SCENARIUSZ LEKCJI - Tutto Arts & Media · 2013-10-17 · Do czego służą portale...

4
SCENARIUSZ LEKCJI Opracowanie merytoryczne: Katarzyna Kotas www.multieducatio.pl 1

Transcript of SCENARIUSZ LEKCJI - Tutto Arts & Media · 2013-10-17 · Do czego służą portale...

Page 1: SCENARIUSZ LEKCJI - Tutto Arts & Media · 2013-10-17 · Do czego służą portale społecznościowe? W jakim celu z nich korzystamy? Następnie zadaje kolejne pytanie: Czy z korzystaniem

SCENARIUSZ LEKCJI

Opracowanie merytoryczne: Katarzyna Kotas

www.multieducatio.pl

1

Page 2: SCENARIUSZ LEKCJI - Tutto Arts & Media · 2013-10-17 · Do czego służą portale społecznościowe? W jakim celu z nich korzystamy? Następnie zadaje kolejne pytanie: Czy z korzystaniem

Charakterystyka zajęć

Odbiorcy:zajęcia adresowane są do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Mogą być realizowanepodczas godziny wychowawczej, zajęć informatycznych oraz zajęć pozalekcyjnych.

Cel zajęć: Celem zajęć jest:1. zapoznanie uczniów z istnieniem zagrożeń, które wiążą się z korzystaniem z nowoczesnych                       technologii, w szczególności z portali społecznościowych2. zaznajomienie uczniów z umiejętnościami bezpiecznego poruszania się na portalach                 społecznościowych ­ utrwalenie zasad bezpiecznego korzystania z nich.3. uświadomienie konsekwencji takich działań jak: posiadanie łatwego do zgadnięcia hasła oraz                     używanie takiego samego hasła na profilu, w poczcie, itp., udostępnianie haseł i loginów,                       niewylogowywanie się z konta po zakończeniu użytkowania serwisu, ignorowanie ustawień                 prywatności w portalach społecznościowych, lekkomyślne zamieszczanie na portalach treści o                 swoim miejscu pobytu, itp.4. wypracowanie i utrwalenie zasad bezpiecznego korzystania z portali społecznościowych.

Czas trwania zajęć: 45 minut

Forma zajęć:­ prezentacja filmu­ burza mózgów­ dyskusja moderowana przez nauczyciela­ praca w grupach

Prowadzenie zajęć:Zajęcia mogą odbywać się w ramach godziny wychowawczej, zajęć informatycznych lub                   pozalekcyjnych. Scenariusz lekcji może być zrealizowany przez pedagoga szkolnego,               wychowawcę bądź innego nauczyciela.

Sprzęt niezbędny do przeprowadzenia zajęć:Integralną częścią zajęć jest projekcja filmu DVD, zatem niezbędne jest posiadanie                   odtwarzacza płyt DVD lub komputera wraz ze stacją DVD.

2

Page 3: SCENARIUSZ LEKCJI - Tutto Arts & Media · 2013-10-17 · Do czego służą portale społecznościowe? W jakim celu z nich korzystamy? Następnie zadaje kolejne pytanie: Czy z korzystaniem

Przebieg zajęć (45 minut)

1. Wprowadzenie (5 min)Nauczyciel informuje uczniów o temacie zajęć, następnie zadaje pytanie uczniom::Do czego służą portale społecznościowe? W jakim celu z nich korzystamy?

Następnie zadaje kolejne pytanie:Czy z korzystaniem z portali społecznościowych wiążą się jakieś zagrożenia?

Prowadzący zajęcia uważnie przysłuchuje się odpowiedziom uczniów. Wypowiedzi dotyczące               zagrożeń wpisuje na tablicy.

2. Prezentacja filmu (15 min)Nauczyciel informuje uczniów, że w dalszej części zajęć obejrzą film „Jak bezpiecznie                     korzystać z portali społecznościowych?”. Podkreśla, aby uważnie przysłuchiwali się zasadom                 bezpieczeństwa, zaprezentowanym w filmie.

3. Dyskusja po filmie (10 min)Po obejrzeniu filmu nauczyciel zadaje uczniom pytanie:­ Jakie zagrożenia wiążą się z korzystaniem z portali społecznościowych?­ czy dowiedzieliście się czegoś nowego?

Prowadzący zachęca uczniów do odpowiedzi. Odpowiedzi uczniów weryfikuje z tymi                 zapisanymi wcześniej. Zapisuje je na tablicy. Ważne, aby wśród wypisanych zagrożeń znalazły                     się następujące:1. Łatwe do zgadnięcia hasło do konta na portalu społecznościowym2. Ustawienia profilu w serwisie społecznościowym skonfigurowane tak, że mają do niego                     dostęp wszyscy.3. Umieszczanie zbyt wielu informacji o sobie w sieci np.­ swoich danych osobowych (m.in. imię i nazwisko, adres zamieszkania, telefon)­ dokładnego plany dnia­ informacji gdzie jesteś, co robiszW razie konieczności nauczyciel kieruje pracą klasy, tak, aby wypowiedzi uczniów prowadziły                     do sformułowania w/w zagrożeń związanych z korzystaniem z portali społecznościowych.

4. Praca w grupach (10 min)Nauczyciel podkreśla, że bardzo ważne jest posiadanie trudnego do zgadnięcia hasła, dlatego                     też dalsza części lekcji będzie dotyczyła tworzenia tzw. silnego hasła.

3

Page 4: SCENARIUSZ LEKCJI - Tutto Arts & Media · 2013-10-17 · Do czego służą portale społecznościowe? W jakim celu z nich korzystamy? Następnie zadaje kolejne pytanie: Czy z korzystaniem

Nauczyciel dzieli klasę na kilkuosobowe grupy np. pięciosobowe. Rozdaje każdej grupie po                     kartce, informując uczniów, że każda grupa ma za zadanie ułożyć trudne do zgadnięcia hasła                         (propozycja: każda grupa układa tyle haseł ile jest osób w grupie, czyli pięciosobowa grupa                         tworzy pięć haseł).

Następnie proponuje, aby grupy powymieniały sie kartkami i dokonały analizy otrzymanych haseł                     ­ czy są one silne czy nie? Dlaczego? W każdej grupie jedna osoba omawia otrzymane hasła.

Nauczyciel wysłuchuje uważnie wypowiedzi uczniów.Na tablicy zapisuje niektóre z zasad tworzenia silnego hasła.

Pomoc dla nauczyciela:1. Hasło musi być długie ­ co najmniej na 8 znaków.(może to być dłuższe wyrażenie np. jak to podane w filmie “szarysamolot”, ale również zdanie,                           skrót lub pierwsze litery zdania, które łatwo zapamiętamy np. “Uwielbiam chodzić do kina na                         filmy z moim ulubionym aktorem”, czyli “Ucdknfzmua”)2. Powinno zawierać duże i małe litery3. Może zawierac cyfry, ale nie np. szarysamolot123 (przykład z filmu)4. Powinno zawierać specjalne znaki np. wykrzyknik, znak zapytania, gwiazdkę.5. Może zawierać błąd ortograficzny.

5. Podsumowanie zajęć (5 min)Nauczyciel prezentuje wypisane na tablicy zagrożenia, które wiążą się z korzystaniem z portali                       społecznościowych oraz zasady tworzenia silnego hasła.

Przypomina o tym, że:1. Nie wolno podszywać się pod nikogo na portalu społecznościowym ­ jest to karalne2. Nie należy podawać w Internecie zbyt wielu informacji o sobie3. Ustawienia na naszym profilu powinny być skonfigurowane tak, żeby informacje, pojawiające                     sie na naszej tablicy były dostępne tylko dla naszych znajomych.4.Nie wolno udostępniać swojego hasła nikomu i powinno być one wystarczająco                   skomplikowane oraz należy je systematycznie zmieniać.5. Należy zawsze wylogować się ze swojego konta/profilu z komputerów, do których dostęp ma                         wielu użytkowiników. Bo nawet “najmocniejsze” hasło nie uchroni nas przed włamaniem, jeśli                     zapomnimy się wylogować.

4