KONSPEKT LEKCJI TAŃCA TOWARZYSKIEGO Współpraca w grupie, w parach. METODY REALIZACJI ZADAŃ: -...

4

Click here to load reader

Transcript of KONSPEKT LEKCJI TAŃCA TOWARZYSKIEGO Współpraca w grupie, w parach. METODY REALIZACJI ZADAŃ: -...

Page 1: KONSPEKT LEKCJI TAŃCA TOWARZYSKIEGO Współpraca w grupie, w parach. METODY REALIZACJI ZADAŃ: - naśladowcza ścisła, - powtórzeniowa METODY PRZEKAZYWANIA WIADOMOŚCI: - pokaz

KONSPEKT LEKCJI TAŃCA TOWARZYSKIEGO

Temat: Nauka kroku podstawowego Cha-Cha

Klasa: III GIMNAZJUM

Miejsce: Mała sala gimnastyczna

Liczba ćwiczących: 18 osób

Data: 24.03.2014

Prowadzący: mgr Agnieszka Subik

CEL LEKCJI: Rozwój koordynacji ruchowej, wyrabianie umiejętności łączenia ruchu z

muzyką.

ZADANIA SZCZEGÓŁOWE: UMIEJĘTNOŚCI: Nauka kroków podstawowych tańca cha - cha

MOTORYCZNOŚĆ: Płynność, precyzja i koordynacja ruchowa .

WIADOMOŚCI: Taniec jako forma rekreacji ruchowej.

POSTAWY: Współpraca w grupie, w parach.

METODY REALIZACJI ZADAŃ: - naśladowcza ścisła, - powtórzeniowa

METODY PRZEKAZYWANIA WIADOMOŚCI: - pokaz z objaśnieniem, - wykonywanie

zadań ruchowych

Tok lekcji Zadania szczegółowe Uwagi organizacyjno-

metodyczne Zorganizowanie

grupy

1. Zbiórka .

2. Powitanie.

3. Sprawdzenie obecności.

Ustawienie w dwuszeregu

Motywacja do

zajęć w lekcji

1. Podanie tematu zajęć i sposobu realizacji.

2. Rola tańca w naszym życiu.

Kształtowanie

umiejętności

I.Rozgrzewka

1. Swobodny marsz w rytm muzyki.

2. Marsz z zaznaczeniem akcentu na palce,

ramiona splecione za tułowiem.

3. Marsz na palcach, ramiona w górę.

4. Marsz na piętach, ramiona w bok.

5. Marsz w półprzysiadzie, ramiona w dół

w skos.

6. J.w. w przysiadzie, ramiona skrzyżowane

na klatce piersiowej.

7. Marsz, ramiona splecione za tułowiem :

na raz –wznos nogi ugiętej w kolanie, dwa

–wyprost nogi, trzy –ugięcie, cztery –krok

do przodu.

8. J.w. : na raz –wznos nogi ugiętej w

kolanie, dwa –odwiedzenie w bok, trzy –w

przód, cztery –krok do przodu..

9. Podskoki z wysokim unoszeniem kolana.

10. Skiping A, ramiona w bok.

11. Skiping C, ramiona w tył w skos.

12. Marsz w miejscu.

13. Lekki rozkrok, ramiona w bok –

Rozgrzewka w rozsypce,

aby każdy swobodnie się

czuł.

Page 2: KONSPEKT LEKCJI TAŃCA TOWARZYSKIEGO Współpraca w grupie, w parach. METODY REALIZACJI ZADAŃ: - naśladowcza ścisła, - powtórzeniowa METODY PRZEKAZYWANIA WIADOMOŚCI: - pokaz

naprzemianstronne dotykanie łokciem do

kolana.

14. J.w. ale dotykanie dłonią stopy.

15. J.w. ale za tułowiem.

16. Lekki rozkrok, prawe ramię w łuku nad

głową, lewe na biodrze –skłony w lewo z

pogłębianiem, zmiana rąk.

17. Dowolne ruchy w rytm muzyki.

II. Nauka tańca

1. Krok podstawowy

2. Obrót partnerki pod ręką partnera

3. Figura „New York”

4. Figura „Hand to Hand”

Ustawienie w parach.

Układ podstawowy

wykonywany do muzyki.

Nauczyciel zwraca uwagę na

prawidłową technikę kroku i

estetykę ruchu.

Ćwiczenia

uspakajające.

Ćwiczenia oddechowe i relaksujące W marszu po obwodzie koła

Zakończenie

lekcji.

1. Omówienie lekcji.

2. Wyróżnienie najlepiej ćwiczących par.

3. Zadanie domowe- przećwiczenie

poznanych figur z pomocą internetu

(youtube.com)

4. Pożegnanie.

Page 3: KONSPEKT LEKCJI TAŃCA TOWARZYSKIEGO Współpraca w grupie, w parach. METODY REALIZACJI ZADAŃ: - naśladowcza ścisła, - powtórzeniowa METODY PRZEKAZYWANIA WIADOMOŚCI: - pokaz

KONSPEKT LEKCJI BADMINTONA

Temat: Gra w badmintona

Klasa: IV, V szkoła podstawowa

Miejsce: Sala gimnastyczna

Liczba ćwiczących: 18 osób

Data: 25.03.2014

Prowadzący: mgr Agnieszka Subik

CEL LEKCJI: Rozwój koordynacji ruchowej, wyrabianie umiejętności łączenia ruchu z

muzyką.

ZADANIA SZCZEGÓŁOWE: UMIEJĘTNOŚCI: Odbicia lotki rakietką w parach

MOTORYCZNOŚĆ: Rozwijanie szybkości i czasu reakcji

WIADOMOŚCI: Poznanie nowej formy dyscypliny sportowej i gry rekreacyjnej.

POSTAWY: Zasady fair play, zdrowe współzawodnictwo, współpraca w zespole.

METODY REALIZACJI ZADAŃ: - naśladowcza ścisła, - powtórzeniowa

METODY PRZEKAZYWANIA WIADOMOŚCI: - pokaz z objaśnieniem, - wykonywanie

zadań ruchowych

Tok lekcji Zadania szczegółowe Uwagi

organizacyjno-

metodyczne Zorganizowanie

grupy

1. Zbiórka .

2. Powitanie.

3. Sprawdzenie obecności.

Ustawienie w

dwuszeregu

Motywacja do zajęć w

lekcji

1. Podanie tematu zajęć i sposobu

realizacji.

2. Nowa dyscyplina sportu jako rekreacja

Kształtowanie

umiejętności

1) Ćwiczenia oswajające z rakietką.

Stawiamy pionowo rakietkę uchwytem na

palcu wskazującym - balansując nią

staramy się nie dopuścić do jej upadku.

2) Podrzucamy rakietkę i chwytamy ją

drugą ręką.

3) Ćwiczenia oswajające z rakietką i lotką.

Każdy uczeń zabiera lotkę. Prowadzimy

lotkę rakietką po parkiecie ósemką między

nogami.

4) Kładziemy lotkę na rakietce.

Maszerujemy (następnie biegniemy) w

różnych kierunkach, starając się nie

dopuścić do upadku lotki.

5) Lekkim podrzutem przekładamy lotkę z

jednej strony rakietki na drugą. To samo

ćwiczenie wykonujemy słabszą ręką.

6) Podbijamy lotkę rakietką. Stopniowo

staramy się podczas podbijania zmieniać

stronę odbijającą rakietki. Powtarzamy

ćwiczenie słabszą ręką.

7)Podbijamy i „gasimy" lotkę

(amortyzujemy upadającą lotkę bez odbicia

Każdy otrzymuje

lotkę i rakietkę

Page 4: KONSPEKT LEKCJI TAŃCA TOWARZYSKIEGO Współpraca w grupie, w parach. METODY REALIZACJI ZADAŃ: - naśladowcza ścisła, - powtórzeniowa METODY PRZEKAZYWANIA WIADOMOŚCI: - pokaz

od naciągu).

8) Nauka uderzeń. Podrzucamy lotkę w

górę i staramy się odbić ją forhand'em jak

najwyżej i najdalej.

9) Ustawiamy się w parach. Odbijamy

lotkę między sobą jak najdłużej, stopniowo

zwiększając odległość.

10) Ustawiamy się po obu stronach siatki.

Kolejno uczniowie wykonują uderzenia

forhand'owe przez siatkę. Partner czeka, aż

lotka spadnie na ziemię, obserwując tor

lotu i powtarza ćwiczenie.

11) Wykonujemy odbicia przez siatkę po

dobiegnięciu do lotki.

12) Gra uproszczona: uczniowie starają

się rozegrać partię w badmintona wg

uproszczonych przepisów (bez przepisu o

serwie).

Nauczyciel pokazuje i

objaśnia prawidłowe

wykonanie uderzenia

forhand

Dobierają się w pary

Zaznaczamy boiska.

Ćwiczenia

uspakajające.

Ćwiczenia oddechowe –przedmuchiwanie

lotki po parkiecie

W dowolnych

kierunkach

Zakończenie lekcji.

1. Omówienie lekcji.

2. Wyróżnienie najlepiej ćwiczących par.

3. Zachęcanie do grania w czasie wolnym.

4. Pożegnanie.