brzydka i głupia i wcale nie musicie mi o tym mówić.

- Coooooo?!!! – wykrzyknęły zdumione zwierzęta. – To są jakieś brednie! Kto ci to

powiedział?!

- Kurcze blade! – powiedział miś, wiedząc, że przeklinać nie wolno. Nagle

przypomniał

sobie wszystko. Ktoś powiedział, że żaba jest głupia i brzydka. Zwierzęta z lubością

powtarzały tę nowinę przez cały dzień i w końcu najpierw zapomniały o urodzinach

żaby, a potem o niej samej.

Miś odwrócił się do stojących za nim zwierząt, mówiąc:

- To my powiedzieliśmy, że żaba jest brzydka i głupia

- My? – zdziwiły się zwierzęta.

- Tak, my – i miś przypomniał im całe zdarzenie. Zwierzętom zrobiło się bardzo

późno.

Zrozumiały, że bezmyślnie wyrządziły żabie przykrość

- Żabo! Nie gniewaj się na nas! Żabko! Przepraszamy! Żabuniu! Myśmy nie

chcieli!!! Żabulko! To była tylko taka sobie, zupełnie niepowtarzalna plotka. Żabciu!

Myśmy nie traktowali serio tego, co mówimy - przekrzykiwały się zwierzęta.

Żaba słuchała oparta o balustradkę schodów. Najwyraźniej nie miała ochoty im

wybaczać. Tak bardzo było jej przykro, tak bardzo smutno, kiedy dowiedziała się, że

zwierzęta uważają ją za głupią i brzydką

- Wybacz im żabko – szepnął wiatr.

- Niech w lesie zapanuje wreszcie zgoda. A wy zapamiętajcie, że nigdy nie wolno

mówić byle czego bez zastanowienia, bo słowa mogą ranić i sprawiać ból tak, jak

najostrzejszy nóż.

- Zapamiętamy!!!- przyrzekły zwierzęta.

Page 11: SCENARIUSZ LEKCJI Z MATEMATYKI DLA KLASY I Fspierewka.ebytow.pl/awans/konspekty - awans.pdf · Temat: Krzyżówki matematyczne 1. Cel lekcji: - usystematyzowanie wiedzy; 2. Metody:

Żaba jeszcze przez chwilę była obrażona, ale w końcu przebaczyła swoim przyjaciołom,

bo przyjaciół ma się po to, aby im przebaczać.

A potem było już tylko wesoło.

Zwierzęta wyniosły do ogrodu stoły i krzesła. Dżdżownica nakręciła patefon.

Żaba przyniosła tort i wodę z sokiem malinowym. Było jej tak dobrze wśród przyjaciół,

że zupełnie zapomniała o swym samotniczym życiu. Jedząc tort i pijąc wodę z sokiem

malinowym, zwierzęta opowiadały żabie o tym, co ostatnio zdarzyło się w lesie.

A potem żaba opowiadała zwierzętom, co robiła wtedy, kiedy nie przychodziła do

lasu. Musiała obiecać dżdżownicy, że ją kiedyś zabierze na wycieczkę rowerową,

misiowi obiecała, że nauczy go mówić po angielsku, a szarej myszce przyrzekła zrobić

szydełkiem sweterek. A jeszcze później zwierzęta zaczęły tańczyć. W końcu zrobiło się

ciemno i wszyscy poczuli, że są bardzo zmęczeni. Zwierzęta pożegnały się i wróciły do

swych leśnych domków.

Żaba jeszcze długo stała na schodkach i patrzyła za oddalającymi się

przyjaciółmi.

- Może nie zawsze powinnam brać tak całkiem poważnie to, co o mnie mówią? –

zastanowiła się – ale pomyślę o tym jutro, teraz idę spać.

Żaba od dawna nie spała tak dobrze jak tej nocy.

Załącznik nr 2

1. Definicja, opis słowny 2. Schemat graficzny

3. Porównanie – plotka jest jak...;plotka

podobna jest do...

4. Dialog komiksowy

Page 12: SCENARIUSZ LEKCJI Z MATEMATYKI DLA KLASY I Fspierewka.ebytow.pl/awans/konspekty - awans.pdf · Temat: Krzyżówki matematyczne 1. Cel lekcji: - usystematyzowanie wiedzy; 2. Metody:

SCENARIUSZ LEKCJI Z ZESPOŁU WYRÓWNAWCZEGO Z MATEMATYKI

DLA KLASY IF

Nauczyciel prowadzący: Renata Spierewka

Data: 20.11.2007r.

Temat: Krzyżówki matematyczne

1. Cel lekcji:

- usystematyzowanie wiedzy;

2. Metody:

- ćwiczeniowa

3. Środki dydaktyczne:

- krzyżówki

4. Tok lekcji

a) sprawy organizacyjne

b) uczniowie rozwiązują przy pomocy nauczyciela rozwiązują krzyżówki

matematyczne, przez co usystematyzują swoją wiedzę.

Krzyżówka 1.

1

2

3

4

5

Page 13: SCENARIUSZ LEKCJI Z MATEMATYKI DLA KLASY I Fspierewka.ebytow.pl/awans/konspekty - awans.pdf · Temat: Krzyżówki matematyczne 1. Cel lekcji: - usystematyzowanie wiedzy; 2. Metody:

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

Page 14: SCENARIUSZ LEKCJI Z MATEMATYKI DLA KLASY I Fspierewka.ebytow.pl/awans/konspekty - awans.pdf · Temat: Krzyżówki matematyczne 1. Cel lekcji: - usystematyzowanie wiedzy; 2. Metody:

19

20

21

1. Czworokąt foremny; 2. Kąt, który nie jest wklęsły; 3. Setna częśd całości; 4. Zbudowana jest z odcinków; 5. Odwrotne do dzielenia; 6. Odwrotnośd potęgi; 7. Jedna z dwóch w czworokącie; 8. Połowa średnicy; 9. Częśd prostej; 10. Nie ma ani początku, ani kooca; 11. Pomaga w liczeniu; 12. Jedna z dziedzin matematyki; 13. W kole obliczamy je ze wzoru πr2 ; 14. Brzeg figury; 15. Zbiór wszystkich punktów płaszczyzny położonych w takiej samej odległości od danego punktu; 16. Przeciwieostwo różnicy; 17. Odkrył związek między bokami trójkąta prostokątnego; 18. Np. mnożenia; 19. Plus lub minus; 20. Sąsiadka odjemnika; 21. Nigdy przez nie nie dziel. Litery w wyróżnionych polach czytane pionowo utworzą dodatkowe rozwiązanie

„Wąż“

Odgadnij poniższe hasła i wpisz je do diagramu tak, by ostatnia litera hasła tworzyła zarazem pierwszą

literę następnego.

Litery w ponumerowanych kratkach utworzą dodatkowe rozwiązanie.

Page 15: SCENARIUSZ LEKCJI Z MATEMATYKI DLA KLASY I Fspierewka.ebytow.pl/awans/konspekty - awans.pdf · Temat: Krzyżówki matematyczne 1. Cel lekcji: - usystematyzowanie wiedzy; 2. Metody:

4 6 3

1

5 2

Znaczenie wyrazów:

- Np. P=ab; - Może byd pomocniczy; - Czworokąt o wszystkich bokach i kątach przystających; - Czworokąt, który nie ma żadnej pary boków równoległych ani sąsiednich boków przystających; - Czworokąt mający dwie pary boków sąsiednich równych; - Działanie odwrotne do mnożenia; - Matematyk grecki żyjący w III w p.n.e.; - Oś symetrii odcinka dzieląca go na połowy; - Dziedzina matematyki zajmująca się badaniem operacji algebraicznych;

- Dział matematyki zajmujący się teorią rachunków w ustalonych zbiorach.

Page 16: SCENARIUSZ LEKCJI Z MATEMATYKI DLA KLASY I Fspierewka.ebytow.pl/awans/konspekty - awans.pdf · Temat: Krzyżówki matematyczne 1. Cel lekcji: - usystematyzowanie wiedzy; 2. Metody:

„Pomóżcie Marysi”

Kiedy Marysia kładła się spać, z jej książeczki wysypały się literki

i utworzyły na dywanie prostokątną tablicę. Ukryło się wśród nich 12 pojęć matematycznych. Znajdź je

wszystkie, a Marysia będzie mogła spać spokojnie. Hasła ułożone są pionowo, poziomo i ukośnie.

Powodzenia!

A O T G H O W M W K T O

P Ą S W A Z A Y I O A E

K B R T Ó A N Z C Y T S

Y L I R K I L Y M E O N

E O C Ó K A A C A R N Y

L W R Ż O D R H B O D A

S B A N Ł S T O Ż E K Ł

A C F I O E E H Y M U N

R L O C M L M E F A L O

O O O A N E Y S K C A N

G L T G I M S E K K I C

A Y Ł M A E M I L U C M

T B L U Ł A M A N A E A

I H T O Ł N D R I N K D

P N O U R T K N O T E R

Page 17: SCENARIUSZ LEKCJI Z MATEMATYKI DLA KLASY I Fspierewka.ebytow.pl/awans/konspekty - awans.pdf · Temat: Krzyżówki matematyczne 1. Cel lekcji: - usystematyzowanie wiedzy; 2. Metody:

SCENARIUSZ LEKCJI GODZINY WYCHOWAWCZEJ W KLASIE IIIB

Nauczyciel prowadzący: Renata Spierewka

Data: 08.01.2008r.

Temat: Bezpieczeństwo w czasie ferii

1.Cele lekcji

Cel ogólny:

- uświadomienie uczniom, że bezpieczeństwo i rozwaga w czasie ferii jest bardzo

ważna ;

- kształtowanie odpowiedzialności za swoje czyny.;

- rozwijanie pomysłowości

- wyrabianie chęci unikania nudy.

Cele operacyjne:

Uczeń potrafi:

- wskazać skutki swojej nierozwagi;

- określić na czym polega odpowiedzialność za swoje zdrowie i bezpieczeństwo;

2. Metody i Środki realizacji:

praca w grupach

pogadanka

giełda pomysłów

3. Środki dydaktyczne:

kartka papieru

flamastry

4. Tok lekcji

a) Sprawy bieżące klasy

b)Uczniowie zastanawiają się nad sposobami spędzania ferii, podają przykłady

bezpiecznych zabaw, ciekawych zajęć.

„Czego powinniśmy się wystrzegać i na co zwracać uwagę wyjeżdżając na ferie lub

pozostając w domu?” – uczniowie pracują w grupach, prezentują wyniki i wspólnie

układają dekalog.

c) podsumowanie lekcji

Page 18: SCENARIUSZ LEKCJI Z MATEMATYKI DLA KLASY I Fspierewka.ebytow.pl/awans/konspekty - awans.pdf · Temat: Krzyżówki matematyczne 1. Cel lekcji: - usystematyzowanie wiedzy; 2. Metody:

SCENARIUSZ LEKCJI ZESPOŁU PRZYGOTOWUJĄCEGO DO EGZAMINU

GIMNAZJALNEGO Z MATEMATYKI DLA KLASY IIIB

Nauczyciel prowadzący: Renata Spierewka

Data: 25.02.2008r.

Temat: Rozwiązywanie zadań egzaminacyjnych.

1.Cele lekcji :

- umiejętnego stosowania terminów, pojęć i procedur z zakresu przedmiotów

matematyczno-przyrodniczych niezbędnych w praktyce życiowej i dalszym kształceniu,

- wyszukiwania i stosowania informacji,

- wskazywania i opisywania faktów, związków i zależności, w szczególności

przyczynowo-skutkowych, funkcjonalnych, przestrzennych i czasowych,

- stosowania zintegrowanej wiedzy i umiejętności do rozwiązywania problemów.

2. Metody:

- ćwiczeniowa

3. Środki dydaktyczne:

- zestaw z zadaniami

4. Tok zajęć:

a)sprawdzenie obecności ;

b) uczniowie pod kierunkiem nauczyciela rozwiązują zadania egzaminacyjne z

egzaminu gimnazjalnego z 2005 roku;

c) podsumowanie zajęć.