Temat: Szacunek i tolerancja - scenariusz zajęć (ścieżka ......wobec innych, · Potrafi nazwać...

8
1 www.uczymydzieciprogramować.pl | kontakt: [email protected] Temat: Szacunek i tolerancja - scenariusz zajęć (ścieżka „W poszukiwaniu wartości”) Wiek: edukacja przedszkolna, edukacja wczesnoszkolna Autor: Anna Świć Czas trwania: 45 - 60 min (uzależniony od wieku, możliwości rozwojowych grupy oraz jej liczebności) „Szacunek i tolerancja” to drugie zajęcia z cyklu warsz- tatów „W poszukiwaniu wartości”. Cele operacyjne: Dziecko · Potrafi określić, które zachowania są tolerancyjne wobec innych, · Potrafi nazwać części swojego ciała, wskazuje charakterystyczne cechy swojego wyglądu, · Potrafi odczytać niewerbalne komunikaty, · Szuka rozwiązań stawianych przed nim problemów, · Jest twórcze, · Chętnie pracuje w zespołach. · Wprowadzanie w świat wartości, zwrócenie uwagi na to, że warto być tolerancyjnym, szanować inne osoby, · Budowanie pozytywnego obrazu siebie, · Rozwijanie miękkich kompetencji (umiejętność pracy zespołowej, logiczne, algorytmiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów), · Rozwijanie kreatywności, · Rozwijanie myślenia przyczynowo-skutkowego. Cele ogólne

Transcript of Temat: Szacunek i tolerancja - scenariusz zajęć (ścieżka ......wobec innych, · Potrafi nazwać...

Page 1: Temat: Szacunek i tolerancja - scenariusz zajęć (ścieżka ......wobec innych, · Potrafi nazwać części swojego ciała, wskazuje charakterystyczne cechy swojego wyglądu, · Potrafi

1www.uczymydzieciprogramować.pl | kontakt: [email protected]

Temat: Szacunek i tolerancja - scenariusz zajęć (ścieżka

„W poszukiwaniu wartości”)

Wiek: edukacja przedszkolna, edukacja wczesnoszkolnaAutor: Anna ŚwićCzas trwania: 45 - 60 min (uzależniony od wieku, możliwości rozwojowych grupy oraz jej liczebności)

„Szacunek i tolerancja” to drugie zajęcia z cyklu warsz-tatów „W poszukiwaniu wartości”.

Cele operacyjne: Dziecko

· Potrafi określić, które zachowania są tolerancyjne wobec innych,

· Potrafi nazwać części swojego ciała, wskazuje charakterystyczne cechy swojego wyglądu,

· Potrafi odczytać niewerbalne komunikaty,

· Szuka rozwiązań stawianych przed nim problemów,

· Jest twórcze,

· Chętnie pracuje w zespołach.

· Wprowadzanie w świat wartości, zwrócenie uwagi na to, że warto być tolerancyjnym, szanować inne osoby,

· Budowanie pozytywnego obrazu siebie,

· Rozwijanie miękkich kompetencji (umiejętność pracy zespołowej, logiczne, algorytmiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów),

· Rozwijanie kreatywności,

· Rozwijanie myślenia przyczynowo-skutkowego.

Cele ogólne

Page 2: Temat: Szacunek i tolerancja - scenariusz zajęć (ścieżka ......wobec innych, · Potrafi nazwać części swojego ciała, wskazuje charakterystyczne cechy swojego wyglądu, · Potrafi

2www.uczymydzieciprogramować.pl | kontakt: [email protected]

Przebieg zajęć

Szacunek i tolerancja

MetodyPoszukujące, podające, praktycznego działania.

FormyGrupowe, zespołowe, indywidualne.

Pomoce dydaktyczneMata do kodowania „Kodowanie na dywanie”, materiał pomocniczy 01, materiał pomocniczy 02, materiał pomocniczy 03, materiał pomocniczy 04, karta pracy 01, kolorowe kubki, mała piłka, kostka do gry.

Przygotowanie Przygotuj wszystkie potrzebne do zajęć, sprawdź, czy roboty są naładowane.

· Przywitaj się z dziećmi, powiedz, że na dzisiejszych zajęciach zastanowicie się co znaczą słowa: szacunek i tolerancja,

· Zaprezentuj dzieciom materiał pomocniczy 01, omówcie co się na nim znajduje,

· Poproś dzieci o wskazanie grafiki, która najlepiej oddaje ich dzisiejszy nastrój,

· Weź piłkę podaj ją wybranemu dziecku i zapytaj jaka jest jego ulubiona zabawa, następnie poproś, żeby podał piłkę kolejnej osobie, kontynuujcie aktywność do momentu aż wszystkie osoby wskażą w co się lubią bawić najbardziej,

· Aktywność powtórzcie zmieniając pytanie na inne np.: jaka jest twoja ulubiona potrawa, kolor, piosenka,

· Zapytaj dzieci, czy każda osoba udzieliła takiej samej odpowiedzi, czy wszyscy mają tą samą ulubioną zabawę, lubią ten sam kolor, słuchają tych samych piosenek,

· Zwróć uwagę dzieci na fakt, że ludzie różnią się w wielu kwestiach, nie tylko w kwestii ulubionych zabaw, potraw i piosenek. Mogą różnić się wyglądem, mieć inny kolor włosów, oczu, skóry, porozumiewać się w innych językach, mieć inne zwyczaje, inne obchodzić święta. Jest to zupełnie naturalne i nie powinno wzbudzać negatywnych reakcji,

· Zaproponuj dzieciom zabawę - grę „Wyturlaj postać”,

· Zaprezentuj materiał pomocniczy 03, omówcie na czym będzie polegała zabawa (każda osoba otrzymuje kartkę i kredki, na początku wszyscy będą rysowali głowę, jaki będzie miała kształt zadecyduje rzut kostką, każde dziecko rzuca kostką, następnie będziemy rysować kolejne elementy twarzy, zawsze na podstawie rzutu kostką),

Page 3: Temat: Szacunek i tolerancja - scenariusz zajęć (ścieżka ......wobec innych, · Potrafi nazwać części swojego ciała, wskazuje charakterystyczne cechy swojego wyglądu, · Potrafi

3www.uczymydzieciprogramować.pl | kontakt: [email protected]

· Kiedy skończycie grać porównajcie powstałe prace, zobaczcie ile różnych postaci udało wam się stworzyć,

· Zaprezentuj dzieciom materiał pomocniczy 04, omówcie co się na nim znajduje,

· Zwróć uwagę dzieci na to, że nie zależnie czy ktoś jest młody, czy w starszym wieku, czy ma jasny czy ciemny kolor skóry, czy jest w pełni sprawny, czy nie należy mu się szacunek, bo wszyscy jesteśmy ludźmi, nikt nie jest ani lepszy ani gorszy, po prostu jesteśmy różni,

· Zaproponuj dzieciom stworzenie kodeksu tolerancyjności (kodeksu wartości). Wytłumacz dzieciom na czym będzie polegało zadanie (na dużym arkuszu papieru nauczyciel rysuje pień drzewa i gałęzie, następnie dzieci maczają swoje dłonie w farbie, uprzednio łącząc dowolnie wybrane kolory i odbijają je na papierze, tak żeby odgrywały rolę liści; kiedy praca wyschnie na każdym z listków wpisujemy hasło/słowo związane z szacunkiem i tolerancją, o którym wszyscy powinni pamiętać),

· Powieście wspólne dzieło w widocznym miejscu, żeby przypominało dzieciom o właściwych zachowaniach,

· Podziękuj dzieciom za aktywny udział w zajęciach.

Uwaga!Dodatkowo możecie wykonać dyktando graficzne. Rozłóż matę do kodowania kratownicą do góry, rozdaj dzieciom kolorowe kubki i poproś je, żeby ułożyły je na polach na podstawie podawanych przez ciebie koordynatów (karta pracy 01). Jeśli pracujesz z młodszymi dziećmi poproś żeby ustawiły kubki na podstawie wzoru (materiał pomocniczy 02)

TWARZ USTA OCZYKOLOR

WŁOSÓW

Szacunek i tolerancja

Page 4: Temat: Szacunek i tolerancja - scenariusz zajęć (ścieżka ......wobec innych, · Potrafi nazwać części swojego ciała, wskazuje charakterystyczne cechy swojego wyglądu, · Potrafi

Karta pracy 01Szacunek i tolerancja

B4, B5, B6, B7, B8, C3, C6, C8, C9, D2, D3, D6, D7, D9, E2, E3, E4, E5,

E6, E7, E9, F2, F3, F4, F5, F6, F7, F9, G2, G3, G6, G7, G9, H3, H6, H8, H9,

I4, I5, I6, I7, I8

D5, G5 C4, C5, D4, G4, H4, H5

C7, D8, E8, F8, G8, H7

A B C D E F G H I J

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Page 5: Temat: Szacunek i tolerancja - scenariusz zajęć (ścieżka ......wobec innych, · Potrafi nazwać części swojego ciała, wskazuje charakterystyczne cechy swojego wyglądu, · Potrafi

Materiał pomocniczy 01Szacunek i tolerancja

Page 6: Temat: Szacunek i tolerancja - scenariusz zajęć (ścieżka ......wobec innych, · Potrafi nazwać części swojego ciała, wskazuje charakterystyczne cechy swojego wyglądu, · Potrafi

Materiał pomocniczy 02Szacunek i tolerancja

Page 7: Temat: Szacunek i tolerancja - scenariusz zajęć (ścieżka ......wobec innych, · Potrafi nazwać części swojego ciała, wskazuje charakterystyczne cechy swojego wyglądu, · Potrafi

Materiał pomocniczy 03Szacunek i tolerancja

TWARZ USTA OCZYKOLOR

WŁOSÓW

Page 8: Temat: Szacunek i tolerancja - scenariusz zajęć (ścieżka ......wobec innych, · Potrafi nazwać części swojego ciała, wskazuje charakterystyczne cechy swojego wyglądu, · Potrafi

Materiał pomocniczy 04Szacunek i tolerancja