Post on 28-Jun-2020
SCENARIUSZ LEKCJI
Opracowanie merytoryczne: Katarzyna Kotas
www.multieducatio.pl
1
Charakterystyka zajęć
Odbiorcy:zajęcia adresowane są do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Mogą być realizowanepodczas godziny wychowawczej, zajęć informatycznych oraz zajęć pozalekcyjnych.
Cel zajęć: Celem zajęć jest:1. zapoznanie uczniów z istnieniem zagrożeń, które wiążą się z korzystaniem z nowoczesnych technologii, w szczególności z portali społecznościowych2. zaznajomienie uczniów z umiejętnościami bezpiecznego poruszania się na portalach społecznościowych utrwalenie zasad bezpiecznego korzystania z nich.3. uświadomienie konsekwencji takich działań jak: posiadanie łatwego do zgadnięcia hasła oraz używanie takiego samego hasła na profilu, w poczcie, itp., udostępnianie haseł i loginów, niewylogowywanie się z konta po zakończeniu użytkowania serwisu, ignorowanie ustawień prywatności w portalach społecznościowych, lekkomyślne zamieszczanie na portalach treści o swoim miejscu pobytu, itp.4. wypracowanie i utrwalenie zasad bezpiecznego korzystania z portali społecznościowych.
Czas trwania zajęć: 45 minut
Forma zajęć: prezentacja filmu burza mózgów dyskusja moderowana przez nauczyciela praca w grupach
Prowadzenie zajęć:Zajęcia mogą odbywać się w ramach godziny wychowawczej, zajęć informatycznych lub pozalekcyjnych. Scenariusz lekcji może być zrealizowany przez pedagoga szkolnego, wychowawcę bądź innego nauczyciela.
Sprzęt niezbędny do przeprowadzenia zajęć:Integralną częścią zajęć jest projekcja filmu DVD, zatem niezbędne jest posiadanie odtwarzacza płyt DVD lub komputera wraz ze stacją DVD.
2
Przebieg zajęć (45 minut)
1. Wprowadzenie (5 min)Nauczyciel informuje uczniów o temacie zajęć, następnie zadaje pytanie uczniom::Do czego służą portale społecznościowe? W jakim celu z nich korzystamy?
Następnie zadaje kolejne pytanie:Czy z korzystaniem z portali społecznościowych wiążą się jakieś zagrożenia?
Prowadzący zajęcia uważnie przysłuchuje się odpowiedziom uczniów. Wypowiedzi dotyczące zagrożeń wpisuje na tablicy.
2. Prezentacja filmu (15 min)Nauczyciel informuje uczniów, że w dalszej części zajęć obejrzą film „Jak bezpiecznie korzystać z portali społecznościowych?”. Podkreśla, aby uważnie przysłuchiwali się zasadom bezpieczeństwa, zaprezentowanym w filmie.
3. Dyskusja po filmie (10 min)Po obejrzeniu filmu nauczyciel zadaje uczniom pytanie: Jakie zagrożenia wiążą się z korzystaniem z portali społecznościowych? czy dowiedzieliście się czegoś nowego?
Prowadzący zachęca uczniów do odpowiedzi. Odpowiedzi uczniów weryfikuje z tymi zapisanymi wcześniej. Zapisuje je na tablicy. Ważne, aby wśród wypisanych zagrożeń znalazły się następujące:1. Łatwe do zgadnięcia hasło do konta na portalu społecznościowym2. Ustawienia profilu w serwisie społecznościowym skonfigurowane tak, że mają do niego dostęp wszyscy.3. Umieszczanie zbyt wielu informacji o sobie w sieci np. swoich danych osobowych (m.in. imię i nazwisko, adres zamieszkania, telefon) dokładnego plany dnia informacji gdzie jesteś, co robiszW razie konieczności nauczyciel kieruje pracą klasy, tak, aby wypowiedzi uczniów prowadziły do sformułowania w/w zagrożeń związanych z korzystaniem z portali społecznościowych.
4. Praca w grupach (10 min)Nauczyciel podkreśla, że bardzo ważne jest posiadanie trudnego do zgadnięcia hasła, dlatego też dalsza części lekcji będzie dotyczyła tworzenia tzw. silnego hasła.
3
Nauczyciel dzieli klasę na kilkuosobowe grupy np. pięciosobowe. Rozdaje każdej grupie po kartce, informując uczniów, że każda grupa ma za zadanie ułożyć trudne do zgadnięcia hasła (propozycja: każda grupa układa tyle haseł ile jest osób w grupie, czyli pięciosobowa grupa tworzy pięć haseł).
Następnie proponuje, aby grupy powymieniały sie kartkami i dokonały analizy otrzymanych haseł czy są one silne czy nie? Dlaczego? W każdej grupie jedna osoba omawia otrzymane hasła.
Nauczyciel wysłuchuje uważnie wypowiedzi uczniów.Na tablicy zapisuje niektóre z zasad tworzenia silnego hasła.
Pomoc dla nauczyciela:1. Hasło musi być długie co najmniej na 8 znaków.(może to być dłuższe wyrażenie np. jak to podane w filmie “szarysamolot”, ale również zdanie, skrót lub pierwsze litery zdania, które łatwo zapamiętamy np. “Uwielbiam chodzić do kina na filmy z moim ulubionym aktorem”, czyli “Ucdknfzmua”)2. Powinno zawierać duże i małe litery3. Może zawierac cyfry, ale nie np. szarysamolot123 (przykład z filmu)4. Powinno zawierać specjalne znaki np. wykrzyknik, znak zapytania, gwiazdkę.5. Może zawierać błąd ortograficzny.
5. Podsumowanie zajęć (5 min)Nauczyciel prezentuje wypisane na tablicy zagrożenia, które wiążą się z korzystaniem z portali społecznościowych oraz zasady tworzenia silnego hasła.
Przypomina o tym, że:1. Nie wolno podszywać się pod nikogo na portalu społecznościowym jest to karalne2. Nie należy podawać w Internecie zbyt wielu informacji o sobie3. Ustawienia na naszym profilu powinny być skonfigurowane tak, żeby informacje, pojawiające sie na naszej tablicy były dostępne tylko dla naszych znajomych.4.Nie wolno udostępniać swojego hasła nikomu i powinno być one wystarczająco skomplikowane oraz należy je systematycznie zmieniać.5. Należy zawsze wylogować się ze swojego konta/profilu z komputerów, do których dostęp ma wielu użytkowiników. Bo nawet “najmocniejsze” hasło nie uchroni nas przed włamaniem, jeśli zapomnimy się wylogować.
4