Witaminy w koszyku

2

Click here to load reader

Transcript of Witaminy w koszyku

Page 1: Witaminy w koszyku

SCENARIUSZ Z ZAKRESU EDUKACJI PRZYRODNICZEJ DLA

DZIECI 6-LETNICH

Temat: Witaminy w koszyku

Rodzaj zajęcia: Edukacja przyrodnicza

Oddział „O"

Cele edukacyjne:

Wiadomości AB

A Dziecko zna:

- nazwy niektórych warzyw i ich wygląd,

- charakterystyczne cechy warzyw (barwa, smak, kształt),

- część jadalną warzywa ( nadziemną, podziemną).

B Dziecko rozumie:

- potrzebę spożywania warzyw jako niezbędnych witamin dla zdrowia.

Umiejętności CD

C Dziecko potrafi:

- rozpoznać warzywa po dotyku,

- rozróżnić warzywa po charakterystycznych ich cechach.

D Dziecko potrafi:

- uzasadnić znaczenie uprawy warzyw.

METODY NAUCZANIA: objaśnienie, polecenie, zabawa dydaktyczna, ćwiczenia

praktyczne.

FORMY ORGANIZACYJNE: zabawa z całą grupą, podział na zespoły. MIEJSCE

I LICZBA DZIECI: sala przedszkolna, cała grupa.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: książki: J. Tuwim, wiersze dla dzieci, s. 27, K. Wlaźnik,

Wychowanie fizyczne w przedszkolu, s. 36, D. Malko, Metodyka

Page 2: Witaminy w koszyku

wychowania muzycznego w przedszkolu, s. 42, worek, emblematy z rysunkami

znanych warzyw, naturalne okazy warzyw, kilka krótkich tekstów charakteryzujących

różne warzywa w formie zagadek, przepaski do zawiązywania oczu, pojemniki na

warzywa.

Ogniwo J.

1. Sytuacja wprowadzająca

- recytowanie przez nauczyciela wiersza J. Tuwima „Warzywa", -wypowiedzi dzieci

na temat warzyw, o których jest mowa w wierszu, -zabawa ruchowa z elementem

równowagi „Nie podepcz grządek".

2. Pogadanka wstępna

- oglądanie warzyw,

- rozmowa na temat kształtu, barwy, smaku,

- nazywanie warzyw,

- znaczenie uprawy warzyw.

Ogniwo 11.

3. Przebieg zabawy dydaktycznej.

Dzieci grupami tworzą koła. Każde dziecko zawiesza na szyi emblemat z

rysunkiem warzywa. Zestawy warzyw w poszczególnych grupach są identyczne.

Nauczycielka mówi zagadkę, „ co to jest?- Jest okrągłe , czerwone, ma ogonek,

mama gotuje z tego smaczny barszcz" - (burak). Dzieci, które mają na swoich

emblematach tak wymienione warzywo, wchodzą do środka swego koła i mówią

rozwiązanie zagadki: to jest burak. Dziecku, które rozwiązało zagadkę zawiązuje się

oczy i poleca wyjąć z worka warzywo, które jest potwierdzeniem rozwiązania

zagadki. Po odnalezieniu warzywa dziecko wkłada je do odpowiedniego pojemnika

ze znaczkiem burak.. Prawidłowe rozwiązanie zagadki przysparza grupie punkt.

Pierwsze 2-3 zagadki podaje nauczyciel, a w dalszej części zabawy dzieci mogą się

zgłaszać do tej roli. Każda grupa ma prawo zadać jedną zagadkę.

4. Przeliczanie warzyw w pojemnikach.

Wygrywa ta grupa, która okaże się najlepsza w zagadywaniu jak i w zadawaniu

zagadek.

5. Śpiewanie piosenki „ Urodziny marchewki"

Opracowanie

Anna Wcisło

Nauczyciel – Przedszkole nr 1 w Miastku