Scenariusz zaj ęć logopedycznych opracowany i ... · Joanna Sokalska Nauczyciel Przedszkola...

15
Joanna Sokalska Nauczyciel Przedszkola Miejskiego nr 8 w Pabianicach 1 Scenariusz zajęć logopedycznych opracowany i przeprowadzony przez Joannę Sokalską Temat: Gloski opozycyjne „b”, „p” w grupach spólgloskowych i w wyrazach: różnicowanie – dźwięczna i bezdźwięczna; automatyzacja w mówieniu. Cel glówny: - doskonalenie umiejętności świadomego kierowania narządami artykulacyjnymi - automatyzacja „p”, „b” w grupach spólgloskowych i wyrazach - wlączenie rezonansu nosowego Cele szczególowe: - wydlużanie fazy wydechowej - wzmocnienie sily wydechu - ćwiczenia sluchu mownego – różnicowanie gloski „b”, „p” - doskonalenie umiejętności analizy i syntezy sluchowej - rozwijanie koordynacji wzrokowo – ruchowej - doskonalenie umiejętności lączenia ruchu z tekstem - kojarzenie gloski z literą - doskonalenie percepcji wzrokowej - ćwiczenia pamięci świeżej Forma: - ćwiczenia indywidualne Metody: Metody logopedyczne – ćwiczenia logopedyczne - oddechowo – fonacyjne - autokontroli sluchowej - sluchu fonematycznego - artykulacyjne Środki dydaktyczne: - lusterko - ilustracje, w których nazwach występują gloski „p”, „b” - zestaw kart do gry „Memory” – różnicowanie glosek „p”, „b” - ilustracje „Literowego Pociągu” - autorska gra komputerowa – Joanna Sokolska „Czarodziejskie gloski B, P” - dyplomie dla dziecka - karta pracy – ćwiczenia w domu - rysunek spirali od ćwiczeń oddechowo - fonacyjnych - wiersze: E. M. Skorek „Bratek” E. M. Skorek „Dziwny zegar” „Językowa bajeczka - Burek z podwórka” „Idzie pan…” - wierszyki – masażyki

Transcript of Scenariusz zaj ęć logopedycznych opracowany i ... · Joanna Sokalska Nauczyciel Przedszkola...

Joanna Sokalska Nauczyciel Przedszkola Miejskiego nr 8 w Pabianicach

1

Scenariusz zajęć logopedycznych opracowany i przeprowadzony przez Joannę Sokalską

Temat: Głoski opozycyjne „b”, „p” w grupach spółgłoskowych

i w wyrazach: różnicowanie – dźwięczna i bezdźwięczna; automatyzacja w mówieniu.

Cel główny: - doskonalenie umiejętności świadomego kierowania narządami artykulacyjnymi - automatyzacja „p”, „b” w grupach spółgłoskowych i wyrazach - włączenie rezonansu nosowego Cele szczegółowe: - wydłużanie fazy wydechowej - wzmocnienie siły wydechu - ćwiczenia słuchu mownego – różnicowanie głoski „b”, „p” - doskonalenie umiejętności analizy i syntezy słuchowej - rozwijanie koordynacji wzrokowo – ruchowej - doskonalenie umiejętności łączenia ruchu z tekstem - kojarzenie głoski z literą - doskonalenie percepcji wzrokowej - ćwiczenia pamięci świeżej Forma: - ćwiczenia indywidualne Metody: Metody logopedyczne – ćwiczenia logopedyczne - oddechowo – fonacyjne - autokontroli słuchowej - słuchu fonematycznego - artykulacyjne Środki dydaktyczne: - lusterko - ilustracje, w których nazwach występują głoski „p”, „b” - zestaw kart do gry „Memory” – różnicowanie głosek „p”, „b” - ilustracje „Literowego Pociągu” - autorska gra komputerowa – Joanna Sokolska „Czarodziejskie głoski B, P” - dyplomie dla dziecka - karta pracy – ćwiczenia w domu - rysunek spirali od ćwiczeń oddechowo - fonacyjnych - wiersze:

• E. M. Skorek „Bratek” • E. M. Skorek „Dziwny zegar” • „Językowa bajeczka - Burek z podwórka” • „Idzie pan…” - wierszyki – masażyki

Joanna Sokalska Nauczyciel Przedszkola Miejskiego nr 8 w Pabianicach

2

Przebieg ćwiczeń: I. Wprowadzenie

1. Swobodna rozmowa z dzieckiem 2. Wyróżnienie głosek w nagłosie w wyrazach: bratek i płatek w oparciu o wiersz E. M. Skorek „Bratek”

BRATEK Jeden płatek, Drugi płatek, trzeci płatek, Czwarty płatek, Jeszcze kreska I jest bratek. Nauczyciel czyta wiersz pokazując jednocześnie sposób rysowania kwiatu. Dziecko słuchając wiersza kolejny raz rysuje zgodnie z treścią wiersza - w makroprzestrzeni - w mikroprzestrzeni Nauczyciel przypomina dziecku o różnicy artykulacyjnej, czyli dźwięczności. Tę dźwięczność „pokazuje” dziecku kładąc jego rękę na swojej szyi (krtani).

II. Ćwiczenia oddechowe

1. Śpiewanie samogłoski e wodząc palcem po muszli ślimaka (robimy to na jednym wydechu):

• głosem ciągłym eeeeeeeee

• głosem przerywanym e e e e e e e

Załącznik 1

2. Wymawianie na jednym wydechu samogłosek:

Joanna Sokalska Nauczyciel Przedszkola Miejskiego nr 8 w Pabianicach

3

aaaaaa

ooooo

uuuuu

eeeee

iiiii

yyyyy

3. Ćwiczenie oddechowo – fonacyjne w oparciu o wiersz E. M. Skorek „Dziwny

zegar” Nauczyciel czyta głośno wiersz a dziecko naśladuje bicie zegara powtarzając za prowadzącym.

Dziwny zegar

Zegar na kominie Od lat z tego słynie, Że gdy coś się stanie, Słychać wnet bimbanie: Bimm-bamm, Bimm-bamm, Bimm-bamm. Gdy raz Olek rano Stłukł sobie kolano, Zegar, czy wierzycie, Zaczął zaraz bicie: - Bimm-bamm, Bimm-bamm, Bimm-bamm. A gdy małej Zuzi Usiadł bąk na buzi, To zaraz bimbanie Powiedziało mamie: - Bimm-bamm, Bimm-bamm, Bimm-bamm:

Kiedy dziadek Klary Zgubił okulary, To zegar od razu Bimbał bez rozkazu: - Bimm-bamm, Bimm-bamm, Bimm-bamm. A kiedy znów babcie Pogubiły kapcie, To zegar zmartwiony Bił tak niestrudzony - Bimm-bamm, Bimm-bamm, Bimm-bamm. Martwi się rodzina: - Jakaż to przyczyna Zegarowi każe

Joanna Sokalska Nauczyciel Przedszkola Miejskiego nr 8 w Pabianicach

4

Bimbać według zdarzeń? Dzisiaj wcześnie rano Fachowca wezwano, By zegar naprawił, Mechanizm ustawił. I teraz, kolego, Zegar słynie z tego, Że bimba rodzinie Kwadrans po godzinie: - Bimm-bamm, Bimm-bamm, Bimm-bamm.

IV. Ćwiczenia artykulacyjne „J ęzykowa bajeczka - Burek z podwórka”

W wiejskiej zagrodzie, pies zwany Burkiem Skrzętnie zarządza całym podwórkiem. Niech Burkiem będzie w buzi języczek, Wnet obowiązki jego wyliczę: Rankiem, gdy tylko ślepia otwiera, Już za porządki się zabiera. Najpierw wokół swej budy posprząta: Zamiecie (oblizywanie warg ruchem okrężnym), Zakopie kości do kąta (wysuwanie i chowanie do jamy ustnej języka ułożonego w łopatkę). Następnie w budzie zrobi sprzątanie (masowanie czubkiem języka wewnętrznej strony policzków) I zerknie w miseczkę, co dziś na śniadanie ( kierowanie języka w kąciki warg). Na widok ciepłej kaszy smacznie się oblizuje (oblizywanie językiem „wąsów” i „brody”) Zjada wszystko, bo bardzo mu smakuje (głośne mlaskanie). Teraz już Burek biegnie zliczyć kurki do kurnika I sprawdzić, czy tej nocy nie było tam liska zbójnika ( liczenie ząbków „kurek”, poprzez dotykanie każdego zęba czubkiem języka). Są wszystkie – pufa Burek ze zmęczenia( nadymanie policzków i wypuszczanie powietrza). Wtem słyszy Burek gwizd znajomy ( gwizdanie) Spogląda za siebie, z prawej i z lewej strony ( wysuwanie języka i kierowanie go w prawo i w lewo) Znajome cmokanie ( cmokanie). To jego pan go wzywa, ma nowe zadanie. Przeciska się Burek do domu, na skróty, przez dziurę w płocie ( przeciskanie języka przez zaciśnięte zęby), Gdy nagle wzrok jego skupił się na kocie, Który miaucząc groźnie ( miauczenie), na rybki polował, Lecz widząc psa, na drzewo się schował.

Joanna Sokalska Nauczyciel Przedszkola Miejskiego nr 8 w Pabianicach

5

Wdzięczne rybki Burkowi całuski ślą spod wody (całuski), Lecz psina nie ma już czasu, pędzi w stronę zagrody. Koń stoi już w zaprzęgu, parska niecierpliwie (parskanie) Pan cmoknął na niego (cmokanie), ruszyli leniwie. Słychać miarowy bieg konia (kląskanie), Burek biegnie z boku, Nie chce być gorszy, pragnie dotrzymać mu kroku. I tak dzień cały Burka pracą wypełniony. Pod wieczór wraca psina do budy zmęczony, Zjada smaczną kolację ( mlaskanie), poprawia posłanie (wypychanie językiem policzków) I już po chwili słychać jego smaczne chrapanie (chrapanie)

V. Ćwiczenia słuchowe

1. Rozróżnianie głoski „p”i „b” w wyrazach Nauczyciel czyta zagadki. Dzieck głośno podaje rozwiązanie a następnie podnosi kartonik z literką „b” lub „p” w zależności od tego, którą głoskę słyszy. Nadętą zabawkę chętnie nosisz w rękach. Taka jest z natury wścibska, Choć nie z dumy się nadyma, Że nam z oczu łzy wyciska. czasem z hukiem pęka cebula

balon

W jednym pudełeczku Kto to taki – pewnie wiesz. przebywa nas wiele. Choć nie rybak łowi w sieci. Do naszych kolorów Siedzi w kącie pilnie słucha, spieszy się pędzelek. czy mu w sieć nie wpadła mucha farby pająk . Lodowa ozdoba na skraju dachu, Kolorowy, rozłożysty - kiedy gdy słońce świeci, dzień jest bardzo dżdżysty. płacze ze strachu. Wąski płaszczyk skromnie wkłada,

sopel kiedy deszcz przestaje padać parasol

2. Zabawa „Kolorowy pociąg” Nauczyciel głośno wymawia nazwy przedmiotów na ilustracji. Dziecko powtarzając za nauczycielem przyporządkowuje ilustracje do wagoników w zależności od pozycji głoski „b” w wyrazie(nagłos, śródgłos)

Załącznik nr 2

Joanna Sokalska Nauczyciel Przedszkola Miejskiego nr 8 w Pabianicach

6

4. Gra „Memory” Wykorzystanie ilustracji zawierających w nazwie głoskę „b”. Zarówno dziecko jak i nauczyciel podczas gry głośno wymawia nazwy przedmiotów na obrazkach.

Załącznik nr 3 5. Zajęcia z grą komputerową własnego autorstwa „Czarodziejskie głoski B - P”,

wykonaną w programie Power Point. Zadaniem dziecka jest wskazanie litery – B lub P – w zależności od występowania jej w nazwie clipart’u.

VI. Zakończenie 1. Zabawa relaksacyjna Łączenie tekstu z ruchem w trakcie zabawy wykorzystującej komunikację przez dotyk „Wierszyki – masażyki”

Idzie pan… Idzie pan: bum, bum, bum, idzie pani: puk, puk, puk, skacze dziecko: bach, bach, bach, nagle trach. Wieje wietrzyk: buuu, buuu, buuu, kropi deszczyk: puk, puk, puk, deszcz ze śniegiem: chlup, chlup, chlup, a grad w szyby: łup, łup, łup. Świeci, świeci słonko, wieje, wiej wietrzyk, pada, pada deszczyk. Przeszedł dreszczyk?

2. Praca domowa

Karta pracy „Bratki”

Załącznik nr 4

3. Podsumowanie – ocena pracy dziecka, nagroda za piękną współpracę i zaangażowanie.

Joanna Sokalska Nauczyciel Przedszkola Miejskiego nr 8 w Pabianicach

7

Załącznik nr 1

Joanna Sokalska Nauczyciel Przedszkola Miejskiego nr 8 w Pabianicach

8

załącznik nr 2

Joanna Sokalska Nauczyciel Przedszkola Miejskiego nr 8 w Pabianicach

9

Joanna Sokalska Nauczyciel Przedszkola Miejskiego nr 8 w Pabianicach

10

Joanna Sokalska Nauczyciel Przedszkola Miejskiego nr 8 w Pabianicach

11

Załącznik nr 3

Joanna Sokalska Nauczyciel Przedszkola Miejskiego nr 8 w Pabianicach

12

Joanna Sokalska Nauczyciel Przedszkola Miejskiego nr 8 w Pabianicach

13

Joanna Sokalska Nauczyciel Przedszkola Miejskiego nr 8 w Pabianicach

14

Joanna Sokalska Nauczyciel Przedszkola Miejskiego nr 8 w Pabianicach

15