PIŁKA RĘCZNA - Szkoła Podstawowa nr 1 w Legnicy›ć: rozwijanie cech motorycznych poprzez...

3

Click here to load reader

Transcript of PIŁKA RĘCZNA - Szkoła Podstawowa nr 1 w Legnicy›ć: rozwijanie cech motorycznych poprzez...

Page 1: PIŁKA RĘCZNA - Szkoła Podstawowa nr 1 w Legnicy›ć: rozwijanie cech motorycznych poprzez ćwiczenia specjalistyczne, siła, szybkość 3. Wiadomości: jakie ćwiczenia zawiera

1. 5. pozalekcyjne zajęcia sportowe (obszar nr 5)

Zadanie dla nauczycieli WF: Przeprowadzenie trzech udokumentowanych

(dokumentacja foto/wideo) akcji związanych z aktywnością ruchową,

nieodbywających się w czasie trwania zajęć szkolnych (np. popołudniowa wyc ieczka

na basen lub lodowisko, weekendowy bieg przełajowy itp.);

Zajęcia Pozalekcyjne prowadzone przez nauczyciela wychowania fizycznego w ramach zajęć Animatora Osiedlowego:

Scenariusz zajęć nr 3 Nauka rzutu z biegu, gra uproszczona

PIŁKA RĘCZNA

Temat: Nauka rzutu z biegu, gra uproszczona

Cele główne lekcji:

1. Umiejętności: nauka rzutu z biegu, kozłowanie, podania i chwyty

2. Motoryczność: rozwijanie cech motorycznych poprzez ćwiczenia specjalistyczne, siła,

szybkość

3. Wiadomości: jakie ćwiczenia zawiera rozgrzewka?

4. Akcent wychowawczy : współpraca w grupie, przestrzeganie zasad BHP,

Miejsce zajęć: sala gimnastyczna

Czas trwania: 45 min.

Klasa: V

Liczba ćwiczących: 16

Przybory i przyrządy: szarfy, piłki ręczne, pachołki

Prowadzący: Adam Poddębniak

Page 2: PIŁKA RĘCZNA - Szkoła Podstawowa nr 1 w Legnicy›ć: rozwijanie cech motorycznych poprzez ćwiczenia specjalistyczne, siła, szybkość 3. Wiadomości: jakie ćwiczenia zawiera

Tok lekcji Zadania szczegółowe Dozow. Uwagi organizacyjno -

metodyczne

1.Czynności

organizacyjno

- porządkowe.

2.Motywacja do zajęć.

3.Rozgrzewka

1. Zbiórka podanie tematu lekcji. 2. Powitanie sportowe i sprawdzenie obecności. 3. Sprawdzenie gotowości do zajęć. 4. Podanie tematu lekcji. 5. Jakie ćwiczenia zawiera rozgrzewka? –

pogadanka.

1. Zabawa ożywiająca „Strzelec”

2. Rozgrzewka przeprowadzona przez U. na

ocenę. Bieg dookoła boiska, krążenia RR, krok odstawno – dostawny, podskoki tempowe, marsz – przysiady, przekładanka, ćw. mm szyi, rozgrzewka RR i nadgarstków, skłony boczne, opady T w przód, ćw. mm brzucha, ćw. mm grzbietu, ćw. rozciągające, ćw. równoważne, skrętoskłony, rozgrzewka stawów skokowych.

3. „Berek ze zwodem”. Jedna osoba goni

pozostałych a kto zostanie złapany staje w miejscu, aby go wybawić należy wykonać zwód pojedynczy ciałem.

3 min

15 min

W dwuszeregu. Os. stoją w rozsypce, 2 os. mając szarfę podają do siebie próbując zbić inne. Każda zbita osoba staje się strzelcem i otrzymuje szarfę. N –el przypomina technikę wykonania zwodów.

Page 3: PIŁKA RĘCZNA - Szkoła Podstawowa nr 1 w Legnicy›ć: rozwijanie cech motorycznych poprzez ćwiczenia specjalistyczne, siła, szybkość 3. Wiadomości: jakie ćwiczenia zawiera

4. Część

główna,

realizacja zad.

głównego

5. Ćwiczen ia

uspakajające.

6. Czynności

organizacyjno-

porządkowe.

7.Nastawienie

do aktywności

pozalekcy jnej.

1. Ćwiczenia w dwójkach. Podania w miejscu:

oburącz sprzed klatki piersiowej, jednorącz PR i LR, podanie kozłem.

2. U. imitują rzut z biegu, powtarzając rytm trzech kroków.

3. Bieg z jednego końca sali na drugi, podania oburącz bokiem.

4. Bieg z podaniem jednorącz. 5. Bieg z podaniem kozłem. 6. Bieg z podaniem piłki toczącej. 7. Na całej długości slalom, metr przed linią

bramkową wykonanie zwodu. 8. U. biegną w dwójkach, poruszają się do

przodu biegiem dowolnie, jedna z osób po otrzymaniu piłki wykonuje rzut z biegu. Zmiana. Każdy wykonuje 3 strzały na bramkę.

9. U. biegną w dwójkach, poruszają się do przodu biegiem,2 m. od linii bramkowej jedna osoba podaje piłkę drugiej przebiegającej za plecami po czym wykonuje rzut z biegu.

10. Ćwiczenie w formie fragmentów gry. N –el ustawia dwie drużyny na liniach pola bramkowego. Drużyna obrońców broni pola bramkowego, drużyna atakujących podaje między sobą piłkę i kończy akcję rzutem.

11. U. rozgrywają akcje 4x4 wg. dowolnie wymyślonego planu działania.

12. Konkurs rzutów karnych. Najlepsza drużyna dostaje ocenę (5).

1. Ćwiczenia oddechowe. 1. Omówienie zajęć. 2. Jak wygląda prawidłowa rozgrzewka? – pogadanka. 3. Zebranie sprzętu i pożegnanie grupy. 4. Zachęcenie do ćwiczeń samodzielnych w wolnym czasie. Oglądamy mecz w piłkę ręczną.

20 min.

1 min

1 min

Nauczyciel przypomina technikę wykonania podania i chwytów piłki. Pokazuje technikę wykonania rzutu z biegu. U. stoją naprzeciwko siebie w odl. 7 m. N –el pokazuje ćwiczenie. Staramy się poprawnie wykonać zadania. N-el koryguje błędy. Korekcja postawy u. przez nauczyciela. U. siedzą w siadzie skrzyżnym.