POZNAJEMY POLSKĘ, LITWĘ I SŁOWENIĘ

6
POZNAJEMY POLSKĘ, SŁOWENIĘ I LITWĘ Scenariusz zajęć z dziećmi w wieku 6-9 lat, z wykorzystaniem materiałów zawartych na stronie www.europa.eu oraz http://bookshop.europa.eu/pl/home/ Nauczyciele mogą dostosować zawartość scenariusza do swoich potrzeb dydaktycznych. Cele ogólne: - dzieci poznają podstawowe informacje na temat krajów Unii Europejskiej biorących udział w projekcie: Polski, Słowenii i Litwy. - po zajęciach dzieci będą przygotowane do udziału w konkursie plastycznym na plakat “Poznajemy Polskę, Słowenię i Litwę”. Materiały dydaktyczne: - wydrukowane strony na temat Unii Europejskiej, Polski, Słowenii i Litwy (pdf str. 8, 9, 26, 32, 35) z broszury „Zjednoczeni w różnorodności” do pobrania ze strony: http://bookshop.europa.eu/pl/zjednoczeni-w-r-norodno-ci-pbKC0113688/ - wydrukowane strony na temat Polski, Słowenii, Litwy (pdf str. 18, 24, 27), mapa Europy z zaznaczonymi konturami państw członkowskich UE oraz ich flagami (pdf str. 33, 34) z broszury „Europa i ty” do pobrania ze strony: http://bookshop.europa.eu/pl/europe-and-you- pbQC0414546/ - wydrukowane strony na temat Polski, Słowenii, Litwy (pdf str. 21, 27, 30) z broszury „Europa na kolorowo” do pobrania ze strony: http://bookshop.europa.eu/pl/i-colour-in-europe-pbQC0214593/ - ciekawostki o trzech krajach z „Łamigłówek Literackich” - informacje o flagach: http://europa.eu/kids-corner/memory/more/index_pl.htm 1

Transcript of POZNAJEMY POLSKĘ, LITWĘ I SŁOWENIĘ

Page 1: POZNAJEMY POLSKĘ, LITWĘ I SŁOWENIĘ

POZNAJEMY POLSKĘ, SŁOWENIĘ I LITWĘ

Scenariusz zajęć z dziećmi w wieku 6-9 lat, z wykorzystaniem materiałów zawartych na stronie www.europa.eu oraz http://bookshop.europa.eu/pl/home/

Nauczyciele mogą dostosować zawartość scenariusza do swoich potrzeb dydaktycznych.

Cele ogólne:

- dzieci poznają podstawowe informacje na temat krajów Unii Europejskiej biorących udział w projekcie: Polski, Słowenii i Litwy.

- po zajęciach dzieci będą przygotowane do udziału w konkursie plastycznym na plakat “Poznajemy Polskę, Słowenię i Litwę”.

Materiały dydaktyczne:

- wydrukowane strony na temat Unii Europejskiej, Polski, Słowenii i Litwy (pdf str. 8, 9, 26, 32, 35) z broszury „Zjednoczeni w różnorodności” do pobrania ze strony: http://bookshop.europa.eu/pl/zjednoczeni-w-r-norodno-ci-pbKC0113688/

- wydrukowane strony na temat Polski, Słowenii, Litwy (pdf str. 18, 24, 27), mapa Europy z zaznaczonymi konturami państw członkowskich UE oraz ich flagami (pdf str. 33, 34) z broszury „Europa i ty” do pobrania ze strony: http://bookshop.europa.eu/pl/europe-and-you-pbQC0414546/

- wydrukowane strony na temat Polski, Słowenii, Litwy (pdf str. 21, 27, 30) z broszury „Europa na kolorowo” do pobrania ze strony: http://bookshop.europa.eu/pl/i-colour-in-europe-pbQC0214593/

- ciekawostki o trzech krajach z „Łamigłówek Literackich”

- informacje o flagach: http://europa.eu/kids-corner/memory/more/index_pl.htm

- kredki, flamastry, arkusze papieru, inne materiały biurowe

- internet

- atlas geograficzny, mapy fizyczne

Metody:

Rozmowa kierowana, pogadanka, ćwiczenia praktyczne

Formy pracy:

zbiorowa, indywidualna, grupowa

1

Page 2: POZNAJEMY POLSKĘ, LITWĘ I SŁOWENIĘ

Przebieg zajęć:

Powitanie i zapoznanie uczestników z celami zajęć

1. Edukacja matematyczna

- Dzieci patrząc na mapę Europy, wymieniają kraje należące do UE. Ile ich jest?

- Dzieci opisują, jak wygląda flaga UE i liczą, ile widnieje na niej gwiazd. Z czym kojarzy się im liczba 12? [podpowiedź: np. 12 miesięcy w roku, 12 godzin na tarczy zegara, 12 znaków zodiaku, tuzin]

- Dzieci szukają na mapie Europy: Polski, Litwy i Słowenii, a następnie określają, który kraj ma najmniejszą powierzchnię, a który największą?

- Dzieci wymieniają, jakie kolory mają flagi Polski, Litwy i Słowenii. Ile potrzeba kredek do namalowania trzech flag?

- Walutą UE jest Euro. Obecnie walutą tą posługują się mieszkańcy 19 krajów UE. Wiedząc, że UE skupia 28 państw, oblicz, w ilu krajach nie zapłacimy wspólnotową walutą? Jaka waluta obowiązuje w Polsce, Litwie i Słowenii?

2. Edukacja środowiskowa

Nauczyciel czyta na głos informacje o każdym kraju zawarte na stronie: http://europa.eu/kids-corner/countries/flash/index_pl.htm (po kliknięciu na interaktywną mapę w oknie pojawiają się ciekawostki o wybranym kraju).

- Dzieci mają przed sobą strony na temat Polski, Litwy i Słowenii wydrukowane z broszury „Zjednoczeni w różnorodności”. Ich zadaniem jest zaznaczenie na mapce symboli, o których usłyszą w czytanym tekście.

- Dzieci korzystając z szablonów dotyczących Polski, Litwy i Słowenii, wydrukowanych z broszury „Europa i ty”, odkrywają nazwy stolic wymienionych państw. Zadaniem dodatkowym jest dopisanie lub domalowanie haseł związanych z każdym krajem.

- Dzieci malują flagi UE, Polski, Litwy i Słowenii (lub kolorują wydrukowane szablony). Z czym kojarzą się im wykorzystane kolory? Jaka jest ich symbolika?

[podpowiedź: http://europa.eu/kids-corner/memory/more/index_pl.htm ]

- Na jaki numer dzwonimy w razie pożaru, wypadku lub włamania? Dzieci poznają wspólny europejski numer alarmowy – 112.

- Wykorzystujemy atlas geograficzny i mapę fizyczną Europy lub Polski, Litwy i Słowenii. Wspólnie określmy, który z podanych krajów ma dostęp do morza, czy na jego terytorium znajdują się góry – jak nazywają się te najwyższe, jak nazywają się główne rzeki przepływające przez Polskę, Litwę i

2

Page 3: POZNAJEMY POLSKĘ, LITWĘ I SŁOWENIĘ

Słowenię? Znamy już stolice wymienionych krajów, spróbujmy wymienić inne duże miasta Polski, Litwy i Słowenii.

3. Edukacja muzyczna

- Dzieci dowiadują się, co to jest hymn państwowy i jakie są tytuły hymnów: UE, Polski, Litwy i Słowenii [podpowiedź: http://europa.eu/about-eu/basic-information/symbols/anthem/index_pl.htm

https://pl.wikipedia.org/wiki/Hymn_pa%C5%84stwowy ]

- Jeżeli jest to możliwe, spróbujmy odtworzyć fragmenty poszczególnych hymnów.

4. Edukacja plastyczno-techniczna

Indywidualnie lub wspólnie dzieci przygotowują plakat pt. „Poznajemy Polskę, Słowenię i Litwę”.

Dzieci poznały już ciekawostki na temat krajów, których dotyczy konkurs plastyczny. Każde państwo budzi różne skojarzenia dotyczące np. kolorów, miejsc, postaci, czy symboli. Dzieci przy użyciu dowolnych materiałów (np. papieru, tkanin, tektury, farb, kredek, plasteliny) przygotowują plakat na zadany temat. Na plakacie mogą zagościć także bohaterowie i wybrane motywy z książek z projektu.

5. Quiz

Rozwiązując poniższy quiz, dzieci mogą sprawdzić swoją wiedzę na temat UE i trzech europejskich krajów: Polski, Słowenii i Litwy.

1. Ile krajów należy do Unii Europejskiej?

a. 31b. 28c. 29

2. Polska, Słowenia i Litwa przystąpiły do Unii Europejskiej w jednym roku, w którym?

a. 2000b. 2003c. 2004

3. Które kraje bezpośrednio ze sobą graniczą?

a. Słowenia i Polskab. Polska i Litwac. Litwa i Słowenia

3

Page 4: POZNAJEMY POLSKĘ, LITWĘ I SŁOWENIĘ

4. Który kraj nie ma dostępu do Morza Bałtyckiego?

a. Polskab. Słoweniac. Litwa

5. Co widnieje w herbie Lublany?

a. jaszczurkab. smokc. syrenka

6. Flagi Polski, Słowenii i Litwy mają różne kolory, ale jeden kolor powtarza się we wszystkich trzech flagach. Jaki to kolor?

a. białyb. żółtyc. czerwony

7. Hymn Polski to:

a. Marsyliankab. Pieśń narodowac. Mazurek Dąbrowskiego

8. Sportem narodowym na Litwie jest:

a. siatkówkab. koszykówkac. hokej

9. Który kraj ma najmniejszą liczbę mieszkańców?

a. Słoweniab. Polskac. Litwa

10. Europejski numer alarmowy to:

a. 412b. 222c. 112

11. Stolica Litwy to:

a. Kownob. Wilnoc. Kłajpeda

4

Page 5: POZNAJEMY POLSKĘ, LITWĘ I SŁOWENIĘ

12. Litewski wyraz Labas oznacza:

a. dzieńb. plażac. cześć

13. Tradycyjne polskie danie to:

a. pizzab. spaghettic. bigos

14. Triglav to najwyższy szczyt:

a. Litwyb. Słoweniic. Polski

15. Przez Warszawę przepływa rzeka Wisła, przez Lublanę – Lublanica, a przez Wilno:

a. Wiliab. Niemenc. Windawa

5