Scenariusze zajęć -...

13
1 Scenariusze zajęć Scenariusz 1 Temat: Zaczynamy! Cele główne spotkania: • zawiązanie redakcji czasopisma, • zapoznanie się z ogólnymi wiadomościami na temat gazet lokalnych i czasopism ogólno- krajowych, • określenie odbiorców czasopisma, • nadanie nazwy czasopismu. Czas spotkania: ok. 1,5 godz. Przydadzą Ci się: • dobre nastawienie i poczucie humoru, • flipchart lub duży arkusz papieru, albo tablica zmazywalna, • grube mazaki, długopisy i ołówki, • stoliki i krzesła przygotowane tak, aby tworzyły prze- strzeń do pracy dla co najmniej 10 osób, • miejsce, w którym wszyscy będą mogli stanąć w kole, • egzemplarze lokalnych gazet i ogólnokrajowych czasopism, • kartki papieru, • małe karteczki, • przekąski, • stara książka dla dzieci, • karta pracy nr 1. Przebieg zajęć: 1. Przedstaw się (wbrew pozorom łatwo o tym zapomnieć). Wyjaśnij, czym się zajmu- jesz i jaki jest cel tego spotkania: założe- nie redakcji czasopisma, które będzie prze- znaczone dla uczniów danej szkoły i osób mieszkających w danej dzielnicy, na danym osiedlu itp. Z tej zabawy można zrezygnować, jeżeli jest za mało miejsca lub jest więcej niż 10 osób. W poradniku znajdują się scenariusze do pięciu spotkań redakcyjnych. Zostały one stworzone z wykorzystaniem elementów metody projektu edukacyjnego. Do każdego scenariusza przeznaczona jest karta pracy. Pamiętaj, że kartę powinien dostać każdy członek redakcji. Możesz ją łatwo skserować lub wydrukować. To Ci się przyda: po każdym spotkaniu notuj swoje obserwacje. Na pewno będą Ci potrzebne w przyszłości. 2. Zaproponuj jako wstęp do pierwszego spotka- nia dwie zabawy integracyjne, które pozwolą uczestnikom lepiej się poznać. Uwaga: Poproś wszystkich, aby zawsze w czasie zabaw przestrzegali zasad bezpieczeństwa. Jeżeli w grupie znajdą się osoby, które nie będą chciały wykonać określonego zadania, nie należy ich do tego zmuszać. Prawdopo- dobnie po pewnym czasie, może na drugim lub trzecim spotkaniu, przełamią swoje opory. Zabawa nr 1: „Karteczkowe przywitanie” Rozdaj wszystkim karteczki oraz długopisy/ ołówki. Wyjaśnij, że zadaniem każdego uczest- nika spotkania jest zapisanie na kartce imion wszystkich pozostałych osób i zapamiętanie, kto jest kim. Na wykonanie tego zadania mają 3–5 min. Po upływie wyznaczonego czasu każda osoba wyczytuje po kolei imiona ze swojej listy i przy każdym imieniu wskazuje odpowiedniego członka zespołu. Jeżeli ktoś nie został wyczy- tany, powinien na koniec przedstawić się sam. Uwaga: Jeżeli w grupie jest dziecko nieporu- szające się sprawnie, wówczas to ono odmie- rza czas, daje sygnał do rozpoczęcia i zakończe- nia zabawy. Należy też zwrócić uwagę na to, by dzieci nie dokuczały sobie wzajemnie, zwłasz- cza gdy w grupie są dzieci nieśmiałe lub mniej sprawne. Zabawa nr 2: „Napisz o sobie książkę” Pokaż uczniom starą książkę dla dzieci, następ- nie wytłumacz, że mogą tę książkę napisać jeszcze raz i to na dodatek wiadomościami o so- bie. Poproś, aby każda osoba po kolei z książką w ręce powiedziała głośno swoje imię, a także

Transcript of Scenariusze zajęć -...

1

Scenariusze zajęć

Scenariusz 1Temat: Zaczynamy!

Cele główne spotkania:

• zawiązanie redakcji czasopisma,

• zapoznanie się z ogólnymi wiadomościami na temat gazet lokalnych i czasopism ogólno-krajowych,

• określenie odbiorców czasopisma,

• nadanie nazwy czasopismu.

Czas spotkania: ok. 1,5 godz.

Przydadzą Ci się:

• dobre nastawienie i poczucie humoru,

• flipchart lub duży arkusz papieru, albo tablica zmazywalna,

• grube mazaki, długopisy i ołówki,

• stoliki i krzesła przygotowane tak, aby tworzyły prze-strzeń do pracy dla co najmniej 10 osób,

• miejsce, w którym wszyscy będą mogli stanąć w kole,

• egzemplarze lokalnych gazet i ogólnokrajowych czasopism,

• kartki papieru,

• małe karteczki,

• przekąski,

• stara książka dla dzieci,

• karta pracy nr 1.

Przebieg zajęć:

1. Przedstaw się (wbrew pozorom łatwo o tym zapomnieć). Wyjaśnij, czym się zajmu-jesz i jaki jest cel tego spotkania: założe-nie redakcji czasopisma, które będzie prze-znaczone dla uczniów danej szkoły i osób mieszkających w danej dzielnicy, na danym osiedlu itp.

Z tej zabawy można zrezygnować,

jeżeli jest za mało miejsca lub jest

więcej niż 10 osób.

W poradniku znajdują się scenariusze do pięciu spotkań redakcyjnych. Zostały one stworzone z wykorzystaniem elementów metody projektu edukacyjnego. Do każdego scenariusza przeznaczona jest karta pracy. Pamiętaj, że kartę powinien dostać każdy członek redakcji. Możesz ją łatwo skserować lub wydrukować.

To Ci się przyda: po każdym spotkaniu notuj swoje obserwacje. Na pewno będą Ci potrzebne w przyszłości.

2. Zaproponuj jako wstęp do pierwszego spotka-nia dwie zabawy integracyjne, które pozwolą uczestnikom lepiej się poznać.

Uwaga: Poproś wszystkich, aby zawsze w czasie zabaw przestrzegali zasad bezpieczeństwa.

Jeżeli w grupie znajdą się osoby, które nie będą chciały wykonać określonego zadania, nie należy ich do tego zmuszać. Prawdopo-dobnie po pewnym czasie, może na drugim lub trzecim spotkaniu, przełamią swoje opory.

Zabawa nr 1: „Karteczkowe przywitanie”

Rozdaj wszystkim karteczki oraz długopisy/ołówki. Wyjaśnij, że zadaniem każdego uczest-nika spotkania jest zapisanie na kartce imion wszystkich pozostałych osób i zapamiętanie, kto jest kim. Na wykonanie tego zadania mają 3–5 min. Po upływie wyznaczonego czasu każda osoba wyczytuje po kolei imiona ze swojej listy i przy każdym imieniu wskazuje odpowiedniego członka zespołu. Jeżeli ktoś nie został wyczy-tany, powinien na koniec przedstawić się sam.

Uwaga: Jeżeli w grupie jest dziecko nieporu-szające się sprawnie, wówczas to ono odmie-rza czas, daje sygnał do rozpoczęcia i zakończe-nia zabawy. Należy też zwrócić uwagę na to, by dzieci nie dokuczały sobie wzajemnie, zwłasz-cza gdy w grupie są dzieci nieśmiałe lub mniej sprawne.

Zabawa nr 2: „Napisz o sobie książkę”

Pokaż uczniom starą książkę dla dzieci, następ-nie wytłumacz, że mogą tę książkę napisać jeszcze raz i to na dodatek wiadomościami o so-bie. Poproś, aby każda osoba po kolei z książką w ręce powiedziała głośno swoje imię, a także

2

co najbardziej lubi robić po południu i dlaczego. Będzie to jej kartka w książce o powstawaniu redakcji.

3. Poproś wszystkich o zajęcie miejsc przy stoli-kach. Teraz rozpocznie się część poświęcona ogólnym informacjom na temat gazet i czaso-pism (wykorzystaj przyniesione egzemplarze). Powtórz w skrócie, czego dotyczy spotkanie, i zacznij rozmowę o tym:

• czy uczestnicy spotkania czytają gazety i czasopisma,

• czym się różnią czasopisma lokalne od cza-sopism ogólnokrajowych, dzienniki od tygo-dników itd., jak wyglądają takie czasopisma od strony technicznej (okładka, działy, ru-bryki, artykuły, reklamy, stopka redakcyjna),

• czy zdaniem uczestników spotkania istnieje potrzeba tworzenia waszego czasopisma, ja-kie korzyści może ono przynieść czytelnikom.

Zakończ tę część pytaniem ogólnym: czy je-steśmy zdecydowani, aby tworzyć lokalne czasopismo? Dzieci powinny się jasno zdekla-rować.

4. Rozdaj wszystkim uczestnikom spotkania Kartę pracy nr 1: „Zaczynamy!”. Wykonajcie wspól-nie zadanie nr 1. Pamiętaj, aby omówić po kolei wszystkie przykłady.

5. Rozpocznij rozmowę o czytelnikach Waszego czasopisma: kim mogą być, ile prawdopo-dobnie będą mieć lat, jakie tematy mogą ich szczególnie interesować, co chciałyby w ga-zetce przeczytać dzieci tworzące redakcję itd. Ustalcie grupę docelową, do której skieru-jecie pismo, oraz ogólne tematy, które może ono poruszać, a także częstotliwość, z którą może się ukazywać (propozycje: miesięcz-nik/dwumiesięcznik/kwartalnik). Zapiszcie wszystko na dużej kartce papieru w formie wykresu. Na przykład:

6. Wybierzcie nazwę czasopisma. Najpierw opo-wiedz, jakie są cechy dobrej nazwy. Potem wykonajcie wspólnie zadanie 2 z karty pracy. I dopiero teraz rozpocznijcie „burzę mózgów” na temat nazwy czasopisma. Zapisz wszystkie informacje na flipcharcie. Potem odwróć flip-chart tyłem do wszystkich i poproś, aby każdy podchodził i wpisywał „+” przy tej nazwie, która podoba mu się najbardziej. Wygrywa na-zwa z największą liczbą „+”. Jeżeli będzie re-mis, trzeba urządzić dogrywkę.

Uwaga: jeżeli w grupie jest dziecko z ogra-niczeniem ruchu lub nieśmiałe, może napi-sać swoją propozycję na kartce i przekazać ją osobie, która wstawi „+” w odpowied-nim miejscu. Ważne, aby do pomocy temu dziecku wciągnąć pozostałych uczestników spotkania – w ten sposób zaczyna się budo-wać zgrany zespół.

7. Zapisz zwycięską nazwę na kartce i powieś ją w miejscu, w którym będą się odbywały ko-lejne spotkania.

8. Poproś, aby dzieci wykonały w domu pro-jekt graficzny nazwy czasopisma (zadanie nr 3 z karty pracy) oraz pokolorowały tę buźkę na karcie pracy, która wskazuje, czy zajęcia im się podobały.

9. Ustal termin następnego spotkania. Mo-żesz poprosić, aby dzieci przyniosły na nie szkolne piórniki z długopisami i kredkami – ułatwi Ci to organizację pracy. Podziękuj wszystkim za uwagę i pożegnaj się z uczest-nikami spotkania.

NASZE CZASOPISMO

czytelnicy: dorośli

oraz dziecimiesięcznik wydarzenia

z okolicy

wywiady z ciekawymi 

osobami

recenzja dobrej książki dla dzieci

łamigłówka dla dzieci i dorosłych

sport

3

Scenariusz 2Temat: Jak działa redakcja?

Cele główne spotkania:

• poznanie zasad panujących w redakcji (podział na działy, zasady współpracy),

• zapoznanie się z pracą poszcze-gólnych członków redakcji.

Czas spotkania: ok. 1,5 godz.

Przydadzą Ci się:

• jak zawsze: dobre nastawienie i poczucie hu-moru,

• flipchart, duży arkusz papieru lub tablica zma-zywalna,

• grube mazaki,

• miejsca pracy dla uczestników spotkania (kartki, długopisy, ołówki, egzemplarze gazet i czasopism),

• miejsce, w którym wszyscy będą mogli stanąć w kole,

• małe karteczki z napisami: redaktor naczelny, redaktor wydania, korektor, dziennikarz, grafik, fotograf, fotoedytor, osoba zajmująca się sprze-dażą i marketingiem,

• skromny poczęstunek,

• karta pracy nr 2.

Przebieg zajęć:

1. Przywitaj się z uczestnikami zajęć i powiedz, jaki jest temat spotkania. (Jeżeli do zespołu dołą-czyły nowe osoby – ponownie się przedstaw.)

2. Zaproś wszystkich do zabawy integracyjnej „Znam Cię!”.

Zabawa „Znam Cię!”

Uczestnicy zabawy na dany znak chodzą po sali i witają się z pozostałymi osobami, podając rękę i wymawiając swoje imię. Muszą też liczyć, z iloma osobami się przywitali. Po ok. 1–2 min zabawa ustaje, a każdy mówi, z iloma osobami się przywitał. Wygrywa osoba, która przywitała się z największą liczą osób. Możecie nagrodzić ją brawami.

3. Zapytaj, czy jest ktoś, kto zna już imiona wszystkich uczestników spotkania. Osoba ta

Na to spotkanie możesz zaprosić

przedstawicieli wybranej gazety czy czasopisma.

Możesz również zorganizować wycieczkę do redakcji wybranego

pisma.

może podjąć próbę podania imion pozostałych członków zespołu. Nawet jeżeli pomyli się kilkakrot-nie, otrzymuje gromkie brawa za odwagę.

4. Zaproś wszystkich do stolików i rozpocznij rozmowę o tym, jak

działa redakcja. Możesz zadawać na przykład takie pytania:

• Czy ktoś z Was ma doświadczenie w two-rzeniu gazetki (np. szkolnej)?

• Czy jedna osoba dałaby radę tworzyć i wy-dawać takie pismo?

• Dlaczego nie udałoby się to jednej osobie?

• Kto jest potrzebny do tworzenia prawdzi-wego czasopisma?

• Czy w redakcji ważne jest stanowisko pracy?

5. Podsumuj rozmowę, rysując schemat obrazu-jący poszczególne działy wydawnictwa. Po-proś uczestników spotkania, aby wykonali zadanie 1 z karty pracy nr 2: „Jak działa re-dakcja?”. Potem dzieci opowiadają, co naryso-wały, i dlaczego.

6. Poinformuj wszystkich, że za chwilę dowiedzą się, co robią poszczególni członkowie redakcji. Poproś, aby zaczęli myśleć, co sami chcieliby robić w redakcji Waszego czasopisma.

7. Opowiedz o zadaniach poszczególnych człon-ków redakcji, a następnie zagrajcie w kalam-bury. Chętna osoba losuje karteczkę z nazwą członka redakcji, po czym pokazuje innym, czym on się zajmuje bez używania słów. Wy-grywa ten, kto odgadnie, o kogo chodzi.

8. Porozmawiajcie o tym, czy przy takiej du-żej liczbie osób w redakcji ważna jest dobra współpraca i dlaczego. Następnie jak w głu-chym telefonie przekaż wiadomość: „Zrób za-danie 2 z karty pracy”. Ostatnia osoba musi wypowiedzieć na głos to, co usłyszała. To jest przykład na dobrą współpracę. Wszyscy robią zadanie 2 z karty pracy.

9. Poproś, aby uczestnicy spotkania pokazali wy-konane przez siebie projekty nazwy czaso-pisma. Wspólnie wybierzcie najlepszy z nich. Postaraj się go zeskanować lub skserować, wydrukować i powiesić w kąciku redakcyjnym.

10. Poproś, aby w domu dzieci zamalowały buźkę na karcie pracy.

4

Scenariusz 3Temat: Oczy i uszy otwarte, czyli jak być dobrym dziennikarzem

Cele główne spotkania:

• opracowanie zasad savoir-vivre’u młodego dziennikarza,

• zapoznanie się z zasadami pisania wywiadu,

• wspólne opracowanie pierwszego wywiadu, z podziałem na zadania (dziennikarz, korektor, fotoedytor, grafik, redaktor, sprzedawca/mar-ketingowiec).

Czas spotkania: ok. 2 godz.

Przydadzą Ci się:

• oczywiście: dobre nastawienie i poczucie hu-moru,

• flipchart lub tablica zmazywalna,

• grube mazaki,

• miejsca pracy dla uczestników spotkania (kartki, długopisy, kredki, ołówki),

• egzemplarze gazet i czasopism z przykładami ciekawych dla dzieci wywiadów,

• strony z kolorowych czasopism z różnymi fo-tografiami, w tym pasującymi do tematu „Z wi-zytą w Warszawie” (np. autobus, pociąg, po-mnik Syrenki, Zamek Królewski, Pałac Kultury i Nauki, Łazienki),

• arkusz szarego papieru,

• arkusz papieru w formacie A3,

• kolorowe prostokątne kartki w formacie A4,

• klej, nożyczki, korektor,

• dyktafon (opcjonalnie: aparat fotograficzny, dru-karka i komputer),

• miejsce, w którym wszyscy będą mogli stanąć w kole,

• słownik ortograficzny,

• maskotka,

• skromny poczęstunek,

• karta pracy nr 3.

Dodatkowo:

Zaproś na spotkanie dziadka lub babcię jednego z członków redakcji.

Przebieg zajęć:

1. Zacznij spotkanie od przywitania, przedstawie-nia zaproszonego gościa i podania tematu za-jęć. Następnie zaproponuj na rozgrzewkę za-bawy „Studnia”, „Dokończ zdanie” oraz „Wąż”.

Zabawa „Studnia”

Wszyscy ustawiają się w kole i łapią się w pasie. Następnie wymawiają samogłoskę „e”, zaczy-nając od jak najniższych tonów i kończąc na jak najwyższych, a potem – odwrotnie. Przy prze-chodzeniu do wyższych tonów odchylają się stopniowo na zewnątrz kręgu. Przy schodzeniu do niższych tonów robią się coraz niżsi i pochy-lają się do środka. Zabawę można powtórzyć dla różnych samogłosek.

Zabawa „Dokończ zdanie”

Wymawiasz początek zdania: „Dziennikarz to osoba, która w redakcji…”, po czym rzucasz ma-skotkę do dowolnej osoby, której zadaniem jest dokończenie zdania wiadomościami z poprzed-nich zajęć lub innymi własnymi skojarzeniami. Dzieci rzucają maskotką i kończą zdania do wy-czerpania pomysłów.

Zabawa „Wąż”

Dzieci ustawiają się jedno za drugim, opiera-jąc ręce na ramionach poprzednika. Ostatnia osoba bez żadnego słowa naciska lekko ramię osoby stojącej przed nią. Ta naciska ramię kolej-nej osoby itd. Kiedy uścisk dojdzie do pierwszej osoby, prowadzi ona wszystkich wężykiem na stanowiska pracy.

Uwaga: Jeżeli w grupie są dzieci, które nie mogą brać udziału w powyższych zabawach ze względu na ograniczoną możliwość poruszania się, możesz przydzielić im inne zadania:

a) w zabawie „Studnia” wymyślają samogłoski, które wymawiają inne dzieci, możgą też usiąść w środku studni (o ile będzie to bezpieczne),

b) w zabawie „Dokończ zdanie” nie rzucają ma-skotki, tylko ją przekazują przez kogoś innego (tak samo można im maskotkę podać, zamiast rzucać),

c) w zabawie „Wąż” dają po cichu znać ostatniej osobie, aby rozpoczęła grę.

Jeżeli w grupie są dzieci z innymi ograniczeniami, można zrezygnować z którejś z zabaw lub po-zwolić im bawić się na swoich zasadach.

5

2. Kiedy wszyscy będą już na swoich miejscach, rozpocznij rozmowę o tym, skąd dziennikarz bierze informacje i tematy do swoich artyku-łów. W międzyczasie dzieci zaznaczają odpo-wiednie rysunki w zadaniu 1 z karty pracy nr 3. Uwaga: zwróć dzieciom szczególną uwagę na to, jak należy bezpiecznie poruszać się po internecie.

3. Poinformuj wszystkich, że dzisiaj skupicie się na tym, w jaki sposób dziennikarze zdobywają informacje od innych osób, na czym polega etyka dziennikarska.

4. Rozdaj dzieciom kartki w formacie A4, powieś w widocznym miejscu arkusz szarego papieru, przygotuj klej.

5. Poproś, aby wszyscy wyobrazili sobie, że Ty jesteś dziennikarzem, który chce porozmawiać z dorosłą osobą na temat jakiegoś ważnego wydarzenia. Podejdź do dowolnej osoby i za-cznij rozmowę tak:

„Cześć stary! Słyszałem, że możesz mi sprze-dać trochę informacji o tej ostatniej akcji, która była na osiedlu…”

Zapytaj, czy zdaniem tej osoby i innych uczest-ników spotkania jest to właściwy sposób na rozpoczęcie rozmowy przez dziennikarza. Kie-ruj dyskusją tak, aby dzieci podały, że dzien-nikarz musi odznaczać się kulturą osobistą. Jedno dziecko zapisuje to wyrażenie na kartce papieru. Potem zaprezentuj sposób, w jaki dziennikarz może rozpocząć rozmowę:

„Dzień dobry, nazywam się Jan Kowalski, je-stem dziennikarzem czasopisma „Dobre rady”. Czy mogę porozmawiać z panią/panem na te-mat wczorajszych wydarzeń?”

W podobny sposób omów pozostałe zasady etyki dziennikarskiej (zwróć dzieciom uwagę na to, jak ważne jest niedyskryminowanie nikogo z żadnego powodu i pisanie prawdziwych informacji, a nie jedynie takich, które pasują do artykułu). Za każdym ra-zem jedno z dzieci zapisuje na kartce odpo-wiednie określenie. Na koniec wszystkie ze-brane określenia dzieci przyklejają na arkuszu szarego papieru w formie muru. Będzie to mały poradnik savoir-vivre’u. Określenia, któ-rych można użyć: kultura osobista, szacunek, obiektywizm, prawdomówność, rzetelność, podawanie źródeł informacji, podawanie źró-deł fotografii oraz ilustracji.

6. Wyjaśnij, że za chwilę dzieci przeprowadzą pierwszy wywiad i opracują go redakcyjnie w formie artykułu. Na początku wyjaśnij, w jaki sposób pisze się wywiad i jak jest on zbudo-wany. Potem poproś, aby dzieci wykonały za-danie 2 z karty pracy nr 3. Chętni mogą odczy-tać uzupełnione informacje.

7. Wytłumacz, na czym będzie polegało na-stępne zadanie: dzieci podzielą się rolami jak w prawdziwej redakcji:

• dwie osoby będą dziennikarzami, którzy przeprowadzą, nagrają i spiszą wywiad z go-ściem na temat tego, co warto zobaczyć w Warszawie (2–3 pytania; najlepiej zapi-sane w wąskich kolumnach),

• jedna osoba będzie korektorem, który sprawdzi, czy w wywiadzie nie ma błędów,

• jedna osoba będzie grafikiem, który wytnie i zakomponuje pytania razem z fotografiami przygotowanymi przez fotoedytora (uwaga: muszą być podane źródła! Jeżeli będzie taka możliwość, można zrobić i wydrukować zdjęcie rozmówcy),

• jedna osoba będzie redaktorem wydania, który wymyśli atrakcyjny tytuł do wywiadu,

• pozostałe osoby będą w dziale marketingu i sprzedaży, którego zadaniem będzie wy-myślenie kilku haseł reklamujących wywiad oraz określenie, w jakich miejscach i w jaki sposób można go reklamować razem z ca-łym czasopismem.

8. Kiedy dzieci wykonują zadania, Twoim zada-niem jest przypominanie im o etyce dziennikar-skiej oraz pomaganie w rozwiązywaniu wszyst-kich problemów. Wszyscy z redakcji słuchają pytań dziennikarzy, a następnie, zanim pytania te zostaną spisane (ręcznie lub na komputerze i wydrukowane), mogą już próbować wykony-wać swoje zadania.

9. Odczytajcie wywiad i poproście gościa, aby powiedział, czy mu się podoba. Sami też go oceńcie.

10. Podziękuj wszystkim za udział w zajęciach i ustal datę następnego spotkania. Poproś, aby dzieci zamalowały odpowiednią buźkę na karcie pracy.

6

Scenariusz 4Temat: Tworzymy pierwszy numer!

Cele główne spotkania:

• podział ról w zespole,

• wybranie formy, w jakiej będzie wydawane cza-sopismo,

• podział czasopisma na rubryki,

• wybór tematów do pierwszego numeru (w za-leżności od potrzeb: omówienie pozostałych form publicystycznych),

• ustalenie harmonogramu działań,

• ustalenie form reklamowania czasopisma.

Czas spotkania: ok. 1,5 godz.

Przydadzą Ci się:

• niezmiennie: dobre nastawienie i poczucie humoru,

• flipchart lub tablica zmazywalna,

• grube mazaki,

• miejsca pracy dla uczestników spotkania (kartki, długopisy, kredki, ołówki),

• egzemplarze gazet i czasopism,

• kartka w formacie A3,

• notesy,

• kalendarz z opisanymi świętami,

• miejsce, w którym wszyscy będą mogli stanąć w kole,

• poczęstunek,

• karta pracy nr 4.

Dodatkowo:

Zaproś na spotkanie rodziców lub opiekunów dzieci.

Przebieg zajęć:

1. Przywitaj się ze wszystkimi, podziękuj za przy-bycie. Omów dokładnie temat i cel spotkania.

2. Po przywitaniu poproś, aby wszyscy ustawili się w kole i po kolei, jak najszybciej, podawali wszystkie skojarzenia dotyczące gazet i cza-sopism. Zabawa trwa jedno lub dwa kółka. Po-tem poproś, aby wszyscy chwycili się za ręce i przekazali sobie „iskierkę” – znak, że są go-towi rozpocząć pracę.

3. Wszyscy siadają na swoich miejscach. Prosisz, aby każdy określił, kim chciałby być w redak-cji. Możesz podkreślić, że jedna osoba może za-jąć się dwiema rzeczami, jeżeli czuje, że temu podoła. Ważne jednak, aby każdy członek ze-społu miał przydzielone zadanie odpowiada-jące jego możliwościom i umiejętnościom. Po pewnym czasie możecie zmienić przydział ról. Poproś dzieci, aby uzupełniły zdanie w zadaniu 1 z kart pracy nr 4.

4. Przypomnij, jaki tytuł nosi Wasze czasopismo, jak wygląda jego znak graficzny i do kogo jest skierowane.

5. Ustal wspólnie z członkami redakcji, jaką formę będzie miało pismo: czy będzie papie-rowe, czy może będzie to gazetka ścienna. Ważne jest także określenie, z jaką częstotli-wością będzie się ono ukazywać i w jaki spo-sób będzie rozpowszechniane.

6. Przeprowadź „burzę mózgów”: jakie działy/ru-bryki będą w czasopiśmie? Zapisz propozycje na tablicy. Pamiętaj, aby rubryki miały ciekawe nazwy.

7. Teraz razem ze wszystkimi określ, jakie tematy możecie poruszyć w pierwszym numerze. Weźcie pod uwagę na przykład:

• kiedy ukaże się pierwszy numer – czy bę-dzie to jakieś święto, o którym warto napi-sać lub do którego uroczystości odbędą się w okolicy,

• znane osoby, które mieszkają w pobliżu,

• ważne wydarzenia, planowane lub te, które odbyły się niedawno,

• czy jest coś (książka/film/spotkanie), co można polecić innym.

8. Przypomnij wszystkim, w jaki sposób prze-biega praca nad każdym numerem czasopis- ma i dlaczego ważne jest wykonywanie zadań w określonym terminie.

9. Podziel z pozostałymi członkami redakcji te-maty i zadania, ułóżcie harmonogram i ustal-cie sposób kontaktowania się członków re-dakcji ze sobą, ponieważ od tej chwili Wasza praca będzie się odbywać również w domach. Pamiętaj, że w czasie, gdy dziennikarze i rese-archerzy zbierają informacje, grafik może opra-cowywać okładkę i layout, a dział sprzedaży i marketingu – strategię marketingową.

7

Uwaga: jeżeli dziennikarze będą pisać repor-taż, recenzję czy informację prasową, omów z nimi podstawowe zasady obowiązujące w tych gatunkach. Możesz im też wydrukować odpowiednie strony poradnika.

10. Poproś, aby dzieci wykonały w domu zada-nie 2 i 3 z karty pracy nr 4, a także pokoloro-wały odpowiednią buźkę. Podziękuj za udział w spotkaniu i pożegnaj się ze wszystkimi.

Scenariusz 5Temat: Zamykamy pierwszy numer!

Cele główne spotkania:

• dokończenie pierwszego numeru czasopisma,

• przedstawienie strategii marketingowej,

• podsumowanie prac nad pierwszym numerem.

Czas spotkania: ok. 2 godz.

Przydadzą Ci się:

• jak zawsze: dobre nastawienie i poczucie hu-moru,

• flipchart lub tablica zmazywalna,

• grube mazaki,

• drukarka,

• papier do drukowania,

• komputer,

• zszywacz lub listwy do papieru,

• tablica korkowa, pinezki i inne elementy nie-zbędne do zrobienia gazetki (opcjonalnie, jeżeli gazetka będzie gazetką ścienną),

• miejsca pracy dla uczestników spotkania (kartki, długopisy, kredki, ołówki),

• miejsce, w którym wszyscy będą mogli stanąć w kole,

• poczęstunek,

• karta pracy nr 5.

Ważne:

Na spotkanie kończące pracę nad pierwszym numerem czasopisma zaproś wszystkich dopiero wtedy, gdy rzeczywiście będziecie wykonywać ostatnie prace, czyli: jeżeli zdecydowaliście się na gazetkę w formie drukowanej i będziecie ją drukować sami w księgarni, będzie to moment

wydruku i ewentualnego zszycia gotowych ma-teriałów; jeżeli zdecydowaliście się na gazetkę ścienną, będzie to moment zawieszenia tablicy i powieszenia materiałów według projektu przy-gotowanego przez grafika. Zaproś na spotkanie rodziców lub opiekunów dzieci.

Przebieg zajęć:

1. Przywitaj wszystkich uczestników spotkania. Przypomnij, co będziecie na nim robić, a na-stępnie zaproś wszystkich do krótkich zabaw integracyjnych.

Zabawa „Ostatnia litera”

Wszyscy stają w kole. Wymawiasz jeden wyraz, a następna osoba dobiera do niego wyraz roz-poczynający się głoską lub literą, na którą koń-czy się wyraz podany przez Ciebie. Przepro-wadź tę zabawę dwukrotnie: najpierw wolno, potem bardzo szybko. Kto nie poda wyrazu, od-pada z gry.

Zabawa „Marynarze na statku”

Wszyscy stają w kole, trzymając osoby sto-jące obok w pasie. Jedna osoba (może to być dziecko z niepełnosprawnością) jest kapitanem, który stoi obok i wydaje rozkazy. Kiedy kapitan mówi na przykład: „Kapitan mówi zwrot w lewo” – wszyscy pochylają się w lewo itd.

Uwaga: przy tej zabawie należy szczególnie za-dbać o bezpieczeństwo.

2. Poproś wszystkich o zajęcie miejsc. Omów-cie strategię działania i podzielcie role – kto drukuje, kto układa strony, kto je zszywa, kto i gdzie układa całe gazetki, a kto pomaga przy kampanii marketingowej, do której zaraz przej-dziecie. Podobnie w wypadku gazetki ściennej.

3. Zanim przejdziecie do wykonywania zadań, poproś osoby zajmujące się sprzedażą i mar-ketingiem, aby omówiły, w jaki sposób można promować gazetkę wśród lokalnej społeczno-ści. Jest to też moment, w którym osoby te ra-zem z innymi uczestnikami spotkania mogą wykonać dodatkowe plakaty, ulotki czy inne materiały marketingowe.

Podpowiedź, w jaki sposób promować czasopismo

Możecie na przykład:

• rozdawać ulotki/egzemplarze czasopisma w szkole,

N O T A T K I

8

• przygotować kartonowy stojak z informacją o czasopismach. Stojak możecie postawić w holu szkoły,

• powiesić plakaty w szkole, na tablicach ogłoszeń,

• przesłać informacje o czasopiśmie do innych lokalnych czasopism, zwłaszcza na ich pro-file w mediach społecznościowych. W infor-macjach tych podkreślcie koniecznie, że jest to działalność społeczna.

4. Rozpocznijcie pracę. Pamiętajcie o tym, aby sobie nie przeszkadzać, a przede wszystkim – współpracować ze sobą.

5. Po zakończeniu prac i uprzątnięciu stano-wisk pracy poproś, aby wszyscy usiedli. Przyj-rzyjcie się na spokojnie pierwszemu nume-rowi swojego czasopisma. Rozdaj wszystkim karty pracy i odpowiedzcie po kolei na py-tania z zadania 1. Zachęcaj do dłuższej wypowiedzi, a wnioski notuj na tablicy. Poproś, aby dzieci wykonały resztę zadań w domu, po zastanowieniu się nad odpowiedziami, i przyniosły karty na następne zajęcia, na których rozpoczniecie pracę nad numerem 2.

6. Powtórz raz jeszcze, w jaki sposób będziecie propagować Wasze pismo. Podziękuj wszyst-kim za udaną pracę i zaangażowanie. Na pewno się opłaciło!

Karta pracy 1Pan Franciszek Mróz

z Pragi-Południe skończył 102 lata!

Zaczynamy!

Odkryto planetę

podobną do Ziemi.

Na Ursynowie otwarto największą księgarnię

w Polsce.

W Bieszczadach piękna wiosna.

W Gdańsku zbudowano

najdłuższy tunel samochodowy

w Polsce.

Czas na dobrą książkę! Polecamy „Legendy

warszawskie dla początkujących!”.

„Mój Nowy Dom”

„Miauuu”

„Głos Pomorza”

czasopismo dla miłośników kotów

gazeta codzienna mieszkańców północnej Polski

kwartalnik dla poszukujących nowego mieszkania

1. Które zdarzenia można opisać w czasopiśmie lokalnym dotyczącym Warszawy? Narysuj przy nich dużą kropkę.

2. Połącz tytuły czasopism z odpowiednimi opisami.

3. Zaprojektuj kolorową nazwę Waszego czasopisma.

Karta pracy 2 Jak działa redakcja?

dział redaktorski dział dziennikarski

dział DTP

Ja i Julka miałyśmy narysować

plakat na konkurs. Ale ja wolałam zrobić to sama. Nie powiedziałam o tym Julce i przez to ona nie zdążyła zrobić swojego

plakatu.

Martyna

JarekMiałem iść na lekcję angielskiego, ale wolałem

bawić się na podwórku. Pani na mnie czekała

i denerwowała się, gdzie jestem.

TomekMiałem opowiedzieć

dzieciom w przedszkolu, jak

trenuję judo. Niestety, rozchorowałem się. Wiedziałem,

że dzieci na mnie czekają, więc

poprosiłem kolegę, aby mnie zastąpił.

dział sprzedaży i marketingu

1. Zaprojektuj znak graficzny dla wybranego przez Ciebie działu redakcji czasopisma.

2. Przeczytaj wypowiedzi dzieci. Powiedz, które dziecko postąpiło prawidłowo. Otocz pętlą jego imię.

Karta pracy 3 Oczy i uszy otwarte, czyli jak być dobrym dziennikarzem

redaktorem wydania, dziennikarzem,

grafikiem, fotoedytorem,

korektorem, osobą od spraw sprzedaży i marketingu, tak, nie

Podczas dzisiejszych zajęć, kiedy pisaliśmy wywiad, byłam/byłem

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Czy to zadanie mi się podobało?

Mogę powiedzieć, że . . . . . . . . . . . . .

Atrakcyjny tytuł: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Podtytuł (z kim jest wywiad): . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Pytanie: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Odpowiedź: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

1. Otocz pętlą te rysunki, które przedstawiają, skąd dziennikarze biorą potrzebne im informacje.

2. Uzupełnij schemat wywiadu wymyślonymi informacjami.

3. Uzupełnij zdania wyrazami z ramki.

Karta pracy 4 Tworzymy pierwszy numer!

W zespole jestem . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Przykład: Mam słownik ortograficzny i nie zawaham się go użyć! (korektor)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

. . . . . . . . . . . . . . . .. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

1. Napisz, kim jesteś w zespole.

2. Wymyśl wesołe hasło, które będzie Ci towarzyszyło w wykonywaniu zadań.

3. Zaznacz na ilustracjach te elementy czasopisma, które będziesz wykonywać. Napisz przy każdym elemencie, na czym będzie polegać Twoja praca.

Karta pracy 5 Zamykamy pierwszy numer!

Czy udało się nam zrobić wszystko zgodnie z planem?

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Co można byłoby zrobić lepiej?

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Co trzeba zmienić w pracy nad kolejnym numerem?

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Czy jesteś zadowolona/zadowolony z tego, że dołączyłeś do redakcji czasopisma?

TAK NIE

Czy nauczyłaś/nauczyłeś się czegoś nowego w czasie naszych spotkań?

TAK NIE

Czy chcesz uczestniczyć w tworzeniu kolejnego numeru czasopisma?

TAK NIE

Największą radość w pracy nad numerem sprawiło mi . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Największą trudność w pracy nad numerem sprawiło mi . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

1. Odpowiedz na pytania.

2. Podkreśl przy każdym pytaniu właściwą odpowiedź.

3. Dokończ zdania.