Ogólnopolski #UczymyDzieciProgramować program # ... · grupy (robot będzie poruszał się po...
Transcript of Ogólnopolski #UczymyDzieciProgramować program # ... · grupy (robot będzie poruszał się po...
1
Temat : Oto ja - ozoblockly.pl
Wiek: edukacja wczesnoszkolna, zajęcia komputeroweAutor: Anna ŚwićCzas trwania: ok. 60 min (uzależniony od wieku,możliwości rozwojowych grupy oraz jej liczebności)
Ogólnopolskiprogram UCZYMY DZIECI PROGRAMOWAĆ
#UczymyDzieciProgramować#ZadanieWprogramie
www.uczymydzieciprogramować.pl | www.edu-sense.pl | kontakt: [email protected]
Początek września to czas powrotu do szkoły, do koleżanek i kolegów, czas wspominania wakacyjnych przygód i wdrażania się w szkolny rytm. Zajęcia przeprowadzone według tego scenariusza rozpoczną się od wakacyjnym wspomnień a następnie skupią na lepszym wzajemnym poznaniu się uczniów. Tematyka z zakresu edukacji społecznej zostanie połączona z programowaniem robotów na platformie ozoblockly.pl
Cele ogólne· Wzajemne poznanie się uczniów;
· Kształtowanie umiejętności swobodnej wypowiedzi;
· Rozwijanie miękkich kompetencji (umiejętność pracy zespołowej, logiczne, algorytmiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów;
· Poznanie funkcjonalności platformy internetowej ozoblockly.pl
Cele operacyjneDziecko:· Stara się płynnie wypowiadać;
· Wie, w jaki sposób utworzyć skrypt na platformie ozoblockly.pl
· Planuje swoje działania, sprawdza ich efekt;
· Stara się pracować w parach lub w zespołach.
Metody:poszukujące, podające, praktycznego działania.
Formy:grupowe, zespołowe, indywidualne.
Pomoce dydaktyczne:KARTA PRACY 03, roboty Ozobot Bit lub Ozobot Evo, sprzęt komputerowy z dostępem do internetu
Przygotowanie do zajęć:· Przygotuj wszystkie potrzebne do zajęć materiały;· Sprawdź, czy roboty są naładowane, sprawdź czy nie ma problemu z dostępem do internetu.
2www.uczymydzieciprogramować.pl | www.edu-sense.pl | kontakt: [email protected]
#UczymyDzieciProgramować#ZadanieWprogramie
Oto ja - ozoblockly.pl
Przebieg aktywności na zajęciach· Przywitaj się z dziećmi;· Przeznaczcie krótki odcinek zajęć na wakacyjne wspomnienia (2, 3 chętne osoby mogą opowiedzieć o swoich przygodach, podróżach, wakacyjnych zabawach) lub zróbcie krąg i przekazując muszlę z ręki do ręki, słuchajcie przez chwilę jej odgłosów (chętne osoby opowiadają o czym szumiała muszla);· Powiedz uczniom, że na dzisiejszych zajęciach spróbujecie się lepiej poznać, dowiedzieć się czegoś o sobie (możesz krótko opowiedzieć o swoich zainteresowaniach, żeby ośmielić i zachęcić do wypowiadania się dzieci/ uczniów);· Po krótkiej części wstępnej, powiedz uczniom, że na dzisiejszych zajęciach zaprogramują roboty na platformie ozoblockly.pl· Wejdźcie na platformę ozoblockly.pl, wybierzcie 3 poziom trudności, przypomnijcie podstawowe zasady tworze- nia skryptu, sprawdźcie, jakie macie dostępne komendy, spróbujcie stworzyć prosty skrypt;· Poproś uczniów o skalibrowanie robotów, a następnie wgranie programu;· Zwróć uwagę uczniów na kategorię komend ,,nawigacja po linii”, wyjaśnij kiedy będziemy używać komend z tej grupy (robot będzie poruszał się po linii, ale nie będą używane komendy w postaci sekwencji kolorów, tylko sposób poruszania się robota zostanie zaprogramowany na platformie ozoblockly.pl).
Przebieg zajęć
Ogólnopolskiprogram UCZYMY DZIECI PROGRAMOWAĆ
· Przejdźcie do właściwego zadania, które uczniowie będą wykonywać w parach, rozdaj im KARTY PRACY UCZNIA 03 (jedna karta na dwójkę uczniów);
· Poproś uczniów o wpisanie informacji o sobie w dowolną liczbę dymków (to mogą być nazwy ulubionej potrawy, ulubiony rodzaj muzyki, filmów itp., informacja może być zaznaczona całym wyrazem, pierwszą literą wyrazu lub symbolem graficznym);
· Przeanalizujcie, którędy powinniście poprowadzić robota, żeby przejechał nad wszystkimi dymkami z informacjami należącymi do tej samej osoby. Pamiętajcie, że po karcie będą poruszały się dwa ozoboty, należy to uwzględnić i zapro-gramować je w taki sposób, żeby uniknąć kolizji.
Przykładowa wypełniona karta pracy:
3www.uczymydzieciprogramować.pl | www.edu-sense.pl | kontakt: [email protected]
#UczymyDzieciProgramować#ZadanieWprogramie
Oto ja - ozoblockly.pl
Ogólnopolskiprogram UCZYMY DZIECI PROGRAMOWAĆ
Przykładowy skrypt dla robota startującego z niebieskiej górnej kropki (dymki z czerwonymi napisami)
· Poproś uczniów o zaprezentowanie wykonanych przez nich prac;
· Podziękuj uczniom za aktywny udział w zajęciach.
Uwaga!Jeśli pracujesz z wykorzystaniem robotów Ozobot Evo, to możesz wzbogacić skrypt poprzez dodanie dźwięków, nazw kierunków, które robot wybierze na skrzyżowaniach.
4www.uczymydzieciprogramować.pl | www.edu-sense.pl | kontakt: [email protected]
#UczymyDzieciProgramować#ZadanieWprogramie
Oto ja - ozoblockly.pl
Ogólnopolskiprogram UCZYMY DZIECI PROGRAMOWAĆ
Przykładowy skrypt dla robota startującegoz niebieskiej dolnej kropki (dymki z zielonymi napisami)