Scenariusz zajęć z dziećmi 6 – cio letnimi w
Transcript of Scenariusz zajęć z dziećmi 6 – cio letnimi w
Scenariusz zajęć z dziećmi 6 – cio letnimi z pielegniarką.
Temat zajęć : Różnymi sposobami dbamy o nasze zdrowie!
Liczba dzieci : …………
Data : ………….
Cele ogólne : - zapoznanie dzieci ze sposobami ochrony zdrowia,- wyrabianie nawyków prozdrowotnych,- rozwijanie aktywności poznawczej
Cele operacyjne :- potrafi wypowiedzieć się nt. dotyczący zdrowia,- zna różne sposoby dbania o zdrowie,- zna zasady racjonalnego odżywiania się,- rozumie potrzebę dbania o higienę osobistą,- potrafi zaśpiewać piosenkę o higienie,- wie, jak należy szczotkować zęby,- potrafi wykonać ćwiczenia gimnastyczne,- jest twórczy,- wie, jak aktywnie spędzać czas wolny,- potrafi podać rozwiązanie zagadki
Pomoce dydaktyczne: wiersz D. Gellner pt. „ Jestem duża”, kartki z napisami : „ Co wpływa na zdrowie?, odżywianie, higiena osobista, aktywność ruchowa”, plansze z grupami pokarmowymi, model uzębienia, różne rodzaje szczoteczek, ilustracje nt.: „ aktywnych form spędzania czasu wolnego”, przybory do ćwiczeń, kartki z hasłami do pokazywania, zagadki, melodia do piosenki : „ Mydło lubi zabawę”, „ Myję zęby”.
Formy pracy : indywidualna, zbiorowa
Metody pracy : słowna , czynna, oglądowa
Przebieg zajęć.
1. Powitanie, przedstawienie tematu spotkania.
2. Wprowadzenie do tematu. Odczytanie przez panią pielęgniarkę wiersza D. Gellner pt. „Jestem duża”.- krótka rozmowa na temat treści wiersza,
3. Umieszczenie na tablicy hasła „ Co wpływa na zdrowie?”,- dzieci swobodnie wypowiadają się na temat w/w hasła,- wykonywanie przez dzieci przygotowanych zadań
Zadanie 1. – odżywianie Oglądanie przez dzieci wyeksponowanych artykułów spożywczych. Wybrane dzieci segregują artykuły na te, które powinniśmy spożywać i na te, których powinniśmy unikać.- uzasadnienie dokonanego wyboru przez dzieci,- prezentacja prze panią pielęgniarkę plansz przedstawiających różne grupy pokarmów,- rozmowa na temat częstości spożywania posiłków.Konkurs pt. „ Jakie to warzywo lub owoc?” – za pomocą dotyku dzieci nazywają warzywo lub owoc .Liczba uczestników – 6 chętnych – 6 nagród
Zadanie 2. – higiena osobista- śpiewanie przez dzieci piosenki pt. „ Mydło lubi zabawę”,- rozmowa nt. „Jak dbamy o higienę osobistą”,- oglądanie modelu uzębienia człowieka oraz różnych rodzajów szczoteczek,- omówienie z jednoczesną demonstracją przez panią pielęgniarkę etapów szczotkowania zębów,- szczotkowanie zębów przez wybrane dzieci,- śpiewanie piosenki z improwizacją ruchową „ Myję zęby”.Konkurs pt. „ Zdrowy ząb” – dzieci układają z puzzli szablon zęba.Liczba uczestników - 6 chętnych – 6 nagród
Zadanie 3. – aktywność ruchowaWszystkie dzieci w stroju gimnastycznym demonstrują przygotowane przez siebie ćwiczenia ruchowe.- zwrócenie uwagi na właściwą postawę ciała podczas ćwiczeń i właściwy strój,- rozmowa „ Jak inaczej możemy spędzać czas wolny?”,- oglądanie umieszczonych na tablicy ilustracji,- swobodne wypowiedzi dzieci.Konkurencje sportowe :- rzut piłką do celu – 3 nagrody,- skoki na skakance – 3 nagrody,- tor przeszkód – 3 nagrody
Zadanie 4 – „Kalambury” – dzieci demonstrują ruchem hasło związane ze zdrowiem.
Liczba uczestników – 3 zespoły cztero osobowe –1 nagroda dla każdego zespołu
Zadanie 5 – rozwiązywanie zagadek związanych ze zdrowiemLiczba uczestników – 6 chętnych.
4. Podsumowanie spotkania, odczytanie przez panią pielęgniarkę wszystkich haseł, dotyczących zdrowia.
Hasło wprowadzające do tematu spotkania :
Co wpływa na zdrowie?
odżywianie higiena osobista
aktywność ruchowa
Nosi biały czepek I biały fartuszek,
Ażebyś był zdrowy,Czasem ukłuć musi.
pielęgniarka
Leczy wszystkich ludzi, Odwiedza też chore dzieci. Chodzi w białym fartuchu. Kto to jest? Czy wiecie?
lekarz
Zawsze w przychodni W fartuchu białym, Zęby tak leczy, By nie bolały.
dentysta
Jest białe, ale to nie śnieg,Służy zdrowiu, ale to nie lek.Gdy jest gorące, kożuch nosi.
- wypij choć szklankę! - mama prosi
mleko
Schowała się w tubie, Używać jej lubię, A i mała szczotka Chętnie się z nią spotka
pasta do zębów
Pienię się – lecz nie ze złości. Przyjaźnię się z wodą. Kto mnie lubi,Ten się cieszy zdrowiem i urodą.
mydło
Coś ci dolega? Boli cię głowa?Wtedy go wstrząsasz i pod pachą chowasz.
termometr
Z kranu srebrną strugą biegła bardzo długo. Napełniła pół wanny, Będzie kąpiel dla Anny. woda
Dobra gotowana i dobra i surowa.
Choć nie pomarańcza, lecz pomarańczowa.Kiedy za zielony
pociągniesz warkoczyk,Wnet z ziemi wyskoczy.
marchewka
Używasz go co dzień wieczorem i rano. Przypomina przedmiot, którym grabią siano. grzebień