Temat A3 Wybrane przepisy prawa dotyczące technologii ... · PDF filePoradnik metodyczny....

4
Poradnik metodyczny. Informatyka dla szkół ponadgimnazjalnych. Zakres podstawowy Moduł A Wokół informacji i Internetu Temat A3 Wybrane przepisy prawa dotyczące technologii informacyjno-komunikacyjnych 1 Scenariusze lekcji Temat A3 Wybrane przepisy prawa dotyczące technologii informacyjno-komunikacyjnych Cele edukacyjne Przestrzeganie podstawowych przepisów prawa autorskiego, dotyczących technologii informacyjno-komunikacyjnych. Poznanie przepisów dotyczących korzystania z programów komputerowych. Zrozumienie konieczności posiadania licencji na program komputerowy. Poznanie przykładów przestępstw komputerowych oraz przewidzianej za nie odpowiedzialności karnej. Proponowany czas realizacji – 1 godz. Po gimnazjum Uczeń: wie, czego dotyczy prawo autorskie, zna pojęcie licencji i wie, że należy posiadać licencję na używany program komputerowy, podaje przykładowe rodzaje darmowych licencji, wie, na czym polega piractwo komputerowe i zdaje sobie sprawę, że za nielegalne korzystanie z programu komputerowego w celu osiągnięcia korzyści majątkowych grożą sankcje prawne. Niektórzy uczniowie omawiają poszczególne rodzaje licencji oraz przestępstwa komputerowe. Wskazówki metodyczne Celem tematu A3 jest wyjaśnienie podstawowych zagadnień związanych z przepisami prawa autorskiego, dotyczącymi technologii informacyjno-komunikacyjnych. Treści te są bardzo ważne, dlatego należy do nich wracać i przypominać uczniom wielokrotnie – przy każdej okazji, gdy zaistnieje wybrany problem prawny. W innych częściach podręcznika również przypominamy o istotnych przepisach, np. na str. 37 (o korzystaniu z cudzych materiałów) i str. 213 (o koniecz- ności posiadania licencji na programy). Omawiane w podręczniku zagadnienia prawne są podparte odpowiednimi fragmentami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Uczniowie mogą zapoznać się z brzmieniem danego przepisu, a następnie ze szczegółowym wyjaśnieniem, opartym na kon- kretnych przykładach. Przykłady opisane w podręczniku są tak dobrane, aby dotyczyły sytuacji, z którymi ucznio- wie spotykają się najczęściej. Uczniowie bowiem wielokrotnie nie są świadomi łamania prawa, zwłaszcza w Internecie, co oczywiście nie zwalnia ich od odpowiedzialności.

Transcript of Temat A3 Wybrane przepisy prawa dotyczące technologii ... · PDF filePoradnik metodyczny....

Poradnik metodyczny. Informatyka dla szkół ponadgimnazjalnych. Zakres podstawowy Moduł A Wokół informacji i InternetuTemat A3 Wybrane przepisy prawa dotyczące technologii informacyjno-komunikacyjnych

1 Scenariusze lekcji

Temat A3 Wybrane przepisy prawa dotyczące technologii informacyjno-komunikacyjnych

Cele edukacyjne • Przestrzeganie podstawowych przepisów prawa autorskiego, dotyczących technologii

informacyjno-komunikacyjnych.• Poznanieprzepisówdotyczącychkorzystaniazprogramówkomputerowych.• Zrozumieniekoniecznościposiadanialicencjinaprogramkomputerowy.• Poznanieprzykładówprzestępstwkomputerowychorazprzewidzianejzanieodpowiedzialności

karnej.

Proponowany czas realizacji – 1 godz.

Po gimnazjumUczeń:− wie,czegodotyczyprawoautorskie,− znapojęcielicencjiiwie,żenależyposiadaćlicencjęnaużywanyprogramkomputerowy,− podajeprzykładowerodzajedarmowychlicencji,− wie,naczympolegapiractwokomputeroweizdajesobiesprawę,żezanielegalnekorzystanie

zprogramukomputerowegowceluosiągnięciakorzyścimajątkowychgrożąsankcjeprawne.Niektórzy uczniowie omawiająposzczególnerodzajelicencjiorazprzestępstwakomputerowe.

Wskazówki metodyczne • Celem tematuA3 jestwyjaśnienie podstawowych zagadnień związanych z przepisami prawa

autorskiego,dotyczącymitechnologiiinformacyjno-komunikacyjnych.Treścitesąbardzoważne,dlategonależydonichwracaćiprzypominaćuczniomwielokrotnie–przykażdejokazji,gdyzaistniejewybranyproblemprawny.Winnychczęściachpodręcznikarównieżprzypominamyoistotnychprzepisach,np.nastr.37(okorzystaniuzcudzychmateriałów)istr.213(okoniecz-nościposiadanialicencjinaprogramy).

• Omawianewpodręcznikuzagadnieniaprawnesąpodparteodpowiednimifragmentamiustawyzdnia4lutego1994r.oprawieautorskimiprawachpokrewnych.Uczniowiemogązapoznaćsięzbrzmieniemdanegoprzepisu,anastępniezeszczegółowymwyjaśnieniem,opartymnakon-kretnychprzykładach.

• Przykłady opisanewpodręczniku są tak dobrane, aby dotyczyły sytuacji, z którymi ucznio-wiespotykająsięnajczęściej.Uczniowiebowiemwielokrotnieniesąświadomiłamaniaprawa,zwłaszczawInternecie,cooczywiścieniezwalniaichododpowiedzialności.

Poradnik metodyczny. Informatyka dla szkół ponadgimnazjalnych. Zakres podstawowy Moduł A Wokół informacji i InternetuTemat A3 Wybrane przepisy prawa dotyczące technologii informacyjno-komunikacyjnych

2 Scenariusze lekcji

• Tematrozpoczynamyodpodaniaodpowiedzinapytania,cojestprzedmiotemprawaautorskiegoiconiepodlegaprawuautorskiemu.Uwagazwróconajestnaprogramykomputerowe,którerów-nieżchroniprawoautorskie.Uczniowiedowiadująsięm.in.,żeprawuautorskiemuniepodlegajątekstyprzepisówprawnychiprosteinformacjeprasowe.

• Należybardzodokładnieomówićzasadykorzystaniazcudzychmateriałów,zwłaszczaumiesz-czonychwInternecie.Uczniomczęstowydajesię,żemożnabezograniczeńkorzystaćzmate-riałów umieszczonych w Internecie i umieszczać w nim każdą publikację (również cudzą).Wyjaśniamy, podając przykłady, na czym polega „dozwolony użytek chronionych utworów”ikiedymożnaskorzystaćzutworubezpytaniaozgodę.Uczniowierównieżdowiadująsię,cogrozizarozpowszechnianiecudzegoutworu.

• Szczególnąuwagęnależyzwrócićnatzw.prawocytatu(str.29)izaznaczyć,żenigdyniewyga-sająprawaosobistedoutworu,dlategozawszenależypodawaćimięinazwiskoautora,nawetjeśliodśmierciautoraupłynęłoponadsiedemdziesiątlat.

• UczniowiebardzoczęstopobierajązInternetumuzykę(np.poprzezprogramytypuP2P)igra-fikęlubudostępniająwInternecieplikigraficzneimuzyczne,dlategoszczególnąuwagęzwra-camynaprzepisyprawadotyczącetychdziałań.Uczniowiepowinniwiedzieć,żewInternecie,np.wdomeniepublicznej,sądostępnemateriałyzktórychmożnakorzystaćbezograniczeń.

• Jedenzpunktówtematupoświęcamyochroniewizerunku,dlategożeuczniowie,umieszczajączdjęciawInternecie,zwłaszczanaportalachspołecznościowych,niezastanawiająsięzazwyczajnadprzepisamiprawnymi,któredotycząpublikacjizdjęć.Należyzwrócićuczniomuwagę,żeinaczejprzepisytraktująumieszczaniezdjęć,gdyosobastanowiszczegółcałości,ainaczej,gdyjesttoindywidulanezdjęciedanejosoby.

• Uczniowieszkołyponadgimnazjalnejpowinniwiedzieć,czymjest licencjanaprogramiznaćpodstawowerodzajelicencji.Wpunkcie4.tematusystematyzujemyirozszerzamyinformacjenatematlicencjiiszczegółowoomawiamyrodzajedarmowychlicencji.

• Uczniowieszkołyponadgimnazjalnejpowinnibyćświadomiistnieniaprzestępczościkompute-rowej.Należyjednakotymczęstoprzypominać,podającprzykłady.

• Proponuję lekcję przeprowadzić w formie pracy w grupach. Należy wcześniej przydzielićposzczególnymuczniomkonkretnezagadnienia.Zewzględujednaknawagęomawianychtre-ści, nauczyciel powinien dokładnie śledzić wystąpienia uczniów i uzupełniać lub poprawiaćichwypowiedzi,jeślisąnieścisłelubniepoprawne.Możerównieżpodaćdodatkoweprzykłady,np.łamaniaprawawprzypadkukorzystaniazcudzychmateriałów.

Dodatkowe pomoce dydaktyczne Tekstustawyzdnia4lutego1994r.oprawieautorskimiprawachpokrewnych(http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19940240083).Przykładylicencjinakorzystaniezprogramówkomputerowych.

Błędy i problemy uczniów • Niewszyscyrozumieją,żekorzystaniezcudzychmateriałówpodlegaprawuinależystosować

siędoodpowiednichprzepisów.• Uczniowiemająproblemzczytaniemiinterpretacjąprzepisówprawnychiniepotrafiątrafnie

ocenić,kiedypostępująniezgodniezprawem.• Nie każdy zna zasadę, że nieznajomość prawa nie zwalnia od odpowiedzialności za jego

przestrzeganie.• Niektórzysąnieświadomi,żeprzestępstwakomputerowepodlegająodpowiedzialnościkarnej.

Poradnik metodyczny. Informatyka dla szkół ponadgimnazjalnych. Zakres podstawowy Moduł A Wokół informacji i InternetuTemat A3 Wybrane przepisy prawa dotyczące technologii informacyjno-komunikacyjnych

3 Scenariusze lekcji

Przykładowy scenariusz

Lekcja 3. (temat A3) Wybrane przepisy prawa dotyczące TIK

Wiedza i umiejętności Treści, pytania, ćwiczenia i zadania

z podręcznika, materiały z CD

Podstawa programowapodstawowe Rozszerzające

Uczeń: Uczeń: Uczeń:

zna i omawia wybrane przepisy prawa autor-skiego i przykładowe rodzaje licencji;

omawia wybrane przy-kłady przestępstw komputerowych;

podaje przykłady łamania wybranych przepisów prawa

potrafi samodzielnie inter-pretować ważniejsze prze-pisy prawa autorskiego dotyczące korzystania z różnych źródeł informa-cji i ochrony programów komputerowych;

wyszukuje dodatkowe informacje na temat prze-stępstw komputerowych

temat A3 z podręcznika (str. 27-35);

ćwiczenia 1-5 (str.30- 3)

7.2. omawia normy prawne odno-szące się do stosowania technologii informacyjno- -komunikacyjnych, dotyczące m.in. rozpowszechniania programów komputerowych, przestępczości komputerowej, poufności, bezpie-czeństwa i ochrony danych oraz informacji w komputerze i w sie-ciach komputerowych;

zadanie domowepytania 1-13 (str. 35);

zadania 1-4 (str. 35)

dla zainteresowanych zadania 5. i 6. (str. 35)

Forma zajęć: dyskusja; praca z podręcznikiem; ćwiczenia; praca w grupach (każda grupa opracowuje inne zagadnienie)

Przebieg lekcji:1. Nauczycielpodajetematicellekcji.KorzystajączpytańWarto powtórzyć(str.27),uczniowie

przypominająmateriałpotrzebnydolepszegozrozumienialekcji.2. Nauczycielzapowiadaprowadzącychitematyprezentacji.Nauczycielpilnujeteżczasuwystą-

pień,abywszyscyzdążyliprzedstawićswojezagadnienia.3. Uczeń z grupy 1. krótkoprezentujeprzedmiotprawaautorskiegoorazwymienia,coniepodlega

prawuautorskiemu,podającprzykłady(str.27i28).Nauczyciel(ewentualnie)uzupełniainfor-macje,np.wyjaśniając,cooznacza,żeutwórjestchronionyodchwiliustalenia.

4. Uczeń z grupy 2. przedstawiaprzepisyodozwolonymużytku(str.28i29)iwyjaśnia,cogrozizarozpowszechnianiecudzegoutworu.Rozpatrujeokreślonesytuacjeprawne.Określasposóbpostępowaniawkażdejznich.

5. Drugi uczeń wyjaśnia, kiedy można skorzystać z cudzego utworu bez pytania o zgodę(str.29i30).Pokazuje naprzykładzie,w jaki sposóbodnaleźćgrafikęwdomeniepublicznejikorzystać,zgodniezprzepisami,zserwisówP2P.Wybranyuczeńzgrupy2.pokazujerozwią-zaniećwiczenia2.(str.30).

6. Nauczycieluzupełniainformacjedotyczącekorzystaniazcudzychmateriałów,zeszczególnymuwzględnieniemprawa cytatu, częstowykorzystywanymw szkolnychwypracowaniach, orazkorzystaniazprogramówtypuP2P.Podajeprzykłady.

7. Pozostaliuczniowiedyskutująosytuacjach,wktórychkorzystajązmateriałówpochodzącychzróżnychźródełiwykonująćwiczenia1.(str.30)i3.(str.31).

8. Uczeń z grupy 3. omawiaprzepisydotycząceochronywizerunku (str. 31).Podajeprzykładypublikowaniazdjęćzgodniezprzepisamiiprzykładyłamaniaprawawtejkwestii.

Poradnik metodyczny. Informatyka dla szkół ponadgimnazjalnych. Zakres podstawowy Moduł A Wokół informacji i InternetuTemat A3 Wybrane przepisy prawa dotyczące technologii informacyjno-komunikacyjnych

4

Lekcja 3. Wybrane przepisy prawa dotyczące TIK

9. Uczniowiewykonująćwiczenie4.(str.31).10. Nauczycielomawiaprzepisydotycząceodpowiedzialnościkarnejwynikającejznieprzestrzega-

niaprawaautorskiego.Podajeprzykładykarprzewidzianychzałamaniewybranychprzepisów.11. Uczeń z grupy 4. omawia, czym jest licencja naprogram, na czympolega zawarcie umowy

licencyjnejorazomawiarodzajelicencjinaprogramykomputerowe(str.32).Omawiaprzykła-dowelicencje.Drugiuczeńuzupełniainformacjekolegilubkoleżanki,omawiającprzykładyzestrony33,ipokazujerozwiązaniećwiczenia5.(str.35).

12.Uczeń z grupy 5. przedstawiazagadnieniadotycząceprzestępczościkomputerowej(str.33)wrazzprzykładamiprzestępstwkomputerowych.Drugiuczeńuzupełniainformacjekolegilubkole-żanki,omawiającprzykładyzestrony34.

Uwagi:• Proponujętakprzydzielićzagadnieniauczniom,abykażdywziąłudziałwprezentacji tematu.

Grupy,zależnieodomawianegozagadnienia,mogąbyćjedno-,dwu-lubtrzyosobowe.Podczasprezentacjizagadnieńkażdyuczeńzgrupypowinienzabraćgłos.

• Nazakończeniekażdejprezentacjinauczycielpowinienskorygowaćewentualnebłędyorazuzu-pełnić,podsumowaćiuporządkowaćprzedstawioneinformacje.Wraziepotrzebypowinienteżzadaćdodatkowepytaniainnymuczniomzklasy,abysprawdzić,czyrozumieją,oczymmówiliichkoledzy.

OcenaNależyocenićwystąpieniauczniów iudziałwdyskusji.Po tychzajęciachkażdyuczeńpowinienotrzymaćocenę.

Zadanie domowePrzeczytanietreścitematuA3(str.27-34),przygotowanieustnejodpowiedzinapytania1-13(str.35)orazrozwiązaniezadań1-4(str.35).Uczniom zainteresowanym możnapolecićwykonaniezadań5.i6.(str.35).