Post on 04-Jul-2020
SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Temat tygodnia: Mali ekolodzy.
Temat dnia: „Zielony las” .
Data: 24.04.2020
Grupa: 3 – latki
Cele:
- wyjaśnienie, co to jest las
- poznanie prawidłowego zachowania się w lesie
- wpajanie zasad szanowania przyrody
- rozwijanie myślenia przyczynowo-skutkowego
- doskonalenie koordynacji słuchowo-ruchowej
- rozwijanie umiejętności manualnych.
Pomoce: ilustracje (zdjęcia) przedstawiające las – Załącznik 1; nagranie leśnych odgłosów, koło hula-hoop (kocyk lub poduszka); zdjęcia ze znakami informującymi o zakazie zaśmiecania lasu, wjeżdżania do niego samochodem i rozpalania ogniska – Załącznik 2; gotowe elementy drzewa – Załącznik 3; kartki z bloku, nożyczki, klej, kredki, farby, pędzelek, plastikowe butelki, trójkąt (2 metalowe łyżki), bębenek (plastikowa miska)
Przebieg zajęć:
Przed rozpoczęciem wspólnych zabaw Rodzic może udekorować pokój ilustracjami (zdjęciami) przedstawiającymi las, (książki z obrazkami).
1. „Co to jest las?” – burza mózgów. Dziecko dzieli się swoimi wiadomościami. Czy byłeś kiedyś w lesie? Jak wygląda las? Z jakim kolorem się Ci kojarzy? Jak pachnie las? Jakie dźwięki można w lesie usłyszeć? Spróbuj je naśladować. Czy lasy są nam potrzebne? Dlaczego? Czy tylko potrzebne są ludziom? Jakie zwierzęta żyją w lesie? Rozbudzanie zainteresowań przyrodniczych. (Załącznik 1. LAS)Słuchanie leśnych odgłosów (do pobrania)
2. Zabawa ruchowa „Mrówki do mrowiska”. Rodzic w jednym miejscu pokoju kładzie koło hula-hoop – mrowisko (można ułożyć ze wstążki/sznurka albo położyć nieduży kocyk/poduszkę). Dziecko/dzieci-mrówki chodzą na czworakach po całej pokoju. Na hasło: Mrówki do mrowiska! kierują się w stronę koła/kocyka – i wchodzą do mrowiska. Na hasło: Mrówki na spacer! – chodzą na czworakach. Zabawę powtarzamy kilka razy.
3. Rozmowa na temat tego, jak należy zachowywać się w lesie. Czego nie wolno robić w lesie? Dlaczego nie można krzyczeć? Dlaczego nie wolno palić ognisk? Rodzic prezentuje dzieciom zdjęcia ze znakami informującymi o zakazie zaśmiecania lasu, wjeżdżania do niego samochodem i rozpalania ogniska (Załącznik 2). Co możemy w lesie robić? Dziecko/dzieci wymieniają swoje propozycje.
4. Praca plastyczno – techniczna „Drzewo” – dwie propozycje wykonania zadnia do wyboru:
1) Dziecko wycina elementy drzewa (Załącznik 3). Następnie układa je we właściwej kolejności i nakleja na kartce. Z pomocą Rodzica nazywa jego poszczególne elementy. Można też narysować poszczególne elementy drzewa (korona, pień, korzenie) na kolorowych kartkach (zielone, brązowe), wyciąć, a dziecko złoży w całość i naklei na białej kartce.
2) Dziecko maluje farbami/kredkami na kartce z bloku drzewo zwracając uwagę na jego elementy: pień, korona (konary, gałęzie i liście), korzenie – część pod ziemią.
Po skończonej pracy pamiętamy o myciu rąk.
5. Zabawa muzyczno-ruchowa „Graj nisko, graj wysoko”. Stoimy w kole. Dziecko otrzymuje po 2 plastikowe butelki. Gdy Rodzic gra na trójkącie wysokie dźwięki, dziecko uderza butelką o butelkę nad głową. Gdy usłyszą niskie dźwięki – Rodzic gra na bębenku, uderza butelkami nisko nad podłogą w skłonie. Rozpoznawanie dźwięków wysokich i niskich.Gdy nie mamy instrumentów, wykorzystujemy domowe sprzęty: zamiast trójkąta można wziąć 2 metalowe łyżki, bębenek zastąpić np. uderzając dłonią w dno odwróconej plastikowej miski lub blat stołu.
6. Wspólne porządkowanie miejsca zabawy.
7.. Podziękowanie za wspólną zabawę. Pochwały.
Życzę wesołej zabawy!
Pozdrawiam
PROPOZYCJE ZABAW DODATKOWYCH (dla chętnych):
o Film edukacyjny „Wędrówki Skrzata Borówki - Las” - https://www.youtube.com/watch?v=54Rv8Dlm5m4
o Ćwiczenie określania stosunków przestrzennych „Gdzie jest miś?”. Rodzic kładzie pluszaka w różnych miejscach w pokoju. Zadaniem dziecka jest określanie jej położenia z zastosowaniem przyimków: na, pod, za, przed, obok (na półce, pod stołem, za krzesłem, przed lalką, obok szafy).
o Zabawa pantomimiczna „Co robimy w domu?”. Rodzic naśladuje czynności wykonywane w domu (np.: czytanie książki, odkurzanie, podlewanie kwiatów, gotowanie). Dziecko odgaduje, co robi rodzic. Następnie dzieci pokazuje różne czynności, odgaduje odgadują, co robi dziecko. Rozwijanie ekspresji twórczej.
Drodzy Rodzice!!Proszę , aby wszystkie prace, które dzieci wykonują w domu były gromadzone do teczek. Zachęcam do robienia zdjęć podczas realizacji zabaw przez dzieci, będą umieszczone na stronie przedszkola w zakładce – Prace dzieci.
Pozostaję do Państwa dyspozycji.Proszę o wysłanie e-maila z potwierdzeniem zapoznania się ze scenariuszem zajęć na każdy dzień. W razie pytań czy jakichkolwiek wątpliwości, trudności z realizacją zabaw proszę o kontakt e-mailowy.
W każdy wtorek i czwartek o godz. 19:00 na Instagramie (zaczytani_org) VPo terapięzy Fundacji Zaczytani.org prowadzą VPo terapię dla dzieci i opiekunów.Nadal zachęcam do korzystania z oferty programów telewizyjnych: - cykl edukacyjny na antenie TVP2:
o Program „Wesoła Nauka” o Program „Wielkie Dzieła Małych Rąk”
- pasmo edukacyjne w TVP ABC , w tym „Domowe Przedszkole”- vod.tvp.plZachęcam do słuchania Audycji radiowych: - Serwis Polskie Radio Dzieciom https://www.polskieradio.pl/18,Polskie-Radio-DzieciomWarto zapoznać się z materiałami edukacyjnymi na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej: https://www.gov.pl/web/zdalnelekcje/jestem-malym-ekologiem
Załącznik 1. LAS
Załącznik 2. ZASADY ZACHOWANIA SIĘ W LESIE.
Załącznik 3. DRZEWO.
………………………………………………………………………………………………….
…………………………………………………………………………………………………...