Scenariusz 4
-
Upload
nguyendiep -
Category
Documents
-
view
213 -
download
0
Transcript of Scenariusz 4
Łukasz Kusiak, Dla nauczyciela. Poznać przeszłość, zrozumieć dziś. Starożytność, średniowiecze, klasa II szkół ponadgimnazjalnych
Scenariusze wybranych lekcji
Strona 7
Rozwinięcie:
2. Wybrani wcześniej uczniowie proszeni są o przygotowanie
referatów w postaci prezentacji multimedialnych na temat
h dziejów poszczególnych regionów: średniowiecznyc
I. Wielkopolski,
ki, II. Małopols
III. Śląska,
, IV. Mazowsza
a, V. Pomorz
V. Kujaw,
sieradzkiej, VII. ziemi łęczyckiej i
VIII. ziemi lubuskiej.
Na pierwszej lekcji zostają przedstawione prezentacje
o Wielkopolsce, Małopolsce i Śląsku. Każdy z referentów ma
po 10 minut. Prezentacja powinna obejmować dzieje
polityczne regionu, jego specyfikę, a także wybrane
ze zabytki. najważniejs
(30 minut)
Podsumowanie:
3. W ramach podsumowania nauczyciel prosi uczniów
o określenie, dlaczego to właśnie Wielkopolska
i Małopolska stanowiły główne centra państwa polskiego.
(5 minut)
Przebieg lekcji 2:
W wpro adzenie:
1. Nauczyciel prosi uczniów o przypomnienie, o czym była
mowa na poprzedniej lekcji, które regiony zostały
przedstawione i jakie miały one znaczenie w państwie
polskim. (5 minut)
Rozwinięcie:
2. Swoje prezentacje przedstawiają kolejni uczniowie.
Na referat o Mazowszu należy przeznaczyć 10 minut,
na kolejne zaś – po 5 minut.
Uwaga: jeśli uczniowie pochodzą z któregoś z omawianych
ależy na niego poświęcić więcej czasu. regionów, n
(30 minut)
Podsumowanie:
3. Uczniowie czytają forum historyczne ze s. 266
i pod kierunkiem nauczyciela prowadzą dyskusję na temat
tego, jakie czynniki i okoliczności sprzyjały centralizacji,
a jakie decentralizacji państwa polskiego w średniowieczu.
(10 minut)
Praca domowa:
Uczniowie pisemnie wykonują polecenie 3 z podręcznika
ze s. 266.
____________________________________________________________________________________________
V. 23. Polska i Litwa za pierwszych Jagiellonów
C
zas: 2 godziny lekcyjne
Cele lekcji:
I. Poziom wiadomości
miętywanie wiadomości A. Zapa
Uczeń:
– wyjaśnia pojęcia i terminy i posługuje się nimi: unia krewska,
sukcesja, elekcja, rządy regencyjne, unia personalna, przywilej
szlachecki, stan, szlachcic, nietykalność osobista, pospolite
ruszenie, wojsko najemne, autonomia, folwark szlachecki,
pańszczyzna, sejmik szlachecki, ziemianin, sejm walny, stany
sejmujące, senat, rada królewska, izba poselska, rzeczpospolita
szlachecka, unia wileńsko‐radomska, unia horodelska, ród
heraldyczny, wielka wojna, wojna głodowa, przywilej koszycki,
poradlne, przywilej czerwiński, przywilej jedlneński, Związek
Pruski, przywilej cerkwicko‐nieszawski, zjazd prowincjonalny,
wojna popia, kapituła,
– przedstawia postaci: Ludwik Węgierski, Jadwiga
Andegaweńska, Władysław II Jagiełło, Witold, Władysław III
Warneńczyk, Kazimierz Jagiellończyk, Wilhelm Habsburg,
Kiejstut, Olgierd, Zygmunt Luksemburski, Świdrygiełło, Zygmunt
Kiejstutowicz, Zofia Holszańska, Urlyk von Jungingen, Henryk
von Plauen, Paweł Włodkowic, Zbigniew Oleśnicki, Elżbieta
Rakuszanka, Jan Długosz, Filip Kallimach, Spytko z Melsztyna, Jan
von Baysen, Ludwik von Erlichshausen, Andrzej Tęczyński,
Mikołaj Tungen, Marcin Truchsess,
– przedstawia postanowienia układu w Krewie,
Horodle, – przedstawia postanowienia unii Wilnie, Radomiu i w
– przedstawia genezę, przebieg i skutki wielkiej wojny
z zakonem,
– przedstawia najważniejsze postanowienia I pokoju
toruńskiego,
im, – przedstawia stosunki polsko‐krzyżackie po I pokoju toruńsk
– przedstawia okoliczności objęcia tronu polskiego przez
Kazimierza Jagiellończyka,
Łukasz Kusiak, Dla nauczyciela. Poznać przeszłość, zrozumieć dziś. Starożytność, średniowiecze, klasa II szkół ponadgimnazjalnych
Scenariusze wybranych lekcji
Strona 8
– przedstawia genezę, przebieg i skutki wojny trzynastoletniej
z zakonem,
– przedstawia najważniejsze postanowienia II pokoju
toruńskiego,
– przedstawia stosunki polsko‐krzyżackie po II pokoju
toruńskim,
– przedstawia genezę stanu szlacheckiego,
– wymienia najważniejsze przywileje szlacheckie i przedstawia
ich postanowienia,
– przedstawia genezę polskiego parlamentu,
– przedstawia skład i zasady funkcjonowania sejmu walnego,
– przedstawia politykę Kazimierza Jagiellończyka wobec Kościoła
polskiego.
mienie wiadomości B. Rozu
Uczeń:
– charakteryzuje sytuację państwa polskiego po śmierci Ludwika
Węgierskiego,
– wyjaśnia międzynarodowe i wewnętrzne uwarunkowania
związków Polski z Litwą w XIV–XV w.,
– charakteryzuje sytuację państwa polskiego po układzie
w Krewie,
– charakteryzuje sytuację państwa litewskiego po układzie
w Krewie,
Jadwigi, – charakteryzuje sytuację państwa polskiego po śmierci
– charakteryzuje sytuację państwa polskiego po śmierci
Władysława Jagiełły,
– charakteryzuje sytuację państwa litewskiego i stosunki polsko‐
litewskie po śmierci Witolda,
– charakteryzuje sytuację państwa litewskiego i stosunki polsko‐
litewskie po śmierci Jagiełły,
– wyjaśnia międzynarodowe i wewnętrzne uwarunkowania
związków Polski z Węgrami w XV w.,
– wyjaśnia konsekwencje śmierci Władysława pod Warną
dla Polski i dla Węgier,
– charakteryzuje sytuację ludności pruskiej pod panowaniem
krzyżackim,
– charakteryzuje politykę wewnętrzną Kazimierza
Jagiellończyka,
– charakteryzuje stan szlachecki,
– wyjaśnia znaczenie przywilejów szlacheckich dla rozwoju
polskiego parlamentaryzmu,
– wyjaśnia, na czym polegała polityka dynastyczna Jagiellonów.
II. Poziom umiejętności
wanie wiadomości w sytuacjach typowych C. Stoso
Uczeń:
– przedstawia na mapie rozwój terytorialny państwa polskiego
w XIV–XV w.,
– porównuje pozycję międzynarodową Polski na początku
panowania Jagiellonów i za Kazimierza Jagiellończyka.
D. Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych
Uczeń:
– analizuje sytuację historyczną, w której Polska nie weszłaby
w unię z Litwą,
– ocenia militarne oraz polityczne znaczenie bitwy
pod Grunwaldem,
– ocenia stosunki polsko‐krzyżackie na płaszczyźnie politycznej,
gospodarczej i kulturowej,
– ocenia politykę dynastyczną Jagiellonów,
przedstawia bilans panowania Jagiellonów w Polsce w XV w. –
Metody i formy pracy:
czająca z elementami wykładu, – pogadanka nau
– praca z mapą,
– praca w grupach,
ęcznika, – praca z tekstem podr
– drzewko decyzyjne,
tywną, – praca z mapą interak
praca z kartą pracy. –
Środki dydak
– podręcznik Poznać przeszłość, zrozumieć dziś. Starożytność,
67–277,
tyczne:
średniowiecze, autorstwa Pawła Żmudzkiego, s. 2
– mapa ścienna państwa Kazimierza Wielkiego,
– mapa ścienna Polski i Litwy za pierwszych Jagiellonów,
z drzewka decyzyjnego (zob. załącznik, s. 17), – formular
– płyta CD Poznać przeszłość, zrozumieć dziś. Starożytność
aktywne, średniowiecze. Dla nauczyciela, mapy inter
– karta pracy 1 (zob. karta pracy 1, s. 18),
karta pracy 2 (zob. karta pracy 2, s. 19). –
Przebieg lekcji 1:
W wpro adzenie:
1. Nauczyciel prosi uczniów o przypomnienie, w jakiej sytuacji
znalazło się państwo polskie po śmierci Kazimierza
Wielkiego, w jakich okolicznościach na tronie zasiadł
Ludwik Węgierski i jak wyglądały jego rządy. Prosi też
o wskazanie na mapie ściennej granic Polski na koniec
panowania Kazimierza i za czasów Ludwika. (5 minut)
Rozwinięcie:
2. Uczniowie czytają tekst podręcznika, a następnie w małych
grupach analizują sytuację Polski i Litwy tuż przed
zawarciem aktu w Krewie oraz wypełniają drzewka
decyzyjne (zob. załącznik, s. 17) w trzech wyznaczonych
wariantach:
I. decyzja możnowładców polskich, czy zawrzeć układ
z Litwą, czy oddać rękę Jadwigi Wilhelmowi Habsburgowi,
II. decyzja Jagiełły, czy zasiąść na tronie polskim, czy rządzić
na Litwie,
Łukasz Kusiak, Dla nauczyciela. Poznać przeszłość, zrozumieć dziś. Starożytność, średniowiecze, klasa II szkół ponadgimnazjalnych
h lekcji Scenariusze wybranyc
Strona 9
III. decyzja możnowładców litewskich z otoczenia Jagiełły,
czy poprzeć układ i przyjąć katolicyzm, czy nie wchodzić
ństwem polskim. w unię z pa
(10 minut)
3. Nauczyciel sprawdza i podsumowuje wyniki pracy uczniów.
(10 minut)
4. Nauczyciel prosi o przypomnienie, o co toczył się spór
polsko‐krzyżacki i na jakim etapie był w chwili
obejmowania tronu przez Jagiełłę. Następnie przedstawia
przyczyny wielkiej wojny z zakonem i na mapie
interaktywnej omawia jej przebieg, na koniec wskazuje
skutki. (10 minut)
5. Nauczyciel przedstawia przyczyny wybuchu wojny
trzynastoletniej z zakonem krzyżackim i na mapie
interaktywnej omawia jej przebieg, na koniec wskazuje
skutki. (5 minut)
Podsumowanie:
6. Uczniowie czytają forum historyczne ze s. 276
i zastanawiają się, w jaki sposób unia polsko‐litewska
wpłynęła na dalsze losy Polski i Litwy. (5 minut)
Praca domowa:
czniowie wypełniają kartę pracy 1 (zob. karta pracy 1, s. 18). U
Przebieg lekcji 2:
W wpro adzenie:
1. Nauczyciel prosi uczniów o przypomnienie, w jaki sposób
Jagiełło znalazł się na tronie polskim, kto miał wpływ na tę
decyzję i komu ona służyła. (5 minut)
Rozwinięcie:
2. Uczniowie pod kierunkiem nauczyciela ustalają, jak
wyglądała sprawa sukcesji na tronie polskim po śmierci
Jadwigi przy kolejnych władcach: kto następował na tronie,
kto o tym decydował i musiał wyrazić zgodę, w jaki sposób
następca zyskiwał przychylność szlachty, zwłaszcza
możnowładców. Mogą do tego zadania wykorzystać tabelkę
z pracy domowej. (5 minut)
3. Uczniowie czytają tekst podręcznika, następnie
indywidualnie wypełniają karty pracy 2 (zob. karta pracy 2,
s. 19) na temat kształtowania się stanu szlacheckiego
i początków parlamentaryzmu polskiego. (15 minut)
4. Nauczyciel sprawdza i podsumowuje wyniki pracy uczniów.
(10 minut)
5. Nauczyciel prosi o wyjaśnienie, czym była polityka
dynastyczna Jagiellonów i jak się przejawiała. (5 minut)
Po umowanie:
6. Nauczyciel prosi o przedstawienie krótkiego bilansu
panowania Jagiellonów w Polsce w XV w. Powinien przede
wszystkim zwrócić uwagę na: liczącą się w stosunkach
międzynarodowych dynastię na tronie, zyskanie przewagi
w konflikcie z Krzyżakami, odzyskanie Pomorza,
wykształcenie parlamentaryzmu i wzmocnienie sojuszu
z Litwą. (5 minut)
ds
Praca domowa:
Uczniowie wykonują pisemnie polecenie 7 z podręcznika
e s. 277. z