Zadanie 3 edukacja zdrowotna - przedszkolak-resko.edupage.org · Zabawy ruchowe na powietrzu są...

6
Zadanie 3 – edukacja zdrowotna Zabawy ruchowe na powietrzu są dla dzieci źródłem radości oraz regeneracji sił witalnych. SCENARIUSZ ZAJĘĆ Temat: Zabawy ruchowe na powietrzu. Miejsce ćwiczeń: ogród przedszkolny Cel główny: wyrabianie ogólnej sprawności ruchowej dzieci wyrabianie wzajemnej współpracy podczas zabaw ruchowych dostosowanie ubioru do pory roku oraz pogody przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w czasie zabaw na powietrzu. Metody pracy: obserwacja, instrukcja, pokaz, zadania stawiane do wykonania Formy: praca z całą grupą, praca w parach oraz indywidualnie Środki dydaktyczne: obręcze, gwizdek, szarfy. l. Część wstępna • Zbiórka - podanie tematu i celów zajęć. Zabawa orientacyjno – porządkowa „Stój – biegnij!” Na sygnał gwizdka dzieci biegają po ogrodzie, na drugi sygnał zatrzymują się. II. Część główna. 1. Dzieci stoją w rozsypce - otrzymują obręcze. Zabawa „W cyrku”. Dzieci stoją w rozsypce, każdy otrzymuje obręcz. Krążenie obręczy na biodrach; ćwiczenie powtarzamy 2-3 razy. • Zabawa z elementem skoku „Wskocz do środka”. Obręcz leży na trawie, ćwiczący wskakują do środka obunóż i wyskakują, potem wskakują na lewej i prawej nodze. • Zabawa „W cyrku”. Obręcz leży na trawie, jedna nogę należy postawić w środku, drugą na zewnątrz obręczy. Ćwiczący kręci obręczą wokół jednej nogi, jednocześnie podskakując na drugiej; ćwiczenie powtórzyć 3-4 razy i zmienić nogi. • Zabawa „Skakanka”. Ćwiczący trzymają obręcz obiema rękami i przeskakują przez nią jak przez skakankę. •Zabawa „Wirująca obręcz”. Ćwiczący przechodzą z obręczami na utwardzoną część ogrodu, trzymając i opierając ją o podłoże, starają się wprowadzić ją w ruch wirowy. Potem wykonują to samo drugą ręką. • Zabawa z elementem toczenia „Kto dalej potoczy”. Wszyscy ćwiczący ustawiają się w jednej linii w szeregu. Na sygnał prowadzącego dzieci toczą obręcze na drugą stronę ogrodu , starając się, by nie upadły na podłogę. 2. Dzieci ustawione w parach, każda para ma jedną obręcz. • Zabawa „Zajrzyj ośrodka”. Ćwiczący stają bokiem do siebie, wspólnie podnoszą obręcz trzymaną rękami na wysokość tułowia. Na hasło prowadzącego: Zajrzyj do środka, skręcają się w stronę obręczy i zaglądają do środka; ćwiczenie powtórzyć 2-3 razy i zamienić się miejscami. • Zabawa „Przejdź pod tunelem”. Dzieci ustawione w parch obok siebie. Z jednego rzędu dzieci trzymają obręcze przykucając, dzieci z drugiego rzędu przechodzą pod obręczami jak w tunelu. Potem następuje zmiana ról.

Transcript of Zadanie 3 edukacja zdrowotna - przedszkolak-resko.edupage.org · Zabawy ruchowe na powietrzu są...

Zadanie 3 – edukacja zdrowotna

Zabawy ruchowe na powietrzu są dla dzieci źródłem radości oraz regeneracji sił witalnych.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Temat: Zabawy ruchowe na powietrzu.

Miejsce ćwiczeń: ogród przedszkolny

Cel główny:

wyrabianie ogólnej sprawności ruchowej dzieci

wyrabianie wzajemnej współpracy podczas zabaw ruchowych

dostosowanie ubioru do pory roku oraz pogody

przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w czasie zabaw na powietrzu.

Metody pracy: obserwacja, instrukcja, pokaz, zadania stawiane do wykonania

Formy: praca z całą grupą, praca w parach oraz indywidualnie

Środki dydaktyczne: obręcze, gwizdek, szarfy.

l. Część wstępna

• Zbiórka - podanie tematu i celów zajęć.

Zabawa orientacyjno – porządkowa „Stój – biegnij!” Na sygnał gwizdka dzieci biegają po

ogrodzie, na drugi sygnał zatrzymują się.

II. Część główna.

1. Dzieci stoją w rozsypce - otrzymują obręcze.

Zabawa „W cyrku”. Dzieci stoją w rozsypce, każdy otrzymuje obręcz. Krążenie obręczy na

biodrach; ćwiczenie powtarzamy 2-3 razy.

• Zabawa z elementem skoku „Wskocz do środka”. Obręcz leży na trawie, ćwiczący wskakują do

środka obunóż i wyskakują, potem wskakują na lewej i prawej nodze.

• Zabawa „W cyrku”. Obręcz leży na trawie, jedna nogę należy postawić w środku, drugą na zewnątrz

obręczy. Ćwiczący kręci obręczą wokół jednej nogi, jednocześnie podskakując na drugiej; ćwiczenie

powtórzyć 3-4 razy i zmienić nogi.

• Zabawa „Skakanka”. Ćwiczący trzymają obręcz obiema rękami i przeskakują przez nią jak przez

skakankę.

•Zabawa „Wirująca obręcz”. Ćwiczący przechodzą z obręczami na utwardzoną część ogrodu,

trzymając i opierając ją o podłoże, starają się wprowadzić ją w ruch wirowy. Potem wykonują to

samo drugą ręką.

• Zabawa z elementem toczenia „Kto dalej potoczy”. Wszyscy ćwiczący ustawiają się w jednej linii w

szeregu. Na sygnał prowadzącego dzieci toczą obręcze na drugą stronę ogrodu , starając się, by nie

upadły na podłogę.

2. Dzieci ustawione w parach, każda para ma jedną obręcz.

• Zabawa „Zajrzyj ośrodka”. Ćwiczący stają bokiem do siebie, wspólnie podnoszą obręcz trzymaną

rękami na wysokość tułowia. Na hasło prowadzącego: Zajrzyj do środka, skręcają się w stronę obręczy

i zaglądają do środka; ćwiczenie powtórzyć 2-3 razy i zamienić się miejscami.

• Zabawa „Przejdź pod tunelem”. Dzieci ustawione w parch obok siebie. Z jednego rzędu dzieci

trzymają obręcze przykucając, dzieci z drugiego rzędu przechodzą pod obręczami jak w tunelu. Potem

następuje zmiana ról.

Zabawa „Zaprzęgi”. Jedno dziecko z pary wchodzi do środka obręczy, jest konikiem. Drugie

powozi zaprzęgiem, jest woźnicą. Potem następuje zmiana.

Zabawa „Karuzela”. Każde dziecko chwyta jedną ręką swoją obręcz, drugą trzyma obręcz

kolegi wiążąc w ten sposób koło. Na sygnał gwizdka dzieci poruszają się cwałem dokoła jak na

karuzeli, na drugi sygnał zmiana kierunku.

III. Część końcowa.

• Marsz po obwodzie koła - zbieranie obręczy, na sygnał gwizdka wdech powietrza nosem, na dwa

sygnały wydech powietrza ustami.

•Podsumowanie zajęć, nagrodzenie brawami wykonujących ćwiczenia.

Podczas zorganizowanych zajęć w przedszkolu z zakresu edukacji zdrowotnej dzieci samodzielnie

przygotowały kanapki na drugie śniadanie. Na zakończenie dnia nie omieszkały poczęstować nimi

swoich rodziców.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z GOSPODARSTWA DOMOWEGO- „ZDROWE KANAPKI” W GRUPIE

„KŁAPOUSZKÓW”

Temat zajęć: „Kosz pełen zdrowia”- wykonanie zdrowych kanapek.

Cele ogólne:

Kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych

Ocenianie zachowań wpływających na zdrowie.

Cele szczegółowe:

Dziecko:

Zachowuje zasady bezpieczeństwa podczas korzystania z plastikowych nożyków

Pamięta o zachowaniu higieny podczas przygotowania posiłku ( mycie rąk i warzyw także

dbanie o estetykę na stanowisku pracy)

Rozpoznaje składniki kanapek za pomocą zmysłów: wzroku, węchu, dotyku i smaku

Segreguje produkt znajdujące się na stole zgodnie z zasadą zdrowego żywienia

Rozumie potrzebę ograniczenia spożywania niektórych produktów (np. słodyczy, chipsów)

Doskonalenie sprawności rąk

Rozumienie związków przyczynowo- skutkowych.

Metody:

Słowna: rozmowa kierowana, opis, objaśnienie

Oglądowa: pokaz składników kanapek

Praktyczna: zadania stawiane do realizacji.

Formy pracy:

Praca z całą grupą

Indywidualna.

Pomoce dydaktyczne: kosz z produktami niezbędnymi do wykonania kanapek, 2 obrazki

przedstawiające buzie uśmiechniętą i smutną, deseczki do krojenia, plastikowe sztućce, talerze,

fartuchy, miseczki, 2 tacki, lalka, ziarna fasoli, kubek.

Przebieg zajęcia:

1. Powitanie dzieci.

Dzieci siedzą w półkolu .Nauczyciel gestem ręki wita dzieci i mówi: Witam dziewczynki, które lubią

witaminki. Witam chłopców, którzy wola rzodkiewkę od dropsów i chipsów. Witam wszystkie

dzieci co lubią zdrowa żywność.

Dzieci na powitanie machają do kolegów.

2. Nauczyciel zapowiada dzieciom, ze przyszedł do nich gość, i pokazuje pacynkę- lalki.

Lalka mówi:

Dzień dobry, na imię mam Kasia. Bardzo lubię jeść, ale czasami boli mnie brzuszek i nie wiem,

dlaczego. Dzisiaj rano też trochę mnie bolał, choć zjadłam śniadanie. Było bardzo smaczne.

Nauczycielka zwraca się do lalki:

Opowiedz nam, Kasiu, co zjadłaś na śniadanie.

Lalka odpowiada:

Zjadłam cała paczkę pysznych chipsów i batonik czekoladowy. Wypiłam też szklankę coka coli. No,

sami powiedzcie, czy może boleć mnie brzuszek z głodu.

Dzieci wypowiadają się. Mówią, dlaczego Kasia źle się czuje po śniadaniu. Wymieniają produkty,

które same jadły na poranny posiłek.

3. Nauczyciel wyjmuje kosz z produktami i proponuje rozdzielić je na 2 tace według zasady:

Te, które powinniśmy spożywać na co dzień, po zjedzeniu których brzuszek jest zadowolony (

tacę oznacza uśmiechem);

Te, które można jeść tylko czasami, bo gdy jemy je zbyt często, brzuszek jest smutny ( tacę

oznacza smutną mina).

Dzieci z zasłoniętymi oczami wyciągają z kosza pojedynczo produkty i za pomocą zmysłów: smaku,

zapachu i dotyku- nazywają, następnie grupują .

4. Nauczyciel prowadzi rozmowę z dziećmi na temat zdrowego odżywiania się. Wspólnie z

dziećmi ustala pewne zasady:

Trzeba jeść posiłki regularnie ( kilka razy dziennie o tych samych porach).

Dzieci wymieniają pory i posiłki: rano- śniadanie, w południe- obiad, po południu- podwieczorek,

wieczorem- kolacja.

Jemy w spokoju.

Dzieci wyjaśniają, ze jeżeli rozmawiamy w trakcie spożywania posiłku, możemy się zakrztusić, a

przed połknięciem trzeba dokładnie pogryźć jedzenie.

Należy spożywać potrawy lekkostrawne, zwłaszcza na kolacje.

Dzieci wyjaśniają, że nie należy jeść frytek, hamburgerów i innych ciężkich potraw, ale trzeba

zjadać owoce, warzywa, zupy itp.

5. Zabawa ruchowa „ Fasolka pyszna i zdrowa”.

Dzieci stoją w 2 rzędach i wykonują to samo zadanie. Pierwsze dziecko nabiera plastikowym

kubeczkiem 1 fasolkę i podaje następnemu dziecku. Gdy kubeczek trafi do końca rzędu, ostatnie

dziecko w rzędzie wyrzuca z kubeczka fasolkę do naczynia i biegnie na początek rzędu, aby nabrać

fasolkę i podać kubek dalej. Zabawa trwa do czasu, az wszystkie dzieci z rzędu wykonają zadanie.

6. Wykonanie zdrowych kanapek.

Założenie fartuszków, dokładne mycie rąk

Mycie warzyw

Krojenie warzyw, jajek, smarowanie chleba masłem- zwrócenie uwagi na bezpieczne

posługiwanie się nożykiem

Wykonanie kanapek ze szczególnym zwróceniem uwagi na higienę oraz estetykę wykonania

Sprzątanie stanowisk pracy- nakrycie stołów

Degustacja kanapek przez nauczyciela i dzieci

Nauczyciel zachwala kanapki, mówiąc- bardzo smaczne, bardzo zdrowe- kanapeczki

witaminowe.

Dzieci kilkakrotnie powtarzają tekst za nauczycielką.

7. Zabawa „smaczne kanapeczki”

Dzieci głaszczą się po brzuchach- bo kanapki są smaczne, oblizują się – bo były dobre, mówią:-

miam, miam- bo kanapka jest pyszna. Na koniec powtarzają: - My zjadamy kanapeczki bo są

zdrowe, witaminowe.

8. Podsumowanie i zakończenie zajęć.

Nauczycielka pyta dzieci, o czym była mowa na zajęciach, , czy lubią taką formę zajęć,, dlaczego

warto spożywać zdrową żywność, co należy robić przed zjedzeniem posiłku, czy będą umiały

samodzielnie w domu wykonać takie wspaniałe kanapki?. Po krótkim podsumowaniu zajęć

dziękuje za wspólną zabawę i aktywność na zajęciach.

Ponadto:

Zajęcia promujące zdrowe odżywianie wśród dzieci przedszkolnych w postaci warsztatów

kulinarnych poprowadziła nauczycielka gimnazjum P. Anna Szymańska. Warsztaty okazały

się formą przygotowania samodzielnie przez dzieci drugiego śniadania, a także

poznawania na nowo siebie i smakowania nowych doświadczeń.

Dzieci z oddziału „Króliczków” uczestniczyły w spotkaniu z pracownikiem SANEPID-u,

poznając zasady zdrowego odżywiania.