Scenariusz i

3
SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH W PRZEDSZKOLU W GRUPIE WIEKOWEJ 3-6 LATKÓW Temat zajęć: Jestem wzorowym kierowcą! Jakie cechy posiada dobry kierowca? Cele operacyjne: Zapoznanie dzieci z nową formą ruchu-umiejętność wyczucia własnego ciała i prze- strzeni. Przyswajanie wiadomości dotyczących bezpieczeństwa podczas wykonywania zabaw i ćwiczeń. Rozwijanie pomysłowości, ekspresji ruchowej. Kształcenie płynności ruchu. Rozwijanie inwencji twórczej. Wdrażanie do zdyscyplinowania, samokontroli, zaradności, obcowania z innymi dziećmi. Rozwijanie umiejętności współpracy w grupie. Kształtowanie słuchu. Kształtowanie i ćwiczenie spostrzegawczości. Cele strategiczne: Kształtowanie właściwej reakcji na gest i ruch. Poruszanie się po okręgu stosując ruchy ramion. Swobodne i spontaniczne porusza się. Przyjmowanie aktywnej postawy w trakcie zajęć. Reagowanie zmianą zachowania na polecenie prowadzącego. Poruszanie się ostrożnie i zwracanie uwagi na bezpieczeństwo innych dzieci. Poprawnie powtarzanie zagranego rytm. Poznanie różnych instrumentów muzycznych. Zachowanie ciszy i skupienia podczas wykonywania zadań przez inne dzieci. Środki dydaktyczne:instrumenty muzyczne (tamburino, grzechotka), książka, lalka, długopis, klocek, piłki, szalik. Tok zajęć: 1. Ćwiczenia porządkowo-organizacyjne. Zbiórka, przywitanie, podanie tematu zajęć. 2. Ćwiczenia i gry ruchowo – integracyjne. Przywitanie w parach.

Transcript of Scenariusz i

Page 1: Scenariusz i

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH W PRZEDSZKOLU

W GRUPIE WIEKOWEJ 3-6 LATKÓW

Temat zajęć: Jestem wzorowym kierowcą! Jakie cechy posiada dobry kierowca?

Cele operacyjne:

Zapoznanie dzieci z nową formą ruchu-umiejętność wyczucia własnego ciała i prze-

strzeni.

Przyswajanie wiadomości dotyczących bezpieczeństwa podczas wykonywania zabaw

i ćwiczeń.

Rozwijanie pomysłowości, ekspresji ruchowej.

Kształcenie płynności ruchu.

Rozwijanie inwencji twórczej.

Wdrażanie do zdyscyplinowania, samokontroli, zaradności, obcowania z innymi

dziećmi.

Rozwijanie umiejętności współpracy w grupie.

Kształtowanie słuchu.

Kształtowanie i ćwiczenie spostrzegawczości.

Cele strategiczne:

Kształtowanie właściwej reakcji na gest i ruch.

Poruszanie się po okręgu stosując ruchy ramion.

Swobodne i spontaniczne porusza się.

Przyjmowanie aktywnej postawy w trakcie zajęć.

Reagowanie zmianą zachowania na polecenie prowadzącego.

Poruszanie się ostrożnie i zwracanie uwagi na bezpieczeństwo innych dzieci.

Poprawnie powtarzanie zagranego rytm.

Poznanie różnych instrumentów muzycznych.

Zachowanie ciszy i skupienia podczas wykonywania zadań przez inne dzieci.

Środki dydaktyczne:instrumenty muzyczne (tamburino, grzechotka), książka, lalka,

długopis, klocek, piłki, szalik.

Tok zajęć:

1. Ćwiczenia porządkowo-organizacyjne.

Zbiórka, przywitanie, podanie tematu zajęć.

2. Ćwiczenia i gry ruchowo – integracyjne.

Przywitanie w parach.

Page 2: Scenariusz i

Na początku dobieramy się w pary i witamy z partnerem różnymi częściami

ciała: czołem, nosem, policzkiem, łokciem, palcami, kolanami, stopami.

Przywitanie własnego ciała.

Teraz poznajecie własne ciało-dotykamy nos z kolanem, czoło z kolanem,

palec u nogi z nosem, łokieć z czołem.

Zabawa ożywiająca „Berek z pozycjami”.

Drogą losowania (wyliczanka zaproponowana przez dzieci) wybiera się berka,

który goni pozostałych na wyznaczonym terenie. Złapany zmienia berka.

Obroną przed złapaniem jest przyjęcie pozycji podanej przez prowadzącego

(stanie na jednej nodze, przysiad podparty, siad skrzyżny itp.). co pewien czas

prowadzący zmienia pozycję ochronną. Wygrywają te dzieci, które ani razu

nie były berkiem.

Uwaga: Dzieci trzyletnie jako pozycję obronną mogą przyjąć tylko kucanie.

Zabawa orientacyjno-porządkowa „Znajdź swojego partnera”.

Dzieci swobodnie biegają po Sali i na określony sygnał prowadzącego

dobierają się w pary według:

o tego samego koloru włosów,

o tego samego koloru oczu,

o tego samego koloru koszulek.

Za każdym razem prowadzący ocenia trafność wyboru.

Uwaga: Prowadzący może pomagać w razie potrzeby trzyletnim dzieciom.

Ćwiczenia kształtujące.

o Marsz po obwodzie koło z wysokim unoszeniem kolan-„chód konika”.

o Bieg w miejscu z uderzaniem piętami w pośladki.

o Trucht: krążenie ramion w przód i w tył.

o Stanie w rozkroku: skłony tułowia w przód.

o Leżenie przodem, ramiona wzdłuż tułowia: przetaczanie się raz w

prawo, raz w lewą stronę.

o Przysiad podparty: wyprost nóg w kolanach do skłonu podpartego.

Zabawa z mocowaniem „Przeciąganie w parach”.

Dzieci dobierają się w pary według wzrostu (prowadzący pomaga). Ustawiają

się twarzami do siebie, podając sobie prawe ręce. Każde dziecko stara się

przeciągnąc na swoją stronę partnera. Za każda udaną próbę zawodnik

przyznaje sobie 1 punkt. Wygrywają te dzieci, które w określonym przez

prowadzącego czasie zdobędą największą liczbę punktów.

Zabawa bieżna „Goniące koło”.

Spośród całej grupy dzieci prowadzący wyznacza dwójkę. Pozostałe dzieci

rozbiegają się w różnych kierunkach. Wyznaczona dwójka trzyma się za ręce i

stara się złapać uciekających. Każdy złapany powiększa koło.

Uwaga: Należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo podczas zabawy.

Page 3: Scenariusz i

Ćwiczenia uspokajające.

Dzieci maszerują po obwodzie koła.

o Dowolny chód rozluźniający z potrząsaniem ramion

Siad skulny, ręce wzdłuż tułowia-wzniesienie rąk bokiem w górę-wdech,

opuszczenie rąk bokiem w dół-wydech.

3. Zbiórka

Dzieci siadają na dywanie, prowadzący siedzi razem z nimi.

4. Ćwiczenia słuchowe.

Zapoznanie dzieci z różnymi rodzajami instrumentów z jednoczesnym pokazywaniem

i opisywaniem ich. Prowadzący odgrywa rytm kolejno na jednym z instrumentów,

dzieci zgłaszają się na ochotnika i powtarzają rytm. Czynność powtarzana na każdym

z instrumentów. Podsumowanie i dojście do wspólnych wniosków: dobry słuch jako

niezbędny element podczas wzorowego kierowania autem.

Uwaga: Konieczne stopniowanie trudności ze względu na obecność dzieci od 3 do

6 lat.

5. Ćwiczenia wzrokowe.

Zabawa na spostrzegawczość. Cztery przedmioty(lalka, książka, długopis, klocek)

leżą w odpowiedniej kolejności na dywanie w taki sposób, żeby wszyscy je dokładnie

widzieli. Dzieci zgłaszają się na ochotnika. Prowadzący wybiera jedno z nich i zawią-

zuje mu oczy szalikiem, tak aby nic nie widziało. Następnie prowadzący zamienia

przedmioty miejscami lub zabiera jeden z nich. Po wyraźnej komendzie dziecko

odwiązuje sobie szalik i po obserwacji stwierdza co zostało zamienione lub zabrane.

Uwaga: Konieczne stopniowanie trudności ze względu na obecność dzieci od 3 do

6 lat. Podsumowanie i dojście do wspólnych wniosków: dobry wzrok i spostrze-

gawczość jako niezbędny element podczas wzorowego kierowania autem.

6. Ćwiczenia oddechowe, uspokajając z elementami postępowania korekcyjnego.

Pozycja wyjściowa-leżenie tyłem. Nogi ugięte, stopy oparte na podłodze. Na brzuchu

umieszczona piłka trzymana oburącz. Na sygnał prowadzącego wdech nosem, z

jednoczesnym przeniesieniem rąk z piłką w górę do położenia na podłodze za głową.

Następnie wydech ustami, z jednoczesnym przeniesieniem rąk z piłką do pozycji

wyjściowej, na brzuch. Powtarzamy kilka razy.

Uwaga: W czasie ćwiczenia barki powinny przylegać do podłogi.

7. Czynności porządkowo-organizacyjne.

Zbiórka, podsumowanie zajęć, podziękowanie za aktywne uczestnictwo. Zakończenie

zajęć.