Post on 23-Apr-2020
Praca zbiorowa pod redakcją:Ryszarda Jezierskiego, Marka Lewandowskiego,
Andrzeja Rokity, Adama Szymczaka
Wrocław 2019
WOJEWÓDZTWO DOLNOŚLĄSKIESZKOLNY ZWIĄZEK SPORTOWY „DOLNY ŚLĄSK”
PRZEWODNIK DLA NAUCZYCIELI EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ I WSPÓŁPRACUJĄCYCH NAUCZYCIELI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
REALIZUJĄCYCH PROGRAM
SPRAWNY DOLNOŚLĄZACZEK
2
Od Autorów
---
-
Ireneuszowi Cichemu
i
www.sprawnydolnoslazaczek.pl
Patronat PartnerOrganizator
PROGRAM SPRAWNY DOLNOŚLĄZACZEK
5
-
-
--
--
6
SPIS TREŚCI
7
Podręcznik dobrych praktyk - inspiracje z Aktywnych Szkół MultiSport 9
Część IZnaczenie aktywności fizycznej w życiu człowieka 15
Część IIWprowadzenie i zasady działania programu Sprawny Dolnoślązaczek 23
Część IIIMetodyka nauczania ćwiczeń wchodzących w zakres programuSprawny Dolnoślązaczek i test diagnozujący sprawność fizyczną 43
Część IVZabawowo-zadaniowe formy ćwiczeń rozwijających sprawność fizyczną i kształtujących prawidłową postawę ciała, ćwiczenia śródlekcyjne oraz gry i zabawy dla uczniów klas I–III 55
Część V„Eduballe” – piłki, które uczą 109
Część VIZałożenia programu Athletics Kids 119
Część VIIProjekty i konspekty zajęć i imprez sportowo-rekreacyjnych opracowane przez nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, wychowania fizycznego i nauczycieli akademickich dostosowane do założeń programu Sprawny Dolnoślązaczek 125
Część VIIIPropozycje alternatywnych sprawności programu Sprawny Dolnoślązaczek 157
7
--
-
8
-
--
-
-
-
-
9
10
11
12
13
Lekkoatlety
Piłkarza
Pływaka – Wodniaka
PROGRAM SPRAWNY DOLNOŚLĄZACZEK
Rowerzysty – Turysty
Gimnastyka – Tancerza
-
-
--
SaneczkarzaNarciarzaŁyżwiarza
Znaczenie aktywności fizycznej w życiu człowieka
CZĘŚĆ I
16
ZNACZENIE ZAJĘĆ RUCHOWYCHW EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJDLA ROZWOJU CZŁOWIEKA
-
-
-
-
--
.
-
-
-
-
-
--
-
Psychologia rozwoju .
-
-
-
-
-
-
-
--
-
-
-
--
-
-
-
-4
-.
4 Z--
.
17
-
-
---
5
-
-
-
--
-
-
-
-
9
--
-
-
5 War-
-
-
9 -
---
-
--
-
-
-
-
15
-
-
-
-
-
-
-
-
18
-
-
-
-
-
-
-.
-
-
---
---
-
-
-
-
--
-
-
19
4
5 -
-
---
--
--
-
-
4
-I. Murarow
5
-
dr
WYKORZYSTANIE AKTYWNOŚCIRUCHOWEJ W KSZTAŁCENIU ZINTEGROWANYM UCZNIA
Podobnie jak ziarno zawiera w sobie to wszystko, co jest mu potrzebne do pełnego rozwojui wymaga tylko odpowiednich warunków, tak i każde niemowlę przychodzi na świat z zalążkiem geniuszu oczekującym na pełny rozkwit.
David Lewis1
--
--
-
-
-
--
-
-
20
-
-
-
-
-
--
-
-
-
-
-
--
-
9 --
-
M.9
-hung
-
--
---
-
-10
---
--
--
-
-
-
21
--
--
--
--
-
-
--
-
--
-
--
-
--
-
22
-
-
-
-
Wprowadzenie i zasady działania programu Sprawny Dolnoślązaczek
CZĘŚĆ II
24
Jak się zrodził pomysł?-
-
--
-
--
--
-
-
--
-
-
-
---
-
-
-
--
1. Cel programu
-
-
-
-
25
---
2. Wybrane zapisy z podstawyprogramowej – wychowanie fizyczne
-
-
-
-
--
-
---
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
---
--
-
-
26
3. Ruch to zdrowie „Ruch jest w stanie zastąpić prawie każdy lek, ale wszystkie leki razem wzięte nie zastąpią ruchu”.
Wojciech Oczko
-
-
-
-
---
„Na to, aby być zdrowym, trzeba nauczyć się mądrze żyć”.
Rene Dubom
-
-
-
-
-
-
4. Psychomotoryka „Kształtowanie osobowości, które jest celem kształce-nia, zakłada kształcenie integralne, obejmujące ciało, umysł, wrażliwość i charakter”.
Maurice Debesse
„Do szkoły chodzi nie głowa dziecka, ale ono całe”.Marcin Kasprzak
---
-
-
-
-
na ten temat -
-
--
-
-
-
-
--
5. Radosny ruch – bawi, uczy i wychowuje
5.1. Zajęcia wychowania fizycznego nie mogą być nudne
---
27
-
5.2. Przez zabawę do sportu – przez sport do zabawy
-
--
-
-
28
---
-
-
-
-
-
--
5.3. Czym skorupka za młodu nasiąknie…
--
-
-
-
-
-
-
-
-
-
--
--
5.4. Współzawodnictwo – zdrowa rywalizacja
-
--
-
-
-
--
29
6. Treści programu Sprawny Dolnoślązaczek
6.1. Zdobywamy, a nie kolekcjonujemy odznaki sprawności
-
-
--
-
6.2. Zasady zdobywania odznak sprawności programu Sprawny Dolnoślązaczek i zestaw dyscyplin
-
-
-
-
-
6.3. Proponowane dyscypliny i umiejętnoścido opanowania przez uczniów w ciągutrzech lat
-
-
Rowerzysta – Turysta (wrzesień–październik)
-
-
-
-
Gimnastyk – Tancerz (listopad–grudzień)
--
Saneczkarz – Narciarz – Łyżwiarz (styczeń–luty)
-
-
-
Piłkarz – nożny/ ręczny/ Koszykarz/ Siatkarz (marzec–kwiecień)
-
-
30
Lekkoatleta (maj–czerwiec)
--
-
Pływak – Wodniak (czerwiec + miesiące wakacyjne)
-
-
6.4. Szczegółowy opis prób dla uczniów klas I–III
-
-
--
-
--
-
Rowerzysta
-
-
Klasa I
-
-
Klasa II
-
-
Klasa III
-
Turysta
---
-
-
-
-
31
Gimnastyk
Klasa I-
--
-
--
-
Klasa II-
-
-
-
-
-
-
-
-
Klasa III
-
-
-
-
-
-
Tancerz
-
-
-
Saneczkarz
---
Klasa I
-
-
32
Klasa II
-
--
Klasa III-
-
Narciarz
Klasa I
-
-
-
-
--
-
-
Klasa II -
-
-
Klasa III-
-
-
-
-
Piłkarz – Piłka ręczna
Klasa I
-
-
-
-
Klasa II
-
33
Klasa III
-
-
Piłkarz – Koszykówka
Klasa I
-
-
Klasa II
-
-
Klasa III
-
-
Piłkarz – Siatkówka
Klasa I
-
34
Klasa II
-
Klasa III
-
-
--
Piłkarz – Piłka nożna
-
-
-
-
-
-
-
-
-
35
Lekkoatleta
--
-
-
--
-
-
-
-
-
-
--
36
-
-
-
--
-
Pływak – Wodniak
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Wodniak
--
-
-
---
-
--
-
37
7. Metodyka i systematyka ćwiczeń przygotowawczych do opanowania zadań ruchowych prowadzących do zdobycia określonych sprawności
7.1. Metoda bezpośredniej celowości ruchu – dzieci lubią konkret
-
-
--
-
-
-
--
--
--
to odpowiednie ---
-
-
--
-
-
-
7.2. Nauczanie nowych umiejętności
-
-
-
-
-
-
--
-
--
-
-
-
38
8. Efekty realizacji programu Sprawny Dolnoślązaczek
8.1. Wdrażanie do zdrowego stylu życia – kształtowanie nawyków (potrzeby) stałej aktywności fizycznej
--
-
--
-
--
-
-
-
-
8.2. Rozwijanie sprawności fizycznej i wzbogacanie umiejętności ruchowych fundamentem uprawiania sportu, rekreacji i turystyki
--
-
-
-
-
-
-
-
---
-
--
--
--
8.3. Trzymaj się prosto
-
--
-
39
-
--
-
9. Podstawowe zasady higieny i bezpieczeństwa zajęć ruchowych
-
-
-
-
-
-
--
-
-
-
-
--
-
-
-
10. Współpraca ze środowiskiem rodzinnym i szkolnym
10.1. Współpraca z rodzicami
--
-
-
-
-
-
-
--
-
40
10.2. Współpraca ze środowiskiem szkolnym
---
-
--
--
-
-
--
-
„Wszystko zależy od nauczyciela. Ostatecznie nauczyciel określa konkretne cele i treści, jakie ma zamiar realizować na poszczególnych zajęciach z dziećmi, on dobiera metody i środki oddziaływa-nia na wychowanków całym sobą – swoją wiedzą, umiejętnościami pedagogicznymi, stosunkiem do uczniów, tym wszystkim, co składa się na jego osobowość. To nauczyciel decyduje w największym stopniu o przygotowaniu do życia, postawie wobec świata, o sylwetce moralno-społecznej każdego człowieka z osobna”.
Kazimierz Denek
11. PPP – Parę Praktycznych Porad
--
-
---
--
-
-
-
-
-
-
-
-
--
-
41
Bajka dla nauczycieli
Pewnego razu zwierzęta postanowiły zro-bić coś w celu rozwiązania problemów współ-czesnego świata. Podjęły decyzję o pilnej potrzebie założenia Nowej Szkoły.
Powołano Komitet Szkolny złożony z niedź-wiedzia, sarny i bobra. Dyrektorem mianowa-no jeża. W programie szkolnym umieszczono następujące przedmioty: bieganie, wspinanie się, latanie i pływanie.
W celu lepszej organizacji postanowio-no, że wszystkie zwierzęta będą uczyły się wszystkich przedmiotów w ten sam sposób.
Kaczka osiągnęła najlepsze wyniki w pły-waniu, okazała się nawet lepsza od nauczy-ciela. Niestety, z latania otrzymała tylko +3, a z biegiem zupełnie nie dawała sobie rady. Z tego powodu została skierowana na dodat-kowe zajęcia wyrównawcze. Podczas gdy inni trenowali pływanie, kaczka uczyła się biegać. Po pewnym czasie jej pokrzywione nóżki tak były zmęczone, że osiągnęła tylko przeciętne wyniki w pływaniu. Wiewiórka otrzymała 6 ze wspinania się, ale bardzo frustrowały ją lekcje latania, ponieważ nauczyciel wymagał startu z czubka drzewa. Długie ćwiczenia spowodo-wały znaczne obniżenie ocen ze wspinania i biegania. Orzeł był dzieckiem problemowym,
często strofowanym. Na lekcjach wspinania potrafił znaleźć się na szczycie drzewa szyb-ciej niż inni uczniowie, tyle, że chciał robić to na własny sposób. Królik rozpoczął zajęcia z biegania jako najlepszy w klasie, ale do-datkowe lekcje pływania były powodem jego załamania nerwowego. Został skierowany do szkoły specjalnej na obserwację psycho-logiczną. W tej szkole jedynym przedmiotem było pływanie.
W końcu roku szkolnego nienormalny ło-soś okazał się najlepszy w pływaniu, a także w bieganiu, wspinaniu i lataniu. W nagrodę poproszono go o wygłoszenie mowy na za-kończenie roku szkolnego.
Pies preriowy trzymał się z daleka od szkoły, ponieważ Komitet Szkolny nie zaak-ceptował kopania, jako przedmiotu. Zaprzy-jaźnił się z borsukiem i został jego pomocni-kiem. Później dogadali się z dzikimi świniami i założyli prywatną szkołę, która wkrótce okazała się sukcesem.
Szkoła, która pragnęła zająć się rozwią-zywaniem problemów współczesnego świa-ta została zamknięta.
Zwierzęta odzyskały wolność!
-
-
–
– --
–
–
-
-
-
Metodyka nauczania ćwiczeń wchodzących w zakres programu Sprawny Dolnoślązaczek i test diagnozujący sprawność fizyczną
CZĘŚĆ III
44
---
-
--
-
---
-
-
45
Gimnastyk
dr
-
-
-
-
-
--
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
46
-
-
--
Piłkarz – piłka ręczna–
-
-
-
-
-
-
-
-
-
--
-
-
-
-
-
Piłkarz – koszykówka –
-
-
-
-
47
-
-
-
--
-
-
-
-
-
--
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
48
-
--
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Piłkarz – siatkówka
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
49
-
Piłkarz – piłka nożna
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
--
-
-
---
Klasa I
-
-
-
-
--
-
Klasa II
-
--
-
50
-
-
---
Klasa III
--
-
-
--
-
-
-
-
-
-
-
Lekkoatleta
-
--
-
-
-
-
--
--
51
-
MINITEST SPRAWNOŚCIFIZYCZNEJ PROGRAMU SPRAWNYDOLNOŚLĄZACZEKMonitorowanie wpływu programu na zmianę kondycji fizycznej uczestników
-
-
-
-
-
---
-
-
-
--
-
-
-
--
-
-
-
-
--
-
-
-
-
-
-
-
--
-
-
-
52
--
-
-
--
-
-
--
-
-
-
-
-
-
--
-
--
--
-
-
-
-
--
-
-
-
53
-
-
-
--
-
-
-
-
-
-
-
-
--
-
- --
-
--
-
-
-
-
-
54
-
-
-
-
--
-
-
--
-
-
-
--
-
-
--
Zabawowo-zadaniowe formy ćwiczeń rozwijających sprawność fizyczną i kształtujących prawidłową postawę ciała (ćwiczenia śródlekcyjne) oraz gry i zabawy dla uczniów klas I–III
CZĘŚĆ IV
56
--
-
---
-
-
-
--
--
-
--
-
-
-
--
--
-
-
-
-
---
57
ZABAWOWO-ZADANIOWE FORMY ĆWICZEŃ ROZWIJAJĄCYCH SPRAWNOŚĆFIZYCZNĄ, FESTYNY GIMNASTYCZNE
dr
Koty na płoty
-
-
-
Wesołe miasteczko
-
58
Olimpiada
Skoczek na szachownicy
59
Rodzinna wycieczka do ZOO
-
-
-
-
Tekst opowiastki „Pikuś”:
-
-
W zgodzie i zaufaniu
-
-
-
-
-
60
-
-
--
-
-
-
61
Czy potrafisz?
-
-
-
--
62
-
-
--
--
63
Zabawowo-zadaniowe formy ćwiczeń z partnerem
-
-
-
-
-
---
64
Wyścigi i tory przeszkód
--
-
-
-
-
65
-
-
-
-
66
-
-
-
-
-
-
start
-
-
67
GIMNASTYKA KOREKCYJNAPrzykłady zestawów ćwiczeń na określone wady postawy.
PLECY OKRĄGŁE
--
-
68
-
PLECY WKLĘSŁE
-
-
-
-
-
-
-
69
PLECY OKRĄGŁO-WKLĘSŁE
--
--
--
-
-
--
-
SKOLIOZA
-
-
-
-
70
-
--
PŁASKOSTOPIE
--
-
--
-
-
-
--
71
ĆWICZENIA ODDECHOWE
-
72
-
-
KARTA ROZWOJU i SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ UCZNIA (wzór)
Rozwój fizyczny
IX VI IX VI IX VI
1)2)3)4)5)6)7)
a)szpotawe
8)--
73
PROPOZYCJE ZABAW, GIER I ĆWICZEŃ NA PRZERWY ŚRÓDLEKCYJNE I MIĘDZYLEKCYJNE
--
-
-
---
-
-
-
-
-
--
--
---
--
-
--
--
--
-
-
Zadania
--
-
ZABAWY I GRY NA PRZERWĘŚRÓDLEKCYJNĄ
-
--
-
--
-
-
74
--
GALARETKA
-
-
-
-
STRUŚ
---
-
-
-
-
-
-
-
MOJA TWARZ
---
--
MARIONETKA
-
-
-
-
-
75
---
-
-
KULTURYSTA
-
-
-
DŹWIĘKI MOJEGO CIAŁA
--
--
-
-
-
KANGUREK
---
-
SŁONECZNIK
-
-
-
-
-
OBRAZ
76
--
-
-
-
-
-
-
-
SPRINT
---
-
-
CIĘŻAROWIEC
-
--
-
---
-
-
COFNIĘTY FILM
-
--
-
-
PRZERWA MIĘDZYLEKCYJNA REALIZOWANA W KLASIE, NA KORYTARZU SZKOLNYM LUB TERENIE PRZYSZKOLNYM –PROPOZYCJE ZABAW, GIER I ĆWICZEŃ
--
--
-
-
77
--
--
PIŁKA NOŻNA DMUCHANA
-
-
--
-
-
-
KARCIANY WYŚCIG
-dzia
-
-
--
-
-
-
-
SAŁATKA OWOCOWA
--
-
-
-
78
--
DYREKTOR ZOO
-
--
-
-
--
--
-
--
MAGNESY
--
-
--
-
TUNEL
-
--
-
-
--
-
79
MISTRZ GŁÓWEK
-
-
-
-
-
-
POLICJANT
--
-
-
KTO TO JEST?
-
-
CZARNOKSIĘŻNIK
-
-
--
80
-
-
-
MISTRZOWIE SKOKÓW
sportowa
--
-
-
-
-
--
--
-
-
PRZERWA MIĘDZYLEKCYJNA REALIZOWANA NA TERENIEPRZYSZKOLNYM – PROPOZYCJE ZABAW, GIER I ĆWICZEŃ
WĄŻ
-
-
-
--
-
-
-
Forma swobodna ---
-
-
-
81
-
-
-
-
BUDUJEMY MOSTY
-
-
--
-
-
-
-
-
-
--
-
-
-
-
-
-
-
WĘDROWNIK
--
--
--
-
82
ĆWICZENIA ŚRÓDLEKCYJNEZ WYKORZYSTANIEMMULTIMEDIÓW
-
--
--
--
-
-
-
--
-
--
-
-
4
-
4
-
--
5
-
--
-
---
-
-
-
-
---
--
---
-
-nik -
-5
83
--
--
--
-
-
-
-
-
-
-
-
--
-
--
-
--
-
-
-
-
-
-
--
-
---
-
--
--
-
--
-
84
-
-
---
-
-
-
-
-
-
85
GRY I ZABAWY RUCHOWEDLA UCZNIÓW KLAS I–IIIdr
--
-
-
-
-
--
--
-
--
-
-
-
-
-
-
-
--
-
--
86
POZNAWANIE I INTEGROWANIE GRUPY
--
-
--
--
--
-
-
-
-
IMIĘ
-
-
-
ZNAKI ZODIAKU
-
-
-
-
--
-
-
-
87
TO JA
--
DZIEŃ DOBRY
-na
-
--
--
KTO TO JEST?
-
-
--
-
TUPANY
-
88
-
-
-
-
JA i MÓJ SĄSIAD
-
-
-
-
-
-
SĄSIAD
-
-
-
--
-
-
ZWARIOWANE WYCIERACZKI
-
-
-
-
-
-
--
89
---
-
-
--
MAPA
-
-
-
-
-
-
-
--
--
MASZYNA
-
-
-
--
-
-
-
--
-
-
--
BEREK CZWORAK
-
-
90
SZEŚCIAN
-
-
-
-
-
Ruch, rytm – czas i przestrzeń
-
-
-
---
-
-
--
-
--
-
---
-
-
--
91
DYRYGENT
-
-
-
--
-
-
TABLICA
-
-
--
-
--
-
--
-
MUZYKANT
-
-
-
-
--
--
-
GWIAZDY i KOMETY
oni-
-
--
92
-
--
-
--
CIEŃ
-
-
-
-
---
ROBOT
-
-
-
-
stopni
--
-
--
---
-
ROBOTY
-
-
93
-
-
-
-
-
-
--
-
-
-
SOBOWTÓR
-
-
-
-
--
-
--
-
-
-
4, 6, 8, 12
oni-
-
-
-
-
-
-
94
OBRAZ
oni-
-
-
--
-
-
-
-
-
--
--
-
-
-
-
--
BILARDOWE KULE
oni-
--
--
--
--
-
-
95
ZMYSŁY – WZROK, SŁUCH, DOTYK
-
--
-
-
---
-
--
-
WZROK
LAWINA
-
-
LUSTRO
-
-
-
--
--
--
LUSTRZANE ODBICIE
-
-
-
96
-
-
-
-
-
-
-
-
-
MAGNESY
-
-
-
-
-
-
-
TUNEL
oni-
-
-
-
-
-
CESARZ, SAMURAJ, TYGRYS
-
-
-
-
-
-
-
-
97
-
KTO ZMIENIŁ MIEJSCE?
-
-
-
-
-
SŁUCH
TELEGRAM DO ZAJĄCZKA
-
-
-
-
SZPIEG
-
-
-
--
-
STRAŻNIK
– oni-
-
-
-
-
98
-
-
--
-
NIETOPERZ I ĆMA
-
--
--
--
-
-
-
LOLEK I BOLEK
-
-
-
-
---
-
---
CZUCIE CIAŁA (KOMUNIKACJA Z CIAŁEM)
WIATEREK
-
-
-
-
-
-
-
99
-
-
-
-
-
MALARZ
-
--
---
-
--
--
--
KOMAR
--
-
-
-
-
--
--
UPARTA MUCHA
-
--
-
-
100
--
-
-
-
-
POCIĄG
-
-
przestrzenna
-
PRZEWODNIK
-
--
--
-
-
-
-
--
RYDWAN
-
---
--
-
-
-
101
NOC
-
--
--
-
-
-
GRY I ZABAWY RUCHOWE Z PIŁKĄ
---
--
-
-
-
-
-
-
--
-
---
-
-
-
-
102
-
-
-
--
103
ZABAWA PIŁKA GONI PIŁKĘ
-
--
-
-
-
-
-
-
GRA WYŚCIG PIŁEK
--
-
-
--
-
--
104
ZABAWA SZKOŁA PIŁEK
--
-
--
--
-
-
--
GRA PIŁKA DO KAPITANA
--
-
-
-
-
-
-
-
-
ZABAWA ZŁAP PIŁKĘ
--
--
-
-
105
GRA POCZTA
--
-
-
-
-
-
ZABAWA SPACER Z PIŁKĄ
-
-
--
-
-
ZABAWA POLOWANIE NA ZAJĄCE
-
-
-
-
--
-
ZABAWA NUMERY
-
-
106
-
-
GRA DO TRZECH PODAŃ
--
-
-
-
-
-
ZABAWA BEREK Z OBROTEM
-
-
-
--
-
-
GRA ŻYWY KOSZ
--
-
107
-
-
-
-
108
109
„Eduballe” – piłki, które uczą *
CZĘŚĆ V
* --
-
-
-
-
-
-
-
---
-
110
--
--
---
-
-
-
-
-
-
---
--
-
---
-
-
--
--
---
---
-
-
-
-
-
-
-
-
--
--
111
ZAJĘCIA RUCHOWEZ „EDUBALLAMI” ZINTEGROWANEZ TREŚCIAMI JĘZYKA POLSKIEGO(CZYTANIEM I PISANIEM)
---
--
-
-
-
-
---
--
-
-
-
-
-
--
-
-
-
--
-
-
-
-
--
-
---
Litery, litery
-
-
-
-
112
-
-
Wywoływanie liter alfabetu
---
-
-
Wyścigi rzędów – opanowanie układu liter występujących w alfabecie
-
-
-
-
-
-
-
-
Wyścigi rzędów – pisownia „wielką literą”
-
-
-
-
Sylaby
-
-
-
Wyrazy, wyrazy
-
-
-
Samogłoski, spółgłoski
-
113
-
--
-
-
Tworzenie zdań
--
-
-
Berek – ortografia
-
--
-
--
Doskonalę ortografię
-
-
Piłki, ułóżcie się w wyrazy
--
-
ZAJĘCIA RUCHOWEZ „EDUBALLAMI” ZINTEGROWANEZ TREŚCIAMI MATEMATYCZNYMI
-
--
-
-
---
-
-
--
114
---
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
--
-
-
-
--
-
-
--
-
-
---
-
-
-
-
-
Rozpoznawanie cyfr
-
-
-
-
115
--
Rozpoznawanie i tworzenie zbiorów
--
-
Działania na zbiorach
-
--
-
Rozpoznawanie liczb parzystychi nieparzystych w zbiorach piłek edukacyjnych
-
-
-
-
-
-
---
Dodawanie
-
-
-
--
-
-
116
-
--
Wyścigi rzędów – dodawanie
-
-
-
--
-
-
Odejmowanie
--
-
-
-
--
Wyścigi rzędów (odejmowanie)
-
-
-
Mnożenie
-
-
-
-
--
Wyścigi rzędów (mnożenie)
--
-
-
-
-
117
-
Od dodawania do mnożenia
-
-
-
-
Tworzenie działań w zakresie mnożenia i ich rozwiązywanie
-
-
--
--
-
Wyścigi rzędów
-
--
--
Dzielenie całości na dwie i trzy równe części
-
-
-
-
-
Dzielenie
-
-
-
Wyścigi rzędów „dzielenie odwrotnością mnożenia”
-
-
118
Założenia programu Athletics Kids
CZĘŚĆ VI
120
PROGRAM IAAF KID’S ATHLETICS
I. Założenia programu
-
-
-
-
-
-
-
-
--
-
-
II. Organizacja zawodów-
-
--
-
--
---
-
III. Konkurencje
Wahadłowa sztafeta sprintersko-płotkarska
-
--
121
-
-
-
- -
Formuła I
--
122
---
-
Skoki dodawane
-
-
---
-
--
Drabinka koordynacyjna
--
-
---
123
---
-
Skoki na krzyżaki
--
-
--
-
Skakanka
-
Rzut piłką lekarską w tył przez głowę
-
-
124
--
-
Projekty i konspekty zajęć i imprez sportowo- -rekreacyjnych opracowane przez nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, wychowania fizycznego i nauczycieli akademickich dostosowane do założeń programu Sprawny Dolnoślązaczek
CZĘŚĆ VII
126
-
-
-
-
---
-
---
--
127
MALI BOHATEROWIE – POLA I RYŚ O WSPOMNIENIACH – MARZENIACHSPORTOWEJ SZKOŁY 2012/2013
--
-
---
-
Wrzesień
-
--
-
-
-
-
-
---
-
-
-
-
-
-
-
128
--
-
-
Październik–Listopad
-
-
-
-
---
-
--
-
--
-
-
-
-
-
--
-
-
--
-
-
---
--
---
129
Grudzień–Styczeń
-
--
-
-
-
-
--
-
-
-
-
--
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
130
-
--
--
Luty–Marzec
-
---
-
--
---
-
Kwiecień – Maj
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
--
131
Czerwiec
-
--
-
--
---
-
-
-
-
-
-
-
--
-
---
-
-
--
-
-
-
132
--
--
-
LEKCJA O TEMATYCE OLIMPIJSKIEJ W KLASACH I–III
-
-
-
Symbolika olimpijska
-
-
--
-
-
133
--
-
Ceremoniały olimpijskie
-
-
-
-
-
--
-
-
--
-
-
-
-
-
-
-
-
-
--
134
REALIZACJA W KLASACH I–III SZKOŁY PODSTAWOWEJ W RZECZYCYPROGRAMU SPRAWNY DOLNOŚLĄZACZEK Z ODNIESIENIEM DOOBOWIĄZUJĄCEJ PODSTAWY PROGRAMOWEJ
- -
-
-rem
–
– -
–
– –
135
-
-
SCENARIUSZ KONKURSU „ZNAM PRZEPISY RUCHU DROGOWEGO” – KLASA II--
drzewo
karetka
-
-
ta am
ma at
at ma
ma at
ma
ta am
ta
am
tata
am
ta
136
-
-
-
-
10 je 20 stem 40 wzo
80 wym 90 pie 100 szym
50 ro
10+10= 20+30= 50+40= 50+50=
10+0= 10+30= 20+60=
137
KONSPEKT ZAJĘĆ W TERENIE – Z SANKAMI NA ŚNIEGU
- -
-
.
--
138
KONSPEKT ZAJĘĆ W TERENIE Z UŻYCIEM ROWERÓW
-
-
-
-
-
-
-
139
KONSPEKT LEKCJI WF – NA PŁYWALNI
Czasmin.
--
-
-
5
140
dr
KONSPEKT ZAJĘĆ RUCHOWYCH DLA UCZNIÓW EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ
-
--
-
-
– wprowadzenie-
-
-
-
-
-
-
-
--
--
141
--
--
-
dr
KONSPEKT ZAJĘĆ RUCHOWYCH DLA KLASY III
-
-
-
-
-
-
-
142
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
–––––––––––––––––––––
–––––––––––––––––––––
--
-
-
-
143
dr
SCENARIUSZE ZAJĘĆ Z EDUBALLAMI
Szukamy sposobów na zatrzymanie lata
Czasmin.
-
-
-
-
4
4
4
5
-
-
--
144
W przyjaźni z przyrodą
-
-
-
--
Czasmin.
-
-
-
-
-
-
-
--
--
-
-
5
5
5
5
-
-
-
-
-
--
-
-
145
SCENARIUSZ ZAJĘĆ INTEGRACYJNYCH Z RODZICAMI
-
--
-
I. Część wstępna zajęć
-
--
-
II. Ruch na wyczucie własnego ciała
-
III. Ruch na wyczucie przestrzeni
Zabawy)
-
-
--
-
-
146
-
IV. Poznajemy siebie i rozwijamy zaufanie do grupy
-
147
-
-
-
-
-
-
-
-
148
-
-
--
--
-
-
-
149
--
-
-
--
-
-
-
PRZYKŁADOWY SCENARIUSZ TURNIEJU MIKOŁAJKOWEGO
-
--
Zadanie
-
piosenki
-
150
-
-
--
-
-
-
-
151
-
-
-
SCENARIUSZ IMPREZY „SPOTKANIE Z PRZYRODĄ” (JESIENNE LUB WIOSENNE)
-
-
-
-
-
152
-
---
-
-
-
-
-
-
--
-
-
--
-
-
---
--
--
-
--
-
-
--
153
-
-
MAŁY SZTANGISTA
--
-
-
-
154
-
-
-
-
-
-
-
-
--
-
--
-
-
-
--
155T
dr
LEKKOATLETYKA DLA SMYKA – ZABAWA TERENOWA „MAGICZNY OBRAZ”
--
-
-
-
-
-
-
4
-
---
-
--
-
-
-
-
-
KO
156
-
-
-
-
--
-
-
-
-
-
-
-
Propozycje alternatywnych sprawności programu Sprawny Dolnoślązaczek
CZĘŚĆ VIII
158
BADMINTONISTAdr
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
159
Zadania do wykonania na odznakę badmintonista
-
-
-
---
-
-
-
--
-
-
-
160
ŁYŻWOROLKI
-
-
-
-
-
-
-
-
-
--
-
-
Umiejętności dla uczniów klas I–III na zaliczenie sprawności Łyżworolkarz (rolkarz)
161
-
--
-
-
162
HULAJNOGA
-
Umiejętności dla uczniów klas I – III na zaliczenie sprawności jazdy na hulajnodze
-
-
-
163
-
-
-
-
-
-
-
-
-
164
TENISISTA–
-
-
-
--
-
-
-
-
Blok 1 – Ćwiczenia oswajające z piłką i rakietą
-
-
-
-
165
---
-
Blok 2 – Zabawy i ćwiczenia kształtujące czucie piłki
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
166
-
-
Blok 3 – Rzucanki
-
--
--
--
-
Blok 4 – Program metodyczny. Zaliczenia na sprawność Mały Mistrz Tenisa
-
-
-
-
-
-
-
167
--
-
-
-
-
-
-
-
-
-
--
-
-
168
--
-
-
-
-
-
-
-
169
TANCERZi
Muzyka jest niewidzialnym tańcem, a taniec niesły-szalną muzyką.
Jean Paul, 1763–1825
I. Taniec jako zjawisko kulturowe
--
---
-
-
-
-
-
-
--
-
II. Taniec w edukacji
-
--
-
-
-
-
--
III. Aspekt pedagogiczny tańca-
--
-
-
IV. Aspekty psychomotoryczne w tańcu-
-
170
-
--
-
V. Program
-
-
--
-
-
--
-
-
---
---
-
--
--
-
VI. Rodzaje ustawień w TAŃCU
-
-
171
-
-
-
--
-
--
„Lustro”
-
-
---
„Równowaga”-
kole
VII. Gry i zabawy rytmiczno-taneczne wspomagające naukę i wiedzę tańca
„Gdy muzyka zgaśnie”-
172
--
„Zmienny rytm”--
-
-
-
-
-
„Pokaż mi swój taniec – w kole lub w parach”
-
-
-
-
VIII. Nauka podstawowych kroków wspomagających naukę tańca
-
-
-
IX. Taniec nowoczesny
-
-– – –
-
-
–– – –
-
--
– – – –
-
– – – –
173
-
-
--
-
X. Taniec ludowy
„Polka”
-
zmienne
174
---
„Polonez”
-
-
-
-
-
--
XI. Tańce integracyjne – Swing w uliczce
-
-
-
--
XII. Taniec towarzyski – Walc angielski-
-
-
-
175
-
XIII. Wiedza praktyczna dotycząca tańca
Zadania
-
-
-
„Jaki to taniec i skąd pochodzi”
-
-
--
-
-
-
XIV. Działalność praktyczna tancerza
„Jestem choreografem I”
--
„Jestem choreografem II”
--
--
„Wejście na parkiet – pokaz tańca” -
-
-
-
-
176
TENISISTA STOŁOWY
-
--
--
-
---
Etap I – ćwiczenia oswajające z piłeczkami pingpongowymi
-
-
-
-
-
-
Etap II – ćwiczenia oswajające z piłeczkami i rakietką
-
-
-
-
-
-
177
Etap III – ćwiczenia przy stole – podstawowe zasady gry
-
-
-
-
-
-
Zadania do wykonania na odznakę „Mistrz Tenisa Stołowego”
-
-
-
-
-
-
-
-
-
178
UNIHOKEISTA
-
-
-
-
--
---
-
--
-
BLOK 1 – CHARAKTERYSTYKA GRY, WIADOMOŚCI Z ZAKRESU PODSTAWOWYCH PRZEPISÓW GRY I SYGNALIZACJI SĘDZIOWSKIEJ
-
--
-
Co jest potrzebne do gry?
-
-
-
-
--
Przepisy gry
Gra dozwolona:
-
179
Gra niedozwolona:
-
-
--
-
-
-
180
Podstawowa sygnalizacja sędziowska BLOK 2 – ĆWICZENIA I ZABAWY OSWAJAJĄCE ZE SPRZĘTEM DO GRY W UNIHOKEJA ORAZ PODSTAWOWE ELEMENTY TECHNIKIINDYWIDUALNEJ
-
--
-
-
-
-
-
181
„Zmień kij”
-
i
-
-
„Biegnij, chwyć, ustaw”
-
-
-
-
-
-
„Cień”
-
-
--
-
-
-
--
„Mistrz podbijania”
-
-
-
„Wyścig z przekazywaniem kija”
-na
-
-
182
„Trzy sygnały”
-
-
-
--
-
-
--
-
-
-
-
--
-
-dem
-
„Wyścig z odbiciem piłki o bandę (ławeczkę, ścianę)”
-
183
-
„Przebij piłkę na połowę przeciwnika”
-
--
-
-
-
-
„Sztafeta z przekazywaniem piłki”
-
-
-
-
-
„Kto dalej?”
-
-
--
-
„Kto więcej?”
-
-
„Strzał do bramki z biegu”-
184
BLOK 3 – ĆWICZENIA I ZABAWY W FORMIE FRAGMENTÓW GRY
„Atakujący i obrońcy”
-
-
„Do trzech podań”
-
-
--
-
-
BLOK 4 – ZALICZENIE OKREŚLONYCH SPRAWNOŚCI I UMIEJĘTNOŚCI RUCHOWYCH NA ODZNAKĘ „MISTRZ UNIHOKEJA”
-
-
-
Klasa I
--
--
-
-
-
-
-
-
-
--
185
Gra uproszczona -
Gra szkolna ---
Rzut wolny
Rzut karny –
Klasa II
-
-
-
-
-
-
--
-
Klasa III
-
-
--
-
-
-
186
-
-
-
-
-
www.aktywneszkoly.pl