Scenariusz nr 9 - SPACER PO GLIWICACH
-
Upload
gliwickie-opowiesci -
Category
Documents
-
view
212 -
download
0
description
Transcript of Scenariusz nr 9 - SPACER PO GLIWICACH
Spacer po Gliwicach
Zajęcia w przystępny sposób pozwolą dzieciom poznać
najważniejsze zabytki miasta. Opisana w scenariuszu zabawa
wymaga uważnego słuchania, ćwiczy pamięć i pozwala
uczestnikom na swobodne spacerowanie. Prawdziwy spacer po
mieście jest na pewno najlepszym sposobem, aby je poznać,
ale ten też ma wiele zalet – jest możliwy w każdą pogodę
i znacznie skraca dystans pomiędzy obiektami, dzięki czemu
poznajemy dwanaście miejsc w niecałą godzinę.
PRZEDSZKOLAKI 30 - 40 MINUT
CELE
Po zajęciach dzieci rozpoznają i nazywają co najmniej kilka miejsc ważnych dla historii
i kultury Gliwic. Większe jest ich zainteresowanie architekturą miasta.
METODY
czynne: zabawa ruchowa, zagadki,
oglądowe (oglądanie grafik przedstawiających gliwickie budynki),
słowne: rozmowa.
Formy organizacyjne pracy: grupowa, indywidualna.
CO PRZYGOTOWAĆ WCZEŚNIEJ?
12 ilustracji przedstawiających gliwickie budynki – załącznik,
po 1 kolorowance dla każdego dziecka – załącznik,
ciekawostki o miejscach będących tematem zajęć,
dowolny podkład muzyczny i sprzęt umożliwiający jego odtworzenie,
najlepiej, aby zajęcia odbywały się w dużej sali. Umożliwi to dzieciom swobodne
spacerowanie od jednej planszy do drugiej.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Zajęcia rozpoczynamy od zaprezentowania dzieciom ilustracji. Przy każdej z nich
pytamy:
Wiedzę dzieci uzupełniamy, np. o takie ciekawostki:
RATUSZ
Znajduje się na samym środku gliwickiego rynku. Na szczycie
budynku umieszczono gałkę z iglicą. Przy przebudowie w 2002 r.
otworzono gałkę i znaleziono w niej szereg pamiątek
z przeszłości, w tym kronikę miejską.
URZĄD MIEJSKI
To jeden z najokazalszych budynków w mieście. Zbudowano go
jako „Haus Oberschlesien”, najnowocześniejszy hotel w tej części
Europy. Teraz jest siedzibą władz miasta.
ZAMEK PIASTOWSKI
Jeden z najstarszych obiektów w mieście (XIV w.). Pełnił różne
funkcje: był arsenałem, więzieniem, folwarkiem. Teraz jest tam
siedziba muzeum.
Kto wie, co to za miejsce?
Czy któreś z was tam było?
RADIOSTACJA
Zbudowana z drewna w 1935 r. Ma 111 m wysokości. Wieża ciągle
„pracuje” – są na niej zamontowane różne anteny, np.
obsługujące Centrum Ratownictwa Gliwice.
WILLA CARO
Mieszkał w niej kiedyś bogaty gliwicki przemysłowiec. Teraz w jej
wnętrzach jest muzeum.
GLIWICKI TEATR MUZYCZNY
Działa w Gliwicach od 2001 r. Warto wybrać się do teatru na
spektakl, szczególnie podczas organizowanych corocznie
Dziecięcych Spotkań Teatralnych.
RUINY TEATRU MIEJSKIEGO
Teatr Miejski „Victoria” został zbudowany w 1890 r. Był wtedy
najładniejszy i największy w regionie. Niestety w 1945 r. został
spalony. Mimo że nie został odbudowany, w jego ruinach
odbywają się różne wydarzenia kulturalne.
PORT I KANAŁ GLIWICKI
Kanał łączy nasze miasto z rzeką Odrą, ma nieco ponad 40 km
długości. W porcie przeładowywane są towary. Stary port
w Gliwicach znajdował się w centrum miasta.
PALMIARNIA MIEJSKA
W palmiarni można nie tylko zobaczyć palmy i kaktusy, ale
i terraria z gadami oraz wielkie akwaria.
KOŚCIÓŁ PW. PODWYŻSZENIA KRZYŻA ŚWIĘTEGO
To tutaj, w przykościelnym klasztorze, w sierpniu 1683 r.
zatrzymał się król Jan III Sobieski. Spało mu się chyba niezbyt
wygodnie, o czym napisał w liście do królowej Marysieńki.
NOWE GLIWICE
Kiedyś były tu tereny Kopalni Węgla Kamiennego Gliwice. Budynki
odnowiono, a w jednym z nich można obejrzeć bardzo ciekawą
ekspozycję Oddziału Odlewnictwa Artystycznego Muzeum
w Gliwicach.
MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W GLIWICACH
Przy ulicy Tadeusza Kościuszki znajduje się główna siedziba
gliwickiej biblioteki. Jej filie można jednak znaleźć w całym
mieście.
Obrazki kolejno zawieszamy w widocznym miejscu, zachowując między nimi spore
odstępy.
2. Dzieci dobierają się w pary. Zapraszamy je na spacer. Wyjaśniamy zasady zabawy.
Kiedy dzieci słyszą muzykę/podkład – spacerują po sali. Kiedy dźwięk ucichnie,
zatrzymują się i uważnie słuchają zadanej przez prowadzącego zagadki dotyczącej
jednego z budynków. Próbują odgadnąć, o którą budowlę chodzi, i stają przy
ilustracji ją przedstawiającą. Warto wprowadzić też dzieci w klimat zabawy, np.
w taki sposób:
Jest piękny słoneczny dzień. W sam raz na małą wycieczkę po Gliwicach.
Dojechaliśmy do centrum żółtym autobusem, a teraz zaczynamy
zwiedzanie. Jestem waszym przewodnikiem. Słuchajcie uważnie, gdzie
teraz się udamy.
Zagadki (propozycje, można uzupełnić o własne):
1. Ten budynek stoi pośrodku rynku. Obok niego można zobaczyć
fontannę z Neptunem.
2. W tym miejscu można wypożyczyć książki.
3. Baaardzo wysoka wieża. I w dodatku cała z drewna!
4. W tym budynku, najczęściej wieczorami, rozbrzmiewa muzyka.
Jest tam scena i orkiestron.
5. Przed tym budynkiem widzimy trzy tańczące fauny.
6. Idziemy do muzeum. Jego siedziba znajduje się w domu, w
którym kiedyś mieszkał bogaty przedsiębiorca.
7. Ten stary budynek pełnił kiedyś funkcję więzienia.
8. Wprawdzie tam nie popływamy, ale możemy obejrzeć śluzy.
9. Mimo pożaru, który zniszczył ten budynek, ciągle coś w nim się
dzieje!
10. Odwiedzamy tereny po KWK Gliwice.
11. Tutaj w 1683 r. spał król Polski.
12. Za chwilę będziemy szukać bananów. I oglądać podwodne życie
w ogromnych akwariach.
Po każdej z zagadek pytamy o nazwę miejsca jedno z dzieci, które stanęło przy właściwym obrazku. Spacer kończymy, gdy odwiedzimy każde miejsce co najmniej jeden raz.
3. Po pełnej wrażeń wycieczce czas na pracę twórczą. Rozdajemy kolorowanki. Zadaniem dzieci, oprócz pokolorowania, jest dorysowanie samego siebie.
CO JESZCZE MOŻEMY ZROBIĆ?
Z pokolorowanych prac dzieci możemy stworzyć przewodnik. Do spiętych rysunków dodajemy stronę tytułową, można też dołączyć fotografie tych miejsc albo zdjęcia z wycieczki grupy, podczas której zwiedzała ona jakiś zabytek Gliwic (jeśli oczywiście taka wyprawa miała miejsce).