z wykorzystaniem tablicy multimedialnej - WARZYWA

47
Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy nr 5 w Częstochowie Scenariusz zajęć z funkcjonowania osobistego i społecznego z wykorzystaniem tablicy multimedialnej Dnia 08.10.2019 godz. 8.00- 8.45 Klasa VIII B Prowadzący - Bożena Kownacka ________________________________________ 1. Temat: JESIEŃ W OGRODZIE - WARZYWA 2. Czas zajęć: 1 godz. lekcyjna 3. Metody pracy • podające (asymilacji) – objaśnienie, pogadanka utrwalająca, • problemowe – aktywizujące (stymulujące myślenie) –guizy, zagadki • praktyczne – zadania stawiane uczniom 4. Środki dydaktyczne: - naturalne eksponaty warzyw -etykiety z nazwami warzyw i cyframi - prezentacje multimedialne z wykorzystaniem aktywnej tablicy Film o ogrodzie jesienią https://www.youtube.com/watch?v=pJ7-0iqpkrI Quiz https://www.superkid.pl/quiz-dla-dzieci-warzywa-1 Zagadki https://www.superkid.pl/zagadki-warzywa-owoce Kolorowanka on line https://www.kolorowankionline.net/warzywa-z-ogrodu Film animowany o ziemniaku https://www.youtube.com/watch?v=7Bk5YVosidw 5. Zasady nauczania • świadomej aktywności, • wiązania teorii z praktyką, • systematyczności, • korelacji, • przystępności • aktywności w nauce,

Transcript of z wykorzystaniem tablicy multimedialnej - WARZYWA

Page 1: z wykorzystaniem tablicy multimedialnej - WARZYWA

Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy nr 5 w Częstochowie

Scenariusz zajęć z funkcjonowania osobistego i społecznego

z wykorzystaniem tablicy multimedialnej

Dnia 08.10.2019 godz. 8.00- 8.45

Klasa VIII B

Prowadzący - Bożena Kownacka

________________________________________

1. Temat: JESIEŃ W OGRODZIE - WARZYWA

2. Czas zajęć: 1 godz. lekcyjna

3. Metody pracy

• podające (asymilacji) – objaśnienie, pogadanka utrwalająca,

• problemowe – aktywizujące (stymulujące myślenie) –guizy, zagadki

• praktyczne – zadania stawiane uczniom

4. Środki dydaktyczne:

- naturalne eksponaty warzyw

-etykiety z nazwami warzyw i cyframi

- prezentacje multimedialne z wykorzystaniem aktywnej tablicy

Film o ogrodzie jesienią https://www.youtube.com/watch?v=pJ7-0iqpkrI

Quiz https://www.superkid.pl/quiz-dla-dzieci-warzywa-1

Zagadki https://www.superkid.pl/zagadki-warzywa-owoce

Kolorowanka on line https://www.kolorowankionline.net/warzywa-z-ogrodu

Film animowany o ziemniaku https://www.youtube.com/watch?v=7Bk5YVosidw

5. Zasady nauczania

• świadomej aktywności,

• wiązania teorii z praktyką,

• systematyczności,

• korelacji,

• przystępności

• aktywności w nauce,

Page 2: z wykorzystaniem tablicy multimedialnej - WARZYWA

• indywidualizacji,

• kształtowania pozytywnej atmosfery pracy

6. Korelacja:

• wiadomości z lekcji poprzednich

7. Formy pracy:

• zespołowa – z całą klasą

• indywidualna

8. Cele ogólne lekcji

-nabywanie umiejętności rozpoznawania, wskazywania i nazywania warzyw

- nabywanie i doskonalenie umiejętności etykietowanie wyrazem i symbolem

określonych warzyw

- nabywanie i doskonalenie umiejętności kategoryzowania

- tworzenie zbiorów, określanie liczebności zbiorów

- nabywanie i doskonalenie umiejętności przeliczania na konkretach

9. Cele operacyjne:

A. ZAPAMIĘTANIE WIADOMOŚCI

B. ZROZUMIENIE WIADOMOŚCI

Uczeń:

• przyporządkowuje kartki z nazwami warzyw i cyframi

CELE WYCHOWAWCZE POSTAWY I WARTOŚCI

Uczeń:

• wykazuje zainteresowanie omawianym tematem,

• angażuje się w zdobywanie wiedzy,

• pracuje w grupie,

• porozumiewa się, w sposób zrozumiały dla otoczenia

• utrzymuje prawidłowe relacje interpersonalne z kolegami z klasy i nauczycielem

10 Przebieg zajęć:

Wprowadzenie:

1.Podanie tematu zajęć. Krótkie przypomnienie wiadomości z poprzednich lekcji

Page 3: z wykorzystaniem tablicy multimedialnej - WARZYWA

Zajęcia właściwe:

1. Zaprezentowanie filmu na tablicy multimedialnej -Film o ogrodzie jesienią

https://www.youtube.com/watch?v=pJ7-0iqpkrI

2.Krótkie podsumowanie widomości po obejrzeniu filmu Czy potrafisz rozpoznać... WARZYWA? Quiz https://www.superkid.pl/quiz-dla-dzieci-warzywa-1 Zagadki https://www.superkid.pl/zagadki-warzywa-owoce

3.Etykietowanie – uczeń przyporządkowuje kartki z nazwami warzyw

4.Kategoryzowanie wg ,rodzaju ,zbiory – uczeń tworzy zbiory jednoimienne

5.Przeliczanie samodzielnie lub z pomocą- przelicza poszczególne zbiory warzyw

6.Kolorowanka on line https://www.kolorowankionline.net/warzywa-z-ogrodu

7. Film animowany o ziemniaku https://www.youtube.com/watch?v=7Bk5YVosidw

Podsumowanie

Swobodne wypowiedzi dzieci o tym co najbardziej podobało się na dzisiejszych

zajęciach . Odpowiedzi na zadawane przez N-la pytania .

Przygotowała Bożena Kownacka

Page 4: z wykorzystaniem tablicy multimedialnej - WARZYWA

Scenariusz zajęć z wykorzystaniem TIK

Prowadzący: Magdalena Palasińska

Klasa VB

Przedmiot: Funkcjonowanie osobiste i społeczne

Temat: Postać Świętego Mikołaja

Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy nr 5 w Częstochowie

Cele ogólne: - rozwijanie koordynacji wzrokowo – ruchowej,

- doskonalenie umiejętności naklejania gotowych elementów,

- utrwalenie znajomości barwy białej i czerwonej,

-kształcenie umiejętności naśladowania ruchów nauczyciela,

- stwarzanie okazji do swobodnej ekspresji ruchowej przy muzyce.

Cele szczegółowe: - rozróżnia dwa kolory: biały i czerwony,

- potrafi naśladować ruchy nauczyciela,

- powtarza wyrazy dźwiękonaśladowcze,

- potrafi wypełnić obrazek przedstawiający Św. Mikołaja

- wskazuje poszczególne części garderoby Św. Mikołaja (czapka, płaszcz, buty, broda).

Metody : - wyjaśnienie,

- ośrodków pracy,

- behawioralna.

Formy:

- indywidualna,

- zbiorowa.

Środki dydaktyczne:

- pluszowa postać Mikołaja,

- ksero z dopasowaniem etykiet dla Mikołaja,

- ksero z narysowanym Mikołajem do wypełnienia przez dzieci,

- pocięta pocztówka Mikołaja,

- klej, wata, czerwona krepina,

- piłka, samochód, samolot,

- laptop,

- zestaw interaktywny.

Przebieg zajęć:

1. Powitanie dzieci piosenką „ Witaj….”, podanie sobie dłoni i ukłonienie się.

2. Wprowadzenie do tematu zajęć – rozwiązanie zagadki – Mikołaj

Ma długą brodę i do tego Święty

Lubi dzieci więc nosi im prezenty

Page 5: z wykorzystaniem tablicy multimedialnej - WARZYWA

3. Dopasuj etykiety (nazywanie poszczególnych części stroju Mikołaja),

4. Znajdź różnice na obrazku

https://www.superkid.pl/znajdz-10-roznic-online-17

5. Ćwiczenia artykulacyjne „Idzie Mikołaj” – nauczyciel recytuje rymowankę. Dzieci

ilustrują jej treść ruchem oraz powtarzają wyrazy dźwiękonaśladowcze.

Idzie Mikołaj – tup ,tup, tup

Paczki podrzuca – siup, siup ,siup

Śmieje się głośno ho ,ho ,ho

W okna zagląda – o o o

Saniami sunie – wiu, wiu ,wiu

Na dłonie chucha hu, hu, hu

Idzie Mikołaj tup ,tup ,tup

I do drzwi puka puk, puk, puk

6. Ćwiczenia oddechowe. Nauczyciel recytuje fragment wiersza Ewy Skorek „Zimne

ręce”

Uhu ha, uhu ha

Mroźną zimę mamy

Nasze ręce mocno zmarzły

Więc na nie dmuchamy

( głęboki wdech, długie i mocne dmuchanie w dłonie ułożone w łódeczkę)

7. Zabawy paluszkowe

Kiedy na niebie gwiazdka świeci - podniesione ręce otwieranie i zaciskanie palców

I śpią głęboko wszystkie dzieci - złożone dłonie oparte o policzek

Wtedy Mikołaj z workiem wędruje - naśladowanie chodzenia palcami po ręce

I wszystkie dzieci obdarowuje - przesunięcie od siebie do przodu złączonych dłoni

8. Wyklejanie Mikołaja

https://www.superkid.pl/maly-artysta

9. Układanie przez dzieci pociętej pocztówki postaci Mikołaja

https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=0c3297270cdc

10. Spacer Mikołaja – zabawa orientacyjno – porządkowa – dzieci wędrują po sali z

wyobrażonymi workami na plecach. Kiedy muzyka cichnie zatrzymują się zdejmują

worek i wypakowują zabawki.

11. Prezenty od Mikołaja – ćwiczenia dużych grup mięśniowych – dzieci tańczą swobodnie

kiedy muzyka cichnie zatrzymują się. Nauczyciel wyciąga prezenty od Mikołaja. Dzieci

wykonują ćwiczenia zgodnie z wylosowanym prezentem – zabawką: piłka podskakuje

w miejscu, auto biegają po sali i ruszają rękami naśladując kręcenie kierownicą, samolot

chodzą z rękami rozłożonymi na boki.

12. Pomóż Mikołajowi przygotować prezenty dla dzieci. Do każdej paczki musi trafić

prezent, którego nazwa rozpoczyna się na literę widoczną na paczce. Prezenty przenoś

do paczki, chwytając je myszką.

https://www.superkid.pl/gra-online-mikolaj-prezenty

13. Podziękowanie dzieciom za pracę, nagrodzenie aktywności dnia osób wyróżniających

się, ocena prac plastycznych i umieszczenie ich na wystawie.

Page 6: z wykorzystaniem tablicy multimedialnej - WARZYWA

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć z Edukacji wczesnoszkolnej z wykorzystaniem TIK

PRZEDMIOT: Funkcjonowanie osobiste i społeczne

PROWADZĄCA ZAJĘCIA: mgr Małgorzata Jakubczak

SZKOŁA: Szkoła Podstawowa Specjalna Nr 5 w Częstochowie

KLASA : II A

DATA : 08.01. 2020 r.

TEMAT ZAJĘĆ : „ Zimowa pogoda”

CEL OGÓLNY:

- kształcenie umiejętności dostrzegania zmian w przyrodzie (rozpoznawanie cech

charakterystycznych dla zimy)

CELE OPERACYJNE:

Uczeń:

- rozpoznaje cechy charakterystyczne dla zimowej pogody

- wskazuje zimowy ubiór

- rozpoznaje cyfry i przelicza na konkretach w zakresie 5

- sprawnie- w miarę możliwośći- obsługuje program graficzny PAINT

- adekwatnie reaguje na polecenia nauczyciela

- chętnie współdziała w grupie podczas wykonywania pracy plastycznej

METODY:

- słowna (objaśnienia)

- oglądowa (pokaz,, obserwacja)

- czynna (działań praktycznych)

FORMY:

- praca indywidualna

- praca zbiorowa

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

Sprzęt multimedialny :tablica interaktywna,

Zasoby multimedialne: film przedstawiający różne pory roku, karty pracy

ilustrujące strój charakterystyczny dla zimowej pogody.

Tekst opowiadania Marii Konopnickiej pt. „Zła zima ” .

Page 7: z wykorzystaniem tablicy multimedialnej - WARZYWA

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Przywitanie się z uczniami.

2. Prowadzący zajęcia proponuje uczniom uważne wysłuchanie opowiadania Marii

Konopnickiej pt. “ Zła zima ”

3. Nauczyciel objaśnia jaką mamy porę roku (zima ).

Prezentując film nauczyciel wyjaśnia po czym poznajemy że jest zima.

Jest zimno, często pada śnieg, lepimy bałwany, drzewa nie mają liści, są ferie

zimowe.

https://www.youtube.com/watch?v=tcDocaYgq2c

4. Śpiew piosenki pt. „Zima, zima, zima, pada, pada śnieg”

https://www.youtube.com/watch?v=pvlkUq0XVnM

5. „ Kolorowe krajobrazy zimy” – uczniowie z pomocą nauczyciela tworzą krajobraz

zimowy

z wykorzystaniem programu graficznego MS PAINT

6. Omówienie prac uczniów:

podkreślenie zaangażowania uczniów.

7. Rozmowa na temat konieczności dbania o zdrowie własne i innych poprzez

odpowiednie

ubieranie się.

Porządkujemy ubrania- zabawa dydaktyczna. Segregowanie ubrań na zimowe i

letnie.

8. Doskonalenie umiejętności przeliczania w zakresie 5 oraz utrwalanie zapisu

graficznego

cyfry 5 z wykorzystaniem zimowych kart pracy.

https://eduzabawy.com/materialy-tematyczne-do-druku/grudzien/zima/nauka-

liczenia/

9. Krótkie podsumowanie wiadomości nabytych podczas zajęć.

10. Zakończenie zajęć i podziękowanie uczniom za pracę.

Page 8: z wykorzystaniem tablicy multimedialnej - WARZYWA

Scenariusz zajęć z wykorzystaniem TIK

Konspekt zajęć dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i

znacznym.

PRZEDMIOT: Funkcjonowanie osobiste i społeczne

PROWADZĄCA ZAJĘCIA: mgr Agnieszka Kobyłkiewicz

SZKOŁA: Szkoła Podstawowa Specjalna Nr 5 w Częstochowie

TEMAT: Zwierzęta w gospodarstwie.

CELE OGÓLNE:

-poznanie różnych gatunków zwierząt żyjących w wiejskim gospodarstwie,

-rozwijanie aparatu mowy poprzez ćwiczenia dźwiękonaśladowcze,

-kształtowanie umiejętności klasyfikacyjnych,

-doskonalenie umiejętności zgodnego współdziałania w trakcie różnorodnych zabaw.

-rozwijanie wrażliwości słuchowej i umiejętności dobierania muzyki,

CELE SZCZEGÓŁOWE:

-zna i potrafi nazywać niektóre zwierzęta wiejskie,

-naśladuje głosy zwierząt stosując zwroty dźwiękonaśladowcze,

obrazki zwierząt-podejmuje próbę ułożenia z 2,3,4 części,

-potrafi rozwiązać zagadkę słowną,

-chętnie uczestniczy w zabawie,

POMOCE DYDAKTYCZNE:

-Schematyczna buźka wesoła i smutna,

-obrazki zwierząt z gospodarstwa,

-obrazki zwierząt, przedstawiające zwierzęta dorosłe i młode,

-symbole MÓWIK, MAKATON oznaczające wielkość i zwierzęta,

-komputer, tablica multimedialna -prezentacja multimedialna,

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

Część wstepna.

1.Przywitanie.

Nauczyciel podaje kolejno uczniom dłoń i wita się słowami „dzień dobry”. W miarę

możliwości mobilizuje uczniów do powitania werbalnego oraz prosi o wybór buźki spośród

dwóch (wesoła i smutna). Zaprasza do zajęć, podczas, których będą poznawali zwierzęta z

gospodarstwa domowego.

2. „Odszukaj ukryte zwierzęta”.

Nauczyciel wcześniej rozkłada na podłodze, w miejscach dostępnych dla uczniów obrazki

przedstawiające zwierzęta (koń, krowa, kogut, kura, świnia, kaczka, pies, kot, osioł).

Zadaniem dzieci jest zebranie wszystkich tych obrazków i przyniesienie na stolik.

Zajęcia właściwe:

1.,,Jakie to zwierzę"-zagadki.

Na stole leżą rozłożone obrazki przyniesione przez uczniów. Wspólnie z nauczycielem

rozpoznają poszczególne zwierzęta. Następnie nauczyciel mówi nazwę zwierzęcia ,a uczeń

pokazuje właściwe zwierzę,

https://www.youtube.com/watch?v=5cT69xkHVh8

https://www.youtube.com/watch?v=_j6DwFwmV98

2. „Czyj to głos” - zagadki słuchowe

Page 9: z wykorzystaniem tablicy multimedialnej - WARZYWA

Na stole leżą rozłożone obrazki przyniesione przez uczniów. Wspólnie z nauczycielem

następuje identyfikowanie poszczególnych zwierząt. Nauczyciel włącza płytę CD z

odgłosami zwierząt. Zadaniem dzieci jest rozpoznanie poprzez wybór obrazka, do kogo

należy dany odgłos. Nauczyciel mobilizuje uczniów do naśladowania usłyszanego głosu, w

miarę możliwości podania nazwy danego zwierzęcia. Na koniec ćwiczenia chwali za

poprawnie wykonane zadanie.

3. „Mały i duży” - Rozróżnianie i identyfikowanie wielkości

Uczniowie siadają przy stoliku. Przed nimi leżą obrazki przedstawiające zwierzęta dorosłe

oraz obrazki przedstawiające dzieci zwierząt. Do wykonania są następujące zadania:

- łączenie w pary obrazki przedstawiające to samo zwierzątko „Znajdź dziecko dla mamy” np.

kura i kurczaczek, krowa i cielaczek

- segregowanie obrazków na dwie grupy: na białą tackę wszystkie zwierzątka małe, na

czerwoną wszystkie zwierzątka duże

Należy pamiętać, aby podczas wykonywania zadania nauczyciel nazywał dane zwierzę oraz

aby mobilizował uczniów do wskazywania gestem, czy dane zwierzę jest małe czy duże.

4.Zwierzęta hodowlane i ich produkty.

Nauczyciel pokazuje uczniom przyniesione przez siebie produkty ,a zadaniem ucznia jest

próba dopasowania odpowiedniego zwierzątka do produktu: mleko-krowa, jajka-kura, wełna-

baran.

5. „Zabawy masą solną”

Uczniowie siadają przy stole, przy którym na każdego czekają przygotowane składniki do

wykonania masy solnej (mąka, woda, sól, olej) oraz tacka, misa, foremki i wałek. Nauczyciel

prosi uczniów aby kolejno wsypywali/wlewali do misy poszczególne składniki. Po

wykonaniu tego zadania, kto potrafi to samodzielnie a pozostali z pomocą wykonują zadanie:

- wyrobienie masy solnej na jednolitą masę

- uformowanie dużej kuli

- wałkowanie kuli na placek za pomocą wałka

- wykrawanie kształtów zwierzątek za pomocą foremek i układanie ich na tacce

Po wykonaniu tych czynności tacka ze zwierzątkami jest odłożona do wyschnięcia, i na

kolejnych zajęciach zostaną one wymalowane farbami. Nauczyciel prosi uczniów o pomoc w

czynnościach porządkowych.

Część końcowa:

1. „Śpiący kotek” - ćwiczenia relaksacyjne i oddechowe

Uczniowie kładą się na kocu w pozycji wygodnej, nauczyciel opowiada historyjkę o śpiącym

kotku jednocześnie mobilizując ich do wykonywania różnych gestów – przeciąganie się,

ziewanie, oblizywanie warg.

2. Pożegnanie analogicznie jak powitanie również z wyborem buźki wesołej lub smutnej.

Należy pamiętać, aby przed każdym zadaniem dokładnie wytłumaczyć uczniom (werbalnie

oraz przez pokaz), na czym będzie polegało zadanie, zabawa, oraz aby wzmacniać

pozytywnie wszystkie poprawnie wykonane aktywności.

Page 10: z wykorzystaniem tablicy multimedialnej - WARZYWA

Scenariusz zajęć z religii z wykorzystaniem TIK

Temat: Mieszkania Boga

Prowadzący Alicja Bednarek

Data: 20.05.2020 r.

Klasa: V b

Cele ogólne:

Zrozumienie prawdy, że Bóg, choć mieszka w niebie, na ziemi chce spotykać się z nami w

kościele i mieszkać w naszych sercach

Cele szczegółowe:

Uczeń:

Wie, że Bóg mieszka w niebie oraz w sercach dobrych ludzi

Wie, że można się spotykać z Panem Jezusem, przychodząc do kościoła

Metody i techniki:

Rozmowa kierowana

Pokaz

Śpiew z gestami

Opowiadanie

Zabawa

Formy pracy:

Indywidualna

Zbiorowa

Środki dydaktyczne:

Tablica interaktywna

Komputer

Piosenki

Ilustracje

Niebieska bibuła

Przebieg zajęć:

1. Modlitwa:

W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus. Na wieki wieków. Amen.

2. Katecheta odtwarza na tablicy multimedialnej piosenkę „Jak Dawid”. Śpiewa ją z wraz z

uczniami, dołączając do tego gesty, które dzieci naśladują.

Gdy Boży Duch wypełnia mnie

Jak Dawid śpiewać chcę. /x2

Ref.: Jak Dawid, jak Dawid, jak Dawid (śpiewać chcę). /x2

Gdy Boży Duch wypełnia mnie

Jak Dawid klaskać chcę. /x2

Gdy Boży Duch wypełnia mnie

Jak Dawid wielbić chcę. /x2

Gdy Boży Duch wypełnia mnie

Jak Dawid skakać chcę. /x2

3. Katecheta pokazuje na tablicy multimedialnej ilustracje przedstawiające różne zwierzęta.

Dzieci mają za zadanie podać nazwy zwierząt i powiedzieć, jak nazywają się ich domy.

Pies – buda

Page 11: z wykorzystaniem tablicy multimedialnej - WARZYWA

Kura – kurnik

Krowa – obora

Wiewiórka – dziupla

Bocian – gniazdo

Pszczoła – ul

Mrówka – mrowisko

Lis – nora

Chomik – klatka

Rybka – akwarium

Świnia – chlew

Ślimak – muszelka

- A gdzie mieszkają ludzie? (w domach)

Tak, ludzie mieszkają z domach. Domy mogą być różne. Możemy mieszkać w kamienicy, w

bloku, w domu na wsi.

- A czy wiecie, jak nazywa się dom/budynek, w którym mieszka Bóg? (kościół)

Tak, kościół to dom, w którym mieszka Bóg.

Są różne kościoły: duże, małe, stare, nowe, z cegieł, z drewna, ale w każdym kościele bez

wyjątku mieszka Bóg.

- Czy byliście kiedyś w kościele? (tak)

- Z kim? (z mamą, z tatą, z babcią)

Bardzo mnie to cieszy, że odwiedzacie Pana Boga w kościele. On zawsze na was tam czeka i

jest szczęśliwy, gdy do Niego przychodzicie.

4. Chciałabym powiedzieć wam dzisiaj jeszcze o drugim domu Pana Jezusa, do którego nas

zaprasza. Na początku posłuchajcie uważnie, co przydarzyło się pewnej małej dziewczynce.

Kiedyś mała dziewczynka zaczęła w nocy bardzo głośno płakać. Leżała w łóżku i płakała.

Pobiegli do niej rodzice, brat i siostra, bo wszyscy się obudzili. Podeszli do łóżka płaczącej

dziewczynki i zapytali:

- Dlaczego płaczesz?

- Płaczę, bo mi się przyśniło niebo – odpowiedziała dziewczynka.

- Jak to – zdziwił się tatuś – dlaczego płaczesz? Jeśli przyśniło ci się niebo, to powinnaś

skakać z radości.

- Płaczę dlatego, że byłam w niebie, ale musiałam się obudzić, a tam było tak cudownie:

aniołowie śpiewali, Pan Jezus trzymał mnie na rękach, a Maryja całowała mnie w czoło.

Nauczyciel pyta:

- Co spotkało w nocy dziewczynkę z tego opowiadania? (przyśniło jej się niebo)

- Dlaczego płakała? (bo obudziła się, a w niebie, które jej się przyśniło, było cudownie)

- Dlaczego w niebie było cudownie? Kogo tam spotkała? (Jezusa, Maryję, aniołów)

Jezus mieszka w kościele, choć Go tam nie widzimy. Dopiero, gdy pójdziemy do nieba,

wtedy będziemy mogli Go widzieć tak, jak widziała Pana Jezusa dziewczynka z opowiadania.

5. Nauczyciel prezentuje dzieciom ilustrację przedstawiającą wniebowstąpienie Jezusa i

mówi: Pewnego dnia, gdy Jezus był ze swoimi przyjaciółmi na wysokiej górze, uniósł się do

góry, do nieba. Teraz czeka tam na nas, bo dla każdego z nas przygotował w niebie

mieszkanie.

Ale nie musimy smucić się tak, jak ta dziewczynka, że nie możemy jeszcze być w niebie, bo

tak naprawdę, gdy jesteśmy grzeczni, pomagamy innym i słuchamy rodziców, to wtedy niebo

jest już w naszych sercach.

W tej grupie są same grzeczne dzieci, więc jestem pewna, że każdy ma w swoim sercu

kawałek nieba.

6. Katecheta uczy dzieci refrenu piosenki: „Oooooo, niebo jest w sercu mym”.

7. Zabawa ruchowa:

Page 12: z wykorzystaniem tablicy multimedialnej - WARZYWA

Nauczyciel tworzy na dywanie okręgi z niebieskiej bibuły i wyjaśnia dzieciom, że to będą

nasze chmurki. Następnie odtwarza na tablicy multimedialnej wcześniej poznaną piosenkę.

Zadaniem dzieci jest przeskakiwanie z chmurki na chmurkę, jednocześnie śpiewając refren

utworu.

Page 13: z wykorzystaniem tablicy multimedialnej - WARZYWA

Scenariusz zajęć z religii z wykorzystaniem TIK

Temat: Przygotowujemy prezenty dla bliskich

Prowadzący Alicja Bednarek

Data: 09.12.2019 r.

Klasa: VII b / VIII a

Cele ogólne:

Zrozumienie prawdy, że należy okazywać mamie miłość

Cele szczegółowe:

Uczeń:

Wie, że mama jest najważniejszą osobą dla dziecka

Wie, że mamy dwie mamy: na ziemi i w niebie

Metody i techniki:

Rozmowa kierowana

Pokaz

Śpiew

Zabawa

Formy pracy:

Indywidualna

Zbiorowa

Środki dydaktyczne:

Tablica multimedialna

Komputer

Piosenki

Obrazki przedstawiające Maryję

Papierowe serwetki

Klej

Nożyczki

Przebieg zajęć:

1. Modlitwa:

W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.

2. Nauczyciel na tablicy multimedialnej odtwarza piosenkę „Jestem mały jak palec”, którą

śpiewa wraz z dziećmi:

Jestem mały jak palec

Jestem mały jak mrówka

Ale proszę Cię Panie

Wejdź do mego serduszka

3. Jak mają na imię Wasze mamy? (Ania, Basia, Julia)

Nasze mamusie są dla nas bardzo ważne. To dzięki nim żyjemy. Zanim się urodziliśmy,

mamusia przez wiele dni nosiła nas w swoim brzuchu. Gdy się urodziliśmy mamusia i tatuś

bardzo się cieszyli, bo dziecko jest najwspanialszym prezentem od Pana Boga. Wtedy nasza

mamusia nas karmiła, zmieniała nam pampersy, usypiała nas, a także przytulała i nosiła na

rękach, gdy płakaliśmy.

Page 14: z wykorzystaniem tablicy multimedialnej - WARZYWA

- A co ważnego teraz robią dla was mamusie? (gotują obiady, piorą ubrania, czeszą nam

włosy, kąpią nas, przytulają nas, bawią się) – dzieci naśladują wykonywanie poszczególnych

czynności.

- Czy bez mamusi łatwo byłoby żyć? (nie)

Mama jest najważniejszą osobą dla każdego dziecka, dlatego chcielibyśmy podziękować dziś

Panu Bogu za nasze kochane mamy, do których możemy przychodzić, gdy jesteśmy

szczęśliwi, ale też wtedy, gdy jest nam smutno. Chcielibyśmy podziękować dziś za to, że

mama zawsze nas zrozumie, wysłucha, pomoże nam, gdy tego potrzebujemy i pocieszy, gdy

będzie nam przykro.

4. Ale poza mamą, która nas urodziła i która opiekuje się nami tu na ziemi, mamy też drugą

mamę, która mieszka w niebie.

- Co to za Mama? (Maryja)

Nauczyciel pokazuje obrazek przedstawiający Maryję.

5. Tak, jak rozmawiamy z mamusią i tatusiem, z babcią czy z koleżanką, tak samo możemy

rozmawiać z Matką Bożą.

Pomódlmy się teraz za nasze mamusie, prosząc, aby Maryja – nasza druga Mama, opiekowała

się nimi.

O co się dla nich pomodlimy? (o zdrowie; o to, żeby były szczęśliwe; o to, aby kochały

naszych tatusiów)

Uczniowie wypowiadają intencje. Katecheta po każdej z nich mówi: „Ciebie prosimy!” a

uczniowie odpowiadają: „Wysłuchaj nas Panie!”.

6. Następnie nauczyciel odtwarza na tablicy multimedialnej piosenkę „Pan Jezus także Mamę

miał” i uczy jej dzieci:

Pan Jezus także Mamę miał, kiedy w Nazarecie żył.

Jezu, naszym mamom daj, dużo łask i dużo sił.

Pan Jezus Opiekuna miał, kiedy w Nazarecie żył.

Jezu, naszym tatom daj, dużo łask i dużo sił.

Pan Jezus także Babcię miał, kiedy w Nazarecie żył.

Jezu, naszym babciom daj, dużo łask i dużo sił.

Pan Jezus także Dziadka miał, kiedy w Nazarecie żył.

Jezu, naszym dziadkom daj, dużo łask i dużo sił.

7. Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Na pewno od osób, o których przed chwilą

śpiewaliśmy: od rodziców, babci i dziadka, dostaniecie prezenty. Każdy lubi dostawać

upominki, dlatego teraz pomogę wam zrobić prezenty, które wy będziecie mogli podarować

waszym bliskim. Będą to piękne aniołki.

Nauczyciel rozdaje każdemu uczniowi dwie papierowe serwetki, klej oraz nożyczki i podaje

instrukcję wykonania papierowego aniołka. Dzieci z pomocą dorosłego wykonują świąteczne

prezenty dla swoich bliskich.

8. Na koniec katecheta rozdaje uczniom obrazki z wizerunkiem Maryi – naszej drugiej

Mamusi, która jest w niebie.

Page 15: z wykorzystaniem tablicy multimedialnej - WARZYWA

Scenariusz zajęć logopedycznych

Temat: W cyrku.

Czas: 45 minut

Formy: indywidualna

Środki dydaktyczne: ilustracje przedstawiające twarze/emocje klaunów, lustro, wiersz

„Cyrk”, lina, ilustracje zwierząt, plansza do zabawy oddechowej Wesoły klaun, tablica

interaktywna

Cele:

Omówienie narządów tworzących aparat mowy

Wspomaganie kinestezji narządów mowy z kontrolą wzroku i bez

Zwrócenie uwagi na znaczenie wyrazu twarzy w komunikacji ( jakie emocje i

informacje można wyczytać z twarzy)

Przedstawienie sposobów wykorzystania głosu w naśladowaniu odgłosów różnych

zwierząt

Uwrażliwianie percepcji słuchowej

Kształtowanie zmysłu obserwacji

Rozwój w zakresie motoryki dużej i małej (w tym grafomotyryki

Przebieg zajęć:

1. Rozpoczęcie zajęć, przywitanie się z dzieckiem

2. Występy klaunów:

Początkowo pozwalamy dziecku na swobodną zabawę przed lustrem, może robić

dowolne miny, albo naśladować terapeutę. Nazywamy z dzieckiem poszczególne części

twarzy oraz jamy ustnej. Wskazujemy na ich role w mówieniu.

Następnie logopeda prezentuje duże obrazki przedstawiające twarze klaunów. Prosimy

dziecko aby przyjrzało się uważnie ilustracjom, po czym spróbowało nazwać i opisać

emocje, jakie wyrażają ( smutek, złość, radość, strach, zdziwienie, zaciekawienie)

Dziecko przed próbuje naśladować wyrazy twarzy prezentowane na kolejnych

obrazkach.

3. Logopeda, siedząc z dzieckiem przed lustrem, czyta wiersz „Cyrk”, mający na celu

ćwiczenie języka i warg:

Page 16: z wykorzystaniem tablicy multimedialnej - WARZYWA

CYRK

DZIŚ CYRKOWE PRZEDSTAWIENIE.

NA ARENIE KLAUN SIĘ ZJAWIŁ

I SZTUCZKAMI WESOŁYMI

WSZYSTKICH WIDZÓW WNET ROZBAWIŁ.

Wykonujemy różne minki: wesołą-rozciągnięte usta

Smutną- „podkówka”, złą-wąskie, cienkie usta

Obrażoną- wargi ściągnięte, wysunięte do przodu.

ŚMIEJE SIĘ PANI. ha ha ha

ŚMEJE SIĘ PAN he he he

ŚMIEJE SIĘ BABCIA hi hi hi

I DZIADEK JAN ho ho ho

ŚMIEJE SIĘ OLA he he ha he he ha

ŚMIEJE SIĘ ANIA hi hi ho hi hi ho

ŚMIECH TEŻ OGARNĄŁ MAŁEGO FRANIA

ho ho ha ho ho ha

KLAUN JUŻ POSZEDŁ, LECZ PO CHWILI

LEW Z OGROMNĄ GRZYWĄ STOI

GDY LEW PASZCZĘ SWĄ ROZCHYLI

Szeroko otwieramy usta

KAŻDY SIĘ GO BARDZO BOI

BOI SIĘ PANI ach, ach

BOI SIĘ PAN och, och

BOI SIĘ BABCIA uch uch

I DZIADEK JAN ych, ych

BOI SIĘ OLA aj, aj, aj

BOI SIĘ ANIA oj, oj, oj

STRACH TEŻ OGARNĄŁ MAŁEGO FRANIA

oj, aj, oj, aj

TYLE SIĘ DZIŚ W CYRKU DZIAŁO

JUŻ JEST KONIEC PRZEDSTWIENIA

KAŻDY WIDZ DO DOMU WRACA

Dotykamy czubkiem języka

Page 17: z wykorzystaniem tablicy multimedialnej - WARZYWA

Różnych miejsc na podniebieniu

LECZ ZOSTAŁY MU WSPOMNIENIA

4. Zabawa oddechowa WESOŁY KLAUN polegająca na wprawieniu w ruch (strumieniem

wydychanego powietrza) kulki z waty i umieszczeniu jej w odpowiednim miejscu na

planszy. Logopeda zwraca na prawidłowy tor oddechowy dziecka ( wdech nosem,

wydech ustami) oraz siłę wydychanego powietrza (silny lub słaby strumień powietrza)

5. SPACER. Na sznurze w regularnych odstępach wiążemy supły. Tak powiązaną linę

układamy na podłodze - będzie stanowiła ścieżkę, po której spacerować będzie dziecko.

Obok każdego supła kładziemy ilustrację przedstawiającą klauna wyrażającego

wybraną emocję. Dziecko wędruje po linie, zatrzymuje się przy każdym supełku,

przygląda uważnie ilustracji i naśladuje prezentowaną minę.

6. Zwierzęta w cyrku. Logopeda pokazuje na tablicy interaktywnej ilustracje zwierząt,

wspólnie omawiają każde z nich (jak się nazywa, porusza, jakie wydaje odgłosy, co lubi

jeść, gdzie żyje). Logopeda zaprasza dziecko do wspólnej zabawy-prezentuje obrazek

wybranego zwierzęcia i wraz z dzieckiem naśladuje ruchu odgłosy danego zwierzęcia,

następnie odtwarza odgłosy na tablicy interaktywnej

https://www.youtube.com/watch?v=jB7PkwNNnUw

7. Karta pracy: Klaun

Na zakończenie zajęć dziecko otrzymuje kartę z klaunem. Logopeda odczytuje

polecenie, zgodnie z którym dziecko ma najpierw dokończyć rysować głowę klauna,

następnie wyciąć i dokleić brakujące elementy, na końcu pomalować rysunek według

własnego pomysłu.

Opracowała:

Agnieszka Pawlik

Page 18: z wykorzystaniem tablicy multimedialnej - WARZYWA

Scenariusz zajęć wychowania fizycznego.

Klasa: Vb

Termin realizacji: listopad 2019 r.

Temat: Gry i zabawy z piłkami. Zajęcia z wykorzystaniem technologii informacyjno-

komunikacyjnej.

Prowadzący: Małgorzata Gągała

Liczba uczniów: 3

Cele zajęć:

- stymulowanie procesu komunikacji,

- wdrażanie do korzystania z komputera i tablicy multimedialnej,

- kształtowanie szybkości i zręczności,

- wdrażanie do współpracy i współdziałania w zespole,

-poznawanie i przestrzeganie zasad gier i zabaw grupowych

- poznawanie różnych rodzajów piłek

- poprawa ogólnej sprawności fizycznej

- przeżywanie radości z sukcesu

Przebieg zajęć

Część wstępna:

1. Przywitanie uczniów

2. Przedstawienie tematu zajęć

3. Ćwiczenia wprowadzające, ożywiające. Rozgrzewka.

Część główna:

1. Ćwiczenia z piłkami

Próby podrzucania piłki w górę oburącz, chwyt oburącz.

Próby rzutu w górę ręką prawą i lewą, chwyt oburącz.

Rzut piłki o ziemię, o ścianę, chwyt oburącz.

Rzuty i chwyty piłki w chodzie.

Dowolne rzuty i chwyty w różnych pozycjach niskich i wysokich.

Celowanie piłką do dużej piłki

2. Różne rodzaje piłek

Projekcja krótkich filmów na temat dyscyplin sportowych z piłką w roli głównej oraz

ćwiczenia na dużej piłce. Wykorzystanie tablicy multimedialnej.

https://www.youtube.com/watch?v=enxQVTcuoNs

https://www.youtube.com/watch?v=B6drfFvMTyA

Uczniowie oglądają prezentowany materiał i oglądają też różne piłki będące

wyposażeniem sali do wychowania fizycznego- piłki do koszykówki, piłki ręcznej, ping-

ponga. Tenisowe, lekarskie, do piłki nożnej.

3. Zabawy z piłkami

Toczenie piłki między pachołkami.

Rzuty do celu.

Kopanie do bramki.

Odbijanie piłek rakietkami.

Zabawy proponowane przez uczniów.

Część końcowa:

Ćwiczenia wyciszające i rozluźniające. Zakończenie zajęć.

Page 19: z wykorzystaniem tablicy multimedialnej - WARZYWA

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z WYKORZYSTANIEM TIK

Prowadzący: Justyna Sudnik- Wrzód

Temat: Jesienne radości i smutki

Klasa: VIII

Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy nr 5 w Częstochowie

Przedmiot: Zajęcia rozwijające kreatywność

Cele ogólne:

- kształtowanie umiejętności wyrażania emocji poprzez aktywność ruchową i muzyczną

- rozwijanie kreatywności i inwencji twórczej poprzez wykorzystanie technologii

informacyjno - komunikacyjnej

Cele szczegółowe:

- na miarę swoich możliwości potrafi nazwać emocje

- na miarę swoich możliwości wyraża emocje w sposób werbalny i niewerbalny (słowo, ruch,

muzyka)

- na miarę swoich umiejętności potrafi zinterpretować nastrój radości i smutku w utworze

muzycznym

- aktywnie uczestniczy w zajęciach

- współpracuje w grupie podczas zajęć

METODY:

- pogadanka

- pokaz

- praktycznego działania

FORMY:

- indywidualna

- zbiorowa

ŚRODKI DYDAKTYCZNE

- symbole emocji, ilustracje z jesienną pogodą, laptop, monitor interaktywny

PRZEBIEG ZAJĘĆ

1. POWITANIE

2. Wprowadzenie do tematu zajęć. Pogadanka na temat emocji. Zwrócenie szczególnej

uwagi na uczucie smutku i radości. Zwrócenie uwagi na sytuacje, które wywołują w

nas te uczucia.

3. Odgadywanie emocji. Uczniowie odgrywają poszczególne emocje własnym ciałem i

mimiką. Zgadują pomiędzy sobą jaka emocja została zaprezentowana przez kolegów.

Wybierają odpowiedni symbol emocji.

4. Nawiązanie do pory roku. Zwrócenie uwagi na barwy wczesnej i późnej jesieni

(zaprezentowanie ilustracji). Nazwanie emocji jakie towarzyszą oglądanym ilustracją.

5. Odsłuchanie utworu Antonio Vivaldiego - Jesień

Page 20: z wykorzystaniem tablicy multimedialnej - WARZYWA

https://www.youtube.com/watch?v=BwvF0ASCYGc

6. Rozmowa na temat emocji jakie wywołuje muzyka. Zwrócenie uwagi na nastrój

utworu.

Porównanie ilustracji jesieni z poszczególnymi partiami utworu Antonio Vivaldiego

7. Zilustrowanie ruchem emocji do muzyki

http://scholaris.pl/resources/run/id/109731

8. Samodzielne tworzenie przez uczniów własnych utworów z wykorzystaniem tablicy

interaktywnej. Rozmowa na temat powstałych utworów. Określanie nastroju i tempa.

http://scholaris.pl/resources/run/id/50208

http://creatingmusic.com/stepPlay/index.html

9. Podsumowanie zajęć. Pogadanka na temat emocji i uczuć jakie może wywołać w nas

muzyka i barwa.

Page 21: z wykorzystaniem tablicy multimedialnej - WARZYWA

Scenariusz zajęć z wykorzystaniem TIK Temat: Wiosna w ogrodzie – tworzenie słownika wiosennych kwiatów Klasa: VIIIC Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 5 w Częstochowie Przedmiot: Zajęcia rozwijające komunikację Prowadzący : mgr Agnieszka Kawalec Cele ogólne: Dostrzeganie i opisywanie zmian zachodzących wiosną w ogrodzie Zapoznanie z nazwami i wyglądem kwiatów sadzonych wiosną w ogrodzie Wykorzystywanie technologii informacyjno-komunikacyjnej w rozwijaniu wiedzy i kompetencji komunikacyjnych uczniów Cele szczegółowe: Uczeń zna charakterystyczne cechy wiosny Uczeń nazywa wybrane gatunki kwiatów wiosennych Uczeń potrafi wykonać słowniczek z nazwami wiosennych kwiatów Uczeń potrafi posługiwać się symbolami systemu Mówik związanymi z tematem Uczeń aktywnie korzysta z technologii informacyjnej Metody: Słowna, czynna, oglądowa, aktywizująca Formy: Indywidualna i grupowa Środki dydaktyczne: wydrukowane karty pracy z symbolami systemu Mówik: pory roku, pogoda, wiosenne kwiaty, wydrukowana karta pracy „Słowniczek wiosennych kwiatów”, wydrukowane napisy tytułowe do słowniczka, klej, nożyczki, kredki, laptop, rzutnik, tablica Przebieg zajęć: Część wstępna zajęć

1. Powitanie, przypomnienie zasad obowiązujących w trakcie zajęć. 2. Przedstawienie tematu zajęć.. 3. Wskazywanie przez uczniów na kartach z symbolami Mówik odpowiedniej pory roku oraz wskazywanie cech pogody za oknem Część właściwa zajęć

1. Rozwiązywanie zagadek słownych http://zagadkidladzieci.net/zagadki/Zagadki+dla+dzieci+o+wiośnie wskazywanie przez uczniów odpowiedzi na kartach z symbolami Mówik: wiosna 2. Rozmowa na temat wiosennych kwiatów. Uczniowie oglądają krótki film przedstawiający wiosenne kwiaty. https://www.youtube.com/watch?v=rANDOonihZg 3. Nauczyciel czyta wiersz A.Łady-Grodzickiej „Wiosenne kwiaty” Już kwiaty zakwitają W Lasach, ogrodach i na łąkach - mówią o tym, że nadszedł Czas wiosny i słonka Przyszły do nas kwiaty w gości W swej wiosennej szacie, Popatrzcie uważnie, może je poznacie?

Page 22: z wykorzystaniem tablicy multimedialnej - WARZYWA

Pierwszy to przebiśnieg biały. Drugi - to stokrotka, kwiatek bardzo mały, Trzeci jest jak złota łąka, To kaczeniec cały w pąkach. Czwarty to krokus fioletowy, Piąty – tulipan purpurowy I szósty – to żonkil w żółtym kolorze, Ten ostatni słoneczny kwiatek Do wazonu włożę. Uczniowie odpowiadają na pytania zadawane przez nauczyciela: - Jaka jest pora roku? - Gdzie zakwitają kwiaty? - Jakie kwiaty wymienia autorka wiersza. Wskazywanie odpowiedzi na kartach z symbolami Mówik. 4. Dopasowywanie do zdjęć wiosennych kwiatów odpowiednich nazw https://wordwall.net/pl/resource/1197130/kwiaty-wiosenne

5. Tworzenie słowniczka wiosennych kwiatów. Każdy uczeń otrzymuje wydrukowana

kartę pracy „Słowniczek wiosennych kwiatów”

Uczeń wskazuje kwiat wymieniony przez nauczyciela

Uczeń koloruje rysunek kwiatu

Uczeń dopasowuje odpowiedni symbol systemu Mówik do zdjęcia kwiatu

Uczeń z podzielonych na sylaby wyrazów tworzy nazwę słownika Podsumowanie zajęć

Uczniowie podsumowują wiadomości omawiając kolejne strony z prezentacji „Pierwsze wiosenne kwiaty”. Zakończenie zajęć

Porządkowanie miejsca pracy

Page 23: z wykorzystaniem tablicy multimedialnej - WARZYWA
Page 24: z wykorzystaniem tablicy multimedialnej - WARZYWA
Page 25: z wykorzystaniem tablicy multimedialnej - WARZYWA
Page 26: z wykorzystaniem tablicy multimedialnej - WARZYWA

Scenariusz zajęć z wykorzystaniem TIK

Prowadzący: Magdalena Palasińska

Temat: „Na straganie” - inscenizacja wiersza J. Brzechwa z wykorzystaniem

obrazków PECS

Kasa VB

Przedmiot: Zajęcia rozwijające komunikowanie Specjalny Ośrodek Szkolno– Wychowawczy nr 5 w Częstochowie

`Cele ogólne:

- ukazanie piękna literatury,

- wzbogacenie słownictwa o nowe zwroty, pojęcia i wyrażenia

Cele operacyjne:

- poznaje popularne warzywa,

- poznaje symbole komunikacji alternatywnej PECS,

- stosuje formy grzecznościowe,

- potrafi ułożyć puzzle i estetycznie przykleić powstały obrazek.

Metody:

- wyjaśnienie,

- metoda komunikacji alternatywnej PECS

- praktycznego działania.

Formy: - indywidualna,

- zbiorowa. Środki dydaktyczne:

- wiersz J. Brzechwy pt. „Na straganie”,

- symbole komunikacyjne PECS z warzywami i owocami

- naturalne warzywa występujące w treści wiersza,

- plansza przedstawiająca stragan z warzywami,

- kolorowe szablony ogórek, pietruszka, cebula z tasiemkami do przywiązania dzieciom w

czasie zabawy ruchowej,

- piosenka pt „Ogórek”, „Na stragaie”

- talerzyki papierowe,

-koszyk na warzywa

- klej,

- farby i pędzelki

- puzzle warzyw,

Page 27: z wykorzystaniem tablicy multimedialnej - WARZYWA

- monitor interaktywny

Przebieg zajęć:

1. Wprowadzenie do zajęć

Dzieci wspólnie z nauczycielką witają się piosenką:

Wszyscy są witam Was, zaczynamy już czas

Jestem ja, jesteś Ty; raz , dwa, trzy

Rozruszamy się przy piosence. Bardzo proszę, aby każde dziecko wybrało sobie emblemat

na szyję z sylwetką warzywa. Gdy zostanie puszczona piosenka z magnetofonu wszystkie

warzywa (dzieci) tańczą, gdy piosenka ucichnie podchodzimy do dużego znaczka z takim

samym warzywem, jakie mamy na swoim emblemacie i ustawiamy się obok niego.

(powtarzamy to ok 3 razy)

2. Część główna zajęcia:

Nauczycielka odczytuje wiersz J Brzechwy „ Na straganie” Podczas recytacji umieszcza na

tablicy sylwety warzyw. Po zakończeniu recytacji wiersza nauczycielka omawia z dziećmi

jego treść zadając pytania. Uczeń wskazuje symbol PECS, gdy nauczyciel pyta o warzywo

z wiersza. Uczeń wskazuje konkret gdy nauczyciel pyta o symbol.

Uczeń składa pasek z dwóch symboli „chcę………..”, „poproszę…..” konkretne warzywo.

Uczeń składa pasek zdaniowy „Ja chcę zieloną kapustę”, „ Ja chcę czerwonego buraka”

Kolorowe talerze pełne witamin

Na stole przygotowane są papierowe talerzyki, klej, pędzle i koperty w których ukryte są

warzywa. Aby dowiedzieć się jakie to są warzywa musicie przygotowane przeze mnie

puzzle ułożyć w całość i nakleić na talerzyki a następnie pokolorować farbami.

Podczas pracy dzieci słuchają piosenek

https://www.youtube.com/watch?v=pRDaV-8zoR4

https://www.youtube.com/watch?v=38QNVaK7a-s

Odsłuchanie piosenki „Na straganie” i wskazywanie za pomocą PECS warzywa o które

pyta nauczyciel

Dopasowanie obrazka z warzywem PECS do naturalnego warzywa.

Obrazki warzyw i owoców wymieszane należy wybrać z pośród nich tylko same warzywa

i przykleić do koszyka

Pokazanie na tablicy zdjęć warzyw i owoców

https://pl.dreamstime.com/obrazy-royalty-free-owoce-warzywa-image2611329

Wyjście na pobliski stragan z warzywami i owocami z książką do komunikacji PECS w

której są zdania np. „Ja chcę 2 pomarańczowe marchewki” , albo „Ja chcę zielonego

ogórka”

3. Zakończenie zajęć

Podziękowanie wszystkim za aktywny udział w zajęciach i zawieszenie gotowych prac

na gazetce klasowej.

Page 28: z wykorzystaniem tablicy multimedialnej - WARZYWA

SCENARIUSZ ZAJĘĆ kwiecień 23.04.2020

Klasa : IA , IIIA Liczba uczniów : 2 Czas trwania zajęć : 2 x 45 minut Prowadzący : Karolina Michałek Przedmiot: Zajęcia rozwijające komunikowanie się. Blok tematyczny: WIOSNA Zakres tematyczny : CHARAKTERYSTYCZNE CECHY WIOSNY. Temat: Poznajemy pory roku. Cele ogólne: Rozpoznawanie i nazywanie pór roku. Cele szczegółowe: Uczeń:

- potrafi rozpoznawać i nazywać pory roku - potrafi nazywać pory roku z wykorzystaniem wspomagających i

alternatywnych metod komunikacji (AAC) - potrafi słuchać poleceń słownych nauczyciela popartych gestem lub

symbolem - potrafi skupić uwagę na wykonywanych czynnościach

Formy pracy:

Indywidualna Grupowa

Metody pracy: nauczanie zdalne poprzez platformy : CLASSROOM (publikacja treści zadań) i HANGOUTS (kontakt wizyjny) podające praktyczne eksponujące metoda komunikacji alternatywnej Środki dydaktyczne:

Page 29: z wykorzystaniem tablicy multimedialnej - WARZYWA

prezentacja multimedialna „Pory roku”, symbole PCS (wszystkie symbole pochodzą z programu Boardmaker), klej, nożyczki, karty pracy, wiersz J. Brzechwy „Przyjście wiosny”

Przebieg zajęć:

1. Powitanie uczniów i ich Rodziców. Czynności organizacyjne – zapoznanie z przebiegiem lekcji i przedstawienie Rodzicom instrukcji jak pracować z dzieckiem. 2. Przedstawienie uczniom tematu zajęć, np. „Co jakiś czas, cztery razy w roku, świat się zmienia. Te zmiany nazywamy porami roku. Porozmawiamy dzisiaj o porach roku!”. Pokazuje dzieciom symbol PCS – „pory roku” i mówi głośno i wyraźnie „pory roku” - prosi o to samo Rodziców. 3. Prezentacja multimedialna „Pory roku”. Nauczyciel omawia kolejne slajdy: ilustracje oraz symbole PCS przedstawiające następujące po sobie pory roku: wiosnę, lato, jesień i zimę. Nauczyciel pokazuje symbole; mówi głośno i wyraźnie np. „słońce” i dzieci (same lub z pomocą manualną Rodzica wskazują palcem odpowiedni symbol). Następnie tłumaczy dzieciom, że pory roku mają wpływ na to, jak zmienia się świat: - „wiosną rośnie zielona trawa, na drzewach i krzewach pojawiają się młode listki, kwitną tulipany” – pokazuje na symbolach PCS trawę, młode listki, tulipana jednocześnie powiązując je z symbolem „wiosna” - „latem mocno świeci słońce, dzieci mają wakacje, pływają w wodzie” – pokazuje na symbolach PCS słońce, wakacje, pływanie, jednocześnie powiązując je z symbolem „lato”, - „jesienią często pada deszcz, zbieramy grzyby i kasztany” – pokazuje na symbolach PCS deszcz, grzyby, kasztany, jednocześnie powiązując je z symbolem „jesień”, - „zimą pada śnieg, lepimy bałwana i jeździmy na sankach” – pokazuje na symbolach PCS śnieg, bałwana i jazdę na sankach, powiązując je z symbolem „zima” 4. Nauczyciel jeszcze raz powtarza jakie mamy pory roku, np. „Mamy takie pory roku: wiosna, lato, jesień, zima.”. Cały czas korzysta przy tym z symboli PCS. 5. Nauczyciel prosi Rodzica o rozłożenie przed dziećmi symboli PSC z porami roku w dowolnej kolejności. Zadaje pytania dotyczące kolejności pór roku. 6. Nauczyciel prosi Rodzica aby rozłożył na biurku przed dzieckiem wydrukowane wcześniej karty pracy. Nauczyciel słownie pomaga w wykonaniu karty pracy – Rodzic jednocześnie w miarę potrzeby wspiera dziecko

Page 30: z wykorzystaniem tablicy multimedialnej - WARZYWA

manualnie. Dziecko wycina symbole a następnie przyporządkowuje do odpowiednich pór roku i przykleja na karty pracy. 7. Sprawdzenie poprawności wykonania zadania i pochwalenie dzieci : „Super, bardzo dobrze!”

8. Aktywność relaksacyjna: nauczyciel prosi Rodzica o odtworzenie przy pomocy aplikacji youtube.com wierszyka J.Brzechwy „Przyjście wiosny”

9. Pożegnanie i zakończenie zajęć.

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA (w załączniku)

WIERSZ J.BRZECHWA „Przyjście wiosny” https://www.youtube.com/watch?v=dEnCjkrCJ-Y [dostęp 22.04.2020]

KARTY PRACY

1.

Page 31: z wykorzystaniem tablicy multimedialnej - WARZYWA

2.

Page 32: z wykorzystaniem tablicy multimedialnej - WARZYWA

3.

Page 33: z wykorzystaniem tablicy multimedialnej - WARZYWA
Page 34: z wykorzystaniem tablicy multimedialnej - WARZYWA
Page 35: z wykorzystaniem tablicy multimedialnej - WARZYWA

Scenariusz zajęć

Klasa:VIIIB

Przedmiot : Zajęcia rozwijające komunikację.

Temat: Przyroda zimą.

Cele główne:Uczeń utrwala wiadomości na temat zimy i słownictwa z

nią związanego.

Cele szczegółowe:

-uczeń utrwala znajomość liter,

-uczeń poszerza zasób słownictwa o tematyce zimowej,

-uczeń ćwiczy spostrzegawczość oraz koordynację wzrokowo-

ruchową,

-uczeń ćwiczy korzystanie z tablicy multimedialnej,

-uczeń poznaje piękno zimowej przyrody w Tatrach,

-uczeń ćwiczy percepcję słuchową,

-uczeń doskonali percepcję wzrokową.

Metody pracy:słowna, czynna, oglądowa.

Formy pracy: indywidualna, zbiorowa

Przebieg zajęć:

1.Powitane uczniów, sprawdzenie listy obecności.

2.Zapoznane uczniów z tematem lekcji.

3.Wysłuchanie piosenki o zimie .

https://www.youtube.com/watch?v=0aKZHSPBj-M

4.Wskazywanie na planszach lustrujących pory roku tych, na których

Page 36: z wykorzystaniem tablicy multimedialnej - WARZYWA

widzimy zimę.

5.Wspólne oglądanie filmu o zimowym spacerze w górach.

https://www.youtube.com/watch?v=pkiCBaMF7nI

6.Wskazanie na ilustracji lub powiedzenie przez ucznia takich

wyrazów jak :góry , zima, śnieg, drzewa.

7.Rozpoznawanie i wskazywanie odpowiednich liter za pomocą gier

https://www.eprzedszkolaki.pl/gry-edukacyjne/jezyk-mowa-

komunikacja/141/sniezkowa-strzelnica-literkowa

https://www.eprzedszkolaki.pl/gry-edukacyjne/jezyk-mowa-

komunikacja/145/zimowe-literowanie

8.Zakończenie i podsumowanie zajęć.

Opracowała: Marta Czarnecka

Page 37: z wykorzystaniem tablicy multimedialnej - WARZYWA

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć z Edukacji wczesnoszkolnej z wykorzystaniem “ TIK” w ramach

programu “ Aktywna Tablica”

PRZEDMIOT: Zajęcia rozwijające komunikowanie się

PROWADZĄCA ZAJĘCIA: mgr Małgorzata Jakubczak

SZKOŁA: Szkoła Podstawowa Specjala Nr 5 w Częstochowie

KLASA : II A

DATA : 09.12. 2019 r.

TEMAT ZAJĘĆ : „ Poznajemy tradycje świąteczne”

CEL OGÓLNY:

- nabywanie umiejętności etykietowania wyrazem (czytanie globalne) lub symbolem

graficznym ( symbole PECS) ilustracji przedstawiających tradycje

bożonarodzeniowe

- rozwijanie słownictwa biernego i czynnego związanego z tematyką Świąt Bożego

Narodzenia

CELE OPERACYJNE:

Uczeń:

- rozpoznaje właściwe symbole PECS

- rozpoznaje właściwy zapis graficzny słów

- przelicza na konkretach, określa liczebność zbiorów dużo-mało, tyle samo

- adekwatnie reaguje na polecenia nauczyciela

- chętnie współdziała w grupie podczas wykonywania pracy plastycznej

METODY:

- słowna (objaśnienia)

- oglądowa (pokaz,, obserwacja)

- czynna (działań praktycznych)

FORMY:

- praca indywidualna

- praca grupowa

- praca zbiorowa

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

Page 38: z wykorzystaniem tablicy multimedialnej - WARZYWA

Sprzęt multimedialny :tablica interaktywna,

Zasoby multimedialne: Film pt. „ Zwyczaje staropolskie. Wigilia. Boże Narodzenie,

teledysk

do piosenki „ Święta to czas niespodzianek”, symbole PECS.

Tekst z zagadkami, tablice do nauki czytania metodą globalną, karty pracy z różną

ilością

elementów w zbiorze (do porównywania)

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Przywitanie się z uczniami.

2. Nauczyciel czyta zagadki łączące się tematycznie ze świętami . Wspólnie z

uczniami

prowadzący dopasowuje odpowiednie symbole (PECS) , lub tablice z wyrazami do

nauki

czytania globalnego do tekstu.

https://chomikuj.pl/Agashi/PECS+piktogramy+acc+boardmaker,3

Przyniesioną z lasu

pięknie wystroimy

na niej najpiękniejsze

bombki powiesimy.

/ choinka/

Te złote – lubią nosić panie

te papierowe choinka dostanie.

/ łańcuchy /

Pudełeczka i paczuszki,

torebki i paczki

w groszki, gwiazdki

oraz w małe szlaczki.

W środku pewnie coś miłego

od Świętego dla każdego.

Page 39: z wykorzystaniem tablicy multimedialnej - WARZYWA

/ prezenty /

W paseczki, gwiazdeczki,

błyszczące, matowe.

Podłużne, okrągłe,

stare i nowe.

Dzisiaj ozdobią

gałązki świerkowe.

/ bombki /

Jakie to święta

gwiazdka zaczyna

a w żłobie leży

mała Dziecina?

/ Boże Narodzenie

3. Film oraz pogadanka na temat zbliżających się świąt i zwyczaju składania bliskim

i znajomym życzeń świątecznych. Zwrócenie uwagi na temat różnych

możliwościach

składania życzeń: osobiście, telefonicznie, wysyłanie e-maila, SMS-a; wysyłanie kart

świątecznych za pomocą poczty.

https://www.youtube.com/watch?v=DSSMPZPDJm0

Wspólne wysyłanie maili z życzeniami do rodziców z wykorzystaniem tablicy

interaktywnej.

4. Zabawa „Porównaj liczebność zbiorów”.

Na tablicy przypięte są kartki z wydrukowanymi zbiorami o różnej liczebności.

Zadaniem uczniów jest ich porównanie i określenie używając sformułowań: dużo-

mało.

5. Ćwiczenie utrwalające umiejętność przeliczania elementów w zbiorze „Policz

kropki”.

Uczniowie podzieleni są w pary. Każda para dostaje kartę pracy. Zadaniem

uczniów jest

policzyć kropki po lewej stronie, a następnie dorysować tak, by po prawej stronie

było

ich tyle samo.

Page 40: z wykorzystaniem tablicy multimedialnej - WARZYWA

6. Wspólne śpiewanie piosenki pt. „Święta to czas niespodzianek”

https://www.youtube.com/watch?v=ZZuYuJSjqXo

7. Krótkie podsumowanie wiadomości nabytych podczas zajęć.

8. Zakończenie zajęć i podziękowanie uczniom za pracę.

Page 41: z wykorzystaniem tablicy multimedialnej - WARZYWA

Scenariusz zajęć z wykorzystaniem TIK

Prowadzący: Magdalena Palasińska

Temat: Owocowe zwierzątka i szaszłyki Klasa: VB

Specjalny Ośrodek Szkolno– Wychowawczy nr 5 w Częstochowie

Przedmiot: Zajęcia rozwijające kreatywność

`Cele ogólne:

podnoszenie wśród dzieci świadomości dotyczącej zdrowego odżywiania

pobudzanie wyobraźni i inwencji twórczej w czasie wykonywania szaszłyków

owocowych

doskonalenie umiejętności muzyczno - ruchowych

Cele szczegółowe:

potrafi naśladować ruchy nauczyciela,

podaje nazwy zgromadzonych owoców,

rozróżnia kolor czerwony, zielony , żółty i pomarańczowy,

przelicza na owocach do 5,

potrafi dopasować owoc do takiego samego owocu,

zna zasady bezpiecznego posługiwania się nożem,

potrafi z pomocą obrać i pokroić owoce,

sprząta stanowisko pracy.

Metody:

- wyjaśnienie,

- pokaz

- praktycznego działania.

Formy: - indywidualna,

- zbiorowa.

Środki dydaktyczne:

- ilustracje owoców (jabłka, gruszki, maliny, banany, kiwi, śliwki),

- owoce naturalne (jabłko, truskawki, maliny, banany, winogron, gruszka, kiwi),

- fartuszki,

- czapki kucharskie,

- plastikowe noże,

- deseczki,

- cerata,

- obrus,

Page 42: z wykorzystaniem tablicy multimedialnej - WARZYWA

- wykałaczki,

- patyczki szaszłykowe,

- plastikowe miseczki,

- buźka smutna i uśmiechnięta,

- farby,

- duże arkusze papieru z owocami do kolorowania,

- laptop,

- monitor interaktywny

PRZEBIEG ZAJĘĆ

1. Powitanie, wprowadzenie do tematu zajęć.

2. Wskazywanie, dopasowywanie owoców – owoc do takiego samego, owoc do drzewa

owocowego praca w programie ito.hg.pl

http://ito.hg.pl/piktogramy.html

3. Znajdź dwa takie same obrazki praca na tablicy interaktywnej praca w programie

Superkid.pl

https://www.superkid.pl/wskaz-obrazek-percepcja-wzrokowa-22

4. Tworzenie zbiorów jednakowych owoców , przeliczanie na konkretach.

5. Zabawa ruchowa do układu tanecznego sałatka owocowa.

https://www.youtube.com/watch?v=Vkiw9i_mQSo

6 . Zabiegi higieniczne w łazience – staranne mycie rąk, zakładanie fartuszków.

7. Zgadnij co to? Rozpoznawanie owoców różnymi zmysłami.

8. Nauczyciel wspólnie z dziećmi myje i obiera owoce, następnie kroi je na małe kawałki

(deseczki, noże plastikowe). Pokrojone owoce wkładane są do miseczki.

9. Wykonywanie owocowych szaszłyków i zwierzątek

10. Objaśnianie kolejności wykonywania szaszłyków, zwierzątek owocowych:

11. Wspólne sprzątanie, przygotowanie stołów do degustacji

12. Degustacja. Przypomnienie zasad kulturalnego zachowania się przy stole.

13. Malowanie 10 palcami owoców.

14. Podziękowanie wszystkim za aktywny udział w zajęciach

Page 43: z wykorzystaniem tablicy multimedialnej - WARZYWA

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ROZWIJAJACYCH KREATYWNOŚĆ z wykorzystaniem TIK

dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym

II ETAP EDUKACYJNY KL V

PROWADZACA ZAJECIA- Urszula Palka

Czas trwania zajęć - dwie godziny lekcyjne

Cele ogólne:

- rozwijanie percepcji słuchowej

- rozwijanie umiejętności wyrażania własnych emocji

- rozwijanie mowy biernej i czynnej

- rozwijanie umiejętności modelowania w masach plastycznych

- wydłużanie czasu koncentracji uwagi

Cele szczegółowe: uczeń w miarę własnych możliwości

- rozpoznaje i nazywa w sposób werbalny i pozawerbalny prezentowane zwierzęta

- rozpoznaje odgłosy zwierząt

- łączy ilustracje przedstawiające zwierzę z nazwa i obrazem

- wykonuje ćwiczenia

- wzbogaca słownictwo bierne i czynne o pojęcia związane z tematyką zajęć

- naśladuje odgłosy wydawane przez zwierzęta

- z pomocą ugniata, wałkuje masę solną oraz wykrawa z niej różne kształty przy pomocy

foremek

- skupia się na wykonywanym zadaniu

Pomoce dydaktyczne:

- internet , laptop

- ilustracje zwierząt z gospodarstwa domowego

- płyta CD z odgłosami zwierząt,

- pary obrazków ze zwierzętami, przedstawiające osobniki dorosłe i młode

- symbole MOWIK określające zwierzęta

- mąka, woda, olej, sól

- miska, wałek, foremki w kształcie zwierząt, plastikowe tacki

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

Część wstępna:

1. Przywitanie.

Page 44: z wykorzystaniem tablicy multimedialnej - WARZYWA

Nauczyciel wita się z uczniami i zaprasza do zajęć, podczas, których będą poznawali

zwierzęta z gospodarstwa domowego.

Zajęcia właściwe:

2. Co to za zwierzę?

Nauczyciel uruchamia prezentacje multimedialną

https://www.youtube.com/watch?v=JGtV5J4C9PM i rozkłada na podłodze, w miejscach

dostępnych dla uczniów obrazki przedstawiające zwierzęta (koń, krowa, kogut, kura, świnia,

kaczka, pies, kot, osioł). Zadaniem dzieci jest dokładne obejrzenie prezentacji ,nazwanie tych

zwierząt i odnalezienie takich samych zwierząt na ilustracjach umieszczonych na podłodze

3. „Czyj to głos” - zagadki słuchowe

https://www.youtube.com/watch?v=tj2ccM-9kF0

Wspólnie z nauczycielem uczniowie oglądają na monitorze zwierzęta i słuchają odgłosów

wydawanych przez nie. Następuje identyfikowanie poszczególnych zwierząt. Następnie

nauczyciel włącza płytę CD z odgłosami zwierząt. Zadaniem dzieci jest rozpoznanie poprzez

wybór obrazka, do kogo należy dany odgłos. Nauczyciel mobilizuje uczniów do naśladowania

usłyszanego głosu, w miarę możliwości podania nazwy danego zwierzęcia. Na koniec

ćwiczenia chwali za poprawnie wykonane zadanie.

4. „Zabawy masą solną” - elementy metody F. Affolter

Uczniowie siadają przy stole, przy którym na każdego czekają przygotowane składniki do

wykonania masy solnej (mąka, woda, sól, olej) oraz tacka, misa, foremki i wałek. Nauczyciel

prosi uczniów aby kolejno wsypywali/wlewali do misy poszczególne składniki. Po

wykonaniu tego zadania, kto potrafi to samodzielnie a pozostali z pomocą wykonują

następujące czynności:

- wyrobienie masy solnej na jednolitą masę

- uformowanie dużej kuli

- wałkowanie kuli na placek za pomocą wałka

- wykrawanie kształtów zwierzątek za pomocą foremek i układanie ich na tacce

Po wykonaniu tych czynności tacka ze zwierzątkami jest odłożona do wyschnięcia, i na

kolejnych zajęciach zostaną one wymalowane farbami. Nauczyciel prosi uczniów o pomoc w

czynnościach porządkowych.

Część końcowa:

Układanie puzzli on- line

https://puzzlefactory.pl/pl/puzzle/graj/zwierzeta/122403-farma-na-wsi

Page 45: z wykorzystaniem tablicy multimedialnej - WARZYWA

Scenariusz zajęć rozwijających kreatywność z wykorzystaniem narzędzi TIK

Uczestnicy: uczniowie klasy VIII Szkoły Podstawowej z niepełnosprawnością intelektualną

w stopniu umiarkowanym oraz znacznym.

Nauczyciel: Katarzyna Dziuba

Temat: Pieczenie ciasta – babka cytrynowa

Scenariusz oparty o podstawę programową kształcenia ogólnego dla uczniów

z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym w szkołach

podstawowych

Cele wynikające z podstawy programowej:

Ja w świecie technologii informacyjnej:

• uczenie się i doskonalenie obsługiwania tablicy interaktywnej – korzystanie z

programów internetowych jak youtube

.

Ja – w rozmowie:

• wdrażanie do komunikowania się z zastosowaniem wspomagających i alternatywnych

metod komunikacji

Jedzenie:

• uczenie się i doskonalenie umiejętności estetycznego spożywanie posiłków;

• uczenie się pomagania przy nakrywaniu stołu;

• uczenie się sprzątania miejsca spożywania posiłków;

• uczenie się samodzielnego przygotowywania posiłków z wykorzystaniem prostych

przepisów.

Data zajęć: 11.03.2020 r.

Czas trwania: 2 godz. lekcyjne.

Cele: Edukacyjne:

• rozróżnianie i nazywanie produktów potrzebnych do wykonania ciasta,

• rozwijanie koordynacji wzrokowo – ruchowej,

• rozwijanie sprawności manualnej,

• kształtowanie koleżeńskiej postawy wobec słabiej funkcjonujących kolegów,

• wykorzystanie nabytych i utrwalonych umiejętności w codziennym życiu

• rozwijanie umiejętności pracy w zespole.

Operacyjne: Uczeń potrafi:

• zachować koncentrację uwagi podczas pracy z wykorzystaniem tablicy interaktywnej,

• przygotować stanowisko pracy,

• korzystać z przepisu na ciasto,

• zaplanować poszczególne etapy pracy,

• wykonać polecenia osoby prowadzącej,

Page 46: z wykorzystaniem tablicy multimedialnej - WARZYWA

• zastosować robota kuchennego w pracy,

• estetycznie podać wykonany deser,

• współdziałać w grupie.

Uczeń zna:

• podstawowe produkty potrzebne do wykonania przepisu,

• podstawowe sprzęty kuchenne potrzebne do wykonania ciasta ,

• regulamin obowiązujący podczas przygotowania posiłków .

Metoda:

Werbalna: pogadanka, rozmowa.

Poglądowa: TIK ,pokaz, prezentacja, obserwacja.

Praktycznego działania – udział uczestników w wykonywaniu ciasta

Formy pracy: indywidualna, zbiorowa.

Środki dydaktyczne: narzędzia kuchenne: robot kuchenny, łyżki, szklanki, miski, blacha do

pieczenia, durszlak,piekarnik

składniki: mąka, cukier, jajka, proszek do pieczenia,cytryna ,olej,cukier puder

przedmioty dodatkowe: fartuchy, minutnik, serwetki, talerzyki, ręczniki, przepis, papier do

pieczenia

Strony internetowe:

”Przepis na babkę cytrynową”

https://www.youtube.com/watch?v=c-6JSaU0DDQ

Muzyka” „Richard Clayderman Best Piano In Trumental Music - Richard Clayderman

Songs” : https://www.youtube.com/watch?v=m5Cippkqyz4

Przebieg zajęć:

I. Wprowadzenie: Podanie tematu i celu zajęć.

II. Zajęcia właściwe:

1. Oglądanie materiałów na kanale Youtube ”Przepis na babkę cytrynową”.

2.Umycie rąk.

3. Przypomnienie kuchennego regulaminu oraz zasad higieny.

4. Założenie fartuchów i czepków na głowę.

5. Zapoznanie się z przepisem na ciasto.

6. Wyłożenie i nazwanie produktów - podział na suche i mokre.

7. Omówienie wszystkich produktów.

8. Przygotowanie potrzebnych sprzętów kuchennych.

9. Przygotowanie ciasta wg przepisu ze strony internetowej i wykonywanie działań zgodnie z

opisem przygotowania ciasta,

• przełożenie ciasta do blachy,

• pieczenie ciasta.

III. Zajęcia końcowe:

1. Sprzątanie stanowiska pracy.

Page 47: z wykorzystaniem tablicy multimedialnej - WARZYWA

2.Nakrycie do stołu

3.Estetyczne pokrojenie ciasta

IV. Relaks

2.Muzyka” „Richard Clayderman Best Piano In Trumental Music - Richard Clayderman

Songs” : https://www.youtube.com/watch?v=m5Cippkqyz4

1. Kulturalne spożycie posiłku.

3. Rozmowa na temat poznanych treści .

4. Pochwała uczniów za zaangażowania i upieczenie ciasta .

5. Pożegnanie.