Moduł VII: Kultura - fpgp.euarchiwum.fpgp.eu/files/boss/s7kultura.pdf · 2018. 9. 17. · Moduł...

26
Moduł VII: Kultura w sieci Scenariusz kursu prowadzonego w ramach projektu Podniesienie kompetencji cyfrowych mieszkańców województwa mazowieckiegoProjekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020, działanie 3.1 „Działania szkoleniowe na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych”

Transcript of Moduł VII: Kultura - fpgp.euarchiwum.fpgp.eu/files/boss/s7kultura.pdf · 2018. 9. 17. · Moduł...

  • Moduł VII: Kultura w sieci

    Scenariusz kursu prowadzonego w ramach projektu

    „Podniesienie kompetencji cyfrowych mieszkańców województwa mazowieckiego”

    Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020,

    działanie 3.1 „Działania szkoleniowe na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych”

  • MODUŁ VII: „KULTURA W SIECI”

    GRUPA DOCELOWA UCZESTNIKÓW KURSU: osoby, które chcą dowiedzieć się gdzie w internecie

    szukać ciekawych i przydatnych zasobów szeroko pojętej kultury i zasobów edukacyjnych

    z legalnych źródeł oraz jak wykorzystywać je do nauki lub własnej twórczości.

    LICZEBNOŚĆ GRUPY SZKOLENIOWEJ: zgodnie z zapotrzebowaniem wynikającym ze „Standardu

    wymagań kompetencji cyfrowych osób objętych szkoleniem w ramach konkursu”.

    CZAS REALIZACJI SCENARIUSZA/LICZBA I CZAS PLANOWANYCH SPOTKAŃ: 2 x 8 godzin

    NARZĘDZIA I MATERIAŁY DYDAKTYCZNE: komputery z podłączeniem do internetu (1 szt. na jednego

    szkolonego, 1 szt. dla trenera/instruktora) z klawiaturą i myszką/touchpadem (lub komputery

    z ekranem dotykowym w takiej samej ilości), opcjonalnie: rzutnik multimedialny wraz z ekranem,

    głośniki, mikrofon, kamera/telefon z podłączeniem do komputera trenera/instruktora.

    CELE MODUŁU I UMIEJĘTNOŚCI DO NABYCIA:

    Cel główny: Uczestnicy po zakończeniu szkolenia nabędą umiejętności pozwalające na

    bezpieczne, efektywne i zgodne z prawem poruszanie się w internetowych zasobach szeroko

    pojętej kultury i zasobów edukacyjnych.

    Cele szczegółowe: uczestnicy kursu

    o nauczą się:

    wykorzystywać potrzebne im aplikacje, w tym nauczą się jak należy ich

    szukać, jak je zainstalować (w tym na co mogą nie wyrazić zgody), jak i do

    czego ich używać, na co uważać (szczególnie w związku z prawami

    autorskimi), przy czym aplikacje te będą służyć uczestnictwu we

    współtworzeniu lub odbieraniu kultury (programy i aplikacje do obróbki

    graficznej plików, porządkowania i zarządzania plikami, danymi),

    kupować legalne oprogramowanie w sieci (kontrola legalności),

    korzystać z ogólnodostępnych portali prezentującymi dorobek polskiej

    kultury (Ninateka – Filmoteka Narodowa, Polona, Encyklopedia Teatru

    Polskiego, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Narodowy Instytut Fryderyka

    Chopina, innych źródeł muzealnych, bibliotecznych i audiowizualnych,

    archiwalnych i zabytkowych, repozytoriów cyfrowych, takich jak m.in.

    Federacja Bibliotek Cyfrowych, Cyfrowe Zbiory MNW, szukajwarchiwach.pl,

    portalu http://www.europeana.eu/),

    wyszukiwać treści kultury i legalne źródła kultury (w tym korzystać z Bazy

    Legalnych Źródeł),

    uczyć się z wykorzystaniem cyfrowych zasobów kultury i archiwów oraz

    źródeł internetowych (np. Wikipedia, TED, Khan Academy, Baza Legalnych

    Źródeł, Ninateka, POLONA),

    rozwijać umiejętności wykorzystywania cyfrowych zasobów kultury w sieci

    np. do stworzenia drzewa genealogicznego, odtworzenia historii własnej

    rodziny, miejscowości,

  • podstaw prawa internetowego, w tym uwzględnione zostaną:

    rodzaje licencji i warunki użytkowania,

    konieczne zgody,

    odpowiedzialność prawna w internecie,

    prawo odnoszące się do plagiatu i cytowania,

    legalne udostępnianie treści kultury w sieci,

    prawa i obowiązki wynikające z regulaminów serwisów

    internetowych,

    zasady ochrony wizerunku osób,

    zasady dotyczących prawa autorskiego,

    wykorzystywać i dzielić się swą twórczością oraz korzystać z cudzej (ze

    szczególnym uwzględnieniem regulacji prawa autorskiego), w tym:

    oglądać, słuchać, pobierać wersje cyfrowe filmów, muzyki, literatury,

    audycji radiowych, obrazów, prasy, gier, komiksów z legalnych

    źródeł kultury,

    reagować na naruszenia własnych praw autorskich,

    o dowiedzą się jak:

    wyszukiwać informacje o wydarzeniach kulturalnych (wystawach, koncertach,

    festiwalach, spektaklach, imprezach plenerowych, webinarach, kulturowych

    wydarzeniach streamingowych),

    kupować on-line bilety i uczestnictwo w takich wydarzeniach (uczestnictwo

    w wydarzeniach on-line jak webinary i live-streamingi),

    korzystać z wirtualnych galerii muzealnych i możliwości rzeczywistości

    rozszerzonej,

    korzystać z e-booków (na czytnikach elektronicznych, komputerach

    i smartfonach) i audio-booków,

    korzystać z możliwości tworzenia i edytowania własnych map

    (z wykorzystaniem takich narzędzi, jak Google Maps, MyMaps,

    OpenStreetMaps),

    tworzyć i zarządzać swoją tożsamością w sieci, w tym:

    kształtować i zapewnić bezpieczeństwo swojego wizerunku,

    zarządzać prywatnością w sieci, w tym reagować na nadużycia

    w sieciach społecznościowych,

    umieścić na stronie internetowej stworzone przez siebie teksty,

    zdjęcia, muzykę, filmy,

    korzystać z banków zdjęć/klipów/dźwięków,

    wykorzystać narzędzia internetowe w korzystaniu z zasobów kultury, w tym

    dowiedzą się jak:

    prowadzić rozmowy przez internet (np. wideorozmowy, rozmowy

    grupowe, w mediach społecznościowych, na forach, za pomocą chat-

    roomów),

    prowadzić transmisje internetowe w serwisach społecznościowych

    (Facebook, Twitter, Instagram, Periscope, Snapchat),

  • uzyskać pomoc online (czat, email, wideorozmowa) przy korzystaniu

    z usług firm turystycznych, telekomunikacyjnych, banków, urzędów

    itd.

    o utrwalą:

    wiedzę z zakresu poruszania się w sieci internetowej,

    wiedzę z zakresu powiązań świata on- i offline,

    wiedzę pozwalającą na legalne korzystanie z dorobku kulturowego

    i naukowego ludzkości.

    ZAGADNIENIA:

    Prawo w sieci – kupowanie legalnego oprogramowania w sieci (kontrola legalności), rodzaje

    licencji i warunki użytkowania, konieczne zgody, odpowiedzialność prawna w internecie,

    prawo odnoszące się do plagiatu i cytowania, legalne udostępnianie treści kultury w sieci,

    prawa i obowiązki wynikające z regulaminów serwisów internetowych, zasady ochrony

    wizerunku osób, zasady dotyczących prawa autorskiego, reagowanie na naruszenia

    własnych praw autorskich.

    Moja tożsamość w sieci – tworzenie i zarządzanie swoją tożsamością w sieci, w tym

    kształtowanie i zapewnianie bezpieczeństwa swojego wizerunku w sieci, zarządzanie

    prywatnością w sieci, w tym reagowanie na nadużycia w sieciach społecznościowych,

    umieszczanie na stronie internetowej stworzonych przez siebie teksty, zdjęcia, muzykę, filmy,

    umieszczanie na stronie internetowej nie swoich tekstów, zdjęć, muzyki, filmów.

    Obsługa narzędzi cyfrowych służących kulturze – e-book, aplikacje i programy obróbki

    graficznej plików, porządkowania i zarządzania plikami, danymi.

    Obsługa narzędzi komunikacji i handlu cyfrowego – prowadzenie rozmów przez internet (np.

    wideorozmowy, rozmowy grupowe, w mediach społecznościowych, na forach, za pomocą

    chat-roomów), prowadzenie transmisji internetowych w serwisach społecznościowych

    (Facebook, Twitter, Instagram, Periscope, Snapchat), uzyskanie pomocy online (czat, email,

    wideorozmowa) przy korzystaniu z usług firm turystycznych, telekomunikacyjnych, banków,

    urzędów itd., wyszukiwanie informacji o wydarzeniach kulturalnych (wystawach, koncertach,

    festiwalach, spektaklach, imprezach plenerowych, webinarach, kulturowych wydarzeniach

    streamingowych), kupowanie biletów i uczestnictwa w wydarzeniach on-line (uczestnictwo

    w wydarzeniach on-line jak webinary i live-streamingi).

    Muzeum i galeria on-line - korzystanie z wirtualnych galerii muzealnych i możliwości

    rzeczywistości rozszerzonej, korzystanie z banków zdjęć/klipów/dźwięków, oglądanie,

    słuchanie, pobieranie wersji cyfrowych filmów, muzyki, literatury, audycji radiowych,

    obrazów, prasy, gier, komiksów z legalnych źródeł kultury.

    Kulturowe i edukacyjne bazy danych –korzystanie z treści kultury i legalnych źródeł kultury

    (wyszukiwanie, wykorzystywanie na cele własne, edukacyjne i zarobkowe oraz nauka

    z ogólnodostępnych portali prezentujących dorobek polskiej kultury, takich jak: Ninateka –

    Filmoteka Narodowa, Polona, Encyklopedia Teatru Polskiego, Narodowe Archiwum Cyfrowe,

    Baza Legalnych Źródeł, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina i innych źródeł muzealnych,

    bibliotecznych i audiowizualnych, archiwalnych i zabytkowych, repozytoriów cyfrowych,

  • takich jak m.in. Federacja Bibliotek Cyfrowych, Cyfrowe Zbiory MNW, szukajwarchiwach.pl,

    portalu http://www.europeana.eu/ oraz Wikipedia, TED, Khan Academy i in.).

    Wykorzystanie praktyczne cyfrowych zasobów do wspierania rozwoju kultury na poziomie

    indywidualnym i lokalnym – rozwijanie umiejętności wykorzystywania cyfrowych zasobów

    kultury w sieci np. do stworzenia drzewa genealogicznego, odtworzenia historii własnej

    rodziny, miejscowości. Korzystanie z możliwości tworzenia i edytowania własnych map

    (z wykorzystaniem takich narzędzi, jak Google Maps, MyMaps, OpenStreetMaps).

    PRZEBIEG KURSU

    Godzina Dzień 1. Dzień 2.

    8.00-8.50 T. 1. Prawo w sieci T. 5. Muzeum i galeria on-line. 9.00-9.50

    10.00-10.50 T. 2. Moja tożsamość w sieci T. 6. Kulturowe i edukacyjne bazy danych. 11.10-12.00

    12.10-13.00 T. 3. Obsługa narzędzi cyfrowych służących kulturze

    T. 7. Wykorzystanie praktyczne cyfrowych

    zasobów. 13.10-14.00

    14.10-15.00 T. 4. Obsługa narzędzi komunikacji i handlu cyfrowego 15.10-16.00 T. 8. E-administracja

  • Temat 1. Prawo w sieci

    CZAS REALIZACJI: 2 x 50 minut

    FORMA ZAJĘĆ: wykład z elementami ćwiczeń praktycznych (ćwiczeń na sprzęcie komputerowym

    i/lub telefonach)

    METODA NAUCZANIA: wykład z elementami dyskusji, metody problemowe (klasyczna metoda

    problemowa, metoda przypadków, burza mózgów), metody praktyczne (ćwiczebne i realizacji zadań)

    CEL ZAJĘĆ:

    Uczestnicy kursu

    nauczą się:

    o podstaw prawa internetowego, w tym uwzględnione zostaną:

    rodzaje licencji i warunki użytkowania,

    konieczne zgody,

    odpowiedzialność prawna w internecie,

    prawo odnoszące się do plagiatu i cytowania,

    legalne udostępnianie treści kultury w sieci,

    prawa i obowiązki wynikające z regulaminów serwisów

    internetowych,

    zasady ochrony wizerunku osób,

    zasady dotyczących prawa autorskiego,

    o wykorzystywać potrzebne im aplikacje zgonie z obowiązującymi przepisami prawa,

    o kupować legalne oprogramowanie w sieci (kontrola legalności),

    o reagować na naruszenia własnych praw autorskich

    dowiedzą się jak:

    o korzystać zgodnie z prawem z banków zdjęć/klipów/dźwięków, aplikacji

    i oprogramowania,

    utrwalą:

    o wiedzę z zakresu poruszania się w sieci internetowej,

    o wiedzę z zakresu powiązań świata on- i offline.

    MATERIAŁY:

    Podręczniki i artykuły w formie dokumentów elektronicznych:

    Gradek-Lewandowska Małgorzata, Przewodnik po prawie autorskim i prawach pokrewnych

    w Internecie, Wydawnictwo Fundacja Pomagania Wsi, Warszawa 2009. Książka w formie pdf, dostęp:

    03.08.2018, do wglądu pod adresem:

    http://inkubatorkultury.szczecin.pl/site_media/uploads/dokumenty/przewodnik_po_prawie_int_(1).

    pdf.

  • Kulczycki Emmanuel, Przepraszam, czy oprócz praw do mojego tekstu nie zechciałby Pan zabrać

    jeszcze moich organów? [w:] My, Dzieci Sieci, pod red. Jarosława Lipszyca, Wydawnictwo:

    Nowoczesna Polska, dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:

    https://prawokultury.pl/media/entry/attach/my-dzieci-sieci-wokół-manifestu.pdf.

    Poszewiecki Adam, ABC prawa autorskiego, Wydawnictwo Fundacji „Inicjatywa Kobiet Aktywnych”.

    Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:

    http://ngo.chorzow.eu/_DOKUMENTY/abc_praw_autorskie.pdf.

    Szymielewicz Katarzyna, Mazgal Anna, Internet a prawa podstawowe. Ekspresowy przegląd

    problemów regulacyjnych, Fundacja Panoptykon, Warszawa 2011, dokument w formie pdf, dostęp:

    03.08.2018, do wglądu pod adresem:

    https://panoptykon.org/sites/default/files/publikacje/raport_internet_a_prawa_podstawowe_0_2.p

    df.

    Waglowski Piotr, Prawo w sieci. Zarys regulacji internetu. Gliwice 2005.

    Inne:

    Prezentacja Power Point lub Prezi: „Prawo w sieci”.

    Frączek-Broda Joanna, „Prawo w sieci”, podręcznik elektroniczny w formacie pdf.

    ZAGADNIENIA:

    1. Legalne oprogramowanie (kontrola legalności). Rodzaje licencji i warunki użytkowania.

    2. Odpowiedzialność prawna w internecie.

    3. Prawo autorskie.

    4. Legalne udostępnianie i pobieranie treści kultury w sieci.

    PRZEBIEG ZAJĘĆ

    CZYNNOŚCI WSTĘPNE

    Czas realizacji: 2 minuty

    1. Przygotowanie sali do zajęć.

    2. Zapoznanie grupy z tematem zajęć.

    3. Odpowiedź na ewentualne pytania dotyczące organizacji zajęć.

    CZĘŚĆ ZASADNICZA

    Zagadnienie 1. Legalne oprogramowanie. Rodzaje licencji i warunki użytkowania

    Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 25 minut

    Kontrola legalności oprogramowania. Umowa licencyjna – definicja, prawa użytkownika,

    ograniczenia, terminy. Licencje wyłączne i niewyłączne. Strony umowy, utwory, wymienienie pól

    eksploatacji. Licencja Creative Commons. Free Software. Open Source.

  • Ćwiczenie: Uczestnicy kursu mają za zadanie samodzielnie wyszukać bezpłatne: program do retuszu

    zdjęć, film dot. wydarzenia historycznego, dżingiel i obraz, które można wykorzystać w celach

    edukacyjnych, na osobistym blogu i na blogu komercyjnym.

    Zagadnienie 2. Odpowiedzialność prawna w internecie

    Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 25 minut

    Prawa i obowiązki wynikające z regulaminów serwisów internetowych. Definicje „fejk newsów”,

    trollingu i internetowego hejtu. Odpowiedzialność prawna za nadużycia w internecie. Dobra osobiste

    – definicja, sposób ochrony, dochodzenie praw. Postępowanie na wypadek pogwałcenia praw

    użytkownika – zaopatrzyć się w dowód naruszenia prawa, identyfikacja IP sprawcy. Poinformowanie

    sprawcy (mail, drogą tradycyjną). Wytoczenie powództwa i zawiadomienie prokuratora o zaistniałym

    naruszeniu.

    Zagadnienie 3. Prawo autorskie

    Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 25 minut

    Definicja praw autorskich. Warunki korzystania z dzieł innych ludzi. Definicja utworu, twórcy, dzieła.

    Przepisy regulujące prawa autorskie. Prawa autorskie w Polsce, Europie i na świecie. Kiedy

    rozpoczyna się ochrona utworu. Ochrona pomysłu. Czego nie chroni prawo autorskie (aktów

    normatywnych i ich urzędowych projektów, urzędowych dokumentów, materiałów, znaków, symboli,

    opublikowanych opisów patentowych lub ochronnych, prostych informacji prasowych). Chronione

    postaci twórczości. Dualizm ochrony prawno-autorskiej. Osobiste prawa autorskie. Autorskie prawa

    majątkowe. Lista organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi.

    Zagadnienie 4. Legalne udostępnianie i pobieranie treści kultury w sieci

    Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 20 minut

    Przeglądanie, uploading i downoloading w świetle prawa. Pojęcie dozwolonego użytku. Zasada

    odpłatności. Opłata za dostęp, opłata z racji przepisów o prawie autorskim. Dozwolony użytek

    publiczny, dozwolony użytek prywatny. Warunki dozwolonego użytku. Korzystanie z cudzej

    twórczości bez zgody autora. Osoby i instytucje, z którymi należy się kontaktować, aby uzyskać zgodę

    na korzystanie z materiałów znajdujących się w Internecie. Umowy, które należy zawierać w zakresie

    korzystania z utworów znajdujących się w Internecie. Umowy przeniesienia autorskich praw

    majątkowych, a umowy licencyjne. Umieszczanie treści w internecie. Cytowanie. Korzystanie

    z wizerunku innych osób. Peer-to-peer (P2P). Odpowiedzialność prawna za naruszenia w.wym. praw.

    ZAKOŃCZENIE

    Czas realizacji: 3 minuty

    Odpowiedź na ewentualne pytania zadawane przez uczestników kursu.

    Temat 2. Moja tożsamość w sieci

  • CZAS REALIZACJI: 2 x 50 minut

    FORMA ZAJĘĆ: wykład z elementami ćwiczeń praktycznych (ćwiczeń na sprzęcie komputerowym

    i/lub telefonach)

    METODA NAUCZANIA: wykład z elementami dyskusji, metody problemowe (klasyczna metoda

    problemowa, metoda przypadków, burza mózgów), metody praktyczne (ćwiczebne i realizacji zadań)

    CEL ZAJĘĆ:

    Uczestnicy kursu

    nauczą się:

    o wykorzystywać potrzebne im aplikacje służące uczestnictwu we współtworzeniu lub

    odbieraniu kultury (programy i aplikacje pozwalające na zamieszczanie plików

    w internecie),

    o podstaw netykiety,

    o

    dowiedzą się jak:

    o kształtować swój wizerunek w sieci,

    o kształtować i zapewnić bezpieczeństwo swojego wizerunku,

    o zarządzać prywatnością w sieci, w tym reagować na nadużycia w sieciach

    społecznościowych,

    o umieścić na stronie internetowej stworzone przez siebie teksty, zdjęcia, muzykę,

    filmy,

    utrwalą:

    o wiedzę z zakresu poruszania się w sieci internetowej,

    o wiedzę z zakresu powiązań świata on- i offline,

    o wiedzę pozwalającą na legalne korzystanie z dorobku kulturowego i naukowego

    ludzkości.

    MATERIAŁY:

    Podręczniki i artykuły w formie dokumentów elektronicznych:

    Kielban Łukasz, Netykieta. Kultura komunikacji w sieci. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018,

    do wglądu pod adresem: http://biblioteka.womczest.edu.pl/new/wp-

    content/uploads/2013/09/webowa_biblioteka_informatyka_netykieta.pdf.

    Kubas Grzegorz, Netykieta – kodeks etyczny, czy prawo internetu? Dokument w formie pdf, dostęp:

    03.08.2018, do wglądu pod adresem: http://vagla.pl/skrypts/mgr_g_kubas.pdf.

    Czaplińska Paulina, Strategia budowania wizerunku osób znanych [w:] Perswazyjne wykorzystanie

    wizerunku osób znanych, (Red.) A. Grzegorczyk, Wyższa Szkoła Promocji, Mediów i Show Businessu,

    Warszawa 2015, s. 8-38. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:

    http://www.wsp.pl/file/1282_285832418.pdf.

  • Juszczak Bartłomiej, 5 dobrych praktyk dla początkujących firm w mediach społecznościowych [w:]

    socialpress.pl, artykuł w sieci WWW, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:

    https://socialpress.pl/2014/09/5-dobrych-praktyk-dla-poczatkujacych-firm-w-mediach-

    spolecznosciowych/.

    Kuchta Monika, 22 serwisy społecznościowe, z których korzystamy najczęściej [w:] socialpress.pl,

    artykuł w sieci WWW, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:

    https://socialpress.pl/2017/05/22-serwisy-spolecznosciowe-z-ktorych-korzystamy-najczesciej/.

    Tarachoń Patryk, Narzędzia dla początkujących w social-media [w:]

    www.wsparciebloga.blogspot.com, artykuł w sieci WWW, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod

    adresem: http://www.wsp.pl/file/1282_285832418.pd.

    Wykorzystywanie mediów społecznościowych [w:] Schools For Future Youth, artykuł w sieci WWW,

    dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem: https://www.sfyouth.eu/index.php/pl-PL/sfyouth-

    toolkit/skills-topics/using-social-media.

    Inne:

    Prezentacja Power Point lub Prezi: „Moja tożsamość w sieci”.

    Frączek-Broda Joanna, „Moja tożsamość w sieci”, podręcznik elektroniczny w formacie pdf.

    ZAGADNIENIA:

    1. Net-tożsamość.

    2. Upload.

    PRZEBIEG ZAJĘĆ

    CZYNNOŚCI WSTĘPNE

    Czas realizacji: 2 minuty

    1. Przygotowanie sali do zajęć.

    2. Zapoznanie grupy z tematem zajęć.

    3. Odpowiedź na ewentualne pytania dotyczące organizacji zajęć lub poprzednich tematów.

    CZĘŚĆ ZASADNICZA

    Zagadnienie 1. Net-tożsamość

    Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 45 minut

    Tworzenie i zarządzanie swoją tożsamością w sieci. Pojęcie i przedmiot „wizerunku”. Wymiary

    i rodzaje wizerunków. Wizerunek osoby prywatnej, a wizerunek osoby publicznej. Wizerunek idei

    i firmy. Cechy dobrze budowanego i zarządzanego wizerunku. Elementy własnego wizerunku, które

    warto promować w sieci. Świadome komunikowanie treści w internecie. Etapy tworzenia wizerunku.

    Metody tworzenia wizerunku. Kształtowanie i zapewnianie bezpieczeństwa swojego wizerunku

  • w sieci, zarządzanie prywatnością w sieci, w tym reagowanie na nadużycia w sieciach

    społecznościowych. Metody utrzymania i zmiany wizerunku.

    Zagadnienie 2. Upload

    Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 50 minut

    Praca z narzędziami – aparat, kamera, mikrofon. Zaangażowanie w prowadzenie profilu. Zasięg

    postów i sharingu. Kontakt z subskrybentami, fanami i followersami. Piramida komunikacji w wersji

    Denisa McQuaida – aktualizacja. Dostęp do komunikacji publicznej w internecie jako prawo

    człowieka. Zasada wzajemności w mediach społecznościowych. Plan publikowania treści. Narzędzia

    ułatwiające publikowanie treści. Kalendarz publikacji. Używanie hasztagów i labelowania.

    Pozycjonowanie wybranych elementów. Umieszczanie na stronie internetowej stworzonych przez

    siebie tekstów, zdjęć, muzyki, filmów. Umieszczanie na stronie internetowej nie swoich tekstów,

    zdjęć, muzyki, filmów.

    Ćwiczenie: wyszukanie postów i wiadomości o największym zasięgu w ostatnim tygodniu. Wskazanie

    narzędzi publikacji.

    ZAKOŃCZENIE

    Czas realizacji: 3 minuty

    Odpowiedź na ewentualne pytania zadawane przez uczestników kursu.

    Temat 3. Obsługa narzędzi cyfrowych służących kulturze

    CZAS REALIZACJI: 2 x 50 minut

    FORMA ZAJĘĆ: wykład z elementami ćwiczeń praktycznych (ćwiczeń na sprzęcie komputerowym

    i/lub telefonach)

    METODA NAUCZANIA: wykład z elementami dyskusji, metody problemowe (klasyczna metoda

    problemowa, metoda przypadków, burza mózgów), metody praktyczne (ćwiczebne i realizacji zadań)

    CEL ZAJĘĆ:

    Uczestnicy kursu

    nauczą się:

    o wyszukiwać, instalować i wykorzystywać programy i aplikacje służące obróbce

    obrazu, porządkowaniu i zarządzaniu plikami,

    dowiedzą się jak:

    o korzystać z e-booków – zarówno na czytnikach elektronicznych, komputerach, jak

    i smartfonach,

    o korzystać z audio-booków,

    utrwalą:

    o wiedzę z zakresu poruszania się w sieci internetowej,

    o wiedzę z zakresu powiązań świata on- i offline,

  • o wiedzę pozwalającą na legalne korzystanie z dorobku kulturowego i naukowego

    ludzkości.

    MATERIAŁY:

    Podręczniki i artykuły w formie dokumentów elektronicznych:

    Menadżery plików [w:] Dobreprogramy.pl. Dostęp: 03.08.2018. Artykuł dostępny pod adresem:

    https://www.dobreprogramy.pl/Menedzery-plikow,Programy,Windows,49.html.

    Łusiak Łukasz, 6 najlepszych darmowych programów do zarządzania zdjęciami [w:] fotoblogia.pl.

    Dostęp: 03.08.2018. Artykuł dostępny pod adresem: https://fotoblogia.pl/3347,6-najlepszych-

    darmowych-programow-do-zarzadzania-zdjeciami.

    Inne:

    Prezentacja Power Point lub Prezi: „Obsługa narzędzi cyfrowych służących kulturze”.

    Frączek-Broda Joanna, „Obsługa narzędzi cyfrowych służących kulturze”, podręcznik elektroniczny w

    formacie pdf.

    ZAGADNIENIA:

    1. e-booki.

    2. Obróbka graficzna plików.

    3. Porządkowanie i zarządzanie danymi.

    PRZEBIEG ZAJĘĆ

    CZYNNOŚCI WSTĘPNE

    Czas realizacji: 2 minuty

    1. Przygotowanie sali do zajęć.

    2. Zapoznanie grupy z tematem zajęć.

    3. Odpowiedź na ewentualne pytania dotyczące organizacji zajęć lub poprzednich tematów.

    CZĘŚĆ ZASADNICZA

    Zagadnienie 1. e-booki

    Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 20 minut

    Formaty e-booków: AZW, pdf, fb2, txt, ePub, mobi. Czytniki e-booków: Kindle (Amazona), TrekStor

    (Empiku). E-readery uniwersalne. Programy odtwarzające formaty e-booków: Calibre (wskazanie do

    książek), CBR Reader (wskazanie do komiksów i albumów). Alpha e-book Manager – zarządzanie

    biblioteką e-booków.

    Zagadnienie 2. Obróbka graficzna plików

    Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 45 minut

  • Google Nik Collection. Polarr Photo Editor. Fotor. Photoscape X Pro. NewPaint. GIMP. Autodesk Pixlr

    Editor. PicMonkey. Snapseed. Raw Therapee.

    Ćwiczenie: Obróbka selfie w jednym z wybranych programów. Obróbka zdjęcia pobranego

    z internetu w jednym z wybranych programów. Dodanie tekstu i obiektu do zdjęcia pobranego

    z internetu w jednym z wybranych programów.

    Zagadnienie3. Porządkowanie i zarządzanie danymi

    Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 30 minut

    FreeCommander XE 2018. Q-Dir 6.84. Picassa. InfranView. Kestrel GX. ACDSee.

    Ćwiczenie: Wykorzystanie jednego z programów do uporządkowania plików. Wykorzystanie jednego

    z programów do uporządkowania zdjęć. Nadanie nadania tagów i ocen zdjęciom.

    ZAKOŃCZENIE

    Czas realizacji: 3 minuty

    Odpowiedź na ewentualne pytania zadawane przez uczestników kursu.

    Temat 4. Obsługa narzędzi komunikacji i handlu cyfrowego

    CZAS REALIZACJI: 2 x 50 minut

    FORMA ZAJĘĆ: wykład z elementami ćwiczeń praktycznych (ćwiczeń na sprzęcie komputerowym

    i/lub telefonach)

    METODA NAUCZANIA: wykład z elementami dyskusji, metody problemowe (klasyczna metoda

    problemowa, metoda przypadków, burza mózgów), metody praktyczne (ćwiczebne i realizacji zadań)

    CEL ZAJĘĆ:

    Uczestnicy kursu

    nauczą się:

    o korzystać z narzędzi komunikacji internetowej,

    dowiedzą się jak:

    o wyszukiwać informacje o wydarzeniach kulturalnych (wystawach, koncertach,

    festiwalach, spektaklach, imprezach plenerowych, webinarach, kulturowych

    wydarzeniach streamingowych),

    o kupować on-line bilety i uczestnictwo w takich wydarzeniach (uczestnictwo

    w wydarzeniach on-line jak webinary i live-streamingi),

    o wykorzystać narzędzia internetowe w korzystaniu z zasobów kultury, w tym dowiedzą

    się jak:

    prowadzić rozmowy przez internet (np. wideorozmowy, rozmowy grupowe,

    w mediach społecznościowych, na forach, za pomocą chat-roomów),

    prowadzić transmisje internetowe w serwisach społecznościowych

    (Facebook, Twitter, Instagram, Periscope, Snapchat),

  • uzyskać pomoc online (czat, email, wideorozmowa) przy korzystaniu z usług

    firm turystycznych, telekomunikacyjnych, banków, urzędów.

    utrwalą:

    o wiedzę z zakresu poruszania się w sieci internetowej,

    o wiedzę z zakresu powiązań świata on- i offline,

    o wiedzę pozwalającą na legalne korzystanie z dorobku kulturowego i naukowego

    ludzkości.

    MATERIAŁY:

    Podręczniki i artykuły w formie dokumentów elektronicznych:

    Bowdur Elżbieta, Komunikacja i informacja. Podręcznik w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu

    pod adresem:

    http://cloud2.edupage.org/cloud/podrecznik_do_komunikacji.pdf?z%3AGb0fCtfQHJs8BAm1tmht3G

    GXzFJjqBklP87ptCphakaw8etb4PZniP4VaFoUUGg5snM0hxoMiVuijlvcrPHvew%3D%3D.

    Cibis Rafał, Materla Anna, Rybicki Rafał, Sujka Justyna, Zagadnienia podstawowe e-administracji

    [w:] www.bibliotekacyfrowa.pl. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod

    adresem: http://www.bibliotekacyfrowa.pl/Content/34359/Zagadneinia_podstawowe.pdf.

    Dzierbicki Krzysztof, Internet – wyszukiwarki internetowe. Dokument w formie pdf, dostęp:

    03.08.2018, do wglądu pod adresem: http://www.dzierbicki.pl/ti/wysz.pdf.

    Libal Urszula, Operatory wyszukiwania dla popularnych wyszukiwarek internetowych. Dokument

    w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:

    http://urszula.libal.staff.iiar.pwr.wroc.pl/docs/ti/search_operators_pl.pdf.

    Tarachoń Patryk, Narzędzia dla początkujących w social-media [w:]

    www.wsparciebloga.blogspot.com, artykuł w sieci WWW, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod

    adresem: http://www.wsp.pl/file/1282_285832418.pd.

    Inne:

    Prezentacja Power Point lub Prezi: „Obsługa narzędzi komunikacji i handlu cyfrowego”.

    Frączek-Broda Joanna, „Obsługa narzędzi komunikacji i handlu cyfrowego”, podręcznik elektroniczny

    w formacie pdf.

    ZAGADNIENIA:

    1. „Halo?” – Komunikacja internetowa.

    2. Informacja kulturowa.

    3. Kasa biletowa on-line.

    PRZEBIEG ZAJĘĆ

    CZYNNOŚCI WSTĘPNE

  • Czas realizacji: 2 minuty

    1. Przygotowanie sali do zajęć.

    2. Zapoznanie grupy z tematem zajęć.

    3. Odpowiedź na ewentualne pytania dotyczące organizacji zajęć lub poprzednich tematów.

    CZĘŚĆ ZASADNICZA

    Zagadnienie 1. „Halo?” – Komunikacja internetowa

    Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 60 minut

    Prowadzenie rozmów przez internet – wideorozmowy, rozmowy grupowe, w mediach

    społecznościowych, na forach, za pomocą chat-roomów. Prowadzenie transmisji internetowych

    w serwisach społecznościowych: Facebook, Twitter, Instagram, Periscope, Snapchat. Uzyskanie

    pomocy online: czat, email, wideorozmowa, przy korzystaniu z usług firm turystycznych,

    telekomunikacyjnych, banków, urzędów itd.

    Ćwiczenie: nawiązanie połączenia między grupami ćwiczących. Nagranie głosowe, nagranie video,

    telekonferencja.

    Zagadnienie 2. Informacja kulturowa

    Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 20 minut

    Wyszukiwanie informacji o wydarzeniach kulturalnych: wystawach, koncertach, festiwalach,

    spektaklach, imprezach plenerowych, webinarach, kulturowych wydarzeniach streamingowych.

    Zagadnienie3. Kasa biletowa on-line

    Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 15 minut

    Kupowanie biletów i uczestnictwa w wydarzeniach on-line (uczestnictwo w wydarzeniach on-line

    takich jak webinary i live-streamingi).

    ZAKOŃCZENIE

    Czas realizacji: 5 minut

    Odpowiedź na ewentualne pytania zadawane przez uczestników kursu.

    Temat 5. Muzeum i galeria on-line

    CZAS REALIZACJI: 2 x 50 minut

    FORMA ZAJĘĆ: wykład z elementami ćwiczeń praktycznych (ćwiczeń na sprzęcie komputerowym

    i/lub telefonach)

    METODA NAUCZANIA: wykład z elementami dyskusji, metody problemowe (klasyczna metoda

    problemowa, metoda przypadków, burza mózgów), metody praktyczne (ćwiczebne i realizacji zadań)

  • CEL ZAJĘĆ:

    Uczestnicy kursu

    nauczą się:

    o wykorzystywać i dzielić się swą twórczością oraz korzystać z cudzej, w tym oglądać,

    słuchać, pobierać wersje cyfrowe filmów, muzyki, literatury, audycji radiowych,

    obrazów, prasy, gier, komiksów z legalnych źródeł kultury,

    dowiedzą się jak:

    o korzystać z wirtualnych galerii muzealnych i możliwości rzeczywistości rozszerzonej,

    o korzystać z banków zdjęć/klipów/dźwięków,

    utrwalą:

    o wiedzę z zakresu poruszania się w sieci internetowej,

    o wiedzę z zakresu powiązań świata on- i offline,

    o wiedzę pozwalającą na legalne korzystanie z dorobku kulturowego i naukowego

    ludzkości.

    MATERIAŁY:

    Podręczniki i artykuły w formie dokumentów elektronicznych:

    Rzeczywistość Rozszerzona, wydawnictwo Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dokument

    w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:

    https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&uact=8&ved=0ahUK

    EwiIvNaAvvjYAhWNqaQKHQwtD4gQFggvMAE&url=http%3A%2F%2Fwww.nauka.gov.pl%2Fpolska-

    nauka%2Frzeczywistosc-

    rozszerzona%2Carchiwum%2C1%2Cakcja%2Cpdf.html&usg=AOvVaw2eXKOgMV4vzgXJ1BwpNV5e.

    Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum – Zwiedzanie wirtualne, dostęp: 03.08.2018, dostępna pod

    adresem: https://www.zamek-krolewski.pl/zwiedzanie/panoramy.

    Inne:

    Prezentacja Power Point lub Prezi: „Muzeum i galeria on-line”.

    Frączek-Broda Joanna, „Muzeum i galeria on-line”, podręcznik elektroniczny w formacie pdf.

    ZAGADNIENIA:

    1) Rzeczywistość rozszerzona.

    2) Obrót dobrami kultury w internecie.

    PRZEBIEG ZAJĘĆ

    CZYNNOŚCI WSTĘPNE

  • Czas realizacji: 2 minuty

    1. Przygotowanie sali do zajęć.

    2. Zapoznanie grupy z tematem zajęć.

    3. Odpowiedź na ewentualne pytania dotyczące organizacji zajęć lub poprzednich tematów.

    CZĘŚĆ ZASADNICZA

    Zagadnienie 1. Rzeczywistość rozszerzona

    Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 45 minut

    Korzystanie z wirtualnych galerii muzealnych i możliwości rzeczywistości rozszerzonej.

    Ćwiczenie: Korzystanie z wirtualnego muzeum Zamku Królewskiego w Warszawie.

    Zagadnienie 2. Obrót dobrami kultury w internecie

    Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 50 minut

    Korzystanie z banków zdjęć/klipów/dźwięków, oglądanie, słuchanie, pobieranie wersji cyfrowych

    filmów, muzyki, literatury, audycji radiowych, obrazów, prasy, gier, komiksów z legalnych źródeł

    kultury.

    Ćwiczenie: Poruszanie się po cyfrowych bazach danych.

    ZAKOŃCZENIE

    Czas realizacji: 3 minuty

    Odpowiedź na ewentualne pytania zadawane przez uczestników kursu.

    Temat 6. Kulturowe i edukacyjne bazy danych

    CZAS REALIZACJI: 2 x 50 minut

    FORMA ZAJĘĆ: wykład z elementami ćwiczeń praktycznych (ćwiczeń na sprzęcie komputerowym

    i/lub telefonach)

    METODA NAUCZANIA: wykład z elementami dyskusji, metody problemowe (klasyczna metoda

    problemowa, metoda przypadków, burza mózgów), metody praktyczne (ćwiczebne i realizacji zadań)

    CEL ZAJĘĆ:

    Uczestnicy kursu

  • nauczą się:

    o korzystać z ogólnodostępnych portali prezentującymi dorobek polskiej kultury

    (Ninateka – Filmoteka Narodowa, Polona, Encyklopedia Teatru Polskiego, Narodowe

    Archiwum Cyfrowe, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, innych źródeł

    muzealnych, bibliotecznych i audiowizualnych, archiwalnych i zabytkowych,

    repozytoriów cyfrowych, takich jak m.in. Federacja Bibliotek Cyfrowych, Cyfrowe

    Zbiory MNW, szukajwarchiwach.pl, portalu http://www.europeana.eu/),

    o wyszukiwać treści kultury i legalne źródła kultury (w tym korzystać z Bazy Legalnych

    Źródeł),

    o uczyć się z wykorzystaniem cyfrowych zasobów kultury i archiwów oraz źródeł

    internetowych (np. Wikipedia, TED, Khan Academy, Baza Legalnych Źródeł,

    Ninateka, POLONA),

    utrwalą:

    o wiedzę z zakresu poruszania się w sieci internetowej,

    o wiedzę z zakresu powiązań świata on- i offline,

    o wiedzę pozwalającą na legalne korzystanie z dorobku kulturowego i naukowego

    ludzkości.

    MATERIAŁY:

    Podręczniki i artykuły w formie dokumentów elektronicznych:

    Legalna kultura w pytaniach i odpowiedziach [w:] legalnakultura.pl. Dostęp: 03.08.2018. Artykuł

    dostępny pod adresem: http://www.legalnakultura.pl/pl/legalna-kultura/lk-w-pigulce.

    Inne:

    Prezentacja Power Point lub Prezi: „Kulturowe i edukacyjne bazy danych”.

    Frączek-Broda Joanna, „Kulturowe i edukacyjne bazy danych”, podręcznik elektroniczny w formacie

    pdf.

    ZAGADNIENIA:

    1. Legalne źródła kultury – bazy danych online.

    2. Wyszukiwanie i korzystanie z legalnych źródeł kultury.

    PRZEBIEG ZAJĘĆ

    CZYNNOŚCI WSTĘPNE

    Czas realizacji: 2 minuty

    1. Przygotowanie sali do zajęć.

    2. Zapoznanie grupy z tematem zajęć.

    3. Odpowiedź na ewentualne pytania dotyczące organizacji zajęć lub poprzednich tematów.

    CZĘŚĆ ZASADNICZA

  • Zagadnienie 1. Legalne źródła kultury - bazy danych online

    Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 50 minut

    Ninateka – Filmoteka Narodowa, Polona, Encyklopedia Teatru Polskiego, Narodowe Archiwum

    Cyfrowe, Baza Legalnych Źródeł, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina i inne źródła muzealne,

    biblioteczne i audiowizualne, archiwalne i zabytkowe, repozytoria cyfrowe, takie jak m.in. Federacja

    Bibliotek Cyfrowych, Cyfrowe Zbiory MNW, szukajwarchiwach.pl, portal http://www.europeana.eu/.

    Zagadnienie 2. Wyszukiwanie i korzystanie z legalnych źródeł kultury

    Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 45 minut

    Wyszukiwanie, wykorzystywanie na cele własne, edukacyjne i zarobkowe oraz naukowe elementów

    pochodzących z ogólnodostępnych portali prezentujących dorobek polskiej i światowej kultury. Bazy

    danych dla nauki - Wikipedia, TED, Khan Academy i in. Weryfikacja treści. Wiarygodność źródeł.

    Ćwiczenie: wyszukanie obrazu w dużym rozmiarze, lub pełnej książki w legalnym źródle. Wyszukanie

    zapisu, który potwierdza legalność źródła.

    ZAKOŃCZENIE

    Czas realizacji: 3 minuty

    Odpowiedź na ewentualne pytania zadawane przez uczestników kursu.

    Temat 7. Wykorzystanie praktyczne cyfrowych zasobów

    CZAS REALIZACJI: 3 x 50 minut

    FORMA ZAJĘĆ: wykład z elementami ćwiczeń praktycznych (ćwiczeń na sprzęcie komputerowym

    i/lub telefonach)

    METODA NAUCZANIA: wykład z elementami dyskusji, metody problemowe (klasyczna metoda

    problemowa, metoda przypadków, burza mózgów), metody praktyczne (ćwiczebne i realizacji zadań)

    CEL ZAJĘĆ:

    Uczestnicy kursu

    nauczą się:

    o rozwijać umiejętności wykorzystywania cyfrowych zasobów kultury w sieci np. do

    stworzenia drzewa genealogicznego, odtworzenia historii własnej rodziny,

    miejscowości,

    dowiedzą się:

    o jak korzystać z możliwości tworzenia i edytowania własnych map (z wykorzystaniem

    takich narzędzi, jak Google Maps, MyMaps, OpenStreetMaps),

  • utrwalą:

    o wiedzę z zakresu poruszania się w sieci internetowej,

    o wiedzę z zakresu powiązań świata on- i offline,

    o wiedzę pozwalającą na legalne korzystanie z dorobku kulturowego i naukowego

    ludzkości.

    MATERIAŁY:

    Podręczniki i artykuły w formie dokumentów elektronicznych:

    Kreatory Google Maps API [w:] Gisplay.pl. Dostęp: 03.08.2018. Artykuł dostępny pod adresem:

    http://gisplay.pl/google-maps-sp-2004448274/kreatory-map.html.

    Obróbka map [w:] Edukator.pl. Dostęp: 03.08.2018. Artykuł dostępny pod adresem:

    https://www.edukator.pl/obrobka-map,9457.html.

    Jak zrobić drzewo genealogiczne – poradnik [w:] Kim oni byli. Dostęp: 03.08.2018. Artykuł dostępny

    pod adresem: https://www.kimonibyli.pl/jak-zrobic-drzewo-genealogiczne-poradnik/.

    Inne:

    Prezentacja Power Point lub Prezi: „Wykorzystanie praktyczne cyfrowych zasobów”.

    Frączek-Broda Joanna, „Wykorzystanie praktyczne cyfrowych zasobów”, podręcznik elektroniczny w

    formacie pdf.

    ZAGADNIENIA:

    1. Wykopaliska on-line.

    2. Drzewo genealogiczne.

    3. Moje Mapy.

    PRZEBIEG ZAJĘĆ

    CZYNNOŚCI WSTĘPNE

    Czas realizacji: 2 minuty

    1. Przygotowanie sali do zajęć.

    2. Zapoznanie grupy z tematem zajęć.

    3. Odpowiedź na ewentualne pytania dotyczące organizacji zajęć lub poprzednich tematów.

    CZĘŚĆ ZASADNICZA

    Zagadnienie 1. Wykopaliska on-line

  • Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 40 minut

    Wykorzystanie cyfrowych zasobów do wspierania rozwoju kultury na poziomie indywidualnym

    i lokalnym – rozwijanie umiejętności wykorzystywania cyfrowych zasobów kultury w sieci do

    odtworzenia historii własnej miejscowości, szkoły, regionu.

    Ćwiczenie: Odnalezienie danych historycznych dotyczących sierpnia 1939 r. we własnej miejscowości.

    Wyszukanie na żądanie danych dotyczących demografii, składu etnicznego, liczby mieszkańców, usług

    oferowanych w okolicy (sklepy, karczmy). Wyszukanie zdjęć z tego okresu.

    Zagadnienie 2. Drzewo genealogiczne

    Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 70 minut

    Family Tree Builder. Canva. Drzewo Genealogiczne. Great Family 2. GenoPro. Drzewo Przodków.

    Ustawienia prywatności, a poszukiwanie krewnych on-line. Synchronizacja drzew genealogicznych

    w sieci www. Wyszukiwarki danych genealogicznych: wyszukiwarka nagrobków i grobów, Grobonet,

    web-cmentarz, geocmentarz, e-cmentarze, Jak wyszukiwać wiarygodne informacje.

    Różnigenealogiczne.pl, mogily.pl, geneteka, Baza Danych Strat osobowych i ofiar represji pod

    niemiecką okupacją, Indeks Represjonowanych (baza danych IPN), pomocne w tworzeniu drzew

    genealogicznych on i offline.

    Ćwiczenie: Odnalezienie on-line wykazów dotyczących własnego nazwiska. Wyszukanie największych

    skupisk, w których występują ludzie o takim samym nazwisku. Stworzenie podstawowego drzewa

    genealogicznego i próba sparowania go z drzewami już istniejącymi on-line.

    Zagadnienie3. Moje Mapy

    Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 35 minut

    Korzystanie z możliwości tworzenia i edytowania własnych map. Google Maps, MyMaps, My Maps

    Plus, OpenStreetMaps, Geo Finder, Google Maps Maker, TargetMap.

    Ćwiczenie: Stworzenie własnej mapy z zaznaczonym własnym domem, firmą, szkołą i miejscem

    rozrywki. Nanoszenie ikon na mapy. Prezentacja danych na mapach. Zamieszczenie mapy na własnej

    stronie, blogu, przesłanie mapy za pomocą maila.

    ZAKOŃCZENIE

    Czas realizacji: 3 minuty

    Odpowiedź na ewentualne pytania zadawane przez uczestników kursu.

    Temat 8. e—administracja

    CZAS REALIZACJI: 1 x 50 minut

    FORMA ZAJĘĆ: wykład z elementami ćwiczeń praktycznych (ćwiczeń na sprzęcie komputerowym

    i/lub telefonach)

  • METODA NAUCZANIA: wykład z elementami dyskusji, metody problemowe (klasyczna metoda

    problemowa, metoda przypadków, burza mózgów), metody praktyczne (ćwiczebne i realizacji zadań)

    CEL ZAJĘĆ:

    Uczestnicy kursu

    nauczą się:

    o korzystania z podstawowych usług eadministracji z wykorzystaniem konta w ePUAP

    i profilu zaufanego,

    dowiedzą się jak:

    o założyć i wykorzystywać konto w ePUAP i profil zaufany,

    o korzystać z portali użytecznych przy pozyskiwaniu środków na lokalne inicjatywy,

    o korzystać z usług eadministracji.

    utrwalą:

    o wiedzę z zakresu poruszania się w sieci internetowej,

    o wiedzę z zakresu prawa internetowego,

    o wiedzę z zakresu powiązań świata on- i offline,

    o wiedzę pozwalającą na efektywne poruszanie się w świecie administracji państwowej

    z wersji online.

    MATERIAŁY:

    Podręczniki i artykuły w formie dokumentów elektronicznych:

    Jarosz Piotr, e-Administracja [w:] www.law.uj.edu.pl. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018,

    do wglądu pod adresem: http://www.law.uj.edu.pl/pracownia/files/e-administracja.pdf.

    Cibis Rafał, Materla Anna, Rybicki Rafał, Sujka Justyna, Zagadnienia podstawowe e-administracji

    [w:] www.bibliotekacyfrowa.pl. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod

    adresem: http://www.bibliotekacyfrowa.pl/Content/34359/Zagadneinia_podstawowe.pdf.

    Miejsce dla obywateli: e-administracja [w:] www.programrozwojubibliotek.org. Podręcznik w formie

    pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem: http://programrozwojubibliotek.org/wp-

    content/uploads/2015/07/Miejsce_dla_obywateli_e_administracja.pdf.

    Inne:

    Prezentacja Power Point lub Prezi: „e—administracja”.

    Frączek-Broda Joanna, „e—administracja”, podręcznik elektroniczny w formacie pdf.

    ZAGADNIENIA:

    1. Ogólnie wiadomości o e-administracji.

    2. Konto e-PUAP, dane w sieci, dokumenty i profil zaufany.

    3. Obsługa administracyjna online.

  • PRZEBIEG ZAJĘĆ

    CZYNNOŚCI WSTĘPNE

    Czas realizacji: 2 minuty

    1. Przygotowanie sali do zajęć.

    2. Zapoznanie grupy z tematem zajęć.

    3. Odpowiedź na ewentualne pytania dotyczące organizacji zajęć lub poprzednich tematów.

    CZĘŚĆ ZASADNICZA

    Zagadnienie 1. Ogólnie wiadomości o e-administracji

    Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 15 minut

    Pojęcie e-administracja. Różnice między pojęciami: e-government, e-governance i e-democracy.

    Krótka historia idei e-administracji. Dwadzieścia usług, które Komisja Europejska uważa za kluczowe

    dla rozwoju e-administracji. Możliwe poziomy wdrożenia e-usługi. Główne dokumenty strategiczne

    i programowe dotyczące rozwoju społeczeństwa informacyjnego i e-administracji w Polsce. Wytyczne

    strategii rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce w zakresie e-administracji. Poziom rozwoju

    e-administracji w Polsce. Wybrane projekty z zakresu e-administracji. Ogólne zasady działania

    cyfrowego urzędu. Wybrane pojęcia używane w e-administracji.

    Zagadnienie 2. Konto e-PUAP, dane w sieci, dokumenty i profil zaufany

    Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 15 minut

    Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej – definicja, zastosowanie. Porównanie

    z: e-Deklaracje, e-Inspektorat. Założenie konta. Zarządzanie kontem. Jak zdobyć e-dokumenty.

    Zagadnienie 3. Obsługa administracyjna online

    Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 15 minut

    Podstawy wiedzy o wybranych organach państwa. Podstawy prawa administracyjnego. Przebieg

    postępowania administracyjnego. Wybrane uprawnienia stron postępowania. Składanie skarg

    i wniosków. Zaskarżenie uchwały lub zarządzenia organu samorządu terytorialnego. Interwencje

    posłów i senatorów. Dostęp do informacji publicznej. Poszukiwanie zatrudnienia. Rozliczenia

    podatkowe. Telepraca i inne formy przedsiębiorczości. Dobre praktyki.

    ZAKOŃCZENIE

    Czas realizacji: 3 minuty

    Odpowiedź na ewentualne pytania zadawane przez uczestników kursu.

  • MATERIAŁY DLA UCZESTNIKÓW

    Bowdur Elżbieta, Komunikacja i informacja. Podręcznik w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu

    pod adresem:

    http://cloud2.edupage.org/cloud/podrecznik_do_komunikacji.pdf?z%3AGb0fCtfQHJs8BAm1tmht3G

    GXzFJjqBklP87ptCphakaw8etb4PZniP4VaFoUUGg5snM0hxoMiVuijlvcrPHvew%3D%3D.

    Cibis Rafał, Materla Anna, Rybicki Rafał, Sujka Justyna, Zagadnienia podstawowe e-administracji

    [w:] www.bibliotekacyfrowa.pl. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod

    adresem: http://www.bibliotekacyfrowa.pl/Content/34359/Zagadneinia_podstawowe.pdf.

    Czaplińska Paulina, Strategia budowania wizerunku osób znanych [w:] Perswazyjne wykorzystanie

    wizerunku osób znanych, (Red.) A. Grzegorczyk, Wyższa Szkoła Promocji, Mediów i Show Businessu,

    Warszawa 2015, s. 8-38. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:

    http://www.wsp.pl/file/1282_285832418.pdf.

    Dzierbicki Krzysztof, Internet – wyszukiwarki internetowe. Dokument w formie pdf, dostęp:

    03.08.2018, do wglądu pod adresem: http://www.dzierbicki.pl/ti/wysz.pdf.

    Gradek-Lewandowska Małgorzata, Przewodnik po prawie autorskim i prawach pokrewnych w

    Internecie, Wydawnictwo Fundacja Pomagania Wsi, Warszawa 2009. Książka w formie pdf, dostęp:

    03.08.2018, do wglądu pod adresem:

    http://inkubatorkultury.szczecin.pl/site_media/uploads/dokumenty/przewodnik_po_prawie_int_(1).

    pdf.

    Juszczak Bartłomiej, 5 dobrych praktyk dla początkujących firm w mediach społecznościowych [w:]

    socialpress.pl, artykuł w sieci WWW, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:

    https://socialpress.pl/2014/09/5-dobrych-praktyk-dla-poczatkujacych-firm-w-mediach-

    spolecznosciowych/.

    Kielban Łukasz, Netykieta. Kultura komunikacji w sieci. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018,

    do wglądu pod adresem: http://biblioteka.womczest.edu.pl/new/wp-

    content/uploads/2013/09/webowa_biblioteka_informatyka_netykieta.pdf.

    Kubas Grzegorz, Netykieta – kodeks etyczny, czy prawo internetu? Dokument w formie pdf, dostęp:

    03.08.2018, do wglądu pod adresem: http://vagla.pl/skrypts/mgr_g_kubas.pdf.

    Kuchta Monika, 22 serwisy społecznościowe, z których korzystamy najczęściej [w:] socialpress.pl,

    artykuł w sieci WWW, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:

    https://socialpress.pl/2017/05/22-serwisy-spolecznosciowe-z-ktorych-korzystamy-najczesciej/.

    Kulczycki Emmanuel, Przepraszam, czy oprócz praw do mojego tekstu nie zechciałby Pan zabrać

    jeszcze moich organów? [w:] My, Dzieci Sieci, pod red. Jarosława Lipszyca, Wydawnictwo:

    Nowoczesna Polska, dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:

    https://prawokultury.pl/media/entry/attach/my-dzieci-sieci-wokół-manifestu.pdf.

  • Legalna kultura w pytaniach i odpowiedziach [w:] legalnakultura.pl. Artykuł w formie elektronicznej,

    dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem: http://www.legalnakultura.pl/pl/legalna-kultura/lk-w-

    pigulce.

    Libal Urszula, Operatory wyszukiwania dla popularnych wyszukiwarek internetowych. Dokument

    w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:

    http://urszula.libal.staff.iiar.pwr.wroc.pl/docs/ti/search_operators_pl.pdf.

    Łusiak Łukasz, 6 najlepszych darmowych programów do zarządzania zdjęciami [w:] fotoblogia.pl.

    Dostęp: 03.08.2018. Artykuł dostępny pod adresem: https://fotoblogia.pl/3347,6-najlepszych-

    darmowych-programow-do-zarzadzania-zdjeciami.

    Menadżery plików [w:] Dobreprogramy.pl. Dostęp: 03.08.2018. Artykuł dostępny pod adresem:

    https://www.dobreprogramy.pl/Menedzery-plikow,Programy,Windows,49.html.

    Poszewiecki Adam, ABC prawa autorskiego, Wydawnictwo Fundacji „Inicjatywa Kobiet Aktywnych”.

    Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:

    http://ngo.chorzow.eu/_DOKUMENTY/abc_praw_autorskie.pdf.

    Rzeczywistość Rozszerzona, wydawnictwo Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dokument

    w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:

    https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&uact=8&ved=0ahUK

    EwiIvNaAvvjYAhWNqaQKHQwtD4gQFggvMAE&url=http%3A%2F%2Fwww.nauka.gov.pl%2Fpolska-

    nauka%2Frzeczywistosc-

    rozszerzona%2Carchiwum%2C1%2Cakcja%2Cpdf.html&usg=AOvVaw2eXKOgMV4vzgXJ1BwpNV5e.

    Szymielewicz Katarzyna, Mazgal Anna, Internet a prawa podstawowe. Ekspresowy przegląd

    problemów regulacyjnych, Fundacja Panoptykon, Warszawa 2011, dokument w formie pdf, dostęp:

    03.08.2018, do wglądu pod adresem:

    https://panoptykon.org/sites/default/files/publikacje/raport_internet_a_prawa_podstawowe_0_2.p

    df.

    Tarachoń Patryk, Narzędzia dla początkujących w social-media [w:]

    www.wsparciebloga.blogspot.com, artykuł w sieci WWW, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod

    adresem: http://www.wsp.pl/file/1282_285832418.pd.

    Waglowski Piotr, Prawo w sieci. Zarys regulacji internetu. Gliwice 2005.

    Wykorzystywanie mediów społecznościowych [w:] Schools For Future Youth, artykuł w sieci WWW,

    dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem: https://www.sfyouth.eu/index.php/pl-PL/sfyouth-

    toolkit/skills-topics/using-social-media.

    Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum – Zwiedzanie wirtualne, dostęp: 03.08.2018, dostępna pod

    adresem: https://www.zamek-krolewski.pl/zwiedzanie/panoramy.

  • Inne:

    Frączek-Broda Joanna, „e-administracja”, podręcznik elektroniczny w formacie pdf.

    Frączek-Broda Joanna, „Kulturowe i edukacyjne bazy danych”, podręcznik elektroniczny w formacie

    pdf.

    Frączek-Broda Joanna, „Moja tożsamość w sieci”, podręcznik elektroniczny w formacie pdf.

    Frączek-Broda Joanna, „Muzeum i galeria on-line”, podręcznik elektroniczny w formacie pdf.

    Frączek-Broda Joanna, „Obsługa narzędzi cyfrowych służących kulturze”, podręcznik elektroniczny

    w formacie pdf.

    Frączek-Broda Joanna, „Obsługa narzędzi komunikacji i handlu cyfrowego” podręcznik elektroniczny

    w formacie pdf.

    Frączek-Broda Joanna, „Prawo w sieci”, podręcznik elektroniczny w formacie pdf.

    Prezentacja „e-administracja”.

    Prezentacja „Kulturowe i edukacyjne bazy danych”.

    Prezentacja „Moja tożsamość w sieci”.

    Prezentacja „Muzeum i galeria on-line”.

    Prezentacja „Obsługa narzędzi cyfrowych służących kulturze”.

    Prezentacja „Obsługa narzędzi komunikacji i handlu cyfrowego”.

    Prezentacja „Prawo w sieci”.