Podstawowe przepisy gry w koszykówkę

download Podstawowe przepisy gry w koszykówkę

If you can't read please download the document

description

Podstawowe przepisy gry w koszykówkę. Wymiary boiska. Tablica. Zawodnicy. Sędziowie. Czas gry. Cel gry, punktacja. Podstawowe przepisy obowiązujące w grze. Sygnalizacja sędziowska. Menu główne. Obręcz znajduje się na wysokości 3, 05 m od podłoża. Menu główne. - PowerPoint PPT Presentation

Transcript of Podstawowe przepisy gry w koszykówkę

• Wymiary boiskaTablicaZawodnicySdziowieCzas gryCel gry, punktacjaPodstawowe przepisy obowizujce w grzeSygnalizacja sdziowska

• Menu gwne

• Menu gwne

• Druyna skada si z 12 zawodnikw (z czego 5 znajduje si na boisku). Zawodnicy rezerwowi mog wej do gry na wymian za zgod sdziego zawodw (w czasie przerwy w grze). Druyna moe wykona dowoln liczb zmian swego skadu.Zawodnicy musz mie jednolite stroje oraz numery na koszul-kach od 4 do 15.Menu gwne

• Komisj sdziowsk w koszykwce stanowi: - sdzia gwny, - sdzia pomocniczy, - sekretarz, - sdzia mierzcy czas gry,- sdzia mierzcy czas 24 sekund.Menu gwne

• Czas gry wynosi 4 x 10 min. Pomidzy pierwsz i drug oraz trzeci i czwart kwart przerwa trwa 2 minuty, natomiast pomidzy drug a trzeci kwart - 15 minut. Do czasu gry nie wlicza si przerw w grze, czyli okresw, kiedy pika jest martwa". Okresy te s odliczane przez mierzcego czas. Pika jest martwa wwczas, gdy gra zostaa przerwana na sygna sdziego lub po zdobyciu kosza.Menu gwne

• Celem gry jest wrzucenie piki do kosza przeciwnika. Kosz uzyskany rzutem z gry ma warto 2 punktw, kosz z rzutu wolnego - 1 punkt, a sprzed linii 6,25 m - 3 punkty. Wygrywa ta druyna, ktra w przepisowym czasie gry zdobdzie wiksz liczb punktw. Jeli po upywie czasu gry wynik jest remisowy, sdzia zarzdza 5-min. dogrywk. Jeli w czasie pierwszej dogrywki nie nastpio rozstrzygni-cie, zarzdza drug.

Menu gwne

• W grze obowizuj nastpujce podstawowe przepisy: - Pika moe by podawana, rzucana lub kozowana rkami.- Uderzenie piki pici lub nog jest przekroczeniem przepisw. - Poruszanie si z pik jest moliwe tylko wwczas, gdy zawodnik odbija j o podog (kozuje).- Kozowa wolno tylko jedn rk. Po schwytaniu piki nie mona ponownie kozowa.

• W grze obowizuj nastpujce ograniczenia w czasie: - w cigu 5 s od gwizdka sdziego naley wprowadzi pik do gry (wyrzut z autu),- jeeli zawodnik trzymajcy pik przez 5 s nie podaje, nie rzuca i nie kozuje piki, uwaa si j za przetrzyman,- w cigu 5 s naley wykona rzut wolny podyktowany przez sdziego,- kada druyna ma 24 sekundy na przeprowadzenie akcji oraz 8 sekund na wyjcie z wasnej poowy,- nie wolno zawodnikowi pozostawa ponad 3 s w polu 3 sekund" przeciwnika, kiedy pika znajduje si w posiadaniu druyny zawodnika.

• Kar za przekroczenie wczeniej wymienionych przepisw o czasie jest utrata piki i przyznanie jej druynie przeciwnej.

• W kontaktach z przeciwnikiem nie wolno: popycha, trzyma, uderza, utrudnia mu poruszanie si, spycha. W przypadkach nieprawidowego zetknicia si z przeciwnikiem nastpuj tzw. przewinienia osobiste. S one karane rzutami wolnymi (osobistymi). W kadej kwarcie, po czwartym faulu zespou, kolejny faul karany bdzie dwoma rzutami wolnymi.

• Inne przekroczenia, jak np. niesportowe zachowanie si zawodnikw, okrela si jako przewinienie techniczne. Kar za tego rodzaju przewinienie jest rzut wolny wykonany przez zawodnika druyny przeciwnej.Zawodnik, ktry popeni 5 przewinie osobistych albo technicznych, musi opuci boisko.