scenariusz Od Ziarenka Do Bochenka

2

Click here to load reader

description

scenariusz zajęć

Transcript of scenariusz Od Ziarenka Do Bochenka

Page 1: scenariusz Od Ziarenka Do Bochenka

KLASA 3Blok tematyczny: POLE

Temat dnia: OD ZIARENKA DO BOCHENKA

CELE OGÓLNE:doskonalenie wielozdaniowych wypowiedzi,tworzenie zakończenia opowiadania,polskie zwyczaje dotyczące chleba,produkty zbożowe,praca rolnika, młynarza i piekarza,praca na polu dawniej i dziś,rozwijanie myślenia przyczynowo – skutkowego,pisownia rzeczowników z zakończeniem – arz,osobowe formy czasownika,wiadomości praktyczne dotyczące płacenia np. zł , grwykorzystanie TIK w procesie kształcenia.

CELE SZCZEGÓŁOWE:UCZEŃ:podejmuje próby omawiania ilustracji w formie opowiadania, wie, co znaczy szanować chleb,rozróżnia rośliny zbożowe,wie jakie produkty otrzymujemy ze zbóż,poznaje historię chleba i polskie zwyczaje związane z chlebem,dostrzega zmiany zachodzące w pracy rolnika, młynarza i piekarz

na przestrzeni dziejów,umie ułożyć w porządku chronologicznym podpisy do obrazków,podejmuje twórcze próby literackie,słucha utworu poetyckiego czytanego przez nauczyciela i wyszukuje fragmenty na określony

temat,stosuje pisownię rzeczowników z zakończeniami – arz.nazywa czynności – czasowniki,liczy pieniądze,umiejętnie i samodzielnie wykorzystuje komputer jako narzędzie pracy – edytor tekstowy.

METODYsłowne: rozmowa, opowiadanie, praca z tekstem,poglądowe: prezentacja, film, ilustracje, okazy naturalne – żyto, pszenica, chleb,ćwiczenia praktyczne, praca w edytorze tekstowym..

FORMY PRACYzbiorowa, jednolita indywidualna i zróżnicowana.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: prezentacja „Od ziarenka do bochenka”, ilustracje, film „W piekarni”, podręczniki, karty pracy, różne rodzaje maki i chleba, kłosy zbóż, zestaw monet i banknotów, komputery.

Page 2: scenariusz Od Ziarenka Do Bochenka

PRZEBIEG ZAJĘCIA:PowitanieObejrzenie prezentacji „Od ziarenka do bochenka” / prezentację dzieci oglądają w swojej sali

– komputer i projektor/.Ustne tworzenie opowiadania o powstaniu chleba:

nazywanie czynności wykonywanych podczas poszczególnych etapów pracy,opowiadanie o pracy ludzi, ich trudzie i wysiłku,

nazywanie narzędzi, których używano podczas pracy,ukazanie pracy rolnika dawniej i obecnie (uogólnianie, wnioski).

Rozpoznawanie roślin zbożowych uprawianych na naszych polach / wystawka kłosów i ziaren zbóż /.

Przypomnienie wiadomości o roślinach uprawianych na naszych polach.Ćwiczenia dramowe – pokazanie czynności siewu i koszenia zboża.Obejrzenie filmu „W piekarni”.

wypowiedzi dzieci na temat przedstawionych rodzajów pieczywa , rodzaje pieczywa robione ręcznie,

różne rodzaje mąki;Porządkowanie podpisów chlebowej historii:

- / karta pracy 69 ćwicz. 1.- Wesoła Szkoła kl. 3/ Słuchanie wiersza Włodzimierza Melzackiego „Chleb”

Wskazanie w wierszu czasowników mówiących o trudzie rolników,Czego symbolem jest chleb w utworze?

Opowiadanie i czytanie wybranych tekstów o zwyczajach związanych z chlebem.Układanie prośby chleba skierowanej do tych, którzy go nie szanują:

O co chleb prosi ludzi? (Nie wyrzucajcie mnie).W jaki sposób zwraca się do ludzi? ( Proszę, szanujcie mnie).

Wymyślanie dalszego ciągu historii chlebowej: - uzupełnianie formularzy / zajęcia w pracowni komputerowej /.

Gr1 – Uzupełnianie luk w tekście i pisanie zakończenia (samodzielnie),Historia chleba gr1.dotGr2 – Uzupełnia tekst czasownikami w formie osobowej i układa zakończenie z rozsypanki wyrazowej.Historia chleba gr2.dot

Głośne odczytywanie uzupełnionego tekstu, analiza ortograficzna, drukowanie prac.Rozwiązywanie krzyżówki obrazkowej / karta pracy 69 ćw.2 – Wesoła Szkoła kl. 3/ .Odgadywanie nazw zawodów na podstawie symulowanych czynności (piekarz, młynarz,

kucharz, stolarz).Pisownia rzeczowników z zakończeniem – arz, / karta pracy 69/Projekt wystawy sklepowej z pieczywem. Rysowanie kredkami, wycinanie z kolorowego

papieru.Zabawa w sklep – ćwiczenia dodawania , odejmowania, mnożenia

i dzielenia w zakresie 100 /liczenie pieniędzy/.Podsumowanie dnia i ocena:

„Miarą ludzkiej kultury jest szacunek dla chleba

Chleba naszego powszedniego Daj nam dzisiaj”

ks. Tymoteusz

opracowanie: M.Goździak