RAPORT Z REALIZACJI ZADAŃ KONKURSOWYCH ......Przedszkolaki obrysowują kontur szklanki po kropkach....
Transcript of RAPORT Z REALIZACJI ZADAŃ KONKURSOWYCH ......Przedszkolaki obrysowują kontur szklanki po kropkach....
RAPORT Z REALIZACJI ZADAŃ
KONKURSOWYCH PROGRAMU
„MAMO, TATO, WOLĘ WODĘ! TYLKO WODA”
HU..HU..HA.. ZIMA ZE
ZDROJKIEM WCALE
NIE JEST ZŁA…
TEMAT ZAJĘĆ: Skąd się bierze woda?
LICZBA DZIECI: 49 (Grupa: „Pszczółki” i „Żabki”)
TERMIN ZAJĘĆ: 02.02.2015r.
Zajęcia plastyczne – „Krystalicznie czysta woda”
Wodne granie
Zdrojkowa gra
Lepimy bałwana
Rzut do celu Podążaj za śladem
TEMAT ZAJĘĆ: Zimowy turniej ze Zdrojkiem
LICZBA DZIECI: 49 (Grupa: „Pszczółki” i „Żabki”)
TERMIN ZAJĘĆ: 05.02.2015r.
„Troszkę śniegu, kapelusz, marchewka na nos,
kilka nakrętek po wodzie na guziki,
i bałwan gotowy”
TEMAT ZAJĘĆ: Bal karnawałowy ze Zdrojkiem
LICZBA DZIECI: 49 (Grupa: „Pszczółki” i „Żabki”)
TERMIN ZAJĘĆ: 09.02.2015r.
Wodny taniec
Karnawałowe granie Bal ze Zdrojkiem
„FAMILIJNE ZADANIA”
MASKI KARNAWAŁOWE WYKONANE
WSPÓLNIE Z RODZICAMI
„TYLKO WODA”
KOMENTARZ:
Scenariusz dotyczy oczyszczania wody oraz znaczenia czystej wody w życiu zwierząt, roślin i ludzi. Zajęcia
odbywają się po spacerze do grodziskiego parku, w którym znajduje się staw. Dzieci wspólnie z nauczycielem
podczas wycieczki pobierają próbkę wody.
PODSTAWA PROGRAMOWA:
1.2. przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i w sytuacjach
zadaniowych) oraz w świecie dorosłych,
5.1. dba o swoje zdrowie; zaczyna orientować się w zasadach zdrowego żywienia,
12.2. wie, jakie warunki są potrzebne do rozwoju zwierząt (przestrzeń życiowa, bezpieczeństwo, pokarm) i wzrostu
roślin (światło, temperatura, wilgotność).
TREŚCI PROGRAMOWE:
1.2.1. umiejętność budowania pozytywnych relacji w kontaktach społecznych, potrafi bawić się zgodnie z innymi
dziećmi,
5.2.1. umiejętność dbałości o zdrowie, zna zasady mające wpływ na zdrowie,
5.2.2. umiejętność dbałości o zdrowie, orientuje się w zasadach zdrowego żywienia,
8.2.3. umiejętność kształtowania poczucia rytmu i płynności ruchów przy muzyce, uczestniczy aktywnie w zabawach
przy akompaniamencie muzycznym,
9.2.7. umiejętność kształtowania umiejętności twórczych, uczestniczy w zbiorowych pracach plastycznych.
12.1.2. umiejętność kształtowania opiekuńczej postawy wobec zwierząt i roślin, rozumie, że o rośliny i zwierzęta
należy się troszczyć (wie, że rośliny potrzebują do życia wody i światła, rozumie, że zwierzęta, tak jak ludzie,
potrzebują do życia pokarmu i wody).
CELE OGÓLNE:
– Kształtowanie opiekuńczej postawy wobec zwierząt,
– Poszerzanie wiedzy o otaczającym świecie,
– Wyrabianie nawyku zdrowego odżywiania.
KONKURS NA SCENARIUSZ
CELE SZCZEGÓŁOWE:
– wie komu i do czego potrzebna jest woda i dlaczego musimy unikać jej zanieczyszczenia,
– uczestniczy we wspólnych zabawach,
– uczestniczy w dyskusji,
– reaguje na ustalony sygnał dźwiękowy,
– uczestniczy w zabawach badawczych.
METODY:
– słowna (list, wypowiedzi dzieci),
– czynna (zabawa ruchowa),
– zadań stawianych dzieciom (burza mózgów – praca plastyczna, doświadczenie).
FORMY ORGANIZACJI: indywidualna, grupowa, zbiorowa.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: list od Zdrojka, sylwety Zosi i Krzysia, prezentacja multimedialna, rzutnik, ekran,
flamastry, szary papier, płyta CD z melodią: „Akwarium” Camille Saint Saensa, tamburyno, mikroskop, próbki wody,
paczka od Zdrojka, w której znajdują się dwa naczynia z wodą, kawałki papieru, mydło, piasek, gumki recepturki,
gaza, wata, lniany materiał, instrukcja do przeprowadzenia doświadczenia, kartki papieru, długopis, kropelki wody,
szklanka z emblematem uśmiechniętej buźki i smutnej buźki, woda, kubki plastikowe.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie piosenką:
Miło zacznij nowy dzień i uśmiechnij do mnie się,
klaśnij w ręce raz i dwa, usiądź w kole tak jak ja.
2. List od Zdrojka
Środki dydaktyczne: list od Zdrojka, sylwety Zosi i Krzysia.
Opis: Dzieci znajdują w swojej sali list, umieszczony w butelce, w którym Zdrojek informuje ich o problemie żabki
Rerekotki z grodziskiego stawu oraz o tym, że przysyła do dzieci Wodnych Superbohaterów Zosię i Krzysia, którzy
pokażą dzieciom zanieczyszczone zbiorniki wodne oraz zobrazują, jakie mogą być konsekwencje zanieczyszczenia
wód.
Kochane dzieci z Przedszkola Gminnego im. Krasnala Hałabały w Grodzisku Wielkopolskim!
Piszę do Was, ponieważ otrzymałem niepokojący list od żabki z grodziskiego stawu. Żabka Rerekotka
pisze następująco:
Kochany Zdrojku!
Tu w ważnej sprawie, żabka Rerekotka co mieszka w stawie. Pomóż nam proszę i poproś dzieci, bo w naszym stawie
brudno i dużo śmieci. Trzeba coś zrobić więc czasu szkoda… Ciężkie tu życie i brudna woda. A czysta woda to rzecz
jest święta – potrzebują jej ludzie, rośliny i zwierzęta. Wodę nam w stawie oczyścić trzeba, bo gdy tak brudno to żyć
się nie da. Pomóż nam Zdrojku i spraw, by znów był czysty nasz dom – nasz staw. My z żabim chórem znów
zaśpiewamy „Re, Re, kum, kum – staw uratowany! Ty wiesz Zdrojku znakomicie czysta woda – zdrowie – życie”.
Zmartwiona Żabka Rerekotka
Drodzy Przedszkolacy bardzo proszę, pomóżcie żabce! Wysyłam Wam pomocników, Wodnych Superbohaterów Zosię
i Krzysia. Jestem przekonany, że razem uda się Wam rozwiązać problemy Rerekotki. Życzę powodzenia!
Wasz Zdrojek
3. Pokaz multimedialny zanieczyszczonych zbiorników wodnych
Środki dydaktyczne: sylwety Zosi i Krzysia, prezentacja multimedialna, rzutnik, ekran.
Opis: Zosia i Krzyś zabierają przedszkolaki w podróż multimedialną – przedstawienie przez Zosię i Krzysia
zanieczyszczonych zbiorników wodnych oraz konsekwencji zanieczyszczania wód podczas prezentacji
multimedialnej.
4. Swobodna rozmowa na temat listu oraz prezentacji
– Kto napisał do nas list?
– O czym nas informuje Zdrojek?
– Jaki problem ma żabka Rerekotka?
– Co może się stać jeśli żabka i inne zwierzęta będą żyły w zanieczyszczonym stawie?
– Czy żabce i innym wodnym zwierzętom dobrze mieszka się w takich warunkach?
Nauczyciel podsumowuje, że tylko czyta woda jest warunkiem przeżycia wszystkich organizmów na ziemi. Podaje
też rymowankę, którą powtarzają dzieci:
„TYLKO WODA, CZYSTA WODA,
W ZDROWIU ŻYCIE WSZYSTKIM DA!”
5. Burza mózgów: „Jak można pomóc Rerekotce?”
Środki dydaktyczne: flamastry, szary papier.
Opis: Nauczyciel dzieli dzieci na grupy. Zadaniem każdej z grup jest narysowanie na arkuszu szarego papieru
propozycji pomocy żabce. Po przedstawieniu rozwiązań następuje weryfikacja pomysłów.
6. Zabawa ruchowa: „Żabki w stawie”
Środki dydaktyczne: płyta CD z melodią: „Akwarium” Camille Saint Saensa, tamburyno.
Opis: Dzieci zamieniają się w żabki, żyjące w zanieczyszczonym stawie. Dzieci pływają w stawie w rytm melodii. Na
dźwięk tamburyna napotykają na zanieczyszczenie i wówczas zatrzymują się bez ruchu.
7. Badanie zanieczyszczonej wody pod mikroskopem
Środki dydaktyczne: próbki wody ze stawu, mikroskop.
Opis: Dzieci oglądają pod mikroskopem krople wody, w różnym stopniu zanieczyszczonej.
8. Doświadczenie „Oczyszczalnia”
Środki dydaktyczne: paczka od Zdrojka, w której znajdują się dwa naczynia z wodą, kawałki papieru, mydło, piasek,
gumki recepturki, gaza, wata, lniany materiał, instrukcja do przeprowadzenia doświadczenia.
Opis: Zosia i Krzyś informują dzieci, że Zdrojek podaje jeden sposób, aby woda była czysta. Wysyła też paczkę,
w której znajdują się wszystkie przedmioty niezbędne do przeprowadzenia doświadczenia, włącznie z wytycznymi jak
je przeprowadzić. Dzieci rozpakowują paczkę i nazywają wszystkie przedmioty. Wykonują doświadczenia zgodnie
z instrukcją, którą czyta nauczyciel. Do dyspozycji są dwa naczynia z wodą. Do jednego dzieci wrzucają kawałki
mydła, papierki, piasek, mieszają wodę, obserwują jej wygląd, określają własne odczucia. Następnie dzieci
przygotowują prosty filtr do oczyszczania wody. Na słoiku gumką recepturką przymocowują gazę, na nią kładą watę,
na to kawałek lnianego materiału, na wierzch ponownie złożony gazik. Wolno przelewają część brudnej wody przez
filtr. Porównują wygląd wody brudnej i przefiltrowanej.
Wniosek z doświadczenia: Często woda ulega zabrudzeniu, w wyniku działalności człowieka. Taka woda jest
niezdrowa dla ludzi, zwierząt i roślin. Woda jest niezbędna do życia, dlatego ludzie wymyślili sposób na jej
oczyszczanie – filtry.
9. List do Zdrojka z propozycją pomocy żabce Rerekotce
Środki dydaktyczne: kartki papieru, długopis.
Opis: Wspólne redagowanie listu, w którym przedszkolaki podają propozycje pomocy żabce, m.in. oczyszczanie
wody za pomocą filtrów, nie zaśmiecanie zbiorników wodnych i ich okolic, nie odprowadzanie ścieków do rzek,
jezior i stawów (Po skończonych zajęciu wspólnie z Zosią i Krzysiem dzieci udają się na pocztę i odsyłają list do
Zdrojka).
10. Zakończenie zajęć
Zosia i Krzyś podsumowują działania podjęte przez dzieci. Nazywają też przedszkolaków WODNYMI
SUPERBOHATERAMI. Pomogliśmy żabce Rerekotce w znalezieniu sposobu na oczyszczenie stawu, a tym samym
daliśmy jej możliwość dalszego życia w czystym środowisku. Od dziś każdy z nas pamięta:
„DBAJMY O WODĘ DZIECI DROGIE
WODA CZYSTA ZNACZY ZDROWIE!”
11. Ewaluacja zajęcia – dzieci oceniają swój udział w zajęciu wypełniając kartę pracy.
Przedszkolaki obrysowują kontur szklanki po kropkach. Następnie każde z dzieci zaznacza w szklance poziom wody
niebieską kredką w zależności od tego, jak ocenia swój udział w zajęciu:
– rysuje w szklance dużo wody, kiedy chętnie brało udział w zajęciu,
– rysuje w szklance mało wody, kiedy niechętnie wykonywało polecenia.
Na zakończenie wszyscy piją kubek czystej wody, aby uzupełnić wodę w organizmie po intensywnych zajęciu.