Scenariusz zajęć w klasie I -...

2

Click here to load reader

Transcript of Scenariusz zajęć w klasie I -...

Page 1: Scenariusz zajęć w klasie I - biuletyn.kuratorium.krakow.plbiuletyn.kuratorium.krakow.pl/pliki/2014/d2014040101.pdf · Wypowiedzi na temat sposobów leczenia przeziębienia i dbania

Szkoła Podstawowa Nr 7 im. Wojska Polskiego w Krakowie

Scenariusz zajęć w klasie I.

Krąg tematyczny: Dbamy o zdrowie

Temat: Gdy jesteśmy chorzy.

Cele – przewidywane osiągnięcia ucznia

1. Uczeń uważnie słucha fragmentu książki i uczestniczy w rozmowie na jego temat

2. Uczeń odgrywa role w scenkach kukiełkowych inspirowanych opowiadaniem

3. Uczeń wypowiada się na temat sposobów leczenia przeziębienia i zapobiegania mu

4. Uczeń poprawnie pisze wybrane wyrazy z ó wymiennym

5. Uczeń wykonuje lalki płaskie z kartonu

Plan zajęć:

1. Powitanie w kręgu.

2. Przygotowanie do odbioru lektury.

3. Praca z tekstem książki H. Łochockiej „Jak choruje Elemelek, jak go leczą przyjaciele”.

4. Wypowiedzi na temat sposobów leczenia przeziębienia i dbania o zdrowie.

5. Ćwiczenia w pisowni wyrazów z „ó’.

6. „Przyjaciele chorego wróbelka” – wykonanie pracy plastyczno-technicznej.

7. Rady dla chorego wróbelka – odgrywanie scenek kukiełkowych.

8. Podsumowanie zajęć: kończenie zdania Nie lubię chorować…

Przebieg zajęć:

1. Powitanie w kręgu integrujące grupę.

Witają się dzieci, które mają coś niebieskiego, coś białego, mają witają się z

dzieckiem, z którym się nie witały.

2. Przygotowanie do odbioru lektury.

- dzieci siedzą w kręgu na dywanie

- nauczyciel prezentuje przysłonięty kartką papieru z otworem obrazek

przedstawiający wróbla. Manewruje otworem w kartce, aż dzieci zgadną, co jest na

obrazku

- nauczyciel podaje najważniejsze informacje na temat wróbla

- prezentacja książki Hanny Łochockiej „O wróbelku Elemelku”.

- czytanie przez chętne dzieci tytułów rozdziałów.

- zachęcenie do czytania w domu lektury – samodzielnie lub czytają rodzice –

zbieranie pieczątek w ramach „Świerszczykowego Klubu Pożeraczy Liter”.

Page 2: Scenariusz zajęć w klasie I - biuletyn.kuratorium.krakow.plbiuletyn.kuratorium.krakow.pl/pliki/2014/d2014040101.pdf · Wypowiedzi na temat sposobów leczenia przeziębienia i dbania

3. Praca z tekstem książki H. Łochockiej „Jak choruje Elemelek, jak go leczą przyjaciele”

- słuchanie rozdziału pt. „Jak choruje Elemelek, jak go leczą przyjaciele” czytanego

przez aktorów – Multibook ( podręcznik elektroniczny z ćwiczeniami interaktywnymi).

- rozmowa kierowana: ustalenie bohaterów, układanie postaci /płaskich kukiełek z

papieru/ w kolejności występowania w tekście, udzielanie odpowiedzi na pytania

związane z tekstem.

- numerowanie obrazków w zeszycie ćwiczeń, opowiadanie historii wróbelka na

podstawie uporządkowanych ilustracji.

- ustalenie, jakich rad wróblowi udzielały odwiedzające go zwierzątka – wklejanie

chmurek przy właściwych zwierzątkach – praca wspólna.

4. Wypowiedzi na temat sposobów leczenia przeziębienia i dbania o zdrowie.

- rozmowa na temat właściwych zachowań sprzyjających zdrowiu i sposobów na jego

poprawę w razie zachorowania. Zwrócenia uwagi na prawidłowy ubiór, zasady

odżywiania się, higienę, codzienny ruch.

- zabawa pantomimiczna: dzieci pokazują ruchem czynności związane z dbaniem o

zdrowie, a pozostałe dzieci je zgadują i głośno wypowiadają.

5. Ćwiczenia w pisowni wyrazów z „ó’.

- Dzieci otrzymują kartki z wyrazami z „ó” wymiennym i z ich odpowiednikami np.

kółko, koło. Przy nagraniu „Tańca kurcząt w skorupkach” Musorgskiego dzieci

swobodnie poruszają się po sali. Gdy muzyka milknie, dobierają się w pary, wyraz z ó

i wyraz, w którym zachodzi wymiana ó w o.

- uzupełnienie zeszytu ćwiczeń, wymiana „ó” na „o”.

6. „Przyjaciele chorego wróbelka” – wykonanie pracy plastyczno-technicznej.

- nauczyciel przygotowuje szablony zwierząt: sroki, wiewiórki, zająca, sowy. Dzieci

wybierają zwierzątko, wycinają, ozdabiają, przyklejają do patyczków.

7. Rady dla chorego wróbelka – odgrywanie scenek kukiełkowych.

Chętne dzieci występują w teatrzyku i udzielają rad choremu wróbelkowi.

8. Podsumowanie zajęć: kończenie zdania Nie lubię chorować, ponieważ……..

Konspekt powstał w oparciu o pomysł p. Lidii Rosiak, p. Iwona Urban wprowadziła

modyfikacje i przeprowadziła zajęcia w klasie I.