KONSPEKT ZAJĘCIA ZZZ DOMINACJĄ WW … · Poznanie śląskiej legendy o Skarbniku w oparciu o...

2

Click here to load reader

Transcript of KONSPEKT ZAJĘCIA ZZZ DOMINACJĄ WW … · Poznanie śląskiej legendy o Skarbniku w oparciu o...

Page 1: KONSPEKT ZAJĘCIA ZZZ DOMINACJĄ WW … · Poznanie śląskiej legendy o Skarbniku w oparciu o historyjkę obrazkową oraz innowację pedagogiczną własnego autorstwa CELE GŁÓWNE

1

Sosnowiec, 01.12.2007

KONSPEKTKONSPEKTKONSPEKTKONSPEKT ZAJĘCIAZAJĘCIAZAJĘCIAZAJĘCIA ZZZZ DOMINACJĄDOMINACJĄDOMINACJĄDOMINACJĄ DZIAŁALNOŚCIDZIAŁALNOŚCIDZIAŁALNOŚCIDZIAŁALNOŚCI UMYSŁOWEJUMYSŁOWEJUMYSŁOWEJUMYSŁOWEJ WWWW KORELACJ IKORELACJ IKORELACJ IKORELACJ I ZZZZ

WYCHOWANIEMWYCHOWANIEMWYCHOWANIEMWYCHOWANIEM ESTETYCZNYMESTETYCZNYMESTETYCZNYMESTETYCZNYM DATA: 04.12.2007 GRUPA

4, 5-latki PROWADZĄCA

mgr Olga Nietupska TEMAT ZAJĘCIA

Poznanie śląskiej legendy o Skarbniku w oparciu o historyjkę obrazkową oraz innowację pedagogiczną własnego autorstwa

CELE GŁÓWNE

− poznanie legendy o Skarbniku oraz narzędzi słuŜących do pracy w kopalni

− rozwijanie umiejętności dzieci w wyraŜaniu uczuć

− wzbogacenie zasobu słownictwa związanego z pracą w kopalni CELE OPERACYJNE

− umie wypowiadać się na temat ilustracji obrazkowych (układanie prawidłowej kolejności opowiadania)

− umie nazywać narzędzia słuŜące do pracy w kopalni

− uwaŜnie słucha opowiadania nauczycielki

− potrafi wykonać pracę plastyczną przy stoliku METODY

słowna, czynna, oglądowa FORMY

praca z całą grupą, praca indywidualna

Page 2: KONSPEKT ZAJĘCIA ZZZ DOMINACJĄ WW … · Poznanie śląskiej legendy o Skarbniku w oparciu o historyjkę obrazkową oraz innowację pedagogiczną własnego autorstwa CELE GŁÓWNE

2

POMOCE cztery obrazki przedstawiające historyjkę obrazkową, pacynka Czytuś, ilustracje narzędzi górniczych, płyta CD (muzyka do zabawy ruchowej), materiały do pracy plastycznej (gazety pomalowane na czarno, papier kolorowy, klej)

PRZEBIEG ZAJĘCIA

1. Wprowadzenie dzieci w tematykę zajęcia. Spotkanie z Czytusiem. 2. Krótka rozmowa z dziećmi i nt. pracy w kopalni: wygląd kopalni,

narzędzia pracy górnika. 3. Zabawa ruchowa z muzyką – pedagogika zabawy. 4. Przedstawienie przez nauczycielkę treści legendy „Spotkanie ze

Skarbnikiem” w oparciu o historyjkę obrazkową. 5. Zabawa ruchowa „W kopalni” 6. RozłoŜenie obrazków w przypadkowej kolejności. 7. Próba ułoŜenia historyjko obrazkowej przez dzieci zgodnie z kolejnością

obrazków. 8. Wyjaśnienie dzieciom sposobu wykonania pracy plastycznej

nawiązującej do tematu zajęcia. 9. Praca indywidualna przy stolikach: formowanie brył węgla z gazet

pomalowanych czarną farbą, naklejanie „wyrazu twarzy” z papieru kolorowego (uśmiech, złość, smutek).

10. Zabawa integracyjna dzieci wraz ze swoimi rodzicami przy muzyce. 11. Podziękowanie wszystkim za uczestnictwo w zajęciu. Słodki

poczęstunek. LITERATURA

1. H.Kruk „Wybór literatury do zabaw i zajęć w przedszkolu”. 2. I.Dudzińska „Metodyka wychowania w przedszkolu” 3. O.Nietupska, Innowacja pedagogiczna „„KsiąŜeczki z Czytusia półeczki”