SCENARIUSZ ZAJ ĘĆ Z DZIE ĆMI 6 – LETNIMI€¦ · SCENARIUSZ ZAJ ĘĆ Z DZIE ĆMI 6 – LETNIMI...

5
SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z DZIEĆMI 6 – LETNIMI przeprowadzonych dnia 27. II. 2015 r Prowadząca: Agata Wiącek TEMAT: „Zgaduj-zgadula” nt. „Wszystko o kosmosie”- rozwiązywanie zagadek i zadań na temat dotyczący kosmosu i ukladu slonecznego. Cele: -zapoznanie ze zjawiskiem następowania po sobie dnia i nocy oraz ze sposobem rozwiązywania zadań w zgaduj-zgaduli -powtórzenie i uściślenie (usystematyzowanie) wiadomości na temat kosmosu i ukladu slonecznego, doskonalenie analizy i syntezy gloskowej wyrazów -wdrażanie do zgodnej wspólpracy w grupie, sluchania poleceń o objaśnień nauczyciela CELE OGÓLNE: • przybliżenie dzieciom i rozumienie występowania zjawiska dnia i nocy oraz wiedzy, że „Ziemia krąży wokól Slońca” • poslugiwanie się pojęciami związanymi z kosmosem: planeta, orbita, gwiazda, kometa, rakieta. CELE OPERACYJNE: (dziecko) • zna nazwy planet w Ukladzie Slonecznym • rozwiązuje zagadki slowne • wyodrębnia pierwszą i ostatnią gloskę w wyrazach, przelicza je • wie, że „Ziemia krąży wokól Slońca” • wie i rozumie dlaczego po dniu następuje noc • wie, że czlowiek może podróżować w kosmos • przedstawia wlasne pomysly i akceptuje pomysly innych METODY: czynna: • zadań stawianych dziecku, • kierowanie wlasną dzialalnością dziecka; slowna:

Transcript of SCENARIUSZ ZAJ ĘĆ Z DZIE ĆMI 6 – LETNIMI€¦ · SCENARIUSZ ZAJ ĘĆ Z DZIE ĆMI 6 – LETNIMI...

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z DZIEĆMI 6 – LETNIMI

przeprowadzonych dnia 27. II. 2015 r

Prowadząca: Agata Wiącek

TEMAT: „Zgaduj-zgadula” nt. „Wszystko o kosmosie”- rozwiązywanie zagadek i zadań na temat dotyczący kosmosu i układu słonecznego.

Cele:

-zapoznanie ze zjawiskiem następowania po sobie dnia i nocy oraz ze sposobem rozwiązywania zadań w zgaduj-zgaduli

-powtórzenie i uściślenie (usystematyzowanie) wiadomości na temat kosmosu i układu słonecznego, doskonalenie analizy i syntezy głoskowej wyrazów

-wdrażanie do zgodnej współpracy w grupie, słuchania poleceń o objaśnień nauczyciela

CELE OGÓLNE:

• przybliżenie dzieciom i rozumienie występowania zjawiska dnia i nocy oraz wiedzy, że „Ziemia krąży wokół Słońca”

• posługiwanie się pojęciami związanymi z kosmosem: planeta, orbita, gwiazda, kometa, rakieta.

CELE OPERACYJNE: (dziecko)

• zna nazwy planet w Układzie Słonecznym

• rozwiązuje zagadki słowne

• wyodrębnia pierwszą i ostatnią głoskę w wyrazach, przelicza je

• wie, że „Ziemia krąży wokół Słońca”

• wie i rozumie dlaczego po dniu następuje noc

• wie, że człowiek może podróżować w kosmos

• przedstawia własne pomysły i akceptuje pomysły innych

METODY:

czynna:

• zadań stawianych dziecku,

• kierowanie własną działalnością dziecka;

słowna:

• żywego słowa,

• objaśnienia,

• instrukcja

percepcyjna

• bezpośrednie spostrzeganie i przeżywanie w wyniku obserwacji i bezpośredniego udziału.

FORMY PRACY:

• praca z całą grupą

• praca w zespołach

• praca indywidualna

POMOCE:

Podkład muzyczny CD piosenki „Wyprawa na księżyc”, ilustracje, napisy , rozsypanka wyrazowa, zagadki, globus, lampka, plansza przedstawiająca układ słoneczny, kolorowa tuba, żetony do zagadek-księżycowe kamyki, kolorowe krążki-gąbki do zabawy, piankowe dywaniki, kolorowe koła do zawieszenia na szyi, odznaki „Mały kosmonauta”.

PRZEBIEG:

1. Powitanie piosenką „Wyprawa na księżyc”, a następnie (dzieci stojąc w kole przekazują sobie księżycowy kamyk)- Księżycowy kamyk puszczam w krąg , niechaj wróci do moich rąk.

2. Zaproszenie dzieci, aby usiadły w rzędach.

3. Demonstracja modelu układu słonecznego

Rozmowa o kosmosie. Przypomnienie nabytej wiedzy.

- Jak nazywa się ta pomoc naukowa? –model układu słonecznego

-Jak nazywa się miejsce, w którym znajdują się słońce i planety?- kosmos, przestrzeń kosmiczna, wszechświat

- Czym jest słońce?-gwiazdą

- Co robią planety w stosunku do słońca?- krążą

- Jak nazywa się tor po którym poruszają się planety?- orbity

- Ile planet krąży wokoło słońca? 9 (w tym Pluton to planeta karłowata)

- Czy potraficie podać kolejno nazwy planet w Układzie Słonecznym?

- Którą planetą z kolei od słońca jest ziemia?- trzecią

- Która planeta jest największa, a która najmniejsza?

- W jaki sposób można udać się w kosmos i kto może tego dokonać?

4. TU PRZEPROWADZENIE DOŚWIADCZENIA ZJAWISKA NASTĘPOWANIA PO SOBIE DNIA I NOCY

Przeprowadzenie doświadczenia, które ma uświadomić dzieciom teorię,

że „Ziemia krąży wokół Słońca” i wyjaśnić – dlaczego po dniu następuje noc?

Na stoliku stoi globus (Ziemia), a obok jest zapalona lampka (Słońce) – światło lampki skierowane jest na globus. Obracając „Ziemię” wokół własnej osi, wyjaśniam dzieciom zjawisko występowania dnia i nocy. W trakcie doświadczenia dzieci pokazują miejsca na „Ziemi”, gdzie jest dzień i gdzie zapada noc.

-Ile czasu zajmuje ziemi okrążenie słońca- 1 rok czyli12 miesięcy, a wokół własnej osi 1 dobę czyli 24 godziny.

5. Wprowadzenie w temat zajęcia.

Dziś na zajęciach odbędzie się „Zgaduj-zgadula” na temat Wszystko o kosmosie- czyli co wiecie o kosmosie i podróż po układzie słonecznym.

Podzielicie się na 3 drużyny-planety wg kolorów Czerwoną, Niebieską i Żółtą. Wylosujecie dla siebie kolor, który będzie kolorem waszej planety-drużyny. Następnie będziecie odgadywać zagadki, rozwiązywać zadania, quizy i zbierać punkty. Zwycięży drużyna, która uzyska najwięcej punktów.

WAŻNE! Należy słuchać poleceń nauczyciela, zachowywać się cicho i współpracować ze sobą. Wybierzecie spośród każdej drużyny kapitana, który zbiera i liczy punkty- księżycowe kamyki.

Przydzielenie kolorów, wybór kapitanów.

6. ZAGADKI- „Kosmiczne zagadki – rozwiązywanie przez dzieci zagadek słownych. Dzielenie wyrazów (kosmos, słońce, rakieta,gwiazdy) na głoski, wyróżnianie pierwszych i ostatnich głosek w tych wyrazach. Po każdej zagadce dzieci cicho się naradzają i podają nauczycielce odpowiedź przez TUBĘ oraz dostają za dobrą odpowiedź punkt. Po czym wyszukują odpowiedni obrazek, podpis i zawieszają na tablicy.

-CO TO JEST ZA PRZESTRZEŃ MIĘDZY ZIEMIĄ, KSIĘŻYCEM PLANETAMI ORAZ MIĘDZY GWIAZDAMI?..................................................... KOSMOS

-ZAWSZE JEST NAD NAMI. TO PŁACZE CZASAMI DESZCZEM, TO ŚMIEJE SIĘ SŁOŃCEM ALBO GWIAZD TYSIĄCEM………………… NIEBO

-KIEDY PO NIEBIE WĘDRUJE NOCĄ, DOKOŁA NIEGO GWIAZDY MIGOCĄ. RAZ JEST JAK ROGALIK, RAZ OKRĄGŁY JAK TALERZ. KIEDY SŁOŃCE WSCHODZI, WNET NA NIEBIE JUŻ GO NIE ZNAJDZIESZ. ………….KSIĘŻYC

-CO TO ZA ZŁOTA ŚWIETLANA KULA, KTÓRA SWYM CIEPŁEM ZIEMIĘ OTULA? …………………………………………………………………..SŁOŃCE

- BARDZO SZYBKO WZBIJA SIĘ DO GÓRY, W NIEJ KOSMONAUTA OGLĄDA KSIĘŻYC I CHMURY. ………………………………………..RAKIETA

-CO TO ZA OKRĄGŁA PLANETA, NA KTÓREJ BEZ WODY, TLENU I SŁOŃCA NIE BYŁOBY ŻYCIA. ………………………………………………ZIEMIA

- W DZIEŃ ICH NIE UJRZYSZ, CHOCIAŻ SĄ NAD NAMI. MOŻNA JE ZOBACZYĆ NOCĄ I WIECZORAMI. ………………………………………………..GWIAZDY.

7. Przerwa śródlekcyjna.

„Start rakiety w kosmos”. Dzieci naśladują start rakiety, wzbicie-wyskok w górę, wykonują ćwiczenia oddechowe. Powtórka.

8. PODRÓŻ W KOSMOS. Jesteśmy kosmonautami.

Każda drużyna otrzymuje kopertę z zadaniem do wykonania. W kopercie są pomieszane nazwy planet Układu Słonecznego. Zadaniem dzieci jest odczytać ich nazwy i ułożyć je w prawidłowej kolejności, poczynając od Słońca.

9. QUIZ WIEDZY O KOSMOSIE

Nauczycielka zadaje pytanie, a dzieci po naradzeniu się wybierają literkę z właściwą odpowiedzią i układają na dywaniku. Nauczycielka sprawdza odpowiedzi i przydziela punkty.

> czy Ziemia jest…

a) planetą b)gwiazdą c) księżycem d) ciastkiem z kremem

>Atmosfera to…..

a) powietrze którym oddychamy b) oceany i morza c) piękny kwiat d) potrawa mięsna

>Czy Mikołaj Kopernik był…..

a) żołnierzem b) astronomem c) kucharzem d) tancerzem

> Jak nazywają się tory po których krążą planety wokół słońca

a) linie b) drogi c) orbity d) tory wyścigowe

-Podliczenie zdobytych punktów.

10. Wykonanie kart pracy dobranych stopniem trudności do możliwości dzieci- objaśnienie wykonania pracy.

11. Zabawa ruchowa przy „kosmicznej” muzyce Jean-Michel Jarreą.

12. Wręczenie dzieciom odznak „Małego kosmonauty”, podziękowanie za udział w zajęciach.