SCENARIUSZ ZAJĘĆ NR 34„Optymalizacja transportu”
Wyłączną odpowiedzialność za zawartość niniejszej publikacji ponoszą jej autorzy i nie może być ona utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Unii Europejskiej
WZORZEC SCENARIUSZA ZAJĘĆ
Informacje ogólne
Temat Optymalizacja transportu
Adresat zajęć Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych
Miejsce i czas realizacji zajęć
Sala lekcyjna z interaktywną tablicą i technologią ICT. Lekcja - 45 min.
Cel ogólny (główny) zajęć Technologia informacyjna w transporcie
Cele operacyjne Wiadomości Zastosowanie wiedzy z zakresu logistyki w transporcie i zaopatrzeniu
Umiejętności - umiejętność wybierania odpowiedniej strony internetowej dla mapy- znalezienia optymalnej trasy transportu- wyciągania wniosków z uzyskanych informacji- rysowania tabeli do oceny danych.
Postawy - Przedstawienie wiedzy i postaw
Metody/techniki pracy
Nauczanie wspomagane komputerowoZadania badawcze, rozwiązywanie problemówMetoda badawczaIndywidualna praca uczniów
Narzędzia TIK Interaktywna tablica, komputer, aplikacje internetowe
Formy pracy Grupowa , zespołowa
Środki dydaktyczne Materiał Word - zadanie
Przebieg zajęć
Faza wstępna Wprowadzenie do tematu:
Jesteś dyspozytorem w firmie, która dostarcza pizzę
Wyłączną odpowiedzialność za zawartość niniejszej publikacji ponoszą jej autorzy i nie może być ona utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Unii Europejskiej
i inne posiłki do domu. Towary są dostarczane w całym Bardejowie i dostępne są 3 pojazdy.
Przedstawienie problemu badawczego:
Optymalizuj trasy i oszczędzaj paliwo, aby zoptymalizować trasy.
zadania:1.- znajdź mapę siedziby firmy: Daňový úrad, Partizánska30142.- Wybierz miejsce i własną nazwę firmy- Opracuj optymalne trasy wysyłki do trzech adresów w różnych częściach miasta3. Kierowca przedłożył oświadczenie pojazdów w następujący sposób:Podróżuj do adresu i z powrotem:odjazd: 8.00 - przyjazd 9.13; Trasa: Komenského 10 - Short Line - Slovak - Bardejovská Nová Ves 49.Podróżuj do adresu i z powrotem:Wyjazd 10,15 - przyjazd 11, 45; Trasa: Komenského 10 - Long Line - Short Tour - Objazd miasta Bardejov - Zlaté 70,Sprawdź to i zaznacz optymalne kierunki na mapie.Przygotuj tabelę przedstawiającą pierwotną trasę, dystans km, czas jazdy oraz optymalną odległość jazdy samochodem, czas jazdy.Zakończ.4. Zaznacz optymalne kierunki na mapie
Faza realizacyjna Pobieranie danych:
Zadanie zadania przez nauczyciela.Uzyskanie danych z internetu.
Przetwarzanie i analiza danych:
Z realizacji tego zadania na lekcjach mogę powiedzieć, że uczniowie chętnie rozwiązują zadania związane z życiem praktycznym, zadania związane z niektórymi z ich zawodów.Zadanie to jest testem tego, jak uczniowie znają
Wyłączną odpowiedzialność za zawartość niniejszej publikacji ponoszą jej autorzy i nie może być ona utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Unii Europejskiej
swoje miasto z jednej strony, a z drugiej strony, jeśli nauczyciel wyznacza ulicę o nietypowej nazwie, jest to świetny czas i motywacja dla ucznia do zainteresowania się geografią ruchu i jego miastem. Uczeń może znaleźć na przykład te mapy internetowe: map.atlas.sk/mapa/english , www.viamichelin.com maps.google.com i inne .Kopiując mapę do raportu i kompilując arkusz kalkulacyjny, wykorzysta swoją wiedzę z zakresu informatyki, administracji i korespondencji.Porównując trasę podaną przez kierowcę z optymalną trasą znalezioną na mapie internetowej, polecam skupienie się na dyskusji na temat przyczyn różnic - obiektywnie, subiektywnie, na sugestiach, jak rozwiązać naruszenie dyscypliny jazdy kierowcy, sugestie dla nowego kierowcy, który jest nieświadomy miasta. Jednocześnie zwraca się uwagę uczniów na technologię komunikacji i nawigacji.
Prezentacja danych:
Zadania opracowane przez uczniów są prezentowane na tablicy interaktywnej w grupach.Prezentacja mapy firmy i optymalnych map trasy.
Rozwiązywanie problemu badawczego:
Studenci w grupach przygotowują indywidualne zadania.Rezultatem jest projekt optymalnych tras transportu towarów w mieście.
Faza podsumowująca Sprawdzanie poziomu rozwiązania zadań.
Praca domowa Przetwarzanie danych w prezentacji PowerPoint. Przesłanie zadania nauczycielowi.
Ewaluacja Informacje zwrotne dla nauczyciela - sugestie dotyczące innych zadań, edycji zadań, ...
Wyłączną odpowiedzialność za zawartość niniejszej publikacji ponoszą jej autorzy i nie może być ona utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Unii Europejskiej
Wyłączną odpowiedzialność za zawartość niniejszej publikacji ponoszą jej autorzy i nie może być ona utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Unii Europejskiej
Top Related