XX - jarekkordaczuk.pl fileDwustu aniołów, Czuwających, pod wodzą anioła Szemihazy złożyło...

of 18 /18
XX

Embed Size (px)

Transcript of XX - jarekkordaczuk.pl fileDwustu aniołów, Czuwających, pod wodzą anioła Szemihazy złożyło...

Page 1: XX - jarekkordaczuk.pl fileDwustu aniołów, Czuwających, pod wodzą anioła Szemihazy złożyło przysięgę by posiąść córki ludzkie. Aniołowie połączyli się z kobietami.

XX

Page 2: XX - jarekkordaczuk.pl fileDwustu aniołów, Czuwających, pod wodzą anioła Szemihazy złożyło przysięgę by posiąść córki ludzkie. Aniołowie połączyli się z kobietami.
Page 3: XX - jarekkordaczuk.pl fileDwustu aniołów, Czuwających, pod wodzą anioła Szemihazy złożyło przysięgę by posiąść córki ludzkie. Aniołowie połączyli się z kobietami.

DZIECI ANIOŁÓW

muzyka i słowa:

Jarek Kordaczuk

obsada:

Naama (matka gigantów) [] Basia Raduszkiewicz

Ohya (gigant) [] Wolfgang Niklaus

zespół:

syntezator klawiszowy [] Krzysztof Herdzin

prekusja [] Cezary Konrad

kontrabas [] Sebastian Wypych

instrumenty etniczne [] Maciej Kaziński

organy [] Marta Dramowicz

komputer [] Jarek Kordaczuk

do stworzenia ścieżki dźwiękowej

głosów użyczyli:

Chór Czuwających [] Zespół wokalny ProForma

Dziecko [] Agata Dramowicz

premiera:

Kościól O.O.Karmelitów

Poznań, 16.02.2008, g.19.00

Page 4: XX - jarekkordaczuk.pl fileDwustu aniołów, Czuwających, pod wodzą anioła Szemihazy złożyło przysięgę by posiąść córki ludzkie. Aniołowie połączyli się z kobietami.

02

Fragment Księgi Henocha etiopskiej.

Page 5: XX - jarekkordaczuk.pl fileDwustu aniołów, Czuwających, pod wodzą anioła Szemihazy złożyło przysięgę by posiąść córki ludzkie. Aniołowie połączyli się z kobietami.

03

A kiedy ludzie zaczęli się mnożyć na ziemi, rodziły im się córki. Synowie Boga, widząc, że córki człowiecze są piękne, brali je sobie za żony, wszystkie, jakie im się tylko podobały. (Rdz 6,1-2).

Ten niezwykle tajemniczy wątek z Księgi Rodzaju rozwinięty został w Księ-dze Czuwających, która stanowi pierwszą część apokryficznej Księgi Heno-cha. Dwustu aniołów, Czuwających, pod wodzą anioła Szemihazy złożyło przysięgę by posiąść córki ludzkie. Aniołowie połączyli się z kobietami. Z ich związku narodzili się giganci. Okazuje się jednak, że aniołowie dali swoim kobietom nie tylko synów, ale również wiedzę, na którą ludzie nie byli przy-gotowani. Wiedza ta staje się źródłem zepsucia a dzieci aniołów sieją strach i zniszczenie.

Z Księgi Gigantów odkrytej we fragmentach wśród zwojów w Qumran po-znajemy nawet imiona niektórych z nich. Dowiadujemy się też o potworach powstałych ze związku aniołów ze zwierzętami i o krwawej walce jednych i drugich. A gdy głosy dusz cierpiących ludzi docierają do Nieba, na gigantów spadają koszmary senne zapowiadające ich zagładę. Widzą w nich tablicę, z której woda zmywa prawie wszystkie imiona. Co to oznaczało i do czego doprowadziło wiemy z Księgi Rodzaju.

A co z kobietami, które uległy aniołom? We wszystkich tych Księgach ko-biety nie mówią ani słowa, nie mają nawet imion. A przecież były głównymi bohaterkami tej tragedii. Czy zostały zniewolone przez aniołów? Czy wręcz przeciwnie, to one zniewoliły ich swoim pięknem? A co z miłością matki do swoich dzieci, zwłaszcza gdy są one wysokie na 3 tysiące łokci i pożerają ludzi?

Posłuchajmy całej tej historii jeszcze raz. Tym razem opowie ją jedna z kobiet, Naama, żona anioła Szemihazy.

Jarek Kordaczuk

Treść utworu jest fikcją literacką stworzoną na podstawie ksiąg apokryficznych: Księgi Henocha i Księgi Gigantów.

Page 6: XX - jarekkordaczuk.pl fileDwustu aniołów, Czuwających, pod wodzą anioła Szemihazy złożyło przysięgę by posiąść córki ludzkie. Aniołowie połączyli się z kobietami.

04

[1] Córki człowiecze

Piękne córki ludzi wzbudzają zachwyt Czuwających, aniołów (Księga Henocha)

[Naama]jak piękne są córki ludzinie wiedzieliście?wy którzy oglądacie Jego oblicze

jak tańcem rozpalają zmysłynie wiedzieliście? wy którym obce są pokusy ciała

jak oczu blaskiem wabią kochankanie wiedzieliście?wy którzy pławicie się w Jego świetle

że pieśnią swoją gubią żeglarzynie wiedzieliście? wy którzy śpiewacie wieczną chwałę

tak okrutny wasz zachwyt jak kruche nasze pięknotak okrutna wasza miłość jak chętne nasze sercatak niemądra wasza mądrość jak naiwne nasze zaufanienie wiedzieliście?

komu miałabym uwierzyć jak nie tobie Szemihazomężu mój niebieskikogo miałabym pokochać jak nie ciebie Szemihazomężu mój nieziemskikomu duszę swoją oddać jak nie tobie Szemihazomężu mój anielski

Page 7: XX - jarekkordaczuk.pl fileDwustu aniołów, Czuwających, pod wodzą anioła Szemihazy złożyło przysięgę by posiąść córki ludzkie. Aniołowie połączyli się z kobietami.

05

[2] Przysięga Szemihazy

Szemihaza namawia 200 aniołów by wraz z nim złożyli przysięgę, że posiądą córki człowiecze (Księga Henocha)

[Naama]wtedy Szemihaza, najmocniejszy wśród aniołówtak mówił do dwustu synów nieba, którzy do niego przybyli

„wybierzmy sobie za żony z córek ludzkich po jednejprzysięgnijmy na górze Hermonwybierzmy sobie za żony z córek ludzkich najładniejszezwiążmy się przekleństwamiwybierzmy sobie żony zacznijmy do nich chodzićspłodźmy z nimi dzieci”

a gdy tak mówił głos jego docierał do górya ona odpowiadała echemniech grzech spadnie na dwustuniech grzech spadnie na ludziniech grzech spadnie na zwierzętaniech rozleje się po ziemii choć góra odpowiadała głośniej niż Szemihaza mówiłgłosu jej nikt nie słyszał z Czuwających

[Chór

Czuwających]

Szemihaza Urakiba Ramiel Kokabiel Tamiel

Ezekiel Barakiel Azazel Asael Daniel Armaros Batriel

Ananiel Zakiel Samsiel Sartael Turiel Jomiel Araziel Jekon

Azbeel Gadrael Penemue Kasdeja Hananel Kasbeel Asradel

Amezjarak Semjaza Amniksjel Turel Anane Jekon Ananel Szamsziel

Arakiba Arakiel Busasejal Sarakuel Araksjel Jomjael Ariel Rumael Samsapiel

Armaros Seriel Armen Arakiel Tumiel Barakuel Armers Jaldabaot Asael Kasziel

Asbiel Zagiel Asmodaj Sidonej Azael Azaradel Badariel Batarjal Azkiel Zawebe Batarel

Tausael Jekon Ananel Szamsziel Arakiba Arakiel Busasejal Sarakuel Araksjel Jomjael Ariel

Rumael Samsapiel Armaros Seriel Armen Arakiel Tumiel Barakuel Armers Jaldabaot Asael Kasziel

Asbiel Zagiel Asmodaj Sidonej Azael Azaradel Badariel Batarjal Azkiel Zawebe Batarel Tausael Belial

Hosampsich Anmael Chemos Chobaliel Daniel Amezjarak Egzael Ertrael Ezekiel Gadriel Nekael Tamuel

Samewiel Ariok Jetrel Szemihaza Urakiba Ramiel Kokabiel Tamiel Ezekiel Barakiel Azazel Asael Daniel Armaros

Batriel Ananiel Zakiel Samsiel Sartael Turiel Jomiel Araziel Jekon Azbeel Gadrael Penemue Kasdeja Hananel Kasbeel

Asradel Amezjarak Semjaza Amniksjel Turel Anane Jekon Ananel Szamsziel Arakiba Arakiel Busasejal Sarakuel Araksjel

Page 8: XX - jarekkordaczuk.pl fileDwustu aniołów, Czuwających, pod wodzą anioła Szemihazy złożyło przysięgę by posiąść córki ludzkie. Aniołowie połączyli się z kobietami.

06

[3] Miłość zakazana

Związek aniołów z kobietami (Księga Henocha)

[Naama]wiatr rozwiał mgłę a słońce rozświetliło ziemięwtedy idąc po wodę do studni wybrałam dłuższą drogęniosłam dzban mego ojcana drodze u stóp góry spotkałam anioła nie pojawił się nagle jak inne aniołyale stał na skraju drogi jak świetlista skała jakby od zawsze był aniołem tej drogijaśniał blaskiem tak cudownymże żadne słowa wyrazić tego nie zdołająstał dumnie a ja do niego się zbliżałamjego jasne oczy patrzyły na mnie gdy przechodziłam „dokąd idziesz” zatrzymał mnie pytaniem„do studni po wodę” radośnie powiedziałama on podszedł do mnie i pochylił się nade mnąjak łodygi kwiatów na wietrze ugięły się moje nogi a ciało zadrżałowtedy on powiedział „jestem spragniony czy mnie napoisz?”zamykając oczy by uchronić je przed jego blaskiem odpowiedziałam „tak panie, przyniosę ci wodę w dzbanie mego ojca”a anioł się zwrócił ku słońcuktóre już wschodni wiatr uniósł wysoko nad ziemięi odrzekł „będę tu czekał spragniony dziewczynoa kiedy mnie napoisz odprowadzę ciebie do domu twego ojca”

mogłam wrócić inną drogąprzecież była krótszamogłam wybrać inna drogęktórą lepiej znałammogłam dzban o kamień potłucsłowa nie dotrzymaćmogłam ale…nie chciałam

Page 9: XX - jarekkordaczuk.pl fileDwustu aniołów, Czuwających, pod wodzą anioła Szemihazy złożyło przysięgę by posiąść córki ludzkie. Aniołowie połączyli się z kobietami.

07

[Ohya]i madir

[Naama]czy słyszysz Szemihazo mężu mój niebieskito głos naszego syna

[Ohya]i madir szeli

[Naama]czy słyszysz Szemihazo mężu mój nieziemskito nie jest głos człowiekato nie jest głos anioła

[Ohya]eo giganaheo ijos angelaheo lo ben tmutaischir potens brach szelijang mikone kata humanekata heyune vahszikata bradir szalanere es plene bludelo ere szeliszelahi madir ube ere szeli

[Naama]czy słyszysz Szemihazomężu mój anielskizrodziłam tobie synówjakich nie znał światpowiłam ci gigantówktórzy niszczą ziemięi choć serce ojcadumne jest z ich męstwaza to uszy matkiprzepełnione krzykiemdusz ludzi pożartychprzez jej głodne dzieciktórych nikt wyżywićdzisiaj nie potraficzy słyszysz Szemihazomężu mój anielskipowiłam tobiektórych nie chce świat

o matko

o matko moja

jestem gigantemjestem synem aniołanie jestem śmiertelnysiła moich ramionwywołała wojnęprzeciw ludziomprzeciw dzikim zwierzętomprzeciw moim braciomziemia jest pełna krwito nie moja ziemiatwojao matkogdzie jest ziemia moja

[4] Dzieci aniołów

Giganci i potwory sieją zniszczenie (Księga Henocha, Księga Gigantów)

[Chór Czuwających]due sente genimdue sente hmorimdue sente corimdue sente elimdue sente izimex apis animaleex apis avibalepor miksanatepor krea monstra

dwieście kobietdwieście osłówdwieście wołówdwieście baranówdwieście kózz każdego zwierzęciaz każdego ptakana pomieszanie rasby stworzyć potwory

Page 10: XX - jarekkordaczuk.pl fileDwustu aniołów, Czuwających, pod wodzą anioła Szemihazy złożyło przysięgę by posiąść córki ludzkie. Aniołowie połączyli się z kobietami.

08

[5] Wezbrana rzeka wiedzy

Wiedza przekazana przez Azazela (i innych) kobietom i dzieciom zmienia oblicze ziemi (Księga Henocha)

[Naama]nauczyliście nas tylu rzeczyjak być pięknymi, jak oczy malowaćjak upiększać powiekijak robić bransolety i inne ozdobyi obrabiać kamienie i upiększać nimi ciałaa potem barwić tkaninyi suszyć na wschodnim wietrzei nazywać wszystkie strony świata

pamiętamy wszystkie zaklęciaumiemy przepowiadać z gwiazdi znamy drogi księżycawidzimy jego zaćmieniawiemy jak zaklinać wiemy jak odklinaćwiemy jak złowieszczyćjak wyrabiać mieczewiemy jak wykuwać tarcze wiemy jak wykuwać sztylety na pamięć znamy wszystkie czaryi przekleństwa

tak Szemihazo, tak Azazelutak Barakielu, tak Armarosiewasze kobiety posiadły wiedzęi dzieci wasze posiadły wiedzęi ludzie posiedli wiedzę wasząktórej zakrwawiona ziemianie potrafi już udźwignąćktórą biedni śmiertelnicynie potrafią już się cieszyćktóra wiedzie ich zgubębo przez nią świat uległ zmianie

Page 11: XX - jarekkordaczuk.pl fileDwustu aniołów, Czuwających, pod wodzą anioła Szemihazy złożyło przysięgę by posiąść córki ludzkie. Aniołowie połączyli się z kobietami.

09

[6] Wołanie ziemi

Skargi ziemi słyszą niebiosa (Księga Henocha)

[Naama]teraz wam świętym niebiosaniołom wszechpotężnymktórzy pozostali czyściskarżą się dusze ludzkienajpierw nieśmiało w cichych modlitwachpotem co sił w konających tchnieniachbłagają byście ich skargęzanieśli Najwyższemubyście wystąpili przeciw dwustui przeciw ich potomstwubyście wstawili się za ludźmi

Ty Panie wiesz wszystkoprzed Tobą nic się nie schowaTy jesteś sprawiedliwywięc wysłuchasz głosów ludzii sroga będzie karaktóra spadnie na dwustuktóra spadnie na ich dzieciktóra spadnie na ich żony…która spadnie na mnie

wejrzyj jednak w nasze duszew dzielne serce Szemihazyw zatroskane oczy matkiw zagubione umysły naszych synówczyż wina nie powinna spaść na Azazelaktóry odsłonił tajemnice niebai nauczył ludzi wszelkiej niegodziwościczyż nie przez jego naukinasze dzieci odwróciły się od ludzii wystąpiły przeciw nim

Panie Ty wiesz wszystkozanim się wydarzyjednak nic nie mówiszjak złowrogie jest Twoje milczenie

Page 12: XX - jarekkordaczuk.pl fileDwustu aniołów, Czuwających, pod wodzą anioła Szemihazy złożyło przysięgę by posiąść córki ludzkie. Aniołowie połączyli się z kobietami.

10

[7] Wyrok Nieba

Plan zagłady gigantów, ukarania upadłych aniołów i ich żon (Księga Henocha)

[Naama]o mój Szemihazo mężu kochającyarchanioł święty objawił mi we śnieże nasi synowie którym aniołowierozum pomieszają, zginą od swych mieczyw bratobójczej walce

proszę, nie przerywaj bo nim to się stanie Azazel, brat twój za ręce i nogi związany na pustynię będzie wywleczonypoczym kamieniami ostrymi przykrytyi wieczną ciemnością, bo grzech mu największyzostał przypisany

nie mów nic proszę mężu mój nieziemskiabym archanioła słów nie pomyliłabo tobie przyjdzie patrzeć na śmierć dziecia gdy ojcowskie łzy dosięgną ziemiz pozostałymi będziesz uwięzionypod najwyższymi wzgórzami ziemiaż do dnia sądu

milczysz, nie zapytasz co ze mną się staniestanę się syreną, co nęci i wabiswoimi wdziękami na zgubę prowadzizawsze młoda, piękna, na wieki samotnapieśń najposępniejszą wiecznie śpiewającao mężu anielskimi dzieciach gigantach

Page 13: XX - jarekkordaczuk.pl fileDwustu aniołów, Czuwających, pod wodzą anioła Szemihazy złożyło przysięgę by posiąść córki ludzkie. Aniołowie połączyli się z kobietami.

11

[8] Lament Ohya

Giganci nękani są niezrozumiałymi koszmarami, które wywołują w nich strach i panikę (Księga Henocha, Księga Gigantów)

[Ohya]

szar habha

ktinete rahun

lewuri ereci

bam miszam

aja jasin

gugelu laara

dicesa bhati

dilala elfosmo

udum edea

destrukt maar

borako tarse

omek hdinam

anathe uwi noromar

um gadlol

s n y c i ałoichzab ó j c ykrewpot w o r yz i e m i at a b l ic a w w odziewod y s i ęc o f n ęł y m ó jb r a t z os t a n i ez n i s zc z o ne p ł a c zw i e l k is t r a c hs i ł a n i ebiosakor z e n i edrzewak l ą t w ac i e rp i eniewielkawoda

Page 14: XX - jarekkordaczuk.pl fileDwustu aniołów, Czuwających, pod wodzą anioła Szemihazy złożyło przysięgę by posiąść córki ludzkie. Aniołowie połączyli się z kobietami.

12

[9] Błagania Czuwających

Błagania upadłych aniołów o ocalenie kierowane do Boga (za pośrednictwem Heno-cha). Bóg je odrzuca (Księga Henocha, Księga Gigantów)

[:nie każ nas:]męką wieczystągromem i drżeniemstraszliwą kaźniąwiecznym potępieniemśmiercią naszych synówłzami żon naszychotchłanią ogniaotchłanią ciemności

przed Twoim gniewem [uchroń nas]sprawiedliwością [nie każ nas]z naszego grzechu [oczyść nas]od głosu ziemi [wybaw nas]

przed Twoją karą [uchroń nas]wiecznym wygnaniem [nie każ nas]z naszej słabości [oczyść nas]od zła naszego [wybaw nas]

[Litania Czuwających][:wybaw nas:]od wiecznej ciemnościod języków ogniaod bezkresnej wodyod wielkiej pustyniod pustej otchłaniod przeklętej doliny

[:oczyść nas:]z nakłaniania do grzechuz nieprawości naszejz nieprawości żon naszychz nieprawości synów naszychz krwi ich ofiarz łez wezbranych z grzechu przeciw ludziomz grzechu przeciw ptakomz grzechu przeciw zwierzętomz grzechu przeciw gadom i rybomz grzechu przeciw niebuz grzechu przeciw ziemi

[:uchroń nas:]przed sprawiedliwościąprzed śmiertelnościąprzed głosem cherubinówprzed samotnościąprzed zemstą aniołówprzed duchami ludzi

Page 15: XX - jarekkordaczuk.pl fileDwustu aniołów, Czuwających, pod wodzą anioła Szemihazy złożyło przysięgę by posiąść córki ludzkie. Aniołowie połączyli się z kobietami.

13

[Naama]

tak wielki jest Twój gniew

jak wielki jest nasz grzech

tak wielka jest Twoja kara

jak wielka jest nasza słabość

który znasz nasze słabości

który wiesz zanim się stanie

zmiłuj się nad nami

Page 16: XX - jarekkordaczuk.pl fileDwustu aniołów, Czuwających, pod wodzą anioła Szemihazy złożyło przysięgę by posiąść córki ludzkie. Aniołowie połączyli się z kobietami.

14

[10] Głos Boga

Apokaliptyczna wizja więzienia aniołów i losu ziemi (Księga Henocha)

[Naama]Henochu, który chadzasz z BogiemHenochu, bracie który się ukryłeśśniłeś mi się Henochu, gdy zasnęłamw spalonym ogrodzie ojcastąpałeś po niebie a głos zawołał „przyjdź do świętego słowa”i podniósł cię ów głos do drzwi niebaa wtedy moje oczy patrzyły twoimi

i zobaczyłam istoty jak płonące ognie, które gdy tylko chciały miały kształt ludzii zobaczyłam miejsca burzy i błyskawica potem miejsca gromów i światłości światełi zobaczyłam źródła wszelkiej wody i wszystkie rzeki aż po ogromną ciemność

potem poszedłeś Henochu do miejsca gdzie nic nie było oczami twoimi ujrzałam rzecz straszną nie było tam ani wysokiego nieba ani utwardzonej ziemiale przygotowane było miejsce pustynne i straszne i siedem związanych gwiazd nieba płonęło razem jak zorzapotem ujrzałam wielki ogień, który wydawał płomieniei szczelinę otchłani pełną kolumn ognia, które do niej wpadaływtedy rozbrzmiały słowa:

„miejsce to jest więzieniem aniołów, tu będą trzymani na wieki”

„na ziemi nastanie potop i wszystko ulegnie zniszczeniu.ziemia zostanie oczyszczonaz wszelkiego zepsuciaziemia zostanie oczyszczonaz wszelkiego grzechuz wszelkiego gniewuz wszelkiej udrękiz wszelkiej nieprawościz wszelkiego zniszczeniaz wszelkiego strachuz wszelkiego cierpieniai nie ześlę więcej na nią potopupo wszystkie pokolenia na wieki”

a potem nastała ciemność i cisza

Page 17: XX - jarekkordaczuk.pl fileDwustu aniołów, Czuwających, pod wodzą anioła Szemihazy złożyło przysięgę by posiąść córki ludzkie. Aniołowie połączyli się z kobietami.

15

[11] Bóg nas ocalił

Na podstawie Psalmu 124 „Bóg nas ocalił” (Księga Psalmów)

[Dziecko]

błogosławiony Pan

który nas nie wydał

na pastwę ich zębów

bo dusza nasza

jak ptak się wyrwała

z sidła ptaszników

sidło się porwało

a my jesteśmy wolni

błogosławiony Pan

który stworzył

niebo i ziemię

Page 18: XX - jarekkordaczuk.pl fileDwustu aniołów, Czuwających, pod wodzą anioła Szemihazy złożyło przysięgę by posiąść córki ludzkie. Aniołowie połączyli się z kobietami.

www.ruchomedzwieki.pl