Plecy okrągłe

5
Nauczanie zintegrowane – konspekty 95 Konspekt zajęć korekcyjno - kompensacyjnych dla pleców okrągłych Mariola Kobos nauczyciel nauczania zintegrowanego Szkoła Podstawowa nr 6 w Mielcu Według toku lekcyjnego gier i zabaw Temat: Rozciąganie mięśni nadmiernie napiętych i przykurczonych. Cele: Łączenia przyjemnej zabawy z wykonywaniem ćwiczeń korekcyj- nych. Rozciąganie mięśni piersiowych Wzmocnienie mięśni ściągających łopatki i prostowników grzbietu. Wyczucie swojego ciała oraz utrzymanie go w pozycji skorygowa- nej. Metody: zabawowo-naśladowcza, zadaniowa. Forma: frontalna, zespołowa. Liczba ćwiczących: 10. Czas trwania: 45 minut. Przybory i przyrządy: woreczki, szarfy, ławeczki gimnastyczne, kocyk.

Transcript of Plecy okrągłe

Page 1: Plecy okrągłe

Nauczanie zintegrowane – konspekty

95

Konspekt zajęć korekcyjno - kompensacyjnych

dla pleców okrągłych

Mariola Kobos nauczyciel nauczania zintegrowanego

Szkoła Podstawowa nr 6 w Mielcu

Według toku lekcyjnego gier i zabaw Temat: Rozciąganie mięśni nadmiernie napiętych i przykurczonych.

Cele: • Łączenia przyjemnej zabawy z wykonywaniem ćwiczeń korekcyj-

nych. • Rozciąganie mięśni piersiowych • Wzmocnienie mięśni ściągających łopatki i prostowników grzbietu. • Wyczucie swojego ciała oraz utrzymanie go w pozycji skorygowa-

nej.

Metody: zabawowo-naśladowcza, zadaniowa.

Forma: frontalna, zespołowa.

Liczba ćwiczących: 10.

Czas trwania: 45 minut.

Przybory i przyrządy: woreczki, szarfy, ławeczki gimnastyczne, kocyk.

Page 2: Plecy okrągłe

Mariola Kobos – ćwiczenia korekcyjno-kompensacyjne (konspekt zajęć)

96

Przebieg lekcji: TOK Treść i opis zabawy Uwagi

1 2 3

I CZĘŚĆ WSTĘPNA 1. Zbiórka,

przywitanie, odliczanie

Ustawienie w szeregu, korekcja postawy dzieci, podanie tematu zajęć, sprawdzenie pracy domowej.

2. Marsz oraz proste ćwiczenia stóp i kończyn dolnych.

Pw. marsz RR w dół w skos, przejście do marszu na palcach, piętach, z wysokim uniesieniem kolan.

3. Ćwiczenie głowy i górnej części grzbietu.

ZABAWA MILCZEK Pw. siad skrzyżny, RR „skurcz pionowy ramion”. Prowadzący zadaje pytania, na które dzieci odpowiadają ruchami głowy. W pł. strzałkowej - odpowiedź brzmi tak w pł. czołowej - nie wiem.

4. Ćwiczenia kończyn górnych.

ZABAWA ZNAJDŹ PARĘ Pw. stanie. Połowa grupy RR w górę, wyprost (szarfy trzymane na końcach). Druga połowa grupy, RR świecznik. Na sygnał ZNAJDŻ PARĘ dzieci dobierają się parami, dziecko z szarfą i bez szarfy i ustawiają się tyłem do siebie. Przekazanie szarfy górą o RR wyprostowanych.

5. Ćwiczenia mięśni brzusznych.

ZABAWA POKAŻ SZARFĘ Pw. leżenie tyłem NN ugięte, RR w świecznik, szarfa na brzuch. Na sygnał POKAŻ SZARFĘ – unoszenie miednicy w górę. SCHOWAJ SZARFĘ – przyciąganie kolan do klatki piersiowej

Page 3: Plecy okrągłe

CKPiDN w Mielcu – Zeszyty nauczycielskie – Nr3/2005

97

II CZĘŚĆ GŁÓWNA

1 2 3

1. Zabawa orientacyjna (lub orientacyjno-bieżna kształcąca spostrzegawczość).

ZABAWA OGONKI Pw. Stanie RR skurcz pionowy ramion. Z tyłu za gumkę od spodenek założona szarfa bieg – na sygnał OGONKI, wszyscy starają się zebrać jak najwięcej szarf od przeciwników. Zabawa kończy się gdy wszystkie ogonki zostaną oderwane. Przeliczenie szarf uniesionych nad głową, RR wyprostowane (chwyt za końce szarf).

2. Ćwiczenia poprawiające postawę o charakterze pracy mięśniowej, wieloznacznej (dużych grup mięśniowych).

ZABAWA UKRYJ SIĘ Pw. siad klęczny po przeciwnych stronach ławeczki RR wyprostowane, dłonie oparte o ławeczkę. Na hasło UKRYJ SIĘ dzieci wykonują jednocześnie opad T w przód, tak aby plecy były poniżej wysokości ławeczki. Na hasło POPATRZ – dzieci bez unoszenia T, unoszą głowę i patrzą na siebie.

3. Zabawa na czworakach (bieżna z omijaniem przeszkód lub ćwiczeniem spostrzegawczości).

ZABAWA ZAJĄCZKI Pw. przysiad. Na hasło ZAJĄCZKI SKACZĄ – zajęcze skoki. ZAJĄCZKI STOJĄ SŁUPKA – przysiad klęczny RR skurcz pionowy ramion, głowa wyciągnięta w górę.

4. Zabawy rzutne z użyciem woreczków lub pałeczki.

ZABAWA TRAF DO KOSZA Pw. lżenie przodem w kierunku głowami do siebie w odległości ok. 1 m. I dz. RR – wyciągnięte w przód tworzą kosz (łokcie oderwane od podłogi). II dz. RR - wyciągnięte w przód, rzut woreczkiem do kosza (dwoma rękami) łokcie oderwane od podłogi. Zmiana.

Page 4: Plecy okrągłe

Mariola Kobos – ćwiczenia korekcyjno-kompensacyjne (konspekt zajęć)

98

1 2 3

5. Nauka prawidłowego chodu lub ćwiczenie rytmu, zabawa ze śpiewem.

ZABWA LABADO Pw. stanie w kole, tyłem do środka koła. RR w bok na ramiona dziecka stojącego obok. Ruch po obwodzie koła krokiem dostawnym w rytm piosenki. Zmiana ułożenia RR- w dół w skos z rotacją zewnętrzną na pośladkach stojącego obok.

U nas w szkole wielki ruch Ruch-uch Ręka-ręka Noga-noga Biodra-głowa-brzuch-uch

6. Intensywna zabawa bieżna zakończona ćwiczeniami na drabinkach (zwis i półzwis)

ZABAWA POWÓDŹ Pw. stanie, RR w bok . Bieg na sygnał POWÓDŹ- podbieganie do drabinek w pozycji tyłem do drabinki ,chwyt dosiężny ,podciąganie kolan .Na sygnał SŁOŃCE-bieg po sali w pozycji skorygowanej.

7. Zabawa kształcąca słuch, rozpoznawanie, kolorów i kształtów.

Pw. leżenie przodem NN- ugięte RR wyprostowane a potem ugięte w łokciach trzymają woreczki. Wystukiwanie słów kipi kasza w usłyszanym rytmie.

8. Druga zabawa na czworakach (o charakterze intensywnych ćwiczeń tułowia).

ZABAWA TUNEL Podział dzieci na dwie grupy. Pw. siad skrzyżny w rzędzie po przeciwległych stronach przed końcami ławeczek ułożonych równolegle, RR w świecznik. Kolejno dojście do ławeczek leżenie przodem na kocyku, chwyt dłońmi krawędzi ławki. NN zgięte, podudzie skrzyżowane. Dzieci wykonują ślizg na kocu do końca ławki po czym oddają kocyk dziecku siedzącemu naprzeciwko same ustawiają się w pozycji skorygowanej na końcu rzędu.

Page 5: Plecy okrągłe

CKPiDN w Mielcu – Zeszyty nauczycielskie – Nr3/2005

99

1 2 3

9. Zabawa orientacyjno porządkowa z uwzględnieniem poprawnej postawy

BEREK ZACZAROWANY Bieg na palcach po sali RR splecione z tyłu. Osoba zaczarowana przez berka przyjmuje dowolną pozycję skorygowaną. W celu odczarowania inny ćwiczący przyjmuje taką samą pozycję naprzeciwko zaczarowanej osoby.

III CZĘŚĆ KOŃCOWA 1 2 3

1. Ćwiczenia oddechowe

ODLOT BOCIANÓW Pw. siad klęczny, RR wzdłuż tułowia. Wznos RR w górę bokiem – wdech, opuszczanie RR bokiem – wydech (ręce - skrzydła dotykają się w górze zewnętrzną stroną dłoni).

2. Ćwiczenia stóp w miejscu i w marszu.

Marsz wzdłuż linii, RR w świecznik. Na sygnał GĄSIENICA zatrzymanie się i posuwanie się po sali chodem gąsienicy.

3. Pożegnanie. Podsumowanie zajęć. Przypomnienie o utrwaleniu pozycji skorygowanej w domu podczas odrabiania lekcji, oglądania telewizji i spożywania posiłków. Pw. Ukłon japoński pożegnanie się.

Zad. dom. Narysuj tyle kwiatów ile razy skorygowałeś swoją postawę.

Literatura: 1. M. J. Kołodziejowie „Gimnastyka korekcyjno-kompensacyjna w szkole”,

Wydawnictwo Oświatowe FOSZE Rzeszów 1998, 2. T. Kasperczyk „Wady postawy ciała – diagnostyka i leczenie”, Kraków

2001, 3. H. Malina „Wady kończyn dolnych, postępowanie korekcyjne”, Kraków

1996, 4. S. Owczarek „Atlas ćwiczeń korekcyjnych” WSiP, Warszawa 1998, 5. R. Trześniowski „Gry i zabawy ruchowe”.