Konspekt lekcji plastyki w klasie 6

2
KONSPEKT LEKCJI PLASTYKI W KLASIE VI A SP NR 42 Czas trwania lekcji: 45 minut Data lekcji: 23 października 2014 r. Osoba prowadząca: Karolina Kuczmierowska Temat: „Średniowiecze. Portal inny wszystkieCele główne: Rzeźba średniowieczna- charakterystyka Portal- ozdobne obramienie drzwi Charakterystyka portalu romańskiego i gotyckiego Poznanie charakteru religijnego średniowiecza Inspirując się dekoracjami, formami i motywami rzeźbiarskimi średniowiecza tworzy pracę plastyczną- portal Cele operacyjne: Uczeń potrafi: 1. Powiedzieć czym jest portal i rozróżnia portale gotyckie i romańskie 2. Wymienia typy budowli średniowiecznych 3. Tworzy prace plastyczne, inspirując się dekoracjami, formami i motywami rzeźbiarskimi charakterystycznymi dla rzeźby średniowiecza Treści Podstawy programowej realizowane na lekcji. 3.1 3.2., 2.1. Uczeń: Definiuje religijny charakter sztuki średniowiecznej Wie, że rzeźba średniowieczna była związana z architekturą sakralną i umieszczana w tympanonach, na kapitelach kolumn oraz wokół drzwi wejściowych, w dekoracyjnych portalach katedr i kościołów Rozpoznaje i omawia zabytki rzeźby średniowiecznej Wie czym jest portal Rozróżnia portale średniowieczne: romańskie i gotyckie Metody pracy: pogadanka, rozmowa nauczająca, praca plastyczna. Forma pracy: klasowa – część teoretyczna, indywidualna – zrobienie portalu romańskiego lub gotyckiego z tekturki, plasteliny i koralików Środki dydaktyczne: podręcznik Plastyka. Lubię tworzyć 6, rozdział 2,Epoka katedr i zamków, temat: Architektura, zeszyt ćwiczeń Plastyka. Lubie tworzyć 6- ćwiczenie 7 1

Transcript of Konspekt lekcji plastyki w klasie 6

Page 1: Konspekt lekcji plastyki w klasie 6

KONSPEKT LEKCJI PLASTYKI W KLASIE VI A SP NR 42Czas trwania lekcji: 45 minut

Data lekcji: 23 października 2014 r.Osoba prowadząca: Karolina Kuczmierowska

Temat: „Średniowiecze. Portal inny wszystkie”

Cele główne:• Rzeźba średniowieczna- charakterystyka• Portal- ozdobne obramienie drzwi• Charakterystyka portalu romańskiego i gotyckiego• Poznanie charakteru religijnego średniowiecza• Inspirując się dekoracjami, formami i motywami rzeźbiarskimi

średniowiecza tworzy pracę plastyczną- portal

Cele operacyjne:Uczeń potrafi:1. Powiedzieć czym jest portal i rozróżnia portale gotyckie i romańskie2. Wymienia typy budowli średniowiecznych3. Tworzy prace plastyczne, inspirując się dekoracjami, formami i motywami

rzeźbiarskimi charakterystycznymi dla rzeźby średniowiecza

Treści Podstawy programowej realizowane na lekcji. 3.1 3.2., 2.1.Uczeń:• Definiuje religijny charakter sztuki średniowiecznej• Wie, że rzeźba średniowieczna była związana z architekturą sakralną i

umieszczana w tympanonach, na kapitelach kolumn oraz wokół drzwi wejściowych, w dekoracyjnych portalach katedr i kościołów

• Rozpoznaje i omawia zabytki rzeźby średniowiecznej • Wie czym jest portal• Rozróżnia portale średniowieczne: romańskie i gotyckie

Metody pracy: pogadanka, rozmowa nauczająca, praca plastyczna.Forma pracy: klasowa – część teoretyczna,indywidualna – zrobienie portalu romańskiego lub gotyckiego z tekturki, plasteliny i koralikówŚrodki dydaktyczne: podręcznik Plastyka. Lubię tworzyć 6, rozdział 2,Epoka

katedr i zamków, temat: Architektura, zeszyt ćwiczeń Plastyka. Lubie tworzyć 6- ćwiczenie 7

1

Page 2: Konspekt lekcji plastyki w klasie 6

Przebieg lekcji:1. Zapisanie tematu lekcji i wyjaśnienie jej celów.2. Czytanie na głos, omówienie treści i ilustracji zawartych w podręczniku:

• portal- ozdobne obramienie drzwi w różnego rodzaju budowlach np. kościołach czy ratuszach

• portal romański charakteryzują półkoliste archiwolty, kilka rzędów łuków zmierzających w głąb ściany, i rzeźbiony tympanon nad wejściem. Łuki były zazwyczaj wypełnione rzeźbiarskimi ozdobami. Podparcie łuków formowano w kształcie filarów, kolumn lub pilastrów

• portal gotycki charakterystyczny kształt archiwolty z półkolistego na ostrołukowy, a także bogatsza dekoracja rzeźbiarska. W gotyku portale często obejmowały dwa lub trzy otwory wejściowe

• W gotyku dolną część fasady świątyni tworzyły zwykle trzy wejścia zakończone łukiem ostrym o bogatej dekoracji rzeźbiarskiej. Pole nad wejściem wieńczył półkolisty tympanon, często z płaskorzeźbą np. postaci Chrystusa Tronującego

• Pogadanka systematyzująca wiedzę o portalach średniowiecznych.Czym jest portal, jaką rolę pełni rzeźba w portalach średniowiecznych i czym portale średniowieczne różnią się od innych.

3. Indywidualna praca plastyczna -stworzenie na tekturce portalu w stylu romańskim lub gotyckim za pomocą plasteliny, wykałaczek, ozdobienie koralikami

4. Omówienie prac plastycznych- portali.5. Ocena prac, zakończenie lekcji.

OpracowałaKarolina Kuczmierowska

2