168
195 aukcja, 5 września 2020 r. godz. 17 Salon aukcyjny D.A. Ostoya ul. Gen. J. Zajączka 8 Warszawa Wystawa przedaukcyjna od 29 sierpnia do 5 września od poniedziałku do piątku w godzinach od 11 00 do 19 00 w sobote od 11 00 do 15 00 w salonie aukcyjnym D. A. Ostoya przy ul. Gen. J. Zajaczka 8 oraz do galerii przy ulicy Freta 25 www.aukcjeostoya.pl e-mail: [email protected] tel.: 22 839 24 06 DOM AUKCYJNY OSTOYA SZTUKA DAWNA, ANTYKI, SZTUKA WSPÓŁCZESNA

Page 1: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

195 aukcja, 5 września 2020 r.godz. 17

Salon aukcyjny D.A. Ostoyaul. Gen. J. Zajączka 8

Warszawa

Wystawa przedaukcyjna od 29 sierpnia do 5 wrześniaod poniedziałku do piątku w godzinach od 1100 do 1900

w sobote od 1100 do 1500

w salonie aukcyjnym D. A. Ostoya przy ul. Gen. J. Zajaczka 8oraz do galerii przy ulicy Freta 25

www.aukcjeostoya.ple-mail: [email protected]

tel.: 22 839 24 06

DOM AUKCYJNY OSTOYASZTUKA DAWNA, ANTYKI,

SZTUKA WSPÓŁCZESNA

Page 2: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

Wydawca:

DOM AUKCYJNY OSTOYARoman Jacenty PrzesmyckiPOLSKA00-227 Warszawaul. Freta 25/1tel. (22)6355578tel./fax.(22)8312695

Autorzy katalogu:Tomasz Lewicki, magister historii sztuki, Dominika Przesmycka-KarbowskaMikołaj Przesmycki – numizmatyka oraz zespół DA Ostoya

Nadzór merytoryczny w zakresie malarstwa:Irena Bal, magister historii sztuki, biegły sądowy, rzeczoznawca Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ocena stanu zachowania i autentyczności malarstwa:

dr hab. Maria Lubryczyńska

Naszekonto:

Bank Pekao S.A. PL 02124062181111000046207706SWIFT: PKOPPLPW

ISBN:978-83-63619-83-1WszelkieprawazastrzeżoneNakład:450egz.

należymy do

Page 3: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

Sza­now­ni­Pań­stwo,­

Otrzymali­Państwo­nasz­najnowszy­katalog.

Mamy­nadzieję,­że­spośród­wyselekcjonowanej­przez­nas­bogatej­oferty­­malarstwa,­rzeźby,­brązów,­sreber,­porcelany,­zegarów,­a­także­wielu­innych­polskich­

­i­zagranicznych­wyrobów­artystycznych­znajdziecie­Państwo­dla­siebie­obiekty­godne­uwagi.

Zapraszamy­wszystkich­kolekcjonerów­i­miłośników­sztuki­­na­naszą­195­aukcję­sztuki­dawnej,­antyków­oraz­sztuki­współczesnej.

Oglądając­nasz­katalog­prosimy­zwrócić­uwagę­na­oznaczenie­kolorystyczne­­poszczególnych­działów,­które­ułatwią­Państwu­poruszanie­się­po­katalogu.

Zgłoszenia przyjmujemy w godzinach pracy naszych galerii oraz e-mailowo.

Ostatnie zgłoszenia przyjmujemy do godziny 15 w dniu aukcji.Do udziału w licytacji, rezerwacji miejsca oraz licytowania przez telefon upowazniawpłacenie zwrotnego wadium. Wstep bezpłatny.

BEZPOŚREDNIO:1. Zgłoś zainteresowanie telefonicznie 22 839 24 062. Odwiedź nas w salonie aukcyjnym lub w galerii i złóż zlecenie

ONLINE:1. Prześlij swoje zgłoszenie mailem: [email protected]. Zarejestruj się na stronie www.ostoya.onebid.pl by licytować online

SZTUKA DAWNA

SZTUKA WSPÓŁCZESNA

POLONIKA, MILITARIA, ODZNACZENIA

SZTUKA ROSYJSKA

RZEMIOSŁO ARTYSTYCZNE

SZTUKA ORIENTALNA

Page 4: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

SZTUKA DAWNA

Edward OKUŃ1872 Wólka Zegrzyńska – 1945 Skierniewice

1 ULICZKA VIA MAIOLI W ANTICOLI

CORRADO, 1938Olej, płótno; 63 x 47 cm

Sygnowany l.d.: EOKUŃ 1938 (monogram imienia wiązany)

Na płótnie z boku napis: VIA MAIOLINa odwrocie, na krośnie stempel: Artystyczna Pracownia Ram / oraz / oprawa obrazów / Jan Rajewski / Warszawa ul. Nowogrodzka nr 18

U czeń Wojciecha Gersona w latach 1890-91 w Warszawskiej Klasie Rysunkowej, w latach 1891-93 w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie u Izydora Jabłońskiego i Jana Matejki. Kontynuował studia w 1893 w Monachium u A.Abe`go i w Paryżu w Académie Julian u J.P.Laurensa. W 1897 ożenił się z Zofią Wandą Tolkemit, córką ziemianina. Razem wyjechali do Monachium, a następnie przez Węgry do Rzymu. Tam mieszkali, z małymi przerwami, przez 20 lat. Tam Okuń brał udział w życiu polskiej kolonii artystycznej. Podróżował po Italii, był w Sorrento, Amalfi, Wenecji, Padwie, Rawennie, Florencji i Sienie. Powrócił do kraju w 1921 i został profeso-rem w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych, w latach 1933-34 został jej dyrektorem. W Warszawie został wicepre-zesem Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Był malarzem i grafikiem, którego styl został wykształcony w okresie Młodej Polski.. Malował pejzaże i por-trety utrzymane w manierze secesyjnej. Jego winiety zdobią-ce wytworny tygodnik o sztuce Chimera, są klasycznymi przykła-dami tego stylu.

Włoskie, malownicze miasteczko Anticoli Corrado uwieczniał na swoich obrazach wielokrotnie.

Cena wywoławcza 60 000Estymacja 80 000 – 90 000

Autoportret z żoną na tle Anticoli Corrado

Uliczka via Maioli w Anticoli Corrado, rok 2020

Page 5: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD
Page 6: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

Franciszek ŻMURKO1859 Lwów – 1910 Warszawa

2 WENECKA GONDOLAOlej, tektura; 29 x 40 cm

Na odwrocie dwie nalepki: 1. wystawowa z Zachęty, papierowa, drukowana, wypełniona piórem: 17132 Autor: P. Fr. Żmurko / Tytuł: Gondola wenecka / Rodzaj dzieła ol / Cena…Własność p. Fr.

Żmurko / data nadania 26/9 191-2. papierowa, drukowana: Jakób Borawski . W Warszawie / ul. Podwal n. 12 / Magazyn starożytności / i dzieł sztuki / Zakład ram złoconych / robót kościelnych

i salonowych / reparacja dzieł sztukiObraz wystawiany, opisany: Franciszek Żmurko, Wystawa pośmiertna, TZSP „Zachęta” Warszawa, 1911; wymieniany: Janina Wiercińska, Katalog prac wystawionych w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 1860-1914; 1969, s. 436

N aukę rysunku i malarstwa rozpoczął we Lwowie, a następnie kształcił się u Jana Matejki w kra-kowskiej Szkole Sztuk Pięknych oraz w Wiedniu, w Rzymie, a od 1876 do 1880 w Akademii monachijskiej, m.in. pod kierunkiem Aleksandra Wagnera. Odznaczany medalami uczestnik

wielu wystaw (m.in. złoty medal za obraz Kleopatra; 1879), cieszył się uznaniem krytyki i powodzeniem u publiczności. Był członkiem monachijskiego Kunstvereinu. Malował przede wszystkim utrzymane w kon-wencji akademickiej, kompo-zycje o tematach antycznych, historycznych, orientalnych czy symbolicznych, w których war-stwa anegdotyczna stwarzała okazję do przedstawiania aktów kobiecych. Był także portrecistą, autorem licznych, bardzo popu-larnych „główek” oraz aktów.W oferowanej pracy zainspiro-wał się obrazem „Spacer gon-dolą” Wilhelma Kotarbińskiego z 1881 r. (Muzeum Okręgowe w Toruniu nr inw. MT/M/243/N).

Cena wywoławcza 30 000Estymacja 40 000 – 50 000

Page 7: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD
Page 8: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

Konstanty SZEWCZENKO1910 Warszawa – 1991 Warszawa

3 BEDUINOlej, sklejka; 20 x 14,5 cm

Sygnowany p.d.: K Szewczenko

M alarz kształcący się w pracowni Felicjana Kowarskiego i Tadeusza Pruszkowskiego w warszawskiej ASP w latach 1928-32. Malował głównie obrazy sztalugowe

- sceny rodzajowe i portrety. Był twórcą scenografii w Teatrze Rozmaitości w latach 1934-35. Współpracował z wydawnic-twem „Atlas” we Lwowie, zamieszczał ilustracje w „Kurierze Porannym”. Jest autorem portretów Ignacego Mościckiego, Edwarda Rydza-Śmigłego, stworzył cykl zatytułowany: „Polskie typy regionalne”. Wystawiał w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w kolekcji Muzeum Wojska Polskiego.

Juliusz SŁABIAK1917 Sosnowiec – 1973 Kraków

4 BEDUINI NA KONIACHOlej, deska; 24 x 35 cm

Sygnowany l.d.: Juliusz Słabiak

M alarz związany z artystycznym środowiskiem Krakowa. Malarstwa uczył się pod okiem Wojciecha Kossaka, znajdując pracę jako pomocnik w jego pracowni. Uprawiał technikę olejną, i rzadziej, akwarelową. W jego twórczości dominują pejzaże, widoki leśne, często ożywione partiami szta-

fażu i motywy krakowskie. Dużą częścią jego dorobku stanowią sceny rodzajowe osadzone w scenerii podkra-kowskich wsi: przedstawienia skromnych chłopskich zagród, drewnianych kościołów, fur-manek, czy zawadiackich jeźdźców, wesela krakowskie w barwnych ludowych stro-jach i krakowskie kwiaciarki. Jego prace malowane z dużą werwą, operujące lekko zga-szoną gamą barwną, ujawnia-ją impresjonistyczną wrażli-wość na światło i kolor.

Cena wywoławcza 1 500Estymacja 2 000 – 2 200

Cena wywoławcza 600Estymacja 800 – 900

Page 9: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

Aleksander LASZENKO1883 Annówka – 1944 Włocławek

5 POSTÓJ KARAWANY, 1930-39Olej, płótno; 34,5 x 47 cm

Sygnowany p.d.: A. Laszenko / El Guzezah 3(...)

A bsolwent rosyjskich uczelni wojskowych, studiował malarstwo w Petersburgu pod kierunkiem J. Wołkowa, N. Dubowskoja, W. Makowskiego i I. Riepina. W 1918 osiadł w Polsce, poświęcając się całkowicie malarstwu i związanym z nim podróżom. W 1903 po raz pierwszy odwiedził Egipt. Zwiedzał Algierię, Tunezję, Maroko, Palestynę, organizował również kilkumiesięczne wyprawy artystyczne do Afryki. Zafascynowany egzotyką zwiedzanych krajów, malował kompozycje, w których przedstawiał sceny z życia tubylców, widoki miast, kładąc nacisk przede wszystkim na maksymalne wydobycie efektów kolorystycznych i światłocieniowych. Uprawiał także drzewo-ryt barwny, linoryt, litografię. Dzięki znajomości z Howardem Carterem wykonał wiele szkiców z odkrytego w roku 1922 grobowca Tutanchamona. Brał udział w wystawach w kraju i za granicą, m.in. w Warszawie, Łodzi, Gdańsku, Katowicach, Poznaniu, Lwowie, Krakowie, Berlinie, Paryżu, Brukseli; miał wiele wystaw indywidualnych.

Cena wywoławcza 3 000Estymacja 4 000 – 5 000

Page 10: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

B. DUBINSKI

6 NA WESELE, pocz. XX w.Olej, płótno; 78 x 120 cm

Sygnowany p.d.: B. Dubinski

Władysław STACHOWSKI1852 – 1932

7 KAUKASKA DZIEWCZYNA NA KONIUOlej, deska, 36 x 23,5 cm

Sygnowany p.d.: W. Stachowski / München

Fragmenty obrazu nieskończone.

W latach 1879-1888 studiował w Akademii petersburskiej. Tworzył w Monachium. Pod koniec życia osiadł w Warszawie. Malował sceny batalistyczne z motywami orientalnymi, jeźdźców, konie oraz pejzaże i portrety kobiet.

Cena wywoławcza 2 500Estymacja 3 500 – 5 000

Page 11: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD
Page 12: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

Roman BREITENWALD1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów

9 SANIEOlej, płótno; 50 x 70 cm

Sygnowany p.d.: RBreitenwald

10 TRÓJKAOlej, płótno; 70 x 51 cm

Sygnowany l.d.: R Breitenwald

S tudiował w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych w Poznaniu u Karola Zyndrama Maszkowskiego oraz w ASP w Krakowie u W. Jarockiego, T. Axentowicza i J. Mehoffera. W 1936 r. zamieszkał na stałe w Warszawie. Należał do grupy artystycznej Pro Arte. Malował obrazy batalistyczne, pejza-

że, polo-w a n i a , małomia-steczko-we scen-ki, kuligi.

Cena wywoławcza 1 900Estymacja 2 500 – 2 800

8 TRÓJKAOlej, tektura; 50 x 70 cm

Cena wywoławcza 3 300Estymacja 4 100 – 4 500

Page 13: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD
Page 14: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

Naśladowca Aleksandra Orłowskiego

12 OFICER W SANIACH, ok. 1840Olej, blacha; 35,5 x 47 cm

13 DANDYS W POWOZIE, ok. 1840Olej, blacha; 35,5 x 47 cm

Cena wywoławcza 1 500Estymacja 2 500 – 3 000

H. RÖTER

11 PĘDZĄCA TRÓJKA, 1900Olej, płótno; 81 x 111 cm

Sygnowany p.d.: H. Röter 1900.

O braz jest inspirowany twórczością polskich monachijczyków takich jak Alfred Wierusz Kowalski i Józef Jaroszyński.

Cena wywoławcza 6 000Estymacja 10 000 – 12 000

Page 15: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD
Page 16: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

Stanisław DACZYŃSKI1856 Wiśnicz – po 1930

14 PRZY OGNISKU – MYŚLIWI NA HUCULSZCZYŹNIEOlej, sklejka; 57 x 78 cm

Sygnowany p.d.: St. Daczyński / r. 930Na odwrocie: Stanisław Daczyński, 1930 r. / Z polowania na Huculszczyźnie / „przy ognisku”; nalepka: krakowskiego

salonu dzieł sztuki Kazimierza Wojciechowskiego z opisem pracy, data przyjęcia 15.07.1930

Obraz wystawiany: Salon Dzieł Sztuki Kazimierza Wojciechowskiego, Kraków, 1930

W latach 1873-1878 studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, m.in. pod kierunkiem Władysława Łuszczkiewicza, Feliksa Szynalewskiego, Floriana Cynka, Leopolda Löfflera, a później także Jana Matejki (do1884). Od roku 1888 pracował jako nauczyciel rysunków w Szkole Przemysłu Ceramicznego w Kołomyi. Malował olejno i akwarelą, naj-

częściej sceny z polo-wań, obrazy histo-ryczne i rodzajowe, m.in. z Huculszczyzny, a także portrety. Zajmował się sztuką użytkową i dekora-cją wnętrz, wyko-nywał polichromie. Od roku 1879 wie-lokrotnie wystawiał w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie i we Lwowie, swoje obrazy pokazywał też w Warszawie i Poznaniu. Za swoje obrazy i projekty deko-racji kilkakrotnie otrzy-mał medale i nagrody.

Józef RAPACKI1871 Warszawa – 1929 Olszanka

15 STARZEC PRZED WIEJSKIM KOŚCIOŁEM, 1905Akwarela, papier; 68 x 50 cm (w świetle p-p)

Sygnowany l.d.: Józef Rapacki 1905 r

B ył jednym z najpopularniejszych pejzażystów warszawskich końca XIX i pierwszej ćwierci XX wieku. Edukację malar-ską rozpoczął jako uczeń Wojciecha Gersona w Warszawskiej Klasie Rysunkowej. Później studiował jeszcze w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem Floriana Cynka (1886-1887) oraz w Monachium w prywatnej szkole Friedricha Fehra (1888-1889). Po studiach kilkakrotnie podróżował do Włoch. Brał udział w licznych wystawach w TZSP w Warszawie, Lwowie, Krakowie, Wilnie, Kielcach. Wystawiał też za granicą - w Berlinie (1893) czy w Paryżu, gdzie w 1900 został odznaczony dyplomem na Powszechnej Wystawie Światowej. Należał do grupy „Pro Arte“. Od roku 1907 stale mieszkał w Olszance, wiosce na skraju Puszczy Mariańskiej, niedaleko Skierniewic. Malował przede wszystkim realistyczne, nastrojowe pejzaże oraz rozgrywające się w pejzażu sceny rodzajowe, a także portrety i wnę-trza. Uprawiał grafikę (teki Z dawnej i niedawnej Warszawy oraz Pro memoria. Prusak w Polsce), zajmował się ilustra-torstwem książkowym, współpracował z warszawskimi czasopismami.

Cena wywoławcza 14 000Estymacja 18 000 – 20 000

Cena wywoławcza 10 000Estymacja 13 000 – 15 000

Page 17: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD
Page 18: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

Ignacy PIEŃKOWSKI1877 Dołubowo – 1948 Kraków

16 SŁONECZNIKIOlej, tektura; 58 x 46 cm

Sygnowany p.d.: I. Pieńkowski

M alarz i pedagog – swoją artystyczną edukację rozpoczął u Wojciecha Gersona w warszawskiej Klasie Rysunkowej (1892-1895). Następnie studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Teodora AxentowiczA i Leona Wyczółkowskiego (1895-1898) oraz w Paryżu w Academie Julian i Academie Colarossi, a także w Monachium i w Rzymie. W latach 1909-1913

wykładał w war-szawskiej Szkole Sztuk Pięknych. Lata I wojny świato-wej spędził w Rosji. Od roku 1918 był profesorem krakow-skiej ASP. Należał do Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka” i brał udział w jego wystawach. Wystawiał zresztą bardzo często, m.in. w TPSP w Krakowie, w Salonie Krywulta, TZSP i Instytucie Propagandy Sztuki w Warszawie. Uczestniczył w licz-nych wystawach z a g r a n i c z n y c h o r gan i zowanych przez TOSSPO. Miał wiele wystaw indywidua lnych , m.in. w Kurytybie w Brazylii w roku 1925, dokąd przy tej okazji podróżował.

Cena wywoławcza 3 600Estymacja 5 000 – 6 000

Page 19: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

Max Theodor von STRECKENBACH1863 Eckenförde – 1936 Eckenförde

17 MAKI I ŁUBINYOlej, płótno; 61 x 70,5 cm

Sygnowany p.d.: M. Streckenbach.

M alarz samouk. Malował martwe natury - kwiatowe i owocowe (także na porcelanie) oraz pejzaże, uprawiał także grafikę. W roku 2006 w 70 rocznicę śmierci artysty w jego rodzinnym mieście odbyła się retrospektywna wystawa 60 jego prac. Jego prace często pojawiają się na aukcjach europejskich, głównie w Niemczech i Danii. Osiągają one ceny do 14000 euro.

Cena wywoławcza 9 000Estymacja 25 000 – 30 000

Page 20: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

Jan Mirosław PESZKE (Jean PESKÉ)1870 Gołta – 1949 Le Mans

18 GRA W BULE POD WIELKIM DĘBEM, 1940Akwarela, papier; 52 x 73,5 cm

Sygnowany l.d.: Peské 1940

U czył się początkowo w Szkole Malarstwa Nikołaja Muraszki w Kijowie, a następnie w latach 1886-1889 w Szkole Sztuk Pięknych w Odessie. W 1890 został uczniem Wojciecha Gersona w Warszawie. W 1891 wyjechał do Paryża, gdzie kontynuował studia w Académie Julian pod kierunkiem Jean-Paula Laurensa i Benjamina Constanta. Osiadł tam na stałe, wrastając zarówno w środowisko Polonii paryskiej jak też nawiązując znajomości ze środowiskiem francuskich mala-rzy i grafików. Od 1894 uczestniczył w Salonach: Niezależnych, Société Nationale des Beaux-Arts, Tuileryjskim, w 1901 miał pierwszą wystawę indywidualną w redakcji „La Revue Blanche”. Uczestnicząc intensywnie w życiu artystycznym Paryża, utrzymywał też kontakty z krajem, gdzie wystawiał w Zachęcie w Warszawie (1892) oraz w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie (1900) i Krakowie (1910), uczestniczył też w wystawie sztuki polskiej w Grand Palais w Paryżu w 1921. Pracował wiele na plenerach na południu Francji – w Bormes, gdzie do 1926 miał pracownię i w Collioure, gdzie utworzył muzeum współczesnej sztuki francuskiej (obecnie jego imienia i z kolekcją jego prac). Malarstwo artysty ukształtowało się w kręgu oddziaływania postimpresjonistów i nabistów, a także secesyjnej stylizacji. Chętnie podejmował temat macie-rzyństwa, malował martwe natury, sceny rodzajowe i pejzaże z południa Francji.

Cena wywoławcza 10 500Estymacja 13 000 – 15 000

Page 21: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

19 KOBIETA W KAPELUSZU, 1908Olej, tektura; 45,5 x 30 cm

Sygnowany p.d.: Peské /

1908

Cena wywoławcza 10 500Estymacja 15 000 – 18 000

Page 22: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

20 PANORAMA MIASTECZKA, 1941Akwarela, papier; 48 x 63 cm

Sygnowany l.d.: Peské 1941 20/8.

Page 23: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

21 DRZEWA NAD WODĄ, ok. 1940Akwarela, papier; 48,5 x 63 cm

Sygnowany p.d.: Peské

Page 24: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

Emil LINDEMAN1864 – 1945

22 ROZMOWA NA WIEJSKIEJ DRODZEOlej, tektura; 32 x 45 cm

Sygnowany p.d.: E. Lindeman

S tudia malarskie rozpoczął w warszawskiej Klasie Rysunkowej u Wojciecha Gersona (do 1887), później (1888-1890) kształcił się w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u Jana Matejki; pod jego kierunkiem pracował także przy polichromii kościoła Mariackiego. Następnie uczył się jeszcze w Paryżu. Za nadesłany stamtąd w roku 1893 obraz Plac Zamkowy, otrzymał I nagrodę w konkursie Tygodnika Ilustrowanego. Podróżował do Neapolu, Rzymu, Petersburga. Od roku 1897 stale mieszkał w Warszawie. Malował krajobrazy, sceny rodzajowe, pejzaże nadmorskie, kwiaty i martwe natu-ry. Projektował plakaty, ilustrował książki i czasopisma. Zajmował się także malarstwem ściennym (m.in. polichromia prezbiterium katedry w Kielcach) i restauracją starych fresków (m.in. w kościele Św. Teresy w Wilnie, Św. Anny w Warszawie, w Białym Domku w Łazienkach).

Cena wywoławcza 4 000Estymacja 5 000 – 6 000

Page 25: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

Stanisław GÓRSKI1887 Kościan – 1955 Kraków

23 GÓRALSKI SKRZYPEKPastel, karton;

48 x 64 cmSygnowany p.d.:

St. Górski

W latach 1909-1917 studiował w krakowskiej

Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Józefa Pankiewicza i Teodora Axentowicza. Wystawiał m.in.: na Wystawie Niezależnych w Krakowie (1926), w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie, Poznaniu, Kaliszu, Piotrkowie. Znany jest głównie z malowanych pastelami prac przedsta-wiających postacie kobiet i dziewcząt w strojach podhalańskich, w których widoczne są inspiracje malarstwem Axentowicza.

24 GÓRALKA NA TLE HALI

Pastel, karton; 48 x 64 cm

Sygnowany p.d.: St. Górski

Cena wywoławcza 2 500Estymacja 3 100 – 3 500

Page 26: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

Malarz nierozpoznany

25 PEJZAŻ WIECZORNY, pocz. XX w.Olej, płótno naklejone na tekturę; 23 x 28,5 cm

Sygnowany p.d. nieczytelnie

ORELSKI (właściwie Dmitro POTOROKA)1897 – 1962

26 PORANEKOlej, płótno; 35 x 45 cm

Sygnowany l.d.: Orelski

Cena wywoławcza 1 000Estymacja 2 000 –2 500

Cena wywoławcza 800Estymacja 1 000 – 1 500

Page 27: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

27 PATROL KORPUSU OCHRONY POGRANICZAOlej, tektura; 26 x 36 cm

Sygnowany l.d.: Orelski „Patrol”

28 BOCIANYOlej, płótno; 43 x 67,5 cm

Studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Petersburgu. Pseudonim Orelski przyjął od nazwy swojego m a j ą t k u Orele pod Kownem na Litwie.

Cena wywoławcza 1 000Estymacja 2 000 – 2 500

Page 28: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

Sandor KELEMEN? – 1990

29 BOCIANYOlej, pilśnia; 60 x 80 cm

Sygnowany p.d.: Kelemen S.

Na odwrocie nalepka wystawowa Kunsthaus

Huggele Esslingen z opisem pracy

Zygmunt WIERCIAK1881 Kraków – 1950 Kraków

30 ZABAWA POD KRAKOWEM, 1938Tusz, piórko, akwarela, gwasz,

karton; 38 x 59 cmSygnowany l.d.: Z. Wierciak / 938.

M alarz i scenograf teatralny. W 1900 ukończył studia na Akademii Sztuk Pięknych

w Krakowie. W 1931 roku uczestniczył w Salonie Jesiennym w Grand Palais w Paryżu. W 1939 roku wziął udział w Wystawie Współczesnej Sztuki Religijnej w Krakowie zorganizowa-nej przez Sekcję Artystów i Plastyków Religijnych im. Brata Alberta. Jego prace znajdują się Muzeum Uczelnianym Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Cena wywoławcza 2 000Estymacja 3 000 – 3 500

Cena wywoławcza 2 000Estymacja 2 800 – 3 000

Page 29: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

August MÖTSCH1869 Düsseldorf – 1952 Düsseldorf

31 TOKUJĄCE CIETRZEWIEOlej, płótno;

61 x 81 cmSygnowany

l.d.: A. Mötsch

Ignacy PINKAS1888 Jasło – 1935 Kraków

32 DWOREK JESIENIĄ, 1923Olej, tektura; 22 x 27,5 cm

Sygnowany g. wzdłuż p. krawędzi: Ignacy Pinkas Ośno 22 X 1923

Na odwrocie szkic olejny z łodzią na wodzie

S tudiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Stanisława Dębickiego i Jacka Malczewskiego. W 1911 roku wyje-

chał do Paryża, a w późniejszych latach przebywał w Warszawie, Pradze, Lwowie i Wilnie. Był żołnierzem Legionów Polskich, co wpłynęło na tematykę jego prac. W 1933 roku został członkiem Sekcji Plastyków Związku Legionistów w Krakowie.

Cena wywoławcza 2 000Estymacja 2 500 – 3 000

Page 30: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

Oskar ALEXANDROWICZ1885 Drohobycz – po 1939

33 BRODATY MĘŻCZYZNA W KRYZIE

Olej, płótno; 45 x 34 cmSygnowany l.d.: Alexandrowicz

R ysownik i krytyk. W latach 1904-05 studiował w krakow-skiej Szkole Sztuk Pięknych u Józefa Mehoffera. W roku 1906 został wybranym przewodniczącym Towarzystwa

Młodzieży Żydowskiej Makabea w Drohobyczu. Wystawiał w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych. W okre-sie międzywojennym publikował w prasie recenzje i artykuły o artystach i sztuce żydowskiej.

Erich SCHMIDT-KESTNER1877 Berlin – 1941 Nordhausen

33A POCAŁUNEK NA POŻEGNANIE, 1930

Brąz, 38 x 45 x 20 cm, podstawa: czerwony marmur

Sygnowany: Erich Schmidt-Kestner; znak odlewni: Akt-Ges.

Vorm / H. Gladenbeck u. Sohn.

R zeźbiarz niemiec-ki. Studiował w aka-demiach w Berlinie

i Düsseldorfie. Otrzymał Nagrodę Rzymską i lata 1905-6 spędził na podróży studyjnej do Rzymu. Do 1926 r. dzia-łał w Berlinie. W latach 1927-35 prowadził pracownię rzeź-by w Szkole Sztuk i Rzemiosł w Królewcu. W 1935 został wykładowcą w Wyższej Szkole Artystycznej w Kassel. Stworzył wiele pomników, rzeźb par-kowych i wystrojów rzeźbiar-skich gmachów publicznych w Berlinie i Królewcu oraz liczne brązy gabinetowe, rzeź-by w kamieniu i modele dla wytwórni porcelany.

Cena wywoławcza 12 000Estymacja 15 000 – 17 000

Cena wywoławcza 2 000Estymacja 4 000 – 5 000

Page 31: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

Marcel DEBUT1865 Paryż – 1933 Paryż

34 POEZJA MORZABrąz patynowany, wys. 109 cm

Sygnowany: Marcel DebutStan: brak śruby mocującej harfę

M alarz i rzeźbiarz działający w Paryżu, syn słynnego dzie-więtnastowiecznego rzeźbiarza

francuskiego, Didier Debut. Studiował w Ecole des Beaux-Arts w Paryżu u Henri Chapu (rzeźbę) i u Julesa Lefebre`a (malarstwo). Jako malarz two-rzył pejzaże i sceny rodzajowe, w rzeź-bie zaś jego ulubiony temat stanowi-ły grupy alegoryczne („Amour mater-ne”, Instytut Pasteura w Paryżu, 1895). Debut zajmował się też małą plasty-ką (projektował m.in. dla Sévres) oraz medalierstwem.

Cena wywoławcza 26 000Estymacja 32 000 – 35 000

Page 32: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

Michał STAŃKO1901 Sosnowiec – 1969 Zakopane

35 OWCE I KOLIBY NA HALIOlej, płótno; 35 x 50 cm

Sygnowany p.d.: M. Stańko

M alarz, pejzażysta tatrzański. W czasie I wojny walczył w Legionach. Ok. 1930 r. osiadł w Zakopanem, gdzie m.in. współpracował z Januszem Kotarbińskim przy polichromii w zako-piańskim kościele parafialnym. W 2 połowie lat trzydziestych mieszkał w Sosnowcu. Był człon-kiem Szczepu Rogate Serce Stanisława Szukalskiego. Jako ochotnik brał udział w kampanii wrześniowej 1939. W latach 1942-43 wykonywał polichromię w kościele w Koziegłowach k. Częstochowy. Krótko pracował w Strzelcach Opolskich w tamtejszym Wydziale Kultury. Po wojnie związał się ze śląskim środowiskiem artystycznym, pozostając w bliskim kontakcie z Zakopanem, gdzie mieszkał i miał pracownię. Najchętniej podejmował tematykę pejzażową, malował również martwe natury i akty, posługując się technika olejną, rzadziej akwarelą.

Cena wywoławcza 3 000Estymacja 3 800 – 4 000

Page 33: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

G. ERIKS

36 WIOSKA RYBACKAOlej, płótno; 51 x 70,5 cm

Sygnowany p.d.: G. Eriks

Malarz polski

37 TARG RYBNY NA WYBRZEŻU, ok. 1930Olej, tektura; 37 x 53 cm

Sygnowany p.d.: W.M. G(..)iwski

Na odwrocie nalepka: Artystyczna pracownia ram

oraz oprawa obrazów Jan Rajewski, Warszawa, ul.

Nowogrodzka Nr 18

Cena wywoławcza 1 000Estymacja 1 400 – 1 500

Page 34: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

Cena wywoławcza 5 000Estymacja 8 000 – 10 000

Cena wywoławcza 3 800Estymacja 5 000 – 6 000

Leszek PIASECKI1928 Lwów – 1990 Wiedeń

38 GŁOWA DZIEWCZYNY W ORIENTALNYM STROJU, 1947

Olej, tektura; 17 x 15,5 cmSygnowany p.d.: Szkid do / (…) L. Piasecki; P.d.; 10.IV.1947

W 1946 r. studiował w Wyższej Szkole Artystycznej w Katowicach oraz w ASP w Krakowie. Przyjaźnił się z J. Kossakiem i malował w jego pracowni w Kossakówce. W 1974 r. zamieszkał w Wiedniu i został prezesem środowi-

ska polonistycznego " Strzecha". Był pod dużym wpływem S. Kaczora - Batowskiego i Z. Rozwadowskiego. Z okazji 30-tej rocznicy zwycięskiej bitwy pod Wiedniem, namalował olbrzymi obraz pamiątkowy.

Longin ADAMIECKI1914 Ząbkowice – 1945

39 DZIEWCZYNA Z WAZĄ, 1939Pastel, karton; 86 x 62 cm

Sygnowany l.d.: Adamiecki / 1939

M alarz czynny na terenie Zagłębia Dąbrowskiego. Kształcił się w kra-kowskiej ASP, po 2. wojnie kontynu-

ował naukę, w roku akademickim 1944/1945 studiował na IV roku Wydziału Malarstwa. Jego prace były eksponowane w Dąbrowie Górniczej w październiku 1945. Wykonywał m. in. projekty scenograficzne dla śląskich teatrów, malował portrety. Zginął tragicznie, zastrzelony przez żołnierzy radzieckich pod-czas próby odebrania mu teczki z rysunkami i szkicami, gdy podróżował pociągiem do rodzinnych Ząbkowic Będzińskich.

Michał Wiktor CZEPITA1884 Buczacz – 1941 Warszawa

40 ZAMYŚLONAOlej, płótno; 100 x 80 cm

Sygnowany l.d.: MW Czepita.

Znakomite dzieło w stylistyce art deco, wyjątkowe w twórczości tego autora.

Cena wywoławcza 1 250Estymacja 1 600 – 1 800

Page 35: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

W latach 1903-1907 studiował w ASP w Krakowie u Floriana Cynka i Jóżefa Pankiewicza. Po studiach przeniósł się do Warszawy, gdzie od 1909 zaczął wystawiać swoje prace. W 1930 otrzymał stypendium, dzięki któremu odbył podróż do Hiszpanii. Należał do grup artystycznych SAP, "Pro-Arte" i "Grupy Dwunastu". Jego obrazy można oglądać m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie i Krakowie. Tematem jego prac były kwiaty, pejzaże, portrety oraz wizerunki koni.

Page 36: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

Zygmunt ROZWADOWSKI1870 Lwów – 1950 Zakopane

41 KONIE PRZY WOZIE Z SIANEMOlej, tektura; 37 x 48 cm

Sygnowany l.d.; Z. RozwadowskiObraz wystawiany, reprodukowany: Dom Aukcyjny Ostoya, 34 Aukcja, 9.05.2004, kat. nr 6

S tudiował od 1883 do 1890 w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, m.in. u Jana Matejki, a w latach 1891-1893 w Monachium, w prywatnej szkole Antona Ažbégo. Jeszcze jako student debiutował w TPSP w Krakowie, wystawiając pod nazwiskiem Jordan. Po studiach mieszkał we Lwowie – nauczał w Szkole Przemysłowej, wiele wystawiał, współpracował przy dekoracji sal lwowskiego teatru. W czasie I wojny światowej walczył w Legionach. Po II wojnie zamieszkał w Zakopanem. Malował przede wszystkim obrazy batalistyczne z czasów napoleońskich i powstania listopado-wego, sceny rodzajowe z motywami koni, rzadziej portrety i pejzaże. Uczestniczył w malowaniu popularnych panoram - Racławic z Janem Styką i Wojciechem Kossakiem, Golgoty, Panoramy siedmiogrodzkiej i Męczeństwa Chrześcijan ze Styką oraz Bitwy pod piramidami z Kossakiem. Wspólnie z Tadeuszem Popielem namalował dioramy Branki tatarskie i Bitwę pod Grunwaldem.

Cena wywoławcza 16 000Estymacja 20 000 – 25 000

Page 37: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

MALARZ NIEROZPOZNANY

42 BRZEG MORZA, ok. 1930Akwarela, gwasz,

papier; 29,5 x 37,5 cmSygnowany l.d.

nieczytelnie

Barbara MAZIARSKA-WOŁODŹKOur. 1929 Warszawa

43 WARSZAWSKA STARÓWKA OD STRONY WISŁY, 1956Odprysk, papier; 20,5 x 29,5 cm

(kompozycja)Sygnowany ołówkiem pod ryciną:

„Wisła” - odprysk BWołodźko-Maziarska 56

M alarka, graficzka, absolwentka (1956) warszawskiej ASP. Całe życie związana w warszawskim

Aninem, któremu poświeciła obszerną monografię „O Starym Aninie - inaczej. Przewodnik towarzysko-historyczny i nie tylko”.

Cena wywoławcza 300Estymacja 400 – 500

Cena wywoławcza 600Estymacja 900 – 1 000

Page 38: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

Waldemar SCHLICHTING1896 Berlin – 1970 Berlin

44 ZWODZONY MOST W SZCZECINIE, przed 1945Olej, płótno naklejone na sklejkę; 23,5 x 30,5 cm

Sygnowany l.d.; W. Schlichting

N iemiecki marynista. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Berlinie pod kierunkiem von Blanka, Kartause i Kahle. Studiował tez na Akademii w Królewcu. W latach 1925-39 malował regu-larnie koloni artystycznej Niden na Mierzei Kurońskiej. Okresowo mieszkał tez na fryzyjskiej

wyspie Sult. Jego obrazy znajdują się m.in. w muzeach w Cuxhaven i Schwerinie.

A. LOMART

45 ŁODZIE NA MORZU,

XIX/XX w.Olej, płótno;

48 x 71 cmSygnowany p.d.:

A. Lomart

Cena wywoławcza 1 000Estymacja 1 500 – 2 000

Cena wywoławcza 800Estymacja 3 000 – 4 000

Page 39: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

Antoni PAWŁOWSKIur. 1875 Tomaszów Lubelski

46 ŻAGLOWIEC NA MORZUOlej, sklejka; 20 x 30 cm

Sygnowany p.d.: A. Pawłowski

S tudiował w krakow-skiej ASP u J.Mehoffera, J.Unierzyskiego i L.

Wyczółkowskiego. W trakcie nauki zdobył 2 medale brązowe (1902 r., 1905 r. ) oraz medal srebrny (1903 r.). Możliwe, że tożsamy z inżynierem Antonim Pawłowski, wspominany w kroni-kach Stanisławowa Swoje prace zaprezentował w 1913 r. pod-czas Pierwszej Wystawy Sztuki w Stanisławowie. Projektował również kostiumy i dekoracje dla Teatru Towarzystwa Muzycznego

im. Stanisława Moniuszki w Stanisławowie. Przej jakiś czas tworzył w Gdańsku, malując widoki tego miasta i obrazy marynistyczne

MALARZ NIEROZPOZNANY

47 ŻAGLOWIEC NA MORZU, pocz. XX w.Olej, płótno;

50,5 x 71 cmSygnowany p.d.; Sl.Bill.

Cena wywoławcza 1 200Estymacja 1 500 – 1 800

Cena wywoławcza 1 600Estymacja 2 500 – 3 000

Page 40: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

Józef SKOWROŃSKI1916 – 1998

50 WĘDRÓWKA PRZEZ ŚNIEG

Akwarela, papier; 46 x 64 cm

Sygnowany l.d.: Skowroński Józef

MALARZ NIEROZPOZNANY

48 PEJZAŻ Z MOSTEM, 1980

Olej, płótno; 30 x 40 cmSygnowany l.d.; Elvin 80

MALARZ NIEROZPOZNANY

49 NA SKRAJU LASU, XIX/XX w.

Olej, płótno; 27 x 41 cm

Cena wywoławcza 1 250Estymacja 1 500 – 1 600

Cena wywoławcza 300Estymacja 900 – 1 000

Page 41: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

Paul WEIMANN1867 Wrocław – 1945 Jelenia Góra

51 ZIMOWA DROGAOlej, płótno; 71 x 101 cm

Sygnowany p.d.: P. Weimann

M alarz śląski. Pochodził z szacownej wrocławskiej rodziny. Ukończywszy tamtejsze gimnazjum, podjął studia artystyczne w Szkole Sztuki (Königliche Kunst- und Kunstgewerbeschule) gdzie trafił pod opiekę Carla Ernsta Morgensterna. Już podczas studiów odbywał studyjne wyjazdy na Śląsk i w Alpy Bawarskie, by tworzyć malarstwo pejzażowe. Artystyczną edukację Weimann uzupełnił w berlińskiej Akademii Sztuki. Artysta ożeniwszy się, zamieszkał w Świerzawie, skąd pochodziła jego żona. Tak rozpoczął się w życiu malarza okres życia na uboczu, ale też inten-sywnej pracy nad obrazami pejzażowymi, przedstawiającymi pogórze karkonoskie. Przyjeżdżano po nie z okolicy, ale również z dużych miast – takich jak Berlin, Kolonia czy Hamburg. Okresowi „odosobnienia” położyły kres dzieci, które artysta wraz z żoną pragnęli wykształcić. Przenieśli się wówczas do Jeleniej Góry i zamieszkali w dużym domu, z okien którego rozciągał się widok na Karkonosze. Właśnie te góry stały się podstawowym tematem twórczości Paula Weimanna. Artysta doskonalił umiejętność oddania atmosfery karkonoskiego pejzażu poprzez ćwiczenie róż-nych konfiguracji, zmienianie punktu obserwacji i malowanie w różnych porach dnia, doskonale oddając zmieniające się odcienie śnieżnego pejzażu. Zaletą tego malarstwa są nie tylko wartości dekoracyjne, lecz także perfekcja w oddawaniu na płótnie wyglądu śniegu czy to polegującego na górskich zboczach, czy oblepiającego nagie gałęzie drzew.

Cena wywoławcza 9 000Estymacja 11 000 – 14 000

Page 42: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

Antoni ŁUKOWICZ

52 BRZOZA, 1927Akwarela, papier; 23,5 x 38,5 cm (w świetle p-p)

Sygnowany l.d.: A. Łukowicz 1927 r

Stanisław KOCHANOWSKI1871 Rożenek – 1943 Lwów

53 WIEJSKA BRAMAAkwarela, papier; 17 x 24 cm

Sygnowany l.d.: St. Kochanowski

P olski malarz i filolog romań-ski. Ukończył studia w kra-kowskiej ASP i filologię

romańską na UJ. Swoje prace w latach 1897–1898 wystawiał z TPSP w Krakowie. W 1915 r. zaciągnął się do Legionów. Po odzyskaniu niepodległości będąc rotmistrzem brał udział w wal-kach o Lwów, w którym póź-niej zamieszkał. Był nauczycielem Państwowej Szkoły Ekonomiczno-Handlowej, wykładał w Akademii Handlu Zagranicznego. Malował pejzaże, weduty i sceny rodzajowe.

Cena wywoławcza 800Estymacja 1 000 – 1 200

Cena wywoławcza 500Estymacja 700 – 800

Page 43: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

Konstanty MACKIEWICZ1894 Małoryta – 1985 Łódź

54 OLCHY I BRZOZY NAD WODĄOlej, płótno; 70,5 x 100 cm

Sygnowany l.d.: K.Mackiewicz

S tudiował w Odessie, Penzie oraz w Moskwie w Wyższej Artystycznej Naukowo-Technicznej Pracowni pod kierunkiem W. Kandinsky`ego. Od 1922 r w Polsce. Członek Stowarzyszenia Artystów Plastyków Rytm i ugrupowania Start. Wielokrotnie wystawiał w Polsce i brał udział w pre-

zentacji polskiej sztuki za gra-nicą. Obecnie znany przede w s z y s t k i m z perfekcyj-nych pejzaży i martwych natur, sielskich polskich wido-ków malowa-nych w kon-wencji kolory-zmu. Twórczą, a r t y s t y c z n ą postawę artysty ukszta ł tował kubizm, futu-ryzm i kon-struktywizm. W pierwszym okresie , twór-czość artysty uległa wpły-

wom postkubistycznym, malował wyimaginowane kon-strukcje techniczne, zgeometryzowane fragmenty maszyn, uległ fascynacji stechnicyzowanego świata .później przy-swoił zasady koloryzmu. Jest też autorem abstrakcyjnych kompozycji kolażowych. Przez kilkadziesiąt lat malował cykl Katedry utrzymany w impresjonistycznej manierze.

Antoni ŁUKOWICZ

55 DWA STOGI NA POLU, 1927

Olej, płótno naklejone na tekturę; 26 x 29,5 cmSygnowany l.d.; Ant. Łukowicz / 1927 r.

Cena wywoławcza 700Estymacja 900 – 1 000

Page 44: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

56 PORTRET MŁODEGO MĘŻCZYZNY, XIX w.Olej, płótno; 64 x 54 cm

Kopia przypisywanego Rembrandtowi obrazu z lat 30. XVII w. znajdu-jącego się we florenckiej galerii Uffizi. W XIX w. był uważany za autoportret Rembrandta.

Eduard von GRÜTZNER – według

57 MNISI PRZY STOLE, ok. 1920

Olej, sklejka; 20,5 x 28,5 cmSygnowany p.d.: E. Grutzner

Cena wywoławcza 1 000Estymacja 1 200 – 1 400

Page 45: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

Lionel BAES1839 Ostenda – 1913 Ixelles

58 DZIEWCZYNA W CZEPCUOlej, płótno; 42,5 x 30,5 cm

Sygnowany l. śr.: LBeres

M alarz belgijski, młodszy brat malarze Edgara Baesa. Tworzył portrety, martwe natury, pejzaże, ale przede wszystkim sceny rodzajowe. Wykonywał również obrazy do wystroju gmachów m.in. teatrów w Lowanium i Namur. Zajmował się też grafiką.

Cena wywoławcza 4 500Estymacja 5 500 – 6 000

Page 46: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

Tadeusz CIEŚLEWSKI ojciec1870 Warszawa – 1956 Warszawa

59 ZAMEK KRÓLEWSKI W WARSZAWIE, ok. 1925

Akwarela, papier; 52 x 69 cmSygnowany p.d.; T. Cieślewski

U czył się malarstwa w warszawskiej Szkole Rysunkowej u W. Gersona i Kauzika. Lata 1895-1896 spędził w Paryżu studiując w Academie Vitti oraz u E. Aman-

Jeana i R. Collina. W 1898 r. otrzymał srebrny medal za serię pocztówek o tematyce warszawskiej. W latach 1928 i 1951 otrzymał Nagrodę Miasta Warszawy. Malował techniką olej-ną, temperą, gwaszem, pastelami i akwarelą. Tematem jego prac były pejzaże, portrety, martwe natury, jednak najczęściej malował architekturę i zabytki Warszawy. jego prace można oglądać m.in. w Muzeum Narodowym Warszawy, Poznania oraz w Muzeum Narodowym m.st. Warszawy. Ojciec Tadeusza Cieślewskiego syna - grafika i krytyka sztuki.

Tadeusz RYBKOWSKI1848 Kielce – 1926 Lwów

59A PRZEPRAWA PRZEZ BRÓD, 1906Olej, płótno; 60,6 x 100 cm

Sygnowany p.d.: Tadeusz Rybkowski 1906.

Obraz wystawiany, reprodukowany: Dom Aukcyjny Ostoya, 22 Aukcja, 15.06.2002, kat. nr 33

S tudiował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie (1872-75), a następnie w Akademii Wiedeńskiej u C. Wurzingera, L. Löfflera, H. Makarta. Miał także zajęcia w pracowniach dekoracji teatralnych. Wiele podróżował - zwiedził Wiedeń, Włochy, Monachium, Drezno, Berlin, Paryż. W 1893 r. osiadł we Lwowie, gdzie działał jako artysta i pedagog. Był profesorem malarstwa dekoracyjnego

w tamtejszej Państwowej Szkole Przemysłowej, otworzył także prywatną szkołę malarstwa dla kobiet.Domeną Rybkowskiego było malarstwo rodzajowe, realistyczne. W jego pracach pojawiały się często sceny z terenów Pokucia (powroty z miasta, targi małomiastecz-kowe, kuligi, polowania itp.). Stosował technikę akwarelową, ujawniając swoje inspi-racje obrazami Juliusza Kossaka, znacznie rzadziej posługiwał się olejami. Od 1880 r. dość regularnie wystawiał w warszawskiej Zachęcie.

Tadeusz NARTOWSKI1892 Zaręby Kościelne – 1971 Szczecin

60 MARTWA NATURA, 1948Akwarela, karton; 69 x 50 cm

Sygnowany p.d.: TNartowski 48

U kończył warszawską Szkołę Sztuk Pięknych studiując u Kazimierza Stabrowskiego, Ferdynanda Ruszczyca i Konrada Krzyżanowskiego. Był biegłym akwarelistą cenionym za rysunek i subtelną modulację kolorystyczną. Od 1912 roku wysta-

wiał regularnie w "Zachęcie". Z innych galerii warszawskich pokazywały jego akwarele Salony Abe Gutnajera i Czesława Garlińskiego. Wystawiał także w Krakowie, Lublinie, Gdyni. W 1935 roku miał wystawę w Berlinie. Twórczość Nartowskiego była wielo-krotnie nagradzana, m.in. otrzymał brązowy i złoty medal TZSP w latach 1927 i 1933.

Cena wywoławcza 2 500Estymacja 4 000 – 4 500

Page 47: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD
Page 48: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

Giovanni Battista CIPRIANI1727 – 1885

61 BOREASZ I OREJTYJA, 1787Rytował Richard Erlom

Miedzioryt punkowy, akwatinta; 27,5 x 22 cm (w świetle p-p)

MALARZ NIEROZPOZNANY

62 HERMES PRZEKAZUJE

MAŁEGO DIONIZOSA POD OPIEKĘ ATMASOWI, kon. XVIII w.

Akwarela, papier; 44 x 33 cm (w świetle p-p)

Page 49: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

Naśladowca Jana van HUYSUM

63 KWIATY, XVIII w.Olej, płótno dublowane; 72,5 x 59 cm

Cena wywoławcza 8 500Estymacja 12 000 – 14 000

Page 50: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

MALARZ NIEROZPOZNANY

64 PORTRET BISKUPA

HERBU WIENIAWA, ok. 1830

Olej, płótno; 61 x 53 cm

Nicolas DORIGNY1658 – 1746

65 ZGROMADZENIE BOGÓW (Deorum concilium) wg Rafaela, 1693

Miedzioryt, papier; 39,5 x 69 cm (odcisk płyty)

Sygnowany z płyty: Raphael Sanctus Urbinus inventor - Nicolaus Dorigny delin.

et inc.; Typis ac Sumptibus Dominici de Rubeis Io. Iacobi filii ac Hoeredis

Romae ad Templum St. M. de Pace (...) Anno 1693

MALARZ AUSTRIACKI (?)

66 ŚWIĘTA RODZINA, ok. 1800Olej, płótno; 82 x 45 cm

Cena wywoławcza 5 000Estymacja 7 000 – 8 000

Cena wywoławcza 1 500Estymacja 1 800 – 2 000

Page 51: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD
Page 52: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

MALARZ NIEROZPOZNANY

67 NARCYZ I ECHO, XIX w.Olej, deska; 64,5 x 76 cm (owal)

MALARZ NIEROZPOZNANY

68 AMFITRYTA, XIX w.Olej, deska; 64,5 x 76 cm

69 CABENE DES HOLDil. do: Alain Manesson Mallet, Description de L'Universe,

Paris, 1683Miedzioryt papier; 15,5 x 10 cm (w świetle p-p)

Napis: Eine Hollendische Hütten Fig. 102; Cabane des Hold

Rycina przedstawia ekspedycję Willema Barentsa na Nowej Ziemi.

70 PAŁAC SIOGUNA W EDOil. do: Alain Manesson Mallet, Description de L'Universe,

Paris, 1683Miedzioryt, papier; 15,5 x 10 cm (w świetle p-p)

Napisy: Der Pallast zu iedo Fig. XXIX; Palais d’Iedo

Cena wywoławcza 2 300Estymacja 3 500 – 4 000

Cena wywoławcza 300Estymacja 400 – 450

Page 53: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD
Page 54: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

Józef SIMMLER1823 Warszawa – 1868 Warszawa

71 ŚW. JAN CHRZCICIELOłówek, biele gwaszem, papier; 36 x 27,5 cm

Sygnowany p.d.: J.Simmler / 1852Na odwrocie: Portret duchownego, ołówek, sygn. p.d.: JSimmler

P ortrecista i autor obrazów historycznych - naukę roz-począł w Warszawie u Jana Feliksa Piwarskiego, Józefa Richtera i Bonawentury Dąbrowskiego. Następnie stu-

diował w Akademii drezdeńskiej u K.W.Schuriga; w 1842 w Monachium - w Akademii u Heinricha Petera Hessa, Juliusa Schnora v. Carosfeld i prywatnie u Bonawentury Genellego; w 1844 ponownie w Dreźnie u Edwarda Bendemana. W latach 1845-1847 przebywał w Warszawie, gdzie zdobył uznanie jako portrecista. W latach 1847-1849 był w Paryżu, po powrocie osiadł w Warszawie, skąd na dłużej wyjeżdżał jeszcze do Włoch i Paryża. Simmler, romantyczny akademik, malował obrazy histo-ryczne, wśród których największą sławę zyskała Śmierć Barbary Radziwiłłówny. Tworzył też kompozycje religijne, ale był także najpopularniejszym i najbardziej poszukiwanym warszawskim portrecistą swojej epoki. Reprezentacyjne portrety jego pędzla,

łączące pogłębioną charakterystykę psychologiczną z wyraźną idealizacją, w pewien sposób nobilitowały modeli.

MALARZ ROSYJSKI

72 POLOWANIE NA WILKI, XIX/XX w.Olej, płótno; 55 x 76 cm

Sygnowany p.d. cyrylicą nieczytelnie

Cena wywoławcza 15 000Estymacja 18 000 – 20 000

Cena wywoławcza 6 000Estymacja 8 000 – 10 000

Page 55: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

74 KRÓL ZYGMUNT AUGUST, 1597Drzeworyt, papier; 135 x 90 mm

Z: Kronika Polska Marcina Bielskiego, Jakub Siebeneycher, Kraków, 1597

Hans BROSAMER1490 – 1554

75 ASYRYJCZYCY POD DOWÓDZTWEM KRÓLA

SALMANASARA WYPROWADZAJĄ MIESZKAŃCÓW PO ZDOBYCIU

MIASTA SAMARII, 1536(2 Księga Królewska 17, 3-6)

Drzeworyt, papier; 11,5 x 15 cm (kompozycja)

Cena wywoławcza 900Estymacja 1 100 – 1 200

Cena wywoławcza 1 200Estymacja 1 500 – 1 600

Artur GROTTGER1837 Otyniowice – 1867 Amélie-les-Bains-Palalda

73 DWÓCH MĘŻCZYZN PRZED LOŻĄOłówek, papier; 32 x 21,5 cm (w świetle p-p)

Sygnowany p.d.; AG (monogram wiązany)Na odwrocie szkic aktu męskiego: ołówek, czerwona kredka

Dołączona kartka z popisem ołówkiem: Artur Grottger; piórem: Artura Grottgera szkice własnoręczne

R ysownik i malarz; wybitny przedstawiciel romantyzmu w polskim malarstwie, powszechnie znany przede wszystkim z cykli rysunków poświęconych powstaniu styczniowemu 1863 r., w których, jak nikt inny, „dał wyraz poetycznym i pięknym uczuciom, krzywdom i zapałom tej chwili”. Cykle te, zatytułowane Warszawa, Polonia, Lituania, Wojna, nie

przedstawiały konkretnych w y d a r z e ń historycznych, lecz symbo-licznie ujmo-wały narodo-wą tragedię. Ich patriotycz-na wymowa sprawiła, że ten nurt sztu-ki Grottgera zyskał ogrom-ną popular-ność, a repro-dukcje jego kartonów znaj-dowały się nie-mal w każdym polskim domu.

Tworzył też znakomite obrazy rodzajowe, historyczne i batalistyczne oraz portrety.

Page 56: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

Zofia STRYJEŃSKA1891 Kraków – 1976 Genewa

76 STRÓJ POLESKI, 1939Litografia, papier;

25 x 31,5 (w świetle p-p)Sygnowany z kamienia śr. d.: Z. Stryjeńska

Tabl. 36 z teki: Z. Stryjeńska, Polish peasants costumes. With introducion and

notes by Thadee Seweryn, Curator of Ethnographical Museum in Cracow, Nice

1939. Published by C. Szwedzicki (nakład 400 egz.)

Władysław SKOCZYLAS1883 Wieliczka – 1934 Warszawa

77 ZBÓJNICY ZE SKARBEM, 1918

Drzeworyt, papier; 15,7 x 19,7 cm (odcisk klocka)Z: Teka Zbójnicka

Tymon NIESIOŁOWSKI1882 Lwów – 1965 Toruń

78 AKT SIEDZĄCY, ok. 1920Akwarela, papier naklejony na tekturę; 73,5 x 51 cm

Sygnowany l.d.: Tymon / Niesiołowski

M alarz, grafik, pedagog; w latach 1900-1905 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem Stanisława Wyspiańskiego i Józefa Mehoffera. W okresie 1906-1926 mieszkał w Zakopanem, skąd podróżował do Włoch, Paryża i Monachium. W roku 1908 był współ-założycielem „Grupy Pięciu“, od 1917 związał się z ugrupowaniem „Formistów“, a od 1922 ze Stowarzyszeniem „Rytm“. W roku 1926 przeniósł się do Wilna, gdzie został dyrektorem Szkoły Rzemiosł Artystycznych, a od 1928 wykładał na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego. Po wojnie objął katedrę Wydziału Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu; od 1958 był członkiem „Grupy Toruńskiej“. Malował - wyróżniające się dekoracyjnością formy i koloru - martwe natury, akty, portrety, rzadziej pejzaże.W swojej twórczości łączył fascynacje klasycznym pięknem - w tym przypadku akt kobiecy (wywiedziony z tradycji malarstwa I. A. D. Ingresa) z nowoczesną geometryzacją, którą zapo-czątkował P. Cezanne. Ta sama postać znajduje się na na obrazie „W kąpieli” w Muzeum Narodowym w Warszawie (MPW 1116 MNW).

Cena wywoławcza 4 000Estymacja 8 000 – 10 000

Page 57: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD
Page 58: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD
Page 59: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

79 KILIM W STYLU ART DECO, Polska, ok. 1930Wełna, len; 148 z 212 cm

AUTOR NIEROZPOZNANY

81 DWIE PARY POD PARASOLAMI, 1. poł. XX w.

Tusz, papier; 29 x 20 cmSygnowany p.d.: L P(…)

81A PUCHAREK DO LODÓW W STYLU ART DECO,

Polska, Warszawa, Bracia Henneberg, ok. 1920

Plater na mosiądzu; wys. 9, śr. 10,7 cmPuncowanie: B.Henneberg Warszawa / 3350

80 SERWIS PORCELANOWY, KULA, Polska, Ćmielow, AS, ok. 2005

proj. Bogdan Wendorf ok. 1932Porcelana, nadruk naszkliwny, złocenia; w składzie: dzbanek z pokrywką (wys. 16 cm),

cukiernica z pokrywką (wys. 11 cm), mlecznik (wys. 7 cm), 6 filiżanek (wys. 5 cm), 6 spodków (śr. 11.5 cm)

Sygnowane nadrukiem naszkliwnym: Ć w trójkącie / 1790 / Ćmielów / made in Poland

Cena wywoławcza 2 200Estymacja 4 000 – 5 000

Cena wywoławcza 350Estymacja 450 – 500

Page 60: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

82 PUCHAR, Polska, Huta Niemen,

ok. 1930Szkło niebieskie, szlifowane; wys. 17,5 cm

83 WAZON, Polska, Huta Niemen,

ok. 1930Szkło zielone, szlifowane; wys. 19 cm

Cena wywoławcza 500Estymacja 600 – 700

Cena wywoławcza 750Estymacja 900 – 1 000

Page 61: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

84 PIJĄCY CHŁOPIEC,

Polska, ok. 1930Intarsja; 32 x 27,5 cm,

W drewnianej ramie 46,5 x 41,5 cm

Praca inspirowana twór-czością Zofii Stryjeńskiej Chłopiec z kubkiem.

85 CUKIERNICA W STYLU ART DECO, Polska, Kraków, I. Hirschprung,

ok. 1935Srebro, próba 3; waga 295,5 g;

8,5 x 12,5 x 10,5 cmPuncowanie: 5; IH; 3, głowa

w chuście, KDobrana platerowa łyżeczka

Cena wywoławcza 2 000Estymacja 2 500 – 2 800

Page 62: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

SZTUKA WSPÓŁCZESNAIlona FORYŚur. 1980 Wieluń

86 MONIKA, 2018Olej, płótno; 50 x 70 cmSygnowany na odwrocie: „Monika”, Olej, spray na

płótnie, 50 x 70 cm, Ilona Foryś, 2018

Ilona FORYŚur. 1980 Wieluń

87 TYGRYS, 2020

Olej, płótno; 60 x 70 cm

Sygnowany na odwrocie: „Tygys”, olej,

płótno, 60 x 70 cm, Ilona Foryś, 2020

A b s o l w e n t -ka łódzkiej ASP im. W.

Strzemińskiego. Dyplom obroniła w pracowni A. Smoczyńskiego i J. Zduniewskiego.

Page 63: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

Krzysztof KARGOLur. 1974

88 DISCENDUM, 2020Olej, szlagmetal, płyta; 70 x 50 cm

Sygnowany p.d.: znak artysty / Kargol 20Autorska oprawa

W spółzałożyciel grupy artystycznej VIA – Volna Inicjatywa Artystyczna. Pracownię ma w Józefosławiu. Prowadzi projekt malowania miniatur życia codziennego i krajobrazów, które pokazuje jako Skład Pejzaży Powszednich. Duże formaty obrazów powstają zwykle w jego pracowni, mniejsze malu-je alla prima w plenerze. Tworzy malar-stwo refleksyj-ne, kolorowe i pogodne, które pozosta-wia odbiorcy dużą prze-strzeń na wła-sną interpre-tację. Bardzo ważnym tema-tem w jego twórczości są ludzie, portre-ty, natura, jej cykl i trwanie. Gruba war-stwa nałożonej farby, bogata struktura i róż-n o r o d n o ś ć koloru wcią-gają odbiorcę w jego wła-sną podróż w odkrywaniu świata zawarte-go w obrazach.

Cena wywoławcza 3 500Estymacja 5 000 – 6 000

Page 64: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

Tomasz GUDZOWATYur. 1971 Warszawa

89 DUCH AMERYKI, 2001

Fotografia barwna; 20 x 30,5 cm (w świetle p-p)

Napis na p-p: The Spirit of America / Picture taken by Tomasz Gudzowaty,

directly afterwards the tragedy of 11th September 2001

90 MOST PRZEZ SMOCZY STAW, 2003Fotografia; 20 x 30,5 cm (w świetle p-p)

Napis na p-p: The bridge across the dragon Pool by Tomasz Gudzowaty and Robert Bogusławski / 2nd prize insports stories on

46th World Press Photo Contest 2003

91 NAWET NAJDŁUŻSZA PODRÓŻ ZACZYNA SIĘ OD PIERWSZEGO KROKU,

2003Fotografia; 30,5 x 20cm (w świetle p-p)

napis na p-p : Thousand-mile trip begins with the first step by Tomasz Gudzowaty / 1st prize in sports singles on 46th World Press Photo Contest 2003

Page 65: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

Paweł ŁUBOWSKIur. 1955 Poznań

92 POSĄGI, 1989Olej, płótno; 95 x 140 cm

Sygnowany p.d.: PŁ89, na odwrocie:(…) / M. M. 15 / Paweł Łubowski / „Posągi”

W 1979 skończył poznańską PWSSP. Uprawia malarstwo, fotografie, tworzy obiekty. W latach 70-tych malował cykl obrazów zatytułowanych „Zmiana powierzchni”, przestawiających portrety w postaci rzeźbionych posągów, nawiązujących do neoklasycyzmu, chętnie miesza konwencje, uważany jest za artystę należącego do nurtu postmodernistycznego.

Page 66: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

Iwona SZELĄGOWSKA

93 TULIPANY O ZACHODZIE SŁOŃCAAkryl, płótno; 50 x 50 cm

Sygnowany p.d.: J. Szelągowska

Janusz CETNAROWSKI1947 – 2009

94 PEJZAŻ ZIMOWY, 1990

Olej, płótno; 50,5 x 56,5 cmSygnowany p.d.: J. Cetnarowski 90

Page 67: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

Iwona SZELĄGOWSKA

95 OGNISTA ŁĄKAAkryl, płótno; 33 x 27 cm

Janusz CETNAROWSKI1947 – 2009

96 TRZY ŁODZIE, 1990Olej, płótno; 60 x 67 cm

Sygnowany l.d.: J.Cetnarowski 90

M alarz pejza-żysta, syn A n t o n i e g o

C e t n a r o w s k i e g o . Absolwent ASP. Tworzył głównie obrazy olejne i akwa-relowe, a także gra-fiki. Swoje płótna prezentował na licz-nych wystawach w kraju i za granicą, jego obrazy znajdu-ją się w zbiorach na Wyspach Brytyjskich, USA i Japonii.

Page 68: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

Janusz CETNAROWSKI1947 – 2009

97 DROGA JESIENIĄ, 1990

Olej, płótno; 50,5 x 55 cmSygnowany l.d.: J. Cetnarowski 90

Wanda FICOWSKA1929 Kraków – 2013 Warszawa

98 KLASZTOR NAD WODĄ,

1979Olej, płótno; 60 x 60 cmSygnowany p.d.: Wanda /

Ficowska 79

Page 69: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

Jerzy ZGORZAŁEKur. 1944

99 RZECZKA PŁYNĄCA WĄWOZEM, 1987Olej, płótno; 49 x 72,5 cm

Sygnowany p.d.: Jerzy Zgorzałek 1987

U czeń Ryszarda Kustrzyńskiego i Jerzego Baurskiego. Twórca o ukształtowanej osobowości arty-stycznej, posiadający własne widzenie rzeczywistości. Jest przede wszystkim malarzem - poetą pejzażu. Zadziwia subtelnym widzeniem światła i barw. Potrafi on, jak rzadko kto oddać pięk-

no przyrody subtelną grą światłocieni. Jego kompozycje wyróżniają się wiernością rysunku. Są realistyczne, oddają swoisty nastrój odcho-dzącego romantyczne-go świata. Pracownię ma w Gorzowie Wielkopolskim.

Stanisław HABROWSKI1914 – 2017

100 PEJZAŻ Z KACZEŃCAMI

I WIERZBAMIOlej, płótno; 70 x 60 cm

Sygnowany p.d.: SHabrowski

M alarz warszawski, powsta-niec, redaktor czasopisma „Bandera”, od 1955 r.

Członek ZPAP. Malował pejzaże i kwiaty stosując wyrazistą fakturę.

Cena wywoławcza 800Estymacja 1 200 – 1 500

Page 70: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

Polski ambasador w Londynie - pan Arkady Rzegocki odbiera inkografię obrazu Janusza Kulikowskiego przedstawiającego polskie hurricany w bitwie o Anglię

Page 71: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

Janusz KULIKOWSKIur. 1964

101 GHOST TIGER TYPHOON, 2017Olej, płótno; 80 x 130 cm

Sygnowany p.d.: Janusz Kulikowski 2017

Z a pędzel chwycił już we wczesnej młodości, kiedy jako nieletni przyglądał się malarskim poczynaniom ojca, który przez wiele lat w zaciszu domowym malował pejzaże. I wszystko wskazywało, że Janusz zostanie artystą mala-

rzem. Życie jednak zdecydowało inaczej. Musiał zrezygnować z ASP, bo pochło-nęła go proza życia. Kolejne biznesy, interesy, inicjatywy, choć dawały stabilizację życiową nie stępiły pragnień artystycznej duszy malarza. Przeżył flirt z fotografią, filmem, jednak wciąż myślał o malarstwie. W tym, co maluje Kulikowski widać jego uwielbienie dla nieco odleglejszych czasów i miejsc. Przesyconych światłem uliczek, włoskiej prowincji, czy wreszcie motoryzację i lotnictwo.

Ryszard LIZUTur. 1948 Jasin

102 KAZIMIERZ DOLNY NAD WISŁĄ, 2003

Olej, płótno; 27,5 x 33,5 cmSygnowany l.d.: Lizut 03 r.

M alarz lubelski, uczeń. M. Bijasa w. Figla i T. Świerbułotwicza. Należy do Kazimierskiej Konfraterni Sztuki. Maluje głównie pejzaże

Kazimierza i Nałęczowa.

Jacek KOŚMIŃSKIur. 1969 Kazimierz Dolny

103 SPICHRZ W KAZIMIERZUOlej, płótno; 18,5 x 24,5 cmSygnowany l.d.: J.Kośmiński

M alarz. Kazimierzak z krwi i kości. Członek Lubelskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych oraz Kazimierskiej Konfraterni Sztuki. Jego mistrzem był Jerzy Gnatowski. Uprawia

malarstwo plenerowe. Zorganizował 20 wystaw indywidualnych.

Cena wywoławcza 10 000Estymacja 12 000 – 14 000

Cena wywoławcza 1 000Estymacja 1 300 – 1 500

Page 72: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

Zbigniew KOTOWSKIur. 1959 Chorzów

104 GŁOWA KONIA W UPRZĘŻY, 1987

Pastel, czarny karton; 75 x 50 cmSygnowany p.d.: K.; na odwrocie: Zbigniew

Kotowski / 1987 / pastel

W latach 1979-1984 studia w ASP w Warszawie i w Krakowie. Dyplom uzyskał w pracowni profesora Jerzego Nowosielskiego. Uznany

malarz hiperrealista, znany w Polsce, Europie i USA. Maluje w technice pastelowej i olejnej, specjalizuje się w tematyce hippicznej i portre-towej. Prace w zbiorach Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie. Obrazy w prywatnych zbiorach w całej Europie, USA, RPA, Australii oraz na Bliskim Wschodzie.„Autor z powodzeniem łączy wierność wobec cech szczególnych szlachetnego zwierzęcia, jakim jest koń rasowy, osobisty i emocjonalny stosunek do tematu, z ogromną biegłością warsztatową i wyso-ką kulturą obrazu.” -Profesor Andrzej Strumiłło.

105 SZLAK NA GIEWONT, 1982Olej, płótno; 40 x 52 cm

Sygnowany p.d.: Wanda Ficowska W / ‘82

Z domu Komala. Malarka, graficzka, ilustratorka książek, zasłużony działacz kultury. Absolwentka warszawskiej ASP (1956), gdzie studiowała u J. Szancera, T. Kulisiewicza i H. Chrostowskiej. W pierwszych latach pracy artystycznej uprawiała technikę linorytu, później zajęła się malar-stwem olejnym - malowała pejzaże, kwiaty, obrazy pełne poetyckich treści. W latach 1950 - 1967 żona poety Jerzego Ficowskiego.

Edward WIECZOREK1901 Krakuszowice – 1988 Kraków

106 PEJZAŻ WIEJSKI Z WĘDROWCEMOlej, pilśnia; 30 x 42,5 cm

Sygnowany p.d.: Edward Wieczorek

Artysta studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (1944-49). Malował przede wszystkim pejzaże i kompozycje figuralne.

Cena wywoławcza 600Estymacja 1 500 – 2 000

Page 73: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD
Page 74: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

Andrzej STRUMIŁŁO1927 Wilno – 2009 Suwałki

107 GÓRY, 1976Olej, płótno; 46,5 x 33,5 cm

Sygnowany p.d.: AStrumiłło / 1976

G rafik, malarz, rzeźbiarz, fotograf, poeta i pisarz. W latach 1945-47 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi pod kierunkiem m.in. Władysława Strzemińskiego.

Gdy uczelnia zmieniła profil na bardziej nastawiony na sztukę użyt-kową, przeniósł się do Krakowa. Na Wydziale Malarstwa tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych w 1950 roku otrzymał dyplom. Należał do Grupy Samokształceniowej kierowanej przez Andrzeja Wróblewskiego. Jego twórczość jest niezwykle bogata i kształtowała się pod wpływem niezliczonych podróży artysty po całym niemal świecie.

Isis KISCHKA1908 Paryż – 1973 Monmorency

108 PEJZAŻ Z KOLOROWYM PŁOTEM

Olej, płótno; 34 x 42 cmSygnowany p.g.: Kischka

Na odwrocie: Kischka / St-Denis de la Barriere; nalepka autorska

M alarz francuski, syn polskiego Żyda. Po ukończeniu szkoły handlowej zainteresował się malarstwem i medalierstwem. W 1935

r. rozpoczął naukę w Akademii Grande-Chaumière. Szybko zyskał zainteresowanie krytyków. Wystawiał regularnie od 1938 r. Po wojnie, którą przeżył w obozach, założył stowarzyszenie „Artyści świad-kami swojego czasu” i stworzył Salon des Peintres Témoins de Leur Temps, gdzie wystawiało wielu czołowych twórców. Malował pejzaże, portrety, martwe natury inspirowane sztuka Cezanne’a i Van Gogha.

Anna SIENKIEWICZ-ZIELEŃCOWA1921 Młynków – 1986

109 CZTERY ŻYWIOŁY, 1980Olej, płótno; 195 x 100

Sygnowany śr.d.: 80 A.Sienkiewicz.

S zkołę ukończyła w Lublinie. W 1939 roku wstąpiła do konspiracji. Aresztowana 21 lutego 1942 roku wysłana do Ravensbrück. W sierpniu 1945 r. powróciła do Polski. W tym samy roku wstąpiła na ASP w Krakowie, a w 1948 r. przeniosła się na ASP w Warszawie. Razem z mężem Bogdanem zajmowała się ilustracją książek dla dzieci.

Page 75: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD
Page 76: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

Adam HOFFMANN1918 Kraków – 2001 Kraków

110 ZMORA, 1972Węgiel, papier; 36 x 50 cm (w świetle p-p)

Sygnowany p.d.: ah / 10 IV / 1972

S tudia rozpoczął w 1938 r. na Uniwersytecie Jagiellońskim i w prywatnej szkole rysunku i malarstwa Alfreda Terleckiego. Kontynuował naukę podczas okupacji w Kunstgewerbeschule, a w latach 1945-48 w krakowskiej ASP (w pracowniach malarstwa Władysława Jarockiego i Eugeniusza Eibischa oraz grafiki Konrada Srzednickiego). Pedagog krakowskiej ASP na Wydziale Grafiki. Rysownik, malarz, zajmował się też plakatem.

Jako twórca pozostawał w opozycji do nurtu awangardy malarskiej. Stworzył własny, indywidualny świat. Głównym tematem sztuki Adama Hoffmanna jest relacja między kobietą i mężczyzną, którą przedstawiał groteskowo, karykaturalnie i sarkastycznie. Przywoływał motywy biblijne, mitologiczne i szekspirowskie, ale właściwie stworzył własną ikonografię. Patrzący na rysunki artysty w pierwszej chwili widzą świat, który wydaje im się po prostu brzydki, ale później dla wielu będzie fascynujący, odkryją mądrość autora, i że świat widziany jego oczami jest niezwykle śmieszny.

Walter SPITZERur. 1927 Cieszyn

111 WENECKA SERENADAGwasz, kolaż, papier; 47 x 64

cm (w świetle p-p)Sygnowany l.d.: W.Spitzer

S yn żydowskiego wytwór-cy likierów w Cieszynie. Malował od najmłod-

szych lat. W 1943 r. stracił rodzi-ców, a sam trafił do Auschwitz. Malował tam jeńców i strażni-ków za jedzenie. Przeniesiony do Buchenwaldu znalazł się po wyzwoleniu w strefie amerykań-skiej. W 1945 r. podjął studia w paryskiej École des Beaux-Arts. Dla upamiętnienia obo-zów śmierci wykonał cykl rycin, które podarował muzeom we Francji i Izraelu. W latach 60. ilustrował ekskluzywne wydania książkowe. W latach 70. malo-wał tematy biblijne i z historii Żydów. W 1993 wykonał rzeźbę do Buchenwaldu.

Cena wywoławcza 3 750Estymacja 4 700 – 5 000

Page 77: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

Marzena Edyta MIŚKIEWICZur. 1968 Lublin

112 SKRZYPCE, 2017

Olej, płótno; 100 x 70 cmSygnowany p.d.: MER Miśkiewicz / 2017

S tudia Magisterskie na Wydziale Artystycznym lubelskiego UMCS ukoń-czyła w 1998 r. (dyplom z Malarstwa

pod kierunkiem Marii Polakowskiej). Autorka 250 obrazów, z których część znajduje się w zbiorach instytucji i w kolekcjach prywat-nych w kraju i za granicą: Anglia, Holandia, USA, Szwajcaria oraz Niemcy.

Stanisław BORYSOWSKI1901 Lwów – 1988 Toruń

113 W PARKUOlej, tektura; 24 x 31,5 cmSygnowany l.d.: Borysowski

S tudiował w l. 1926-31 w ASP w Krakowie pod kierunkiem W.Jarockiego, I.Pieńkowskiego i

S.Kamockiego. W 1932 przebywał na stypen-dium Funduszu Kultury Narodowej we Włoszech. W tym samym roku został członkiem Towarzystwa „Sztuka“. W 1933-34 kontynuował studia w Oddziale Paryskim ASP w Krakowie pod kierunkiem J.Pankiewicza. W okresie II wojny św. przebywał we Lwowie. Od 1946 był profesorem i kierownikiem Zakładu Malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, a w 1954-72 równolegle uczył w PWSSP w Gdańsku, gdzie od 1955 do 1964 pełnił funkcję dziekana Wydziału Malarstwa. Współtwórca Grupy Toruńskiej w 1958, pozostawał jej niekwe-stionowanym liderem przez cały okres działalności ugrupowania, tj. do 1978. Twórczość artysty rozwija-ła się równolegle w dziedzinach malarstwa (również ściennego) i grafiki (szczególnie barwnej litografii i linorytu). Jego malarstwo, w swych początkach naznaczone wpływem szkoły Pankiewicza, podlega-ło w ciągu lat przemianom stylistycznym, z których najistotniejsza nastąpiła ok. 1956. Artysta odszedł od figuracji, zaczął tworzyć kompozycje abstrakcyjne.

Cena wywoławcza 1 200Estymacja 2 000 – 2 500

Cena wywoławcza 1 600Estymacja 2 000 – 2 500

Page 78: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

Romuald SMORCZEWSKI1901 Omsk – 1962 Warszawa

115 WALERY WRÓBLEWSKI

Z CHŁOPAMI, 1950Olej, karton, 49 x 58 cm

Na odwrocie stempel: Spuścizna po Romualdzie Smorczewskim nr 34

M alarz polski. Urodził się w rodzi-nie warszawskiej inteligencji, zesłanej na Syberię po upadku

powstania styczniowego. W latach 1920-1922 studiował na wydziale malarstwa w Artystyczno-Przemysłowym Instytucie Sztuki Praktycznej w Nowo-Omsku. Po powrocie do Polski, w latach 1926-1930, ukończył warszawską Miejską Szkołę Sztuk Zdobniczych i Malarstwa. Od 1945 roku był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków w oddziale warszaw-skim. Uczestniczył w wielu ogólnopol-

skich wystawach zbiorowych. W latach 1950-1953 czterokrotnie wystawiano jego prace w warszawskiej Zachęcie. Specjalizował się w malarstwie sztalugowym. Stosował wiele technik artystycznych. Preferował akwarelę i technikę olejną na różnych podłożach. Równocześnie był rysownikiem i często portretował z pomocą kredki, ołówka lub węgla. Głównym tematem jego twórczości malarskiej obok pejzażu był człowiek, jego los, praca, trudy życia i nastroje.

114 ODBUDOWA WARSZAWY, 1951Olej, karton; 42 x 35 cm

Na odwrocie stempel: Spuścizna po Romualdzie Smorczewskim nr 42

116 UJĘCIE MARCINA KASPRZAKA W DRUKARNI, 1950Olej, karton, 49 x 59 cm

Na odwrocie stempel: Spuścizna po Romualdzie Smorczewskim nr 33

Cena wywoławcza 6 250Estymacja 8 000 – 9 000

Cena wywoławcza 5 000Estymacja 6 200 – 7 000

Page 79: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD
Page 80: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

Bogusław BOBA (Colin)ur. 1947 Kraków

117 TEN ZNAK WYBRAŁEM,

1994Akryl, płótno; 93 x 82,5 cm

Sygnowany p.d.: Colin / 1994 rNa odwrocie nalepka autorska z opisem pracy, nalepka Distinguished Leadership

Award za nazwiskiem autora

118 ZIEMI TEJ DAREM,

1993z cyklu: Moja ojczyzna

Akryl, płótno; 82 x 93 cmSygnowany p.d.; Colin / 1993 r; na

odwrocie: Z cyklu – Moja Ojczyzna-”Ziemi tej darem; nalepka Distinguished Leadership Award za nazwiskiem autora

U prawia malarstwo sztalugowe, fresk wielkoformatowy, grafikę, scenografię, instalacje, projekto-

wanie przestrzenne, plakaty, spektakle parateatralne. Pisze różnorodne teksty literackie, wiersze i scenariusze. W latach 1971-1975 działał w pracowni opraw scenograficznych w TV Kraków. Od 1976 do 1981 roku był głównym plastykiem miasta Rzeszowa. W latach 1986-1991 był nauczycielem plastyki w Wojewódzkim Centrum Wychowania Estetycznego Dzieci i Młodzieży w Bielsku- Białej, przy którym powołał grupę artystyczną Forma plus. W swojej twórczości permanentnie walczy o suwerenność ducha, godność człowieka i piękno formy.

Cena wywoławcza 1 000Estymacja 2 500 – 3 000

Page 81: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

Mieczysław BIESZCZANIN1910 Tarnopol – 1968

119 OGRÓD BOTANICZNY, 1964Olej, płótno; 87,5 x 114cm

Sygnowany p.d.: Mieczysław Bieszczanin / 1964.

Na odwrocie nalepka wystawowa BWA Kraków

z opisem pracy

Obraz wystawiany: BWA, Kraków

U kończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie w 1938

roku. Studiował w pracow-niach Władysława Jarockiego, Stanisława Kamockiego i Ignacego Pieńkowskiego. Malował przede wszystkim pejzaże i martwe natury bliskie stylowi Kamockiego.

Kazimierz KOPCZYŃSKI1908 – 1992

120 POLE, 1988Olej, pilśnia; 40 x 50 cm

Sygnowany p.d.: K Kopczyński / 88

B ył uczniem Henryka Polichta. Duży wpływ na jego malarstwo miała też Bronisława Rychter-Janowska, która odwiedzała rodzinę

Kopczyńskich w Nowym Sączu. Jego prace zosta-ły zaprezentowane po raz pierwszy w 1936 roku w Sosnowcu na wystawie zorganizowanej przez Salon Sztuki Alfreda Wawrzeckiego w Krakowie. W czasie wojny obronnej w 1939 roku został zmobilizowany w stopniu podporucznika i przebył cały szlak bojowy 204 Pułku Piechoty. Został wzięty do niewoli i prze-trzymywany w obozie VII A Murnau. Kształcił tam swoje zdolności malarskie i rysunkowe pod okiem innego jeńca Maksymiliana Feuerringa. Po wyzwoleniu powró-cił do Polski i osiedlił się w Bielsku, gdzie wstąpił, jako jeden z pierwszych członków, do Polskiego Związku Plastyków, w którym przez 40 lat działał w zarządzie lub na stanowisku prezesa. Był współzałożycielem Grupy Beskid.

Cena wywoławcza 1 500Estymacja 1 900 – 2 000

Cena wywoławcza 2 400Estymacja 3 000 – 3 500

Page 82: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

121 MARTWA NATURA

Z CHRYZANTEMAMIOlej, płótno; 70 x 60,5 cm

Sygnowany p.d.: SHabrowski

MALARZ NIEROZPOZNANY

122 SŁONECZNIKI, poł. XX w.

Akwarela, papier; 60 x 46 cm (w świetle p-p)Sygnowany p.d.: Z. Tarnas-S(…)

Cena wywoławcza 800Estymacja 1 200 – 01 500

Page 83: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

Hanna GANCARCZYK

123 KWIATYOlej, płótno; 54 x 31 cm

Sygnowany p.d.: HGancarczyk

U czyła się malarstwa i Lecha Majewskiego i Mariana Czapli na warszawskiej ASP. W 1993 ukończy-ła z wyróżnieniem Wydział Sztuk Pięknych na

Uniwersytecie im. M. Kopernika w Toruniu. Całkowicie poświęciła się malowaniu. Miała wiele wystaw indywidu-alnych i zbiorowych w kraju i zagranicą.

Maria BIEGAŃSKAur. 1951

124 W KABARECIEOlej, płótno; 73 x 60 cm

Sygnowany l.d.: M. Biegańska

A bsolwentka (1976) ASP w Warszawie. Dyplom w pracowni plakatu Henryka

Tomaszewskiego. Zilustrowała i opracowała graficznie ok. 50 książek. Jej plakaty prezentowane były na Biennale Plakatu w Lahti. Brała udział w wystawach malar-stwa w Polsce i za granicą; miała indywidualną wystawę w Bordeaux i w Paryżu.

Cena wywoławcza 800Estymacja 1 800 – 2 000

Page 84: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

Alfons MAZURKIEWICZ1922 Dusseldorf – 1975 Wrocław

125 KOMPOZYCJATusz, gwasz, papier brązowy; 42,5 x 60,5 cm

Napis na odwrocie: rysunek autorstwa / Alfons Mazurkiewicz / stwierdzam / Krzesława Maliszewska Mazurkiewicz

Stan: rozdarcia na krawędziach

M alarz związany przez całe życie ze środowiskiem wrocławskim twórczym. W 1953 roku ukończył studia we wrocławskiej PWSSP, gdzie był m.in. uczniem Emila Krchy i Eugeniusza Gepperta; dyplom uzyskał w 1953 roku. Od roku 1964 pracował tam jako pedagog. Założył

wrocławską „Grupę X”. Brał udział w Ogólnopolskiej Wystawie Młodej Plastyki „Przeciw wojnie - przeciw faszyzmowi” w warszawskim Arsenale (1955). Otrzymał tam nagrodę. Tworzył kom-pozycje abstrakcyjne, w któ-rych przedstawiał dynamicz-ną wizję natury. Obrazy jego charakteryzuje gęsta, niemal reliefowa materia malar-ska tworząca falujące kręgi i formy wypełniające prze-strzeń płótna. W 25 roczni-cę śmierci artysty Muzeum Narodowe we Wrocławiu zorganizowało dużą wystawę dzieł Mazurkiewicza.

Marzenna KOŚCIÓŁEK

126 MAKI, 2003Kolaż, karton; 35 x 50 cm

Sygnowany śr. MKośćiółek. 2003.

Page 85: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

Zygmunt ACEDAŃSKI1909 Przemyśl – 1991 Gliwice

127 KAMIEŃ POMORSKI, 1963Linoryt, bibułka; 32 x 49,5 cm (w świetle p-p)

Sygnowany ołówkiem pod ryciną: Kamień Pomorski / Linoryt / 1963 Z Acedański

S tudiował na Wydziale Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego Państwowej Szkoły Przemysłowej we Lwowie w latach 1927-1932. Był członkiem Związku Lwowskich Artystów Grafików (od 1935), Towarzystwa Artystów Grafików w Krakowie (od 1936), Związku Zawodowego Polskich Artystów Plastyków we Lwowie (od 1937) i ZPAP (od 1945). Działał we Lwowie, od 1946 w Gliwicach. Był laureatem nagród plastycznych Miasta Gliwice w latach 1950, 1951, 1970.

Zajmował się malarstwem (szta-lugowym i ściennym), rysun-kiem, grafiką warsztatową (drzeworyt, linoryt, litografia, monotypia) i użytkową (plakat, grafika reklamowa), wystawien-nictwem. Wraz z żoną, Zofią Nowakowską-Acedańską, rów-nież graficzką, współorganizo-wali polskie życie artystyczne na Górnym Śląsku po II wojnie światowej.

Kazimierz SZWAINOWSKI1917 – 2002

128 BRAMA PAŁACOWA W MORDACH

Linoryt, papier; 22 x 24 cm (kompozycja)Sygnowany ołówkiem pod ryciną: Brama

pałacowa w Mordach K.SzwainowskiDołączona teka: Kazimierz Szwainowski,

42,5 x 31 cm, 37 tablic

M alarz i grafik. W 1938 r. był stu-dentem Szkoły Sztuk Plastycznych w Kownie. Później studiował na kra-

kowskiej ASP. Osiadł w Siedlcach. Okoliczne pejzaże, architektura i motywy ludowe stały się głównym tematem jego dzieł.

Page 86: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

Andrzej MIERZEJEWSKI1915 Zakopane – 1982

129 PORTRET MĘŻCZYZNY Z PAPIEROSEMOlej, płótno; 90 x 64 cm

M alarz. Jego ojciec Jacek i brat Jerzy tez byli malarzami. W latach 1935-1939 studiował w ASP w Warszawie w pracowni prof. Mieczysława Kotarbińskiego, dyplom uzyskał w 1947 roku. Nie był związany z żadnym ugrupowaniem artystycznym i rzadko uczestniczył w wystawach zbioro-wych. W 1980 roku odbyła się duża indywidualna wystawa jego malarstwa w Narodowej Galerii

Sztuki „Zachęta”. Ostatnio prace Andrzeja Mierzejewskiego pre-zentowane były w 2004 roku w Muzeum N a r o d o w y m w Warszawie, na wspól-nej wystawie Jacka, Andrzeja i Jerzego Mierzejewskich.

Cena wywoławcza 1 900Estymacja 2 500 – 3 000

Page 87: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

130 SIEDZĄCY MŁODZIENIEC, 1967

Węgiel, karton; 96 x 68 cmSygnowany p.d.: AMierzejewski / 1967

131 PORTRET MĘŻCZYZNY W TURKUSACHOlej, płótno; 61 x 51 cm

Sygnowany na odwrocie, na krośnie ołówkiem: Andrzej Mierzejewski

Page 88: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

Władysław SZYSZKOur. 1944 Kraków

134 SZMARAGDOWY KSIĄŻĘ, 1989Olej, tektura; 17 x 11 cm

Sygnowany l.d.: W. 89. / Szyszko

Eugeniusz KRAWCZUK1958 Gliwice – 1922 Gliwice

132 AUTOPORTRET, 1981

Olej, pilśnia; 57 x 64 cmSygnowany p.g.; Krawczuk /

Eugeniusz / 1981 r.; p.d.: Portret własny

M alarz, złotnik z zawo-du, podobnie jak ojciec Bronisław zaliczany do

grona twórców nieprofesjonal-nych. Malował od 12 roku życia. Stworzył własny, indywidualny, oryginalny styl.

133 RYBKA, 1989Olej, tektura; 20,5 x 15,5 cm

Sygnowany l.d.: W. Szyszko. 89.

R ysownik, archeolog i konserwator sztuki. Ukończył studia na Uniwersytecie Jagiellońskim, na Wydziale Filozoficzno-Historycznym, uzyskując dyplom z archeologi w 1966 r. Następnie odbył studia na Wydziale Konserwacji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie zakończone dyplomem w 1971 r. Malarstwo studiował w pracowni prof. Adama Marczyńskiego. Opublikował kilka prac naukowych z dziedziny zabytków starożytnego Egiptu i Grecji oraz współpracował przy konserwacji obiektów zabytkowych na terenie płd Polski. Zadebiutował pokazując swe rysunki w Piwnicy pod Baranami w połowie lat 60-tych. Od tej pory wiele wystawiał, m.in. w Kopenhadze, Genewie, Berlinie, Wiedniu, Londynie. Trudno go w sposób jednoznaczny przy-pisać określonej stylistyce. Warsztatowa biegłość przypomina niemieckich grafików z XV i XVI wieku. Widać też ducha Giuseppe Arcimboldiego.

Cena wywoławcza 1 400Estymacja 1 800 – 2 000

Page 89: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

135 CZERWONY, CIERNISTY KWIAT,

1990Olej, tektura; 19,5 x 17 cm

Sygnowany p.d.: W / Szyszko / 90

Page 90: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

THOMPSON

138 CHŁOPIEC GRAJĄCY NA SKRZYPCACH,

2. poł. XX w.Olej, płyta; 58 x 48 cm

Sygnowany l.d.: Thompson

Katarzyna LIBROWICZ1912 Warszawa – 1991 Paryż

136 PORTRET CIEMNOWŁOSEJOlej, płótno; 45 x 33 cm

Sygnowany l.d.: K. Librowicz

P olska malarka portrecistka i pejzażystka, czynna we Francji. Kształciła się w warszawskiej ASP pod kierunkiem Felicjana Szczęsnego Kowarskiego. Jeszcze w latach trzydziestych wyje-

chała do Paryża, gdzie studiowała w pracowni André Lhote`a oraz w Académie Montparnasse i Académie de la Grande ChaumiÝre. Kontaktowała się także z Olgą Boznańską; znana jest jej relacja z odwiedzin w pracowni Boznańskiej. W 1942 wyszła za mąż za malarza Dana Walcka (Daniela Walckera). Od końca wojny oboje mieszkali w Paryżu, zajmując dawną pracownię malarza Romana Kramsztyka, kuzyna artystki. Uczestniczyła w paryskich Salonach: Salon des Tuileries w 1939 i 1947, Salon des Independants w latach 1950-1952 i 1954-1960, Salon d'Automne w 1950 i 1957. W latach 1961, 1972 i 1988 miała wystawy indywidualne. Malowała ekspre-syjne portrety, zwłaszcza dzieci, a także martwe natury, pejzaże i widoki miejskie, akty, sceny z życia bohemy, cyrku itp.

137 DZIEWCZYNKA NA KRZEŚLE, 1956

Olej, płótno; 55 x 33 cm

Sygnowany l.d.: K.Librowicz 56

Cena wywoławcza 800Estymacja 1 500 – 2 000

Cena wywoławcza 800Estymacja 2 000 – 2 500

Page 91: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

Marcin RACZKOWSKIur. 1978 Brzeg

140 FRIDA KAHLO, 2020

Akryl, płótno; 70 x 60 cmSygnowany na odwrocie: Marcin

Raczkowski / Frida / Wrocław 2020

U kończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Opolu oraz Historię Sztuki Na

Uniwersytecie Wrocławskim. Jego prace pokazywane każdego roku w Galerii Wu Be Pe w Opolu. Czerpie inspiracje z natury oraz twórczości Van Gogha, Impresjonistów i Alexandra McQueena. Jak mawia, jest artystą we wszystkim co niepotrzebne a malarstwo traktuje jak powołanie.

Felicja PACANOWSKA1907 Łódź – 2002 Rzym

139 GŁOWA KOBIECA, 1952Olej, pastel, karton; 53 x 36 cm (w świetle p-p)

Sygnowany p.d.: F. Pacanowska / 52Na odwrocie stempel paryskiego domu

aukcyjnego Millon & Associés

U kończyła ASP w Warszawie. W 1932 roku dołączyła do grana artystów skupionych wokół szkoły Ecole de Paris. Wielokrotnie uczest-niczyła w Salonie Niezależnych oraz Salonie Jesiennym w Paryżu.

Cena wywoławcza 3 150Estymacja 4 000 – 4 500

Page 92: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

Lidia GRZEGORCZYKur. 1931

141 MIASTO, 1967Olej, płótno; 60 x 73 cm

Sygnowany l.d.: L. Grzegorczyk 67.

M alarka związana ze śląskim śro-dowiskiem arty-

stycznym, autorka pejzaży i martwych natur, które w swych formalno-prze-strzennych rozwiązaniach bliskie są twórczości Jana Dutkiewicza.

Cena wywoławcza 1 000Estymacja 1 400 – 1 500 Marcin KOTARSKI

1952 Warszawa – 2013 Warszawa

142 JESIEŃ W ŚWIDRZE

Olej, płótno; 60 x 80,5 cmSygnowany l.d.: M. Kotarski

1983

A rchitekt i malarz, absolwent Wydziału Architektury Politechniki

Warszawskiej. Malował przede wszystkich weduty i widoki morskie.

Cena wywoławcza 1 500Estymacja 2 000 – 2 500

Page 93: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

Marian KOŁODZIEJ1921 Raszków – 2009 Gdańsk

143 ŚMIERĆTusz, rapidograf, kredka, węgiel, papier milimetrowy; 102 x 27 cm

144 APOSTOŁOWIE JAN I ŁUKASZTusz, rapidograf, kredka, papier milimetrowy; 85,5 x 55 cm

Stan: rozdarcia papieru

W ybitny polski artysta, scenograf teatralny i filmowy. W dniu 14 czerwca 1940 osadzony, wraz z pierwszym transportem z Tarnowa, w niemiec-kim obo-

zie koncentracyj-nym Auschwitz. Przebywał w nim do czasu ewaku-acji, do 27 stycz-nia 1945 roku. P r z e n o s z o n y do kolejnych obozów, został wyzwolony 5 maja 1945 r. w Ebensee. W roku 1950 roku, jako absol-went Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, roz-począł pracę w Teatrze W y b r z e ż e w Gdańsku.

Stworzył ponad 200 scenografii zre-alizowanych w teatrach w Polsce i za granicą. W 1992 roku doznał cięż-kiego udaru mózgu. Rehabilitacją w chorobie stało się tworzone od tego czasu dzieło życia: „Klisze pamię-ci. Labirynty Mariana Kołodzieja”.. Umieszczone zostało w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach koło Oświęcimia. W 1997 roku wyróżnio-ny został przez Gdańsk Honorowym Obywatelstwem Miasta.

Cena wywoławcza 5 600Estymacja 7 000 – 8 000

Cena wywoławcza 3 600Estymacja 4 500 – 5 000

Page 94: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

Marek GRABOWSKIur. 1955 Sosnowiec

146 UKRZYŻOWANIE, 1991Pastel, karton; 100 x 70 cm

Sygnowany l.d.: Marek Grabowski’91

W wieku 30 lat podjął studia w poznań-skiej ASP (dyplom z wyróżnieniem w 1990 r.). Uprawia malarstwo, rysu-

nek i rzeźbę. Przekorna, a nawet buntownicza postawa twórcza, podbudowana rozważania-mi filozoficznymi, estetycznymi oraz poetyc-kim piórem, musi przekładać się na niepokor-ne i mocno zindywidualizowane obrazowa-nie świata. Swobodnie i zarazem z premedy-tacją maluje antyakademicko, bo wrażliwość i doświadczenia człowieka współczesnego nie poddają się żadnym wyuczonym, gotowym schematom. W niepowtarzalny sposób oscyluje pomiędzy abstrakcją a figuracją, tworząc obrazy bardzo ekspresyjne, wielobarwne, zagęszczone. Z żywiołowo powstających, z pozoru chaotycz-nych kompozycji, wyłaniają się poetyckie i egzy-stencjalne tematy. Choć nie maluje w manierze realizmu przedstawieniowego, jest bezkompro-misowo realistyczny.

Jan CHWAŁCZYK1924 Krosno – 2018

145 CHRYSTUS Z DĘBNA, 1982Tusz, piórko, papier; 60 x 50 cm (arkusz), 44,5 x 22

(kompozycja)Sygnowany d.: Marzec 1982 JChwałczyk

Stan: zgniecenia papieru

M iędzy 1946 a 1951 studiował malarstwo na wrocław-skiej PWSSP. Pod koniec lat 50-tych jest współtwórcą Grupy Funkcji Formy i Koloru, należał również do tzw. Szkoły Wrocławskiej, której twórczość charakteryzo-wało malarstwo strukturalne. W latach 60-tych zaczął interesować się optyką i światłem; stad jego „trójwy-miarowe” malarstwo, w którym łączy światło, barwę i formę.

Page 95: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

Wojciech MALICKI

147 BALON, 2016Olej, pilśnia; 64 x 31,5 cm

Sygnowany l.d.: Malicki W 2016Autorska oprawa w ramie okiennej;

wymiar całkowity 74,5 x 45 cm

Wojciech MALICKI

148 MIASTOOlej, płótno; 127 x 44 cm

Sygnowany p.d.: Malicki W., sygnowany, opisany na odwrocie

Autorska oprawa w ramie okiennej; wymiar całkowity 138 x 58 cm

A bsolwent Wydziału Malarstwa Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Mieszka w Zawierciu. Należy do młodego pokolenia twórców, którzy uni-wersalne przesłanie sztuki potrafią połączyć z sub-telnym wyznaniem ,,skąd mój ród”. Od lat pracował koncepcyjnie nad cyklem obrazów pod tytułem ,,OKNO”. Konsekwentnie wykorzystuje stare ramy okienne, pochodzące z wyburzanych lub remonto-wanych starych zawierciańskich kamienic, aby nie-jako wmalować w nie głęboką, często inspirowaną tradycyjnymi motywami ikonograficznymi, refleksję o człowieku, jego dylematach, jego marzeniach i porażkach.

Cena wywoławcza 2 500Estymacja 3 000 – 3 500

Page 96: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

Alfons KARNY1901 Białystok – 1989 Warszawa

149 AKT STOJĄCY, 1968Gips, malowany na biało farbą olejną, wys. 31,5 cm

Sygnatura ryta na spodzie: Szan Kolekcjonerowi / Ant Mazurowi / w zamian za książki Alf Karny / Sierpień 1968.Stan: pęknięcie

Pochodzenie: z Kolekcji Henryka Kucharskiego, konserwatora, przyjaciela artysty.

P olski rzeźbiarz. Przede wszystkim portrecista. Jego granitowe i brązowe rzeźby otrzymały złote medale na wystawach w Paryżu i Brukseli. W 1920 zaciągnął się do armii gen. Józefa Hallera. W 1923 roku osiedlił się Warszawie. W 1924 roku rozpoczął studia w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Tadeusza Breyera. W 1925 r. jego rzeźby zostały zaprezentowane na wystawie prac uczniów wyższych szkół artystycznych w ramach

Międzynarodowej Wystawy Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu. Po ukończeniu nauki, w 1930 roku, otrzymał stypendium na wyjazd do Francji, Niemiec i Belgii. W 1939 roku jego rzeźby wystawiane były w Londynie, a potem w Nowym Jorku. Po wojnie tworzył w duchu polskiego socrealizmu. Jednak jego prace z tego okresu, choć podejmowały pożądane wówczas tematy, pod względem stylistycznym nie odbiegały daleko od form, które ukonstytuowały się w twórczości artysty w latach trzydziestych.

150 WAZON LIDIA, Polska, Ćmielów, ok. 1965

Proj. Zofia Przybyszewska, 1958Porcelana, niebieska farba

naszkliwna (natrysk), czarna farba naniesiona ręcznie,

złocenie; wys. 26,5 cm

Sygnowany zielonym drukiem naszkliwnym: Ć w trójkącie /

Ćmielów / Made / In Poland

151 POCAŁUNEK, 3. ćw. XX w.Drewno; wys. 42,5 cm

Cena wywoławcza 600Estymacja 800 – 1 000

Cena wywoławcza 3 000Estymacja 3 600 – 4 000

Page 97: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

Maria CHOMENTOWSKA (1924-2013)

152 KRZESŁO „PAJĄK”, typ 288, Instytut Wzornictwa Przemysłowego,

Warszawa, lata 50. XX w.Proj. Maria Chomentowska

Drewno, sklejka, 74 x 40 x 44 cmStalowa tabliczka z wybitym numerem: 203; napis biała farbą: K-’08

Stan: pomalowane całkowicie na czarno, siedzisko na nowo zamontowane , zachowane pierwotne otwory na śruby mocujące

Lit.:Anna Maga, Maria Chomentowska. Pod znakiem IWP [w:] red. Czesława Frejlich, Rzeczy niepospolite. Polscy projektanci XX w., Kraków 2013, s. 239-340 (il.)Chcemy być nowocześni. Polski design 1955-1968 z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie, red. Anna Demska, Anna Frąckiewicz, Anna Maga, Warszawa, 2011, s. 75 (il.)

K rzesło „Pająk” z 1956 roku to jedna z najbardziej znanych realizacji w dorobku Marii Chomentowskiej. Niewielka seria tego modelu został wykonana w Fabryce Mebli Giętych w Radomsku. „Pająk”, podobnie

jak krzesło "Płucka" z tego samego roku, został doceniony za lekkość formy – uzyskaną dzięki zastosowaniu giętej sklejki – i za oryginalną linię, która wynikała z inspiracji kształtami organicznymi. Oba modele, wielokrotnie były prezentowa-ne na wystawach jako jedne z najbardziej rozpoznawalnych projektów IWP. Dziś krzesło to uchodzi za prawdziwą ikonę polskiego designu. Poszukiwane przez

kolekcjonerów. Znajduje się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. Maria Chomentowska zapisała się w historii designu jako czołowa reprezentantka polskiego funkcjonalizmu lat 50. i 60. XX wieku. Przez ponad 20 lat działała pod znakiem Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. Jej dorobek osiągnął imponującą skalę głównie za sprawą typu realizacji zakrojonych na szeroką skalę społeczną. Artystka w latach działalności dla IWP (1951-77) wielokrotnie była odpowiedzialna za projekty wyposażenia szkół i przedszkoli. Wykazywała doskonałe zrozumienie potrzeb przy-szłych użytkowników swoich projektów. W pracy opierała się wynikach badań na temat warunków rozwojowych psychologicznych i fizjologicznych u dzieci i młodzieży oraz pomiarów antropo-metrycznych. Owocem były meble funkcjonalne, o wyważonych proporcjach, „zaakceptowane jako fizjologicznie prawidłowe”. Najdoskonalszym przy-kładem zrozumienia potrzeb najmłodszych był pro-jekt mebli „rosnących” razem z dziećmi, czyli mebli modułowych, zmieniających swoje proporcje, wraz z dorastającym użytkownikiem.

Agata ROGALSKA

153 MOLO, 2001Olej, płótno; 80 x 100 cm

Sygnowany p.d.: rogalska’2001; sygnowany, opisany na odwrocie

A bsolwentka (1989) warszawskiej ASP. Studiowała też malar-stwo na uniwersytecie w Bogocie. Jej obrazy są po prostu świadomą kontemplacją koloru i kształtu. Medytacją nad cudem stworzenia i malarstwa jako takiego.

Cena wywoławcza 9 000Estymacja 11 000 – 12 000

Page 98: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

Pablo PICASSO

154 TūTE, 1937Wyd. Taclak Litho Associates, 1982

Litografia barwna, papier; 75,5 x 55,5 cm (arkusz), 51 x 41,5 cm (kompozycja, owal)

Sygnowana przez wnuczkę ołówkiem pod ryciną: Collection Marina Picasso, oraz numerowana: 187/500

Sucha pieczęć: A limited edition after a work by Pablo PicassoNa odwrocie pieczęć, certyfikat- zatwierdzony przez spadkobierców Pabla Picassa:

Znak wodny: Arches / France

P o śmierci Picassa w 1973 roku jego wnuczka Marina zezwoliła na dru-kowanie tych oryginalnych litografii, które stały się znane jako Picasso Estate Collection. Litografie zostały skrupulatnie wykonane przez Marcela

Salinasa, który ściśle współpracował z Picassem za jego życia. Wydrukowano je w nakładzie 500 sztuk na pierwszorzędnym papierze Arches. Aby zapewnić autentyczność, każdy wydruk jest podpisany i ponumerowany ołówkiem przez Marinę Picasso, opatrzony suchą pieczęcią i certyfikatem na odwrocie.

Janusz KAZUBIŃSKI1939 Kraków – 2012

154A KWIATY, 1990Tusz, piórko, papier; 30 x 21 cm

Sygnowany p.d.: JKazubiński / Kazubiński 90

154B LUDZIE I RYBY, 1986Tusz, piórko, papier; 30 x 21 cm

Sygnowany L.d.: JKazubiński / Kazubiński 86

154C KOMPOZYCJA FANTASTYCZNA, 1982Tusz, piórko, papier; 30 x 21 cm

Sygnowany p.d.: JKazubiński / Kazubiński / JK82

Architekt i rysownik. m.in. współautor osiedla Służew nad Dolinką w Warszawie.

154D SZALONA GŁOWA, 1986Tusz, piórko, papier; 30 x 21 cm

Sygnowany p.d.: Janusz / Kazubiński 86 / JKazubiński

Cena wywoławcza 3 400Estymacja 4 500 – 5 000

Cena wywoławcza 100Estymacja 200 – 250

Page 99: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

154F MASKA, 1972Tusz, piórko, papier; 30 x 21 cm

Sygnowany p.d.: JKazubiński / JK72

154G EROTYK, 1985Tusz, piórko, papier; 30 x 21 cm

Sygnowany l.d.: JKazubiński / Kazubiński / JK85

154H JESIEŃTusz, piórko, papier; 30 x 21 cm

Sygnowany l.d.: JKazubiński / Kazubiński / autumn

154I WSKRZESZENIE, 1970Tusz, piórko, papier; 30 x 21 cm

Sygnowany p.d.: JK70 / JKazubiński / Kazubiński

154E DATY, 1984Tusz, piórko, papier; 30 x 21 cm

Sygnowany p.d.: Kazubiński / JKazubiński / 1984?

154J HAPPY NEW YEAR 73, 1972Tusz, piórko, papier; 30 x 21 cm

Sygnowany l.d.: JK72! /JKazubiński

Page 100: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

Ryszard POŚREDNIK1919 Otwock – 2016 Otwock

155 DOM POŚRÓD DRZEW

Akwarela, papier; 30 x 42 cmSygnowany p.d.; RPośrednik

156 RÓŻOWE NIEBOAkwarela, papier; 21 x 29,5 cm

Sygnowany p.d.; RPośrednik

157 PODWÓRZEAkwarela, papier; 23,5 x 34 cm

Sygnowany p.d.: RPośrednik

Page 101: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

158 FIOLETOWE DRZEWA

Akwarela, papier; 21 x 30 cmSygnowany p.d.: RPośrednik

159 ŁĄKA PRZED DOMEM

Olej, papier; 21,5 x 29,5 cmSygnowany na odwrocie: RPośrednik

160 KAKTUS I PUDEŁKA

Akwarela, papier; 44,5 x 61 cmSygnowany na p.d.: RPośrednik

Page 102: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

POLONIKA, MILITARIA

161 KRÓLOWA JADWIGA,

Polska, XIX-XX w.Brąz; 54 x 43 cm

Pochodzenie; ze zbiorów Antoniego Sapiehy.

162 KINKIET Z ORŁEM

– GODŁEM POLSKI, Polska, XIX w.

Brąz złocony; 30 x 20,5 x 19 cm

Cena wywoławcza 1 000Estymacja 1 200 – 1 500

Cena wywoławcza 6 000Estymacja 7 500 – 9 000

Page 103: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

164 RYNGRAF, Polska, ok. 1930Brąz; 17 x 13,5 cm, kontra, łańcuszek

Orzeł piastowski trzymający w szponach sztandar z Matką Bożą Częstochowską.

163 JÓZEF PIŁSUDSKI,

Polska, ok. 1935Drewno; 103 x 60 cm

Sygnowany: K JStan: otwory po owadach,

uzupełnienia, ubytki

Cena wywoławcza 1 300Estymacja 1 600 – 1 800

Cena wywoławcza 5 000Estymacja 6 000 – 7 000

Page 104: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

Stanisław BAGIEŃSKI1876 Warszawa – 1948 Warszawa

165 UŁAN I DZIEWCZYNA, 1910Olej, płótno; 70,5 x 99 cm

Sygnowany p.d.; St. Bagieński 910Na odwrocie nalepka wystawowa: No 1171 / Nazwisko autora: St. Bagieński

Dołączona pocztówka z lat 1910-1914 z obrazem, z: Album malarzy polskich, Wyd. Meduza, Warszawa.

Na obrazie jest przedstawiony kawa-lerzysta Królestwa Kongresowego.

Cena wywoławcza 30 000Estymacja 40 000 – 45 000

Page 105: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

166 UŁAN LEGIONOWY I DZIEWCZYNA – ZALOTY PRZED DWORKIEM, 1916

Olej, płótno, 65,5 x 88,5 cmSygnowany p.d.; S. Bagieński 916.

Na odwrocie nalepka wystawowa: Salon Artystyczny Feliksa Richlinga Warszawa / Nr. 3232 / Autor: Stanisław Bagieński / Dzieło p.t. Zaloty

Obraz wystawiany: Salon Richlinga, Warszawa

E dukacja Stanisława B a g i e ń s k i e g o w warszawskiej

Klasie Rysunkowej Wojciecha Gersona poprzedzona była pry-watnymi lekcjami udzie-lanymi mu przez ojca – Feliksa. Kolejnym etapem w kształce-niu artystycznym były uczelnie w Monachium i Paryżu (w latach 1901-03), na które Bagieński trafił dzięki stypen-diom Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Od 1900 roku artysta regularnie wystawiał w Zachęcie, a także w salonach Krywulta i Rychlinga. Malował sceny rodzajowe, wedu-ty staromiejskie, był jednak – przede wszyst-kim – batalistą, twórca obrazów gloryfikujących polskiego żołnierza. . Uprawiał również malar-stwo pejzażowe o moty-wach tatrzańskich i mor-skich. Współpracował z „Tygodnikiem I l u s t r o w a n y m ” , „Biesiadą Literacką”, „Światem”. Należał do stowarzyszenia artystów malarzy Pro Arte.

Page 106: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

167 BRYGADIER JÓZEF PIŁSUDSKI W MACIEJÓWCEDruk – fotografia (16 x 12 cm), faksymile podpisu, papier; 30 x 22 cm w świetle ramy

168 PÓŁSZABLA POLICJI WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO wz 21

Stal, mosiądz, drewno, skóra; dł. całk. w pochwie 80,5 cm, bez pochwy 76 cm, głowni 65 cm

Na jelcu wybite: P.W. SL. 1132.Stan: wgniecenia na pochwie

Oznakowanie wskazuje, ze szabla była na wyposażeniu Policji Województwa Śląskiego niezależnej formacji porządkowej wzorowanej na Policji Państwowej,

działającej w województwie śląskim w latach 1922-39.

169 ODZNAKA, SZKOŁA INŻYNIERSKA IM. HIPOLITA WAWELBERGA I STANISŁAWA

ROTWANDA, 1945-1951Brąz srebrzony; 30 x 30 mm

Na rewersie wybite; 388Stan: brak szpilki

Wojciech KOSSAK1856 Paryż – 1942 Kraków

170 LEGIONIŚCI – PUNKT DOWODZENIA PRZY WIATRAKU. 1918

Olej, tektura; 48 x 32 cm (w świetle p-p)Sygnowany l.d.: Wojciech Kossak 1918

W ojciech Kossak zmobilizowany do armii austriackiej, przydzielony został w sierpniu 1914 r. jako oficer ordynansowy do sztabu generała Karola von Kirchbach. Nie rozstawał się wówczas z pale-tą. Malował niemal bez przerwy, a tematami obrazów były bitwy, utarczki, szarże, pobojowiska, ale również umizgi ułańskie do wiejskich dziewczyn i portrety oficerów. Malował żołnierzy w austriackich jak i polskich legionistów. 17 stycznia 1920 roku, na własną prośbę został zwol-niony z czynnej służby i przeniesiony do rezerwy. Widoczny na oferowanym obrazie wiatrak uwiecznił kilkakrotnie, umieszczając przy nim różne żołnierskie sceny.

Cena wywoławcza 100Estymacja 120 – 140

Cena wywoławcza 28 000Estymacja 35 000 – 40 000

Cena wywoławcza 4 400Estymacja 6 000 – 7 000

Page 107: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD
Page 108: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

171 PARA ŚWIECZNIKÓW,

Polska, Warszawa, Karol Lilpop, ok. 1820

Srebro, próba 12; waga 780 g, 24 x 10 x 10 cm

Puncowanie: Lilpop, 12, syrenkaWyryty monogram: JJ

172 ZEGAREK KIESZONKOWY

Z REPETYCJĄ KWADRANSOWĄ, Polska, Warszawa,

Józef Kranc, ok. 1860Kluczykowy, dwukopertowy, zewnętrzna koperta złota,

wewnętrzna mosięzna, złocona; śr. 52 mm, tarcza emaliowana z cyframi godzin rzymskimi, mechanizm

o naciągu sprężynowym, regulatorze balansowym, repetycją kwadransową

Na zewnętrznej kopercie; znak nieczytelny / 178; na wewnętrznej: Echappement a cylindre en pierre, quaire

trous en rubis / Aiguilles / Joseph Kranz a WarsovieStan: odpryski emalii

J ózef Kranc (Kranz), słynny zegarmistrz warszawski ze słyn-

nej dynastii zegarmistrzów stołecznych. Jej założycie-lem był Franciszek Kranz, który przybył do Warszawy z Wiednia i uzyskał tytuł zegarmistrza w r. 1754. Ta sama profesja parał się jego syn Jan i wnukowie Antoni, Michał i Józef.

Cena wywoławcza 70 000Estymacja 85 000 – 90 000

Page 109: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

174 PAŁASZ OFICERA PIECHOTY wz. 89, Niemcy Berlin, J. Robrecht, 1890-1918

Stal, niklowanie, biały metal; dł. całk. w pochwie 94,5 cm, bez pochwy 92 cm, głowni 79 cm

Na głowni u nasady wybite: dwie wiewiórki; na grzbiecie: I. Robrecht Hoflieferant Berlin

Jelec w obu stron składany na zawiasachStan: pochwa wtórnie malowana

173A MEDAL – JÓZEF PIŁSUDSKI, Józef Aumiller,

Mennica Państwowa, 1930Brąz; średn. 55 mm

A: popiersie Józefa Piłsudskiego z profilu z napisem: MARSZAŁEK JÓZEF PIŁSUDSKI, herb Kościesza – znak

Mennicy PaństwowejR: Terytorium Rzeczpospolitej, z datą: 1920-1930

18/X oraz napisem w otoku: MĘSTWEM ŻOŁNIERZA-WYSIŁKIEM NARODU GENIUSZEM WODZA

173 POPIERSIE NAPOLEONA, Niemcy, Hanau, Neresheimer,

kon. XIX w.Srebro, pr. 3; waga 416 g, wys. 17 cm

Puncowanie: dwugłowy orzeł, skrzyżowane klucze, głowa psa; francuskie cechy importowe, repunce

polskie

Cena wywoławcza 3 250Estymacja 4 000 – 4 500

Cena wywoławcza 300Estymacja 360 – 380

Page 110: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

177 PAPIEROŚNICA GENERAŁA WACŁAWA TEODORA

IWASZKIEWICZA-RUDOSZAŃSKIEGO, Austria, Wiedeń, przed 1919

Srebro, próba 2, wewnątrz złocona, złote i srebrne aplikacje; waga 130 g, 9 x 10 cm

Puncowanie: J D; w sześciokącie głowa Diany z cyfrą 2 i literą ANa wieczku trzy aplikacje - herby, wyryte:

W. Iwaszkiewicz Gen W.P. / 27 VII 1919na odwrocie wyryte: Edmund Kessler, Dr. Bolesław Korolewicz, Nina Nerval,

Seweryn Michałowski, Choszyński(?), prof. Wiłky Roma(…) por.

Podarowana z okazji awansu 25 lipca 1919 na generała porucznika

175 KANDELABR TRÓJRAMIENNY, Polska, Warszawa, Bracia Łopieńscy,

ok. 1900Brąz złocony; wys. 63 cm, rozstaw ramion 26 cm

Na trzech nóżkach w formie spłaszczonych kul, podstawa z ażurowym, wywiniętym kołnierzem, ramiona w formie rogów obfitości,

zakończonych u dołu głowami łabędzi, zwieńczony pierścieniowym uchwytem.

Regulowany poziom ramion, zelektryfikowanyPuncowanie: BR.ŁOPIEŃSCY | WARSZAWA

Stanisław SZUKALSKI1893 Warta – 1987 Brubank

176 MEDAL, Aleksandr Sołżenicyn, 1981

Brąz; śr. 5 cm

Cena wywoławcza 18 000Estymacja 22 000 – 25 000

Cena wywoławcza 5 650Estymacja 7 000 – 8 000

Page 111: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

178 POPIELNICZKA PAMIĄTKOWA, DYWIZJON 303, Anglia, 1946-47

Aluminium, śr. 13,5 cmWyryte: odznaka dywizjonu, Never in the field of human conflict was so much

owed by so mamy to so few / Winston Churchill / Made from a Rolls Royce Merlin engine piston as used in The Battle of Britain – August – October 1940; na

spodzie: Made in England

P opielniczki te wykonano w latach 1946-47 i sprzedawano w akcji chary-tatywnej na rzecz byłych żołnierzy RAF. Zdecydowana większość miała wyryta odznakę RAF. Te z odznaką dywizjonu 303 są bardzo rzadkie.

Wykonana z tłoka silnika lotniczego Merlin firmy Rolls Royce do samolotu Spitfire uczestniczącego w bitwie o Anglię.

W acław Iwaszkiewicz-Rudoszański (1871 1922). Syn zesłańców. Służył w armii rosyjskiej, walczył w wojnie z Japonią i I wojnie światowej, awansując do stopnia generała majora. W 1917 r. przeszedł służbę w Naczelnym Polskim Komitecie Wojskowym i obejał dowództwo 3 Dywizji Strzelców Polskich. 31 października 1918 r. przeszedł do wojska polskiego. Mianowany dowódcą Dywizji Litewsko-Białoruskiej w marcu 1919 r. ruszył na odsiecz Lwowa i przebił się do miasta. Walczył dalej w wojnie polsko-ukraińskiej, dowodząc 6 Armią WP. Uczestniczył w Wyprawie Kijowskiej i i Bitwie Warszawskiej jako dowódca Frontu Południowego.Edmund Kessler – generał WP, służył pod Iwaszkiewiczem.Bolesław Korolewicz – lekarz wojskowy, osobisty lekarz Iwaszkiewicza podczas wojny polsko-bolszewickiejW latach 1918-19 Iwaszkiewicz był współwłaścicielem warszawskiego teatru Argus, w którym występowała iNna Nerval i Seweryn Michałowski

179 NÓŻ I WIDELEC Z HERBEM OGOŃCZYK, Polska, Warszawa, Teodor Werner, 1871

Srebro, próba 84, stal (ostrze noża), waga całk. 191,6 g, widelca 74,6 g, dł. 26 i 23 cmPuncowanie: WerneriSa, kotwica, O.C / 1871,

84, dwugłowy orzeł; na ostrzu: J.Fraget Varsovie; Gerlach

Aplikacje: herb Ogończyk pod koroną baronowską

180 MEDAL ZA 1 MIEJSCE W BIEGU NA 100 M, Polska, 1927

Brąz srebrzony; śr. 30 mmA: w półpostaci mężczyzna z wieńcem

R: I m / Pierwszy krok W.Z.O.P / 100 m / 1927

181 GWÓŹDŹ PAMIĄTKOWY, 1932Stal niklowana; dł. 18,5 cm

Wyryte: Belgijska Fabryka Gwoździ i Drutu. Warszawa Objazdowa 1; Bal Młodej Architektury 1 Luty 1932 R.

Cena wywoławcza 470Estymacja 600 – 700

Cena wywoławcza 150Estymacja 200 – 250

Page 112: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

182 PAMIĄTKI Z POWSZECHNEJ WYSTAWY KRAJOWEJ W POZNANIU, 1929

1. fotografia-pocztówka z para na tle Pomnika Lotnika Wittiga, napis: Pamiątka z P.W.K. w Poznaniu 1929 r.

14 x 8,7 cm2. łyżeczka, Fragetplater, dł. 14,3 cm

Na trzonku herb Poznania / Pamiątka z P.W.K. Poznań w 1929 r. / J. Fraget

RYSOWNIK POSKI

183 PORTRET KOLEJARZA, 1930-1954

Tusz, węgiel, ołówek, akwarela, papier naklejony na tekturę; 39,5 x 30 cmSygnowany p.d.: (...)

lewski

184 WOTUM, SERCE GOREJĄCE,

Polska, Warszawa, po 1963Srebro, złocenie, waga 6,5 g; 72 mm

Puncowanie: W, głowa w chuście, 3; Ach

185 KUBEK PAMIĄTKOWY, Polska, 1901Mosiądz; wys. 8,5, śr. 7,8 cm

Wyryte: Pawłowi Romaszce z wyrazami życzliwości / A. Sygietyński 1901

A ntoni Sygietyński (1850-1923) krytyk literacki, muzyczny i teatral-ny, naturalistyczny powieściopisarz, zwolennik realizmu w malar-stwie i naturalizmu w prozie, pianista, pedagog.Paweł Romaszko kompozytor, pianista i pedagog.

Cena wywoławcza 300Estymacja 360 – 400

Cena wywoławcza 850Estymacja 1 000 – 1 100

Page 113: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

186 SZTUĆCE HRABIEGO ANTONIEGO POTOCKIEGO, Francja, Paryż, Christofle, ok. 1900

Plater na nowym srebrze, w składzie: 12 widelców (21 cm), 10 łyżek (21 cm), serwingowe: szczypce do szparagów (24 cm), nóż do ryb (28,5 cm), nóż do

chleba (26 cm), razem 25 sztukPuncowanie: Christofle; C 84 C

Na łyżkach i widelcach wyryty herb Potockich: Pilawa pod

koroną hrabiowska; na sztućcach

serwingowych: monogram AP pod koroną hrabiowską

187 PAPIEROŚNICA, Łotwa, po 1920Srebro, próba 875, wewnątrz złocone; zielony kamień jubilerski; waga 220 g; 11 x 8,5 cm

Puncowanie: głowa w koronie, 875; IFZłote aplikacje: 29 podpisów

Cena wywoławcza 3 800Estymacja 4 500 – 5 000

Page 114: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

188 ALBUM POCZTÓWEK, Niemcy, pocz. XX w.

Wewnątrz 187 pocztówek z pocz. XX w.Aigoual (1), Algier (1), Amboise (1), Amsterdam (1), Angouleme (1), Antwerpia (3),

Arma di Taggia (1), Bad Gleichenberg (1), Bad Salzbrunn (1), Baku (4), Barcelona (1), Bar-le-Duc (1), Batumi (1), Berlin (1), Będzin (1), Bilbao (2), Bizerte (4), Buchara (1), Bukareszt (3),

Burgas (1), Bydgoszcz (1), Chateau de Brecy (1), Compiegne (1), Cöthen (1), Czorsztyn (1), Estavayer (1), Fezzano (1), Florencja (2), Fontainebleau (1), Gace (1), Genewa (1),

Genua (3), Gorzkowice (1), Granada (1), J.Hoesslin (1), Kair (7), Katowice (1), Konstantynopol (2), Kraków (2), Lauterbrunnen (1), Liege (1), Lipsk (1), Lizbona (4), Londyn (3), Loudun (1),

Lourdes (1), Lugano (1), Lwów (1), Lyon (1), Marienbad (1), Marsylia (5), Matterhorn (1),

Page 115: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

Mediolan (1), Mińsk (1), Montevideo (7), Montlucon (2), Montreux (2), Nancy (4), Neapol (1), Odessa (1), Okręt „Gieorgij Pobiedonosiec” (1), Opinogóra (3), Orlean (1), Paryż (16),

Porto Alegre (1), Poznań (2), Praga (1), Puławy (1), Raperswill (1), Rawa (1), Rio de Janeiro (2), Rogalin (1), Rzym (3), Saint Quentin (1), Saint Seine (3), Salins (1), San Remo (2),

San Sebastian (1), Sao Paulo (1), Saratów (1), Sedan (2), Serrevale Scrivia (1), Sinaia (1), Slatina (1), St. Bałta (1), St. Germain-en-Laye (2), St.Nicolas-aux Bois (1),

Szczawnica (2), Tatry (2), Temple des Bioux (1), Toruń (1), Tournai (2), Troyes (3), Turyn, Tunis (1), Tyflis (3), Urle (1), Vierwaldstattersee (1), Warszawa (3), Wenecja (1), Wiedeń (1),

Wieliczka (1), Vienne (1), Wenezuela (1), Wieliczka, Włocławek (1), Zurich (1)

Część nadana do: Władysław Kłoss Łódź

189 WARSZAWSKIE TOWARZYSTWO BUDOWY I EKSPLOATACJI RZEŹNI MIEJSKICH

Jedna akcja , 625 zł, Warszawa, 1925 r.Z talonem i kuponami od nr 3 (za rok 1937)

17 sztuk

Cena wywoławcza 60 zł za sztukęEstymacja 80 – 100 zł za sztukę

Page 116: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

191A TŁOK PIECZĘTNY WYŻSZEGO SĄDU

ROZJEMCZEGO DLA GÓRNOŚLASKICH BRACTW GÓRNICZYCH, po 1927

Drewno, mosiądz, żelazo; wys. 10, śr. pola 3 cmNapis wokół orła w koronie: Wyższy Sąd Rozjemczy dla Spraw G-Śl Bractw

Górn. Wybite: 186

190 ALBUM GDAŃSKA, OLIWY I SOPOTRoman Czapliński, Gdańsk, po 1908

14 x 19,5 cm, 25 cm, tabl. 25

191 PUDEŁKO NA MASKĘ GAZOWĄ,

Niemcy, Draeger, ok. 1940Stal; wys. 25 cm

na wieczku: Draeger; stempel: Kenn-Nummer RL 1-40/74 / Vertrieb gemäß § 8

/ Luftschutzgesetz genehmigt

Page 117: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

192 14 Monet z serii najmniejsze złote monety świata

10 wonów, Wieża Eiffla, Korea Północna, 2009złoto pr. 999, waga 1 g, śr. 13,92 mm

stempel lustrzanystan I

w kapslucertyfikat

1 dolar, Ognica Pstra, Palau, 2009

złoto pr. 999, waga 1 g, śr. 13,92 mm

stempel lustrzanystan I

w kapslucertyfikatem

10 dolarów, Maria Skłodowska-Curie,

Samoa, 2009złoto pr. 999, waga

1,24 g, śr. 13,92 mmstempel lustrzany

stan Iw kapslucertyfikat

20 franków, Jan Paweł II, Kongo, 2003złoto pr. 999, waga 1,24 g, śr. 13,92 mm

stempel lustrzanystan I

w kapslucertyfikat

20 franków, Gwardia Szwajcarska, Kongo, 2006złoto pr. 999, waga 1,24 g, śr. 13,92 mm

stempel lustrzanystan I

w kapslu

1500 franków, Wolfgang Amadeusz Mozart, Togo, 2006

złoto pr. 999, waga 1,24 g, śr. 13,92 mmstempel lustrzany

stan Iw kapslucertyfikat

1500 franków, Fryderyk Chopin, Wybrzeże Kości Słoniowej, 2007

złoto pr. 999, waga 1 g, śr. 13,92 mmstempel lustrzany

stan Iw kapslu

1500 franków, Taj Mahal, Wybrzeże Kości Słoniowej, 2007

złoto pr. 999, waga 1 g, śr. 16 mmstan I

w kapslu

1500 franków, Wielki Mur Chiński, Wybrzeże Kości Słoniowej, 2007

złoto pr. 999, waga 1 g, śr. 16 mm

stan Iw kapslu

1500 franków, Machu Picchu, Wybrzeże Kości Słoniowej, 2007

w kapslu

1500 franków, 50 Lat Traktatów Rzymskich, Kongo, 2007

stan Iw kapslu

1 dolar, 50 Jan Paweł II, Wyspy Cooka, 2010złoto pr. 999, waga 0,5 g, śr. 11 mm

stempel lustrzanystan I

w kapslu

20 euro, Denar Augusta, Hiszpania, 2008złoto pr. 999, waga 1,24 g, śr. 13,92 mm

stempel lustrzanystan I

w kapslu

1 szekel, Samson i Lew, Izrael, 2009złoto pr. 999, waga 1,24 g, śr. 13,92 mm

stempel lustrzanystan I

w kapslu

w zestawie drewniana skrzynka

Cena wywoławcza 5 500Estymacja 6 500 – 7 000

Page 118: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

194 1 dolar, Rok Wołu, Australia, 2009Srebro pr. 999, waga 31,1 g, śr. 40 mm

stempel lustrzanystan I

w kapslucertyfikat

193 19 medali upamiętniających wprowadzenie euroKażdy: srebro pr. 999, waga 20 g, śr. 40 mm

stempel lustrzany, miejscowe złoceniastan I

w kapsluw zestawie drewniana skrzynka i 6 certyfikatów

Cena wywoławcza 3 000Estymacja 3 500 – 4 000

Page 119: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

195 5 dolarów, 20 lecie Emisji „Liścia Klonowego”, Kanada, 2008

Srebro pr. 999, waga 31,39 g, śr. 38 mmstan I

w kapslucertyfikat

196 12 monet, Watykan500 lirów, Paweł VI - III rok pontyfikatu,

1965srebro pr. 835, waga

11 g, śr. 29 mmstan I, delikatna

patynaw kapslu

500 lirów, Paweł VI - Dobry Pasterz, 1966srebro pr. 835, waga

patynaw kapslu

500 lirów, Paweł VI - św Piotr i Paweł, 1967

srebro pr. 835, waga 11 g, śr. 29 mmstan I, delikatna

patynaw kapslu

500 lirów, Paweł VI - Anioł, 1969srebro pr. 835, waga 11 g, śr. 29 mm

stan I, delikatna patynaw kapslu

500 lirów, Paweł VI - Pszenica i Grono, 1972srebro pr. 835, waga 11 g, śr. 29 mm

500 lirów, Paweł VI - Rok Świety, 1975srebro pr. 835, waga 11 g, śr. 29 mm

stan I, delikatna patynaw kapslucertyfikat

500 lirów, Paweł VI - Ewangeliści, 1977srebro pr. 835, waga 11 g, śr. 29 mm

500 lirów, Sede Vacante, 1978srebro pr. 835, waga 11 g, śr. 29 mm

1000 lirów, Jan Paweł I, 1978srebro pr. 835, waga 14,6 g, śr. 31 mm

500 lirów, Jan Paweł II, 1978srebro pr. 835, waga 11 g, śr. 29 mm

1000 lirów, Jan Paweł II, 1982srebro pr. 835, waga 14,6 g, śr. 31 mm

1000 lirów, Jan Paweł II, 1989srebro pr. 835, waga 14,6 g, śr. 31 mm

w zestawie drewniana skrzynka

Cena wywoławcza 250Estymacja 300 – 350

Cena wywoławcza 800Estymacja 950 – 1 000

Page 120: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

197 3 monety prezentujące faunę Pacyfiku

5 dolarów, Flagfin Angelfish, Palau, 2009srebro pr. 925, waga 25 g, śr. 38,61 mm

stempel lustrzany, na rewersie pryzmatstan I

w kapslu

5 dolarów, Tokay Gecko, Palau, 2009srebro pr. 925, waga 25 g, śr. 38,61 mm

w kapslu

5 dolarów, Barn Swallow, Palau, 2009srebro pr. 925, waga 25 g, śr. 38,61 mm

w kapsluZestaw w drewnianym pudełku z certyfikatami

198 Zestaw monet upamiętniających Zimowe Igrzyska Olimpijskie

w Vancouver 2 monety 1 dolar, brąz, nikiel; waga 4,4 g,

śr. 24 mm

12 monet 25 centów, stal niklowana; waga 7 g, śr. 26,5 mm

w oryginalnym opakowaniu

199 Zestaw monet upamiętniających 1100 lat osadnictwa na Islandii, Islandia,

1974500 koron

srebro pr. 925, waga 20 g, śr. 35 mmstan I

1000 koronsrebro pr. 925, waga 30 g, śr. 39 mm

stan I

w oryginalnym pudełku (z pęknięciem)

Cena wywoławcza 150Estymacja 180 – 200

Cena wywoławcza 400Estymacja 500 – 550

Page 121: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

205 ŻETON, 200 lat ustanowienia kodeksu napoleona, 2004Srebro, próba 925, waga 21,6 g, 31 x 31 mm

Compagnie des Notaires de Paris / Bicentenaire Du Code CivilNa boku wybite: 925

Sygnowany” MdP (Mennica Paryska)

200 500 zł, Meksyk ’86, 1986Srebro pr. 750, waga 16,5 g, śr. 32 mm

stempel lustrzanystan I

w oryginalnym pudełku (z pęknięciem)Parchimowicz 326

201 Medal Kampania WrześniowaSrebro pr. 999, waga 25,87 g, śr. 40 mm

stempel lustrzanystan I

w kapslu

202 10 zł, 150. Rocznica Powstania Styczniowego, 2013

Srebro pr. 925, waga 14,14 g, śr. 32 mmstempel lustrzany

stan Iw oryginalnym opakowaniu z certyfikatem

Parchimowicz 1285

204 Medal Wilhelm Pieck, NRD, 1969Srebro, waga 21,79 g, śr. 40 mm

203 10 marek, Johann Friedrich Böttger, NRD, 1969Srebro, próba 625, waga 17,12 g, śr. 30 mm

Na boku: 10 MARK * 10 MARK * 10 MARK *Pudełko

Krause: KM# 24

Cena wywoławcza 200Estymacja 240 – 250

Page 122: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

206 100 zł, Ochrona Środowiska – Żubr, 1977Srebro pr. 625, waga 16,5 g, śr. 32 mm

stempel lustrzanystan I, patyna

w oryginalnym pudełkuParchimowicz 276

206A 100 zł, Ochrona Środowiska – Łoś, 1978Srebro pr. 625, waga 16,5 g, śr. 32 mm

stempel lustrzanystan I, delikatna patynaw oryginalnym pudełku

Parchimowicz 281

206B 100 zł, Ochrona Środowiska – Bóbr, 1978Srebro pr. 625, waga 16,5 g, śr. 32 mm

Parchimowicz 283

206C 100 zł, Ochrona Środowiska – Kozica, 1979Srebro pr. 625, waga 16,5 g, śr. 32 mm

stempel lustrzanystan I

w oryginalnym pudełkuParchimowicz 287

206D 100 zł, Ochrona Środowiska – Koń, 1981Srebro pr. 625, waga 16,5 g, śr. 32 mm

stempel lustrzanystan I

w oryginalnym pudełkuParchimowicz 292

206E 100 zł, Ochrona Środowiska – Bocian, 1982Srebro pr. 625, waga 16,5 g, śr. 32 mm

w oryginalnym pudełkuParchimowicz 293

206F 500 zł, Ochrona Środowiska – Łabądź, 1984Srebro pr. 750, waga 16,5 g, śr. 32 mm

w kapsluParchimowicz 322

206G 500 zł, Ochrona Środowiska – Wiewiórka, 1985Srebro pr. 750, waga 16,5 g, śr. 32 mm

w kapsluParchimowicz 324

206H 500 zł, Ochrona Środowiska – Sowa z Młodymi, 1986Srebro pr. 750, waga 16,5 g, śr. 32 mm

stempel lustrzanystan I

w kapsluParchimowicz 328

Cena wywoławcza 130Estymacja 150 – 170

Cena wywoławcza 270Estymacja 290 – 320

Cena wywoławcza 250Estymacja 260 – 280

Cena wywoławcza 300Estymacja 320 – 340

Cena wywoławcza 350Estymacja 370 – 400

Cena wywoławcza 200Estymacja 220 – 240

Page 123: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

206I 200 zł, Kazimierz Odnowiciel, 1980Srebro pr. 750, waga 17,6 g, śr. 33 mm

Parchimowicz 311

206J 200 zł, Władysław Herman, 1981Srebro pr. 750, waga 17,6 g, śr. 33 mm

Parchimowicz 313

206K 200 zł, Bolesław Krzywousty, 1982Srebro pr. 750, waga 17,6 g, śr. 33 mm

Parchimowicz 315

206L 200 zł, Jan III Sobieski, 1983Srebro pr. 750, waga 17,6 g, śr. 33 mm

Parchimowicz 317

206M 500 zł, Przemysław II, 1985Srebro pr. 750, waga 16,5 g, śr. 32 mm

stempel lustrzanystan I, delikatna patyna, plamka na rewersie

w oryginalnym pudełkuParchimowicz 323

206N 500 zł, Władysław Łokietek, 1986Srebro pr. 750, waga 16,5 g, śr. 32 mm

Parchimowicz 327

206O 500 zł, Kazimierz Wielki, 1987Srebro pr. 750, waga 16,5 g, śr. 32 mm

stempel lustrzanystan I, delikatna patyna

w kapsluParchimowicz 329

206P 5000 zł, Władysław II Jagiełło, 1989Srebro pr. 750, waga 16,5 g, śr. 32 mm

w kapsluParchimowicz 361

206R 5000 zł, Westerplatte, 1989Srebro pr. 750, waga 16,5 g, śr. 32 mm

w oryginalnym pudełkuParchimowicz 360

Cena wywoławcza 160Estymacja 180 – 200

Cena wywoławcza 230Estymacja 250 – 270

Cena wywoławcza 220Estymacja 240 – 260

Page 124: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

207 200 zł, Lake Placid, 1980Srebro pr. 750, waga 17,6 g, śr. 33 mm

stempel lustrzanystan I

w oryginalnym pudełkuParchimowicz 308

207A 200 zł, Lake Placid, 1980Srebro pr. 750, waga 17,6 g, śr. 33 mm

stempel lustrzanystan I

w oryginalnym pudełkuParchimowicz 309

207B 100 zł, Władysław Sikorski, 1981Srebro pr. 625, waga 16,5 g, śr. 32 mm

stempel lustrzanystan I

w oryginalnym pudełkuParchimowicz 291

207C 5000 zł, Toruń – Mikołaj Kopernik, 1989Srebro pr. 750, waga 16,5 g, śr. 32 mm

stempel lustrzanystan I

w kapsluParchimowicz 359

207D 100 zł, Jan Kochanowski, 1980Srebro pr. 625, waga 16,5 g, śr. 32 mm

stempel lustrzanystan I

w kapsluParchimowicz 289

207E 500 zł, XIV Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej, 1988Srebro pr. 750, waga 16,5 g, śr. 32 mm

stempel lustrzanystan I

w oryginalnym pudełkuParchimowicz 334

207F 200 zł, Sarajewo, 1984Srebro pr. 750, waga 17,6 g, śr. 33 mm

stempel lustrzanystan I

w kapsluParchimowicz 318

207G 10 000 zł, Jan Paweł II, 1987Srebro pr. 750, waga 19,3 g, śr. 35 mm

stempel lustrzanystan I

w kapsluParchimowicz 364

207H 500 zł, 40 Lat ONZ, 1985Srebro pr. 750, waga 16,5 g, śr. 32 mm

stempel lustrzanystan I

w kapsluParchimowicz 325

Cena wywoławcza 120Estymacja 140 – 160

Cena wywoławcza 100Estymacja 110 – 130

Cena wywoławcza 180Estymacja 200 – 220

Page 125: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

207I 200 000 zł, 200. Rocznica Konstytucji 3 Maja, 1991Srebro pr. 999, waga 38,9 g, śr. 40 mm

stempel lustrzanystan I

w kapsluParchimowicz 641

207J 100 000 zł, Narvik 1940, 1991Srebro pr. 750, waga 16,5 g, śr. 32 mm

stempel lustrzanystan I

w kapsluParchimowicz 625

207K 100 000 zł, Mjr Hubal, 1991Srebro pr. 750, waga 16,5 g, śr. 32 mm

stempel lustrzanystan I

w kapsluParchimowicz 626

207L 100 000 zł, Bitwa o Anglię 1940, 1991Srebro pr. 750, waga 16,5 g, śr. 32 mm

stempel lustrzanystan I

w kapsluParchimowicz 628

207M 200 000 zł, Konwoje 1939-1945 , 1992Srebro pr. 750, waga 16,5 g, śr. 32 mm

stempel lustrzanystan I

w kapsluParchimowicz 651

207N 200 000 zł, 75 Lat Związku Inwalidów Wojennych RP, 1994Srebro pr. 750, waga 16,5 g, śr. 32 mm

stempel lustrzanystan I

w kapsluParchimowicz 658

207O 10 zł, Paweł Edmund Strzelecki, 1997Srebro pr. 925, waga 14,14 g, śr. 32 mm

stempel lustrzanystan I

w kapsluParchimowicz 755

207P 10 zł, 80. Rocznica Odzyskania Niepodległości, 1998Srebro pr. 925, waga 14,14 g, śr. 32 mm

stempel lustrzanystan I

w kapsluParchimowicz 772

207R 10 zł, 20-lecie Pontyfikatu Jana Pawła II, 1998Srebro pr. 925, waga 14,14 g, śr. 32 mm

stempel lustrzanystan I

w kapsluParchimowicz 771

Cena wywoławcza 140Estymacja 160 – 180

Cena wywoławcza 110Estymacja 130 – 150

Page 126: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

207S 10 zł, August II Mocny, 2002Srebro pr. 925, waga 14,14 g, śr. 32 mm

stempel lustrzanystan I

w kapsluParchimowicz 867

207T 10 zł, Gen. Władysław Anders, 2002Srebro pr. 925, waga 14,14 g, śr. 32 mm

stempel lustrzany, maki na awersie czerwonestan I

w kapsluParchimowicz 868

208A 20 zł, 500 Lat Województwa Płockiego, 1995Srebro pr. 925, waga 31,1 g, śr. 38,61 mm

stempel lustrzanystan I

w kapsluParchimowicz 720

208B 20 zł, Kolędnicy, 2001Srebro pr. 925, waga 28,28 g, śr. 38,61 mm

moneta oksydowana, z wtopioną na rewersie cyrkoniąstan I

w kapsluParchimowicz 849

208C 20 zł, Zamek w Malborku, 2002Srebro pr. 925, waga 28,28 g, śr. 38,61 mm

moneta oksydowana, z ceramikąstan I

w kapsluParchimowicz 870

208D 20 zł, Śmigus-Dyngus, 2003Srebro pr. 925, waga 28,28 g, śr. 38,61 mm

stempel lustrzany, na awersie napis w kolorze złotym i kolory na pisankachstan I

w kapsluParchimowicz 892

208E 20 zł, 15-lecie Senatu III RP, 2004Srebro pr. 925, waga 28,28 g, śr. 38,61 mm

stempel lustrzany, na rewersie bursztynstan I

w kapsluParchimowicz 935

208F 20 zł, Puchacz, 2005Srebro pr. 925, waga 28,28 g, śr. 38,61 mm

stempel lustrzanystan I

w kapsluParchimowicz 974

Cena wywoławcza 150Estymacja 170 – 200

Cena wywoławcza 300Estymacja 320 – 350

Cena wywoławcza 170Estymacja 200 – 220

Cena wywoławcza 140Estymacja 170 – 200

Page 127: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

208G 20 zł, 350-lecie Obrony Jasnej Góry, 2005Srebro pr. 925, waga 28,28 g, śr. 38,61 mm

stempel lustrzanystan I

w kapsluParchimowicz 975

208H 20 zł, Miasto Średniowieczne w Toruniu, 2007Srebro pr. 925, waga 28,28 g, śr. 38,61 mm

stempel lustrzanystan I

w kapsluParchimowicz 1058

208I 20 zł, 90. Rocznica Odzyskania Niepodległości, 2008Srebro pr. 925, waga 28,28 g, śr. 38,61 mm

stempel lustrzanystan I

w kapsluParchimowicz 1093

208J 20 zł, 90. Rocznica Bitwy Warszawskiej, 2010Srebro pr. 925, waga 28,28 g, śr. 38,61 mm

stempel lustrzany, obraz na rewersie kolorowystan I

w kapsluParchimowicz 1178

208K 20 zł, Beatyfikacja Jana Pawła II, 2011Srebro pr. 925, waga 28,28 g, śr. 38,61 mm

stempel lustrzany, obraz kuli ziemskiej na rewersie kolorowystan I

w kapsluParchimowicz 1223

208L 10 dolarów, XXI Olimpiada – – Montreal, Kanada, 1973

Srebro pr. 925, waga 48,6 g, śr. 45 mmstempel lustrzany

stan Iw kapslu

Krause 87

208M 10 dolarów, XXI Olimpiada – – Żeglarstwo, Kanada, 1975

stan Iw kapslu

Krause 104

208N 10 dolarów, XXI Olimpiada – – Kajakarstwo, Kanada, 1975

stan Iw kapslu

Krause 105

Cena wywoławcza 90Estymacja 120 – 140

Page 128: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

208R 5 dolarów, XXI Olimpiada – Ogień Olimpijski, Kanada, 1974

Srebro pr. 925, waga 24,3 g, śr. 38 mmstempel lustrzany

stan Iw kapslu

Krause 90

209 320 monet: Chiny, Wietnam, Japonia,

Indochiny Francuskie, Hong Kong, Kambodża

ok. 350 p. n. e. – 1958 Brąz, srebro, miedzionikiel,

aluminium

E legancki klaser zawiera 320 monet z krajów Azji wschodniej, w więk-szości z Chin. Najliczniej repre-

zentowane są monety z wieków XI-XII oraz XVIII i XIX. Większość monet wybita w brązie.

208P 5 dolarów, XXI Olimpiada – Kanada, Kanada, 1973Srebro pr. 925, waga 24,3 g, śr. 38 mm

stempel lustrzanystan I

w kapsluKrause 85

208O 10 dolarów, XXI Olimpiada – Piłka Nożna, Kanada, 1976

stan Iw kapslu

Krause 111Cena wywoławcza 200Estymacja 220 – 240

Page 129: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD
Page 130: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

210 IKONA, CHRYSTUS PANTOKRATOR,

Rosja, kon. XIX w.Tempera, deska, okład mosiężny;

22,5 x 18 cm

210A IKONA PODRÓŻNA,

św. Jerzy, Rosja, XX w.Brąz, kość; 9,5 x 6,5 cm

210B IKONA PODRÓŻNA, TRYPTYK DEESIS, Rosja, XIX w.

Mosiądz; 7,5 x 18,2 cm

Cena wywoławcza 900Estymacja 1 100 – 1 300

SZTUKA ROSYJSKA

Page 131: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

210C PAPIEROŚNICA, Rosja, Moskwa, Chlebnikow, 1893Srebro, pr. 84, emalia, złoto, waga 132 g; 5,7 x 9,7 cm

Puncowanie: dwugłowy orzeł / Хлѣбниковъ; Л.O. / 1893; 84, św. JerzyNa wieczku w złotym kartuszu wyryte: Zur Erinnerung an Deine Lehrziet beiden „5 Onirots”

Hamburg, d. 1. Mai 28Stan: emalia naprawiana

211 PLAKIETA FIRMY CHLEBNIKOW, Rosja, Moskwa, 1910Brąz; 10,1 x 8,1 cm

Moskiewski Kreml, nad nim dwugłowy orzeł, napisy: Moscou / Société I.P. Khlebnikoff, Fils & Co OrfÝvrerie, Joaillerie, Bijouterie. (tł.

z francuskiego: Moskwa, Towarzystwo I.P. Chlebników, Synowie i Spółka, Złotnik,

Jubiler)

I wan Pietrowicz Chlebnikow (1819 -1881) od r. 1867 prowadził swą firmę w Petersburgu, a od 1871

- w Moskwie. W 1881 r otrzymał tytuł złotnika dworu cesarskiego. Prowadzona po śmierci ojca przez synów firma od 1888 roku nosiła nazwę nazwę „I.P. Chlebnikow, synowie i Ska”. Jego wyroby złotnicze należały do najlepszych w Rosji, wiele znajduje się dziś w największych rosyjskich muzeach .

212 SITKO DO HERBATY, Cesarstwo Rosyjskie, Ryga, 1872Srebro, próba 84, złocenie;

waga 39,9 g, dł. 16 cmPuncowanie: HE - monogram

złotnika; Л.З/1872 – cecha probierza Ludwiga Christiana Sucka, 84, herb

RygiWyryte: C v. D 1872

Page 132: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

213 PIĘĆ ŁYŻECZEK, Rosja, Moskwa, 1878

Srebro, próba 84, złocenie; waga 54,7 g, dł. 10 cmPuncowanie: CAC, (…) / 1878, 84, św. Jerzy

214 SOLNICZKA Z ŁYŻECZKĄ, Związek Radziecki, ok. 1960

Srebro, próba 84, emalia; waga 43,8 g, wys. 3, śr. 5 cmPuncowanie: ATJ7, 3, gwiazda z sierpem i młotem, 875

215 SZCZYPCE DO CUKRU,

Wasilij Iwanowicz Iwanow, 1899-1908

Srebro, próba 84; waga 29,8 g, dł. 14 cm

Puncowanie: BИ, 84, głowa w kokoszniku, ИЛ

216 SZEŚĆ ŁYŻECZEK DO KAWY, Związek Radziecki, ok. 1960

Srebro, próba 875, złocenie; waga 70,5 g, dł. 10,5 cmPuncowanie: TJ7; 3, gwiazda z sierpem i młotem, 875

Cena wywoławcza 350Estymacja 420 – 450

Cena wywoławcza 600Estymacja 750 – 800

Cena wywoławcza 250Estymacja 300 – 320

Page 133: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

218 KUBEK, Rosja, Moskwa, Bracia Zacharow,

1899-1995Srebro, próba 84, waga 46 g, wys. 6,5, śr. 5 cm

Puncowanie: Δ, głowa w kokoszniku,

84, БрЗ

217 KIELISZEK, Rosja, Moskwa,

Aleksandr Sergiejewicz Jegorow, ok. 1885

Srebro, próba 84; waga 25 g, wys. 7,5 cmPuncowanie: AE; 84, św. Jerzy

218A KUBEK, Kostroma, ok. 1890

Srebro, próba 84;

waga 23 g, wys. 4,

śr. 4 cmPuncowanie:

ЗM; 84, statek

219 DWA NIEDŹWIADKI,

Rosja, kon. XIX w.Brąz; wys. 45 cm

Cena wywoławcza 400Estymacja 500 – 600

Page 134: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

220 BRANSOLETA, 2. poł. XX w.Srebro, próba 925, kość, waga całk. 77,6 g, wys. 7,7 cm

Puncowanie: Sterling

227 PIERŚCIONEK, 2. poł. XX w.Złoto, próba 585, waga całk. 8,52 g, rozmiar: 19, oczko sr. 18 mm

221 PIERŚCIONEK, 2. poł. XX w.Srebro, próba 925, kryształ górski; waga całk. 7,28 g, rozmiar 1,7 mm, dł. 16 mm

puncowanie: 925

222 WISIOREK, Polska, Warszawa, ORNO, ok. 1970Srebro, próba 3, turkusy, waga 5,1 g, wys. 37 mm

Puncowanie: OR/NO, W, głowa w chuście, 3

223 WISIOR, Polska, Kraków, ok. 1990Srebro, turkus, 52 x 40 mm, waga całk. 52,7 g

Puncowanie: ZD; K, 925, głowa w chuście

224 PIERŚCIONEK, Polska, Warszawa, ok. 1990Srebro, próba 925, turkusy, waga całk. 8,3 g, rozmiar 18,7 mm, wys. 7 mm

Puncowanie: W, 925, głowa w chuście

225 NASZYJNIK, Polska, Warszawa, ok. 1990

Srebro, próba 925, kość, czarne koraliki; waga całk. 31,1 g, dł. 41 cm

Puncowanie: W, 925, głowa w chuście; S

226 PIERŚCIONEK, 2. poł. XX w.Srebro, próba 925, turkusy, waga 10,66 g, rozmiar 18,3 mm, oczko 24 x 24 mm

Puncowanie: 925, znak nieczytelny

Cena wywoławcza 800Estymacja 1 000 – 1 100

RZEMIOSŁO ARTYSTYCZNE

Page 135: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

228 PIERŚCIONEK, Rosja, 2. poł. XX w.Złoto, próba 583, 3 brylanty, ł.ok.0,6 ct H-I/VS-P, 12 diamentów w szlifach 8/8 ł.

ok.0,23 ct I-J/VS-Si, waga całk. 4,6 g, rozmiar 18

229 ZEGAREK MĘSKI NA RĘKĘ, Szwajcaria, DoxaZłoty, śr. 35 mm

Sygnowany na tarczy: Doxa / Anti-Magnetique / Swiss MadeNa kopercie: 117072

Stan: niesprawny

230 PORTRET MŁODEGO MĘŻCZYZNY, ok. 1820

Miniatura, akwarela, gwasz, kość; 5 x 3,5 cm (owal), mosiężna ramka

231 PARA MINIATUR: JÓZEF I ANNA GABRIEL, pocz. XIX w.

Gwasz, pergamin; 6 x 4,7 cm, wewnętrzna ramka mosiężna,

złocona, zewnętrzna drewniana 14 x 10,8 cm, z brązowa aplikacją

– kwiatNa odwrociach papierowe nalepki

z napisami piórem: 1. Józef Gabriel +1813 / Ojciec – Teresy

Aulickowej – żony Adolfa; 2. Anna z Seidleró(w) Gabrielowa

+1845 / matka Teresy z Gabrielów Aulickowe

Cena wywoławcza 450Estymacja 600 – 700

Cena wywoławcza 1 800Estymacja 2 200 – 2 500

232 Medal PIUS XI W DZIESIĄTĄ ROCZNICĘ CUDU NAD WISŁĄ, 1930

Autor: Stefan Rufin KoźbielewskiBrąz; śr. 55 mm

A: głowa w lewo; OJCIEC ŚW. PIUS XI 1920 R. NIE OPUŚCIŁ WARSZAWY

Strzałkowski 680

Page 136: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

MALARZ POLSKI

233 TADEUSZ KOŚCIUSZKO,

poł. XIX w.Olej, tektura; 29 x 24 cm

234 Johan Nieuhof, Georgius

HorniusLegatio Batavica Ad Magnum

Tartariae Chamum Sungteium, Modernum Sinae Imperatorem

Jacob van Meurs, Amsterdam, 1668

Legatio Batavica Ad Magnum Tartariae Chamum Sungteium, Modernum Sinae Imperatorem. Historiarum Narratione, Quae Legatis in Provinciis Quantung,

Kiangsi, Nanking, Xantung, Peking, & Aula Imperatoriâ ab Anno 1655 ad annum 1657 obtigerunt, ut & ardua Sinensium in bello Tartarico fortunâ, Proviciarum accurata Geographia, urbium delineatione, Nec Non Artis &

Naturæ miraculis ex Animalium, Vegetabilium, Mineralium genere per centum &

Page 137: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

235 6 KOSZYCZKÓW, Niemcy, Schwäbisch Gmünd, Gebr. Kühn, kon. XIX w.

Srebro, próba 800, złocenie; 136,8 g; 4 x 8 x 5 cm

Puncowanie: 800, jednorożec, półksiężyc, korona

quinquaginta æneas figuras passim illustrata & concripta vernacule /per Joannem Nieuhovium primum legationis aulae magistrum jam Coylanae praefectum ; Latinitate donata per clarissimum virum Georgium Hornium / Amstelodami:

Jacobum MeursiumOpr. prg., 31 cm (4°), s.(14), 184, 172 (8), 34 ilustracje na rozkładówkach, 2 cłstr., 110 w tekście, rozkładana mapa

Opis wyprawy holenderskiego podróżnika Johana Nieuhofa do chin w latach 1655-57.

236 PATERKA ŁÓDKOWA, Anglia, Sheffield, James Dixon & Sons, 1909Srebro, próba 925, waga 68,5 g; 3,5 x 14 x 7 cm

Puncowanie: półksięzyc, korona, Gebr, Friedländer / J.D&S, korona, lew, r / 541471 / 5 / B3704

237 KOSZYCZEK, Schwäbisch Gmünd, Wilhelm Binder,

ok. 1900Srebro, próba 800, waga 12,2 g, wys. 22, śr.75 mm

Puncowanie: półksiężyc, korona, 800, WTB

238 SITKO DO HERBATY,Polska, Kraków, Karol Czaplicki, po 1885

Srebro, próba 3, złocenie, waga 63,7 g, dł. 17,5 cmPuncowanie: w pięcioliściu głowa Diany z cyfrą 3 i literą A,

K.Czaplicki; dwa znaki nieczytelne

Cena wywoławcza 13 000Estymacja 20 000 – 25 000

Cena wywoławcza 100Estymacja 150 – 180

Page 138: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

241 LAMBREKIN W STYLU REGENCJI, Francja, kon. XIX w.

Trzyczęściowy, różowy jedwabny adamaszek, 145 x 430 i 2x(227 x 120 cm)Zdobiony wazonami z kwiatami, aplikacje satynowe w kolorze kości słoniowej; część środkowa na

czerwonym aksamicie

Pochodzenie: willa „Geroges’ w Nicei, rezydencja księżnej Katarzyny Dołgorukowej (1847 -1922), kochanki, matki trojga dzieci i od 1880 r. morganatycznej żony cara Aleksandra II z tytułem księżnej Juriewskiej. Gdy księżna została wdową w 1881 r, udała się do Francji, gdzie spędziła resztę życia.

239 ŚWIĘTA ANNA SAMOTRZECIA, Polska, XIX w.

Drewno lipowe, polichromia; 71 x 40 x 14 cm

Stan: po konserwacji

240 MODLITEWNIK, 1848

22,5 cm, opr. pł. tł. zł.; stalowa klamra, krucyfiks (stal, mosiądz)

Wewnątrz wklejone

liczne grafiki, pisane

piórem modlitwy,

w cz 1. Prières et

Pensées religieuses

po francusku,

w cz 2. Bogu chwała po

polskuStan: brak

grzbietu

Cena wywoławcza 4 500Estymacja 5 500 – 7 000

Page 139: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

242 MODLITEWNIK, Persja,

ok. 1700Haft, jedwab; 139 x 84 cm

Pochodzenie: kolek-cja De Mey-Lippens, Fundacja Sogefa II.

243 PATERA NA OWOCE, Polska, Warszawa, Bracia Buch,

ok. 1880Plater na nowym srebrze i cynie, wys 8, śr. 23 cm

Puncowanie: WMF Warszawa Galw N; B.Buch

Cena wywoławcza 7 500Estymacja 9 000 – 10 000

Page 140: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

244 SIEDZĄCY JAMNIK, Niemcy, Allach, ok. 1936

Model Theodor KärnerPorcelana; 14 x 13,5 x 12,5 cm

Sygnowany zielenią chromu druk podszkliwny: SS / Allach; wyciskiem:

T. Kärner; 2

245 LEŻĄCY JAMNIK, Niemcy, Allach, ok. 1936

Model Theodor KärnerPorcelana; 10 x 18 x 12 cm

T. Kärner; I

Cena wywoławcza 3 900Estymacja 5 000 – 6 000

Page 141: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

246 WAZON Z RAJSKIM PTAKIEM, Saksonia, Miśnia, ok. 1935Porcelana, farby naszkliwne, wys. 24 cm

Sygnowany kobaltem podszkliwnie: skrzyzowane miecze; czerwona farba naszkliwnie: k967; 15.; wyciskiem: 180; 97

Stan: ubytek na krawedzi dna

247 FILIŻANKA W STYLU ANTYCZNYM, pocz. XIX w.

Porcelana, farby naszkliwne, złocenia; wys. 10, śr. spodka 15 cmStan zachowania: uchwyt naprawiany, włosowe peknięcie spodka

248 ROZKAZ GUBERNATORA WOJSKOWEGO

PARYŻA, księcia de Tresmes, 1708

Pergamin, rekopis piórem, pieczęć; 19,5 x 28,5 cm

Cena wywoławcza 700Estymacja 800 – 1 000

Page 142: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

249 MLECZNIK, Saksonia, Miśnia, XX w.Porcelana, farby naszkliwne, wys. 16 cm

Sygnowany kobaltem podszkliwnie: skrzyżowane miecze / Π; ryta: 41

250 HERBATNICA, wz. biały rocaille, Niemcy,

Berlin, KPM, po 1913Model: Friedrich Elias Meyer, 1767Porcelana, złocenie, wys. 12,5 cm

Sygnowanie kobaltem podszkliwnie: berło, zielony nadruk naszkliwny: jabłko królewskie nad literami KPM; czarną farbą naszkliwnie:

aB07, wyciskiem: 0

251 WAZKA DEKOROWANA W RÓŻE, Saksonia, Miśnia, po 1924

Porcelana, farby naszkliwne, złocenia, wys. całk. 12 cmSygnowana kobaltem podszkliwnie: skrzyżowane miecze z kropką

między głowniami; wyciskem: 4; Z; czerwoną farbą naszkliwnie: znak nieczytelny; szara farba naszkliwnie: 59

252 CUKIERNICA, Saksnonia, Misnia, ok. 1970

Proj. Ludwig Zepner, 1960Porcelana, wys. 8, śr. 9,5 cm

Sygnowany kobaltem podszkliwnie: skrzyżowane miecze, wyciskiem: skrzyzowane miecze, W

253 MLECZNIK, Francja, Limoges, W. Guerin, po 1891

Porcelana, złocenie, wys. 7,5 cmMonogram: G

Sygnowany zielonym drukiem: Limoges / W.G.& Co / France; ryta: 6; złotą farbą: A. Johnsen

Cena wywoławcza 200Estymacja 250 – 300

Cena wywoławcza 500Estymacja 600 – 650

Page 143: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

254 MLECZNIK wz. BIAŁY ROCAILLE, Niemcy, Berlin, KPM, po 1913

Model: Friedrich Elias Meyer, 1767Porcelana, złocenie, wys. 11,5 cm

Sygnowanie kobaltem podszkliwnie: berło, zielony nadruk naszkliwny: jabłko królewskie nad literami KPM; czarną farbą naszkliwnie: -8110,

wyciskiem: 7

255 TRZY KUBKI, Polska, Warszawa, Krupski i Matulewicz, 1931-39

Srebro, próba 3; waga 67 g, wys. 48, śr. 32 mmPuncowanie: 3, głowa w chuście, W, KiM

256 PIĘĆ ŁYŻECZEK, Polska, Grodno, Węglewski, ok. 1840

Srebro, próba 12, waga 114,3 g, dł. 15,5 cmPuncowanie: 12; Węglewski

257 ŁYŻKA WAZOWA, Polska, Kraków, Adam Zamoyski, ok. 1830

Srebro, próba 12, złocenie, waga 306 g, dł. 36 cmPuncowanie: A.Zamoyski; 12

258 SZEŚĆ ŁYŻEK, Polska, Kielce, Julian Kozłowski, ok. 1850

Srebro, próba 12, waga 382,6 g, dł. 23 cmPuncowanie: Kozłowski; 12

Cena wywoławcza 6 000Estymacja 7 000 – 7 500

Page 144: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

259 DZBANEK DO KAWY,

Polska, Warszawa, Fraget, XIX/XX w.

Plater na mosiądzu, kość, wys. 19,5 cmPuncowanie: 0; N; Fraget w Warszawie;

skrzyżowane młotki / Galw

260 SERWETNIK Z WIDOKIEM WAWELU, Polska, Kraków, XIX/XX w.

Plater na mosiądzu; wys. 41 mm, śr. 47 mmAplikacja: widok Wawelu z napisem: Kraków / Zamek na Wawelu

261 FIFKA, Polska, po 1931Srebro, próba 3, waga 11,4 g, dł. 9,5 cm

Wyryty żukPuncowanie: 3, głowa w chuście

262 PUCHAREK, Polska, Warszawa, ok. 1970Srebro, próba 3, waga 22 g, wys. 10,5 cm

Puncowanie: W, głowa w chuście, 3; wieża

Cena wywoławcza 200Estymacja 250 – 280

Page 145: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

263 KOMPLET SZTUĆCÓW, Polska, Warszawa, Bracia Henneberg, ok. 1930

Plater na nowym srebrze, stal nierdzewna (ostrza noży); w składzie: 12 noży (24 cm), 11 łyżek (20,7 cm), 12 widelców (20,5 cm), 8 łyżeczek (14 cm), 6 łyżeczek do kawy (10,7 cm), razem 49 sztuk

Puncowanie: Br.HennebergBM 40

264 SZTUĆCE fason romański, Polska, Warszawa, Fraget, XIX/XX w.

Plater na nowym srebrze, złocenie,w składzie:

po 5 widelczyków do ciasta (15 cm) i łyżek (14,5 cm)

Puncowanie: Fraget MB Plaque

265 ZESTAW SZTUĆCÓW W STYLU ROKOKOWYM, Niemcy, Brema,

M. H. Wilkens & Söhne, 1. poł. XX w.

Srebro, próba 800, stal nierdzewna (ostrza noży), w składzie: trzy widelce (18,5 cm),

trzy nożyki do owoców (18 cm), trzy nożyki do raków (19 cm); razem 9 sztuk,

waga widelców 144,3 gPuncowanie: prasa, 800, półksiężyc, korona

Wyryty monogram EZ

Page 146: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

266 KOMPLET SZTUĆCÓW, Polska, Lwów, Jan Wojtych,

1931-39Po 12 nożyków do owoców i widelczyków do ciasta

Srebro, próba 3, stal nierdzewna (ostrza nożyków), dł. 17 i 15 cm

Puncowanie: J.Wojtych; 3, głowa w chuście, L; korona; na ostrzach: nierdzewne

GerlachPudełko

267 KARAFKA DO WINA, kon. XIX w.

Szkło bezbarwne, szlifowane, stop cynowy; wys. całk. 37,5 cm

268 BOMBONIERKA – ANANAS, Austria, Wiedeń, po 1872

Szkło bezbarwne, szlifowane, srebro, próba 3, wewnątrz złocone; wys. 15 cm

Puncowanie: F H; w pięcioliściu głowa Diany z cyfra 3 i literą A

269 LUSTERKO TOALETOWE,

Polska, Warszawa, Kazimierz Bierkowski,

1908-1914Srerbo, pr. 84, szkło; waga całk. 510 g, dł. 28,5 cm

Puncowanie: KB, ι, głowa w kokoszniku, 84

Page 147: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

270 SECESYJNA BOLA DO PONCZU,

pocz. XX w.Plater na nowym srebrze, szkło

bezbarwne, szlifowane; wys. całk. 36 cm

271 CUKIERNICA, Polska, Warszawa, Warmet, po 1963

Srebro, pr. 1; waga 334 g, wys. 10,5 cm

Puncowanie: W, głowa w chuście, 1; znak Warmetu

272 PATERA NA OWOCE, Niemcy, ok. 1930

Srebro, próba 835; waga 394,5 g, wys. 5, śr. 28,5 cm

Puncowanie: 9219, KU w okręgu, 835, półksiężyc, korona

Page 148: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

273 WAZA, Polska, Warszawa, Bracia Henneberg, XIX/XX w.

Plater na mosiądzu, wys. 32 cmPuncowanie: B.Henneberg Warszawa / 528 / B

274 ETAŻERA, Polska, Warszawa, Fraget, 1896-1914

Plater na mosiądzu, gilosz, złocenie; wys. 22 cmPuncowanie: dwugłowy orzeł, Fraget N Plaque; 2744; ptak

Wyryty monogram: AJL

275 PATERA SECESYJNA Z FIGURĄ KOBIETY,

Polska, Warszawa, Norblin, ok. 1900Plater na mosiądzu, wys. 30 cm

Puncowanie na śrubie mocującej: dwugłowy orzeł / Norblin i Ska Galw Warszawa / 2258; na stopie: 1904 OTЪ M.Ф HA10-ЛBTЬ

Stan: brak talerza

Cena wywoławcza 1 600Estymacja 1 900 – 2 000

Page 149: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

276 KABARET DO PRZYPRAW, poł. XIX w.

Srebro, próba 12, szkło bezbarwne, szlifowane; wys. 27 cm

puncowanie: WP 12Stan: karafki ze szczerbami

277 CUKIERNICA SKRZYNKOWA,

Niemcy, kon. XIX w.Plater na nowym srebrze; 15 x 15 x 12 cm

puncowanie: w kartuszu orzeł nad literami J&C

278 ŁYŻKA DO CUKRU fason Irys (Secesja)Plater na nowym srebrze, dł. 14,5 cm

Puncowanie: Fraget N Galw

279 ŁYŻECZKA, Polska, Warszawa, ORNO, ok. 1970

Srebro, próba 3, bursztyn, waga 15,9 g, dł. 11,5 cmPuncowanie: OR/NO; w, głowa w chuście, 3

Page 150: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

280 CUKIERNICA SKRZYNKOWA,

Mayer & Fuchs, Pforzheim, ok. 1920

Srebro, pr. 800, wewnątrz złocona; waga 497 g; 13 x 13 x 11,5 cm

Puncowanie: MF. 800, półksiężyc, koronaStan: brak kluczyka

281 TACA, Niemcy, Berlin, Wilhelm Müller,

pocz. XX w.Srebro, próba 800; waga 959 g,;

42 x 32 cmPuncowanie: XX, półksiężyc, korona, 800

mk; 17, romb

282 SERWETNIK fason Trianon, Polska, Warszawa, Fraget, ok. 1880

Plater na nowym srebrze; waga 42,3 g, śr. 5, wys. 4 cmPuncowanie: skrzyżowane młotki; Warszawa Fraget Plaque; 2340

Wyryte: 80

283 MISA, Polska, Warszawa,

Bracia Buch, ok. 1880Plater na mosiądzu; 5 x 25 x 18 cm

Puncowanie; C; Gebr. Buch / Warschau; 1423

Page 151: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

284 CUKIERNICA-KOSZYK, Polska, Warszawa, Bracia Buch, kon. XIX w.

Plater na mosiądzu, miedzi i cynie, szkło (wkład); wys. 19, sr. 14,5 cm

Puncowanie: w trójkącie: WMF Galw Warszawa II; B.Buch; 57Stan: wkład ze szczerbą

285 TALERZYK, Polska, Warszawa, Norblin, ok. 1870

Plater na nowym srebrze, śr. 18,7 cmPuncowanie: Norblin&Co Galw Warszawa / N

286 PUCHAREK, USA, PA, Filadelfia, WEB Silver Company, ok. 1950

Srebro, próba 925, waga 24,6 g, wys. 7,7 cmPuncowanie: Sterling / WEB / 28

Etui

288 PATERKA, USA, XX w.Srebro, prba 925, waga 88,5 g, wys. 4,5, śr. 11 cm

Puncowanie; Sterling / 621 / głowa

287 PAPIEROŚNICA, Niemcy, Pforzheim,

Meyle & Mayer, ok. 1900Srebro, próba 935, wewnątrz złocona, emalia na giloszu,

waga 132,3 g, 9 x 7 cmPuncowanie: 935; ważka

Stan: drobne wykruszenia emalii

Page 152: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

289 TACA Z GALERYJKĄ, USA, CT, Meriden, po 1865

Plater na nowym srebrze; 6 x 51,5 x 23,5 cmPuncowanie: Wilcox / 33 / I S

290 PATERKA SŁODYCZE, XIX/XX w.

Plater na mosiądzu, złocenie; 5 x 20,5 x 13,7 cmPuncowanie: waga z literami CC; Christofle, 1, 6; 751451

291 PATERA, XIX/XX w.Plater na mosiądzu; wys. 5, śr. 26 cm

292 TACA, Francja, Paryż, Christofle,

XIX/XX w.Plater na mosiądzu; śr. 27 cm

Puncowanie: 1253572, waga, Christofle, 3 3Wyryty monogram DC

293 CZARA, Austria, Berndorf, Arthur Krupp,

pocz. XX w.Plater na nowym srebrze; wys. 7, śr. 25 cm

Puncowanie: niedziewdź, wokół: Art. Krupp Berndorf;Krupp Berndporf / 140 cl

Page 153: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

295 TALERZ, Niemcy, XVIII w.Cyna, śr.29 cm

Na kołnierzu wyryte: Kirst an Hosil 9863Puncowanie: trzy kartusze: z dłonią, z różą nad literą X,

z literami CGR nad ptakiem

296 PATERA Z GAŁĄZKĄ KASZTANOWCA,

Niemcy, 1903Plater na nowym srebrze; 6,5 x 32 x 28 cm

Wyryte: 1878 1903 Zum 1 Januar gewidmet von F Wein(..) & Lange

297 PARA TALERZY

Z LUDWIKIEM XVI I MARIĄ ANTONINĄ,

Francja, XIX w.Cyna; śr. 23 cm

294 PATERA NA OWOCE, Polska, Warszawa, Fraget,Plater na mosiądzu; wys. 10, śr. 28 cm

Puncowanie: dwugłowy orzeł; Fraget M Plaque / skrzyżowane młotki / 4057 / J

Stan: wytarte srebrzenie

Page 154: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

298 RONDELEK, XIX w.Miedź; dł. 20, śr. 9 cm

299 RONDELEK, XIX w.Miedź; wys. 8, śr.8,5, dł. 17,5 cm

300 GARNUSZEK – KWARTA, XIX w.Miedź; wys. 11,5, śr. 10,5 cm

301 ETAŻERA NA OWOCE, XIX/XX w.

Plater na mosiądzu; wys. 24,5, śr. 28,5 cm

302 EKRYTUAR SECESYJNY

Z NOŻEM DO PAPIERU, ok. 1900

Brąz, miedź, szkło (wkłady); 6,5 x 27,5 x 18 cm, nóż 22 cm

Na nożu w reliefie postać dziewczynki

Page 155: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

303 PATERKA-POPIELNICZKA Z SYRENKAMI,

Polska, Warszawa, Bracia Łopieńscy, 1931-39

Srebro, próba 3; waga 99,14 g; 13 x 18 cmPuncowanie: BrŁ; lira; 3, głowa

w chuście W

304 SOWA NA KSIĄŻKACH, Polska, Warszawa, Władysław Miecznik,

poł. XX w.Brąz; wys. 12,5 cm, podstawa marmur,

wys. całk. 15 cm

305 ETAŻERA NA SŁODYCZE Z SYRENĄ,

Plater na cynie, szkło bezbarwne, szlifowane; wys. 18,5, śr. 14 cmSygnowany: B. Henneberg Warszawa / 3218

306 MLECZNIK, Polska, Warszawa, Fraget, 2. poł. XX w.

Plater na nowym srebrze; wys. 11,5 cmPuncowanie: N; Warszawa Fraget Plaque; 2

Wyryty monogram: J G

307 MLECZNIK DEKOROWANY WINOROŚLĄ,

Polska, Warszawa, Fraget, 1849Plater na miedzi i cynie; wys. 12 cm

puncowanie: Warszawa Fraget 1849; 1:QTE; 2Stan: wgniecenie na dnie

Cena wywoławcza 1 050Estymacja 1 300 – 1 500

Cena wywoławcza 400Estymacja 600 – 800

Page 156: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

308 GARNITUR KOMINKOWY, Francja, Paryż,

Samuel Marti, po 1900Czerwony marmur, stop metali brązowiony,

mosiądz; 52 x 27 x 14, świeczniki wys. 31,5 cm

Mechanizm o naciągu sprężynowym, regulatorze wahadłowym, bicie godzin

i półgodzin, tarcza emaliowana z cyframi godzin arabskimi

Sygnowany: S. Medaille d’Or Paris 1900Na figurze mosiężna tabliczka z napisem:

Ajonc par Rucho

309 PARA KANDELABRÓW

W STYLU EMPIROWYM,

ok. 1900Brąz patynowany i złocony;

wys. 62 cmSześciopłomienne

Cena wywoławcza 3 000Estymacja 4 000 – 4 500

Cena wywoławcza 1 250Estymacja 1 500 – 2 000

Page 157: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

310 EMPIROWY ZEGAR KOMINKOWY Z ALEGORIĄ MORSKICH PODRÓŻY,

Francja, 1. poł. XIX w.

Obudowa brąz złocony; 40,5 x 29,5 x 11,5 cm; mechanizm

o naciagu sprężynowym, z regulatorem wahadłowym,

bicie godzin i półgodzin

Albert REIMANN1874 Gniezno -1976 Londyn

311 SECESYJNY NÓŻ

DO PAPIERU, ok. 1900

Brąz; dł. 26 cmSygnowany; A.Reimann; 3053

N iemiecki rzeź-biarz, rzemieślnik i pedagog. Założył

w Berlinie Szkołę Reimanna, którą kierował w latach 1902-1935. Najpierw uczył się snycer-stwa warsztacie meblarskim, a następnie studiował w Instytucie Królewskiego Muzeum Sztuki Stosowanej w Berlinie. W 1898 roku otworzył własną pracownię w Berlinie-Kreuzbergu. Wykonywał małe rzeźby w stylu secesji. Opracował i wydał podręcznik rzeźbienia dla dzieci. W 1902 roku założył Szkołę Reimanna, gdzie nauczał rzemiosła artystycznego innowacyjnymi

metodami. Z powodu niearyj-skiego pochodzenia w 1935 r. wyjechał do Londynu, gdzie przeniósł swoja szkołę.y

Cena wywoławcza 1 500Estymacja 2 000 – 2 400

Page 158: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

SZTUKA ORIENTALNA

312 PARA KOLCZYKÓW, Azja Środkowa, XIX/XX w.

Biały metal; dł. 9, śr. 1,7 cm

313 FLAKON, Azja Środkowa, XIX/XX w.Biały metal; waga 127 g; 9 x 7,5 cm, z łańcuszkami 20 cm

314 WISIOR, Azja Środkowa, XIX/XX w.

Biały metal; koraliki, czarny onyks, 14 cm

315 NASZYJNIK, Azja Środkowa, XIX/XX w.Brąz; kamień jubilerski, dł. 43 cm

316 NASZYJNIK, Azja Środkowa, XIX/XX w.

Biały metal; lapis lazuli; 11,5 x 10 cm

317 PAS, Azja Środkowa, XIX/XX w.

Biały metal, lapis lazuli; dł 91 cm, medaliony 3,5 x 3 cm

Page 159: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

320 NÓŻ PASTERSKI Z PAŁECZKAMI, Mongolia, XIX / XX w.

Stal, drewno, róg, mosiądz, kość, srebro, skóra; dł. całk. w pochwie 35 cm, bez pochwy 26,2 cm, pałeczek 24 cm

Na głowni wyryte dwa ideogramy i znak: ISpękania, ubytki okładzin rękojeści

319 BRANSOLETA, Chiny, pocz. XX w.

Srebro, filigran, złocenie, emalia, jadeit; waga całk.69,7 g; wys. 4,8 cm

TrzysegmentowaPuncowanie: Silver

318 WISIOR, Azja Środkowa, XIX/XX w.

Biały metal kamienie jublerskie; 5 x 7 cm

Page 160: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

321 POSTACIE Z CHIŃSKIEJ OPERY, Chiny, 1938

32 wycinaki w barwnym papierze; 14,5 x 10,5 cm

322 KADZIELNICA, Chiny, 2. poł. XX w.

Mosiądz srebrzony; wys. 16 cmSygnowana ideogramami chińskimi

323 KADZIELNICA

ZE SMOKAMI, Japonia, 3. tercja XIX w.

Stop metali brązowiony; wys. 12,5, śr. 18,5 cmSygnowana: romb

Cena wywoławcza 670Estymacja 800 – 900

Page 161: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

327 TACA W STYLU CHIŃSKIM,

Francja, 1955Drewno, laka; 40 x 69 cmSygnowana p.d.: (...)il / 55

Stan: wygięta

328-366 KOMPOZYCJE FANTASTYCZNETusz, piórko, papier; 30 x 21 cm

326 SZKATUŁA NA BIŻUTERIĘ, Chiny, ok. 1900

Drewno różane, okucia – braz; 21,5 x 32 x 11 cm

Wieko na zawiasach, wewnątrz wyścielana jedwabiem, z wyjmowaną górną półką i lusterkiem na wieku

325 PÓŁMISEK Z PEJZAŻEM, Japonia, Arita Ken, po. 1780Porcelana, farby podszkliwne; 38,5 x 32 cm

Sygnowany kobaltem podszkliwnie, ideogramami chińskimi: ken

324 WAZA, Chiny, XIX/ XX w.Brąz; wys. 17,5, śr. 14,5 cm

Cena wywoławcza 350Estymacja 500 – 600

Cena wywoławcza 1 600Estymacja 2 000 – 2 200

Cena wywoławcza 100 zł za szt.Estymacja 200 – 250 za szt.

Page 162: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

Acedański Z. 127Adamiecki L. 39Akcje 189Album 188, 190Alexandrowicz O. 33Allach 244, 245Arita Ken 325Baes L. 58Bagieński St. 165, 166Barents W. 69Biegańska M. 124Bielski M. 74Bierkowski K. 269Bieszczanin M. 119Binder W. 237Boba B. 117, 118Bola 270Bombonierka 268Borysowski St. 113Bransoleta 220, 319Breitenwald R. 9, 10Brosamer H. 75Buch Br. 283, 284Cetnarowski J. 94, 96, 97Chlebnikow 210C, 211Chomentowska M. 152Christofle 186, 290, 292Chwałczyk J. 145Cieślewski T. 59Cipriani G. 61Cukiernica 85, 252, 271, 277, 280, 284Czaplicki K. 238Czara 293Czepita M. 40Ćmielów 80, 150Daczyński St. 14Debut M. 34Dixon J. 236Dołgorukowa K. 241, 242Dorigny N. 65Doxa 229Draeger 191Dubinski B. 6Dzbanek 259Ekrytuar 302Eriks G. 36Etażera 274, 301, 305Ficowska W. 98, 105Fifka 261Filiżanka 247Flakon 313Foryś I. 86, 87Fraget 182, 259, 264, 274, 278, 282, 294, 306, 307Gabriel J. 231Gancarczyk H. 123Garnuszek 300Górski St. 23, 24Grabowski M. 146Grottger A. 73Grutzner E. 57Grzegorczyk L. 141Gudzowaty T. 89-91Guerin W. 253Gwóźdź 181Habrowski St. 100, 121

Henneberg Br. 81A, 263, 273, 305Herbatnica 250Hirschprung I. 85Hoffmann A. 110Huysum J. 63Ikona 210Iwanow W. 215Iwaszkiewicz-Rudoszański W.Jadwiga 161Jegorow A. 218Kabaret 276Kadzielnica 322, 323Kandelabry 175, 309Karafka 267Kargol K. 88Karner T. 244, 245Karny A. 149Kazubiński J. 154, 328-428Kelemen S. 29Kieliszek 218Kilim 79Kinkiet 162Kischka I. 108Kochanowski St. 53Kolczyki 312Kołodziej M. 143, 144Kopczyński K. 120Kossak W. 170Koszyczki 235, 237Kościółek M. 126Kościuszko T. 233Kośmiński J. 103Kotarski M. 142Kotowski Z. 104Kozłowski J. 258Koźbielewski St. 232KPM 250, 254Kranc J. 172Krawczuk E. 132Krupp 293Krupski i Matulewicz 255Krzesło 152Kubki 185, 217, 218A, 255Kuhn Gbr. 235Kulikowski J. 101Lambrekin 241Laszenko A. 5Librowicz K. 136, 137Lidia 150Lilpop K. 171Lindeman E. 22Lizut R. 102Lomart A. 45Lusterko 269Łopieńscy 175, 303Łubowski P. 92Łukowicz A. 52, 55Łyżeczki 213, 216, 256, 258, 279Łyżka 257, 278Mackiewicz K. 54Malicki W. 147, 148Mallet A. 69, 70Marti S. 308Mayer & Fuchs 280Maziarska-Wołodźko B. 43

Mazurkiewicz A. 125Medal 173A, 180, 232Meriden 289Meyle&Mayer 287Miecznik W. 304Mierzejewski A. 129-131Miniatura 230, 231Misa 283Miśkiewicz M. 112Miśnia 246, 249, 251, 252Mlecznik 249, 253, 254, 306, 307Modlitewnik 240Monety 192-202Mötsch A. 31Muller W. 281Napoleon 173Nartowski T. 60Naszyjnik 225, 315, 316Neresheimer 173Niemen 82, 83Niesiołowski T. 78Nieuhof J. 234Norblin 275, 285Nóż 311, 320Odznaka 169Okuń E. 1Orelski 26-28Orłowski A. 12, 13Orno 222, 279Pacanowska F. 139Pałasz 174Papierośnica 177, 187, 210, 287Pas 317Patera 272, 275, 292, 294, 295Paterka 236, 288, 290, 303Pawłowski A. 46Peszke J. 18-21Piasecki L. 38Picasso P. 154Pieck W. 204-209Pieńkowski I. 16Pierścionek 221, 224, 226-228Piłsudski J. 163, 167, 173APinkas I. 32Pius XI 232Plakieta 211Pocztówki 188Popielniczka 178, 303Pośrednik R. 155-160Potocki A. 186Potoroka D. 26-28Półmisek 325Półszabla 168Przybyszewska Z. 150Puchar 82Pucharek 81A, 262, 286Pudełko 191PWK 182Raczkowski M. 140Rapacaki J. 15Reimann A. 311Robrecht J. 174Rogalska A. 153Romaszko P. 185Rondelek 298-300

Rozkaz 248Rozwadowski Z. 41Rybkowski T. 59ARyngraf 164Schlichting W. 44Schmidt-Kestner E. 33ASerwetnik 260, 282Serwis 80Sienkiewicz-Zieleńcowa A. 109Simmler J. 71Sitko 212, 238Skoczylas Wł. 77Skowroński J. 50Słabiak J. 4, 8Smorczewski R. 114-116Solniczka 214Sołżenicyn A. 176Spitzer W. 111Stachowski W. 7Stańko M. 35Stolle 82, 83Streckenbach M. 17Strumiłło A. 107Stryjeńska Z. 76Sygietyński A. 185Szczypce 215Szelągowska I. 93, 95Szewczenko K. 3Szkatuła 326Sztućce 179, 186, 263-266Szukalski St. 176Szwainowski K. 128Szyszko Wł. 133-135Świecznik 171Taca 281, 289, 327Talerz 295, 297Talerzyk 285Thompson 138Tłok 191ATresmes 248Warmet 271Wawelberg H. 169Wazka 251Waza 273, 324,Wazon 83, 150, 246WEB 286Wendorf B. 80Weimann P. 51Werner T. 179Węglewski 256Wieczorek E. 106Wierciak Z. 30Wilkens 265Wisior 223, 314, 318Wisorek 222Wojtych J. 266Wotum 184Zacharow Br. 217Zamoyski A. 257Zegar 308, 310Zegarek 172, 229Zepner L. 252Zgorzałek J. 99Zieleńcowa A. 109Zygmunt August 74Żeton 203Żmurko F. 2

Dom Aukcyjny ostoyA InDeks (PoZycjA W ALBumIe)

Page 163: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

WYCIĄG Z REGULAMINU AUKCJI

organizowanych przez Dom Aukcyjny “OSTOYA”ustalony zarządzeniem Nr 1/98 właściciela Domu Aukcyjnego z dnia 21 marca 1998 r.

Wszyst kie obiek ty sprze da wa ne na au kcji moż na oglą dać w sa lo nach Do mu Au kcyj ne go „OSTOYA” oraz na wy sta wie po prze dza ją cej au kcję.Dom Aukcyjny „OSTOYA” gwarantuje zgodność opisanych w katalogu cech obiektów ze stanem faktycznym, ale nie ponosi odpowiedzialności za ukryte wady fizyczne i prawne obiektów oraz niezgodność opisanych w katalogu cech obiektów ze stanem faktycznym, jeżeli one wynikają z oczywistych błędów drukarskich lub zostały skorygowane przez Aukcjonera przed rozpoczęciem licytacji danego obiektu. Z regulaminem aukcji można zapoznać się w salonach Do mu Au kcyj ne go „OSTOYA” oraz miejscach przeprowadzania aukcji. Interpretacja regulaminu aukcji należy do właściciela Do mu Au kcyj-ne go „OSTOYA”.1. Postanowienia ogólnel Aukcję prowadzi upoważniona przez Dom Aukcyjny osoba, działająca w imieniu i na rachunek Domu Aukcyjnego – zwana dalej „Aukcjonerem”.l Obiekt wystawiony na aukcję ma określoną cenę wywoławczą, która jest ogłoszona w katalogu oraz ustaloną ze Sprzeda-jącym cenę rezerwową,

znaną wyłącznie Domowi Aukcyjnemu i Sprzedawcy.l Zamieszczone w katalogu ceny nie są ofertą handlową w rozumieniu Kodeksu Cywilnego czy też prawa handlowego. Ceny nie są ofertą w rozumi-

eniu art. 66 Kodeksu Cywilnego.l Obiekty zakwalifikowane do sprzedaży aukcyjnej są opisane w katalogu. Prawdziwość opisów jest potwierdzona przez rzeczoznawców Domu

Aukcyjnego lub rzeczoznawców i konsultantów z nią współpracujących.l Sprzedającym jest właściciel wystawionego na aukcję obiektu.l Uczestnikiem licytacji staje się osoba zainteresowana nabyciem wystawionych na aukcję obiektów po spełnieniu warunków określonych w dalszej

części niniejszego regulaminu.l Nabywcą – z zastrzeżeniem postanowień regulaminu – staje się uczestnik licytacji, który zaoferował najwyższą cenę.

Wydanie obiektu następuje dopiero po jego wykupieniu, tj. po wpłaceniu jego pełnej ceny ustalonej w licytacji. Udział w aukcji mogą wziąć tylko osoby wyrażające zgodę na stosowanie postanowień regulaminu. W razie potrzeby Dom Aukcyjny może uzależnić udział w aukcji lub licytacji od pisemnego potwierdzenia znajomości i akceptacji postanowień regulaminu.

2. Przyjęcie obiektów do sprzedaży aukcyjnejl Dom Aukcyjny podejmuje się sprzedaży wyłącznie obiektów będących rzeczywistą własnością Sprzedającego, nie objętych postępowaniem

sądowym lub skarbowym, wolnych od zajęcia, zastawu i jakichkolwiek praw osób trzecich.l Zasady i waruki przyjęcia obiektów stanowią tajemnicę handlową i mogą być udostępniane osobom trzecim tylko za zgodą obu stron.3. Uczestnicy licytacjil Uczestnikami licytacji mogą być osoby fizyczne i osoby prawne, które zaakceptowały postanowienia niniejszego regulaminu oraz załączonych do

niego wzorcowych umów kupna oraz wpłaciły wadium.l Uczestnik licytacji otrzymuje numer identyfikacyjny oraz tabliczkę zgłoszeniową z tym numerem. Przed otrzymaniem tabliczki uczestnik zapoznaje

się z niniejszym regulaminem. Odbiór tabliczki jest równocześnie potwierdzeniem zapoznania się z niniejszym regulaminem i zaakceptowania jego postanowień.

l Udział w licytowaniu obiektów jest możliwy wyłącznie przy użyciu tabliczki zgłoszeniowej. W przypadku, gdy zgłoszenie uczestnika nie zostanie dostrzeżone przez Aukcjonera, uczestnik ma prawo zwrócić na siebie jego uwagę głosem.

l Uczestnik licytacji jest odpowiedzialny za skutki udostępnienia wydanej mu tabliczki osobom trzecim.l Wszystkie dane dotyczące uczestnika licytacji pozostają do wyłącznej wiadomości upoważnionych pracowników

Domu Aukcyjnego.l Dom Aukcyjny może odmówić rejestracji uczestnika lub wydania tabliczki zgłoszeniowej osobom, które wcześniej nie wywiązały się

z zobowiązań wobec Domu Aukcyjnego, lub z innych istotnych przyczyn w szczególności zagrażających prawidłowemu przebiegowi aukcji.l Po uzyskaniu zgody Domu Aukcyjnego oraz podpisaniu stosownej umowy, uczestnicy licytacji nie mogący osobiście wziąć udziału w aukcji lub

pragnący zachować anonimowość, mogą uczestniczyć w aukcji korzystając z telefonu lub mogą zlecić Domowi Aukcyjnemu licytowanie w ich imieniu.

l Uczestnik licytacji w umotywowanych przypadkach ma prawo wnioskowania o przeprowadzenie ponownej licytacji, obiektów, które były już licytowane, lecz nie zostały sprzedane. Decyzję w tej sprawie podejmuje Aukcjoner.

4. Wadiuml Wysokość wadium wynosi 10 % planowanych zakupów z tym, że najniższa kwota wadium wynosi 1000 zł i upoważnia do nabycia obiektów

o cenie wylicytowanej nie większej niż 10 000 zł.l Z chwilą nabycia obiektu limit zakupów danego uczestnika licytacji, wynikający z wysokości wpłaconego przez niego wadium, ulega zm-

niejszeniu o 10% wylicytowanej ceny nabytego obiektu.l W przypadku, gdy Nabywca nie zapłaci pełnej ceny wylicytowanego obiektu w terminie określonym w treści niniejszego regulaminu, wadium

może być przez Dom Aukcyjny zachowane.l Uczestnikom licytacji, którzy nie stali się Nabywcami w rozumieniu postanowień zawartych w regulaminie, wadium jest zwracane

bezpośrednio po zakończeniu aukcji, lub w dniach następnych w siedzibie Domu Aukcyjnego.

Page 164: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

5. Licytacjal Licytację prowadzi Aukcjoner, który określa postąpienie w licytacji (podwyższenie stawki), rozstrzyga wszelkie spory, ogłasza sprzedanie

obiektu oraz wskazuje jego nabywcę.l Zakończenie licytacji danego obiektu następuje w momencie trzeciego uderzenia młotkiem przez Aukcjonera.l W przypadku, gdy zakończenie licytacji następuje w sytuacji sporu, Aukcjoner ma prawo spór roztrzygnąć lub ponownie przeprowadzić

licytację.l Aukcjoner ogłasza sprzedaż Obiektu i wskazuje Nabywcę, jeżeli w chwili zakończenia licytacji oferowana cena była nie niższa od ceny

wywoławczej i ceny rezerwowej.l Wskazanie Nabywcy jest równoznaczne z zawarciem z nim umowy sprzedaży, w której obowiązujące obie strony warunki zawiera załącznik nr

2 do niniejszego regulaminu – z tym, że sprzedaż uważa się za dokonaną dopiero z chwilą wpłacenia przez Nabywcę pełnej ceny.l Jeżeli w chwili zakończenia licytacji cena oferowana była niższa od ceny wywoławczej, Aukcjoner ogłasza, że obiekt nie został sprzedany.l Jeżeli w chwili zakończenia licytacji cena oferowana była niższa od ceny rezerwowej, Aukcjoner ogłasza ten fakt i wskazuje uczestnika licytacji

(Nabywcę warunkowego), który będzie mógł kupić Obiekt za wylicytowaną cenę, po jej zaakceptowaniu przez Sprzedającego.l Wskazanie Nabywcy warunkowego jest równoznaczne z zawarciem z nim przedwstępnej umowy sprzedaży warunkowej, której warunki –

obowiązujące obie strony - zawiera załącznik nr 2 do niniejszego regulaminu – z tym, że sprzedaż uważa się za dokonaną dopiero po uzyskaniu akceptacji ceny przez Sprzedającego i z chwilą wpłacenia przez Nabywcę pełnej ceny.

6. Nabywcal Nabywca jest zobowiązany do wykupienia wylicytowanego obiektu bezpośrednio po zakończeniu licytacji, a Nabywca warunkowy do podpisa-

nia umowy przedwstępnej warunkowej z wykorzystaniem formularza stanowiącego załącznik nr 3 do niniejszego regulaminu.l Nabywca, a także Nabywca warunkowy, z którym podpisywana jest umowa przedwstępna zobowiązany jest do zapłaty zadatku w wysokości

10 % ceny zakupionego Obiektu.l W przypadku, gdy Nabywca nie wykupi obiektu bezpośrednio po zakończeniu licytacji, ani nie podpisze umowy przedwstępnej lub też nie

zapłaci zadatku w pełnej wysokości, Dom Aukcyjny ma prawo uznać, że umowa sprzedaży została zerwana przez Nabywcę z jego winy.l Wpłacone przez Nabywcę wadium zaliczane jest odpowiednio na poczet ceny lub zadatku. W przypadku Nabywcy warun-kowego cała kwota

wadium jest zaliczana na poczet zadatku.l Wydanie obiektu Nabywcy może nastąpić dopiero po uzyskaniu przez niego prawa własności. Prawo własności zakupionego obiektu

przechodzi na Nabywcę w momencie zapłaty całej ceny. Koszty odbioru obiektu obciążają Nabywcę.l W przypadku zapłaty czekiem potwierdzonym, przelewem lub wpłatą gotówkową na rachunek – zapłatę uznaje się za dokonaną odpowiednio

z chwilą realizacji czeku lub potwierdzenia wpłaty przez bank Domu Aukcyjnego.l Zadatek jest zaliczany na poczet ceny lub zachowywany przez Dom Aukcyjny jeżeli Nabywca lub Nabywca warunkowy nie spełnił warunków

określonych w umowie przedwstępnej, a w szczególności nie zapłacił w wyznaczonym terminie pełnej ceny kupowanego obiektu.l Zadatek wpłacany przez Nabywcę warunkowego zostanie mu bezzwłocznie zwrócony, jeżeli w ciągu 5 dni po dniu przeprowadzenia aukcji

Sprzedający nie zaakceptuje wylicytowanej ceny (niższej od ceny rezerwowej).l Nabywca ma prawo w ciągu 10 dni zwrócić zakupiony obiekt jeżeli jego stan faktyczny – nie zmieniony od dnia wydania – różni się od opisu

katalogowego. Zakwestionowanie opisu katalogowego powinno być poparte conajmniej dwiema wiarygodnymi i bezspornymi ekspertyzami.l Zerwanie przez Nabywcę umowy kupna, zawartej z chwilą zakończenia licytacji i wskazania Nabywcy upoważnia Dom Aukcyjny do dochodze-

nia zwrotu poniesionych z tego powodu kosztów, strat i utraconych zysków z zastosowaniem wszelkich dostępnych form prawnych.l Dane identyfikujące Nabywcę pozostają do wyłącznej wiadomości Domu Aukcyjnego.

l Do ceny zakupu doliczana jest 18%-owa prowizja od nabywcy.

Symbol – oznacza obiekty, podlegające opłacie tzw. droit de suite, tj prawa twórcy i jego spadkobierców do otrzymywania wynagrodzenia z tytułu dokonanych zawodowo odsprzedaży oryginalnych egzemplarzy dzieł. Powyższa opłata jest doliczana zgodnie z art. 19 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity Dz.U. z 2006r. Nr 90, poz. 631 z późn. zmianami) - oznacza, że obiekt posiada cenę rezerwową.

Informujemy, że na podstawie art. 20 ust. 2 z Ustawy o muzeach, z dnia 21.XI. 1996 r. Dziennik Ustaw nr 5, poz. 24 z 1997 r., muzea rejestrowane posiadają prawo pierwokupu bezpośrednio na aukcjach, po cenie wylicytowanej.Przypominamy, iż zgodnie z Ustawą z dnia z dnia 23 lipca 2003 r. o Ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, istnieje koniecznosć uzyskania u odpowiednich władz, zezwolenia na stały wywóz za granicę dział sztuki zgodnie z Rozdziałem 5 Wywóz zabytków za granicę.Zgodnie z obowiązującymi przepisami Dom Aukcyjny jest zobowiązany do zbierania danych osobowych klientów dokonujących transakcji w kwo-cie powyżej 15 000 Euro.

1. W związku ze świadczonymi usługami oraz wymogami prawa związanymi z przeprowadzeniem aukcji Dom Aukcyjny może wymagać od klientów podania danych osobowych lub w niektórych przypadkach (np. w celu sprawdzenia wypłacalności, poświadczenia tożsamości klienta lub w celu uniknięcia fałszerstwa) pozyskać dane o kliencie od osób trzecich.

2. Dom Aukcyjny jest uprawniony do wykorzystania dostarczonych przez klienta danych osobowych w celach marketingowych, w szczególności poprzez dostarczanie materiałów o produktach, usługach bądź wydarzeniach organizowanych przez Dom Aukcyjny. Klient wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Dom Aukcyjny w celu marketingu własnych produktów i usług.

3. Klient wyraża zgodę na otrzymanie od Domu Aukcyjnego informacji handlowych drogą elektroniczną.

4. Klient wyraża zgodę na wykorzystywanie przez Dom Aukcyjny telekomunikacyjnych urządzeń końcowych, w tym telefonów i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego

5. Jeśli klient chciałby uzyskać więcej informacji o polityce prywatności, skorygować swoje dane lub zrezygnować z dalszej korespondencji marketingowej, prosimy o kontakt pod adresem e-mail: [email protected]

R

Page 165: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

#

ul. Gen. J. Zajączka 8, 01-522 Warszawatel. (22) 839 24 06; tel./fax. (22) 839 24 80

ul. Freta 25, 00-227 Warszawatel. (22) 635 55 78; tel./fax. (22) 831 26 95

POLECENIE ZAKUPU LUB LICYTACJIAukcja nr 195, 5 września 2020 r.

Proszę o licytowanie w moim imieniu następujących pozycji:

Oświadczam, że znana jest mi treść regulaminu aukcji organizowanych przez Dom Aukcyjny Ostoya

Wpłacam wadium w wysokości: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . (zgodnie z regulaminem)Imię i Nazwisko (Firma): . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .Adres i email: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .Telefon: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Data i podpis: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Akceptuję 18% opłatę organizacyjną naliczaną od ceny wylicytowanej.Akceptuję opłatę z tytułu droit de suite przy obiektach nią objętych. Oświadczam, że zapoznałem się z licytowanymi obiektami.

Nrpozycji Autor, tytuł Limit

Page 166: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD
Page 167: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD

POLSKA 190 PLN

Page 168: DOM AUKCYJNY OSTOYA · 2020. 8. 18. · Roman BREITENWALD 1911 Piotrków Trybunalski – 1985 Miechów 9 SANIE Olej, płótno; 50 x 70 cm Sygnowany p.d.: RBreitenwald Roman BREITENWALD