Nauczyciel XXI wieku - Trobot · Web viewPrezentacja filmu instruktażowego dotyczącego sposobów,...

42
TROBOT NA ZAJĘCIACH Z INFORMATYKI SCENARIUSZE ZAJĘĆ Autorzy scenariuszy: Dagmara Bartocha Anna Lesiak Agata Żółtak Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 17 Specjalnych w Kielcach Scenariusze powstały w ramach „Świętokrzyskiej Akademii Młodych Informatyków”

Transcript of Nauczyciel XXI wieku - Trobot · Web viewPrezentacja filmu instruktażowego dotyczącego sposobów,...

Page 1: Nauczyciel XXI wieku - Trobot · Web viewPrezentacja filmu instruktażowego dotyczącego sposobów, w jaki robot może skręca ć. Uczniowie tworzą prosty skrypt, wykorzystujący

TROBOT NA ZAJĘCIACH Z INFORMATYKI

SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Autorzy scenariuszy:Dagmara BartochaAnna LesiakAgata ŻółtakZespół Szkół Ogólnokształcących nr 17 Specjalnych w Kielcach

Scenariusze powstały w ramach „Świętokrzyskiej Akademii Młodych Informatyków”

Page 2: Nauczyciel XXI wieku - Trobot · Web viewPrezentacja filmu instruktażowego dotyczącego sposobów, w jaki robot może skręca ć. Uczniowie tworzą prosty skrypt, wykorzystujący

Scenariusz nr S1

TEMAT

Cześć, jestem Mbot- poznajmy się!”

CEL OGÓLNY Poznanie budowy i zasad działania Mbota.

CELE SZCZEGÓŁOWE Wiedza:

- uczeń wie jak zbudowany jest robot;- uczeń poznaje/zna elementy, z których złożony jest robot.

Umiejętności:- uczeń potrafi zbudować robota;- uczeń potrafi sterować robotem wykorzystując oprogramowanie Mbot;- uczeń potrafi oszacować odległość, zna kierunki;- uczeń potrafi czytać instrukcje.

Postawy: - uczeń chętnie pracuje w zespole;- uczeń zna zasady gry „fair play” i stosuje je w trakcie zabawy;- uczeń potrafi cieszyć się ze swoich sukcesów, ale i z sukcesów innych.

METODY I FORMY PRACY indywidualna grupowa zbiorowa instrukcja poglądowa pokaz

MATERIAŁY DYDAKTYCZNE rzutnik + komputer z połączeniem internetowym tablety z zainstalowanym oprogramowaniem Mbot kubeczki plastikowe filmy instruktażowe dotyczące robota Mbot robot Mbot mata/szary papier mazaki koperty z pytaniami taśma klejąca

Page 3: Nauczyciel XXI wieku - Trobot · Web viewPrezentacja filmu instruktażowego dotyczącego sposobów, w jaki robot może skręca ć. Uczniowie tworzą prosty skrypt, wykorzystujący

Świętokrzyska Akademia Młodych Informatyków

CZAS TRWANIA ZAJĘĆ 1 godzina dydaktyczna

PRZEBIEG ZAJĘĆ

Omawiane zagadnienia Czynności wykonywane przez nauczyciela

Etap I WprowadzenieOpisI. Poznajemy budowę Mbota.

1. Rozmowa kierowana na temat robotów oraz programowania.

2. Prezentacja filmu pokazującego budowę Mbota.

Nauczyciel wprowadza uczniów w tematykę zajęć: “Czy wiedzą jak działają roboty? Jakie potrzebne jest oprogramowanie? Jakie znają roboty używane w codziennym życiu?”Po odpowiedziach uczniów nauczyciel prezentuje Mbota. Mówi uczniom, że na zajęciach poznają budowę robota.Nauczyciel prezentuje film instruktażowy pokazujący budowę robota.

Etap II Składamy naszego MbotaOpisI. Uczniowie dzielą się na grupy.II. Każda z grup otrzymuje zadanie.

Zadanie 1Grupa pierwsza otrzymuje zadanie:Zapoznaj się z instrukcją składania robota:

1. Przeczytaj instrukcje.2. Działaj zgodnie z instrukcją, złóż robota.

Grupa druga otrzymuje zadanie: Pobierz oprogramowanie Mbot zainstaluj go na tablecie.

1. Uczniowie odszukują stronę z oprogramowaniem Mbot.

2. Instalacja oprogramowania na tablecie i swoich smartfonach (dla chętnych).

Grupa trzecia otrzymuje zadanie: Pobierz oprogramowanie Mblock

1. Uczniowie odszukują stronę z oprogramowaniem Mblock.

2. Instalacja oprogramowania na komputerze.

Nauczyciel drogą losowania(może być to np. maszynka losująca w programie Scratch) dokonuje podziału uczniów na grupy. Każda grupa dostaje swoje zadanie do wykonania. Nauczyciel wspólnie z uczniami ustala zasady współpracy w grupie.Nauczyciel pomaga i nadzoruje pracę uczniów.Trudniejsze elementy robota mogą być już wcześniej złożone.

Etap III Testujemy naszego robota1. Prezentacja filmu pokazującego działanie robota.2. Uczniowie po złożeniu robota i po zainstalowaniu

oprogramowania sprawdzają jego działanie.

Nauczyciel prezentuje film pokazujący działanie Mbota. Wskazuje najistotniejsze elementy poprawnego działania robota. Następnie układa z kubków plastikowych slalom do przebycia Mbotem.

S t r o n a | 3

Materiały stworzone w ramach projektu Świętokrzyska Akademia Młodych Informatyków, objęte licencją CC-BY-SA „Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska

Page 4: Nauczyciel XXI wieku - Trobot · Web viewPrezentacja filmu instruktażowego dotyczącego sposobów, w jaki robot może skręca ć. Uczniowie tworzą prosty skrypt, wykorzystujący

Świętokrzyska Akademia Młodych Informatyków

Zadanie 2 Slalom gigant 1. Uczniowie uruchamiają oprogramowanie Mbot na

tablecie, łączą się z robotem. 3. Uczniowie indywidualnie pokonują ustawiony z

plastikowych kubeczków slalom korzystając z oprogramowania Mbot na tablet. Ćwiczą przy tym kierunki i lateralizację i orientację przestrzenna.

Etap IV W labiryncie1. Uczniowie rysują na macie, szarym papierze

labirynt. 2. Uczniowie pokonują sterując Mbotem labirynt.

Zadanie 3 Pokonaj MinotauraUczniowie otrzymują zadanie narysowania labiryntu uczniowie otrzymują koperty z zagadkami/pytaniami, które umieszczają w labiryncie uczniowie dzielą się na grupy 3-4 osobowe, próbują przejechać labirynt w jak najkrótszym czasie, po drodze odpowiadając na zagadki znajdujące się w kopertach.

Nauczyciel informuje uczniów na czym będzie polegało kolejne zadanie. Przed zajęciami przygotowuje koperty z pytaniami/zagadkami dotyczącymi programowania, budowy robota i jego działania.

Etap V Podsumowanie

Podsumowanie zajęć.

Nauczyciel dokonuje podsumowania zajęć. Pyta, czego uczniowie się dzisiaj dowiedzieli, co im się najbardziej podobało, co zapamiętali.Chwali uczniów za pracę indywidualną, grupową i zbiorową.

S t r o n a | 4

Materiały stworzone w ramach projektu Świętokrzyska Akademia Młodych Informatyków, objęte licencją CC-BY-SA „Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska

Page 5: Nauczyciel XXI wieku - Trobot · Web viewPrezentacja filmu instruktażowego dotyczącego sposobów, w jaki robot może skręca ć. Uczniowie tworzą prosty skrypt, wykorzystujący

Świętokrzyska Akademia Młodych Informatyków

Scenariusz nr S2

TEMAT

Pierwsze kroki w oprogramowaniu mBlock

CEL OGÓLNY ● Stworzenie kodu, który pomoże wprawić robota w ruch.

CELE SZCZEGÓŁOWE ● Wiedza:

- uczeń zna poszczególne bloki w programie Scratch 2.0 i mBlock;- uczeń zna bloki dotyczące robota;- uczeń wie jak połączyć robota z komputerem.

● Umiejętności:- uczeń potrafi sterować robotem wykorzystując oprogramowanie Mbot;- uczeń potrafi oszacować odległość, zna kierunki;- uczeń potrafi ułożyć prosty skrypt ruchu;- uczeń potrafi czytać instrukcje;- kształcimy naukę logicznego myślenia;- kształcimy orientację przestrzenna oraz kierunki.

Postawy: - uczeń chętnie pracuje w zespole;- uczeń zna zasady gry „fair play” i stosuje je w trakcie zabawy;- uczeń potrafi cieszyć się ze swoich sukcesów, ale i z sukcesów innych.

METODY I FORMY PRACY ● indywidualna● grupowa● zbiorowa● instrukcja● oglądowa● pokaz

MATERIAŁY DYDAKTYCZNE ● rzutnik +komputer z połączeniem internetowym oraz zainstalowanym

oprogramowaniem Mblock● tablety z zainstalowanym oprogramowaniem Mbot● wydruki z informacjami o programie Scratch 2.0● filmy instruktażowe dotyczące robota Mbot● robot Mbot● taśma np. malarska● przyrządy do mierzenia● wydrukowane bloki i klocki z programu mBlock zał. nr 2● instrukcja : Poszukiwacze skarbu

S t r o n a | 5

Materiały stworzone w ramach projektu Świętokrzyska Akademia Młodych Informatyków, objęte licencją CC-BY-SA „Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska

Page 6: Nauczyciel XXI wieku - Trobot · Web viewPrezentacja filmu instruktażowego dotyczącego sposobów, w jaki robot może skręca ć. Uczniowie tworzą prosty skrypt, wykorzystujący

Świętokrzyska Akademia Młodych Informatyków

● Fiszki zał. nr 1

CZAS TRWANIA ZAJĘĆ ● 1 godzina dydaktyczna

PRZEBIEG ZAJĘĆ

Omawiane zagadnienia Czynności wykonywane przez nauczyciela

Etap I Wprowadzenie - Poszukiwacze skarbuOpisI. Poznajemy poszczególne bloki w programie Scratch

2.01. Gra terenowa z wykorzystaniem Mbota.2. Prezentacja filmu pokazującego działanie Mbota.3. Pokaz działania poszczególnych bloków.

Zadanie 1Uczniowie dzielą się na trzy grupy. Każda grupa dostaje instrukcje, gdzie ukryte są informacje/fiszki zał. nr 1 potrzebne podczas dzisiejszych zajęć. Zadanie to ma niejako formę kodowania bez komputera. Instrukcje dotarcia do skarbu mają formę komend: “idź prosto aż do”, “skręć w lewo”-odwołują się one do bloków z programu Scratch 2.0.Po odnalezieniu wszystkich informacji uczniowie zbierają je w jedną całość i odczytują je. Do wykonania tego zadania można wykorzystać sterowanie Mbotem.

Nauczyciel pyta uczniów:O czym mówiliśmy na ostatnich zajęciach?, Jakie programy służą do sterowania Mbotem?Nauczyciel informuje uczniów, że na dzisiejszych zajęciach poznają oni program Mblock.Wyjaśnia, na czym będzie polegało pierwsze zadania uczniów czyli gra terenowa. Rozdaje instrukcje.Nauczyciel wcześniej umieszcza przygotowane na fiszkach zał. nr 1 informacje na terenie szkoły.Prezentacja filmu instruktażowego.

Etap VI Jak działają bloki?I. Nauczyciel prezentuje uczniom poszczególne bloki w

programie Mblock.II. Nauczyciel wyjaśnia, kiedy wiadomo że Mbot jest

podłączony.III. Nauczyciel wyjaśnia pojęcie prędkości (czyli jak jechać

do przodu, jak zatrzymać robota-prędkość 0).IV. Uczniowie wykonują prosty skrypt.

Zadanie 4 Już wiem!

1. Uczniowie otrzymują wydrukowane wcześniej bloki i klocki programu mBlock zał. nr 2.

2. Zadaniem uczniów jest przyporządkować klocki do odpowiednich bloków.

3. Ćwiczenie dodatkowe: uczniowie mogą ułożyć skrypt z otrzymanych klocków.

Zadanie 5 Jedź, zatrzymaj się, jedź!I. Uczniowie za pomocą taśmy malarskiej zaznaczają

moment startu oraz metę dla robota

Po odczytaniu znalezionych informacji , nauczyciel wyjaśnia, że program Mblock jest zbudowany na podstawie Scratch 2.0. Różni się jedynie tym, że w programie Scratch duszkiem startowym jest kot, w mBlock jest panda, oraz to, że w programie Mblock pojawia się nowy blok tzn. roboty i to on odpowiedzialny jest za działanie naszego Mbota. Większość bloków natomiast odnosi się do duszka pandy. Nauczyciel podczas pokazu może skorzystać z filmu instruktażowego jak uruchomić Mbota oraz jak wygląda program mBlock.

S t r o n a | 6

Materiały stworzone w ramach projektu Świętokrzyska Akademia Młodych Informatyków, objęte licencją CC-BY-SA „Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska

Page 7: Nauczyciel XXI wieku - Trobot · Web viewPrezentacja filmu instruktażowego dotyczącego sposobów, w jaki robot może skręca ć. Uczniowie tworzą prosty skrypt, wykorzystujący

Świętokrzyska Akademia Młodych Informatyków

II. Uczniowie otrzymują zadanie ułożenia prostego skryptu, w którym wykorzystają bloki: ruchu, czasu i zatrzymania

Uczniowie w parach na komputerach układają skrypt ruchu. Aby sprawdzić, w jakim czasie robot przebędzie wyznaczoną drogę uczniowie mogą dokonać pomiaru: drogi jaką przebył w trakcie 1 s oraz od startu do mety, a następnie podzielić te wartości przez siebie.Każda para ma możliwość sprawdzenia działania swojego skryptu.Przykładowy skrypt:

Następnie nauczyciel pokazuje poszczególne bloki i ich działanie np. dźwięk z bloku Robot oraz Scratch 2.0. Wskazuje, że w pierwszym przypadku dźwięk wydaje robot a w drugim komputer. Można zaprezentować również blok ruchu. Tak prezentujemy również blok: zdarzenia i kontrola. Nauczyciel tłumaczy uczniom jak wprawić w ruch robota, podaje informacje, jak zatrzymać go (ustawianie prędkości jazdy robota)’.Nauczyciel rozdaje uczniom wydrukowane wcześniej bloki zał. nr 2. Wyjaśnia, że zadaniem uczniów będzie dopasowanie odpowiednich klocków do bloków np. klocek: jedź na przód do bloku: ruch.Następnie nauczyciel rozdaje uczniom taśmę malarską, oraz przybory do mierzenia.

Etap VII PodsumowaniePodsumowanie zajęć.

Nauczyciel dokonuje podsumowania zajęć. Przypomina, jak zatrzymać robota, jak sprawdzić czy jest połączony z komputerem oraz jakie bloki posiada program mBlock.

S t r o n a | 7

Materiały stworzone w ramach projektu Świętokrzyska Akademia Młodych Informatyków, objęte licencją CC-BY-SA „Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska

Page 8: Nauczyciel XXI wieku - Trobot · Web viewPrezentacja filmu instruktażowego dotyczącego sposobów, w jaki robot może skręca ć. Uczniowie tworzą prosty skrypt, wykorzystujący

Świętokrzyska Akademia Młodych Informatyków

Scenariusz nr S3

TEMAT

MatRobot- czyli programowanie z matematyką w tle.

CEL OGÓLNY ● Stworzenie skryptu umożliwiającego poruszanie się robota.

CELE SZCZEGÓŁOWE ● Wiedza:

- uczeń wie jak obliczyć działania matematyczne;- uczeń zna oprogramowanie Mbota;- uczeń zna poszczególne bloki w programie Mblock;- uczeń zna bloki dotyczące robota;- uczeń wie jak napisać skrypt.

● Umiejętności:- uczeń potrafi sterować robotem wykorzystując oprogramowanie Mbot;- uczeń potrafi oszacować odległość, zna kierunki;- uczeń potrafi ułożyć skrypt ruchu;- uczeń potrafi czytać instrukcje;- uczeń potrafi obliczyć działania matematyczne.

● Postawy:- uczeń chętnie pracuje w zespole;- uczeń zna zasady gry „fair play” i stosuje je w trakcie zabawy;- uczeń potrafi cieszyć się ze swoich sukcesów, ale i z sukcesów innych.

METODY I FORMY PRACY ● indywidualna● grupowa● zbiorowa● instrukcja● oglądowa● pokaz

MATERIAŁY DYDAKTYCZNE ● rzutnik +komputer z połączeniem internetowym oraz zainstalowanym

oprogramowaniem Mblock● tablety z zainstalowanym oprogramowaniem Mbot● kubeczki plastikowe● filmy instruktażowe dotyczące robota Mbot● robot Mbot● mata edukacyjna● fiszki z działaniami matematycznymi

S t r o n a | 8

Materiały stworzone w ramach projektu Świętokrzyska Akademia Młodych Informatyków, objęte licencją CC-BY-SA „Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska

Page 9: Nauczyciel XXI wieku - Trobot · Web viewPrezentacja filmu instruktażowego dotyczącego sposobów, w jaki robot może skręca ć. Uczniowie tworzą prosty skrypt, wykorzystujący

Świętokrzyska Akademia Młodych Informatyków

CZAS TRWANIA ZAJĘĆ ● 1 godzina dydaktyczna

PRZEBIEG ZAJĘĆ

Omawiane zagadnienia Czynności wykonywane przez nauczyciela

Etap I WprowadzenieOpisKażdy może zostać robotem.I. Przypomnienie informacji z poprzednich zajęć.II. Ułożenie kodu-drogi.

Zadanie 1Uczniowie zostają podzieleni na 4 grupy. Dwie grupy są robotami a dwie następne układają kod-drogi. Uczniowie otrzymują matę edukacyjną, na której ułożone są po przeciwnych stronach fiszki z działaniami matematycznymi i z wynikami. Układający kod-drogi otrzymują również fiszki przedstawiające cyfry, strzałki(prosto, w lewo, w prawo), za pomocą tych fiszek układają kod-drogę od wylosowanego działania do jego wyniku. Grupa robotów, kierując się kod-drogą pokonuje tą trasę.

Nauczyciel przypomina wiadomości z ostatnich zajęć. Informuje, że uczniowie za chwilę wykonają zadanie, które będzie wstępem do dalszych zajęć.Nauczyciel rozdaje uczniom fiszki oraz matę edukacyjną.

Etap VIII Nasz robot skręca Opis I. Prezentacja filmu instruktażowego dotyczącego

sposobów, w jaki robot może skręcać.

Zadanie 61. Uczniowie tworzą prosty skrypt, wykorzystujący

klocki: skręć w prawo, skręć w lewo.2. Uczniowie testują to na Mbocie

Przykładowy skrypt:

Nauczyciel prezentuje film, dodatkowo wyjaśniając poszczególne informacje. Nauczyciel informuje uczniów, że za chwilę napiszą samodzielnie “kody skręcania”. Nauczyciel przypomina uczniom, że zaczynają od skryptu zatrzymania robota oraz że mogą duplikować napisane wcześniej skrypty.Po wykonaniu zadania 2 nauczyciel informuje, że uczniowie spróbują napisać skrypt wykorzystujący klocek: silniki.

S t r o n a | 9

Materiały stworzone w ramach projektu Świętokrzyska Akademia Młodych Informatyków, objęte licencją CC-BY-SA „Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska

Page 10: Nauczyciel XXI wieku - Trobot · Web viewPrezentacja filmu instruktażowego dotyczącego sposobów, w jaki robot może skręca ć. Uczniowie tworzą prosty skrypt, wykorzystujący

Świętokrzyska Akademia Młodych Informatyków

Zadanie 71. Uczniowie tworzą skrypt skręcania wykorzystując

klocki: silniki2. Uczniowie testują skrypt na Mbocie

Przykład:

S t r o n a | 10

Materiały stworzone w ramach projektu Świętokrzyska Akademia Młodych Informatyków, objęte licencją CC-BY-SA „Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska

Page 11: Nauczyciel XXI wieku - Trobot · Web viewPrezentacja filmu instruktażowego dotyczącego sposobów, w jaki robot może skręca ć. Uczniowie tworzą prosty skrypt, wykorzystujący

Świętokrzyska Akademia Młodych Informatyków

Etap IX MatRobot-uczy matematykiI. Nauczyciel przypomina uczniom jeszcze raz zasady

tworzenia skryptu ruchuII. Uczniowie w parach wykonują zadanie

Zadanie 8 Uczniowie w parach wybierają sobie z maty

działanie matematyczne, do którego będą pisać skrypt.

Uczniowie piszą skrypt drogi : od działania do wyniku.

Chętni sprawdzają działanie swoich skryptów, sterując Mbotem po macie pokonują trasę.

Nauczyciel przypomina uczniom najważniejsze elementy pisania skryptu dla robota.Nauczyciel wyjaśnia jaki uczniowie mają zadanie do wykonania.

Etap X PodsumowanieNauczyciel dokonuje podsumowania zajęć. Pyta czego uczniowie się dzisiaj dowiedzieli, co im się najbardziej podobało, co zapamiętali.Chwali uczniów za pracę indywidualną, grupową i zbiorową

S t r o n a | 11

Materiały stworzone w ramach projektu Świętokrzyska Akademia Młodych Informatyków, objęte licencją CC-BY-SA „Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska

Page 12: Nauczyciel XXI wieku - Trobot · Web viewPrezentacja filmu instruktażowego dotyczącego sposobów, w jaki robot może skręca ć. Uczniowie tworzą prosty skrypt, wykorzystujący

Świętokrzyska Akademia Młodych Informatyków

Scenariusz nr S4

TEMAT

Taniec pandy - czyli jak zaprogramować Mbota (Zatańczyć z Mbotem)

CEL OGÓLNY ● Stworzenie skryptu umożliwiający wykorzystanie czujników.

CELE SZCZEGÓŁOWE ● Wiedza:

- uczeń zna oprogramowanie Mbota;- uczeń zna poszczególne bloki w programie Mblock;- uczeń zna bloki dotyczące robota;- uczeń wie jak napisać skrypt;- uczeń zna poszczególne czujniki robota;- uczeń zna kierunki.

● Umiejętności:- uczeń potrafi sterować robotem wykorzystując program mBlock;- uczeń potrafi ułożyć skrypt wykorzystując czujniki;- uczeń potrafi odkodować taniec.

● Postawy:- uczeń chętnie pracuje w zespole;- uczeń zna zasady gry „fair play” i stosuje je w trakcie zabawy;- uczeń potrafi cieszyć się ze swoich sukcesów, ale i z sukcesów innych.

METODY I FORMY PRACY ● indywidualna● grupowa● zbiorowa● instrukcja● oglądowa● pokaz

MATERIAŁY DYDAKTYCZNE ● rzutnik +komputer z połączeniem internetowym oraz zainstalowanym

oprogramowaniem Mblock● latarka, kolory czerwony, żółty itp.● robot Mbot● podkład muzyczny● fiszki przedstawiające ruchy: podskok, obrót, klaśnięcie, światło itp.

CZAS TRWANIA ZAJĘĆ

S t r o n a | 12

Materiały stworzone w ramach projektu Świętokrzyska Akademia Młodych Informatyków, objęte licencją CC-BY-SA „Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska

Page 13: Nauczyciel XXI wieku - Trobot · Web viewPrezentacja filmu instruktażowego dotyczącego sposobów, w jaki robot może skręca ć. Uczniowie tworzą prosty skrypt, wykorzystujący

Świętokrzyska Akademia Młodych Informatyków

● 1 godzina dydaktyczna

PRZEBIEG ZAJĘĆ

Omawiane zagadnienia Czynności wykonywane przez nauczyciela

Etap I WprowadzenieOpisRobo dance.I. Przypomnienie informacji z poprzednich zajęć.II. Odkodowanie i zakodowanie tańca.

Zadanie 1Uczniowie są robotami i zgodnie z kodem (ułożonymi fiszkami) tańczą taniec robota. Można pokusić się o to by uczniowie zakodowali taniec z fiszek a nauczyciel wciela się w rolę robota.

Nauczyciel przypomina wiadomości z ostatnich zajęć. Informuje, że uczniowie za chwilę wykonają zadanie, które będzie wstępem do dalszych zajęć.Nauczyciel przypina przygotowane wcześniej fiszki.Nauczyciel informuje uczniów, że dzisiaj będą programować taniec Mbota.

Etap XI Czy robot coś czuje?Opis I. Nauczyciel prezentuje czujniki jakie posiada Mbot.II. uczniowie robią projekt skryptu.

Zadanie 9Uczniowie zastanawiają się jakie klocki potrzebne są do stworzenia skryptu, dzięki któremu robot zacznie tańczyć. Wypisują swoje pomysły na kartce, układają poszczególne klocki w odpowiedniej wg nich kolejności.

Nauczyciel prezentuje czujniki odległości oraz ledy i dźwięk. Nauczyciel podkreśla, że możemy łączyć skrypty Scratch 2.0 i mBlock.

Etap XII Panda i robot -wspólny taniec.I. Nauczyciel przypomina uczniom jeszcze raz zasady

tworzenia skryptu ruchu, skręcaniaII. Uczniowie w grupach wykonują zadanie

Zadanie 10 Uczniowie w grupach piszą skrypt dla duszka -

pandy oraz dla Mbota uczniowie piszą skrypt drogi.

Reprezentanci grup wpisują swoje skrypty na jednym komputerze połączonym z Mbotem.

Uczniowie sprawdzają działanie napisanych skryptów.

Nauczyciel przypomina uczniom najważniejsze elementy pisania skryptu dla robota.Nauczyciel wyjaśnia jakie uczniowie mają zadanie do wykonania.

Etap XIII PodsumowanieNauczyciel dokonuje podsumowania zajęć. Pyta czego uczniowie się dzisiaj dowiedzieli, co im się najbardziej podobało, co zapamiętali. Chwali uczniów

S t r o n a | 13

Materiały stworzone w ramach projektu Świętokrzyska Akademia Młodych Informatyków, objęte licencją CC-BY-SA „Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska

Page 14: Nauczyciel XXI wieku - Trobot · Web viewPrezentacja filmu instruktażowego dotyczącego sposobów, w jaki robot może skręca ć. Uczniowie tworzą prosty skrypt, wykorzystujący

Świętokrzyska Akademia Młodych Informatyków

za pracę indywidualną, grupową i zbiorową

S t r o n a | 14

Materiały stworzone w ramach projektu Świętokrzyska Akademia Młodych Informatyków, objęte licencją CC-BY-SA „Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska

Page 15: Nauczyciel XXI wieku - Trobot · Web viewPrezentacja filmu instruktażowego dotyczącego sposobów, w jaki robot może skręca ć. Uczniowie tworzą prosty skrypt, wykorzystujący

Świętokrzyska Akademia Młodych Informatyków

Załącznik nr 1

Program mBlock zbudowany jest na podstawie programu Scratch 2.0.

Robota Mbot możemy połączyć z komputerem za pomocą kabla USB lub bluetooth.

Robot Mbot jest połączony z komputerem gdy na robocie pojawi się ciągłe niebieskie światło.

Robot Mbot jest połączony z komputerem gdy na górze strony programu mBlock pojawi się napis: Połączony

Nie wszystkie bloki programu mBlock będą służyły do programowania robota np. ruch, wygląd, dźwięk.

W programie mBlock mamy specjalny klocek ROBOTY, który potrzebny jest do programowania robota.

Czerwony znak stop nie zatrzymuje robota. Możemy używać klocka:

do programowania robota.

Do zatrzymania robota używamy klocka : Do programowania robota możemy używać bloki: zdarzenia i kontrola.

S t r o n a | 15

Materiały stworzone w ramach projektu Świętokrzyska Akademia Młodych Informatyków, objęte licencją CC-BY-SA „Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska

Page 16: Nauczyciel XXI wieku - Trobot · Web viewPrezentacja filmu instruktażowego dotyczącego sposobów, w jaki robot może skręca ć. Uczniowie tworzą prosty skrypt, wykorzystujący

Świętokrzyska Akademia Młodych Informatyków

Załącznik nr 2

S t r o n a | 16

Materiały stworzone w ramach projektu Świętokrzyska Akademia Młodych Informatyków, objęte licencją CC-BY-SA „Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska

Page 17: Nauczyciel XXI wieku - Trobot · Web viewPrezentacja filmu instruktażowego dotyczącego sposobów, w jaki robot może skręca ć. Uczniowie tworzą prosty skrypt, wykorzystujący

Świętokrzyska Akademia Młodych Informatyków

S t r o n a | 17

Materiały stworzone w ramach projektu Świętokrzyska Akademia Młodych Informatyków, objęte licencją CC-BY-SA „Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska

Page 18: Nauczyciel XXI wieku - Trobot · Web viewPrezentacja filmu instruktażowego dotyczącego sposobów, w jaki robot może skręca ć. Uczniowie tworzą prosty skrypt, wykorzystujący

Świętokrzyska Akademia Młodych Informatyków

S t r o n a | 18

Materiały stworzone w ramach projektu Świętokrzyska Akademia Młodych Informatyków, objęte licencją CC-BY-SA „Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska

Page 19: Nauczyciel XXI wieku - Trobot · Web viewPrezentacja filmu instruktażowego dotyczącego sposobów, w jaki robot może skręca ć. Uczniowie tworzą prosty skrypt, wykorzystujący

Świętokrzyska Akademia Młodych Informatyków

S t r o n a | 19

Materiały stworzone w ramach projektu Świętokrzyska Akademia Młodych Informatyków, objęte licencją CC-BY-SA „Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska

Page 20: Nauczyciel XXI wieku - Trobot · Web viewPrezentacja filmu instruktażowego dotyczącego sposobów, w jaki robot może skręca ć. Uczniowie tworzą prosty skrypt, wykorzystujący

Świętokrzyska Akademia Młodych Informatyków

Załącznik nr 3

Przykładowa mata edukacyjna.

Autorzy, uczniowie i dyrekcja ZSO nr 17 w Kielcach dziękują firmie Trobot (trobot.pl) oraz konsultantowi ŚCDN p. Annie Trawce za udostępnienie robota Mbot.

S t r o n a | 20

Materiały stworzone w ramach projektu Świętokrzyska Akademia Młodych Informatyków, objęte licencją CC-BY-SA „Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska

Page 21: Nauczyciel XXI wieku - Trobot · Web viewPrezentacja filmu instruktażowego dotyczącego sposobów, w jaki robot może skręca ć. Uczniowie tworzą prosty skrypt, wykorzystujący

Świętokrzyska Akademia Młodych Informatyków

Zdjęcia z zajęć z robotem mBot

S t r o n a | 21

Materiały stworzone w ramach projektu Świętokrzyska Akademia Młodych Informatyków, objęte licencją CC-BY-SA „Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska

Page 22: Nauczyciel XXI wieku - Trobot · Web viewPrezentacja filmu instruktażowego dotyczącego sposobów, w jaki robot może skręca ć. Uczniowie tworzą prosty skrypt, wykorzystujący

Świętokrzyska Akademia Młodych Informatyków

S t r o n a | 22

Materiały stworzone w ramach projektu Świętokrzyska Akademia Młodych Informatyków, objęte licencją CC-BY-SA „Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska

Page 23: Nauczyciel XXI wieku - Trobot · Web viewPrezentacja filmu instruktażowego dotyczącego sposobów, w jaki robot może skręca ć. Uczniowie tworzą prosty skrypt, wykorzystujący

Świętokrzyska Akademia Młodych Informatyków

S t r o n a | 23

Materiały stworzone w ramach projektu Świętokrzyska Akademia Młodych Informatyków, objęte licencją CC-BY-SA „Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska

Page 24: Nauczyciel XXI wieku - Trobot · Web viewPrezentacja filmu instruktażowego dotyczącego sposobów, w jaki robot może skręca ć. Uczniowie tworzą prosty skrypt, wykorzystujący

Świętokrzyska Akademia Młodych Informatyków

S t r o n a | 24

Materiały stworzone w ramach projektu Świętokrzyska Akademia Młodych Informatyków, objęte licencją CC-BY-SA „Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska

Page 25: Nauczyciel XXI wieku - Trobot · Web viewPrezentacja filmu instruktażowego dotyczącego sposobów, w jaki robot może skręca ć. Uczniowie tworzą prosty skrypt, wykorzystujący

Świętokrzyska Akademia Młodych Informatyków

S t r o n a | 25

Materiały stworzone w ramach projektu Świętokrzyska Akademia Młodych Informatyków, objęte licencją CC-BY-SA „Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska

Page 26: Nauczyciel XXI wieku - Trobot · Web viewPrezentacja filmu instruktażowego dotyczącego sposobów, w jaki robot może skręca ć. Uczniowie tworzą prosty skrypt, wykorzystujący

Świętokrzyska Akademia Młodych Informatyków

S t r o n a | 26

Materiały stworzone w ramach projektu Świętokrzyska Akademia Młodych Informatyków, objęte licencją CC-BY-SA „Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska

Page 27: Nauczyciel XXI wieku - Trobot · Web viewPrezentacja filmu instruktażowego dotyczącego sposobów, w jaki robot może skręca ć. Uczniowie tworzą prosty skrypt, wykorzystujący

Świętokrzyska Akademia Młodych Informatyków

S t r o n a | 27

Materiały stworzone w ramach projektu Świętokrzyska Akademia Młodych Informatyków, objęte licencją CC-BY-SA „Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska

Page 28: Nauczyciel XXI wieku - Trobot · Web viewPrezentacja filmu instruktażowego dotyczącego sposobów, w jaki robot może skręca ć. Uczniowie tworzą prosty skrypt, wykorzystujący

Świętokrzyska Akademia Młodych Informatyków

S t r o n a | 28

Materiały stworzone w ramach projektu Świętokrzyska Akademia Młodych Informatyków, objęte licencją CC-BY-SA „Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska

Page 29: Nauczyciel XXI wieku - Trobot · Web viewPrezentacja filmu instruktażowego dotyczącego sposobów, w jaki robot może skręca ć. Uczniowie tworzą prosty skrypt, wykorzystujący

Świętokrzyska Akademia Młodych Informatyków

S t r o n a | 29

Materiały stworzone w ramach projektu Świętokrzyska Akademia Młodych Informatyków, objęte licencją CC-BY-SA „Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska

Page 30: Nauczyciel XXI wieku - Trobot · Web viewPrezentacja filmu instruktażowego dotyczącego sposobów, w jaki robot może skręca ć. Uczniowie tworzą prosty skrypt, wykorzystujący

Świętokrzyska Akademia Młodych Informatyków

S t r o n a | 30

Materiały stworzone w ramach projektu Świętokrzyska Akademia Młodych Informatyków, objęte licencją CC-BY-SA „Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska

Page 31: Nauczyciel XXI wieku - Trobot · Web viewPrezentacja filmu instruktażowego dotyczącego sposobów, w jaki robot może skręca ć. Uczniowie tworzą prosty skrypt, wykorzystujący

Świętokrzyska Akademia Młodych Informatyków

S t r o n a | 31

Materiały stworzone w ramach projektu Świętokrzyska Akademia Młodych Informatyków, objęte licencją CC-BY-SA „Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska

Page 32: Nauczyciel XXI wieku - Trobot · Web viewPrezentacja filmu instruktażowego dotyczącego sposobów, w jaki robot może skręca ć. Uczniowie tworzą prosty skrypt, wykorzystujący

Świętokrzyska Akademia Młodych Informatyków

S t r o n a | 32

Materiały stworzone w ramach projektu Świętokrzyska Akademia Młodych Informatyków, objęte licencją CC-BY-SA „Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska

Page 33: Nauczyciel XXI wieku - Trobot · Web viewPrezentacja filmu instruktażowego dotyczącego sposobów, w jaki robot może skręca ć. Uczniowie tworzą prosty skrypt, wykorzystujący

Świętokrzyska Akademia Młodych Informatyków

S t r o n a | 33

Materiały stworzone w ramach projektu Świętokrzyska Akademia Młodych Informatyków, objęte licencją CC-BY-SA „Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska

Page 34: Nauczyciel XXI wieku - Trobot · Web viewPrezentacja filmu instruktażowego dotyczącego sposobów, w jaki robot może skręca ć. Uczniowie tworzą prosty skrypt, wykorzystujący

Świętokrzyska Akademia Młodych Informatyków

S t r o n a | 34

Materiały stworzone w ramach projektu Świętokrzyska Akademia Młodych Informatyków, objęte licencją CC-BY-SA „Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska

Page 35: Nauczyciel XXI wieku - Trobot · Web viewPrezentacja filmu instruktażowego dotyczącego sposobów, w jaki robot może skręca ć. Uczniowie tworzą prosty skrypt, wykorzystujący

Świętokrzyska Akademia Młodych Informatyków

S t r o n a | 35

Materiały stworzone w ramach projektu Świętokrzyska Akademia Młodych Informatyków, objęte licencją CC-BY-SA „Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska

Page 36: Nauczyciel XXI wieku - Trobot · Web viewPrezentacja filmu instruktażowego dotyczącego sposobów, w jaki robot może skręca ć. Uczniowie tworzą prosty skrypt, wykorzystujący

Świętokrzyska Akademia Młodych Informatyków

S t r o n a | 36

Materiały stworzone w ramach projektu Świętokrzyska Akademia Młodych Informatyków, objęte licencją CC-BY-SA „Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska

Page 37: Nauczyciel XXI wieku - Trobot · Web viewPrezentacja filmu instruktażowego dotyczącego sposobów, w jaki robot może skręca ć. Uczniowie tworzą prosty skrypt, wykorzystujący

Świętokrzyska Akademia Młodych Informatyków

S t r o n a | 37

Materiały stworzone w ramach projektu Świętokrzyska Akademia Młodych Informatyków, objęte licencją CC-BY-SA „Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska

Page 38: Nauczyciel XXI wieku - Trobot · Web viewPrezentacja filmu instruktażowego dotyczącego sposobów, w jaki robot może skręca ć. Uczniowie tworzą prosty skrypt, wykorzystujący

Świętokrzyska Akademia Młodych Informatyków

S t r o n a | 38

Materiały stworzone w ramach projektu Świętokrzyska Akademia Młodych Informatyków, objęte licencją CC-BY-SA „Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska

Page 39: Nauczyciel XXI wieku - Trobot · Web viewPrezentacja filmu instruktażowego dotyczącego sposobów, w jaki robot może skręca ć. Uczniowie tworzą prosty skrypt, wykorzystujący

Świętokrzyska Akademia Młodych Informatyków

S t r o n a | 39

Materiały stworzone w ramach projektu Świętokrzyska Akademia Młodych Informatyków, objęte licencją CC-BY-SA „Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska

Page 40: Nauczyciel XXI wieku - Trobot · Web viewPrezentacja filmu instruktażowego dotyczącego sposobów, w jaki robot może skręca ć. Uczniowie tworzą prosty skrypt, wykorzystujący